Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Μετά από αρκετό ψάξιμο και μη βρίσκοντας κάτι σχετικό αποφάσισα να απευθυνθώ και εδώ μήπως και κάποιος πιο έμπειρος συνforumίτης γνωρίζει.

Υπάρχει κάποιο site στο οποίο να βάζεις το imei του γαλαξία και να σου βγάζει μέχρι πότε καλύπτεται από εγγύηση;

Site για να βάζεις το imei και να σε πληροφορεί για το μοντέλο του κινητού βρήκα π.χ. τo sndeep.info. Το επίσημο service της Samsung Hellas υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει τέτοιο site και ότι η ημερομηνία στην απόδειξη αγοράς αποτελεί την έναρξη της διετούς επίσημης εγγύησης.

Γι' αυτό θα ήθελα τα φώτα σας αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό...Έχω βρει μεταχειρισμένο γαλάξία (χωρίς απόδειξη αγοράς) και θα ήθελα απλά να ξέρω αν είναι εντός εγγύησης πριν τον αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν γίνεται η αγορά του κινητού ενημερώνεται το σύστημα της Samsung για το ποιο κινητό (ΙΜΕΙ) πουλήθηκε και πότε (ημερομηνία). Αυτά τα στοιχεία σίγουρα υπάρχουν στα επίσημα σημεία service της Samsung ώστε με ένα απλό έλεγχο του barcode να βλέπουν αν είναι στην εγγύηση η συσκευή. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο site που να σου δίνει αυτές τις πληροφορίες. Μπορείς να πάρεις όμως τηλέφωνο σε ένα επίσημο service της Samsung (π.χ. Smartec) μήπως και δίνοντας τους το IMEI σου πουν την ημερομηνία αγοράς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά..

Στέλνω ένα μήνυμα, και ξαφνικά επιστρέφω στα μηνύματα, και έχουν διαγραφεί ΟΛΑ μου τα μηνύματα!!!!!:cry::cry::cry:

Έκανα τώρα και μια δοκιμή για το κουμπί διαγραφή thread αλλά έχει μεγάλη διαδικασία και αρκετές επιβεβαιώσεις για να πεις οτι πατήθηκε καταλάθος... Το έχει πάθει ποτέ κανείς αυτό; Σας έχει τύχει; Υπάρχει καμία απειροελάχιστη πιθανότητα να τα ξαναβρω πιστεύετε από πουθενα αν κρατάει το κινητό κάποιο αυτόματο backup;;:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά..

Στέλνω ένα μήνυμα, και ξαφνικά επιστρέφω στα μηνύματα, και έχουν διαγραφεί ΟΛΑ μου τα μηνύματα!!!!!:cry::cry::cry:

Έκανα τώρα και μια δοκιμή για το κουμπί διαγραφή thread αλλά έχει μεγάλη διαδικασία και αρκετές επιβεβαιώσεις για να πεις οτι πατήθηκε καταλάθος... Το έχει πάθει ποτέ κανείς αυτό; Σας έχει τύχει; Υπάρχει καμία απειροελάχιστη πιθανότητα να τα ξαναβρω πιστεύετε από πουθενα αν κρατάει το κινητό κάποιο αυτόματο backup;;:(

 

Να τα κρατάει κάπου backup μόνο του δεν παίζει, οπότε οτι έγινε έγινε. (εκτός αν εσύ τα είχες κρατήσει backup) Προφανώς είναι ρυθμισμένο να σβήνει τα threads μόλις φτάσουν ένα συγκεκριμένο αριθμό μηνυμάτων. Δες τις ρυθμίσεις στα μηνύματα υπάρχει επιλογή για αυτόματη διαγραφή στα 200SMS νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για να προστατευτώ από κάτι τέτοιο, την είχα απενεργοποιήσει αυτή την ρύθμιση... Εξάλλου και αυτή, δε τα διαγράφει όλα, απλά διαγράφει τα παλιά ώστε να κρατάει τα 200 τελευταία.. Εδώ μου τα διέγραψε τα πάντα και έμεινε ο φάκελος των μηνυμάτων κενός...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για να προστατευτώ από κάτι τέτοιο, την είχα απενεργοποιήσει αυτή την ρύθμιση... Εξάλλου και αυτή, δε τα διαγράφει όλα, απλά διαγράφει τα παλιά ώστε να κρατάει τα 200 τελευταία.. Εδώ μου τα διέγραψε τα πάντα και έμεινε ο φάκελος των μηνυμάτων κενός...

