Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ξαναπέρασα την jw8, άλλαξα το product code σε COS. To τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση, και έτσι έχει ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο.

Επαναφορά του efs δεν έχω κάνει, γιατί δεν ξέρω πως:O. Περιμένω οδηγίες...

 

Βάλτε τον φάκελο efs που έχετε κρατήσει backup στην μνήμη της συσκευής εγκαταστήστε κάποιον explorer με root δικαιώματα (συνιστάται ο root explorer)

Αντιγράψτε τον φάκελο από την μνήμη που τον περάσατε.

Πηγαίνετε στον ριζικό φάκελο της μνήμης ("/") και κάντε επικόλληση.

Πατήστε παρατεταμένα πάνω στον φάκελο και επιλέξτε Permissions. Επιλέξτε 3 τικ στην πρώτη στήλη από αριστερά,το πρώτο στην μεσαία και 3 στην δεξιά δηλαδή τα δικαιώματα θα πρέπει να είναι rwx r-x r-x.

Ξανά παρατεταμένο πάτημα τον φάκελο και Change Owner. Διαλέγετε και στο owner και στο group: 1001 - radio.

Κάνετε επανεκκίνηση και ελέγχετε το ΙΜΕΙ σας το οποίο πρέπει να έχει επαναφερθεί.

Δεν παίζει ρόλο πόσο παλιό είναι το backup σας ούτε από ποια ρομ το πήρατε. (Αντιγραφη απο το thread cm10 & slimbean)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω να δεις Βασιλη ποσες φορες το εχω βαλει διπλα στα τωρινα θηρια και παρολα αυτα τα παει περιφημα για τις δικες μου αναγκες :)

Δεν αξιζει να δωσω 500€ για να ειναι 0.01s πιο γρηγορο :rolleyes:

Η αληθεια ειναι παντως οτι ψηνομαι πολυ για nexus 4 ειδικα στην τιμη αυτη :p

Εχει πολυ ψωμι ακομη ο γαλαξιας μας, ας ειναι βεβαια καλα οι xda γιατι αλλιως...:mad:

Anyway, οσο για την μπαταρια εγω δεν εχω καποιο προβλημα ουτως η αλλως καθε βραδυ το φορτιζα το ιδιο και τωρα, θα σου συνιστουσα να επαιρνες μια καινουργια γνησια, σιγουρα θα εβλεπες διαφορα !!

 

με 3g και συγχρονισμούς ενεργοποιημένους όλη την ώρα μου βγάζει 14 ωρίτσες με ούτε 2 ώρες ανοικτή οθόνη...

μιλάμε για πολύ άσχημα νούμερα...

μόλις παρήγγειλα μπαταρία, ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα γιατί το ενδεχόμενο να γυρίσω σε gb μετά απο την εμπειρία χρήσης με Jb δεν παίζει, οπότε και θα προχωρήσω σε αγορά καινούριου κινητού, μπορεί ενδεχομένως και σε άλλη πλατφόρμα... :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που (δε πρόλαβα να ποστάρω) δε βρήκα λύση και προχώρησα σε φορματ βάζοντας πάλι όμως αυτά που είχα δηλαδή semaphore 2.4.0 sc και 2.3.6 jw1 και λύθηκε το πρόβλημα.

Το δηλώνω μήπως και ξέρει κανείς κάτι για να μην αναγκαστούν και άλλοι να φορμάρουν. Σε googl-άρισμα πάντως δε βρήκα τίποτε.

 

Το πρόβλημα εξελίχθηκε ως εξής. :

Έσβησα κατα λάθος τα γ@μημένα στρουφάκια που έπαιζαν τα παιδιά (έκδοση 1.5) και προσπάθησα να τα ξαναεγκαταστήσω αλλα ΔΕΝ γινόταν. Η συγκεκριμένη εφαρμογή στο play ήταν κοντα στα 45ΜΒ. Mου έβγαζε κάθε φορά μύνημα για πρόβλημα χώρου αν και ο ελέυθερος χώρος για προγράμματα ήταν κοντά στο 1GB!. Έκανα πάντως μερικές απεγκαταστάσεις αλλά δε γινόταν τίποτα. Δοκίμασα και εγκατάσταση μεσω PC-Google play αλλά το ίδιο μήνυμα πάντα.

