Jump to content

Alcatel OT-355D


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα τηλεφωνάκι φτινό <50€ που ερχεται στα αληθεια στην ελλαδα (πχ eshop ot-355d, ot-255)

 

http://images.e-shop.gr/images/TEL/BIG/TEL.007706.jpg

 

Παίρνει δυο sim που λειτουργούν ταυτόχρονα (δεν μιλανε ταυτόχρονα) και εχει qwerty πληκτρολόγιο, 1.8 ιντσών TFT 65.536 χρώματα (128 x 160 pixel), fm, sd (οχι το 255), vga camera (μονο το 355) αυτονομια 430 ωρες. Τι αλλο θέλουμε από 40€ (ot 255) 50€ (ot-355d) σε μικρές διαστάσεις 103 x 58 x 12.1. Αν ειχε και java θα του βαζαμε και mini opera αλλά δεν εχει (όπως δεν εχει και bt).. :O

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

σωπα ρε φιλε! που το ανακαλυψες? και λιγοτερο απο 50€? ευκαιρια! θα το παιρνα μονο και μονο για το qwerty!
Link to comment
Share on other sites

Αμα το πάρει κανείς ας μας γράψει εντυπώσεις.. Αν γραφει καλά ελληνικά, αν στελνει non-unicode sms (160chars/sms), ποσο αληθεια κραταει η μπαταρία και τετοια..

 

Ψαρωτικό!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Dual sim κινητό χωρίς Bt δεν θα έπαιρνα ποτέ :cry: και δεν καταλαβάινω και τις εταιρίες που τα βγάζουν έτσι..

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητακι ειναι σουπερ! Το πηρα προχθες! Η μπαταρια φαινεται πως αντεχει και τα πληκτρα πολυ ανετα στο να γραφεις μηνυματα. Η αληθεια ειναι πως δεν εχει bluetooth αλλα εχει ακουστικα που τα δινουν μαζι με το κινητο. Το μονο μειον ειναι πως στα ελληνικα το μηνυμα παιρνει 70 χαρακτηρες. Στο κινητο δεν υπαρχει καποια ρυθμιση που να το αλλαζει αυτο. Αν ξερει κανεις πως μπορει να γινει θα βοηθουσε. Πχ μια αναβαθμιση ισως; Παντως βολικοτατη και η διπλη sim!
Link to comment
Share on other sites

το περίμενα.. εχει unicode sms. Μια λυση ειναι τα απαίσια greeklish (θα εχει 160χαρ/σμσ). Αλλιως ψαξε για καμια ρυθμιση όπως τα nokia που αλλαζεις του χαρακτηρες. Στα nokia ειναι στις ρυθμίσεις sms και λέγεται καπως ετσι "πλήρες πληκτρολόγιο" (unocode, 70/sms) και "περιορισμένο" (GSM, 160/sms). Το ρυθμίζουμε σε περιορισμένο. Δες αν εχει κατι τετοιο και το 355. \

 

Μικρή πιθανότητα: Δοκίμασε με μονο κεφαλαία ίσως το καταλαβαίνει και το κανει GSM

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

πηρα κεγω απο eshop την εκδοση με την καμερα με 47,90.

η ποιοτητα του hands-free μου φαινεται καπως κατα την συνομιλία ... δε ξερω μαλλον ειναι λογικο για ενα κινητο κόστους 50 ευρω.

αυτο με τα μυνηματα και τους χαρακτηρες οντως δε βρηκα καποια ρυθμιση.

κατα τα αλλα πολυ ομορφο και μικρο , για μπαταρια δε ξερω μιας και μολις το ανοιξα. :)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ας μου πει καποιος ποιο απο τα 2 εχει και τις 2 σιμ ταυτοχρονα και τη πιο καλη μπαταρια. ευχαριστω
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

ας μου πει καποιος ποιο απο τα 2 εχει και τις 2 σιμ ταυτοχρονα και τη πιο καλη μπαταρια. ευχαριστω

 

Και τα δυο εχουν δυο λειτουργούντες ΣΙΜ. Λογικά εχουν και την ιδια αυτονομία καθως ειναι σχεδόν ιδια. Δεν την ξερω αλλα δηλώνεται 430 ώρες που ειναι πολύ ακόμα και για 1sim κινητό.

 

Οταν λεμε ταυτοχρονες καρτες εννοούμε στην αναμονή (δουλευουν ταυτόχρονα). Οταν ομως μιλας με την μια (ή την αλλη) την στιγμή που μιλας ή αλλη δείχνει εκτός δικτύου (αμα πάς να την καλέσεις). Δεν μπορούν να χτυπίσουν ταυτόχρονα και τα δυο νουμερα, μονο ενα καθε φορα. Στην γνώση μου ολα τα dual sim κινητά ετσι λειτουργούν.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. το πηρα το 355. νομιζα οτι παιρνει καρτα μνημης αλλα δεν παιρνει. οταν βαζω διπλη λειτουργεια σιμ μου δειχνει μονο τη 1η σιμ ενεργη στην οθονη. πως βαζουν και τις 2? ζαλιστηκα Edited by RAVEN_
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. το πηρα το 355. νομιζα οτι παιρνει καρτα μνημης αλλα δεν παιρνει. οταν βαζω διπλη λειτουργεια σιμ μου δειχνει μονο τη 1η σιμ ενεργη στην οθονη. πως βαζουν και τις 2? ζαλιστηκα

 

οποιος ξερει........

