Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες λίγο τα φώτα σας.

Α.έχω κάποιες ταινίες στο pc μου και θέλω να τις περασω στο xoom,τι πρέπει να κάνω?

Β.Χρειαζετε κάποιος player που θα πρέπει νακατεβασω?

 

Ευχαριστω

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες λίγο τα φώτα σας.

Α.έχω κάποιες ταινίες στο pc μου και θέλω να τις περασω στο xoom,τι πρέπει να κάνω?

Β.Χρειαζετε κάποιος player που θα πρέπει νακατεβασω?

 

Ευχαριστω

 

Πρώτα θα προσέξεις να είναι mp4 και κάτω από 20Mbps το bitrate τους, μετά θα τις αντιγράψεις στο xoom :)

Δοκίμασε με το μαμά player πρώτα και αν δεν σου κάνει (πχ θες υπότιτλους) δοκίμασε το Moboplayer από το market.

Link to comment
Share on other sites

Λέω και εγώ εχτες να κατεβασω ένα παιχνίδι καλώ. Και πήρα το n.o.v.a. της gameloft

ναι καλά. .......

Έπεσε η μνήμη στα 56MB και έκανε restart μόνο του

Τορα φταιω εγώ να του κάνω ένα root να δούμε θα το ξανά κάνει αν είναι η μνήμη στο crAzy του automemory

Αλλά και αυτή η google αφού ξέρει το πρόβλημα της διαχείρισης της μνήμης γιατί δεν το φτιάχνει αμαννννν

 

Sent from my MZ601 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λέω και εγώ εχτες να κατεβασω ένα παιχνίδι καλώ. Και πήρα το n.o.v.a. της gameloft

ναι καλά. .......

Έπεσε η μνήμη στα 56MB και έκανε restart μόνο του

Τορα φταιω εγώ να του κάνω ένα root να δούμε θα το ξανά κάνει αν είναι η μνήμη στο crAzy του automemory

Αλλά και αυτή η google αφού ξέρει το πρόβλημα της διαχείρισης της μνήμης γιατί δεν το φτιάχνει αμαννννν

 

Sent from my MZ601 using Tapatalk

 

Με τον μαμά kernel και εγώ είχα παρατηρήσει κάτι άκυρα reboots. Αφού πλέον υπάρχουν restore images, έφυγες για root (ειδικά αν δεν θες το 3g).

Είναι σχεδόν αδύνατο να brickάρεις αλλά προσοχή όμως όταν είσαι στο clockworkmod recovery δεν κάνουμε ποτέ και για κανέναν λόγο format sdcard. Υπάρχει bug και κάνει format τον bootloader και brickάρει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προγραμα που σου δείχνει την Ραμ ενοω δουλευεις η παιζεις με τοxoom?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ναι έλα που εγώ δουλευω το 3g της cosmote συνεχώς αυτό είναι που με κολλάει και ψιλο μασαω να κάνω κάτι ακόμα και όλα αυτά που έχουν βγάλει είναι για τα xoom ta 3g της Verizon(αν κάνω λάθος διορθώστε με να φλασαρω αμέσως χαχαχαχα)

Ναι υπάρχουν πολλά πχ εγώ έχω το advance memory killer και κάτι κάνει

 

 

 

Sent from my MZ601 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει προγραμα που σου δείχνει την Ραμ ενοω δουλευεις η παιζεις με τοxoom?

 

Το ES Task Killer (είναι free) έχει widget που σου δείχνει πόση ram ελεύθερη έχεις και με ένα κλικ μπορείς να ελευθερώσεις κι άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι έλα που εγώ δουλευω το 3g της cosmote συνεχώς αυτό είναι που με κολλάει και ψιλο μασαω να κάνω κάτι ακόμα και όλα αυτά που έχουν βγάλει είναι για τα xoom ta 3g της Verizon(αν κάνω λάθος διορθώστε με να φλασαρω αμέσως χαχαχαχα)

Ναι υπάρχουν πολλά πχ εγώ έχω το advance memory killer και κάτι κάνει

 

 

 

Sent from my MZ601 using Tapatalk

Εδώ τα έχουν καταφέρει, και με ευρωπαικό 3g και 3.1.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1089695

 

Δεν είναι τόσο εύκολο όπως να rootάρεις το wifi αλλά γίνεται. Αν είσαι αποφασισμένος δηλαδή.

Πάντως με τον Tiamat 1.4.4 kernel την βλέπεις την διαφορά, ακόμα και χωρίς overclock. Φυσικά και usbOTG και sdcard.

Link to comment
Share on other sites

Τις ταινις συμπιεσμενες τις παιζει για πλακα...

Πραγματικα εμεινα εντυπωσιασμενος απο τπ μηχανακι...

