Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Windows Phone 7 Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει το navigon,το nokia drive που δεν ειναι εντελώς offline--->γιατί θέλει data μόνο κατά τον υπολογισμό διαδρομής αν και νομίζω ότι βγήκε και έκδοση offline (θα το βρεις εκτός marketplace κάπου εκεί έξω :p ) και ένα ακόμη που λέγεται turn by turn.Δυστυχώς και τα 3 χρησιμοποιούν χάρτες navteq οπότε δεν έχουμε τις επιλογές στο θέμα αυτό όπως έχουμε στα άλλα λειτουργικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χρηστο επειδή θέλω να περάσω σε ένα μαμά hd2 wp7, 5 μπορείς να μου θύμησες λίγο την διαδικασία? έχει την τελευταία ελληνική ρομ.. Επίσης ποια θεωρείς την καλύτερη ρομ;;με το θέμα του κωδικού βρέθηκε λύση??? στο trophy έχω περάσεις μια ρομ του ansar που περιεχειενα U2M8107 πρόγραμμα με πολλά κόλπα που αλλάζεις πχ το marketplace σε άλλων συσκευών και έτσι δήλωσαν ότι έχω Lumia 800 και κατέβασα τα πραγραμματα της δωρεάν..υπάρχει κάτι τέτοιο?

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για οδηγίες δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=311023 εφόσον έχεις ήδη την ελληνική ρομ 3.14, έχεις και το σωστό ράδιο οπότε επόμενο βήμα ειναι να περάσεις magldr 1.13.Στις καινούριες wp7 ρομ,πριν την εγκατάστασή τους θα πας στον magldr-->services--->enable last 24mb nand και θα τα ενεργοποιήσεις και μετά θα τρέξεις την εγκατάσταση της wp7 rom.

Ο ansar έχει βγάλει ρομ και για το hd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1510444 δεν την έχω δοκιμάσει.Περιμένω να βγάλει ο cotulla την ultrafruit 2 μαζί με τον magldr 2.01

για τον κωδικό ισχύει ότι και παλιότερα με την διαφορά ότι o ansar έχει προσθέσει και ένα τρόπο να πάρεις κωδικό από wp7 κινητό.Ισως δουλέψει και από το trophy σου http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1510444 δεν έχω κάποια συσκευή με wp7 και έτσι δεν το δοκίμασα να δω αν δουλέυει

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως γίνεται η επιστροφή στην Official Rom με ασφάλεια ή να μου δώσει κάποιo βοηθητικό link;
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3048165#post3048165

κυκλοφόρησε και η πρώτη tango rom για το hd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953078

άντε με το καλό και τα windows 8 :D

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλησπερα..Λοιπον στο ενα hd2 επελεξα την τελευταια του ansar ειχε 4διαφορετικες εκδοσεις στο ενα θεμα..Εβαλα μια απο αυτες..Ανοιξε και εμενε κολημενο στο install εφαρμογων μετα την εγκατασταση..Ειχε μια 4αρα καρτα..Εβαλα την 2αρα απο το hd2 την γνησια και ανοιγει κανονικα και μετα απο λιγο κολλαει τελειως και κανει επανεκινηση μονο του..μιλαμε για 35δευτερολεπτα και κολλαει..Εχεις καμια ιδεα για καμια καλη ρομ να μου δωσεις το λινκ;;το αλλο ειχε spl 3.03 και δεν μπορεσα να γυρισω στο παλιοτερο..Τελος η καρτα η δυαρα για βασικη χρηση φτανει;;Θα δοκιμασω παλι με την 4αρα μπας και τωρα λειτουργησει

ΥΓ αδειασε τα πμ σου

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Aν χρησιμοποιήσεις hspl4 μπορείς να το γυρίσεις σε hspl 2.08.Την ρομ που λες δεν την έβαλα.Αλλα 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν

1.Μη συμβατή sd card

2.Εχει η ρομ τον multitouch driver που ειναι γνωστό ότι κάνει reboot

Αν κατά το πρώτο μπουτάρισμα της ρομ εκεί που λέει ότι φορτώνει τις εφαρμογές για να μπει στο λειτουργικό,κάνει πάνω από 5-7 λεπτά,τότε η κάρτα δεν ειναι συμβατή με τα wp7

