Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια πριν απο λιγο καιρο πηρα κι εγω τον γαλαξια...επειδη ειναι απο αγγλια του εβαλα αλλο πληκτρολογιο και περασα και το go sms για μηνυματα... ομως ενω μεσα στο μενου του go μου δινει την επιλογη για ειδοποιηση μηνυματων και με δονηση εκτος απο ηχο, οταν ερχεται μηνυμα δεν δονειται το κινητο....εχω την εντυπωση πως τις πρωτες ημερες ειχε δονηση (ελπιζω να μην χαλασα κατι...)...μηπως μπορειτε να με διαφωτισετε ??:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια πριν απο λιγο καιρο πηρα κι εγω τον γαλαξια...επειδη ειναι απο αγγλια του εβαλα αλλο πληκτρολογιο και περασα και το go sms για μηνυματα... ομως ενω μεσα στο μενου του go μου δινει την επιλογη για ειδοποιηση μηνυματων και με δονηση εκτος απο ηχο, οταν ερχεται μηνυμα δεν δονειται το κινητο....εχω την εντυπωση πως τις πρωτες ημερες ειχε δονηση (ελπιζω να μην χαλασα κατι...)...μηπως μπορειτε να με διαφωτισετε ??:wacko:

 

Πήγαινε Settings - Sound - General - Vibrate, και βάλτο στο Always. (βαριέμαι να βρω τη διαδρομή στα Ελληνικά, δε νομίζω ότι είναι δύσκολη μετάφραση πάντως :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επιτέλους βρήκα τι έφταιγε και η μπαταρία μου δεν κράταγε ούτε μία μέρα. Πάντα είχα (όπως και τώρα) ενεργοποιημένες όλες τις επιλογές για αυτόματο συγχρονισμό. Παλαιότερα όμως δεν είχα πολλά rss feeds στο google reader. Τους τελευταίους δύο μήνες έχω αρκετά με αποτέλεσμα διαρκώς να ενημερώνεται αυτόματα και να μου λιώνει τη μπαταρία (κράταγε το πολύ 15 ώρες). Πήγα λοιπόν λογαριασμούς & συγχρονισμοί και μπήκα στο λογαριασμό του gmail μου, όπου απενεργοποίησα τον αυτόματο συγχρονισμό του greader. (ούτως ή άλλως όταν θέλω να μπω να τα διαβάσω κάνω refresh χειροκίνητα, ενώ ένα widget που έχω να προβάλει κάποια rss στην οθόνη κάνει επίσης μόνο του refresh κάθε 4 ώρες) Από τις 7 το πρωί η μπαταρία μου είναι στο 82%.... Επιτέλους! Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο επίσημα νέα για την ανάκληση του Gingerbread...

http://www.engadget.com/2011/04/19/samsung-galaxy-s-gingerbread-update-pulled-by-google-coming-b/

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο επίσημα νέα για την ανάκληση του Gingerbread...

http://www.engadget.com/2011/04/19/samsung-galaxy-s-gingerbread-update-pulled-by-google-coming-b/

 

????

δεν έχω παρατηρήσει κάτι πάντως... μάλλον θέμα ασφάλειας θα είναι για να μην είναι γνωστό -.-

αμάν αυτή η samsung όμως, πως συμβαίνουν πάντα όλα σε αυτή την εταιρεία

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

????

δεν έχω παρατηρήσει κάτι πάντως... μάλλον θέμα ασφάλειας θα είναι για να μην είναι γνωστό -.-

αμάν αυτή η samsung όμως, πως συμβαίνουν πάντα όλα σε αυτή την εταιρεία

 

ενταξει δεν αγχωνομαστε :lol:

αν ειναι για να βει καποια καλυτερη εκδοση χαλαλι :lol:

παρεπιπτωντος ο browser της jvb μου την σπαει αρκετα, ειναι πιο smooth αλλα κανει κατι σπασιματα τρελα ωρες ωρες :mad:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μπορώ να δω με τον όπερα στην παρακάτω σελίδα το κλιπακι από το you tube σε πλήρη οθόνη ; από τον μανισιο browser τα κατάφερα στον όπερα όσο και αν προσπάθησα μου το βγάζει μισό ..(μισή οθόνη δηλαδή ).

