Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη δοκίμασες στον υπολογιστή με κάποιο αντάπτορα usb?

 

Δοκίμασα πριν από λίγο με αντάπτορα και σε linux αλλά είναι νεκρή... ευχαριστώ για την απάντηση :)

Edited by vagdal
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω το γαλαξία ενός φίλου γιατί είχε το θεματάκι που βλέπετε... Πατάς το κουμπί για να ανοίξει και η οθόνη γίνεται μπλε και σιγά σιγά εμφανίζεται. Πίστευα πως ήταν software, αλλά τελικά μάλλον δεν είναι αφού πέρασα άλλη rom και εξακολουθεί.

 

Οθόνη, πλακέτα? Το έχει αντιμετωπίσει άλλος?

https://www.dropbox.com/s/i4mkx33n1j279my/VID_20131128_072437.mp4

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σε όλους,

 

έχω το γαλαξία ενός φίλου γιατί είχε το θεματάκι που βλέπετε... Πατάς το κουμπί για να ανοίξει και η οθόνη γίνεται μπλε και σιγά σιγά εμφανίζεται. Πίστευα πως ήταν software, αλλά τελικά μάλλον δεν είναι αφού πέρασα άλλη rom και εξακολουθεί.

 

Οθόνη, πλακέτα? Το έχει αντιμετωπίσει άλλος?

https://www.dropbox.com/s/i4mkx33n1j279my/VID_20131128_072437.mp4

 

Ωχ, πως τα κατάφερε; Γκούγκλαρες; Για hardware μοιάζει...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, πως τα κατάφερε; Γκούγκλαρες; Για hardware μοιάζει...

 

Δε βρήκα κάποια άκρη γι' αυτό και ρώτησα εδώ...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θεωρείτε ότι χρειάζεται re-partition για μετάβαση από JVI σε JW8 μέσω odin? Edited by gioann
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Αν έχεις βέβαια ρομ με 3 αρχεία, δεν νομίζω να είναι κόπος να βάλεις και το pit (μαζί με το τικ εννοείται).

Ο οδηγός αν θυμάμαι καλά έλεγε πρώτα να γίνει repartition και μετά φλασαρισμα. Ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.

Αν και το κινητο μου δουλευει ( το εχω 4 χρονια σχεδον), αρκετες φορες κολλαει ή κλεινει εντελως και για να το ανοιξω, πρεπει να βγαλω τη μπαταρια και να το ανοιξω κανονικα. Σκεφτηκα πως ισως χρειαζεται αναβαθμιση και ειπα να το κανω μεσω kies , γιατι την προηγουμενη αναβαθμιση και αλλαγη λογισμικου, μου την εκανε ενας γνωστος μου, αφου εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα.

Ηθελα λοιπον να ρωτησω, αν κανω αναβαθμιση μεσω kies θα σβηστουν ολα τα αρχεια, επαφες και προγραμματα που εχω περάσει;;; Το ρωτάω γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο, θα χρειαστώ τόσες μέρες να τα εγκαταστήσω.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Αν και το κινητο μου δουλευει ( το εχω 4 χρονια σχεδον), αρκετες φορες κολλαει ή κλεινει εντελως και για να το ανοιξω, πρεπει να βγαλω τη μπαταρια και να το ανοιξω κανονικα. Σκεφτηκα πως ισως χρειαζεται αναβαθμιση και ειπα να το κανω μεσω kies , γιατι την προηγουμενη αναβαθμιση και αλλαγη λογισμικου, μου την εκανε ενας γνωστος μου, αφου εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα.

Ηθελα λοιπον να ρωτησω, αν κανω αναβαθμιση μεσω kies θα σβηστουν ολα τα αρχεια, επαφες και προγραμματα που εχω περάσει;;; Το ρωτάω γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο, θα χρειαστώ τόσες μέρες να τα εγκαταστήσω.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Κατάρχην είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις μεσω kies;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη, αλλά επειδή δε μου είναι εύκολο να κάνω την αναβάθμιση μόνη μου, πίστευω οτι θα μπορούσα να την κάνω μέσω kies. Πρόσφατα έκανα σε ένα άλλο κινητό που είχα αλλά ήταν ΝΟΚΙΑ.

Αν δε δοκιμάσω δε θα δω αν΄μπορέσω να την κάνω μόνη μου.

Το θέμα είναι,αν κάνεις αναβάθμιση σε ένα κινητό που είναι πειραγμένο (root κτλ) αν μπορεί να γίνει πρώτον, και δεύτερον αν παραμένουν τα προγράμματα που έχεις περασμένα ή αν πρέπει να τα περάσεις πάλι από την αρχή όλα!

