Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρεις ελληνικά? :p

 

Είναι κάπου δυσνόητος ο οδηγός ρε παιδιά? Πείτε μου που χωλαίνει να τον διορθώσω :)

Φιλε μου ειναι αψογος!!!! μαλλον ο φιλο δεν εχει ασχοληθει ακομα με το samsung.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρις root, custom ROM κτλ, ποσο κραταει η μπαταρια του με μετρια χρηση κατα μεσο ορο ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις ελληνικά? :p

 

Είναι κάπου δυσνόητος ο οδηγός ρε παιδιά? Πείτε μου που χωλαίνει να τον διορθώσω :)

 

Χαχα δεν το πα με κακια μην παρεξηγιεσαι. Απλως ειμαι αρχαριος χρηστης android και δεν καταλαβαινω την ορολογια thats all!!! Για παράδειγμα ούτε το cwm τι είναι δε ξέρω. Σόρι αλλά μέχρι τώρα είχα wp 6.5 οπότε καταλαβαίνεις. Ίσως αν ήταν πιο λεπτομερής στο τι σημαίνει wipe κλπ και για μας τους πρωτάρηδες

Edited by fandago
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας!Οπως ειπε ενας φιλος περασα zipαρισμενο το αρχειο root για το rootαρω!Κατοπιν μπηκα σε recovery mode αλλα με το που μπηκα κατι μου βρωμαγε γιατι μου εγραψε οτι δεν μπορει να αναγνωρισει το system/ και κατι αλλα...Πριν κανω τιποτα ολα αυτα!Παταω να φλασαρω το αρχειο και με το που το παταω μου γραφειο οτι η εγκατασταση του αρχειο aborted!Δηλαδη ματαιωθηκε!Το δοκιμασα πολλες φορες αλλα τιποτα!Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων θα φυγεi το root ? :worry:

 

Οχι...Θελει να το κανεις unroot με να αρχειο οπως το εκανες root αντιστοιχα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις root, custom ROM κτλ, ποσο κραταει η μπαταρια του με μετρια χρηση κατα μεσο ορο ;

 

καθολου.. μεχρι την τελευταια ελληνικη (2.3.3) ειναι μαπα η μπαταρια. με ks9 η καποιες custom μπορει να εχεις καλυτερη μπαταρια (θαυματα δεν γινονται, αλλα βελτιωση εγω με την gr2 πχ ειδα)

 

Χαχα δεν το πα με κακια μην παρεξηγιεσαι. Απλως ειμαι αρχαριος χρηστης android και δεν καταλαβαινω την ορολογια thats all!!! Για παράδειγμα ούτε το cwm τι είναι δε ξέρω. Σόρι αλλά μέχρι τώρα είχα wp 6.5 οπότε καταλαβαίνεις. Ίσως αν ήταν πιο λεπτομερής στο τι σημαίνει wipe κλπ και για μας τους πρωτάρηδες

 

πλακα σου κανω :p

wipe data = επαναφορα εργοστασιακων (σβηνονται ολα)

cwm=custom recovery (σαν το bios "καπως" σκεψου το)

οσο για τα wm 6,5 σε καταλαβαινω.. εμπειρια με ks20 :rocket:

 

Παιδια τα φωτα σας!Οπως ειπε ενας φιλος περασα zipαρισμενο το αρχειο root για το rootαρω!Κατοπιν μπηκα σε recovery mode αλλα με το που μπηκα κατι μου βρωμαγε γιατι μου εγραψε οτι δεν μπορει να αναγνωρισει το system/ και κατι αλλα...Πριν κανω τιποτα ολα αυτα!Παταω να φλασαρω το αρχειο και με το που το παταω μου γραφειο οτι η εγκατασταση του αρχειο aborted!Δηλαδη ματαιωθηκε!Το δοκιμασα πολλες φορες αλλα τιποτα!Τι να κανω?

 

δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα.. εισαι σε gingerbread? εκανες οτι ελεγε ο οδηγος για root σε gingerbead?

 

αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων θα φυγεi το root ? :worry:

 

οχι. πρεπει να φλασαρεις το αρχειο για unroot (οπως γινεσαι root) η να περασεις μια στοκ ρομ με odin

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε gingerbread ειμαι εκανα ολη τη διαδικασια αλλα τιποτα!Μου γραφει οτι δεν το κανει αυτο οπως ακριβως στο γραφω!
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε gingerbread ειμαι εκανα ολη τη διαδικασια αλλα τιποτα!Μου γραφει οτι δεν το κανει αυτο οπως ακριβως στο γραφω!

