Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα πραγματα ειναι απλα λοιπον ......

αν δεν εχεις το rsd στον υπολογιστη το κατεβαζεις και το εγκαθιστας στο Pc....

στη συνεχεια κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στη συσκευη και τη κλεινεις

ανοιγεις τη συσκευη με vol+ και power button..............συνδεεις το κινητο με τον υπολογιστη και φλασαρεις με το rsd αυτο http://www.mediafire.com/?76z12j1at3etf4j

 

και εισαι ετοιμος...σε περιπτωση που χρειαστει να πας στο service φλασαρεις ξανα τη μαμα ρομ που ειναι αυτη http://sbf.droid-developers.org/umts_jordanplus/DEFYPLUS_U3_4.5.1-134_DFP-231_GR_SIGN_UCADEFYEMARAB1B80AA004.0R_PDS03C_USAJRDNGIBRRTCEE_P022_A022_Service1FF.sbf.gz

 

και καλα θα κανεις να την εχεις παντα στον υπολογιστη σου σε περιπτωση αναγκης

 

Υ.Γ. αν για καποιο λογο το rsd σου λεει οτι δεν μπορει να αποσυμπιεσει το sbf επειδη ειναι μεγαλο αρχειο ή επειδη δεν υπαρχει αρκετος χωρος ή κατι τετοιο τελως παντων ...απλα μετονομασε τη ρομ που θα φλασαρεις σε ενα μικρο ονομα..π.χ. dfp231.sbf και δεν θα εχεις προβλημα

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΩΩΩ Ευχαριστω για της πληροφοριες αρχιζω κι'οτι γινει ..χεχε.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

για πες μας λιγο τι εκανες και το brickαρες για να βρουμε λυση..και πες μου λιγο και τι ποσοστο μπαταριας ειχες οταν την επαθες...θα το επαναφερουμε που θα παει..οταν λες οτι δεν το αναγνωριζει τι εννοεις?βγαζει connected? απλα αντι για ονομα γραφει N/A?

αν ειναι να το πεταξεις στη θαλασσα δωστο σε μενα....χαχαχαχα

 

πηγα να περασω την cm7 αλλα δεν ξερω γιατι δεν την δεχοταν. μετα το φλασαρα με το rds lite αλλα του εβαλα απο λαθος οχι την ελληνικη rom.ειχε και blur αυτη που εβαλα και δεν μου αρεσε.και πηγα να βαλω την ελληνικη αλλα εκει brikare.απο μπαταρια τι να σου πω δεν ξερω.ηταν φουλ αλλα με την ολη διδικασια μαλλον επεσε.φορτιζε βεβαια οταν ηταν στο pc....δεν ξερω τι να κανω... για πες καμια ιδεα να μην το κλαιω το ντεφακι μου

Link to comment
Share on other sites

δωσε λιγο το λινκ απο τη ρομ που περασες(η τουλαχιστον τον ακριβη αριθμο εκδοσης)....καθως θελω και την ελληνικη που πηγες να περασεις(γενικα θελω τα παντα αναλυτικα να καταλαβω τι εκανες).........το πιθανοτερο η ελληνικη να ειχε χαμηλοτερο bootloader απο τη ξενη που ειχες περασει πριν και το μπρικαρες.....επισης θελω να μου πεις αν το ντεφι σου ειναι red lens ή green lens.και κατι αλλο που σε ρωτησα πριν αλλα δεν μου απαντησες ..αν το συνδεσεις στον υπολογιστη το rsd σου γραφει connected????εστω και αν δεν το αναγνωριζει

 

Υ.Γ. στα απλα ντεφι ποτε δεν φλασαρουμε αλλη ρομ εκτος απο την ελληνικη φρογιο

 

********Υ.Γ.2 απο χθες φοραω τη τελευταια nightly του Epsylon και ναι μπορω να πω οτι ειναι ετοιμη απο ολες τις αποψεις για καθημερινη χρηση..εχω φορτωσει ολες τις εφαρμογες και nova launcher που παει πολυ καλα.ο dialer καθυστερει λιγο να φορτωσει αλλα κατα τα αλλα κανενα παραπονο( ποτε δεν μου αρεσε ο dialer της cm και εχω βαλει τον exdialer που δεν παρουσιαζει και Lag).ενταξει το ξερω οτι δεν ειναι τοσο αρτια οσο η wajkiui αλλα ειναι και φυσιολογικο αφου μολις τωρα ειχαμε για πρωτη φορα full hwa στο ντεφι!!!! θα παμε και για jelly bean ετσι πως το πανε.....ποιος να το περιμενε οταν αγοραζαμε το ντεφι με eclair πριν 19 μηνες...:)