 

Είναι το βίντεο του πρώτου ποστ

 

 

forum.dailymobile.se/index.php?PHPSESSID=fusd3keb8nsl7l3jcnbaumjpa3&topic=44261.msg554270#msg554270

EDIT

το ειδε κανεις βρε παιδια αυτο....?:p

 

ειχα πει νομιζω προχθες οτι οι επιδοσεις του gps δεν ηταν και οι καλυτερες με την jvb, αλλα οπως ειχα πει δεν το ειχα τσεκαρει και πολυ

λοιπον αναθεωρω αρδειν

κλειδωνει σε δευτερολεπτα, χωρις δεδομενα κτλ, μονο gps

οτι καλυτερο εχω δει μαζι με την miui με διαφορα απο τις υπολοιπες ρομ :D

 

το gps εχει τεραστια διαφορα με το νεο φιρμ..πραγματικα τα σπαει...

το δοκιμασα παλι σημερα και επαθα πλακα...

βρηκε σημα μεσα στο αμαξι με συννεφια και βροχη...σε δευτερόλεπτα..δεν το εχασε στιγμη...και ολα αυτα χωρις καμια βοηθεια...(gps aids και ολα τα σχετικα...:))

 

ps παιδες(mods) ξεχαστηκα και εκανα διπλο ποστ...:p

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ως νεος κατοχος galaxy s,θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια:

 

1)το προγραμμα gps aids σε τι χρησιμευει ακριβως κ ποιες ρυθμισεις χρειαζονται αν το εγκαταστησω?ειμαι rooted κ απο προγραμματα χρησιμοποιω navigon και igo..

 

2)επειδη τα περισσοτερα videos που εχω στο pc ειναι .mkv αν τα πεταξω "χυμα" στο κινητο,δεν τα παιζει ολα ανεξαρτητως player(rockplayer,vplayer,mvideoplayer) , σε τι ειδους format να τα μετατρεπω?εχω τον xilisoft hd converter,για παραδειγμα σε .mp4 με αναλυση 800χ480 ειναι καλα?επισης εχει διαφορα αν το μετατρεψω σε .divx ή .avi ή mpeg4 στην ιδια παντοτε αναλυση 800χ480?

 

3)το titanium πως χρησιμοποιειται ακριβως?οταν το ανοιγω μου βγαζει μηνυμα οτι οι ρυθμισεις του συστηματος μου μπορει να προκαλεσουν προβληματα και πως θα πρεπει να ενεργοποιησω απο τις ρυθμισεις τον εντοπισμο σφαλματων.ισχυει αυτο?θα πρεπει να τον εχω παντοτε ενεργοποιημενο?

τελος,πως κανω backup τα αρχεια μου κ μετα restore?παταω δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας στο προγραμμα που θελω?παρατηρησα οτι τις εργοστασιακες εφαρμογες τις εχει με κοκκινα γραμματα.αυτες δεν πρεπει να τις κανω backup για παραδειγμα σε περιπτωση αναβαθμισης λογισμικου ή δεν υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας να πω οτι εκανα ενα λαθακι :O και ποσταρα ενα προβλημα που εχω, σαν νεος χρηστης galaxy s, σε thread που αφορουσε μεν σε galaxy αλλα για πιο ψαγμενα πραγματα, οχι για απλες αποριες νεων χρηστων...εκει λοιπον ανεφερα ενα θεμα που εχω με την δονηση και λεω πως δεν δονειται το κινητο οταν λαμβανω μηνυματα ( εχω την εφαρμογη go sms) και πολυ σωστα ο tyxerakias με συμβουλευσε να ενεργοποιησω και την δονηση απο το μενου της συσκευης.... (περεπιπτοντως, ευχαριστω κιολας για την αμεση απαντηση).. και συνεχιζω το θεμα μου εδω λοιπον...

την ειχα τσεκαρισμενη την δονηση στο "παντα" αλλα εξακολουθει να μην δονειται στα μηνυματα...και εχω την εντυπωση οτι δεν ηταν ετσι οταν το πρωτοπηρα, πριν να βαλω το go....

