Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Αγόρασα το Galaxy S 8gb χθες από το Media Markt στα 249 ευρώ. Ανοίγοντας το καπάκι διαπίστωσα πως η μπαταρία είναι 1000 mah. Επειδή θυμάμαι πως σε όλα τα Galaxy S η μπαταρία είναι 1500 mah (αναφέρεται και στην επίσημη ιστοσελίδα αλλά και στις ιστοσελίδες του χώρου) θα ήθελα την γνώμη σας, γιατί πρόκειται να τους "δαγκώσω" νομικά.

 

Η μπαταρία 1000 με την μπαταρία 1500 mah έχει τεράστια διαφορά όσον αφορά την αυτονομία του κινητού.

 

 

EDIT: Κατέβασα το Android System Info από το Market και μου λέει τα εξής:

 

Processor: ARMv7 Rev 2 (v71)

BogoMIPS: 996.00

 

Total Ram: 329 MB

Free Ram: 50.20 MB

data MAX: 1,87 GB

 

Παίδες αυτά είναι τα επίσημα χαρακτηριστικά;

Edited by Lusifer_gr

Be Inspired...

 

LuSifer_gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Αγόρασα το Galaxy S 8gb χθες από το Media Markt στα 249 ευρώ. Ανοίγοντας το καπάκι διαπίστωσα πως η μπαταρία είναι 1000 mah. Επειδή θυμάμαι πως σε όλα τα Galaxy S η μπαταρία είναι 1500 mah (αναφέρεται και στην επίσημη ιστοσελίδα αλλά και στις ιστοσελίδες του χώρου) θα ήθελα την γνώμη σας, γιατί πρόκειται να τους "δαγκώσω" νομικά.

 

Η μπαταρία 1000 με την μπαταρία 1500 mah έχει τεράστια διαφορά όσον αφορά την αυτονομία του κινητού.

 

 

EDIT: Κατέβασα το Android System Info από το Market και μου λέει τα εξής:

 

Processor: ARMv7 Rev 2 (v71)

BogoMIPS: 996.00

 

Total Ram: 329 MB

Free Ram: 50.20 MB

data MAX: 1,87 GB

 

Παίδες αυτά είναι τα επίσημα χαρακτηριστικά;

Μήπως διάβασες τι γράφει κάτω από την μπαταρία και όχι στην μπαταρία;

Η μπαταρία επάνω γράφει κανονικά 1500mAh.

Αν βγάλεις έξω την μπαταρία όμως, τότε θα δεις ότι στο λευκό αυτοκόλλητο που είναι κολλημένο στο κινητό (κάτω από την μπαταρία) γράφει :

Model:gt-i9000

Ssn: i9000gsmh

Rated : 3.7 v - 1000 mA.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292830&page=189

Στην επίσημη ιστοσελίδα λέει στις προδιαγραφές Μπαταρία Κανονική Χωρητικότητα Έως και 1500 mAh, οπότε νομικά είναι εντάξει.

edit: τα χαρακτηριστικά είναι ok, ποια rom έχεις; Ίσως χρειάζεσαι αναβάθμιση!

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες. Χτες πήρα στα χέρια μου το Galaxy S και διαπίστωσα οτι δεν λειτουργεί το Smart Dialing. Η ROM είναι η XXJVO. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω ώστε τα εικονίδια των εφαρμογών που κατεβάζω να χουν το ίδιο μέγεθος?

Κατέβασα πχ το Wikipedia και το εικονίδιο του είναι τεράστιο και άσχημο δίπλα στ άλλα. Είναι θέμα αυτού που φτιάχνει την εφαρμογή?

Είμαι με Go Launcher αν παίζει ρόλο αυτό. Το ψαξα όλο αλλά δε βρήκα κάπου ρύθμιση να μπορώ να το διορθώσω, έχει μόνο για ν αλλάξεις το μέγεθος όλων των εικονιδίων μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω ώστε τα εικονίδια των εφαρμογών που κατεβάζω να χουν το ίδιο μέγεθος?

Κατέβασα πχ το Wikipedia και το εικονίδιο του είναι τεράστιο και άσχημο δίπλα στ άλλα. Είναι θέμα αυτού που φτιάχνει την εφαρμογή?

Είμαι με Go Launcher αν παίζει ρόλο αυτό. Το ψαξα όλο αλλά δε βρήκα κάπου ρύθμιση να μπορώ να το διορθώσω, έχει μόνο για ν αλλάξεις το μέγεθος όλων των εικονιδίων μαζί.

 

Κατέβασε κάποιο θέμα για τον go και περασε το.

Μπορείς επίσης να αλλάξεις και μεμονομενα εικονίδια.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ ν αλλάξω το μέγεθος του κάθε εικονιδίου ξεχωριστά? Γιατί δε βρήκα κάτι..