 

Υ.Γ.3 απο ολες τις τελευταιες Nightly η 05.07 ειναι η πιο γρηγορη..οπιος τη βαλει να παει στο bootmenu-cpu settings και να ενεργοποιησει στο scaling το smartass

εγω με 1,1ghz στον επεξεργαστη στο Αntutu επιασα 2702........μπορει να φαινεται λιγο αλλα σε σχεση με παλιοτερα το κινητο παει πολυ καλα.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

JRDNEM_U3_2.51.1_DEBLUR_P3_SIGN_SIGNED_UCAJRDNEMARAB1B80AA030.0R_USAJORDANRTCEE_P031_A020_HWp3_Service1FF αυτη ειναι η ελληνικη νομιζω . δεν εχω κρατησει πια ειχα βαλει δυστιχος την εσβησα μολισ ειδα οτι δεν ηταν σωστη,.

το ντεφι ειναι green lens. στο rds δεν μου βγαζει τιποτε,,,σαν να μην εχω συνδεσι τιποτε... το μονο που κανει το κινιτο ειναι μολισ το βαζω στο usb να αναβει το λαμπακι αλλα σε ασπρο χρωμα.

 

το οτι δεν βαζουμε αλλη ρομ στο ντεφι το καταλαβα με τον ασχημο τροπο..... τωρα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτη που πηγες να βαλεις ειναι η εκλαιρ...καλα που την ξεθαψες...χαχαχα

πρεπει να κατεβασεις την φρογιο

http://www.multiupload.nl/0YCOXFJ1IJ

 

προσπαθησε να ξεκινησεις το φλασαρισμα εστω και αν δεν το αναγνωριζει ..δοκιμασε ακομα να βγαλεις τη μπαταρια να πατας vol+ καιμετα να βαλεις μπαταρια και μετα συνδεσε

αν δεν πετυχει τιποτα τοτε το πιθανοτερο εχεις χαμηλη μπαταρια..αν σου ειναι ευκαιρο ενα πολυμετρο μετρα λιγο τη μπαταρια και πες μας βολτ..αν εχεις εξωτερικο φορτιστη φορτισε την.....αλλιως μπορεις να χρησιμοποιησεις και τη λυση του Mcgyver δοκιμασμενη απο μενα ουκ ολιγες φορες.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

ελα μου ντε!!! τωρα τι γινετε? πως το ανοιγουμε το ντεφι και ποια ειναι η κανονικη froyo ?κανα link....

αλλα το προβλημα παραμενι το ιδιο ,,, πως το ανοιγοθμε καταρχην????

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αν και το ειχα ολη νυχτα στον φορτιστη η μπαταρια διχνει αδεια.. οταν λες εξωτερικο φορτιστη ενοεισ κατι αλλο απο τον κανονικο ετσι? του Mcgyver η λυση ποια ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Salto ποια nightly του epsilon εβαλες? Μπορεις να δωσεις link?
Link to comment
Share on other sites

http://defy-cm.net/defy-cm9-nightly/CM9-NIGHTLY-120705-Defy.zip

 

προτεινω nova launcher και για dialer τον exdialer

 

Η Mcgyver λυση ειναι η εξης: παιρνεις ενα καλωδιο usb που το εχεις για πεταμα.....το κοβεις απο τη μια πλευρα(οχι αυτη που μπαινει στο pc) απογυμνωνεις τα καλωδια και κοβεις ολα τα καλωδια εκτος απο το κοκκινο και το μαυρο....αυτα 2 καλωδια τα απογυμνωνεις στις ακρες και αφου εχεις βγαλει τη μπαταρια απο το κινητο συνδεεις το κοκκινο με το + και το μαυρο με το - της μπαταριας και συνδεεις το usb στον υπολογιστη...το αφηνεις κανενα μισαωρο να φορτισει η μπαταρια....και βλεπεις αν ανοιγει τωρα το κινητο!!!αλλιως ψαχνεις φιλο που εχει ιδιο κινητο με σενα..:)

