Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι το θεμα με την υπερθερμανση που αναφερεις οφειλεται στις custom roms που δοκιμαζες και εμπλεκονται στην διαχειριση ενεργειας και στην φορτιση οπως και καθε λειτουργικο, επισημο η οχι. Το root ειναι απλα δικαιωματα superuser στον χρηστη και δεν μπορει να εχει σχεση με τετοια θεματα - προβληματα.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και σορι για το ακυρο με τα greeklish που ερειξα ακυρα πριν!:D εχω το εξης προβλημα.τωρα θα μου πεις κατα ποσο ειναι προβλημα..!!εχω το γνωστο πλεον μοτορολα ατριξ!πεταει με χιλια το κινητο!περιμενοντας και το καινουργιο android θα κανει παπαδες πιστευω!!:p ξερετε αν υπαρχει προβλημα οταν καλω καποιον να μην με βγαζει σε αναμονη η οχι?γιατι καποιες φορες δεν ξερω αν αυτος που παιρνω μιλαει η οχι και συνεχιζω να δινω πονο με το τηλεφωνο!υπαρχει κατι που μπορω να κανω?καποια αλλαγη στις ρυθμισεις η καποιο προγραμμα που να μου δειχνει οτι μπηκα στην δευτερη γραμμη αυτου που παιρνω τηλ?βοηθεια guys!αυτο μου την σπαει...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σορι για το ακυρο με τα greeklish που ερειξα ακυρα πριν!:D εχω το εξης προβλημα.τωρα θα μου πεις κατα ποσο ειναι προβλημα..!!εχω το γνωστο πλεον μοτορολα ατριξ!πεταει με χιλια το κινητο!περιμενοντας και το καινουργιο android θα κανει παπαδες πιστευω!!:p ξερετε αν υπαρχει προβλημα οταν καλω καποιον να μην με βγαζει σε αναμονη η οχι?γιατι καποιες φορες δεν ξερω αν αυτος που παιρνω μιλαει η οχι και συνεχιζω να δινω πονο με το τηλεφωνο!υπαρχει κατι που μπορω να κανω?καποια αλλαγη στις ρυθμισεις η καποιο προγραμμα που να μου δειχνει οτι μπηκα στην δευτερη γραμμη αυτου που παιρνω τηλ?βοηθεια guys!αυτο μου την σπαει...

 

Αυτο είναι θέμα ρύθμισης με το τηλεφωνικό δίκτυο. δλδ αν αυτός στον οποίο καλείς έχει ρυθμίσει την υπηρεσία του να βάζει τον 2ο καλούντα σε γραμμή αναμονής (οπότε αυτός ειδοποιείται και έχει την επιλογή να λάβει αυτό τον τηλεφώνημα) εσυ δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Το ίδιο ισχύει και όταν σε καλέι κάποιος και σένα, είναι υπηρεσία που στο παρέχει αυτό, όχι το κινητό.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα κ ίσως κ κάποιος άλλος να το έχει παρατηρήσει. Το κινητο φοράει την επίσημη ελληνική rom και όταν κάνω search για κάποια επαφή που αρχίζει πχ με το γράμμα Μ δεν εμφανίζει τίποτα... Γενικά απο τις εκατό επαφές 2-3 βρίσκω αν κάνω αναζήτηση με βάση κάποιο γράμμα. Έχω την αίσθηση ότι τον πρώτο καιρό τις έβρισκα όλες κανονικά. Να οφείλεται στο ότι γενικώς μια επαφή μπορεί να είναι καταχωρημένη κ ως google επαφή και ως motorola επαφή και ως yahoo κτλ...? Το ρωτώ γιατί το κινητό έχει ένα θέμα με τη διαχείριση των επαφών... Αν κάποιος ομοιοπαθής έχει να προτείνει κάποια λύση ευχαρίστως να την ακούσουμε.

