Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω εδώ και 2 μέρες τα διάφορα threads με Cyanogenmod, semaphore και Slimbean, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου... Να βάλω την JW9 και να τελειώνω ή να περάσω την CM10 (ή και 10.1)?? Πρέπει να περάσω και κάποιο Kernel ταυτόχρονα ή να μείνω με τον εργοστασιακό? Κάποια απάντηση τώρα που γυρίζει και είμαι έτοιμος για την εγχείρηση??? :p

 

Edit: Να προσθέσω πως είναι root...

 

μπορείς να περάσεις jw9 με semaphore για να είσαι και root να είσαι και κύριος,με όλες τις λειτουργίες,πχ ραδιόφωνο.

Η μπορείς να περάσεις CM ή Slim Bean και να έχεις μια συσκευή πύραυλο,αλλά να έχει λιγοτερη σχετικά αυτονομία μπαταρίας,ένα μικρό θεμα με παιχνίδια και όχι ραδιόφωνο.

Εγώ ας πούμε έχω την slim

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την JW9 θα δω διαφορά σε ταχύτητα? Προσανατολίζομαι να βάλω την τελευταία CM10.1 nightly με 2.9.8 semaphore... Κάτι άλλο, το modem πως το αλλάζω? Έχω ακούσει πως το JVU είναι απο τα καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Με την JW9 θα δω διαφορά σε ταχύτητα? Προσανατολίζομαι να βάλω την τελευταία CM10.1 nightly με 2.9.8 semaphore... Κάτι άλλο, το modem πως το αλλάζω? Έχω ακούσει πως το JVU είναι απο τα καλύτερα.

 

Θα δεις διαφορά αλλά μη φανταστείς και τίποτα τρελό.Μια χαρά modem έχει η cm δε χρειάζεται να το αλλάξεις.,νομίζω το jvt έχει που έιναι πολύ καλό επίσης.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλυσπερα,,υπαρχει μηπως καποιο πληκτρολογιο για το s2 που να δουλευει σωστα το τ9,να μην προσθετεις συνεχεια λεξεις δηλαδη να γραφει μικρα κ να εχει την δυνατοτητα να στελνει 160 χαρακτηρες,,ας μην παραλλαμβανει ο αποδεκτης μικρα αλλα ας βλεπω εγω στη πληκτρολογιση τα μικρα;;και αν μπορει να εχει την μορφη των 3/4 που υπαρχει στη εργοστασιακη ρυθμηση και οχι μονο το κιουεντρι,,,,σας ευχαριστω πολυ...:rolleyes:
crisillium
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω το Samsung GT-I9000 και τρωει ενα κολλημα οταν πηγαινω στην επιλογη τηλεφωνο διπλα στις επαφες μου! Με πεταει εξω! Το ξαναπαταω και παλι με πεταει εξω! μετα την τριτη τεταρτη φορα μπαινει μεσα στο μενου τηλεφωνο! το ιδιο κανει και με τα μυνηματα! Να το κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων???? Η δεν θα γινει τιποτα???? Η να ξαναπερασω το android 2.3.3???? Το ειχα στειλει στην Samsung μια φορα και εκανε αναβαθμιση το android!!! τωρα εχει τελειωσει η εγγυηση και δεν ξερω τι να κανω! Ευχαριστω!!!!

 

Εχω διαβασει τον οδηγο για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εγκατασταση του android 2.3.3 αλλα μου φαινεται δυσκολος! Δεν ξερω αν θα τα καταφερω! Αν υπαρχει πιο ευκολος τροπος να ξαναπερασω το android 2.3.3??????

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
b.t.
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τον οδηγο για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εγκατασταση του android 2.3.3 αλλα μου φαινεται δυσκολος! Δεν ξερω αν θα τα καταφερω! Αν υπαρχει πιο ευκολος τροπος να ξαναπερασω το android 2.3.3??????