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 255d από το Πλαίσιο στα 39 ευρώ, (υπάρχει και το 355 στα 49 και σ' όλα τα χρώματα).

Πήρα το τυρκουάζ, είναι πολύ όμορφο πραγματικά, και εντυπωσιακό το πληκτρολόγιο του, πραγματικά γράφεις άνετα, τύφλα να χουν τα εικονικά πληκτρολόγια των smartphone.

Kαι dual sim, value for money πραγματικό. well done Alcatel.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...είμαι καινούργια στο φορουμ οπότε συγγνώμη αν δεν κάνω κάτι καλά...

την περασμένη βδομάδα έμαθα για το ot-355...ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το αγόρασαν αν στα sms υπάρχει τουλάχιστον μετρητής χαρακτήρων (sms counter)...δηλαδή για να ξέρεις τουλάχιστον αν είσαι στους 70 ή 160 χαρακτήρες...

και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει το 160χαρακτήρες/sms με greeklish και 70 χαρακτήρες/sms με ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

και εγω πηρα το 255

για 40 ευρω, γραφει και μιλαει καταπληκτικα!

 

Και με 2 καρτες σιμ. Αυτο ηθελα

Για ολα τα αλλα προς το παρον δε με νοιαζει.

 

θα πηγαινα στο 710 αλλα δε μπορω να γραφω σμς απο touch σε μη iphone

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ποσο σας κρατα η μπαταρια? στο 355 2 μερες με μιση ωρα τη μερα τηλεφωνα
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πήρα χτες κι εγώ από πλαισιο 49 ευρω. Είναι πολύ βολικό. Δε με πειράζει που δεν έχει sd blouetooth κλπ, τα βαρέθηκα, ξαναγύρισα στην απλότητα με 2 σιμ, μια χαρά. Μόνο που δεν μπορώ να συνεννοηθώ με την Q card για ρυθμίσεις internet και mms. Μου στείλαν με e-mail, αλλά δεν ταιριάζουν. Όπως όταν ζήτησα από τους ιδιους πριν 2-3 βδομάδες να μου στείλουν ρυθμίσεις για galaxy 3 και μου στείλαν για wind αντι Q και μια βδομάδα παιδευόμουνα... αλήθεια, έχει κανείς Q με αυτό το κινητό για βοήθεια; Για μπαταρία δεν ξέρω ακόμα, όσο είχε από τη μάνα του την ξόδεψα για ρυθμισεις κλπ. Θα δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ειδα και εγω σημερα στο πλαισιο εχει κανεις να μας γραψει εντυπωσεις ισως και ενα μικρο ρεβιου ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα και εγώ ήταν λιγο ψευτικα και τα πλήκτρα "λαστιχενια" με οχι πολύ καλή αισθηση. Νομιζω ομως οτι τα αξιζουν παρόλα αυτα τα χρηματά τους.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν η sim1 είναι σε λειτουργία και σε καλέσουν στην sim2 κτυπάει κανονικά η sim 2 η δείχνει ότι είναι κατειλημμένη ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για το 255 θέλω να μάθω αν το ακουστικό του αξίζει..δλδ να σου μιλάνε και να ακούς σαν άνθρωπος, οχι όπως να ρημάδια τα SE...και από μπαταρία τι λέει???
Link to comment
Share on other sites

Όταν η sim1 είναι σε λειτουργία και σε καλέσουν στην sim2 κτυπάει κανονικά η sim 2 η δείχνει ότι είναι κατειλημμένη ?

Νομιζω το αξναείπαμε. Με αυτα που διαβαζω (χωρίς να το έχω) για αυτό ισχύει το τυπικό που ισχύεο σε ολα τα 2SIM

 

Η δευτερη SIM ΔΕΝ χτυπάει οταν ΜΙΛΑΣ στην πρώτη. Ουτε δείχνει κατειλημμένη, για την εκρίβεια δείχνει "Εκτός Δικτύου", εκτός λειτουργίας. (σαν να εβγαλες την μλπαταρία από το κινητό). Δεν κανουν αυτες οι λυσεις για οσους μιλανε πολύ με το ενα νουμερο και το αλλο ενδέχεται να χτυπίσει. Για αυτούς η μονη λυση ειναι 2 κινητά απο οσο ξερω. Υπαρχει κατι άλλο?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το πήρα και εγώ το 255..μια χαρά το ακουστικό του πολύ καλό, τα handsfree του όμως έτσι κ έτσι..δεν ακούς δυνατά δυστυχώς.Η μπαταρία κρατάει αρκετά. Πιστεύω για μια απλή συσκευή, ειδικά για κάποιους που χρειάζονται δεύτερη συσκευή είναι μια πολύ καλή λύση!! Edited by moutzaxedin
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσουμε ότι πρόκειται περί δύο διαφορετικών κινητών τηλεφώνων.

Άλλο το 255, άλλο το 355.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-355D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...