 

Δεν γίνεται αυτό που λες. Όλα τα εικονίδια είναι στο ίδιο μέγεθος

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω Nίκο γιατί εσύ από πάνω μου είπες ότι μπορώ ν αλλάξω το κάθε εικονίδιο μεμονωμένα.

Επίσης δεν είναι όλα στο ίδιο μέγεθος αυτό είναι το πρόβλημα μου. Το εικονίδιο το Wikipedia είναι μια γκουμούτσα..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω Nίκο γιατί εσύ από πάνω μου είπες ότι μπορώ ν αλλάξω το κάθε εικονίδιο μεμονωμένα.

Επίσης δεν είναι όλα στο ίδιο μέγεθος αυτό είναι το πρόβλημα μου. Το εικονίδιο το Wikipedia είναι μια γκουμούτσα..

 

Καταρχήν για πιο σημείο μιλάς? Κάτω στο dockbar? Ή στην αρχική οθόνη? Ο Νίκος εννοούσε ότι αλλάζεις τα εικονίδια όχι το μέγεθος μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μιλάω για τα εικονίδια του dockbar, μιλάω για όλα τα υπόλοιπα που χω από πάνω.

Μπορώ ν αλλάξω το μέγεθος σε καθένα απ αυτά ξεχωριστά? Αυτό ρωτάω τόση ώρα.

Και ευχαριστώ για το χρόνο σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μιλάω για τα εικονίδια του dockbar, μιλάω για όλα τα υπόλοιπα που χω από πάνω.

Μπορώ ν αλλάξω το μέγεθος σε καθένα απ αυτά ξεχωριστά? Αυτό ρωτάω τόση ώρα.

Και ευχαριστώ για το χρόνο σας ;)

 

Δεν έχω βρει πουθενά κάτι τέτοιο ειδικά στον go launcher. Και για να το λέει ο Νίκος από πάνω δεν πρέπει να γίνεται. Μάλλον θα παίζει ρόλο η ανάλυση του εικονιδίου που περιέχεται σε κάθε εφαρμογή, για αυτό θα είναι διαφορετικό. Αν και εγώ έχω 8 εικονίδια από παιχνίδια και εφαρμογές και είναι όλα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε στην πάνω μπάρα κόκκινη καρτούλα.

Επίσης το μήνυμα: Database storage is getting low

Μπάινω ιντερνετ και μετα απο λιγο με πεταει εξω τερματιζοντας την εφαρμογη

 

τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε στην πάνω μπάρα κόκκινη καρτούλα.

Επίσης το μήνυμα: Database storage is getting low

Μπάινω ιντερνετ και μετα απο λιγο με πεταει εξω τερματιζοντας την εφαρμογη

 

τι μπορω να κανω?

 

τα 2 προβληματα που αναφερεις δεν ξερω κατα ποσο σχετιζονται μεταξυ τους...

για πηγαινε στον task manager που εχει το κινητο και στην καρτελα συνοψη στα προσωπικα δεδομενα ποσο ελευθερο χωρο σου εχει?

αμα το κλεισεις και το ξανα ανοιξεις το κινητο σε πεταει παλι ο browser?

ποια ρομ-κερνελ εχεις?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τα 2 προβληματα που αναφερεις δεν ξερω κατα ποσο σχετιζονται μεταξυ τους...

για πηγαινε στον task manager που εχει το κινητο και στην καρτελα συνοψη στα προσωπικα δεδομενα ποσο ελευθερο χωρο σου εχει?

αμα το κλεισεις και το ξανα ανοιξεις το κινητο σε πεταει παλι ο browser?

ποια ρομ-κερνελ εχεις?

 

ο χωρος των προσωπικων δεδομένων ειναι γεματος 127/127 πως αδειαζει?

2.1 εκλερ ειναι απο αγορα απο καταστημα ελλαδα

Το εκλεισα εβγαλα μπαταρια τα ιδια

τωρα ηρθε ειδοποιηση για μήνυμα παω να ανοιξω να διαβασω το μηνυμα και μου βγαζει: οτι δεν υπαρχει χωρος στην καρτα sim πρεπει να διαγραψω μηνυματα

Αν το φλασαρω με μια 2.3.5 θα ειναι ενταξει?

Edited by bilis38
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους καταρχας.

Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί δεν λειτουργεί η κάμερα του GALAXY S

μετά από αναβάθμιση σε 2.3.6???

Θανάσης.
Link to comment
Share on other sites

εχει χωρο εσβησα τα παντα μηνυματα φωτο βιντεο....

2.1 εκλερ ειναι απο αγορα απο καταστημα ελλαδα

Το εκλεισα εβγαλα μπαταρια τα ιδια

τωρα ηρθε ειδοποιηση για μήνυμα παω να ανοιξω να διαβασω το μηνυμα και μου βγαζει: οτι δεν υπαρχει χωρος στην καρτα sim πρεπει να διαγραψω μηνυματα

Αν το φλασαρω με μια 2.3.5 θα ειναι ενταξει?