εγώ από χθες το βράδυ δοκιμάζω την tango rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953078 v2.00b3 δεν έχει ελληνικό μενού αλλά έχει κανονικά ελληνικό πληκτρολόγιο.αν δεν έχεις κωδικό ενεργοποίησης μπορείς να φορτώσεις όλες τις δωρεάν εφαρμογές του marketplace από την εφαρμογή wappstore και έχει και την εφαρμογή του cotulla για αποστολή-λήψη bt και υποστηρίζει και εγκατάσταση εφαρμογών από τον Internet explorer.Δηλαδή στην ουσία χωρίς κωδικό το μόνο που χάνεις ειναι το skydrive και την ενοποίηση στις επαφές με fb και twitter

στην αρχή την φόρτωσα με μια κάρτα toshiba class4 4gb και κατά το πρώτο μπουτάρισμα έκανε 20 λεπτά να ξεκολλήσει και μετά δε μπορούσα να κάνω sideload εφαρμογών

μετά έκανα reset και έβαλα την κανονική μου sandisk class2 16gb και μπουτάρισε σε 4 λεπτά.Το sideloading εφαρμογών,γίνεται κανονικά και γενικά δουλεύει άψογα

Οσο για την 2αρα κάρτα φτάνει για βασική χρήση,αρκεί όμως να ειναι συμβατη γιατί εγώ μια 2αρα noname που έχω δεν ειναι και μου κάνει τα ίδια που μου κάνει και η 4αρα toshiba

Α και πριν την φλασάρω άνοιξα το data.zip αρχείο και πέρασα το software radio 5.51 για να έχω καλύτερη μπαταρία

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο βάλε μια mango rom τότε.Aπό ότι βλέπω ο ansar έκανε update σήμερα στην mango rom του και περιλαμβάνει και ελληνικά.Αλλά έχει το ράδιο 5.71 oπότε πριν την φλασάρεις καλό ειναι να βάλεις το 5.51 ή βάλε από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953078 την έκδοση v2.00b (09.03.12) που ειναι με mango
Link to comment
Share on other sites

πάντως χάρη στην dft team και γενικά στο xda τα wp7 έχουν αρχίσει να γίνονται ανθρώπινο λειτουργικό,χωρίς παράλληλα να έχουν χάσει την "αέρινη" λειτουργία τους . out of the box συνεχίζουν να ειναι ένα "κουτσό" λειτουργικό αλλά με το ξεκλείδωμα και τις λειτουργίες που προσθέτουν οι devs γίνεται αξιοπρεπέστατο.

πριν λίγο έβαλα και αυτόν τον file browser http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23569940&postcount=4 και παρατήρησα ότι έχω πρόσβαση μέσα από τα wp7 στο κομμάτι της κάρτας που έχω διαμορφώσει για το android και μπορώ να κάνω και αντιγραφή αρχείων :D ακόμη και install xap αρχείων !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,προσφατα περασε στα χερια μου ενα hd2 που εχουν περαστει wp7,ανοιγοντας το ομως μου λεει οτι η καρτα μνημης εχει προβλημα και με αγηνει να επιλεξω κλεισιμο η κληση αναγκης,επειδη με wp7 δεν εχω ασχοληθει στο leo υπαρχει τροπος να το ανοιξω και να μην ξανακανω τη διαδικασια απο την αρχη?χρειαζεται τιποτα στην sd?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι.Πρέπει ειτε να ξαναφλασάρεις την ρομ,είτε αν σε αφήσει να πας στα settings--->about να κάνεις reset phone και θα ξεκινήσει με καθαρή εγκατάσταση
Link to comment
Share on other sites

χλωμο να με αφησει γιατι βλεπω αυτες τις επιλογες μονο,εχουν αλλη φιλοσοφια απο την nand στο leo απο οτι ειδα,θα ξαναφλασαρω απο την αρχη,ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν άλλη φιλοσοφία.Ο χώρος της sd δεν είναι ξεχωριστός όπως π.χ. στα wm και android και αν θες να αλλάξεις κάρτα πρέπει να κάνεις ξανά reset με ότι αυτό συνεπάγεται.Στο xda αναφέρονται κάποιοι τρόποι για backup π.χ. στο tutorial που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21988711&postcount=1876

