Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν οφείλεται σε εφαρμογή, όταν το επανέφερα -αρκετές φορές- και το άφησα χωρίς καμία εφαρμογή πέρα απο τις εργοστασιακές, συνέχισε τα reboot.

Αύριο ανεβαίνω Αθήνα, απο το ιντερνετ βρήκα την cellcom σαν αντιπροσωπεία. Ισχύει; Εχετε εμπειρίες;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν οφείλεται σε εφαρμογή, όταν το επανέφερα -αρκετές φορές- και το άφησα χωρίς καμία εφαρμογή πέρα απο τις εργοστασιακές, συνέχισε τα reboot.

Αύριο ανεβαίνω Αθήνα, απο το ιντερνετ βρήκα την cellcom σαν αντιπροσωπεία. Ισχύει; Εχετε εμπειρίες;

μάλλον εχεις πρόβλημα με ΒΤ & Wifi, τσέκαρε το, όσα έχουν αυτό το πρόβλημα κανουν συχνά reboot.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

εκεί που περιμένω πόσο καιρό να βγάλουν στο xda την πολυπόθητη ρομ....ξεκίνησε η οθόνη να καίει πίξελ. Κάθε μερα και 4-5 στην σειρά μαυρίζει. Κατά τα άλλα το κινητό ακόμη μου κάνει άψογα τη δουλειά μου. Έψαξα στο νετ και βρήκα οθόνη LCD με 50ευρώ. Βρήκα και με 30 από Κίνα,Αμερική αλλά σκέφτομαι μην στραβώσει τπτ. Έχετε να προτείνετε κάτι δοκιμασμένο για οθόνη; Αξίζει να δώσω 50 ευρώ για τέτοιο κινητό; Το σκέφτομαι...:O

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Gkarkamel ναι αυτό είναι το σέρβις. Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι μην περιμένεις γρήγορο σέρβις, εμένα μου έλεγαν αναμονή ανταλλακτικού για 3 βδομάδες! +ότι μου χρέωσαν τα έξοδα επιστροφής (προς Θεσσαλονίκη) 10 ευρώ (εγώ το στείλα με γενική με 5μιση ευρώ)

 

FISHERMAN Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις τότε φτιάξτο. Δεν είσαι στην εγγύηση? Αν το έχεις πολύ καιρό και σκεφτόσουν την αλλαγή τότε κάντε μια ώρα αρχήτερα. Εγώ πάντως θα το φτιαχνα, είναι τρομερό κινητό,ιειδικά το δακτυλικό αποτύπωμα

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει 2 digitizer στο atrix,και της 2 φορες το καλυψε η εγγυηση,οποτε δεν εχω παραπονο στην εξυπηρετηση.παντως πολυ κακη ποιοτητα κατασκευης πολλες αναφορες προβληματων..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νεώτερα. Πριν απο μία ώρα το πήγα στην αντιπροσωπεία. Αποκόμισα καλή εντύπωση, ελπίζω να διατηρηθεί και φεύγοντας. Εκτός απο το σήμα/BT/wifi, βρήκα αλλά 2 θεματάκια στα οποία είχα ψιλοσυμβιβαστεί ελλείψει αντιπροσωπείας και εγγύησης. Εξηγώ παρακάτω τι εννοώ.

 

Το digitiser κάνει που και που τα τρελά του εδώ και ένα μήνα τουλάχιστον, ενώ τις τελευταιες 3- 4 ημέρες έχει ανασηκωθεί το αυτοκόλλητο στην κάτω δεξιά γωνία του σαρωτή αποτυπώματος. Απο όταν άρχισαν τα άλυτα προβλήματα απογοητεύτηκα λίγο και έκοψα θήκες και πολλά-πολλά. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το έκανα μπάλα και το έσουρνα στα πατώματα. Πάντα στο χέρι και αν όχι εκεί περιορισμένα στην τσέπη (πουκάμισο). Πάντα ακουμπισμένο πάνω στο γραφείο.

 

Τελοσπάντων είναι να μην αρχίσει κάτι να στραβώνει, τελικά. Μετά παίρνουν όλα σειρά.