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας... εχω ενα θεμα με το τηλ μου.. εκανα αναβαθμιση μεσω odin την galaxyrom. μετα απο εκκινηση του τηλ μου δεν ειχα σημα και unknown baseband..ok λεω αλλαγη του efs ειχα backup..κανω το backup βαζω permisions οπως ειδα σε οδηγο εδω και αλλαζω και τον owner&group σε 1001 radio... κανω επανεκινηση και ο φακελος ειναι κενος.... και φυσικα οχι ιμει. τι να κανω? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις πάλι ένα επίσημο Firmware μέσω Odin και αν δεν σου επανέλθει το IMEI πέρνα το πάλι με τον τρόπο που διάβασες στον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις πάλι ένα επίσημο Firmware μέσω Odin και αν δεν σου επανέλθει το IMEI πέρνα το πάλι με τον τρόπο που διάβασες στον οδηγό.

 

φλασαρα με odin ενα επισιμο firmware (2.3.3) και παλι τιποτα... και αλλαξα και τον efs και παλι τα ιδια...:(:(

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν ξέχασες να αλλάξεις Permissions και Ownership.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν ξέχασες να αλλάξεις Permissions και Ownership.

 

τα αλλαξα ρε ****το...... απο το μεσημερι που πηγα σπιτι μεχρι τωρα ολο φλασαρω... διαβασα στο xda.. εκανα καποιες μοντιες.. μου μενει κανονικα ο efs το τηλ με τα αρχεια μεσα αλλα οταν κοιταω το φακελο τα permisions και ownwrship εχουν αλλαξει.. τα ξανα αλλαζω και μετα απο reboot παλι τα ιδια.... απελπιστικα....:wacko: μηπως εχω διαγραψει κατι καταλαθος.....:O

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η τελευταια επισημη αναβαθμιση ξερουμε?

 

από όσο θυμάμαι η 2.3.6

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Εχοντας πάνω την 4.4.2 αποφάσισα να γυρίσω στην εργοστασιακή 2.3.3 καθώς είχε χαθεί η ευαισθησία του GPS. Η διαδικασία έγινε με odin 1.85 αλλά με λάθος pit αρχείο. Το αποτέλεσμα ήταν να μη γίνει ή υποβάθμιση λογισμικού αλλα και η συσκευή να μη μπορεί να ξαναμπουτάρει. Μαυρη οθόνη, ούτε recovery mode, ούτε download mode για να ξαναπεραστεί firmware. Δοκίμασα και τη λυση jig με την αντίσταση αλλά δεν έγινε τίποτα. Η λύση με το jtag είναι μονόδρομος ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από αλλαγή mobo;
Link to comment
Share on other sites

mad_Man ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δοκίμασα τη παραπάνω μέθοδο αλλά κατά τη διαδικασία κόλλησης αποκολλήθηκε ο χαλκός (pin out της πλακέτας, ήταν πολύ ευαίσθητα) , οπότε πάμε για αλλαγή mobo.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει το εξής προβληματάκι, ο κατάλογος επαφών δεν εμφανίζει καμία επαφή αλλά όταν γράφω sms και αρχίζω να γράφω το τηλ. παραλήπτη εμφανίζεται το όνομα κάτω απο τον αριθμό (έχοντας γράψει4-5 ψηφία).

 

Έχω προσπαθήσει να κάνω import τις επαφές πατώντας το αριστερό πλήκτρο οταν βρίσκομαι στις επαφές μου αλλά τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το εξής προβληματάκι, ο κατάλογος επαφών δεν εμφανίζει καμία επαφή αλλά όταν γράφω sms και αρχίζω να γράφω το τηλ. παραλήπτη εμφανίζεται το όνομα κάτω απο τον αριθμό (έχοντας γράψει4-5 ψηφία).

 

 

 

Έχω προσπαθήσει να κάνω import τις επαφές πατώντας το αριστερό πλήκτρο οταν βρίσκομαι στις επαφές μου αλλά τζίφος...

 

 

Πήγαινε στις επαφές και βρες την επιλογή "επαφές για εμφάνιση" και τίκαρε αυτό που μεσα εκεί έχεις τις επαφές σου πχ gmail

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εψαξα πολυ για να βρω πληρη χαρακτηριστικά για το i9000 μη plus, αλλα δεν το βρηκα πουθενα, κανει με επιπλεον εφαρμογη, πλοηγηση offline ή μονο με Agps; Ευχαριστω.
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι να πουλήσω το galaxy s μου και για να το κάνω αυτό θέλω να διαγράψω τα πάντα. Όμως δε θα ήθελα να κάνω απλά factory reset. Με ποιο τρόπο μπορώ να το κάνω αυτό και να περάσω μετά τη rom που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Wipe, περνάς custom και βάζεις το κινητό στο pc.

Τρέχεις το ccleaner και βάζεις για καθαρίσει τον κενό χώρο στη μνήμη του κινητού. Βάλε 7 περάσματα ας πούμε.

Πεντακάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...