 

2.1???? :blink::blink:

υπαρχει ακομα αυτη η ρομ??? :lol::lol:

θα σου συνεστηνα ανεπιφυλακτα να φλασαρεις ουτως η αλλως μια gingerbread και λογικα θα σου λυθει και το προβλημα...

μπορεις να το κανεις ειτε μεσω Kiess ειτε μεσω odin

ολες τις πληροφοριες θα τις βρεις εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

εχε υπ'οψην σου ομως οτι θα σου χαθουν ολα τα δεδομενα απο τις εφαρμογες σου καθως και οι ιδιες οι εφαρμογες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

2.1???? :blink::blink:

υπαρχει ακομα αυτη η ρομ??? :lol::lol:

θα σου συνεστηνα ανεπιφυλακτα να φλασαρεις ουτως η αλλως μια gingerbread και λογικα θα σου λυθει και το προβλημα...

μπορεις να το κανεις ειτε μεσω Kiess ειτε μεσω odin

ολες τις πληροφοριες θα τις βρεις εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

εχε υπ'οψην σου ομως οτι θα σου χαθουν ολα τα δεδομενα απο τις εφαρμογες σου καθως και οι ιδιες οι εφαρμογες

 

δεν ειναι δικο μου το κινητο.....:O

Edited by bilis38
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δικο μου το κινητο.....:O

 

Δεν εχει σημασια! Η 2,1 εχει πεθανει. :) Μεσω kies κανεις επισημα αναβαθμιση σε 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Go Launcher και έχει μια επιλογή στην καρτέλα τρεχόντων για κλείδωμα εφαρμογών. Τι είναι αυτό ξέρει κάποιος?

 

Όποιες κλειδώσεις δεν θα κλείσουν πατώντας το κουμπί διακοπής από πάνω. Θα εξαιρεθούν δηλαδή. Με ένα κλικ τις κλειδώνεις και τις ξεκλειδώνεις.

 

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους καταρχας.

Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί δεν λειτουργεί η κάμερα του GALAXY S

μετά από αναβάθμιση σε 2.3.6???

Καλώς ήρθες.

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων η δυστυχώς κάνε μια δυσάρεστη επίσκεψη στην Samsung .

Α και κάνε και καμιά επανεκκίνηση και δοκίμασε να την ανοίξεις με Άλο πρόγραμμα π.χ. camera 360 (market)

keep flying
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους καταρχας.

Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί δεν λειτουργεί η κάμερα του GALAXY S

μετά από αναβάθμιση σε 2.3.6???

 

Δε δουλεύει καθόλου ούτε φωτό ούτε βίντεο? Βγάζει σφάλμα η εφαρμογή? Δεν μας εξηγείς που ακριβώς είναι το πρόβλημα για να ξέρουμε τι ακριβώς να σου προτείνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους καταρχας.

Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί δεν λειτουργεί η κάμερα του GALAXY S

μετά από αναβάθμιση σε 2.3.6???

 

Αν δεν σου δουλέψει ούτε με επαναφορά εργοστασιακών όπως προτάθηκε ήδη, πας για service. Μου χε κάτσει εμένα ελλατωματική συσκευή και δεν άνοιγε η κάμερα οτι και αν έκανα, οπότε το γύρισα πίσω...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω ώστε τα εικονίδια των εφαρμογών που κατεβάζω να χουν το ίδιο μέγεθος?

Κατέβασα πχ το Wikipedia και το εικονίδιο του είναι τεράστιο και άσχημο δίπλα στ άλλα. Είναι θέμα αυτού που φτιάχνει την εφαρμογή?

Είμαι με Go Launcher αν παίζει ρόλο αυτό. Το ψαξα όλο αλλά δε βρήκα κάπου ρύθμιση να μπορώ να το διορθώσω, έχει μόνο για ν αλλάξεις το μέγεθος όλων των εικονιδίων μαζί.

 

Μηπως δεν ειναι εικονιδιο εφαρμογης και ειναι widget? Μονο αυτα εχουν επιλογη για αλλαγη μεγεθους...

Αν εχεις παρατηρησει μονο σε widget κρατωντας πατημενο το εικονιδιο τους, βγαζει επιλογη +- για να το αλλαξεις...και ολα αυτα μονο στην εξωτερικη επιφανεια εργασιας. Αλλα φανταζομαι οτι αφου αργησα τοσο πολυ....θα το εχεις βρει ηδη.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια! Η 2,1 εχει πεθανει. :) Μεσω kies κανεις επισημα αναβαθμιση σε 2.3.3.

 

2.3.3 ωραια....... και το θεμα με την μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...