Ξέχασα να πώ ότι είχα πρωτα δοκιμάσει επαναφορά εφαρμογής και εφαρμογής και δεδομένων με το Titanium Backup αλλά η διαδικασία δεν ολοκληρωνόταν ποτέ.

Δοκίμασα και μια αλλαγή στις ρυθμίσεις του semaphore όπου έδινε virtual μνήμη 50MB αλλά τίποτε.

 

Ξέρει κανείς κάτι?

 

Στο google είδα ότι συμβαίνει συχνά και σε άλλα θέματα όπως μνήμη email και μηνυμάτων. Πρότειναν να καθαρίσεις την προσωρινή cache αλλά ούτε αυτό πέτυχε στην περίπτωσή μου.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

@suspect21

το 3G σε αυτές τις custom ρουφάει το μεδούλι της μπαταρίας :p Και με συγχρονισμό; Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ δε πιστεύω να δεις τρομερή διαφορά με καινούρια μπαταρία.

 

@nutrialex

Εκτός από wipe cache δοκίμασες και wipe dalvik cache?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινισει την διαδικασια για να γυρισω απο cm9 σε android 2.3....αλλα εχω κολισει καπου.....Όταν γράψει pass, ξεσύνδεσε το τηλέφωνο, βγάλε τη μπαταρία, περίμενε 30 δευτερόλεπτα, ξαναβάλτην, και ξαναβάλε το τηλέφωνο σε download mode με τα 3 κουμπιά.

μεχρι εδω καλα αλλα μετα που λεει να παω στο odin και να πατησω reset...δν μπορω να πατισω..

Μην το συνδέσεις ακόμα με το Οdin.

- Στο Οdin πάτα "Reset", και ξε-τικαρε το "re-partition" κουτί.

μια βοηθεια γιατι εχω μηνει στην μεση :(

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες εδώ κάνε τα εξής.

  • Τρέξε το Odin ως Administrator.
  • Βάλε το κινητό σου σε Download Mode, σύνδεσε το στον υπολογιστή και δες αν στο διάβασε το Odin.
  • Βάλε το Firmware που θες με τα τρία αρχεία στα αντίστοιχα πεδία (PDA, PHONE, CSC), ενεργοποίησε το Re-Partition και βάλε το αρχείο PIT στην αντίστοιχη θέση.
  • Πάτα το Start και περίμενε μέχρι το Odin να γράψει Pass και να γίνει επανεκκίνηση του κινητού σου.

 

Επίσης δεν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα για αυτήν την ερώτηση που έκανες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το off topic αλλα θελω να κανω μια τελευταια ερωτηση....θελω να κατεβασω το firmware για Gingerbread 2.3.3 το I9000XWJVN η το I9000XWJVI και με βαζει στο site to hotfile και δν κατεβενει..σταματαει στα 6mb....η με βαζει σε αλλο site που λεει (This file does not exist, the access to the following file is limited or it has been removed due to infringement of copyright.) υπάρχει κανενα αλλο site να το κατεβασω? ευχαριστω και παλι σορρυ για το off topic
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η I9000XWJVI.

 

Ενημερώθηκε το link στο θέμα Επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@nutrialex

Εκτός από wipe cache δοκίμασες και wipe dalvik cache?

 

Όχι δε το έκανα. Είχα την εντύπωσε ότι θα χαλούσα κάτι ή ότι το κάνουμε μόνο σε φορματ.

Δε τα παίρνω τα γραμματα κιόλας.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στον Dialer, εκεί που παίρνεις τηλέφωνα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@nikospot

τώρα μας έκανες τη καρδιά περιβόλι... :(

απο Δευτέρα-Τρίτη που θα μου έρθει θα δείξει...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε το έκανα. Είχα την εντύπωσε ότι θα χαλούσα κάτι ή ότι το κάνουμε μόνο σε φορματ.

Δε τα παίρνω τα γραμματα κιόλας.

Τα wipe cache και wipe dalvik cache δεν σβήνουν τίποτε δικό σου από την συσκευή. Σβήνουν κάποια αρχεία των εφαρμογών τα οποία ξαναδημιουργούνται στην εκκίνηση ξανά και έτσι μπορεί να διορθωθούν κάποια προβληματάκια.

