Jump to content

Από που προήλθαμε;


shodanjr_gr
 Κοινοποίηση

Από που προήλθαμε;  

80 members have voted

  1. 1. Από που προήλθαμε;

    • Εξέλιξη (από κάποιο άλλο είδος πχ. Πίθηκος)
      33
    • Δημιουργήματα του Θεού
      28
    • Εξωγήινη παρέμβαση
      13
    • Άλλο (γράψτε τι)
      6


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lazikas ( 4 Απρ. 2004 , 15:43)

 

Αμ δε ! Πρώτα απ' όλα, πρεπει να ξέρεις πως η ατμόσφαιρα της γης δημιουργηθηκε από μικροοργανισμούς . Όταν μάλιστα αυτοι οι μικροοργανισμοί (οι οποίοι εξελίσσονταν συνεχώς) άρχισαν να παράγουν οξυγόνο (με φωτόλυση), τότε χιλιάδες άλλοι μικροοργανισμοί "δηλητηριάστηκαν" από το οξυγόνο και εξαφανίστηκαν.

 

Καλά αυτό δεν το πρόσεξε κανείς ? :p

Φωτοσύνθεση εννοόύσες έτσι ? ;)

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 5 Απρ. 2004 , 19:03)

 

Aftoi i mallon aftos pou eipe tin theoria tou Big-Bang den ksipnise ena proi kai eipe a etsi egine o kosmos.

Vasizetai se kapoies arhes kai me vasi aftes sou apantisa.

 

An opos les esi iparhei zoi se allo planiti,tote kalista tha mporouse na iparhei kai sti gi kai na anaptihthike monos tou.Den einai kat' anagin eksogiini paremvasi.

 

 

οκ ομως προϋπηρχε ζωη πριν....οπου και αν ηταν αυτη ειτε στη γη ειτε αλλου...και ο ανθρωπος αναπτυχθηκε απο αυτην...που μπορει ακομα και να μην ηταν μικροοργανισμος και να ηταν ενα τελιο συνολο (ετσι το λενε??) ενας πληρες οργανισμος...

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xraysr0x ( 5 Απρ. 2004 , 21:46)

 

Καλά αυτό δεν το πρόσεξε κανείς ? :p

Φωτοσύνθεση εννοόύσες έτσι ? ;)

 

 

μάλλον βλέπει πολλές διαφημίδεις με τα city spa :lol:

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 4 Απρ. 2004 , 15:49)

 

Afto mallon den tha vrethei kaneis kai pote na to pei...

 

 

Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος :) Το πιο πιθανό είναι να μην ζούμε εμείς όταν βρεθεί η απάντηση. Αλλά θα βρεθεί κάποτε, να είσαι σίγουρος. Το ίδιο όμως συνέβαινε πάντα... Για παράδειγμα, δεν μπορούσε να εξηγηθεί το "που οφείλονται οι κεραυνοί που πέφτουν; Ο Δίας τα πήρε στο κρανίο και τους έριξε στο κεφάλι κάποιου". Δεν μπορούσε να εξηγηθεί "γιατί ο ήλιος καίει τόσο πολύ σήμερα; Ο <τάδε θεός>(δεν θυμάμαι το όνομά του, θα πάρω τη βοήθεια του κοινού) πήρε το άρμα του και βγήκε βόλτα σήμερα και πέρασε πολύ κοντά μας"... Ότι δεν γνωρίζαμε, το ρίχναμε σε κάποιον (τώρα, στον ένα και μοναδικό) Θεό.

