Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Windows Phone 7 Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω έρθει αντιμέτωπος με αυτό το πρόβλημα αλλά με search βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17053586&postcount=717 που λέει ότι δουλεύει

 

Ακριβώς αυτό έκανα!

Δες το update στο προηγούμενο post μου!!!

 

Update: Έκανε reboot, μου λέει update success και τώρα έχω tile storagelock!!!

Τι κάνω μετά;

 

Update 2: Τώρα επιχείρησα να βάλω το DEV_EXTRAPART_4G αλλά με την επιλογή Β.

Πάλι reboot, κάνει Backup και ελπίζω να παίξει!!!!

 

Update 3: Καθυστερεί πολύ στο εγκατάσταση ενημερώσεων. Δεν μπορώ να καταλάβω, τα κατεβάζει όλα από την αρχή;

 

Update 5: Φίλε bbbb νομίζω πήγε καλά. Τώρα στο Zune μου εμφανίζει την κάρτα ως τεσσάρα, ενώ είναι οκτάρα. Πώς κάνω access την κάρτα; Ώστε να αντιγράψω τα αρχεία για το Android; Τη βγάζω από το τηλέφωνο;

Edited by KillaBee
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν έχω tile storage lock. Μήπως εκτός από το dev_extrapart έστειλες και το άλλο για την κάρτα,το οποίο δεν χρειάζεται γιατί οι tango roms δεν κλειδώνουν την κάρτα; To zune σου εμφάνισε την κάρτα ως τεσσάρα αμέσως μετά την αποστολή του cab και χωρίς πρώτα να κάνεις απο τις ρυθμίσεις reset phone;

Τελοςπάντων.Τώρα βάλε την κάρτα σε ένα card reader στο pc και πρέπει να σου την εμφανίζει κοντά στα 4gb.Εκεί αντιγράφεις την ρομ που θες και δοκίμασε να την ξεκινήσεις για να δεις αν θα δουλέψει.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω tile storage lock. Μήπως εκτός από το dev_extrapart έστειλες και το άλλο για την κάρτα,το οποίο δεν χρειάζεται γιατί οι tango roms δεν κλειδώνουν την κάρτα; To zune σου εμφάνισε την κάρτα ως τεσσάρα αμέσως μετά την αποστολή του cab και χωρίς πρώτα να κάνεις απο τις ρυθμίσεις reset phone;

Τελοςπάντων.Τώρα βάλε την κάρτα σε ένα card reader στο pc και πρέπει να σου την εμφανίζει κοντά στα 4gb.Εκεί αντιγράφεις την ρομ που θες και δοκίμασε να την ξεκινήσεις για να δεις αν θα δουλέψει.

 

Ρε συ όλα έχουν κάτσει λίγο στην τύχη σήμερα οφείλω να πω!!

Όχι, μετά το reset "χάθηκαν" τα 4 GB από την κάρτα.

Έστειλα και αυτό: DEV_STORAGELOCK.cab

Δε χρειάζεται μάλλον, ε; Να το βγάλω;

Πώς θα ξεκινήσω τη ROM; Από το MAGDLR; Με ποιο τρόπο;

Επίσης, η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλή και Incall και σε multimedia. Κάνουμε τίποτα για αυτό;

 

Σε ευχαριστώ για όλα φίλε!

Edited by KillaBee
Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο μάλλον δε μπορείς να κάνεις κάτι.Για το πως ξεκινάς την android rom μέσω magldr δες στον οδηγό μου.
Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο μάλλον δε μπορείς να κάνεις κάτι.Για το πως ξεκινάς την android rom μέσω magldr δες στον οδηγό μου.

 

Πού μπορώ να βρω τον οδηγό αυτόν;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα σε όλους!

 

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε remap τα hardware keys του τηλεφώνου στα wp 7.5?