Δεν παραπονιέμαι, αυτόν τον 1,5 χρόνο περίπου το χρησιμοποιώ υπερπλήρως, κάτι έπρεπε να παραπονεθεί και αυτό, έτσι δεν είναι;

 

Παρεπιπτόντως, μια ερώτηση/βοήθεια: Όταν αγόρασα το τ/φ απο τα Multirama (03/05/2012), μου είχαν πει (πωλητής/ταμείο) ότι έχει εγγύηση 6 μηνών κατόπιν ειδικής συμφωνίας motorola-multirama εξου και η προσφορα atrix+lapdock=300€. Αυτό (6μηνη εγγύηση) το είχα δει και στην ιστοσελίδα του προϊόντος (multirama) με την προσφορά. Το θεώρησα αστήριχτο, αλλά πάλι αν δεν το συμφωνούσαν, ποιος θα αναλάμβανε να στήνει τέτοιες φήμες και για ποιο όφελος;

 

Δεν έχω τελειώσει το ψάξιμο στο αρχείο μου, και ίσως να μην το έχω κράτησει. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία; Θα ήθελα κάπως να το επιβεβαιώσω, γιατί στην αντιπροσωπεία, πρώτη φορά το άκουσαν και με παραξένεψε πολύ.:confused:

 

Αν είχα δεδομένη την εγγύηση και το κουράγιο να τσακώνομαι, (προσωπικά το τελευταίο διάστημα μου είναι πολυτέλεια να τσακώνομαι για το κινητό και την εγγύηση) θα το είχα στείλει νωρίτερα και ίσως να προλάβαινα την φθορά. Αυτό το λάθος είναι δικό μου.

 

Γιώργος

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν στο επισκευάζουν?

Καταρχήν πάρε τηλ στο κατάστημα που το αγόρασες και ζήτα ευγενικά ένα αντίγραφο της απόδειξης σε email.

Πραγματικά αν σου τα μασάνε είναι για πολλές μπάτσες, γενικά κι εμένα μου τη σπάει να μαλώνω στο σέρβις αλλά όταν έχεις δίκιο δεν μπορεί να σου πει τίποτα (είχα δουλέψει κάποτε σε ένα μικρό σέρβις λαπτοπ/πς)

Αυτό με τον σαρωτή ριχτό άλλη μια γιατί νομίζω με αφορά και μένα, εννοώ ότι δεν λειτουργεί σε μένα πάντα και θέλω να το στείλω αλλα το μέχρι τον Νοέμβριο δεν μπορώ να το στερηθεί για κάνα μήνα αν φέρνουν ανταλλακτικό από την άλλη μεριά της γης

Link to comment
Share on other sites

Εύρηκα!

6 μήνες εγγύηση αντιπροσωπείας ή 50€ για δύο χρόνια multirama.

Δηλαδή τρέχα στα Public (μιας και τα Multirama στην Πάτρα έκλεισαν) για να τσ στείλουν στην αντιπροσωπεία! Αισχρό παίδες!

 

http://www.insomnia.gr/topic/444196-motorola-atrix-mb860-lapdock-299e-multirama/

 

gregdel

 

Member

Members

272 μηνύματα

 

Δημοσίευση 26 April 2012 - 03:04 PM

Απο Πειραια 299 με εξαμηνη εγγυηση (μαζι με λαπτντοκ) ή 348 με 2χρ. εγγυηση!

Στελνουν και αντικαταβολη

 

Συνεχίζω για πιο χειροπιαστά ντοκουμέντα!:ninja:

Edited by Gkarkamel
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μην το στείλεις μέσω καταστήματος, καθυστερούν αφάνταστα πολύ να το στείλουν για λόγους χαμηλού κόστους
Link to comment
Share on other sites

Εύρηκα!

6 μήνες εγγύηση αντιπροσωπείας ή 50€ για δύο χρόνια multirama.

Δηλαδή τρέχα στα Public (μιας και τα Multirama στην Πάτρα έκλεισαν) για να τσ στείλουν στην αντιπροσωπεία! Αισχρό παίδες!

