Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.

Επειδή διάβασα σε κάποιο προηγούμενο post για το πως μπορείς να καταλάβεις αν ένα κινητό είναι χρησιμοποιημένο / παραποιημένο ή παρεμπορίου, μπορεί κάποιος να μου πει για το δικό μου βάσει των στοιχείων αν παίζει κάτι;

Έκδοση: Ι9001XXKG1

Kernel: 2.6.35.7-perf root@DELL152 #1

Αριθμός κατασκευής: GINGERBREAD.XXKG1

Το είχα πάρει πριν μερικές βδομάδες απ'το Πλαίσιο, και ναι... διαπίστωσα πως είχε 2 ταινίες ασφαλείας, την μία πάνω στην άλλη (φυσικά η από κάτω ήταν σκισμένη). Το που ανοίχτηκε και το γιατί... ποτέ δεν το έμαθα (και να πω και την αλήθεια, ποτέ δεν το έψαξα...) Τουλάχιστον η συσκευή παίζει κανονικά μέχρι στιγμής (εκτός απ'το HAWX HD της Gameloft, στο οποίο δεν μπορεί με τίποτε να αναπαράγει τα γραφικά περιβάλλοντα - και ένα κολλημένο pixel χρώματος μπλε που μου κράτησε επί 1 βδομάδα και έπειτα δούλεψε κανονικά...)

 

Δεν πρεπει να ειναι το ευρωπαικο Galaxy S γιατι σου γραφει στην εκδοση I9001 κι οχι I9000 που ειναι τα δικα μας.Και το πηρες απο ΠΛΑΙΣΙΟ;Παραξενο...

Μην φλασαρεις και μην πειραξεις τιποτα γιατι γι'αυτο δεν ισχυουν τα ιδια.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν πρεπει να ειναι το ευρωπαικο Galaxy S γιατι σου γραφει στην εκδοση I9001 κι οχι I9000 που ειναι τα δικα μας.Και το πηρες απο ΠΛΑΙΣΙΟ;Παραξενο...

Μην φλασαρεις και μην πειραξεις τιποτα γιατι γι'αυτο δεν ισχυουν τα ιδια.

 

To i9001 ειναι το Galaxy S Plus.Πωλειται κανονικα στην Ελλαδα...

 

Τωρα αν ηταν χρησιμοποιημενο ή οχι δεν μπορω να ξερω...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

To i9001 ειναι το Galaxy S Plus.Πωλειται κανονικα στην Ελλαδα...

 

Τωρα αν ηταν χρησιμοποιημενο ή οχι δεν μπορω να ξερω...

 

Α οκ νομιζα πως ειχε αλλο κωδικο.My mistake...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα. κατάφερα με το adb na κάνω το τηλ σε download mode. στον οδηγό εγκατάστασης λεει οτι αν δεν λειτουργούν τα πλήκτρα και γίνει καμία στραβή καλύτερα να μην κάνω φλασαρισμα (τη 221 θέλω να βάλω έχω 2.2).
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα. κατάφερα με το adb na κάνω το τηλ σε download mode. στον οδηγό εγκατάστασης λεει οτι αν δεν λειτουργούν τα πλήκτρα και γίνει καμία στραβή καλύτερα να μην κάνω φλασαρισμα (τη 221 θέλω να βάλω έχω 2.2).

 

Καλυτερα οντως να μην το πειραξεις εκτος κι αν εχεις USB Jig.Αν μενεις Αθηνα μπορω να βοηθησω αν γινει καμια στραβη.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα να κάνει downgrade το KIES. Να φλασαρω εγω πιο παλιο για να δει το KIES ότι έχω παλιό και να μου βάλει το καινούριο. Θα το κάνω αυτό αν και υποτίθετε πως είναι Ελληνικό το CSC και επισης αυτό θα μου φέρει και το πληκτρολόγιο?