@nikospot

τώρα μας έκανες τη καρδιά περιβόλι... :(

απο Δευτέρα-Τρίτη που θα μου έρθει θα δείξει...

μακάρι να υπολογίζω λάθος, απλά επειδή ξέρω ότι το 3G ρουφάει πάρα πολύ μπαταρία δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το 14 ώρες με κάνα 2ωρο οθόνη. :O

(Edit: λες να είναι χαλασμένη και η δικιά μου και έχω συνηθίσει σε τόση λίγη αυτονομία? :lol:)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να υπολογίζω λάθος, απλά επειδή ξέρω ότι το 3G ρουφάει πάρα πολύ μπαταρία δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το 14 ώρες με κάνα 2ωρο οθόνη. :O

(Edit: λες να είναι χαλασμένη και η δικιά μου και έχω συνηθίσει σε τόση λίγη αυτονομία? :lol:)

 

Ναι! Και η δικιά μου χαλασμένη πρέπει ναναι:D:D:D

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πιασει smartphone στα χερια μου που να μην ρουφαει την μπαταρια με το μπουρι της σομπας σε 3g:p .Τι στοκ,τι καστομ..οτι χειροτερο για την μπαταρια σε ολα
Link to comment
Share on other sites

τελικά όντως δεν είναι και τόσο χαλασμένη η μπαταρία απλά η slim bean με τον semaphore δυστυχώς είναι ρουφήχτρα

πριν τη βάλω είχα aokp με στοκ κερνελ και είχα ικανοποιητικά νούμερα, τώρα ξαναέβαλα aokp και επέστρεψαν τα "καλά" νούμερα

όπως και να έχει μετά απο 2 χρόνια νομίζω οποιαδήποτε μπαταρία χάνει τουλάχιστον ενα 20% της απόδοσης της, οπότε δε γ@μιέται, 20 κάνει η αυθεντική :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αυτό είχε πει πριν μερικούς μήνες ο Μάκης.

Ότι είδε μια διαφορά ~30% (αν θυμάμαι καλά) όταν πέρασε την καινούργια.

 

Και το δικό μου έχει χάσει ένα 20% περίπου όπως το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

μονο νουμερα δεν γράφεις στο dialer? πως γραφω και γραμματα?

 

Μα δεν θα γραψεις την λεξη "IMEI"...απλα σε εκεινο το σημειο θα βαλεις το imei σου που βρισκεις πληκτρολογοντας *#06#

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το galaxάκι μου αισίως έκλεισε 2 χρόνια ζωής... :)

έχω σκεφτεί να το αντικαταστήσω πάρα πολλές φορές, πάω στα καταστήματα και χαζεύω άλλες συσκευές, τις βλέπω, τις ξαναβλέπω μετά βγάζω και τον γαλαξία μου απο την τσέπη με την 4.1.2 (βλέπωντας πολλά ακόμα με gb :lol: :lol:) και πραγματικά υστερεί απειροελάχιστα και αυτό μόνο απο τις high end συσκευές (βλ galaxy s3, one x κτλ) και όλο το αναβάλω...

 

έχω ένα όμως και μοναδικό πρόβλημα με τις custom jelly beans

ΜΠΑΤΑΡΙΑ

λογικό είναι μετά απο 2 χρόνια ζωής η μπαταρία να έχει πέσει αρκετά σε επιδόσεις

άμα πάρω μια καινούρια αυθεντική με 15-20ε θα είναι όπως πρώτα η θα έχω πάλι μειωμένη διάρκεια???

 

το ρωτάω αυτό γιατί τελευταία φορά που είχα αντικαταστήσει μπαταρία (ήταν ακόμα ασπρόμαυρες οι οθόνες) τζάμπα πήγαν τα λεφτά γιατί πάλι η μπαταρία τέλειωνε σε χρόνο dt

όποιος ξέρει, ας διαφωτίσει :)

 

Εγω πριν μερικες μερες πηρα μια anker 1800 και βρηκα την υγεια μου!

Οριστε και μερικα screenshots απο την πρωτη χρηση της μπαταριας!