 

βασικά κατέβασε από αυτό που εχω ολα τα ζιμπράγκαλα και πάρε το αρχείο μόνο για το root (το έχω μέσα σε φάκελο).

μην το ξεζιπάρεις, βάλτο στην sd του κινητού (φτιάξε ένα φάκελο με το όνομα 1 για να στον εμφανίζει πρώτο και βάλτο εκεί μέσα),μπες σε cwm,πάτα apply update, βρες το (στον φάκελο 1 που έφτιαξες) και κάντο instal.

 

 

Την έβαλα σήμερα το πρωϊ την ROM αυτή, αλλά από μπαταρία η ίδια μούφα είναι...

 

κάνε ένα wipe τα battery stats (έχω γράψει κάπου εδώ σίγουρα πως το κάνω εγώ), κάνε 2-3 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία και πιστεύω θα καταλάβεις διαφορά.

πάντα όταν αλλάζεις ρομ χρειάζονται 5-6 κύκλοι για να στρώσει η μπαταρία

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

καθολου.. μεχρι την τελευταια ελληνικη (2.3.3) ειναι μαπα η μπαταρια. με ks9 η καποιες custom μπορει να εχεις καλυτερη μπαταρια (θαυματα δεν γινονται, αλλα βελτιωση εγω με την gr2 πχ ειδα)

 

To μαπα δεν ειναι ακριβης απαντηση :) Ποσες ωρες/μερες/λεπτα ; Στο περιπου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω αυριο γιατι το κινητο δεν ειναι δικο μου!Θα ενημερωσω!Παντως δεν νομιζω να καταφερω κατι...Και αυτο γιατι με το που μπαινω σε recovery mode μου βγαζει τερμα κατω ενα μηνυμα οτι δεν αναγνωρισε κατι στο system!!Γι αυτο και δεν μου το περναει!

Και κατι ακομα που ξεχασα να ρωτησω!Πως βλεπει σαν usb το κινητο ο υπολογιστης???Δεν μπορεσα να το κανω με τιποτα!!Να φανταστεις τα αρχεια τα περασα σε ενα αλλο samsung και απο εκει τα εστειλα με bluetooth!!

Link to comment
Share on other sites

To μαπα δεν ειναι ακριβης απαντηση :) Ποσες ωρες/μερες/λεπτα ; Στο περιπου παντα.

 

με στοκ 2.3.3

2 ωρες προβολη,1 ωρα τηλεφωνα,2 μερες

 

με gr-2

3,5 ωρες προβολη,1 ωρα τηλεφωνα,3 μερες

 

στο περιπου ολα αυτα. δεν το ψαχνω και πολυ το θεμα με το ace γιατι ειναι ψιλοαπογοητευση :)

 

Θα το κανω αυριο γιατι το κινητο δεν ειναι δικο μου!Θα ενημερωσω!Παντως δεν νομιζω να καταφερω κατι...Και αυτο γιατι με το που μπαινω σε recovery mode μου βγαζει τερμα κατω ενα μηνυμα οτι δεν αναγνωρισε κατι στο system!!Γι αυτο και δεν μου το περναει!

Και κατι ακομα που ξεχασα να ρωτησω!Πως βλεπει σαν usb το κινητο ο υπολογιστης???Δεν μπορεσα να το κανω με τιποτα!!Να φανταστεις τα αρχεια τα περασα σε ενα αλλο samsung και απο εκει τα εστειλα με bluetooth!!

 

κατεβαζεις το samsung kies στο pc για να εχεις τους drivers του κινητου. δεν χρειαζεται κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Οχι...Θελει να το κανεις unroot με να αρχειο οπως το εκανες root αντιστοιχα!

 

οχι. πρεπει να φλασαρεις το αρχειο για unroot (οπως γινεσαι root) η να περασεις μια στοκ ρομ με odin

ευχαριστώ :):happy:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την προβολη ομολογω πως δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη εννοεις αν εχεις ανοιχτη την οθονη για 2 ωρες θα αδειασει, κατι τετοιο ;

Για διευκολυνω και τους υπολοιπους, θελω μια απαντηση πανω σε μια φυσιολογικη χρηση, δηλαδη λιγο τηλεφωνο, λιγο wifi, λιγο sms, λιγο παιχνιδι ή μουσικη, ποσο θα βγαλει ; 1 μερα ; 2 μερες ; Αν ειναι μια μερα ειναι χαλια, αν ειναι 2 μερες ειναι καλα σε σχεση με τα android. Εχω το LG 2X και δεν τολμω να παιξω παιχνιδι γιατι στερευει αμεσως η μπαταρια, οποτε ξερω πανω κατω τι γινεται. Αναμενω λοιπον γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω ενα για δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την προβολη ομολογω πως δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη εννοεις αν εχεις ανοιχτη την οθονη για 2 ωρες θα αδειασει, κατι τετοιο ;