 

Αφου θα φλασάρεις που θα φλασάρεις, γιατι δεν βάζεις αυτή που θες το ΚΙΕS να σου βρεί; πραγματικά δεν έχω καταλάβει τί προσπαθείς να κάνεις ολη μέρα σημμερα:worry:

Φιλικά πάντα

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις παρατηρησα κατι στην οθονη του γαλαξια μου που με απογοητευσε αρκετα. Εγω γενικα το προσεχα τρομερα, τσεπη ειδικα γι'αυτο, να μην ερθει η οθονη ποτε σε επαφη με καποιο αντικειμενο, σαν φυλαχτο το ειχα. Παρολα αυτα, μολις παρατηρησα οτι στο πανω μερος της οθονης υπηρχε μια παραμορφωση του χρωματος σε λεπτες γραμμες, σαν RGB γραμμες, οι οποιες φαινονται κυριως σε ανοιχτα backround. Λεω καμια περιεργη δαχτυλια θα ειναι, παω να το καθαρισω, αλλα δεν καθαριζει και συνειδητοποιω οτι ειναι εκατονταδες μικρες γρατζουνιες, σα να εξυσε καποιος την οθονη με ενα αιχμηρο αντικειμενο σα μανιακος, το οποια φυσικα ποτε δεν συνεβει.

 

Εχετε ξανακουσει τιποτα παρομοιο? Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη. Και με τις γρατζουνιες παει στο διαολο, θα το αντεχα με βαρια καρδια(αφου ετσι και αλλιως μονο με σβηστη οθονη και κατω απο φως φαινονται), αλλα η παραμορφωση του χρωματος που προκαλειται απο αυτες ειναι που μου τι δινει και δεν καταλαβαινω γιατι συμβαινει.

 

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια?

 

Πάντως εμένα προσωπικά μου φαίνεται αρκετά ανθεκτικό στις γρατζουνιές σε σχέση με άλλα κινητά πάντως :wacko: Κι εγώ το προσέχω έτσι όπως κι εσύ, ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι στο Galaxy, αλλά και όσα κινητά κι αν είχα πάντα η πρώτη γρατζουνιά δεν καταλάβαινα ποτέ πως γινόταν :lol: Ειδικά στο προηγούμενο που το έβαζα σε θήκη πριν μπει σε τσέπη και όταν ακούμπαγα το touchscreen κράταγα ένα πανάκι στο δάχτυλο τυλιγμένο και παρόλα αυτά γρατζουνίστικε. Συμβαίνουν αυτά κινητό είναι κάποια στιγμή σταματάς να νοιάζεσαι και τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω S2, και πήρα και το S σήμερα (249 ευρώ). Στο 4x3 πληκτρολόγιο, πώς βάζω "ς" τελικό; Έκανα αναβάθμιση σε 2.3.3 επίσημη. Δε θέλω να γίνω root. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που το κάνει; Αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι, ποιος είναι ο καλύτερος; Edited by diofar
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα που κόλλησες, απλά κάνε αυτά που είπα. Κάθε φορά που θα συνδέεις τη συσκευή θα εγκαθίστανται καινούριοι drivers, για MTP, για android modem, για, για.

 

Ενω παει μια χαρα μεχρι ΠΡΙΝ το βημα να συνδεθω με Kies mode (debuggin κλπ) οταν παω να κανω το τελευταιο βημα δεν με συνδεει και μου βγαζει το ιδιο μηνυμα

 

ΣΗΜ. Το τηλεφωνο ειναι ακομα καινουργιο που σημαινει οτι με παιρνει να κανω "επαναφορα" αρχικων ρυθμισεων (η κατι τετοιο, ουτε ξερω πως γινεται). Μηπως αυτο βοηθουσε?

 

Θενξ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω S2, και πήρα και το S σήμερα (249 ευρώ). Στο 4x3 πληκτρολόγιο, πώς βάζω "ς" τελικό; Έκανα αναβάθμιση σε 2.3.3 επίσημη. Δε θέλω να γίνω root. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που το κάνει; Αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι, ποιος είναι ο καλύτερος;

 

 

Καλημέρα δυστυχώς στο 3χ4 πληκτρολόγιο (αλφαριθμητικό) ΔΕΝ υπάρχει το τελικό ς και από όσο ξέρω δεν έχει καταφέρει κάποιος να το βάλει.

δώσε μια ευκαιρία στο swype είναι πολύ καλό και μόλις συνηθίσεις την λειτουργία του θα γράφεις τα μηνύματα σου και τα κείμενά σου απείρως πιο γρήγορα

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δυστυχώς στο 3χ4 πληκτρολόγιο (αλφαριθμητικό) ΔΕΝ υπάρχει το τελικό ς και από όσο ξέρω δεν έχει καταφέρει κάποιος να το βάλει.

