Jump to content

Από που προήλθαμε;


shodanjr_gr
 Κοινοποίηση

Από που προήλθαμε;  

80 members have voted

  1. 1. Από που προήλθαμε;

    • Εξέλιξη (από κάποιο άλλο είδος πχ. Πίθηκος)
      33
    • Δημιουργήματα του Θεού
      28
    • Εξωγήινη παρέμβαση
      13
    • Άλλο (γράψτε τι)
      6


Recommended Posts

off topic posts (again) --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=24162

 

αν θέλετε ρίξτε μια ματια γιατί και οι δυο (aimilios & miaow)εκφράσατε παράπονο ότι κακώς σας έκανα παρατήρηση (η οποια σημειωτέων ήταν αόριστη και πάει κατα το γνωστό ρητό όποιος έχει τη μύγα (να μην τη φέρει πισω :p)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (26 Μάρ. 2004 , 19:14)

 

off topic posts (again) --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=24162

 

αν θέλετε ρίξτε μια ματια γιατί και οι δυο (aimilios & miaow)εκφράσατε παράπονο ότι κακώς σας έκανα παρατήρηση (η οποια σημειωτέων ήταν αόριστη και πάει κατα το γνωστό ρητό όποιος έχει τη μύγα (να μην τη φέρει πισω :p)

 

 

o.k. Mod :)

 

consider me out...of the thread...

 

Instead, I' m on my way, for the Quest of the Fly ... :lol: ;) :)

 

 

...aimilios is expected to help me, though... :lol: :lol:...since it is a hell of a Fly...a MONSTER FLY... :rotfl:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Mήπως το θέμα μας ήταν "Από πού προήλθε ο άνθρωπος";

 

Γιατί μπερδεύτηκα λίγο,νόμιζα πως είναι miaow - aimilios: ποιος απαντάει πιο έξυπνα; :p

 

Πέρα από την πλάκα,όλοι είναι ευπρόσδεκτοι να πουν τη γνώμη τους,ακόμα και εσύ miaow :D ,αρκεί να θυμάστε ποιός είναι ο στόχος σας - η συζήτηση,όχι πως θα "την πείτε"στον άλλον,αλλιώς το θέμα δε θα έχει νόημα ύπαρξης :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη συμπεριφορά απο ενα μέλος που δυστηχώς έχει το όνομα του καλύτερου μου φίλου. Πάντως, δεν ξέρω απο που προήλθαμε, αλλα χρειαζώμαστε πολύ εξέληξη ακόμα. :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VIDEOMIX (27 Μάρ. 2004 , 21:38)

 

Πάντως, δεν ξέρω απο που προήλθαμε, αλλα χρειαζώμαστε πολύ εξέληξη ακόμα. :whistle:

 

Δεν έχεις και άδικο, Σάκη! ;)
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VIDEOMIX (27 Μάρ. 2004 , 21:38)

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά απο ενα μέλος που δυστηχώς έχει το όνομα του καλύτερου μου φίλου. Πάντως, δεν ξέρω απο που προήλθαμε, αλλα χρειαζώμαστε πολύ εξέληξη ακόμα. :whistle:

 

Πολυ ευστοχη παρατηρηση το οτι χρειαζομαστε πολυ εξελιξη. Ο ηλιος μας εχει περιπου αλλα 10 δισεκατομμυρια ετη ζωης (ελπιζω να μην εκανα λαθος στο νουμερο). Αν μεχρι τοτε δεν εχει καταστραφει η γη απο καποια αλλη αιτια (πχ συγκρουση με μετεωριτη) τοτε σιγουρα θα εχουν εμφανιστει πολυ ανωτερα και πιο εξελιγμενα απο μας οντα.

Link to comment
Share on other sites

Α, ξεχασα να πω οτι ψηφισα το πρωτο (Εξελιξη) αλλα πρεπει να παρατηρισω οτι το πρωτο δεν αποκλειει το δευτερο (Δημιουργηματα του Θεου) τουλαχιστον κατα την προσωπικη μου αποψη.
Link to comment
Share on other sites

δηλ για να καταλαβω,μιας κ εχω διαβασει ολες τις αποψεις τουλαχιστον 3 φορες,προηλθαμε απο κατι που στην ουσια δεν υπαρχει?κατι αϋλο?κατι που δεν ξερει γι αυτο κανεις?που δεν εχει δει ποτε κανεις?ας με συγχωρησετε αλλα το φτωχο το μυαλο μου δεν μπορει να συλλαβει κ να κατανοησει αυτη την ιδεα.
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελικά η απάντηση έχει να κάνει με τα γενικότερα πιστεύω και την κοσμοθεωρία του καθενός μας.

Απτή απόδειξη όπως την θεωρείς εσύ, μάλλον δεν υπάρχει.