 

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georget ( 6 Απρ. 2004 , 08:15)

 

μάλλον βλέπει πολλές διαφημίδεις με τα city spa :lol:

 

 

Καλά ντε, ένα λαθάκι κάναμε :cool: Εδώ προσπαθούμε χωρίς γνώσεις να λύσουμε την δημιουργία της ζωής, η φωτόλυση είναι που μας μπέρδεψε; Οκ, φωτοσύνθεση ήθελα να πω, αλλά έχω τόσα χρόνια να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη που την είχα σχεδόν ξεχάσει. Και όταν έβαλα το "search & find" στο μυαλό μου, επηρεσμένο από τις τρίχες, μου έβγαλε την φωτόλυση :p

 

Μάλλον χρειαζομαι μια αναβάθμιση στο λειτουργικό! Αλλά, σε καμμιά 40αριά χρόνια που το πνεύμα μου θα αφήσει την κορμάρα αυτή να πάει να βρει κάποια άλλη, θα γίνει αυτόματα, οπότε θα αφήσω την φύση να αναλάβει την αναβάθμιση :whistle:

 

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy ( 6 Απρ. 2004 , 08:01)

 

οκ ομως προϋπηρχε ζωη πριν....οπου και αν ηταν αυτη ειτε στη γη ειτε αλλου...και ο ανθρωπος αναπτυχθηκε απο αυτην...που μπορει ακομα και να μην ηταν μικροοργανισμος και να ηταν ενα τελιο συνολο (ετσι το λενε??) ενας πληρες οργανισμος...

 

 

Den vlepo na diafonoume....

 

 

Lazika i sizitisi mas itan afti:

Τότε το ερώτημα θα είναι "πως στο καλό βρέθηκε τέτοιο DNA σε έναν πλανήτη μερικά ή αρκετά έτη φωτός μακρυά από την <μητέρα Γη>".

 

Afto mallon den tha vrethei kaneis kai pote na to pei...

 

Epidi opos sosta les iparhoun planites me sinthikes paromoies me tis gis mono pou apehoun para polla eti fotos einai adinato na paei kapoios ekei akoma kai diastimoploio gia na to diapistosei.

Edo me ton Ari pou einai ''dipla'' mas kai paidevomaste tosa hronia.

Fantasou stous planites pou to fos gia na ftasei apo ti gi se aftous thelei hiliades hronia! Poios tha ftasei tin c kai pos tha to kanei afto??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 5 Απρ. 2004 , 19:03)

 

Aftoi i mallon aftos pou eipe tin theoria tou Big-Bang den ksipnise ena proi kai eipe a etsi egine o kosmos.

Vasizetai se kapoies arhes kai me vasi aftes sou apantisa.

 

An opos les esi iparhei zoi se allo planiti,tote kalista tha mporouse na iparhei kai sti gi kai na anaptihthike monos tou.Den einai kat' anagin eksogiini paremvasi.

 

 

Mallon kaneis den mpike ston kopo na diavasei ta link kai oloi ta perimenoume na mas mpoun mona tous sto kefali..

 

 

Γεια σου ρε Αγγέλοπα ! Μου αρέσει που αμφισβητείς τα πάντα, το ίδιο θα ήθελα να κάνεις και για τις θρησκείες :)

 

Πρώτα από όλα, το Big-Bang είναι απλά μια θεωρία. Και μάλιστα μαθηματική. Και όπως συμβαίνει στα μαθηματικά, σε ακραίες περιπτώσεις έχουμε προβλήματα. Έτσι, για να σταθεί αυτή η θεωρία, θα πρέπει να ΜΗΝ υπάρχει χρόνος πριν από την έκρηξη. Και βέβαια, αμέσως μετά την έκρηξη δεν υπήρχε ούτε ένας ζωντανός οργανισμός. Η ζωή ήρθε αργότερα, πολύ αργότερα, εκατομμύρια ίσως χρόνια.

Παρόμοιο πρόβλημα με την μεγάλη έκρηξη έχουμε όμως και με τις μαύρες τρύπες... Αν δεν με απατά η μνήμη μου (γαμώτω, θα την χρειαστώ στην αναβάθμιση τελικά πριν πεθάνω) τα μαθηματικά εξηγούν λεπτομερώς, εμπεριστατωμένα και σε κάποιες περιπτώσεις με αποδείξεις (μέσω παρατηρήσεων) το τι γίνεται γύρω από μια μαύρη τρύπα αλλά αδυνατούν να μας πουν το τι γίνεται μέσα σε αυτή! Δηλαδή, με απλά λόγια, έτσι και πέσουμε μέσα σε μια μαύρη τρύπα, ο χρόνος παύει να υπάρχει ! Panic !