Μπραβω στν μοτορολα....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.Εχω ενα samsung galaxy tab 7ιντσο και σκεφτομαι να το δωσω να παρω ενα XOOM.

ειδα και καποια τεστ στο techblog,και περιεργαστηκα για λιγη ωρα το μηχανακι σ ενα καταστημα

Μπορει καποιος να μου πει καποια ,κατα τη γνωμη του,αρνητικα στοιχεια για το XOOm?

Εκτος απο την τιμη που την θεωρω κι εγω οτι ειναι τραβηγμενη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το αγόρασα εχθές απο τον Γερμανό και έχει έκδοση ANDROID 3.0.1 ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.Εχω ενα samsung galaxy tab 7ιντσο και σκεφτομαι να το δωσω να παρω ενα XOOM.

ειδα και καποια τεστ στο techblog,και περιεργαστηκα για λιγη ωρα το μηχανακι σ ενα καταστημα

Μπορει καποιος να μου πει καποια ,κατα τη γνωμη του,αρνητικα στοιχεια για το XOOm?

Εκτος απο την τιμη που την θεωρω κι εγω οτι ειναι τραβηγμενη

 

Η τιμή δεν είναι τόσο τραβηγμένη όσο νομίζεις. Αντίστοιχα το ipad2 3g 32gb κοστίζει περίπου τα ίδια χρήματα.

http://www.skroutz.gr/s/329709/Apple-iPad-2-3G-32GB.html

Φαίνεται ακριβό, γιατί η Moto δεν έβγαλε 16gb έκδοση και το wifi μοντέλο δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

 

Τα αρνητικά, με λίγο παραπάνω από έναν μήνα συμβίωσης, για μένα έχουν ως εξής σε σχέση με τον ανταγωνισμό:

Δεν υπάρχουν αρκετά apps που να εκμεταλλεύονται σωστά το Honeycomb (πρόβλημα όλων των android tablets αλλά το κυρίως πρόβλημα αυτή τη στιγμή).

Η οθόνη είναι σίγουρα χειρότερη από το ipad2 και το asus transformer (λογικά και από το νέο galaxy tab).

Είναι πιο βαρύ και πιο ογκώδες, σε σχέση με το ipad2 και το νέο galaxy tab. Από την άλλη είναι πιο στιβαρό και δεν έχει τα lcd bleeding issues που έχουν τα άλλα.

Δεν δουλεύει η sdcard αν δεν rootάρεις, αλλά αυτό είναι πρόβλημα της Google όχι της Motorola.

Η απουσία updates στα μη αμερικάνικα μοντέλα.

 

Κατά τ'άλλα εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή, αλλά ειλικρινά από την Ελλάδα δεν πρόκειται να την αγόραζα. Άργησε πολύ να έρθει, και με τόσα χρήματα δεν έχεις όλα τα προτερήματα του Xoom.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με τις εφαρμογές και το honeycomb θα πρέπει να το λύσει άμεσα η google πάντως....Εγω αντιμετωπίζω ακόμα το πρόβλημα με τiς βιντεοκλήσεις μεσω gtalk απο το xoon προς σταθερό υπολογιστή....μετά τα 3-4 λεπτά κόβεται ο ήχος και δεν ακούω απο το xoom τον άλλο...:(
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με τις εφαρμογές και το honeycomb θα πρέπει να το λύσει άμεσα η google πάντως....Εγω αντιμετωπίζω ακόμα το πρόβλημα με τiς βιντεοκλήσεις μεσω gtalk απο το xoon προς σταθερό υπολογιστή....μετά τα 3-4 λεπτά κόβεται ο ήχος και δεν ακούω απο το xoom τον άλλο...:(

 

Σου είχα στείλει pm να το δοκιμάσουμε xoom to xoom, αλλά δεν απάντησες.

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα στείλει pm να το δοκιμάσουμε xoom to xoom, αλλά δεν απάντησες.

 

το πήρα....απλά δεν βρηκα χρόνο ακόμα απ τη δουλειά...Αν και είμαι σχεδόν βεβαιος οτι το προβλημα εχει να κανει οταν xoom συνομιλει με pc desktop....οχι απο xoom σε xoom

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να του βάλω έναν εξωτερικό δίσκο αλλά δεν τον διάβαζε...ξέρει κανεις το γιατί και πως λύνεται το θέμα? Ευχαριστώ....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να του βάλω έναν εξωτερικό δίσκο αλλά δεν τον διάβαζε...ξέρει κανεις το γιατί και πως λύνεται το θέμα? Ευχαριστώ....

 

Edit: Ξέχασα να πω ότι το usb OTG mode επίσημα υπάρχει μόνο στην 3.1, αν είσαι ακόμα στην 3.0.1 τότε χρειάζεσαι root και custom kernel για να δουλέψει. Βέβαια αν κάνεις root πας και στην 3.1 :p

 

Πρώτον χρειάζεσαι ένα micro usb OTG (on the go) adapter/cable.