Η ακόμη καλύτερα να έχουμε soft keys στο κάτω μέρος;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Remap μπορείς να κάνεις με την εφαρμογή extra settings.εγω έχω βάλει το call button ως lock και έτσι ανοιγοκλεινω την οθόνη από αυτο αντί του power button.soft keys όμως δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας κ χρονια πολλα. ελπιζω να ειμαι στο σωστο thread για το προβλημα μου. Εχω στο HD2 τα εξης λειτουργικο 5.2.21913 (5.0.94), manila 2.5.20181527.0, rom 3.14.482.2 ell,, radio 2.15.50.14. εκδ. πρωτοκ. 15.42.50.11u . PB 81100 HX-BC, SPL 3.03.0000 XE. Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Προσπαθω να περασω το http://www.rhiffsta.ch/HD2O_Roms/HD2O_2.00b5_8773.rar tango. Έκανα downgrade σε 1.66. Προσπαθησα να περασω το hspl4 κ να κατεβασω το SPL 3.03.0000 σε 2.08 αλλα αφου κανω sync στο pc κ ξεκινησει η διαδικασια μου λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει με το USB. Προσπαθησα κ με αλλα usb καλωδια κ σε αλλες θυρες του pc αλλα τιποτα. Έσβησαν κ ξαναπέρασα το windows mobile active center για windows 7 άλλα πάλι τα ίδια. Η θυρα USB το φορτιζει κ το συνχρονιζει στο PC άλλα δεν μπορεί στην booting τριχρωμη σελίδα να αλλάξει απο serial σε USB.Γνωριζω ελαχιστα απο τετοια θεματα, μενω επαρχια οποτε δεν βρισκω καποιον να μου το κανει, κ ενω εψαξα σε διαφορα site κ ειδικα στους xda developers δεν βρεικα κατι να με διαφωτισει. Εχω αργη δορυφορικη συνδεση ιντερνετ οποτε ειναι σχεδον αδυνατο να διαβασω ολες τους τις σελιδες. σας ευχαριστω εκ των προτερων Edited by myrtosgr
καταφερα να περασω την 1.66 rom.
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο χειροκίνητα στον bootloader πατώντας με κλειστό κινητό power + volume down και μόλις μπει στον bootloader,σύνδεσε το καλώδιο και μετά τρέξε το hspl4.Αν δε γράψει πάλι από serial σε usb θα έλεγα να δοκιμάσεις σε άλλο pc

Eπι της ευκαιρίας να πω ότι τώρα τρέχω αυτή την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1534941 έκδοση 5.0

σε σχέση με την hd2owner έχει διορθωμένο ήχο κατά τις κλήσεις και την μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη WP7 ROM είναι απλά θέμα αντιγραφής του καινουριου zip και επιλογής απο το magdlr ή θα χάσουμε πάλι τον ύπνο μας;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα ξανα-τρεξίματος του exe απο το pc που σημαίνει hard reset και ξανα-πέρασμα των εφαρμογών σου από την αρχή.Εγώ για αυτό το τελευταίο βρήκα μια πολύ καλή λύση που με βοήθησε να μεταφερθώ από την hd2owner στην tiger-wp7 v5.0 ρομ και να έχω backup των εφαρμογών μου

Στην hd2owner είχα στείλει το cab για να κάνω dual boot με android και έτσι είχα ένα fat32 partition που έβλεπε κανονικά το pc.Μετά με αυτόν τον file browser http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23569940&postcount=4 πήγα στο /applications/install και αντέγραψα τους φακέλους που είχε εκεί στο fat32 partition /storage card και μετά στο pc.Μέσα σε κάθε φάκελο που έχει ο φάκελος install ειναι οι εφαρμογές που έχεις περάσει,αποσυμπιεσμένες.Οπότε ξανασυμπίεσα σε .zip αρχείο την κάθε εφαρμογή (προσέχοντας ώστε τα αρχεία να ειναι στο root του zip και όχι σε υποφάκελο-->αν αποσυμπιέσεις ένα xap αρχείο θα δεις πως πρέπει να ειναι) και άλλαξα την κατάληξη σε .xap.Ετσι μετά αφού εγκατέστησα την νέα ρομ,έστειλα πάλι το cab για το dual boot και ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές μέσα από τον file browser.

Tώρα αν δεν έχεις κάνει dual boot ο ανωτέρω file browser θα βλέπει το /storage card ως fat16 και με χώρο 199mb.Οπότε εκεί μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές σου και μετά backup στο pc και μετά την εγκατάσταση και επιτυχές μπουτάρισμα της νέας ρομ,αντιγράφεις στο 200αρι partition τις εφαρμογές και τις εγκαθιστάς από τον file browser.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα ξανα-τρεξίματος του exe απο το pc που σημαίνει hard reset και ξανα-πέρασμα των εφαρμογών σου από την αρχή.Εγώ για αυτό το τελευταίο βρήκα μια πολύ καλή λύση που με βοήθησε να μεταφερθώ από την hd2owner στην tiger-wp7 v5.0 ρομ και να έχω backup των εφαρμογών μου