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησω κι'εγω τον φιλο saltofx_v για την βοηθεια του..πλεον το κινητο ειναι κομπλε.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κατεβασεις την φρογιο

http://www.multiupload.nl/0YCOXFJ1IJ

 

το λινκ λεει πως το αρχειο δεν υπαρχει..υπαρχει αλλο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

εχοντας την ms2Ginger4 εχω 2 ερωτησεις για αρχη,

το βραδυ ενω κλεινω τα παντα απο τον task μου τρωει πολυ μπαταρια και δευτερο μεσα στα menu εχει μεγιστο και χαμηλοτερο χρονισμο τις cpu,αλλα δεν με αφηνει να αλλαξω τις τιμες,ετσι πρεπει να ειναι?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το defy μου.Είχα περάσει την CM 7.2 αλλά επειδή δεν μου άρεσε αποφάσισα να ξαναβάλω την official έκδοση 2.2 που την είχα ως nandroid back up. Ενώ τα έκανα όλα κανονικά όπως το είχα κάνει και παλαιότερα κάνω στο τέλος ένα reset το κινητό και από τότε νέκρωσε. Δεν φορτίζει και όταν το ανοίγω μένει στο αρχικό logo που λέει google από την CM7.2. Μπαίνω στο bootloader και λέει low batery cannot program. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

http://defy-cm.net/defy-cm9-nightly/CM9-NIGHTLY-120705-Defy.zip

 

προτεινω nova launcher και για dialer τον exdialer

 

Η Mcgyver λυση ειναι η εξης: παιρνεις ενα καλωδιο usb που το εχεις για πεταμα.....το κοβεις απο τη μια πλευρα(οχι αυτη που μπαινει στο pc) απογυμνωνεις τα καλωδια και κοβεις ολα τα καλωδια εκτος απο το κοκκινο και το μαυρο....αυτα 2 καλωδια τα απογυμνωνεις στις ακρες και αφου εχεις βγαλει τη μπαταρια απο το κινητο συνδεεις το κοκκινο με το + και το μαυρο με το - της μπαταριας και συνδεεις το usb στον υπολογιστη...το αφηνεις κανενα μισαωρο να φορτισει η μπαταρια....και βλεπεις αν ανοιγει τωρα το κινητο!!!αλλιως ψαχνεις φιλο που εχει ιδιο κινητο με σενα..:)

 

Salto την δοκιμάζω τώρα την λύση Mcgyver εάν πετύχει θα σας ενημερώσω δεν είχα δει την απάντηση γιαυτό και έκανα και το προηγούμενο post.

 

Salto τελικά δούλεψε αλλά λίγο διαφορετικά.Έκανα ότι ακριβώς είπες με το usb αλλά τα καλώδια τα σύνδεσα με την μπαταρία ενώ η μπαταρία ήταν πάνω στο κινητό. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Εδώ δίχνει πως ακριβώς το έκανα ---> http://www.sorensiim.dk/stuff/forumpix/mcgyver.JPG

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

@aristidis540 κατεβασε αν θες την εφαρμογη cpu spy να μας πεις λιγο αν μπαινει η συσκευη σε deep sleep mode.2ον κατεβασε απο το μαρκετ την εφαρμογη battery calibration και αποφορτισε το κινητο..μετα φορτισε το πληρως και αστο +1 ωρα στη φορτιση και στη συνεχεια με τη βοηθεια της εφαρμογης κανε καλιμπραρισμα..3ον μπες μεσα στην εφαρμογη που υπαρχει ηδη στη ρομ που περασες το baseband switcher και αλλα τηις συχνοτητες στα EMEA: central europe,hong kong,taiwan,uk......

 

@tzo5920 καλα το εκανε και ετσι απλα εγω οταν δινω ρευμα με τετοιο τροπο στη μπαταρια δεν θελω να ειναι πανω στη συσκευη πιο πολυ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

@aristidis540 κατεβασε αν θες την εφαρμογη cpu spy να μας πεις λιγο αν μπαινει η συσκευη σε deep sleep mode.2ον κατεβασε απο το μαρκετ την εφαρμογη battery calibration και αποφορτισε το κινητο..μετα φορτισε το πληρως και αστο +1 ωρα στη φορτιση και στη συνεχεια με τη βοηθεια της εφαρμογης κανε καλιμπραρισμα..3ον μπες μεσα στην εφαρμογη που υπαρχει ηδη στη ρομ που περασες το baseband switcher και αλλα τηις συχνοτητες στα EMEA: central europe,hong kong,taiwan,uk......