Για διευκολυνω και τους υπολοιπους, θελω μια απαντηση πανω σε μια φυσιολογικη χρηση, δηλαδη λιγο τηλεφωνο, λιγο wifi, λιγο sms, λιγο παιχνιδι ή μουσικη, ποσο θα βγαλει ; 1 μερα ; 2 μερες ; Αν ειναι μια μερα ειναι χαλια, αν ειναι 2 μερες ειναι καλα σε σχεση με τα android. Εχω το LG 2X και δεν τολμω να παιξω παιχνιδι γιατι στερευει αμεσως η μπαταρια, οποτε ξερω πανω κατω τι γινεται. Αναμενω λοιπον γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω ενα για δωρο.

 

προβολη οπως ειπες ειναι το ποση ωρα θα ειναι ανοιχτη η οθονη.

με μερες δεν γινεται να μετρησεις την μπαταρια.. ο καθενας δουλευει το κινητο διαφορετικα.

εγω πχ με την χρηση που κανω (αν ασχοληθω μονο με αυτο) με το ace βγαζω μιση μερα. οταν το δινω στην κοπελα μου βγαζει 3 μερες..

με το galaxy s βγαζω 1-2-3 μερες (αναλογα παλι). οταν το δινω στην κοπελα βγαζει 1 βδομαδα..

 

εν ολιγοις.

δεν εχει καλη μπαταρια το κινητο. αν δεν γινεται "καλη" χρηση, κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια σας ευχαριστω παρααα πολυ όλους για τη βοήθεια στο θέμα ροοτ!τελικα δεν μου έκανε ροοτ για τον ίδιο λόγο που δεν μου το αναγνώριζε σαν στικακι!Επρεπε απλά να περάσω τους οδηγούς του κινητού μέσω Samsung kies!!
Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις (για αρχάριους ενδιαφερόμενους).

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ GingerReal-2

 

1. Κάνουμε από cwm (με κλειστό το κινητό home + power) wipe data/cache/dalvik (σβήνονται τα πάντα εννοείται)

2. Περνάμε στοκ ginger με odin (εκτός αν βρισκόμαστε ήδη σε στοκ 2.3.x)

3. Περνάμε cwm (εκτός αν έχουμε ήδη πάλι) με το κλασσικό .zip (apply update)

4. Ξανά τα wipes και φλασάρουμε την ρομ (instal zip from sd card).

5. Μπαίνουμε cwm και κάνουμε mounts & storage-mount system, πηγαίνουμε πίσω και φλασάρουμε τα samsung apps (instal zip from sd card). Μπορούμε να διαγράψουμε ότι app απο αυτά θέλουμε μετά.

6. Φλασάρουμε τον κέρνελ b84 από cwm (instal zip from sd card).

7. Φλασάρουμε το b84 fix με cwm manager (θα υπάρχει σαν εφαρμογή στο κινητό μετά το φλασάρισμα του b84. Ξαναλέω, το b84-fix φλασάρεται με cwm manager που είναι εφαρμογή στο κινητό μετά το πέρασμα του b84.

8.enjoy :) την συστήνω ανεπιφύλαχτα

 

Οδηγός για φλασάρισμα στοκ ρομ υπάρχει στην πρώτη σελίδα, οπότε δεν χρειάζεται να τον γράψω. Τα υπόλοιπα τώρα:

 

Η ρομ εδώ

Όλα τα υπόλοιπα (cwm4,kernel,root,tw apps) τα έχω ετοιμάσει σε ένα zip εδώ ( το αρχείο για το root το έβαλα καταλάθος!:lol: Μην σας απασχολεί )

το thread της ρομ

το thread του κερνελ

 

Εννοείται πως δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε. Αν κάτι πάει στραβά, είναι από δικό σας λάθος και μόνο :)

 

ξεκινησα να κανω το 1. η οθονη εχει το logo της samsung αι ενα σημα πανω αριστερα που γραφει RAMDUMP Mode

(ARM9 mode)

 

τι κανω κολλησε ? 'η περιμενω ?

 

αν βγαλω την μπαταρια θα επανελθει ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάτι έκανα με τα ρομ και του 'βγαλα τα μάτια του κινητού :(

Τώρα δεν ανάβει καν! Ούτε σε download mode μπαίνει.. Έγινε μπρικάκι λογικά.. Έχετε καμμιά ιδέα που να κοιτάξω μπας και το διορθώσω; Αν και για service πάει.. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.,.:X

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάτι έκανα με τα ρομ και του 'βγαλα τα μάτια του κινητού :(

Τώρα δεν ανάβει καν! Ούτε σε download mode μπαίνει.. Έγινε μπρικάκι λογικά.. Έχετε καμμιά ιδέα που να κοιτάξω μπας και το διορθώσω; Αν και για service πάει.. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.,.:X

 

Βγάλε την μπαταρία για δέκα λεπτά, βαλτην και προσπάθησε να μπεις σε download mode (vol down+home+power).