 

Ακόμα είμαστε πολύ μακρυά για να βρούμε την ΑΛΗΘΕΙΑ, δεν έχουμε τις γνώσεις... Φαντάσου λέει, με κάποιο "μαγικό" τρόπο, να έπεφταν στα χέρια των αρχαίων Ελλήνων δύο κινητά με bluetooth :p Θα είχαν τις γνώσεις, όχι να εξηγήσουν το πως δουλεύουν, αλλά απλά να τα χρησιμοποιήσουν; Πολύ αμφίβολο. Ίσως, στην καλύτερη περίπτωση παίζοντας, να βλέπανε πως πατώντας ένα "κόμβιον" στο ένα κάτι γινόταν στο άλλο. Αλλά μέχρι εκεί.

 

Ε, λοιπόν, η ίδια απάντηση υπάρχει στο ερώτημά σου το οποίο το βλέπω συνεχώς στα μηνύματά σου, το "Πως δημιουργήθηκαν οι μικροοργανισμοί": ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ. Οταν όμως οι γνώσεις μας αυξηθούν, με το πέρασμα του χρόνου, θα το μάθουμε. Τα μόνα που ξέρω σίγουρα είναι :

 

α. Δεν είμαι πλασμένος από πηλό! Προχτές πήδησα από ύψος 1 μέτρου και δεν έσπασα (σε αντίθεση με ένα πήλινο πιάτο που έγινε θρύψαλα). Τεσταρισμένο και αποδεδειγμένο.

 

β. Δεν είμαι το τέλειο όν. Άρχισα ήδη να ξεχνάω πράγματα που πριν ελάχιστα χρόνια πριν τα θυμόμουν με ακρίβεια. (θα το διακρίνατε και στα προηγούμενα μηνύματά μου :p )

 

γ. Δεν είμαι ο εκλεκτός του Θεού, σε αντίθεση με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι :(

 

 

Anyway, πρέπει να την κάνω τώρα γιατί έπεσε δουλειά, τα λέμε άλλη ώρα :)

 

L.

Link to comment
Share on other sites

Lazika thelo na katalikso sto oti ean ipirhan mikroorganismoi se allo planiti i opoioi anaptihthikan me opoiondipote tropo, tote kallista tha mporouse na ginei afto kai sti gi.

Den hreiazetai eksogiini paremvasi opos eipe o Surfercy nomizo.

 

Oso gia tis thriskeies to idio kano kai ekei.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

H δική μου άποψη είναι ότι όλοι είμαστε δημιουργήματα του Θεού. Δεν πιστεύω στην εξέλιξη ότι δήθεν προήλθαμε από πιθήκους. Αν ήταν όντως έτσι, γιατί δεν έχουμε δει τώρα κανέναν πίθηκο να εξελίσετε σε άνθρωπό? Όλα τα ζώα(περιλαμβανομένων και των ανθρώπων) πολλαπλασιάζονται κατα το είδος τους. Εκτός αν έχει δει κανένα κουνέλι να γεννάει κοτοπουλάκι :lol:

Και όσο αναφορά άλλες θεωρίες περι δημιουργίας του κόσμου από μια τεράστια έκρηξη ή ότι προήλθαμε από μια σούπα κτλ κτλ όλα είναι απλές θεωρίες. Μέχρι και ο Δαρβίνος στο τέλος της ζωής του παραδέχτηκε ότι τελικά ίσως να υπάρχει μια ανώτερη μορφή που δημιούργησε τα πάντα. Και ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα:ένα απλό ρολόι(από τα παλιά που δούλευαν με μικρά γρανάζια) υπήρξε κάποιος να το κατασκευάσει και δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό. Πόσο μάλλον το σύμπαν! Αν κάτσουμε και σκευτούμε με πόση τάξη και μαθηματικη ακρίβεια λειτουργούν όλα θα καταληξουμε στο συμπέρασμα ότι κάποιος τα δημιούργησε! Και τον εαυτό μας πχ να παρατηρήσουμε, με τί τελειότητα έχουμε πλαστεί(πχ το ανθρώπινο μάτι είναι η τελειότερη φωτογραφική μηχανή) χώρια αν μιλήσουμε για τον εγκέφαλο, τότε καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Αυτά τα λίγα από εμένα :)