 

http://www.insomnia.gr/topic/444196-motorola-atrix-mb860-lapdock-299e-multirama/

 

gregdel

 

Member

Members

272 μηνύματα

 

Δημοσίευση 26 April 2012 - 03:04 PM

Απο Πειραια 299 με εξαμηνη εγγυηση (μαζι με λαπτντοκ) ή 348 με 2χρ. εγγυηση!

Στελνουν και αντικαταβολη

 

Συνεχίζω για πιο χειροπιαστά ντοκουμέντα!:ninja:

είναι καταχρηστικός ο όρος αυτός, μην μασάς, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν 2 χρόνια εγγύηση ΕΚΤΟΣ αν σου το πούλησαν σαν μεταχειρισμένο, στην δεύτερη περίπτωση φυσικά έχουμε άλλα αν δεν σε ενημερώσανε.

επίσης αν θέλουν να στηριχτούν στο ότι σου το πούλησαν με 6! μήνες εγγύηση θα ΠΡΕΠΕΙ να έχουν υπογραφή σου σε σημείο που να τονίζει ξεκάθαρα ότι σου παρέχουν μόνο 6 μήνες εγγύηση, αλλά και πάλι αυτό μπορείς να το ανατρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο το σερβις το παρέλαβαν και ήταν ευγενέστατοι, θα έχω νεώτερα την Δευτέρα.

Μουείπαν ότι με καλύπτει η εγγύηση, και τους είπα σύντομα το όλο ιστορικό.

 

Στο σημείο της 6μηνης εγγύησης, θεωρώ ότι πρόκειται περί απάτης απο τα Multirama, αφού σου πουλούν κάτι που έχεις ήδη δυσφημώντας με ψέμματα τον κατασκευαστή (πρακτικά πληρώνεις χωρίς κόστος την εγγύηση 7-24 μήνα).

Είναι μπας και τσιμπήσεις και αγοράσεις το πακέτο για να προπληρώσεις πρακτικά 50€ τα κούριερ multirama - αντιπροσωπείας. Τρίχες.

 

Η ειδοποιός διαφορά για μένα είναι ότι μου υποδείχθηκε ότι έχω 6μηνη εγγύηση με συνέπεια όταν πρωτοπαρουσιάστηκε πρόβλημα πάνω στον χρόνο να θεωρώ ότι είτε το ανοίξω είτε όχι, προφανώς δεν χάνω μια ληγμένη εγγύηση (δεν είμαι δικομανής να τρέχω πίσω απο κάθε κατσαρή περίπτωση στους επόπτες κτλ, έχουμε και άλλα πράγματα και δεν προλαβαίνουμε ούτως ή άλλως!).

Έτσι ακολούθησα μια συμβουλή απο το xda και προσπάθησα με μια κάρτα/παρέμβυσμα να αποκαταστήσω τα reboot που φέρονταν να προκύπτουν απο χαλαρή επαφή.

Κανένα αποτέλεσμα, πλην του τυπικού της εγγύησης (το οποίο δεν γνώριζα αφού είχα ενημερωθεί αλλιώς κατά την αγορά).

 

Για αυτόν τον λόγο θα ζητήσω και απο την αντιπροσωπεία, αν τυχόν απαντήσει ότι πρέπει να επιβαρυνθώ το κόστος λόγω καταστρατήγησης της εγγύησης, να το επισκευάσει ως είναι.

 

Αν κατασκεύαζα ένα προϊόν και ένας μεσάζοντας πωλητής το αλλοίωνε προσπαθώντας να πουλήσει μια εγγύηση η οποία παρέχεται ήδη, θα λάμβανα αμέσως μέτρα γιατί θίγει άμεσα την αξιοπιστία του προϊόντος μου και δυσφημεί συνολικά την δουλειά μου. Όσο χαλαρή και να είναι η Motorola, πιστεύω ότι θα το αξιολογήσει αφού είναι θέμα στοιχειώδους σοβαρότητας και αξιοπιστίας.

Edited by Gkarkamel
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι είχες και προβλήματα με τον σαρωτή? Εγώ αντιμετωπίζω τέτοια, οπότε κάθε πληροφορία θα ταν ευπρόσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες αντιλήφθηκα με την αφή του δακτύλου επικείμενο ξεφλούδισμα κάτω δεξιά. Ρώτησα αν παίρνει κόλλημα, αδαώς σκέφτηκα ότι δεν είναι κάτι παραπάνω, αλλά η απάντηση ήταν εξίσου απλή: αλλαγή!