 

Μόνο με τους τρόπους που περιγράφονται στους οδηγούς γίνετε.Είναι πολύ πιο εύκολο απο ότι φαίνεται.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο κολλητος μου εχει το sony X8 και κατεβασε το επισημο προγραμμα της sony.συνδεσε το κινητο του και εκανε αναβαθμιση το android Πολυ ευκολα και γρηγορα πατωντας ενα κουμπι!!! οχι τοσο διαδικασια!!!!!! ενημερωτικα το λεω!!!!
b.t.
Link to comment
Share on other sites

Αν σου φαίνεται τόσο δύσκολο απλά κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού. Χωρίς ενημέρωση.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ο κολλητος μου εχει το sony X8 και κατεβασε το επισημο προγραμμα της sony.συνδεσε το κινητο του και εκανε αναβαθμιση το android Πολυ ευκολα και γρηγορα πατωντας ενα κουμπι!!! οχι τοσο διαδικασια!!!!!! ενημερωτικα το λεω!!!!

 

Ναι,ωραία και τί θες να πείς με αυτό;ότι ο φίλος που έβγαλε τα μάτια του να γράψει τον οδηγό δεν ξέρει;;;Μόνο έτσι γίνεται η με επαναφορά μέσα απο το μενού.Ενημερωτικά το λέω.:X:X

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο κολλητος μου εχει το sony X8 και κατεβασε το επισημο προγραμμα της sony.συνδεσε το κινητο του και εκανε αναβαθμιση το android Πολυ ευκολα και γρηγορα πατωντας ενα κουμπι!!! οχι τοσο διαδικασια!!!!!! ενημερωτικα το λεω!!!!

 

Καλημέρα,

Και η Samsung έχει επίσημο προγραμμα για αναβαθμίσεις, διαχείριση αρχείων κτλ. Το όνομα αυτού KIES:clap:

Αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση για το κινητό σου, το ΚΙΕS θα τη βρεί και με το πάτημα ενός κουμπιού θα την περάσεις και εσύ!

Αλλο πάγμα όμως η επίσημη αναβάθμιση, και άλλο το να ξαναπεράσεις τη ROM.!!!

Αν θες να περάσεις επίσημη ΡΟΜ άλλης ευρωπαικής χώρας (η samsung Hellas έχει μείνει πίσω) πρέπει να ακολουθήσεις τον οδηγό.

Τον ίδιο οδηγό θα ακολουθήσεις για να ξαναπεράσεις την ίδια ΡΟΜ.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω μεινει πολυ πισω σχετικα με το αγαπημενο μας Ι9000 μιας και ειχα βαλει μια 2.3.6 με τις οδηγιες του Τυχερακια τον οποιο ευγνωμωνω.

Θελω να περασω κατι πιο σταθερο,γιατι παρατηρω περιεργα κολληματα στη συσκευη τον τελευταιο καιρο.

Στον οδηγο firmwares βλεπω οτι εχουμε μεχρι jw8. Διαβαζω οτι υπαρχει η jw9. Ομως καποια παιδια γραφετε οτι ειναι καλυτερη η JW1?

Ποια απο ολες να βαλω?

 

Το κυριοτερο :πως κανουμε root σε αυτες? Ο οδηγος για root εχει 2 πολυ συγκεκριμμενα παραδειγματα.

 

Το κινητο μου γραφει :

Εκδοση firmware : 2.3.6

Εκδοση βασικου φασματος : I9000XXJVT

Kernel : 2.6.35.7-I9000XWJVZ-CL762604 root@DELL145#2

Αριθμος κατασκευης : GINGERBREAD.XWJVZ

 

Δυστυχως δεν θυμαμαι λοιπον ουτε ποιο απο ολα τα firmware που υπαρχουν στη σχετικη σελιδα κατεβασα, ουτε τι εκανα και εβαλα ρουτ!

Μπορειτε να βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο Firmware είναι το καλύτερο είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Μιλάμε πάντα για 2.3.6 Firmwares με μικρές διαφορές οπότε ο καθένας έχει και την δική του άποψη που βασίζεται στην εμπειρία του με το καθένα από αυτά.