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας να πω οτι εκανα ενα λαθακι :O και ποσταρα ενα προβλημα που εχω, σαν νεος χρηστης galaxy s, σε thread που αφορουσε μεν σε galaxy αλλα για πιο ψαγμενα πραγματα, οχι για απλες αποριες νεων χρηστων...εκει λοιπον ανεφερα ενα θεμα που εχω με την δονηση και λεω πως δεν δονειται το κινητο οταν λαμβανω μηνυματα ( εχω την εφαρμογη go sms) και πολυ σωστα ο tyxerakias με συμβουλευσε να ενεργοποιησω και την δονηση απο το μενου της συσκευης.... (περεπιπτοντως, ευχαριστω κιολας για την αμεση απαντηση).. και συνεχιζω το θεμα μου εδω λοιπον...

την ειχα τσεκαρισμενη την δονηση στο "παντα" αλλα εξακολουθει να μην δονειται στα μηνυματα...και εχω την εντυπωση οτι δεν ηταν ετσι οταν το πρωτοπηρα, πριν να βαλω το go....

 

Χωρις να ξερω την λυση αφου νομιζεις οτι στο εκανε απο οταν εβαλες το go και επειτα βγαλτο και τεσταρε αν δουλευει...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς πρόβλημα με το σερβις έχοντας αγορασμένο το κινητό από ιντερνετομάγαζο (ebw, birdphone κλπ)? Ξέρουμα πια έχουν ελληνικά κομμάτια και πια παραεισαγωγές?
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς πρόβλημα με το σερβις έχοντας αγορασμένο το κινητό από ιντερνετομάγαζο (ebw, birdphone κλπ)? Ξέρουμα πια έχουν ελληνικά κομμάτια και πια παραεισαγωγές?

 

Εχω το κινητο αγορασμενο απο amazon.de και οταν χρειαστηκα το service μου το επισκευασαν μια χαρα τσαμπα με την αποδειξη αγορας. Φυσικα πρεπει να μην ειναι δικη σου η υπαιτιοτητα της βλαβης. Για το ποια εχουν παραεισαγωγης ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις απο πριν, αν και μερικα μαγαζια το χουν παραδοση να φερνουν απεξω. Τωρα ποια ακριβως δεν ξερω θα σου πουν φιλοι εδω που εχουν εμπειρια με τετοια καταστηματα.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγορασα και εγώ σήμερα το galaxy S βλεπω υπαρχουν πολλα τοπικ (για αχαριουσ κτλπ) θα ήθελα καπιος να μ πει με ποια σειρά να διαβάσω. Και θα ήθελα να ξέρω εαν αξίζει να το φλασάρο ι να περιμένω για την εκδοση 2.3
Link to comment
Share on other sites

διάβασε τους οδηγούς 2-3 φορές και αύριο αν θες να πειράξεις οτιδήποτε διάβασε το hacks/root άλλες τόσες.

Καλό διάβασμα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγορασα και εγώ σήμερα το galaxy S βλεπω υπαρχουν πολλα τοπικ (για αχαριουσ κτλπ) θα ήθελα καπιος να μ πει με ποια σειρά να διαβάσω. Και θα ήθελα να ξέρω εαν αξίζει να το φλασάρο ι να περιμένω για την εκδοση 2.3

 

Ξεκινα απο τους οδηγους για νεους χρηστες και μετα πηγαινε στο hacks root βελτιωσεις που γραφει τα πιο απαιτητικα. Τι ρομ φοραει η συσκευη? Λογικα με 2.2 ειναι οποτε συνισταται φλασαρισμα και περασμα σε πιο καινουρια εκδοση. Η επισημη ελληνικη 2.3.3 θα αργησει πολυ, αν θελεις περνας μια απο τις εκδοσεις που θα δωθουν στην Ευρωπη σε λιγες μερες. Εννοειται οτι αξιζει να αναβαθμιστεις δεν το συζηταμε. Ολα αυτα φυσικα μετα απο προσεκτικο διαβασμα των οδηγων και επιλυση των οποιων αποριων. Και φυσικα αν εχεις τα 3 κουμπια ενεργοποιημενα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,προκειται να αγορασω καινουργια συσκευη κ ειμαι μεταξυ του Galaxy s k tou Ace.Η διαφορα τους στην τιμη,με βαση την επιδοτηση μου,βγαινει 100 ευρω ακριβοτερο το S (330 ευρω συνολο για την ακριβεια).Ξερω οτι σαν hardware,to S ειναι ανωτερο,αλλα εχω καποιους ενδοιασμους οσον αφορα την εκδοση λογισμικου(το Ace φοραει τη 2.2.1 αν δεν κανω λαθος).Επειδη,τουλαχιστον τους πρωτους μηνες,δεν προκειται να ασχοληθω με root-αρισμα κινητου,μηπως να επιλεξω το Ace?..Αν κ μαντευω ποια θα ειναι η απαντηση των περισσοτερων....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,προκειται να αγορασω καινουργια συσκευη κ ειμαι μεταξυ του Galaxy s k tou Ace.Η διαφορα τους στην τιμη,με βαση την επιδοτηση μου,βγαινει 100 ευρω ακριβοτερο το S (330 ευρω συνολο για την ακριβεια).Ξερω οτι σαν hardware,to S ειναι ανωτερο,αλλα εχω καποιους ενδοιασμους οσον αφορα την εκδοση λογισμικου(το Ace φοραει τη 2.2.1 αν δεν κανω λαθος).Επειδη,τουλαχιστον τους πρωτους μηνες,δεν προκειται να ασχοληθω με root-αρισμα κινητου,μηπως να επιλεξω το Ace?..Αν κ μαντευω ποια θα ειναι η απαντηση των περισσοτερων....