δώσε μια ευκαιρία στο swype είναι πολύ καλό και μόλις συνηθίσεις την λειτουργία του θα γράφεις τα μηνύματα σου και τα κείμενά σου απείρως πιο γρήγορα

 

Μπορει το swype να ειναι οντως καλο αλλα να μην εχει τελικο ς ειναι σουπερ φαουλ ε? (εδω που τα λεμε :D)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το swype να ειναι οντως καλο αλλα να μην εχει τελικο ς ειναι σουπερ φαουλ ε? (εδω που τα λεμε :D)

 

Όντως είναι, είχε γίνει ολόκληρη συζήτηση παλιότερα εδω με αυτό το θέμα (φάουλ :p)

 

ειδικά εγώ είχα χαλαστεί πολυ καθώς προερχόμουν από sybian (φανατικός nokiakias ήμουν) και το χρησιμοποιούσα.

(Απο το Ν 97 και μετά ούτε θέλω να ξανακούσω για Nokia πλέον :mad:)

έχω συνηθίσει πλέον το swype (δεν παίρνει πολύ χρόνο να το συνηθίσεις) και πραγματικά είναι πολυ γρήγορο

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οντως να μην το πειραξεις εκτος κι αν εχεις USB Jig.Αν μενεις Αθηνα μπορω να βοηθησω αν γινει καμια στραβη.

 

Δεν εχω. Που μπορω να βρω τετοιο; κανε μου ενα λινκ. Επισης μενω βολο. Αν ειναι κανεις απο βολο εδω ευχαριστως θα χρειαστω βοηθεια. Ευχαριστω !

 

Sent from my GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παω να κανω update απο το odin την 2.3.5. Το θεμα ειναι : οταν παταω factory reset / wipe data, μου βγαζει κατι μηνυματα οτι : Ε:/ could not be formatted κλπ. Οταν περναω την 2.3.5, και μπουταρει το κινητο, αρχιζει και μου βγαζει μηνυματα οτι η ταδε εφαρμογη τερματιστηκε (π.χ. h titanium backup), δηλαδη ΔΕΝ εχει περαστει η 2.3.5 ΚΑΙ εχουν μεινει οι παλιες εφαρμογες μεσα και τρεχουν! Γιατι γινεται αυτο? φταιει μηπως το cwm?

 

 

ΕΠΙΣΗΣ : στις ρυθμισεις, ακομα μου δειχνει : firmware 2.3.4

Baseband version XXJVS

Kernel : 2.6.35.7-I9000XXJVQ-CL281085

Build number : Gingerbread.XXJVR

 

Εκανα wipe data/format μεσα απο το CWM !

 

Το προγραμαμτακι αυτο, εχει κατσικωθει στο κινητο και δε φευγει με απεγκατασταση! Γιατι??

Edited by Solidarity
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα προσωπικά μου φαίνεται αρκετά ανθεκτικό στις γρατζουνιές σε σχέση με άλλα κινητά πάντως :wacko: Κι εγώ το προσέχω έτσι όπως κι εσύ, ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι στο Galaxy, αλλά και όσα κινητά κι αν είχα πάντα η πρώτη γρατζουνιά δεν καταλάβαινα ποτέ πως γινόταν :lol: Ειδικά στο προηγούμενο που το έβαζα σε θήκη πριν μπει σε τσέπη και όταν ακούμπαγα το touchscreen κράταγα ένα πανάκι στο δάχτυλο τυλιγμένο και παρόλα αυτά γρατζουνίστικε. Συμβαίνουν αυτά κινητό είναι κάποια στιγμή σταματάς να νοιάζεσαι και τόσο πολύ.

 

Και εγω για τις γρατζουνιες δεν νοιαζομαι τοσο, δεν φαινονται ευκολα με σβηστη οθονη. Αλλα η παραμορφωση του χρωματος ειναι ενοχλητικη γιατι φαινεται αρκετα κατα τη χρηση. Παραθετω και μια φωτογραφια με το τι εννοω παραμορφωση χρωματος.

 

http://i53.tinypic.com/10dxwyv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.