Αλλιώς ψάξε για usb jig. Η βρες κάποιον στην περιοχή σου που να έχει (υπάρχει σχετικό θέμα εδώ στο σαιτ),η αγόρασε απο το Ebay,η φτιάξε ένα μόνος σου (υπάρχουν βιντεάκια στο YouTube).

 

Αν δεν μπαίνει σε download ούτε με jig, το πας για service και κάνεις την πάπια! Δεν θα καταλάβουν τίποτα και είσαι στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία για δέκα λεπτά, βαλτην και προσπάθησε να μπεις σε download mode (vol down+home+power).

Αλλιώς ψάξε για usb jig. Η βρες κάποιον στην περιοχή σου που να έχει (υπάρχει σχετικό θέμα εδώ στο σαιτ),η αγόρασε απο το Ebay,η φτιάξε ένα μόνος σου (υπάρχουν βιντεάκια στο YouTube).

 

Αν δεν μπαίνει σε download ούτε με jig, το πας για service και κάνεις την πάπια! Δεν θα καταλάβουν τίποτα και είσαι στην εγγύηση.

 

Οριστε και το σχετικο αρθρο.. http://www.activeloads.com/forum/extrasmilies/wink.gif

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1167108

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,

εδώ και λίγο καιρό δεν μου συγχρονίζει με outlook. Έχω γνήσια 2.3.4. που είχα κάνει αναβάθμιση από το pc μέσω kies. Κάποιος κάποια λύση;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Niko και Jim.. Πάει προς service η δουλειά. Θα επανέλθω μόλις θα έχω νεότερα.. :-)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια νιωθω λιγο χαμενος...

εδω δειχνει σαν τελευταια official rom την 2.3.5

http://www.sammobile.com/forum/showthread.php?t=34

 

αλλα εδω δειχνει και καποιες 2.3.6 στο τελος

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona

 

τελικα ποια ειναι η τελευταια official?

 

Εχω την 2.3.5 αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,κολληματα του ιδιου του τηλ,ωρα μεχρι να ανοιξουν εφαρμογες,ακομη και ο τηλ καταλογος - να προσπαθησω να παω στην επομενη,να κανω downgrade η να κατσω εδω που ειμαι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια νιωθω λιγο χαμενος...

εδω δειχνει σαν τελευταια official rom την 2.3.5

http://www.sammobile.com/forum/showthread.php?t=34

 

αλλα εδω δειχνει και καποιες 2.3.6 στο τελος

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona

 

τελικα ποια ειναι η τελευταια official?

 

Εχω την 2.3.5 αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,κολληματα του ιδιου του τηλ,ωρα μεχρι να ανοιξουν εφαρμογες,ακομη και ο τηλ καταλογος - να προσπαθησω να παω στην επομενη,να κανω downgrade η να κατσω εδω που ειμαι?

 

Προσωπικά μιλώντας, πέρασα αυτήν ...

S5830XWKS9 - 2011 November - S5830OXXKS2 - Spain

... που βρίσκεις στο 2ο λινκ που έδωσες, και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Εχω "παγώσει" και κάποιες εφαρμογές συστήματος μετά από root, και μπορώ να πω ότι λειτουργεί καλά.

 

...Για τις 2.3.6 που υπάρχουν ... βαρέθηκα να τις δω ...

 

Πάντως, εδώ και 2 σχεδόν χρόνια που διαβάζω για τα Android κινητά, έχω καταλήξει ότι τα περισσότερα προβλήματα οφείλονται στην χρήση που κάνουμε και όχι τόσο σε κακές εφαρμογές ή στις εκδόσεις του λογισμικού. Και όταν λέω "χρήση" δεν εννοώ μόνο ότι αφήνουμε π.χ. μόνιμα ανοιχτά GPS, wifi, 3G και συγχρονισμό δεδομένων (ναι, άν το κάνεις αυτό, και παίζεις και κάθε τρις και λίγο angry birds, η μπαταρία δεν θα σε βγάλει ούτε 5ωρο), αλλά και ότι περνάμε εφαρμογές που δεν δοκιμάζουμε ποτέ να δούμε άν λειτουργούν σωστά με το κινητό, και τις παρατάμε και εγκατεστημένες "για να βρίσκονται".

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...