Γιατί κι αν δεχτούμε ότι είμαστε εξέλιξη π.χ του πιθήκου, ο πίθηκος πως έγινε;

Όλα γίνανε από μια έκρηξη; Και η έκρηξη πως και γιατί έγινε;

Όσο "μη-λογικό" είναι να έφτιαξε ο Θεός εμάς και το σύμπαν γενικότερα, τόσο "μη λογικές" είναι και οι καθαρά επιστημονικές απόψεις που έχουν ακουστεί μέχρι τώρα.

Προσωπική άποψη πάντα! :o

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το εξής:

 

στη Βιολογία μάθαμε ότι "τα επίκτητα χαρακτηριστικά δεν κληρονομούνται" και αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι από τα μεγαλύτερα αξιώματα της Βιολογίας.

 

Αφού αυτό ισχύει, πως στο καλό μπορεί να υπάρξει εξέλιξη, αφού αυτή δε μπορεί να μεταμπαλαδευτεί στους απογόνους μας, αφού τα επίκτητα χαρακτηριστικά δεν κλήρονομούνται :blink:

 

Απλή ερώτηση κάνω, γιατί μου φαίνεται ότι η Βιολογία εδώ αντιφάσκει. Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει, γιατί πάντα είχα αυτή την απορία...

Link to comment
Share on other sites

Sosto afto pou les,ostoso o kathe organismos prosarmozetai sto perivalon pou zei.

Gia afto kai i ekseliksi ton eidon.Tha koitakso tin viologia kat. kai tha sou po peraitero.

I ekseliktiki theoria tou Darvinou den anaferei tyipota.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια οσοι πιστευετε την φαση με τις μαιμουδες πιστευετε οτι καποια ωραια μερα ξυπνησε ενας πιθηκΑς και αρχισε το μπλα μπλα??:)
VULPES
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VULPES (28 Μάρ. 2004 , 00:16)

 

Δηλαδη ρε παιδια οσοι πιστευετε την φαση με τις μαιμουδες πιστευετε οτι καποια ωραια μερα ξυπνησε ενας πιθηκΑς και αρχισε το μπλα μπλα??:)

 

Εσύ πιστεύεις αυτό ή ότι είναι τόσο απλό; Εκτός και αν ΟΝΤΩΣ το πιστεύεις... Πάντως δεν βοηθάς υποβιβάζοντας την συζήτηση... :mad:
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (27 Μάρ. 2004 , 21:54)

 

Sosto afto pou les,ostoso o kathe organismos prosarmozetai sto perivalon pou zei.

Gia afto kai i ekseliksi ton eidon.Tha koitakso tin viologia kat. kai tha sou po peraitero.

I ekseliktiki theoria tou Darvinou den anaferei tyipota.

 

..και σημειωτέον πως όντα σαν τον άνθρωπο, δηλαδή με ορθοφροσύνη, έχουν την τάση για θετική εξέλιξη,βελτίωση. Μόνο που δυστηχώς νομίζω τις τελευταίες 10τίες προσπαθούν να κάνουν τον άνθρωπο εξαρτημένο απο εναν τρόπο ζωής που μόνο βελτίωση δεν επιδεικνύει. :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VULPES (28 Μάρ. 2004 , 00:16)

 

Δηλαδη ρε παιδια οσοι πιστευετε την φαση με τις μαιμουδες πιστευετε οτι καποια ωραια μερα ξυπνησε ενας πιθηκΑς και αρχισε το μπλα μπλα??:)

 

 

δεν ειναι τοσο απλο...η εξελιξη εγινε στα βαθη των αιωνων...μεσα απο χιλιαδες και πολυπλοκες καταστασεις....εξελισσοταν κομματι κομματι...δηλαδη για παραδειγμα στην αρχη ο πιθηκος ηταν εντελως καμπουρης και αρχισε να γινεται πιο "στητος"...αυτο εγινε για να μπορει να ζει πιο ευκολα να λειτουργει καλυτερα στο στοιχειο οπου ηταν....ειχε μακρυα χερια γιατι περπατουσε με τα 4 και μετα μιραναν γιατι του ηταν αβολα....

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy (28 Μάρ. 2004 , 18:53)

δεν ειναι τοσο απλο...η εξελιξη εγινε στα βαθη των αιωνων...μεσα απο χιλιαδες και πολυπλοκες καταστασεις....εξελισσοταν κομματι κομματι...δηλαδη για παραδειγμα στην αρχη ο πιθηκος ηταν εντελως καμπουρης και αρχισε να γινεται πιο "στητος"...αυτο εγινε για να μπορει να ζει πιο ευκολα να λειτουργει καλυτερα στο στοιχειο οπου ηταν....ειχε μακρυα χερια γιατι περπατουσε με τα 4 και μετα μιραναν γιατι του ηταν αβολα....