 

Root μπορείς να κάνεις διαβάζοντας εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο Firmware είναι το καλύτερο είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Μιλάμε πάντα για 2.3.6 Firmwares με μικρές διαφορές οπότε ο καθένας έχει και την δική του άποψη που βασίζεται στην εμπειρία του με το καθένα από αυτά.

 

Root μπορείς να κάνεις διαβάζοντας εδώ.

 

Ευχαριστω! Αλλα στο λινκ που μου δινεις δεν λεει πως κανουμε ρουτ σε 2.3.6

 

To cf-root απο που το κατεβαζω? το εχει το μαρκετ πλεον?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Αλλα στο λινκ που μου δινεις δεν λεει πως κανουμε ρουτ σε 2.3.6

 

To cf-root απο που το κατεβαζω? το εχει το μαρκετ πλεον?

 

Ακριβώς αυτό σου λέει με το λινκ που σου έδωσε.

Με semaphore θα κάνεις το root και όχι με cf-root.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εχω τι συγκεκριμενο προβλημα με το galaxy s. Η οθονη μενει κλειστει και εννοω οτι το τηλ ειναι σε λειτουργια, δεχεται κλησεις και χτυπαει απλα δεν μπορεις να απαντησεις αφου η οθονη δεν ενεργοποιειται. Δε νομιζω να φταιει το firmware η καποιο πρόγραμμα γιατι συμβαινει και σε αλλες εκδοσεις που περασα. Να το ψαξω παραπερα, να το στειλω για επισκευη η δεν αξιζει να ασχοληθω? Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εχω τι συγκεκριμενο προβλημα με το galaxy s. Η οθονη μενει κλειστει και εννοω οτι το τηλ ειναι σε λειτουργια, δεχεται κλησεις και χτυπαει απλα δεν μπορεις να απαντησεις αφου η οθονη δεν ενεργοποιειται. Δε νομιζω να φταιει το firmware η καποιο πρόγραμμα γιατι συμβαινει και σε αλλες εκδοσεις που περασα. Να το ψαξω παραπερα, να το στειλω για επισκευη η δεν αξιζει να ασχοληθω? Thanks!

 

Αν κάνεις δλδ factory reset δεν διορθώνεται; Ούτε με άλλο firmware (μέσω ODIN υποθέτω τα περνάς);

Εγώ πιστεύω (απο την στιγμή που δουλεύει το κινητό όπως λες και εσύ) ότι είναι θέμα κάποιου προγράμματος, ίσως να ξαναδοκίμαζες ένα factory reset (θα χάσεις προγράμματα/ρυθμίσεις/μηνύματα/ιστορικό κλήσεων)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εχω τι συγκεκριμενο προβλημα με το galaxy s. Η οθονη μενει κλειστει και εννοω οτι το τηλ ειναι σε λειτουργια, δεχεται κλησεις και χτυπαει απλα δεν μπορεις να απαντησεις αφου η οθονη δεν ενεργοποιειται. Δε νομιζω να φταιει το firmware η καποιο πρόγραμμα γιατι συμβαινει και σε αλλες εκδοσεις που περασα. Να το ψαξω παραπερα, να το στειλω για επισκευη η δεν αξιζει να ασχοληθω? Thanks!

 

Το πιο πάνω πρόβλημα έχει αναφερθεί και απο άλλους χρήστες παλιαότερα. Εχει τύχει και σε μένα χώρις να είμαι σε στόκ ROM. Δε βρήκα ποτέ τι φταίει αλλά εφτιαξε μόνο του μετα απο τα πολλά flashαρίσματα και τα πολλα wipes.