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kardoula ( 6 Απρ. 2004 , 14:37)

 

H δική μου άποψη είναι ότι όλοι είμαστε δημιουργήματα του Θεού. Δεν πιστεύω στην εξέλιξη ότι δήθεν προήλθαμε από πιθήκους. Αν ήταν όντως έτσι, γιατί δεν έχουμε δει τώρα κανέναν πίθηκο να εξελίσετε σε άνθρωπό? Όλα τα ζώα(περιλαμβανομένων και των ανθρώπων) πολλαπλασιάζονται κατα το είδος τους. Εκτός αν έχει δει κανένα κουνέλι να γεννάει κοτοπουλάκι :lol:

Και όσο αναφορά άλλες θεωρίες περι δημιουργίας του κόσμου από μια τεράστια έκρηξη ή ότι προήλθαμε από μια σούπα κτλ κτλ όλα είναι απλές θεωρίες. Μέχρι και ο Δαρβίνος στο τέλος της ζωής του παραδέχτηκε ότι τελικά ίσως να υπάρχει μια ανώτερη μορφή που δημιούργησε τα πάντα. Και ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα:ένα απλό ρολόι(από τα παλιά που δούλευαν με μικρά γρανάζια) υπήρξε κάποιος να το κατασκευάσει και δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό. Πόσο μάλλον το σύμπαν! Αν κάτσουμε και σκευτούμε με πόση τάξη και μαθηματικη ακρίβεια λειτουργούν όλα θα καταληξουμε στο συμπέρασμα ότι κάποιος τα δημιούργησε! Και τον εαυτό μας πχ να παρατηρήσουμε, με τί τελειότητα έχουμε πλαστεί(πχ το ανθρώπινο μάτι είναι η τελειότερη φωτογραφική μηχανή) χώρια αν μιλήσουμε για τον εγκέφαλο, τότε καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Αυτά τα λίγα από εμένα :)

 

ποσο ευκολο ειναι ν αποδεχομαστε τα ευκολα κ ν απορριπτουμε τα δυσκολα.ολα εγιναν ετσι μεχρι εκει που φτανει το μυαλο μας.

 

κ να συμπληρωσω οτι δεν προκειται να μαθουμε ποτε την αληθεια αν υπαρχει διαφορετικη απο αυτη του θεου.κ αυτο γιατι φανταστειτε αν αποδειχθει 100% οτι προηλθαμε απο τον πιθηκο απο το bing bang η απο εξωγηινους.θα καταρεουσουν ολες οι θρησκειες θα καταρευσει ολο το συστημα κ θα επικρατησει χαος,επομενως οτι κ να λεμε, την αληθεια δεν θα την μαθουμε ποτε,τουλαχιστον απο επισημα στοματα.

 

φανταστειτε το λιγο:δεν μας εφτιαξε ο θεος αλλα δημιουργηθηκαμε απο αλλο παραγοντα,τι θα παθουν οι παπαδες τι θα βγαινε να λενε μετα,οχι μονο οι ορθοδοξοι αλλα ολων των εκκλησιων κ δογματων.

LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kardoula ( 6 Απρ. 2004 , 14:37)

 

Εκτός αν έχει δει κανένα κουνέλι να γεννάει κοτοπουλάκι :lol:

 

Κοτοπουλάκι όχι... Αλλά έχουμε δει λύκο να γεννάει σκύλους :p

 

Και ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα:ένα απλό ρολόι(από τα παλιά που δούλευαν με μικρά γρανάζια) υπήρξε κάποιος να το κατασκευάσει και δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό. Πόσο μάλλον το σύμπαν! Αν κάτσουμε και σκευτούμε με πόση τάξη και μαθηματικη ακρίβεια λειτουργούν όλα θα καταληξουμε στο συμπέρασμα ότι κάποιος τα δημιούργησε!