Επειδή διάβασα σε κάποιο προηγούμενο post για το πως μπορείς να καταλάβεις αν ένα κινητό είναι χρησιμοποιημένο / παραποιημένο ή παρεμπορίου, μπορεί κάποιος να μου πει για το δικό μου βάσει των στοιχείων αν παίζει κάτι;

Έκδοση: Ι9001XXKG1

Kernel: 2.6.35.7-perf root@DELL152 #1

Αριθμός κατασκευής: GINGERBREAD.XXKG1

Το είχα πάρει πριν μερικές βδομάδες απ'το Πλαίσιο, και ναι... διαπίστωσα πως είχε 2 ταινίες ασφαλείας, την μία πάνω στην άλλη (φυσικά η από κάτω ήταν σκισμένη). Το που ανοίχτηκε και το γιατί... ποτέ δεν το έμαθα (και να πω και την αλήθεια, ποτέ δεν το έψαξα...) Τουλάχιστον η συσκευή παίζει κανονικά μέχρι στιγμής (εκτός απ'το HAWX HD της Gameloft, στο οποίο δεν μπορεί με τίποτε να αναπαράγει τα γραφικά περιβάλλοντα - και ένα κολλημένο pixel χρώματος μπλε που μου κράτησε επί 1 βδομάδα και έπειτα δούλεψε κανονικά...)

 

Είσαι σε λάθος θέμα. Το σωστό θέμα είναι εδώ. Αλλά ναι, επίσημο είναι το firmware που έχεις, και το τελευταίο Ελληνικό Gingerbread για το τηλέφωνό σου (όπως άλλωστε θα σου πει το Kies όταν το συνδέσεις).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι, είχε γίνει ολόκληρη συζήτηση παλιότερα εδω με αυτό το θέμα (φάουλ :p)

 

ειδικά εγώ είχα χαλαστεί πολυ καθώς προερχόμουν από sybian (φανατικός nokiakias ήμουν) και το χρησιμοποιούσα.

(Απο το Ν 97 και μετά ούτε θέλω να ξανακούσω για Nokia πλέον :mad:)

έχω συνηθίσει πλέον το swype (δεν παίρνει πολύ χρόνο να το συνηθίσεις) και πραγματικά είναι πολυ γρήγορο

 

Ok. Διορθώνεται το "ς" με root και custom rom; Με οποιονδήποτε τρόπο τέλος πάντων;

Προς το παρόν γυρνάω σε qwerty, βάζω το "ς" και επιστρέφω 4χ3 (τραγική λύση).

Link to comment
Share on other sites

Ok. Διορθώνεται το "ς" με root και custom rom; Με οποιονδήποτε τρόπο τέλος πάντων;

Προς το παρόν γυρνάω σε qwerty, βάζω το "ς" και επιστρέφω 4χ3 (τραγική λύση).

 

To ς στο swype διορθώνεται, στο 4x3 όχι... Δεν υπάρχει καν το πλήκτρο. Μάλλον η samsung hellas δεν το βρίσκει απαραίτητο :p

 

Και εγω για τις γρατζουνιες δεν νοιαζομαι τοσο, δεν φαινονται ευκολα με σβηστη οθονη. Αλλα η παραμορφωση του χρωματος ειναι ενοχλητικη γιατι φαινεται αρκετα κατα τη χρηση. Παραθετω και μια φωτογραφια με το τι εννοω παραμορφωση χρωματος.

 

Αν καθαρίσεις την οθόνη καλά με κάποιο υγρό πανάκι, φαίνεται ακόμα αυτό;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

To ς στο swype διορθώνεται, στο 4x3 όχι... Δεν υπάρχει καν το πλήκτρο. Μάλλον η samsung hellas δεν το βρίσκει απαραίτητο :p

 

Για να ζηλέψετε λιγάκι :p:p

Στο S2 υπάρχει κανονικά το "ς" στο 4Χ3 πληκτρολόγιο..!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Αν καθαρίσεις την οθόνη καλά με κάποιο υγρό πανάκι, φαίνεται ακόμα αυτό;

 