Για να βοηθήσω τη συζήτησή σας, αυτό που θες να περιγράψεις είναι αυτό που δείχνει το γνωστό παρακάτω σκίτσο:

http://www.ridgenet.net/~do_while/sage/images/v7i12g1.jpg

(υπάρχει βέβαια και ένα άλλο σχετικό κολάζ αλλά καλύτερα να μην το βάλω εδώ και αποπροσανατολίσω την κουβέντα :))

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy (28 Μάρ. 2004 , 18:53)

 

δεν ειναι τοσο απλο...η εξελιξη εγινε στα βαθη των αιωνων...μεσα απο χιλιαδες και πολυπλοκες καταστασεις....εξελισσοταν κομματι κομματι...δηλαδη για παραδειγμα στην αρχη ο πιθηκος ηταν εντελως καμπουρης και αρχισε να γινεται πιο "στητος"...αυτο εγινε για να μπορει να ζει πιο ευκολα να λειτουργει καλυτερα στο στοιχειο οπου ηταν....ειχε μακρυα χερια γιατι περπατουσε με τα 4 και μετα μιραναν γιατι του ηταν αβολα....

 

κ γιατι οι υπολοιποι πιθηκοι η γοριλες δεν εξελιχθηκαν κ παρεμειναν πιθηκοι?δεν ειναι λιγο δυσκολο?
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Esi eisai tou ritou'' afou o anthropos katagetai apo tous goriles,giati iparhoun akomi goriles?''

Enas viologos tha sto eksigisei poli efkola afto.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (29 Μάρ. 2004 , 15:01)

 

Esi eisai tou ritou'' afou o anthropos katagetai apo tous goriles,giati iparhoun akomi goriles?''

Enas viologos tha sto eksigisei poli efkola afto.

 

οχι δεν λεω γιατι υπαρχουν ακομα,απλα ρωταω πως εγινε η "επιλογη" η αν θελεις ο τροπος που αυτοι γιναμε εμεις κ οι αλλοι μεινανε "οι αλλοι" :confused:
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (29 Μάρ. 2004 , 15:16)

 

οχι δεν λεω γιατι υπαρχουν ακομα,απλα ρωταω πως εγινε η "επιλογη" η αν θελεις ο τροπος που αυτοι γιναμε εμεις κ οι αλλοι μεινανε "οι αλλοι" :confused:

 

 

Δεν είμαι βιολόγος για να στο εξηγήσω, ο οποιοσδήποτε βιολόγος όμως θα σου αναλύσει πολύ απλά κι έυκολα πώς έγινε η φυσική επιλογή και πώς εξελίχθηκε μια μερίδα των πηθίκων.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η άγνοια που είναι διάχυτη σε αρκετούς εδώ πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Στην βιολογία γενικής παιδείας Γ Λυκείου δίνεται απάντηση σε όλες τις απορίες σας :) :)

 

χμ, 666 μηνύματα, not bad, not bad :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (29 Μάρ. 2004 , 18:05)

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η άγνοια που είναι διάχυτη σε αρκετούς εδώ πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Στην βιολογία γενικής παιδείας Γ Λυκείου δίνεται απάντηση σε όλες τις απορίες σας :) :)

 

 

Σε πολλές απορίες δίνονται απαντήσεις στα βιβλία που μας δίνουν δωρεάν (!!!) στο σχολείο... :whistle:

 

Δυστυχώς τα περισσότερα καταλήγουν... σαΐτες και προσσανάματα... :!: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (29 Μάρ. 2004 , 18:27)

 

Σε πολλές απορίες δίνονται απαντήσεις στα βιβλία που μας δίνουν δωρεάν (!!!) στο σχολείο... :whistle:

 

Δυστυχώς τα περισσότερα καταλήγουν... σαΐτες και προσσανάματα... :!: :whistle:

 

για να τα μαθεις κ να λυσεις τις αποριες σου στην ηλικια των 16-17 πρεπει να στα πουνε κ σωστα,να εχεις τους καταλληλους δασκαλους ;) δυστυχως εγω δεν ημουν απ τους τυχερους.
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (29 Μάρ. 2004 , 22:00)

 

για να τα μαθεις κ να λυσεις τις αποριες σου στην ηλικια των 16-17 πρεπει να στα πουνε κ σωστα,να εχεις τους καταλληλους δασκαλους ;) δυστυχως εγω δεν ημουν απ τους τυχερους.

 

 

Πράγματι. Δεν αντιλέγω, ένας καλός παιδαγωγός είναι μια από τις προϋποθέσεις για σωστή μάθηση. Πολλοί από τους καθηγητές που γνώρισα κοίταζαν συνέχεια το ρολόι πότε να περάσει να κάνουν διάλλειμα...