 

Τάξη ? Που την είδες την τάξη ? Ένα μπάχαλο και μισό είναι τα πάντα, εξ' ου και η θεωρία (η οποία πλέον δεν είναι θεωρία αλλά απόδειξη) του ΧΑΟΥΣ! Για πες μας μερικά παραδειγματα τάξης που έχεις δει στη ζωή σου ή στο σύμπαν ...

 

Και τον εαυτό μας πχ να παρατηρήσουμε, με τί τελειότητα έχουμε πλαστεί(πχ το ανθρώπινο μάτι είναι η τελειότερη φωτογραφική μηχανή) χώρια αν μιλήσουμε για τον εγκέφαλο, τότε καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Αυτά τα λίγα από εμένα :)

 

Τελειότερη φωτογραφική μηχανή το μάτι ? Που το είδες αυτό ? Εκτός αν θεωρείς τέλειο ένα όργανο που μετά από μερικά χρόνια αρρωσταίνει (πχ καταράκτης) , δεν βλέπει καλά (μυωπία, πρεσβυωπία, αστιγματισμός) και που αν το ακουμπήσεις μπορεί να το χαλάσεις (ωχ, μούβγαλες το μάτι)! Άσε δε που είναι από τα χειρότερα σε επιδόσεις όργανα όλου του ζωικού βασιλείου (άλλα τα μάτια του λαγού, άλλα της κουκουβάγιας - όσο για του ανθρώπου, αστα να πάνε)... Ένας φακός από την Zeiss είναι πολύ καλύτερος, πολύ πιο ανθεκτικός και κρατάει και μια ζωή! Και αν χαλάσει τον αλλάζεις :)

 

Για τον εγκέφαλο δεν θέλω να μιλήσω... Έχει τόσα μειονεκτήματα που απορώ πως γράφω τώρα :P

 

Εν ολίγοις, αυτοί που γράφουν για την τελειότητα του ανθρώπινου γένους είτε δεν ξέρουν τι τους γίνεται είτε είναι τόσο αλλαζόνες που δεν βλέπουν ούτε 2 μέτρα μπροστά τους ...

 

Φιλάκια πολλά,

 

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lazikas ( 6 Απρ. 2004 , 13:46)

 

 

Παρόμοιο πρόβλημα με την μεγάλη έκρηξη έχουμε όμως και με τις μαύρες τρύπες... Αν δεν με απατά η μνήμη μου τα μαθηματικά εξηγούν λεπτομερώς, εμπεριστατωμένα και σε κάποιες περιπτώσεις με αποδείξεις (μέσω παρατηρήσεων) το τι γίνεται γύρω από μια μαύρη τρύπα αλλά αδυνατούν να μας πουν το τι γίνεται μέσα σε αυτή! Δηλαδή, με απλά λόγια, έτσι και πέσουμε μέσα σε μια μαύρη τρύπα, ο χρόνος παύει να υπάρχει ! Panic !

 

 

γιατι σταματα να υπαρχει??? δεν νομιζω απλα μεσα στην τρυπα οποιαδφηποτε μορφη υλης μετασχηματιζεται σε ενεργεια....οπως δηλαδη και οταν ενα σωμα κινειται με την ταχυτητα του φωτος....

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Surfercy otan pas 3 likeiou sto vivlio tis fifikis sto telos ehei enotita i theoria tis shetikotitas pou einai ektos ilis mehri simera.Diavase afto meta pare kai to hroniko tou hronou tou stephen hawking kai tha lithoun polles apories sou.;)

Tha dimiourgithoun alles toses omos..