και όταν θα βάλεις πάλι την ρομ φρόντισε να έχει το software radio 5.51 για να έχεις καλύτερη αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα ασχοληθω και με αυτο το θεμα οτι μαθαινεις καλο ειναι ευχαριστω bbbb ***edit δυστυχως δεν μπορω να μπω σε b/l κατασταση για να φλασαρω το .nbh,δεν δουλευουν ουτε στο magldr οι επιλογεσ και το θεμα εινα οτι δεν ξερω τι εχει κανει ο πρωην.Υπαρχει καποιος αλλοσ τροπος να το συνδεσω με pc και να τρεξω το ruu,τι drivers χρειαζονται; Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, μια ερωτηση καθοτι εντελως ασχετη με τα htc hd2... επεσε στα χερια μου ενα htc hd2 και προσπαθουσα να κανω αναβαθμιση στο λογισμικο του , ματαια ομως, δεν βρηκα κατι,,, ειδα εδω στο forum πως πρεπει να βαλω την ρομ των 7.. πως γινεται αυτο , υπαρχει καποιος οδηγος βημα προσ βημα? :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες ποια ρομ έχει η συσκευή σου όμως. Custom wm6.5; stock wm6.5; wp7; στην πρώτη σελίδα έχει οδηγίες για wp7 πάντως. Και δεν ΠΡΕΠΕΙ απαραιτήτως να κάνειςαυτού του τύπου την "αναβάθμιση" εκτός αν θες να πειραματιστείς.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες ποια ρομ έχει η συσκευή σου όμως. Custom wm6.5; stock wm6.5; wp7; στην πρώτη σελίδα έχει οδηγίες για wp7 πάντως. Και δεν ΠΡΕΠΕΙ απαραιτήτως να κάνειςαυτού του τύπου την "αναβάθμιση" εκτός αν θες να πειραματιστείς.

 

που βλεπω την εκδοση? δε μπορω να βρω στο marketplace το viber και αλλα προγραμματα και λεω μηπως φταει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με το που ξεκινά η συσκευή φαίνεται τι λειτουργικό έχει.Το πιο πιθανό ειναι να έχεις το επίσημο λειτουργικό που ειναι τα windows mobile. Viber υπάρχει στο android και στο ios άρα δεν έχεις android στο hd2 αλλιώς θα το έβρισκες στο μάρκετ και ios δεν παίρνει το hd2

 

Οκ θα ασχοληθω και με αυτο το θεμα οτι μαθαινεις καλο ειναι ευχαριστω bbbb ***edit δυστυχως δεν μπορω να μπω σε b/l κατασταση για να φλασαρω το .nbh,δεν δουλευουν ουτε στο magldr οι επιλογεσ και το θεμα εινα οτι δεν ξερω τι εχει κανει ο πρωην.Υπαρχει καποιος αλλοσ τροπος να το συνδεσω με pc και να τρεξω το ruu,τι drivers χρειαζονται;

Οταν πατάς απο κλειστό κινητό power + vol down δεν κάνει τίποτε; Στον magldr τα κουμπιά της φωνής δουλεύουν για μετακίνηση πάνω-κάτω στο μενού του; Drivers δε χρειάζονται.Αν έχεις πάνω activesync (win xp) ή wmdc (winpc με 7) τα βρίσκει όλα μόνο του

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπαινει b/l με τιποτα ουτε στο magldr δουλευουν τα vol up/dwn

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Τότε το πιο πιθανό ειναι ότι έχεις hardware πρόβλημα με τα κουμπιά φωνής (έχει συμβεί σε αρκετούς αν διαβάσεις στο xda) και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι σε software επίπεδο.Πρέπει πρώτα να βρεις τρόπο να φτιάξεις τα κουμπιά.Δες ένα θέμα με παρόμοιο πρόβλημα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=981611 μπας και προτείνουν κάποια λύση Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο ειναι οτι τα κουμπια δουλευουν κανονικα για αυτο δεν το ανεφερα κσθολου, οταν bootαρει τα wm7 και βγαλει το σφαλμα με την storage card,πατοντας τα η ενταση δουλευει κανονικα,σταματανε να ανταποκρινονται απο τη στιγμη που μπαινεις στο μενου του magldr.εχω ασχοληθει πολλες φορες με leo και nand android,αλλα αυτο το προβλημα δεν το εχω ξαναδει,θα δοκιμασω αυριο σε windows 7 μηπως κανω κατι με adb

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το διαβάζω αυτό το πρόβλημα.adb δε δουλεύει στα wp7.Δοκίμασε να ξεκινήσεις και χωρίς την κάρτα sd
Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε και εγω πρωτη φορα το βλεπω γιαυτο ψαχνομαι μηπως και κατι βρεθει

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...