Στην hd2owner είχα στείλει το cab για να κάνω dual boot με android και έτσι είχα ένα fat32 partition που έβλεπε κανονικά το pc.Μετά με αυτόν τον file browser http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23569940&postcount=4 πήγα στο /applications/install και αντέγραψα τους φακέλους που είχε εκεί στο fat32 partition /storage card και μετά στο pc.Μέσα σε κάθε φάκελο που έχει ο φάκελος install ειναι οι εφαρμογές που έχεις περάσει,αποσυμπιεσμένες.Οπότε ξανασυμπίεσα σε .zip αρχείο την κάθε εφαρμογή (προσέχοντας ώστε τα αρχεία να ειναι στο root του zip και όχι σε υποφάκελο-->αν αποσυμπιέσεις ένα xap αρχείο θα δεις πως πρέπει να ειναι) και άλλαξα την κατάληξη σε .xap.Ετσι μετά αφού εγκατέστησα την νέα ρομ,έστειλα πάλι το cab για το dual boot και ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές μέσα από τον file browser.

Tώρα αν δεν έχεις κάνει dual boot ο ανωτέρω file browser θα βλέπει το /storage card ως fat16 και με χώρο 199mb.Οπότε εκεί μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές σου και μετά backup στο pc και μετά την εγκατάσταση και επιτυχές μπουτάρισμα της νέας ρομ,αντιγράφεις στο 200αρι partition τις εφαρμογές και τις εγκαθιστάς από τον file browser.

 

Φίλε bbbb εμένα δε με ενδιαφέρει να κρατήσω τις εφαρμογές μου σε αυτή τη φάση. Όταν λες να ξανατρέξω το exe από τo pc μου, τι εννοείς; Έπίσης, το γεγονός ότι έχω στην κάρτα android partition (μέσω του cab για το dual boot) θα μου δημιουργήσει καποιο θέμα;

 

Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.Χθές έβαλα τα wp7.5 στο hd2 μου και θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.Από χθές που έβαλα κάποια προγράμματα στο κινητό όταν πάω από την αρχική σελίδα δεξιά στα προγράμματα μου βγάζει και τα γράμματα τις αλφαβήτα ανάλογα από το γράμμα που αρχίζει η εφαρμογή. Γίνετε να τα βγάλω? Το ίδιο και στα τραγούδια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να βγάλεις τα γράμματα.ειναι feature του λειτουργικού για να μετακινείσαι γρήγορα μεταξύ των εφαρμογών,πατώντας το γράμμα απο το οποίο αρχίζει η εφαρμογή που ψάχνεις.

Φίλε bbbb εμένα δε με ενδιαφέρει να κρατήσω τις εφαρμογές μου σε αυτή τη φάση. Όταν λες να ξανατρέξω το exe από τo pc μου, τι εννοείς; Έπίσης, το γεγονός ότι έχω στην κάρτα android partition (μέσω του cab για το dual boot) θα μου δημιουργήσει καποιο θέμα;

 

Σε ευχαριστώ!!

εννοώ ότι πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή με το pc σε magldr--->usb flasher και να τρέξεις το dwi.exe της νέας ρομ για να εγκατασταθεί.Κατά το μπουτάρισμα της νέας ρομ θα γίνει φορματ στην κάρτα μνήμης και πρέπει να ξαναστείλεις το cab για να κάνεις το dual boot

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να βγάλεις τα γράμματα.ειναι feature του λειτουργικού για να μετακινείσαι γρήγορα μεταξύ των εφαρμογών,πατώντας το γράμμα απο το οποίο αρχίζει η εφαρμογή που ψάχνεις.

 

εννοώ ότι πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή με το pc σε magldr--->usb flasher και να τρέξεις το dwi.exe της νέας ρομ για να εγκατασταθεί.Κατά το μπουτάρισμα της νέας ρομ θα γίνει φορματ στην κάρτα μνήμης και πρέπει να ξαναστείλεις το cab για να κάνεις το dual boot

 

Δηλαδή το partition που έχω ήδη φτιάξει χάνεται και μαζί και το Android που έχω περάσει; Χρειάζονται όλα από την αρχή να παίξουν; Ή κάνοντας το cab για το dual boot θα είμαι εντάξει με το android;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χάνεται το partition και ότι έχεις βάλει στην κάρτα.Οπότε πριν αποφασίσεις για άλλη ρομ,κρατάς ένα backup στο pc το κομμάτι της κάρτας που έχεις το android.Μετά εγκαθιστάς την νέα ρομ,την ξεκινας κανονικά,στέλνεις το cab για το dual boot και αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή,αντιγράφεις πίσω στο android partition τα δεδομένα σου.
Link to comment
Share on other sites