 

[ATTACH]27978[/ATTACH]

 

[ATTACH]27979[/ATTACH]

 

[ATTACH]27980[/ATTACH]

 

Οπως βλεπεις αρκετη ωρα δεν ειχα σχεδον καθολου σημα,οποτε η καταναλωση θα ειναι και καπως ανεβασμενη!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

μόλις μου ήρθε η μπαταριούλα αλλά έχω ένα θέμα...

επειδή το μαγαζί απο όπου το παρήγγειλα είναι να μην πω γιατί είναι μου έστειλαν μπαταρία με κωδικό EB575152LU αντί για VU

απο ότι είδα πρέπει να είναι η αυθεντική μπαταρία για το galaxy s plus και είναι με 1650 Mha και είναι συμβατή και με το galaxy s i9000 όπως και με πολλά άλλα της σειράς galaxy

τι κάνω? την κρατάω ή την στέλνω πίσω???

 

@what

έχεις ενεργούς αυτόματους συγχρονισμούς, δεδομένα, 3g συνεχώς???

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι του Galaxy S Plus δεν θα έχεις πρόβλημα από αυτά που έχω διαβάσει. Έχει και μεγαλύτερη χωρητικότητα οπότε μια χαρά σου ήρθε!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι του Galaxy S Plus δεν θα έχεις πρόβλημα από αυτά που έχω διαβάσει. Έχει και μεγαλύτερη χωρητικότητα οπότε μια χαρά σου ήρθε!:)

 

οκ και εγώ αυτό σκέφτομαι :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μόλις μου ήρθε η μπαταριούλα αλλά έχω ένα θέμα...

επειδή το μαγαζί απο όπου το παρήγγειλα είναι να μην πω γιατί είναι μου έστειλαν μπαταρία με κωδικό EB575152LU αντί για VU

απο ότι είδα πρέπει να είναι η αυθεντική μπαταρία για το galaxy s plus και είναι με 1650 Mha και είναι συμβατή και με το galaxy s i9000 όπως και με πολλά άλλα της σειράς galaxy

τι κάνω? την κρατάω ή την στέλνω πίσω???

 

@what

έχεις ενεργούς αυτόματους συγχρονισμούς, δεδομένα, 3g συνεχώς???

Συνεχως!!! Μονο gps δεν εχω ενεργο...

Γενικα ειμαι της αποψης οτι το smartphone πρεπει να λειτουργει σαν smartphone ;-)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν μερικες μερες πηρα μια anker 1800 και βρηκα την υγεια μου!

Οριστε και μερικα screenshots απο την πρωτη χρηση της μπαταριας!

 

[ATTACH]27978[/ATTACH]

 

[ATTACH]27979[/ATTACH]

 

[ATTACH]27980[/ATTACH]

 

Οπως βλεπεις αρκετη ωρα δεν ειχα σχεδον καθολου σημα,οποτε η καταναλωση θα ειναι και καπως ανεβασμενη!

 

Ειδικά η ισχύς του σήματος όταν έχουμε ανοιχτά δεδομένα είναι πάρα πολύ σημαντική ως προς τα αποτελέσματα της κατανάλωσης ενέργειας που έχει το κινητό...

Για παράδειγμα με data (2G) και με συνεχή συγχρονισμό και για τις ίδιες περίπου συνολικά ώρες (9-10) το κινητό στη δουλειά που έχω full σήμα έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση (παρότι το χρησιμοποιώ κιόλας!) από ότι κατά τη διάρκεια της νύχτας στο σπίτι που έχω σήμα μόνο 1-2 γραμμές!

Αν κλείσω τα data όμως η κατανάλωση μειώνεται δραματικά και είναι της τάξης του 1-2%!

Οπότε δυστυχώς δύσκολα μπορούμε να συγκρίνουμε αποτελέσματα μεταξύ μας λόγω των διαφορετικών συνθηκών.

 

Πάντως τα αποτελέσματα που δίνεις είναι εντυπωσιακά, τουλάχιστον για μένα, που μετά από 2+ χρόνια και με CM10 JB βλέπω το Galaxy να βγάζει οριακά 1.5 μέρα πλέον...

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την μπαταρία? Είναι αυτή της αμερικανικής έκδοσης του galaxy με τη μεγαλύτερη χωρητικότητα ή κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...