 

Καλησπερα. Αν και δεν ειναι το καταλληλο θεμα εδω, θα απαντησω οτι εξαρταται τι θελεις να κανεις με το κινητο. Εννοειται οτι ο γαλαξιας ειναι πολυ ανωτερος αλλα αν δεν εισαι διατεθειμενος για πειραγματα κλπ και θελεις μια καλη συσκευη για τηλεφωνα ,sms, internet και κανα παιχνιδακι πας στο αλλο και γλιτωνεις και το κατοσταρικο. Οι εκδοσεις λογισμικου δεν παιζουν κανενα ρολο, στο γαλαξια τουλαχιστον μπορεις να περασεις οτι θελεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του ace μπροστα στου s ειναι τραγικη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

. Τι ρομ φοραει η συσκευη? Λογικα με 2.2 ειναι οποτε συνισταται φλασαρισμα και περασμα σε πιο καινουρια εκδοση.

 

φοραει την 2.3.2

αρα να υποθέσω θελει φλασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του ace μπροστα στου s ειναι τραγικη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Έτσι είναι. Άντε και σου προτείναμε το Ace. Μόλςι πας σε κανένα Πλαίσιο και τα δείς δίπλα δίπλα να παίζουν, και τα δοκιμάσεις κι όλας, έλα να μου πεις αν πήρες το Ace. Είναι βέβαια πολύ τίμιο κινητό αν δεν σκοπέυει κάποιος να δώσει τα παραπάνω του S, αλλά επειδή τα βάζεις και τα δύο στα υπόψην, αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

φοραει την 2.3.2

αρα να υποθέσω θελει φλασαρισμα

 

Μεταχειρισμενο απο καποιον το πηρες?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενο απο καποιον το πηρες?

 

απο αθηνα το πηρα απο κατάστημα γιατι ? (ολοκαινουριο)

Link to comment
Share on other sites

απο αθηνα το πηρα απο κατάστημα γιατι ? (ολοκαινουριο)

 

Σιγουρα την 2.3.2 φοραει? Πολυ περιεργο μου φαινεται.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Άντε και σου προτείναμε το Ace. Μόλςι πας σε κανένα Πλαίσιο και τα δείς δίπλα δίπλα να παίζουν, και τα δοκιμάσεις κι όλας, έλα να μου πεις αν πήρες το Ace. Είναι βέβαια πολύ τίμιο κινητό αν δεν σκοπέυει κάποιος να δώσει τα παραπάνω του S, αλλά επειδή τα βάζεις και τα δύο στα υπόψην, αυτή είναι η αλήθεια.

 

Αυτο ακριβως θα κανω,θα τα βαλω διπλα διπλα κ θα τα συγκρινω.Οποτε απ οτι καταλαba, με βλεπω να ξηλωνομαι το παραπανω κατοσταρικακι για το S...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα την 2.3.2 φοραει? Πολυ περιεργο μου φαινεται.

αλλα εαν φορτόνω πολλές εφαρμογες αρχίζει και λαγκαρει και χρησιμοποιω το task manager για να τις σκοτωσω για αυτο σκεφτικα το φλασαρισμα επειδη καπου διαβασα οτι διορθωνεται

 

λοιπον λέει

 

FIrmware version 2.3.2

 

Baseband version i9000xxjve

build number

 

gingerbread.xwjv1

Edited by Driver007
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...