Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως κάνεις tethering από το κινητό? Προσπαθώ από το nokia Ε6 που έχω και το κάνω hotspot, αλλά το xoom δεν το βλέπει...

Αν το κινητό σου μπορεί (δεν γνωρίζω το Ε6) τότε συνδέεσαι όπως και με ένα οποιοδήποτε wifi. Το βρίσκεις, ζητάς σύνδεση και βάζεις κωδικό.

----------------------------------------

Βγήκε και η CM9 (unofficial Kang) στο XDA. Και τα σκυλιά δεμένα! :p:D

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω βάλει στο xoom τον Mozilla 9 και όταν ανοίγω το facebook πάντα με βάζει στην mobile έκδοση.

 

Έχω ψάξει παντού αλλά δεν αλλάζει στην full έκδοση του facebook.

 

Το χρησιμοποιεί κανείς άλλος τον Mozilla 9 στο xoom ?

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό σου μπορεί (δεν γνωρίζω το Ε6) τότε συνδέεσαι όπως και με ένα οποιοδήποτε wifi. Το βρίσκεις, ζητάς σύνδεση και βάζεις κωδικό.

----------------------------------------

Βγήκε και η CM9 (unofficial Kang) στο XDA. Και τα σκυλιά δεμένα! :p:D

 

μάλλον ισχύει μονο αν κανεις root οπως είδα στο διαδίκτυο γιατι δεν αναγνωρίζει απο adhoc

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιά είναι η καλύτερη ICS αυτή τη στιγμή στους xda.

Δεν με νοιάζει το 3g μιας και έχω wifi only version

Link to comment
Share on other sites

@jkalimer αυτό συμβαίνει γιατί έχουν απενεργοποιήσει τον user agent στην τελευταία έκδοση με αποτέλεσμα να κοιτάει πάντα στο mobile site. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο firefox addon που σου επιτρέπει να το αλλάξεις. Αλλιώς μέχρι νεοτέρας δοκίμασε κανένα dolphin hd.

 

@gpou η τελευταία KANG CM9 (Unofficial) από ότι διαβάζω έχει πολύ καλά σχόλια. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί θέλω και 3g :)

 

για να συνδέσω το tablet στην tv θέλουμε ένα microhdmi to hdmi καλώδιο έτσι; Και για να συνδέσω usb συσκευές ένα από microUSB to female usb?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιά είναι η καλύτερη ICS αυτή τη στιγμή στους xda.

Δεν με νοιάζει το 3g μιας και έχω wifi only version

 

Έχεις δύο βασικές επιλογές, CM9 (unofficial) και Team Eos. Την πρώτη δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, έχω την δεύτερη.

Πολύ καλύτερα σαν αίσθηση από HC, είναι πολύ σταθερή, αλλά υπάρχουν ασυμβατότητες με κάποιες εφαρμογές σε σχέση με HC. Πρόβλημα πιο πολύ των εφαρμογών παρά της rom.

Είναι σε εξέλιξη μέρα με την ημέρα ή καλύτερα..νύχτα με νύχτα (nightlies) και συνέχεια προσθέτουν και διορθώνουν πράγματα.

Είναι νωρίς να πείς ποια είναι καλύτερη.

 

για να συνδέσω το tablet στην tv θέλουμε ένα microhdmi to hdmi καλώδιο έτσι; Και για να συνδέσω usb συσκευές ένα από microUSB to female usb?

 

Σωστά για το hdmi, ευτυχώς έχω ένα από το κινητό.

Εχω πάρει ένα "Angled Micro USB Host Cable MID OTG" αλλά αν σου πώ ότι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα; [ντροπή]

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

(Φήμες) λένε ότι η motorola από αυτό το ΣΚ θα αρχίσει να αναβαθμίζει τα Χοοm σε ICS. Τα Αμερικάνικα πρώτα και για τα δικά μας βλέπουμε (ελπίζω να μην αργήσει).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη ξεκίνησε OTA update σε ορισμένα άτομα για δοκιμή και αν όλα πάνε καλά θα επεκταθεί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήρα "officially", αλλά στο αντίστοιχο xda thread υπάρχει το update.zip για όποιον έχει wifi xoom σε stock μορφή (δηλαδή χωρίς root etc). Το φλασάρετε κανονικά με έναν USB OTG adapter.

Χρειάστηκε βέβαια να γυρίσω σε ένα stock nandroid, να κάνω όλα τα updates (55D και 75D) και μετά στο stock recovery update στο ICS.

Επίσης δεν έχασε δεδομένα στο /sdcard.

 

Οι εντυπώσεις ;

Πολύ αεράτη, όλα δουλεύουν μια χαρά από τα αυτά που δοκίμασα. Πολύ καλύτερη από τις τώρα προσπάθειες των custom rom σε ics (το οποίο θα αλλάζει όσο περνάει ο καιρός).