 

Υπομονή και θα μάθουμε...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες αντιλήφθηκα με την αφή του δακτύλου επικείμενο ξεφλούδισμα κάτω δεξιά. Ρώτησα αν παίρνει κόλλημα, αδαώς σκέφτηκα ότι δεν είναι κάτι παραπάνω, αλλά η απάντηση ήταν εξίσου απλή: αλλαγή!

 

Υπομονή και θα μάθουμε...

Θα ήθελα να μας ενημερώσεις τι θα κανουν στο σέρβις για το ΒΤ και το Wifi,... αν είναι δυνατόν να σου πουν και το κόστος που θα είχε αν δεν ήταν σε εγγύηση.... ίσως αξίζει τελικά να το φτιάξω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλούς μήνες επιστρέφω στο forum και κρατάω ακόμα στα χέρια μου το ATRIX χωρίς να του έχω κάνει τίποτα, ούτε ένα hard reset στα 2 χρόνια που κοντέυω να το έχω.

Οπότε και ήρθε η ώρα νομίζω να την πειράξω...Ποια διαδικασία έχετε να μου προτείνετε για να κάνω root τη συσκευή και πια rom θεωρείται ότι θα ήταν ιδανική χωρίς να εχω προβλήματα...

Ευελπιστώ να την κρατήσω λίγο καιρό ακόμα τη συσκευή, γιατί λόγω οικονομικής κρίσης δεν περισσεύουν να παρω καινούργια.

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλούς μήνες επιστρέφω στο forum και κρατάω ακόμα στα χέρια μου το ATRIX χωρίς να του έχω κάνει τίποτα, ούτε ένα hard reset στα 2 χρόνια που κοντέυω να το έχω.

Οπότε και ήρθε η ώρα νομίζω να την πειράξω...Ποια διαδικασία έχετε να μου προτείνετε για να κάνω root τη συσκευή και πια rom θεωρείται ότι θα ήταν ιδανική χωρίς να εχω προβλήματα...

Ευελπιστώ να την κρατήσω λίγο καιρό ακόμα τη συσκευή, γιατί λόγω οικονομικής κρίσης δεν περισσεύουν να παρω καινούργια.

 

εγώ θα σου έλεγα να μην κανείς τίποτα και να το αφήσεις έτσι . δεν θα σου δώσει κάτι ουσιώδης από το να σπαταλάς το χρόνο σου για αλλαγές ρομ όλοι την ώρα γιατί σχεδόν όλες η ρομ του είναι μετατροπές από την υπάρχων που έχεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω. Πότε δεν μπόρεσα γυρίσω στην μαμισια ρομ. Είμαι λάτρης της Ics και χρήστης της Atrics πάνω από ένα μήνα. Παλιότερα που δεν λειτουργούσε τόσο καλά, είχα άλλοτε cm9 και άλλοτε cm10.1.

Οι τελευταίες είναι και πιο ελαφριές αλλά δεν μπορώ πολυαρέσει η JB οπότε δουλεύω την Atrics που είναι όλα κομπλέ (Μόνο το hdmi δεν λειτουργεί ακόμα αλλά από βδομάδα περιμένουμε την λύση)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, αλλά κανείς δεν απάντησε στο ερώτημα μου. Δεν ρώτησα αν είναι καλό ή όχι για να το κάνω...απλά δεν γνωρίζω πως να το κάνω!

Μου αρέσει η διαδικασία του να ψάχνομαι με το κινητό, αλλά όντως χρειάζεται πολύ χρόνο (δύσκολο με τα 2 πιτσιρίκια) γι'αυτό ζητάω τη βοηθεία σας, αλλά και ορισμένες φορές χρειάζεται και χρήμα γιατι για να πω την αλήθεια έχω brick-άρει συσκευή, αλλά μπορεί και να σε γλυτώσει από χρήμα όταν αλλάζεις μόνος σου touch screen ή ότιδήποτε άλλο!

Περιμένω τη βοηθεία σας!

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1302423

Εγώ αυτόν τον οδηγό είχα ακολουθήσει.