 

Ωστόσο διαβάζοντας πρόσφατα κάποια παλιά σχολικά βιβλία που είχα σε κάποια ντουλάπα σε μακρά αποθήκευση, συνειδητοποίησα ότι δεν χρειάζομαι δάσκαλο για να διαβάσω, να ψάξω, να μάθω. Και δεν μιλάω μόνο για βιβλία θρησκευτικών, βιολογίας αλλά και γενικότερα. Θυμήθηκα για παράδειγμα τόσους απλούς και αυτονόητους κανόνες γραμματικής και συντακτικού ξεφυλλίζοντας την γραμματική του Τριανταφυλλίδη... Είναι απίστευτο τι μπορείς να μάθεις αν ξεκινήσεις να ψάξεις μόνος σου, χωρίς να σε "αναγκάζει" κανείς...

 

Αυτό εννοώ όταν λέω για σχολικά βιβλία :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (29 Μάρ. 2004 , 22:11)

 

Πράγματι. Δεν αντιλέγω, ένας καλός παιδαγωγός είναι μια από τις προϋποθέσεις για σωστή μάθηση. Πολλοί από τους καθηγητές που γνώρισα κοίταζαν συνέχεια το ρολόι πότε να περάσει να κάνουν διάλλειμα...

 

Ωστόσο διαβάζοντας πρόσφατα κάποια παλιά σχολικά βιβλία που είχα σε κάποια ντουλάπα σε μακρά αποθήκευση, συνειδητοποίησα ότι δεν χρειάζομαι δάσκαλο για να διαβάσω, να ψάξω, να μάθω. Και δεν μιλάω μόνο για βιβλία θρησκευτικών, βιολογίας αλλά και γενικότερα. Θυμήθηκα για παράδειγμα τόσους απλούς και αυτονόητους κανόνες γραμματικής και συντακτικού ξεφυλλίζοντας την γραμματική του Τριανταφυλλίδη... Είναι απίστευτο τι μπορείς να μάθεις αν ξεκινήσεις να ψάξεις μόνος σου, χωρίς να σε "αναγκάζει" κανείς...

 

Αυτό εννοώ όταν λέω για σχολικά βιβλία :)

 

οντως δεν χρειαζεσαι δασκαλο τωρα ομως...τοτε χρειαζομασταν κ ειναι κριμα να χρειαζεται να περασουν τοσα χρονια για να πουμε οτι.ναι τα βιβλια του σχολειου δεν ηταν μονο για σαιτες αλλα προσπαθουσαν να μας πουνε κατι :D παλι καλα που κ εγω τα εχω φυλαξει ετσι θα μαθω περι πιθηκων κ θα ενημερωσω κ τους αλλους πιθηκους που πιθανον δεν γνωριζουν πως γιναμε ανθρωποι :D :D λεμε τωρα ανθρωποι... :p :p
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Η εξελικτικη θεωρια δεν αμφισβητειται πλεον πουθενα κι ακομα και η καθολικη εκκλησια την αποδεχεται εστω και υποβαθμιζοντας τη. Παλιοτερα η εκκλησια ειχε δωσει 'επιστημονικη' μαχη και υπηρχαν "επιστημονες " που προσπαθουσαν να την αντικρουσουν με επιχειρηματα για τον χαμενο κρικο στην ανθρωπινη εξελιξη κ.λ.π. Οι τελευταιες παλαιοντολογικες και βιολογικες αποκαλυψεις DNA κ.λ.π. αφαιρεσαν και τις τελευταιες αμφισβητησεις. Βεβαια υπαρχουν επιστημονες που πιστευουν οτι η δημιουργια και η εξελιξη ειναι θεικο σχεδιο ομως δεν αμφισβητουν την ιδια την θεωρια.

Γιατι τοτε το συζηταμε?

Γιατι η Ελλαδα ειναι ισως το μονο συγχρονο κρατος που τα σχολικα βιβλια περνανε απο την λογοκρισια της εκκλησιας . Θυμηθειτε τι ειχε γινει πριν απο λιγα χρονια οταν βιβλιο του λυκειου αποσυρθηκε γιατι οι μαθητες δεν πρεπει κατα την εκκλησια κι αλλους σκοταδιστικους κυκλους να μαθαινουν την επιστημονικη αληθεια.

Συμπερασματικα ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειμαστε απογονοι των πιθηκων και για να ειμαι πιο ακριβης των πιθηκοειδων απο τους οποιους προηλθαν και οι σημερινοι πιθηκοι και οι ανθρωποι. Αν καποιος ενδιαφερεται πραγματικα να μαθει οποιοδηποτε συγχρονο βιβλιο (οχι σχολικο εγχειριδιο) μπορει να τον βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...