Επίσης, έχει κανείς ιδέα πως γίνεται μια εικόνα επαφής όταν αυτή καλείται να προβάλεται σε καλύτερη ποιότητα κ όχι κάπως θολή (το οποίο μάλλον έχει να κάνει με την καταχώρηση ως google επαφών ή κάτι τέτοιο απο όσα έχω ψάξει απο δω κ απο κει);;

Ευχαριστώ!!...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα , το πήρα ,το τελευταίο απο το Μουλτιράμα Ζωγράφου:)

Αντε διάβασμα λίγο τώρα!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα κ ίσως κ κάποιος άλλος να το έχει παρατηρήσει. Το κινητο φοράει την επίσημη ελληνική rom και όταν κάνω search για κάποια επαφή που αρχίζει πχ με το γράμμα Μ δεν εμφανίζει τίποτα... Γενικά απο τις εκατό επαφές 2-3 βρίσκω αν κάνω αναζήτηση με βάση κάποιο γράμμα. Έχω την αίσθηση ότι τον πρώτο καιρό τις έβρισκα όλες κανονικά. Να οφείλεται στο ότι γενικώς μια επαφή μπορεί να είναι καταχωρημένη κ ως google επαφή και ως motorola επαφή και ως yahoo κτλ...? Το ρωτώ γιατί το κινητό έχει ένα θέμα με τη διαχείριση των επαφών... Αν κάποιος ομοιοπαθής έχει να προτείνει κάποια λύση ευχαρίστως να την ακούσουμε.

Επίσης, έχει κανείς ιδέα πως γίνεται μια εικόνα επαφής όταν αυτή καλείται να προβάλεται σε καλύτερη ποιότητα κ όχι κάπως θολή (το οποίο μάλλον έχει να κάνει με την καταχώρηση ως google επαφών ή κάτι τέτοιο απο όσα έχω ψάξει απο δω κ απο κει);;

Ευχαριστώ!!...

 

Αυτο με την θολή εικόνα το είχα παρατηρήσει και εγώ και είχε να κάνει με το ότι είχα καταχωρήσει την εικόνα στην επαφή με το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα. Όταν ξαναπέρασα την εικόνα στην επαφή μέσω του άτριξ διορθώθηκε η κατάσταση.

Όσον αφορά στο θέμα του ευρετηρίου, χρόνια τώρα έχω αποποιηθεί των ελληνικών χαρακτήρων στις επαφές για αυτό τον λόγο, γίνονται αχταρμάς όταν αλλάζεις κινητό, ρομ, όταν κάνεις μπακαπ κλπ.

Οπότε τα έχω όλα με λατινικούς και έχω την ησυχία μου. Έχω κάνει και συγχρονισμό στο γκουγκλ και τις διορθώνω όλες απο εκεί για να είναι απ του ντειτ :D

 

προσωπικα ο μονος λογος που θα το εκανα root ειναι για να μπορω να το συνδεω με την τηλεοραση σαν υπολογιστη κι οχι μονο σαν media station Που ειναι απο τη μαμα...γλυτωνεις την agora lapdock.

 

Γίνεται αυτό? Δηλαδή άπαξ και είναι ρουτ μεταφέρει αυτόματα την οθόνη του κινητού στην τηλεόραση όταν το συνδέσεις στο hdmi ή θέλει κάποιες ρυθμίσεις / εφαρμογή? Κάποιος να απαντήσει?

Edited by artsol
Επαναφορά ερωτήματος

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την θολή εικόνα το είχα παρατηρήσει και εγώ και είχε να κάνει με το ότι είχα καταχωρήσει την εικόνα στην επαφή με το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα. Όταν ξαναπέρασα την εικόνα στην επαφή μέσω του άτριξ διορθώθηκε η κατάσταση.

Όσον αφορά στο θέμα του ευρετηρίου, χρόνια τώρα έχω αποποιηθεί των ελληνικών χαρακτήρων στις επαφές για αυτό τον λόγο, γίνονται αχταρμάς όταν αλλάζεις κινητό, ρομ, όταν κάνεις μπακαπ κλπ.

Οπότε τα έχω όλα με λατινικούς και έχω την ησυχία μου. Έχω κάνει και συγχρονισμό στο γκουγκλ και τις διορθώνω όλες απο εκεί για να είναι απ του ντειτ :D

 

 

 

Γίνεται αυτό? Δηλαδή άπαξ και είναι ρουτ μεταφέρει αυτόματα την οθόνη του κινητού στην τηλεόραση όταν το συνδέσεις στο hdmi ή θέλει κάποιες ρυθμίσεις / εφαρμογή? Κάποιος να απαντήσει?