Ελπίζω να σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Απολογισμός:

 

1.Εκτός εγγύησης λόγω ανοίγματος συσκευής και πολλών χτυπημάτων (δεν το έκρυψα κατά την παράδοση στο κατάστημα, απεναντίας άφησα το παρέμβυσμα στην θέση του)

2.Κόστος για όλα = 259€

3.Εγώ παραπλανήθηκα απο το Multirama θεώρησα εκτός εγγύησης τον 13ο μήνα -βάσει πληροφόρησης τους ήδη απο τον 7ο μήνα- και επιχείρησα μήπως το φτιάξω ακολουθώντας λύση απο το xda -διαθέσιμο λινκ-

4.Κακώς βέβαια δεν το αγνόησα και παρέμεινα στην παραπληροφόρηση - υπέθεσα ότι η Motorola δεν θα έκανε τέτοια συμφωνία αν δεν είχε βάση, ούτε τα Multirama θα τολμούσαν να πουν ψέμματα εμπλέκοντας και μάλιστα εν αγνοία της μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους.

5.Έκτοτε απογοητεύτηκα και απαξίωσα το τηλέφωνο στην συνείδηση μου, αφαίρεσα θήκες που είχα κλπ (δεν σκόπευα να το πουλήσω και να το φορτώσω σε κάποιον) και πλέον έχει μερικά ίχνη φθοράς (όχι πολλά, φωτογραφίες διαθέσιμες). Όλα κατόπιν των προβλημάτων -πλην ξεφλουδίσματος σαρωτή ο οποίος δουλευει κανονικά-.

6.Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά, απλά διατηρεί την τυχαία 'ευαισθησία' του σε περιπτώσεις συνδεσιμότητας

7.Θα προωθήσω την περίπτωση στην διεύθυνση ανταγωνισμού και θα την κοινοποιήσω σε ΙΝΚΑ, Motorola και όπου αλλού κρίνω, όχι για τίποτα άλλο, αλλά για να φαίνεται πως λειτουργεί ο καθένας και να αναλαμβάνει τις συνέπειες των πράξεων/τεχνασμάτων του. Ας εξηγήσουν εκεί που πρέπει το σκεπτικό της απάτης για τα 50€, να δεχτούν τις κυρώσεις και ας το ξανακάνουν.

Edited by Gkarkamel
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1302423

Εγώ αυτόν τον οδηγό είχα ακολουθήσει.

Ελπίζω να σε βοηθήσει

 

και ποια rom έβαλες τελικά?

Edited by kohatzim
Link to comment
Share on other sites

Gkarkamel πολύ ορθά αποφάσισες να πράξεις και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την αντιμετώπιση τέτοιων συμπεριφορών.

 

Για τον φίλο που ρώτησε για τη ρομ, να σημειώσω πως εγώ χρησιμοποιώ Atrics, αν δει λίγο πιο πίσω θα βρει ξανά τα λόγια μου σχετικά με την ίδια ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύπλοκη διαδικασία μου φαίνεται πάντως. Πρώτη φορά που θέλω να ασχοληθώ με αλλαγή ρομ κτλ

 

υ.γ. έχω ακολουθήσει τον οδηγό που λες και κόλλησα σε αυτό το σημείο

"5b. type "fastboot erase recovery" Press Enter."

κάνει searcing for device και από κει κ πέρα τπτ ενώ είναι συνδεδεμένη η συσκευή.

Καμιά ιδέα μπορείται να ρίξετε?

Edited by kohatzim
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία στο atrix? και αν ναι, από που προμηθεύτηκε την καινούργια?

με ενδιαφέρει original μπαταρία για βέλτιστη απόδοση.

 

Ευχαριστώ

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με τον φίλο που δουλεύει στα public από όπου το είχα πάρει...και μου είπε οτι για την οθόνη είναι 6 μήνες η εγγύηση.....δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να μπω σε περιπέτειες...αλλά σίγουρα με δυσαρέστησε πάρα πολύ. Έχουμε

μήπως το τηλέφωνο του σέρβις της motorola; Να πάρω κανένα τηλέφωνο μπας και βγάλω άκρη;

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...