 

Ναι το ξέρω ότι δε διαγράφει και τα 200 κατευθείαν, απλά ποτέ δε ξέρεις... Δεν έχω ξανα ακούσει κάτι παρόμοιο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομαδα!:wink:

Κατα καιρους,κατεβαζω διαφορες εφαρμογες και δυστυχως τωρα τελευταια,μου εμφανιζονται απο το πουθενα,μηνυματα πανω αριστερα,με σηματακι ενα αστερακι του στιλ "Προσφορα μονο για σημερα,κατεβασε τωρα μουσικη στο κινητο σου....."και αλλα παρομοια διαφημιστικα:dash:

Καποια βοηθεια για "εξοντωση"?????:rocket:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομαδα!:wink:

Κατα καιρους,κατεβαζω διαφορες εφαρμογες και δυστυχως τωρα τελευταια,μου εμφανιζονται απο το πουθενα,μηνυματα πανω αριστερα,με σηματακι ενα αστερακι του στιλ "Προσφορα μονο για σημερα,κατεβασε τωρα μουσικη στο κινητο σου....."και αλλα παρομοια διαφημιστικα:dash:

Καποια βοηθεια για "εξοντωση"?????:rocket:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.denper.addonsdetector&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ΑΜΕΣΗ απαντηση(:up:),την εγκατεστησα την εφαρμογη,εκανα και ενα scan και αν χρειαζετε να κανω και κατι αλλο,μου λες!!!!

Ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ΑΜΕΣΗ απαντηση(:up:),την εγκατεστησα την εφαρμογη,εκανα και ενα scan και αν χρειαζετε να κανω και κατι αλλο,μου λες!!!!

Ευχαριστω και παλι!!!

 

Το scan θα σου δειξει αν έχεις κάποια εφαρμογή με AirPush ή άλλου είδους push notifications.

Αυτές είναι οι ύποπτες.

 

Αν δεν βρει τίποτα, μπορείς να ενεργοποιήσεις το notification monitor και να περιμένεις μέχρι να σου πετάξει spam, οπότε και θα δεις από το addons detector ποια εφαρμογή είναι υπεύθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έβαλα την JW6 και δεν έχω ελληνικό swype (έχει άλλες γλώσσες). Πληκτρολόγιο και γλώσσα menu είναι κανονικά στα ελληνικά. Έκανα κάτι λάθος; Πήγα και στο σχετικό post του alex στους οδηγούς για να το περάσω με το χέρι αλλά το link με την τελευταία έκδοση, που το είχε βάλει πριν τα περασμένα χριστούγεννα, είναι dead. Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει και δεν έχει Ελληνικά αλλά ανανέωσα τα link για το Swype (v.3.26.92.34839) ώστε να μπορέσεις να το περάσεις από το CWM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει και δεν έχει Ελληνικά αλλά ανανέωσα τα link για το Swype (v.3.26.92.34839) ώστε να μπορέσεις να το περάσεις από το CWM.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, το κατεβάζω τώρα και αν δεν παίξει επανέρχομαι:bow:

 

Edit: έπαιξε μια χαρά, να'σαι καλά!

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ποια ειναι η καλυτερη rom γιαυτο το κινητο?

Να ειναι αξιοπιστη, γρηγορη,σταθερη, και ελληνικη!

Επισης εναν οδηγο θα ηθελα γιατι χαθηκα εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, ακριβως απο πανω απο το thread που ανοιξες, δεν ειδες καθολου το

επισημασμενο θεμα με τα Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin ..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, ακριβως απο πανω απο το thread που ανοιξες, δεν ειδες καθολου το

επισημασμενο θεμα με τα Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin ..;:rolleyes:

 

Ειδα αλλα ειχε και αλλους τροπους εγω θελω τον πιο σιγουρο γιατι θα ειναι η πρωτη δοκιμη, επισης πως να κανω root χωρις να βρω την rom μου χρειαζομαι? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αλλα ειχε και αλλους τροπους εγω θελω τον πιο σιγουρο γιατι θα ειναι η πρωτη δοκιμη, επισης πως να κανω root χωρις να βρω την rom μου χρειαζομαι? :rolleyes:

Ontopic λοιπον :rolleyes:

Για να φλασαρεις στοκ ρομ πρεπει να το κανεις μεσω odin.