Ο μόνος τρόπος να απαντήσεις είναι να ενεργοποιήσεις την οθόνη με το power button (άν προλάβεις!)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εχω τι συγκεκριμενο προβλημα με το galaxy s. Η οθονη μενει κλειστει και εννοω οτι το τηλ ειναι σε λειτουργια, δεχεται κλησεις και χτυπαει απλα δεν μπορεις να απαντησεις αφου η οθονη δεν ενεργοποιειται. Δε νομιζω να φταιει το firmware η καποιο πρόγραμμα γιατι συμβαινει και σε αλλες εκδοσεις που περασα. Να το ψαξω παραπερα, να το στειλω για επισκευη η δεν αξιζει να ασχοληθω? Thanks!

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ τους τελευταίους 5-6 μήνες. Του έκανα factory reset εγώ μια φόρα, το πήγα και στο service, αλλά παρόλα αυτά δε διορθώθηκε τίποτα. Προσπάθησα να δω μήπως φταίει κάποια εφαρμογή, αφαιρώντας μερικές από αυτές αλλά και πάλι δε βρήκα άκρη. Ούτε μετά από αναζήτηση στο ιντερνετ. Ο μόνος τρόπος να απαντήσεις σε κλήση είναι αν έχεις συνδεδεμένο το bluetooth (χωρίς φυσικά να ξέρεις ποιός σε καλεί)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω το Samsung galaxy s i9000 ... οτι καρτα κινητης τηλεφωνιας και να του βαλω δεν κανει πλεον κλησεις ή δεν δεχεται κλησεις!

μου ειχε πεσει απο τα χερια..... το ανοιξα το εκανα κομματια αλλα δεν βλεπω μεσα καποιο ραγισμα.

Ειναι εκτος εγγυησεις

Τι κανω ρε παιδια!????

Σημα πιανει κανονικοτατα π.χ. Vodafone και Wind ειναι οκ!

 

Επισης ΠΩΣ κανουμε ρε παιδια firmware update? καταφερα να το κανω root αλλα απο εκει και περα πως???

διαβαζω και ξαναδιαβαζω αλλα κινεζικα μου φενονται!! ειμαι στην 2.3.3 και θελω να το κανω 4.2 γιατι διαβασα οτι παει καλυτερα και μπορεις να "σβυνεις" εφαρμογες απο την μνημη για να καθαριζει like task killer

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

προκειται να πουλησω το Galaxy μου,γιατι θελω να παω στο Νοτε 2!!!!Μπορει καποιος να με βοηθησει,πως διαγραφω ΟΛΑ τα περιεχομενα που εχω και να το φερω στην αρχικη του μορφη?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια!:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

προκειται να πουλησω το Galaxy μου,γιατι θελω να παω στο Νοτε 2!!!!Μπορει καποιος να με βοηθησει,πως διαγραφω ΟΛΑ τα περιεχομενα που εχω και να το φερω στην αρχικη του μορφη?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια!:O

 

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάνε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

προκειται να πουλησω το Galaxy μου,γιατι θελω να παω στο Νοτε 2!!!!Μπορει καποιος να με βοηθησει,πως διαγραφω ΟΛΑ τα περιεχομενα που εχω και να το φερω στην αρχικη του μορφη?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια!:O

 

Μενού=ρυθμίσεις=απόρρητο=επαναφορα εροστασιακων δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε custom rom (πιο συγκεκριμένα την Saurom JW9 έχω βάλει) μπορώ να φλασάρω kernel και modem από odin ή μόνο zip αρχεία από CWM μπορώ να φλασάρω; Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να φλασάρεις από odin. Πάει καιρός που το δοκίμασα και δε θυμάμαι με σιγουριά. Αλλά θυμάμαι ότι γίνεται. Αν δε θες να ρισκάρεις περίμενε και επιβεβαίωση από κάποιον άλλο :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε custom rom (πιο συγκεκριμένα την Saurom JW9 έχω βάλει) μπορώ να φλασάρω kernel και modem από odin ή μόνο zip αρχεία από CWM μπορώ να φλασάρω; Ευχαριστώ! :)

 

απο cmw αν θυμάμαι καλά.αν έχει cwm αλλιώς κερνελ μέσω odin και modem μεσω cwm

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...