Εγώ αγόρασα αυτά:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270764988101#ht_1991wt_907

http://cgi.ebay.com/Micro-USB-Host-Cable-Nokia-N810-OTG-go-N-810-/260798047517?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DMRU-15032%252BUCI%252BIA%252BUA%252BIEW%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26pmod%3D250828325252%26ps%3D63%26clkid%3D728830175052229145#ht_4462wt_907

και τα 2 δουλεύουν μια χαρά. Είχα τον adapter πρώτα αλλά προτιμώ το cable τώρα, για να μην ζορίζεται η usb port.

 

Έπειτα αν δεν έχεις rootάρει "βλέπει" μόνο fat32 partitions (δεν έχει τα modules o kernel), και νομίζω μόνο το 1ο αν έχεις multi-partition hdd.

 

Δοκίμασε να συνδέσεις μια ψηφιακή μηχανή αν τη βλέπει ή ένα usb keyboard/mouse, απλά για να δεις αν το usb σου είναι OTG.

 

Πάντως εδώ, με εξωτερικό δίσκο 2,5' (χωρίς δικιά του τροφοδοσία) με 3 partitions (1 fat, 2 ntfs) με την εφαρμογή drive mount (μην γράφουμε και εντολές κάθε φορά) όλα μια χαρά.

Edited by lazarost
Link to comment
Share on other sites

http://amtelefon.com/el/motorola-xoom-download-install-android-3-1-honeycomb/motorola/

Το παραπάνω το δοκίμασε κανείς....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

http://amtelefon.com/el/motorola-xoom-download-install-android-3-1-honeycomb/motorola/

Το παραπάνω το δοκίμασε κανείς....

 

Γιατί δεν βλέπεις πρώτα τα threads στο xda αν θες να rootάρεις; Είναι σαφέστατα πιο έμπιστα από μια άκυρη μεταφρασμένη σελίδα.

 

Edit:

Φαίνεται πως έρχεται το 3.2 με αρκετές βελτιώσεις και σύντομα :)

http://t.co/aJAyDze

Edited by lazarost
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα σήμερα το motorola xoom 3g. Το tablet το έφερε το κατάστημα από Γερμανία και η προεπιλεγμένη γλώσσα συστήματος ήταν τα Γερμανικά. Πήγα στις ρυθμίσεις να την αλλάξω αλλά δεν υπηρχε άλλη διαθεσιμη. Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω τη γλώσσα σε Ελληνικά ή Αγγλικα; Το πληκτρολόγιο το έχω αλλάξει σε Ελληνικό-Αγγλικό.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα σήμερα το motorola xoom 3g. Το tablet το έφερε το κατάστημα από Γερμανία και η προεπιλεγμένη γλώσσα συστήματος ήταν τα Γερμανικά. Πήγα στις ρυθμίσεις να την αλλάξω αλλά δεν υπηρχε άλλη διαθεσιμη. Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω τη γλώσσα σε Ελληνικά ή Αγγλικα; Το πληκτρολόγιο το έχω αλλάξει σε Ελληνικό-Αγγλικό.

 

Στα κινητά είναι δημοφιλές το morelocale2 για αυτή τη δουλειά. Δεν ξέρω αν δουλεύει εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην αγγλία ήδη άρχισε να σκάει μύτη το official 3.1 update, με bonus τη λειτουργία της sd card (κάτι που δεν έχει officially το αμερικάνικο, λόγω google).

Ήρθε σε κανέναν από εσάς ;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις λογω google?η google δεν τους αφηνει να χρησιμοποιησουν την sdcard?

 

Ναι, σαν hardware δουλεύει σε όλα τα μοντέλα. To software είναι το πρόβλημα.

Στα τηλέφωνα η εξωτερική sdcard πάντα πάει στο /mnt/sdcard και symlinked στο /sdcard. Στο xoom η google έχει κάνει την εσωτερική μνήμη (τα 32gb) να φορτώνονται στο /mnt/sdcard > /sdcard ώστε να δουλεύουν όσο περισσότερες εφαρμογές αλλά και επίσης για να μην σε αναγκάσει να έχεις αργή sdcard για να δουλεύεις (πολλές εφαρμογές το απαιτούν).

Έτσι δεν υπάρχει "officially" κάποια άλλη τοποθεσία να φορτωθεί η sdcard, χωρίς να σπάει η συμβατότητα, οπότε τη κλείσαν μέχρι να δουν τι θα κάνουν στο ICS.

 

H moto δεν μπορεί να βάλει χέρι στα αμερικάνικα xooms λόγω google experience device, αλλά στα υπόλοιπα με το νέο update έβαλε το hack που χρησιμοποιεί τόσο καιρό το community.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...