Edited by lazarost
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να ειμαστε αισιοδοξοι οτι μπορει να ερθει και η επισημη μεχρι τελος του μηνα??? :w00t:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να ειμαστε αισιοδοξοι οτι μπορει να ερθει και η επισημη μεχρι τελος του μηνα??? :w00t:

 

Μπορεί και την Δευτέρα, αν δεν υπάρχει κάποιο κραγαυλέο πρόβλημα. Φυσικά αυτή η έκδοση είναι μόνο για τα GED Wifi Xooms, αλλά περνιέται και σε όλα τα υπόλοιπα Wifi (αν φλασάρεις τα αντίστοιχα images) χωρίς πρόβλημα. Για τα ευρωπαικά 3G μοντέλα που δεν θεωρούνται GEDs, η εντύπωση μου είναι ότι θα αργήσει αρκετά το αντίστοιχο update.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Σκέφτομαι να το αγοράσω και βλέπω τιμές στο skroutz και ξεκινάνε από 399 έως 700+ (μιλάω πάντα για το ίδιο μοντέλο 3G-32gb) Γιατί υπάρχει αυτή η τεράστια διαφορά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στην πορεία έπεσε απλά πολλοί δεν το έχουν κατεβάσει για προφανείς λόγους. Και γω το πήρα πριν ένα μήνα από το public με 399€.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, γιατί έχω διαβάσει διάφορα εδώ μέσα, (όχι για το συγκεκριμένο προϊόν)ότι και καλά μπορεί να είναι "δεύτερης" διαλογής///:this:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και την Δευτέρα, αν δεν υπάρχει κάποιο κραγαυλέο πρόβλημα. Φυσικά αυτή η έκδοση είναι μόνο για τα GED Wifi Xooms, αλλά περνιέται και σε όλα τα υπόλοιπα Wifi (αν φλασάρεις τα αντίστοιχα images) χωρίς πρόβλημα. Για τα ευρωπαικά 3G μοντέλα που δεν θεωρούνται GEDs, η εντύπωση μου είναι ότι θα αργήσει αρκετά το αντίστοιχο update.

 

Τι ειναι αυτο που κανει τα αμερικανικα wifi xooms να θεωρουνται GEDs και να παιρνουν τα updates απευθειας απο την Google αλα Nexus??? Και τα δικα μας MZ601 δεν εχουν Motoblur και λοιπα προσθετα... :worry:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που κανει τα αμερικανικα wifi xooms να θεωρουνται GEDs και να παιρνουν τα updates απευθειας απο την Google αλα Nexus??? Και τα δικα μας MZ601 δεν εχουν Motoblur και λοιπα προσθετα... :worry:

 

Είναι η συμφωνία που είχε κάνει η motorola με την google πέρσι για να βγάλει πρώτη ταμπλέτα με το HC. Πάντα η google θέλει να έχει ένα προϊόν που να είναι pure, όπως τα nexus.

Η συμφωνία δεν κάλυπτε την Ευρώπη, αλλά οι διαφορές είναι ελάχιστες και περισσότερο προστιθέμενης αξίας, όπως πχ το quick office HD που έχει το Ευρωπαϊκό. Αυτές οι μικροαλλαγές, αρκούν για να μην είναι GED. (Goole experience device για όσους ψάχνουν τι σημαίνει)

 

BTW έχω εδώ και αρκετές μέρες βάλει custom rom ICS, και όλα παίζουν άψογα, εκτός του 3G (που δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα). Πιστεύω ότι σύντομα οι custom rom θα είναι ελαφρά ανώτερες από τη stock, κυρίως στο OC και στη παραμετροποίηση. Μεγάλη διαφορά δεν θα έχουν γιατί η stock είναι σχεδόν AOSP, δηλαδή ξεκινούν από την ίδια βάση.

Το "στοίχημα" είναι η CM9 που ξεκινά από μηδενική βάση όπου χρειάζεται αρκετό reverse engineering για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Αλλά πιστεύω ότι στο τέλος όλοι οι "περίεργοι" εκεί θα καταλήξουμε! (όπως στα κινητά που υποστηρίζει η CM team)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εβγαλε παλι προσφορα το Media Markt μαζι με Docking station 400 ευρώ, το είδα στο καινούργιο φυλλάδιο.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει βρει πουθενά κανείς κανένα usb host cable εντός συνόρων σε ελληνικό μαγαζί;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ, γιατί έχω διαβάσει διάφορα εδώ μέσα, (όχι για το συγκεκριμένο προϊόν)ότι και καλά μπορεί να είναι "δεύτερης" διαλογής///:this:

 

Δεν υπάρχουν τέτοια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θήκη ψαχνω μεταφοράς για το xoom με δυνατοτητα να στεκεται και ορθιο στο γραφείο, υπάρχει καποια πρόταση εδω?

 

Εγώ πήρα αυτήν: http://www.myincipio.com/Motorola-Xoom-3G-4G-Cases-Accessories/Incipio-Motorola-Xoom-3G-4G-Premium-Kickstand-Case.asp

 

Απλά άργησε να έρθει αλλά την θεωρώ τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτή αλλά τώρα δεν υπάρχει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος (έκανε ~20 μέρες να έρθει, ίσως λόγο γιορτών)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις εξωτερικο σκληρο δισκο / φλασακι κτλ και να δεις απο εκει εικονες, ταινιες κτλ ?

Σα κανονικα win δηλαδη και να μη χρειάζεται να τα μεταφερεις στη καρτα μνήμης.

 

 

(επισης το αποσυρουν απο την αγορα η μου φαινεται?)

:X
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις εξωτερικο σκληρο δισκο / φλασακι κτλ και να δεις απο εκει εικονες, ταινιες κτλ ?

Σα κανονικα win δηλαδη και να μη χρειάζεται να τα μεταφερεις στη καρτα μνήμης.

 

(επισης το αποσυρουν απο την αγορα η μου φαινεται?)

 

Δες αυτό:

http://www.addictivetips.com/mobile/enable-external-usb-drive-support-on-motorola-xoom/

 

Όσο για την απόσυρση, αν δεν βρίσκει κάποιος τόσο πολύ όσο πριν είναι ίσως επειδή έπεσαν οι τιμές και όλο το παλιό στοκ που καθόταν λόγω των 700+€ έφυγε. Τώρα αν θα ξαναφέρουν και τι... άλλο θέμα...

 

@misfits Είμαι με τον File Manager HD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...