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 7 Απρ. 2004 , 19:33)

 

Surfercy otan pas 3 likeiou sto vivlio tis fifikis sto telos ehei enotita i theoria tis shetikotitas pou einai ektos ilis mehri simera.Diavase afto meta pare kai to hroniko tou hronou tou stephen hawking kai tha lithoun polles apories sou.;)

Tha dimiourgithoun alles toses omos..

 

 

ρε φιλε ειμαι 3η λυκειου αλλα δεν ξερω αν εχετε τα ιδια βιβλια με μας....

anw δεν καταλαβα γιατι το πες...μηπος διαφωνεις με κατι απο αυτα που πα??? (αν δεν ειναι γι'αυτο sorry εγω καταλαβα λαθος)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Den proseksa oti eisai Kipro.

Epeidi eida oti diafoneis me tin aniparksia tou hronou stis mavres tripes kai epeidi to thema afto den linetai me apantiseis kai erotiseis meso tou foroum sou proteina to vivlio afto opos kai kati link pou edosa prin 2 selides.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy ( 7 Απρ. 2004 , 19:19)

 

γιατι σταματα να υπαρχει??? δεν νομιζω απλα μεσα στην τρυπα οποιαδφηποτε μορφη υλης μετασχηματιζεται σε ενεργεια....οπως δηλαδη και οταν ενα σωμα κινειται με την ταχυτητα του φωτος....

 

 

Βασικά καλησπέρα σας! Και εγώ αυτή την απορία έχω :) Γιατί γαμωτι μου να σταματάει ο χρόνος? Και γιατί να μεταλλαχτώ σε ενέργεια ?

 

Δες λίγο για την ταχύτητα του φωτός:

 

Στην εξίσωση της σχετικότητας, υπάρχει ένα ριζικό (1-α/β) με α = u^2 και β= c^2 -u^2 όπου c η ταχυτητα του φωτός και u η ταχύτητα του οποιουδήποτε σώματος. Αυτός ο διαολοτύπος μας λέει με μεγάλα γράμματα πως κανένα σώμα δεν μπορεί να τρέξει με ταχύτητα ίση με του φωτός (καθότι θα μηδενιστεί ο παρανομαστής) ή να την ξεπεράσει (τότε το 1-α/β θα γίνει αρνητικό και ριζικά αρνητικών αριθμών δεν έχουμε, τουλάχιστον στους πραγματικούς αριθμούς). Άρα είμαστε καταδικασμένοι να τρέχουμε με ταχύτητες μικρότερες του φωτός, τουλάχιστον όσο η μάζα μας είναι στη μορφή που την ξέρουμε και όχι ως ενέργεια (η οποία παρεπιπτόντως μπορεί να μεταδίδεται με την ταχύτητα του φωτός :)). Αλλά αυτό το λένε τα μαθηματικά. Στην πράξη δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί... Βέβαια, μέχρι τώρα ο παραπάνω τύπος έχει αποδειχθεί πειραματικά, οπότε μπορούμε να τον θεωρήσουμε ως σωστό και να τον χρησιμοποιήσουμε...

 

Για να συνοψίσω και να καταλήξω και κάπου γιατί βλέπω πως με έχει πιάσει λογοδιάρροια (πάλι) : :)

Προσπαθώντας να εξηγήσουμε τη φύση με μαθηματικά, καταλήγουμε πολλές φορές σε ακραίες καταστάσεις όπου τα μαθηματικά σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Στα σημεία αυτά απλά κάνουμε υποθέσεις οι οποίες στηρίζονται στη λογική, όπως τη γνωρίζουμε και την κατανοούμε... Αλλά αυτό δεν λέει τίποτε :) Το ίδιο γινόταν επί χιλιάδες χρόνια, όπως μπορείς να θυμηθείς... Μόλις βρίσκαμε τα σκούρα, λέγαμε πως είτε ο Θεός ξέρει από εδώ και πέρα, είτε δεν μπορεί να γίνει τίποτε περισσότερο (σκέψου τους αρχαίους έλληνες που μίλησαν για το άτομο).