. Υπάρχουν 2 τροποι ένα με φλασαρισμα που απαιτει ξεκλειδωμα...οποτε δε το συστηνω και ο άλλος με την εγκατασταση μιας εφαρμογουλας και κάτι ψιλα βλέπε: http://forum.xda-developers.com/archive/index.php/t-963351.html ....Υπαρχει και ο τροπος περάσματος custom....που κάνει παπάδες παίζει linux , κάνει το τηλεφωνο κανονικο υπολογιστη αλλα ....δεν το συστηνω γιατι μπορει να σου χαλασει το τηλεφωνακι με τους kernel που χρησιμοποιουν .....οι developers για το συγκεκριμενο τηλέφωνο δεν ειναι και οι καλυτεροι....Για περισσότερα στο γνωστο XDA developers! ΔΕ φερω καμιά ευθυνη αν κανεις κάτι απο αυτα και χαλάσεις το τηλέφωνό σου , εγω απλά σου αναφέρω τι γράφεται στα site για αυτο το θεματάκι...διαβασε και πράξε ανάλογα!

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι θέμα ρύθμισης με το τηλεφωνικό δίκτυο. δλδ αν αυτός στον οποίο καλείς έχει ρυθμίσει την υπηρεσία του να βάζει τον 2ο καλούντα σε γραμμή αναμονής (οπότε αυτός ειδοποιείται και έχει την επιλογή να λάβει αυτό τον τηλεφώνημα) εσυ δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Το ίδιο ισχύει και όταν σε καλέι κάποιος και σένα, είναι υπηρεσία που στο παρέχει αυτό, όχι το κινητό.

 

λογικο ακουγεται αλλα δοκιμασα την sim μου σε αλλο κινητο και δοκιμασα να παρω τηλ σε αλλο κινητο που μιλουσε για να δω αν μπαινω σε αναμονη.με το n97 που εχω για δευτερο ολα καλα...:worry: δεν ξερω τι να κανω.σε οποια αλλη συσκευη δοκιμασα μου εβγαζε στην οθονη οτι ειμαι σε αναμονη.να υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το software?

Link to comment
Share on other sites

λογικο ακουγεται αλλα δοκιμασα την sim μου σε αλλο κινητο και δοκιμασα να παρω τηλ σε αλλο κινητο που μιλουσε για να δω αν μπαινω σε αναμονη.με το n97 που εχω για δευτερο ολα καλα...:worry: δεν ξερω τι να κανω.σε οποια αλλη συσκευη δοκιμασα μου εβγαζε στην οθονη οτι ειμαι σε αναμονη.να υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το software?

έχει κάτι επιλογες ρυθμισεις κλησης/προσθετες ρυθμισεις / αναμονη κλησης (ενεργοποίησε το)

Link to comment
Share on other sites

έχει κάτι επιλογες ρυθμισεις κλησης/προσθετες ρυθμισεις / αναμονη κλησης (ενεργοποίησε το)

ενεργοποιημενο το εχω..ολα τα δοκιμασα...παιζει να εχει προβλημα η συσκευη μηπως?

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιημενο το εχω..ολα τα δοκιμασα...παιζει να εχει προβλημα η συσκευη μηπως?

κάποια ρυθμιση δεν ειναι σωστη και δεν επικοινωνει το τηλεφωνο με τις υπηρεσίες του παροχου του δικτυου...

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγω μαζί με το lapdock και αύριο το πρωί θα τα έχω στα χέρια μου...καμιά καλή θήκη;; Η ottorbox πως λέγεται την έχει δοκιμάσει κανείς; Επίσης εφόσον το κινητό αυτό έχει gorilla screen χρείαζεται να του βάλω protector όπως έκανα μέχρι τώρα;; Θήκη που να μην χρειάζεται να βγεί για να καθήσει στο lapdock γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ RESET.

 

ROOTED AND LOCKED BOOTLOADER με μαμισια ρομ.

 

 

FAILED TO BOOT 2

 

HELP!!!!!!!!!!!!!!