Ναι εχω δοκιμασει να το καθαρισω αρκετες φορες και δεν φευγει με τιποτα. Ειναι ακριβως εκει που ειναι οι γρατζουνιες, στο σχημα των γρατζουνιων. Ειναι συνηθισμενη παρενεργεια των γρατζουνιων αυτη? Υπαρχει περιπτωση να το θεωρησουν προβλημα οθονης αυτο και να μου αλλαξουν την οθονη αμα το παω στο service ή το πιο πιθανο ειναι να μου πουν οτι αφου σου γρατζουνιστηκε, αυτο φταιει και δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Να προσθεσω οτι οι γρατζουνιες δεν φαινονται ευκολα με σβηστη οθονη, μονο κατω απο φως και υπο γωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δοκιμασει να το καθαρισω αρκετες φορες και δεν φευγει με τιποτα. Ειναι ακριβως εκει που ειναι οι γρατζουνιες, στο σχημα των γρατζουνιων. Ειναι συνηθισμενη παρενεργεια των γρατζουνιων αυτη? Υπαρχει περιπτωση να το θεωρησουν προβλημα οθονης αυτο και να μου αλλαξουν την οθονη αμα το παω στο service ή το πιο πιθανο ειναι να μου πουν οτι αφου σου γρατζουνιστηκε, αυτο φταιει και δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Να προσθεσω οτι οι γρατζουνιες δεν φαινονται ευκολα με σβηστη οθονη, μονο κατω απο φως και υπο γωνια.

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.Αρκετα πιο μεγαλη γρατζουνια(σε μηκος και πλατος) απο αυτες που βλεπω στην φωτο,η οποια φαινοταν οταν εσκαγε πανω το φως ή οταν ειχαν υγρασια στα χερια μου...Σαν να pixelιαζε η οθονη στο σημειο αυτο...

 

Το εχω πει 100φορες και στο τελος θα νομιζουν οτι δουλευω για την SGP,

αλλα η γρατζουνια αυτη εξαφανιστηκε με την SGP ultra clear.Ουτε καν φαινεται να υπαρχει,πεφτει δεν πεφτει φως πανω...

 

Ειναι λιγο ακριβη βεβαια σε σχεση με αλλες που κυκλοφορουν αλλα μπαινει ευκολα(και σηκωνει και διορθωσεις αν κατι παει στραβα),δεν φαινεται οτι υπαρχει protector και στο feeling προσωπικα(συγκρινοντας το με οθονη χωρις protector) νιωθω οτι το δαχτυλο γλιστραει πιο ευκολα πανω...

 

Απο εκει και περα οτι νομιζεις...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

To ς στο swype διορθώνεται, στο 4x3 όχι... Δεν υπάρχει καν το πλήκτρο. Μάλλον η samsung hellas δεν το βρίσκει απαραίτητο :p

 

Για να ζηλέψετε λιγάκι :p:p

Στο S2 υπάρχει κανονικά το "ς" στο 4Χ3 πληκτρολόγιο..!!

 

Ναι, το έχω το S2, απλά πήρα χθες το S για τη γυναίκα μου στην απίστευτη νέα τιμή των 249 ευρώ (Πλαίσιο, Media Markt), και μόνο αυτό με έχει ξενίσει πρακτικά (α, και η έλλειψη από το κουτί Weather Widget και καλού ρολογιού).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.Αρκετα πιο μεγαλη γρατζουνια(σε μηκος και πλατος) απο αυτες που βλεπω στην φωτο,η οποια φαινοταν οταν εσκαγε πανω το φως ή οταν ειχαν υγρασια στα χερια μου...Σαν να pixelιαζε η οθονη στο σημειο αυτο...

 

Το εχω πει 100φορες και στο τελος θα νομιζουν οτι δουλευω για την SGP,

αλλα η γρατζουνια αυτη εξαφανιστηκε με την SGP ultra clear.Ουτε καν φαινεται να υπαρχει,πεφτει δεν πεφτει φως πανω...

 

Συμφωνώ. Με το ίδιο προϊόν έχω την ίδια εμπειρία. Σε παλιό κινητό, N95 8GB, το ίδιο πρόβλημα έφυγε με ειδική αλοιφή για γρατσουνιές στην οθόνη. Είναι όμως λίγο επικίνδυνη, γιατί μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά από την υπάρχουσα, και αυτό εξαρτάται από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...