Oι custom roms απο την αλλη, φλασαρονται μεσω cwm recovery.

Αφου θα ειναι η πρωτη σου προσπαθεια, φλασαρε την jw5 ics value pack μεσω odin.

Κατσε λοιπον και διαβασε τους οδηγους ;)

 

Edit: εβαλα σημερα την jw7 Ιταλιας, την εχω αφησει με στοκ κερνελ να δω τι ψαρια πιανει :rolleyes:

Απο αυριο λεπτομερειες...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αλλα ειχε και αλλους τροπους εγω θελω τον πιο σιγουρο γιατι θα ειναι η πρωτη δοκιμη, επισης πως να κανω root χωρις να βρω την rom μου χρειαζομαι? :rolleyes:

 

Στο Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης έχει αναλυτικό οδηγό για να εγκαταστήσεις όποιο Firmware θέλεις. Επίσης γράφει ποια είναι επίσημα Ελληνικά και από αυτά που δεν είναι ποια περιέχουν Ελληνικό μενού και πληκτρολόγια. Οι δύο πιο πρόσφατες και καλές είναι η JW5 και JW6.

Για root αν θες πέρνα τον Semaphore αφού διαβάσεις τον οδηγό και τις συχνές ερωτήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΟΚ με την αυστραλέζικη value pack, πολύ καλύτερη από την προηγούμενη που είχα. Αφαίρεσα ήδη κάτι μπουρδίτσες με root, και τώρα μου έμειναν κα'να δύο ακόμη αλλά δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες αν είναι ασφαλές. Συγκεκριμένα θέλω να βγάλω τις Social Hub, Email (της Samsung, όχι το Gmail), Latitude και Βιβλία (Play Books). Είναι ασφαλές να τις βγάλω τις συγκεκριμένες;
Link to comment
Share on other sites

Όλα ΟΚ με την αυστραλέζικη value pack, πολύ καλύτερη από την προηγούμενη που είχα. Αφαίρεσα ήδη κάτι μπουρδίτσες με root, και τώρα μου έμειναν κα'να δύο ακόμη αλλά δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες αν είναι ασφαλές. Συγκεκριμένα θέλω να βγάλω τις Social Hub, Email (της Samsung, όχι το Gmail), Latitude και Βιβλία (Play Books). Είναι ασφαλές να τις βγάλω τις συγκεκριμένες;

 

Απο αυτα το latitude ισως δημιουργησει προβληματα, γενικοτερα τα google apk συνηθιζω να μην τα αφαιρω :rolleyes:

Το email γιατι θες να το σβησεις..;

δεν σου απασχολει πορους...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το latitude αν δε κανω λαθος ειναι απο το Google maps. Οποτε δε ξερω κατα ποσο γινεται να βγει ανεξαρτητα απο το μαπς
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το Latitude δεν θα το πειράξω, δεν είμαστε ξανά για στησίματα. Δεν είναι για τους πόρους, απλά δεν μου αρέσει να έχει στο app drawer άχρηστες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το Latitude δεν θα το πειράξω, δεν είμαστε ξανά για στησίματα. Δεν είναι για τους πόρους, απλά δεν μου αρέσει να έχει στο app drawer άχρηστες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ.

 

Χρησιμοποίησε κάποιον launcher που έχει hide στον drawer.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το Latitude δεν θα το πειράξω, δεν είμαστε ξανά για στησίματα. Δεν είναι για τους πόρους, απλά δεν μου αρέσει να έχει στο app drawer άχρηστες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ.

 

Εγώ τα βγάζω όλα αυτά, δεν έχει πρόβλημα, σιγά google apps είναι. Εδώ στην cyanogen τα βάζεις εντελώς προαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βγάζω όλα αυτά, δεν έχει πρόβλημα, σιγά google apps είναι. Εδώ στην cyanogen τα βάζεις εντελώς προαιρετικά.

 

Σε παλιοτερες ρομ θυμαμαι οτι αν αφαιρουσες τα maps παρουσιαζονταν προβληματα οπως κολληματα και fc.

Γιαυτο προσωπικα προτιμαω να μην αφαιρω τα google apk, ετσι κι αλλιως υπαρχει τοση αλλη σαβουρα αυτο θα με πειραξει..;;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...