Φιλε μου αφου ειναι rooted δε γινεται reset απο το κεντρικο μενου οπως ολα τα τηλεφωνα. Πρεπει να μπεις σε clockword mode πατωντας το Off και το κατω κουμπι της εντασης αν δε κανω λαθος και να το κανεις data wipe απο εκει και μονο! Το ιδιο συμβαινει και με το Galaxy S μου. Παντως Γενικα αν βγαλεις τη μπαταρια περιμενεις κανα 10 λεπτο ...συνηθως αν ειναι αρωστο συνερχεται...τσεκαρισμένο! Πάντως....πρέπει να ειστε προσεκτικοι το συγκεκριμενο τηλέφωνο ειναι ιδιοτροπο στα πειράγματα γιατι έχει πολλά κλειδώματα στο software και μπορει να προκαλεσουν ....προβληματακια! Και μη ξεχνάτε ότι κάθε έκδοση ...εχει και άλλο bootloader οποτε απο 2.3.5 ...δε γυρνας σε 2.3.4 αυτα κυριως για τις custom που χρησιμοποιουν νεες εκδόσεις συνέχεια!

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αφου ειναι rooted δε γινεται reset απο το κεντρικο μενου οπως ολα τα τηλεφωνα. Πρεπει να μπεις σε clockword mode πατωντας το Off και το κατω κουμπι της εντασης αν δε κανω λαθος και να το κανεις data wipe απο εκει και μονο! Το ιδιο συμβαινει και με το Galaxy S μου. Παντως Γενικα αν βγαλεις τη μπαταρια περιμενεις κανα 10 λεπτο ...συνηθως αν ειναι αρωστο συνερχεται...τσεκαρισμένο! Πάντως....πρέπει να ειστε προσεκτικοι το συγκεκριμενο τηλέφωνο ειναι ιδιοτροπο στα πειράγματα γιατι έχει πολλά κλειδώματα στο software και μπορει να προκαλεσουν ....προβληματακια!

 

δεν εχει επιλογη clockword mode.

εχει

android recovery

fastboot

boot android no BP

device uuid

console=tty50

early usb enumeration

bp tools

rsd

nvflash

bp hw bypass rsd

bp hw bypass qc dload

bp hw diag & boot ap

bp hw bypass bp only

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει επιλογη clockword mode.

εχει

android recovery

fastboot

boot android no BP

device uuidhttp://www.livemocha.com/

console=tty50

early usb enumeration

bp tools

rsd

nvflash

bp hw bypass rsd

bp hw bypass qc dload

bp hw diag & boot ap

bp hw bypass bp only

Αν δε θέλεις να το ξεκλειδώσεις για να φλασάρεις την 2.3.4 απο την αρχη καλύτερα πήγαινέ το στη Motorolla , άν το στείλεις αύριο το πολυ ως την τριτη θα το έχεις πίσω....ειναι πολυ τσακάλια οι τυποι!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλεις να το ξεκλειδώσεις για να φλασάρεις την 2.3.4 απο την αρχη καλύτερα πήγαινέ το στη Motorolla , άν το στείλεις αύριο το πολυ ως την τριτη θα το έχεις πίσω....ειναι πολυ τσακάλια οι τυποι!

 

η συσκευη δουλευει,αλλα η οθόνη είναι μαύρη ,αλλα φαίνεται η notification bar.δέχεται κλήσεις κτλ

 

πρέπει να φταίει o launcher ,αλλά πως θα γυρίσω στον μαμίσιο αφού κανένα κουμπί δεν αντιδρά;

Link to comment
Share on other sites

https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/60620/~/atrix---external-hard-reset

 

εδω θα βρεις τις απαντησεις στο προβλημα σου. Αυτο που σου ελεγα με το clockword ...ειναι ουσιαστικα το fastboot.

 

Remove and remount the battery and power up

 

If the phone still does not boot up to the MOTOBLUR screen, then perform the following Factory Reset instructions:

 

Power off the phone, press and hold the Volume down button and Power button simultaneously while powering up the unit.