Χάνεται το partition και ότι έχεις βάλει στην κάρτα.Οπότε πριν αποφασίσεις για άλλη ρομ,κρατάς ένα backup στο pc το κομμάτι της κάρτας που έχεις το android.Μετά εγκαθιστάς την νέα ρομ,την ξεκινας κανονικά,στέλνεις το cab για το dual boot και αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή,αντιγράφεις πίσω στο android partition τα δεδομένα σου.

 

Ξεκάθαρο τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ master bbbb!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά γίνεται να απενεργοποιηθούν τα γράμματα στο μενού.Εγκαθιστούμε αυτή την εφαρμογή και ανοίγουμε-κλείνουμε την επιλογή start menu alphabetically
Link to comment
Share on other sites

Στην tiger 5.0 δουλεύει κανονικά το cabSender απο τον Yuki;

Βάζω το cab χύμα , κάνω διπλό κλίκ στο WP7 Update Cab Sender.bat και ενώ στην αρχή όλα δείχνουν φυσιολογικά και στην εικόνα που εμφανίζεται δείχνει το βελάκι απο το τηλέφωνο στο pc μετά το αντίστροφο βελάκι είναι μέσα σε ''απαγορευτικό'' κύκλο και τελικά μου βγάζει λάθος και η ενημέρωση απέτυχε.

Θυμάμαι όμως πως έτσι ξεκλείδωσα μια κάρτα που είχα στέλνοντας το αντίστοιχο cab .

Τα xap πως τα περνάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το cab που έστειλα για το dual boot δούλεψε κανονικά.Ο απαγορευτικός κύκλος βγαίνει έτσι και αλλιώς.Εδω η κάρτα ειναι ξεκλείδωτη.Δε χρειάζεται να στείλεις πρώτα το "remove storage lock" αλλά κατευθείαν το πόσα gb θέλεις για android

Tα xap μπορείς να τα περάσεις απευθείας μέσω i.e. ή μέσω του ενσωματωμένου file browser.Ευκολος τρόπος

Kατέβασε στο pc σου τον hfs http file server http://www.rejetto.com/hfs/?f=dl

το ανοίγεις,δεξι κλικ στο σπιτάκι,προσθέτεις το φάκελο που έχεις τα .xap και μετα στο κινητό γράφεις στον i.e. την διεύθυνση που δίνει ο hfs 192.168.2.x και πατάς πάνω στο .xap που θέλεις να εγκαταστήσεις

άλλη λύση εφόσον κάνεις το dual boot ειναι να αντιγράψεις ότι αρχεία xap θες μέσω android και μετά μπουτάρεις στα wp7 και τα εγκαθιστάς από τον file browser της ρομ.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι το cab που έστειλα για το dual boot δούλεψε κανονικά.Ο απαγορευτικός κύκλος βγαίνει έτσι και αλλιώς.Εδω η κάρτα ειναι ξεκλείδωτη.Δε χρειάζεται να στείλεις πρώτα το "remove storage lock" αλλά κατευθείαν το πόσα gb θέλεις για android

 

Δεν έχω προσπαθήσει ακόμη για το android, απλά θέλω να στείλω κάποια cab. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται.

Προσπάθησα να στείλω το DEV_SHORTCUT_CELLULAR.cab και DEV_XAP_IE_DEPLOYER.cab . Στο τέλος μετά την επανεκκίνηση του τηλεφώνου μου λέει πως η ενημέρωση απέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ίσως κάνει μόνο για mango και η ρομ που έχεις ειναι tango.Το δεύτερο ειναι ήδη περασμένο στο λειτουργικό.Αν δεν ήταν δε θα λειτουργούσε ο τρόπος που έγραψα πιο πάνω με τον hfs
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ίσως κάνει μόνο για mango και η ρομ που έχεις ειναι tango.Το δεύτερο ειναι ήδη περασμένο στο λειτουργικό.Αν δεν ήταν δε θα λειτουργούσε ο τρόπος που έγραψα πιο πάνω με τον hfs

 

Θα δοκιμάσω και μερικά άλλα cab να δω τι γίνεται.

Μέσω του active sync δεν γίνεται να μεταφέρω xap αρχεία στην κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...