 

Ουφ, πάλι πολλά λέω. Αντίο !

 

Λ.

 

P.S Αγγέλλοπα, πολύ γούσταρα το τελευταίο σου μήνυμα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 7 Απρ. 2004 , 20:58)

 

Den proseksa oti eisai Kipro.

Epeidi eida oti diafoneis me tin aniparksia tou hronou stis mavres tripes kai epeidi to thema afto den linetai me apantiseis kai erotiseis meso tou foroum sou proteina to vivlio afto opos kai kati link pou edosa prin 2 selides.

 

 

οκ θα κοιταξω και στο δικο μας βιβλιο αν ειναι μηπος μεσα....thnx παντος...

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lazikas ( 7 Απρ. 2004 , 23:27)

 

Βασικά καλησπέρα σας! Και εγώ αυτή την απορία έχω :) Γιατί γαμωτι μου να σταματάει ο χρόνος? Και γιατί να μεταλλαχτώ σε ενέργεια ?

 

Δες λίγο για την ταχύτητα του φωτός:

 

Στην εξίσωση της σχετικότητας, υπάρχει ένα ριζικό (1-α/β) με α = u^2 και β= c^2 -u^2 όπου c η ταχυτητα του φωτός και u η ταχύτητα του οποιουδήποτε σώματος. Αυτός ο διαολοτύπος μας λέει με μεγάλα γράμματα πως κανένα σώμα δεν μπορεί να τρέξει με ταχύτητα ίση με του φωτός (καθότι θα μηδενιστεί ο παρανομαστής) ή να την ξεπεράσει (τότε το 1-α/β θα γίνει αρνητικό και ριζικά αρνητικών αριθμών δεν έχουμε, τουλάχιστον στους πραγματικούς αριθμούς). Άρα είμαστε καταδικασμένοι να τρέχουμε με ταχύτητες μικρότερες του φωτός, τουλάχιστον όσο η μάζα μας είναι στη μορφή που την ξέρουμε και όχι ως ενέργεια (η οποία παρεπιπτόντως μπορεί να μεταδίδεται με την ταχύτητα του φωτός :)). Αλλά αυτό το λένε τα μαθηματικά. Στην πράξη δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί... Βέβαια, μέχρι τώρα ο παραπάνω τύπος έχει αποδειχθεί πειραματικά, οπότε μπορούμε να τον θεωρήσουμε ως σωστό και να τον χρησιμοποιήσουμε...

 

Λ.

 

P.S Αγγέλλοπα, πολύ γούσταρα το τελευταίο σου μήνυμα ! :)

 

Mallon ehoume ena fisiko stin parea mas i enan teleiofoito gia politehneio.

Opoios den katalave...sti fisiki K. grigora!!!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 8 Απρ. 2004 , 17:10)

 

Mallon ehoume ena fisiko stin parea mas i enan teleiofoito gia politehneio.

Opoios den katalave...sti fisiki K. grigora!!!

 

 

:p Αν δεις την ηλικία μου, μάλλον δεν κάνω για τελειόφοιτος :) Ενας απλός τοπογράφος είμαι, με διδακτορικό στο big-brother (αυτόματη παρακολούθηση αντικειμένων) :p

 

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην ερώτηση που έχει το όνομα του θέματος αυτού θα δοθεί με τον χρόνο και απο την επιστήμη...άρα υπομονή. Μπορεί όλα αυτά που λέτε να μην έχουν βάση σε κάποια χρόνια και να ξεχαστούν.
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 8 Απρ. 2004 , 19:44)

 

LOOOOOOOOLLL!!!!!!!:p

36!

Gia akomi mia fora den proseksa ta stoiheia aristera.

Mporei na ksanaedines,sostossss...!

 

 

ρε συ aggelops γινε λιγακι πιο προσκτικος... :p :whistle:

να σε ρωτησω κατι...μαθητης εισαι ή φοιτητης??? (και λογικα κατι που χει σχεση με φυσικες)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...