 

 

Τον χρονισμο τις cpu γιατι δεν με αφηνει να την αλλαξω δεν καταλαβαινω.

Τα εκανα ολα,θα το παρακολουθησω τωρα να δω τι γινετε.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο bootmenu με vol - όταν ανοίγεις το κινητό και πήγαινε στα cpu settings και ρυθμίζεις από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Salto εβαλα nightly του epsylon πολύ καλή κ σταθερή... άλλα δεν μου δουλεύει ο chrome...
Link to comment
Share on other sites

για όποιον δοκίμασε την τελευταία του wiui "WIUI_v4_Defy_2_7_6" σε ΙCS η κάμερα δουλεύει πλέον χαρτί και τα 4mp σε ευρεία το tethering και το Fm radio δεν δουλεύουν και το gps κλειδώνει τα ζώα μου αργά 10 λεπτά +

για το tethering δοκιμάστε το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.googlecode.android.wifi.tether&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGVjb2RlLmFuZHJvaWQud2lmaS50ZXRoZXIiXQ..

 

για fm radio το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5taWtlcnNtaWNyb3MuZm1fdW5sb2NrIl0.

 

και για το gps

popcorngpsRev3.zip

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1458285

ειδικά στο τελευταίο πάρτε πρώτα buck-up τα αρχεία που θα αντικαταστήσετε από το /system/etc

και γράψτε αν σας δούλεψε

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://defy-cm.net/defy-cm9-nightly/CM9-NIGHTLY-120705-Defy.zip

 

προτεινω nova launcher και για dialer τον exdialer

 

Η Mcgyver λυση ειναι η εξης: παιρνεις ενα καλωδιο usb που το εχεις για πεταμα.....το κοβεις απο τη μια πλευρα(οχι αυτη που μπαινει στο pc) απογυμνωνεις τα καλωδια και κοβεις ολα τα καλωδια εκτος απο το κοκκινο και το μαυρο....αυτα 2 καλωδια τα απογυμνωνεις στις ακρες και αφου εχεις βγαλει τη μπαταρια απο το κινητο συνδεεις το κοκκινο με το + και το μαυρο με το - της μπαταριας και συνδεεις το usb στον υπολογιστη...το αφηνεις κανενα μισαωρο να φορτισει η μπαταρια....και βλεπεις αν ανοιγει τωρα το κινητο!!!αλλιως ψαχνεις φιλο που εχει ιδιο κινητο με σενα..:)

 

τελικα η μπαταρια μου ειναι μια χαρα.. την εβαλα σε ντεφι φιλου και ειναι 95% γεματη.. το θεμα ειναι οτι και παλι δεν ανοιγει το κινιτο με κανενα τροπο απ οσους ειπαμε μεχρι τωρα( power button και +. τι μπορω να κανω ρε παιδια γιατι εχω τρελαθει που δεν ανοιγει με τιποτα... αλλοσ τροπος παιζει? για ριξτε λιγο φως...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το συνδεεις στα windows το βλέπουν σαν συσκευή; έστω και αν δεν σου βγάζει ότι είναι το Motorola. Αν ναι τότε ξεκινά να φλασαρεις τη φρογιο
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το κακο...τι το εχω συνδεμενο τι οχι το ιδιο και το αυτο... σαν να μην υπαρχει...:(:( ψαχνω να δω μηπωσ μπορεσω να το κανω μεσο ubuntu μηπωσ και καταφερω κατι... το εχει δοκιμασει κανενας?
Link to comment
Share on other sites

δεν φταινε τα windows...μεσω ubuntu δεν θα κανεις δουλεια..αν τα καταφερεις πες το και σε μενα ενδιαφερομαι γιατι και γω σαν κυριως λειτουργικο δουλευω Ubuntu.Aν εισαι απο Θεσσαλονικη ισως μπορω να βοηθησω.

 

επισης δοκιμασε το εξης: βγαλε μπαταρια...συνδεσε κινητο με υπολογιστη...πατα vol+ και βαλε μπαταρια και μετα αν δεν κανει τιποτα power button

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...