Screen will come up with "Fastboot" at the top of the screen, press Volume down key to cycle through choices until you get "Android Recovery", then press Volume up key to boot in this mode

Wait for the "triangle ! / Android" screen then go on to step 4 Android Recovery

Press both Volume up and Volume down key simultaneously. A Recovery Menu will come up

Tap on Volume down key until "wipe data/factory reset" is highlighted, and tap Power button. Another Confirmation screen will come. Tap on Volume down key until coming to Yes and tap Power button

After userdata is cleared, the "reboot system now" option will be highlighted by Default. Tap Power button

Phone will reboot to initial setup MOTOBLUR screen.

Link to comment
Share on other sites

android recovery δεν λειτουργει αφού είμαι rooted

 

fastboot το χω 5 λεπτα και γράφει fastboot protocol starting:(

 

τι αλλο να κάμω;

ρε φιλε , ακολουθα τις οδηγιες , πατα το κατω , κουμπι τις εντασης , πανε στο android recovery και κανε αυτο που λεει ο οδηγος.

μετα απο αυτο που γραφει πατωντας τα κουμπια της εντασης εχεις επιλογες..μη μενεις σε εκεινο το σημειο μονο.Αν δε δουλευει...η το στελνεις αντιπροσωπεια ή φλασαρεις τη μανισια με δικη σου ευθυνη μεσω του RSD 3.5.5. H το ξεκλειδώνεις , βαζεις clockword.και μετά custom. ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΠΑΝΤΑ.

 

τα βηματα που γραφει ο οδηγος ειναι:

Απενεργοποιήστε το τηλέφωνο, πατήστε και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο μείωσης έντασης και το πλήκτρο ON, ενώ ταυτόχρονα ανοιγει το τηλεφωνο.

Στην οθόνη θα έρθει με "Fastboot" στο πάνω μέρος της οθόνης, τόμος πατήστε το πλήκτρο κάτω για να μετακινηθείτε μέσα από τις επιλογές μέχρι να φτάσετε " android recovery", στη συνέχεια, πατήστε Ένταση πάνω πλήκτρο για εκκίνηση σε αυτή την κατάσταση

Περιμένετε για το «τρίγωνο! / Android" οθόνη στη συνέχεια, προχωρήστε στο βήμα 4 Android recovery

Πατήστε τόσο το πληκτρο εντασης επανω και εντασης κατω ταυτόχρονα. Ένα Μενού recovery θα έρθει

Πατήστε ενταση κάτω πλήκτρο μέχρι να "wipe data / factory reset» τονίζεται, και πατήστε το πλήκτρο ON. Μια άλλη οθόνη επιβεβαίωσης θα έρθει. Πατήστε κάτω πλήκτρο εντασης μετα YESκαι πατήστε το πλήκτρο ON

Μετά το καθάρισμα των δεδομενων το «σύστημα επανεκκίνηση τώρα" η επιλογή θα πρέπει να επισημαίνονται από την προεπιλογή. Πατήστε το κουμπί ON

Τηλέφωνο θα επανεκκίνηση στην αρχική οθόνη MOTOBLUR εγκατάστασης.

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει να απεγκαταστησω την εφαρμογη flikie μεσω android sdk manager,γιατι αλλιως δεν εχω προσβαση στη συσκευη;

 

adb uninstall -k flikie

The -k option uninstalls the application while retaining the data/cache.

At the moment, there is no way to remove the remaining data.

You will have to reinstall the application with the same signature, and fully uninstall it.

If you truly wish to continue, execute 'adb shell pm uninstall -k flikie'

mt@mt-desktop:~$ adb shell pm uninstall -k flikie

Failure

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει να απεγκαταστησω την εφαρμογη flikie μεσω android sdk manager,γιατι αλλιως δεν εχω προσβαση στη συσκευη;

 

adb uninstall -k flikie

The -k option uninstalls the application while retaining the data/cache.

At the moment, there is no way to remove the remaining data.

You will have to reinstall the application with the same signature, and fully uninstall it.

If you truly wish to continue, execute 'adb shell pm uninstall -k flikie'

mt@mt-desktop:~$ adb shell pm uninstall -k flikie

Failure

 

λυση

 

adb shell

su

cd /data/app

ls

rm ονομα_εφαρμογης

 

κανενας οδηγός για φλασαρισμα μέσω android sdk manager;

 

και που βρισκω stok rom;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...