Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως ρε παιδιά δεν ξέρω..δεν έχω τρελαθεi..σκέφτομαι να πάρω το optimus 2x..Anyway..Και κάτι άλλο..Αυτές οι αλλαγέσ firmware από 10a,10b,c,d, και e..έχουν καμμία σχέση με την επερχόμενη 2.3 έκδοση? ή είναι κάτι άλλο? Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το παν φιλε μου ειναι τι απαιτησεις εχει κανεις απο μια τεχνολογικη συσκευη. εμενα π.χ. ως τωρα, και χωρις να εχω πιασει καποιες ενοτητες του κινητου (καμερα, gps, divx player) βρισκω το κινητο απιθανο. και για τα λεφτα που εδωσα προσωπικα, θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφοραει..

 

Εσυ τι απαιτησεις εχεις?? τι δεν σου αρεσε στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι βελτιώσεις επί των παρεμβάσεων και προσθέτων που έκανε η LG πάνω στην 2.2 και δεν έχουν την παραμικρή σχέση με την 2.3!

 

Χμμ..συνεπώς η 2.3 θα είναι ακόμα καλύτερη?:confused::confused:καλό ακούγετε..

 

το παν φιλε μου ειναι τι απαιτησεις εχει κανεις απο μια τεχνολογικη συσκευη. εμενα π.χ. ως τωρα, και χωρις να εχω πιασει καποιες ενοτητες του κινητου (καμερα, gps, divx player) βρισκω το κινητο απιθανο. και για τα λεφτα που εδωσα προσωπικα, θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφοραει..

 

Εσυ τι απαιτησεις εχεις?? τι δεν σου αρεσε στο κινητο?

 

2 βασικά πράγματα..

1)η ταχύτητα του επεξεργαστή που σε αρκετά games (ιδίως της gameloft) φαίνεται πως η κίνηση σπάει (εντάξει είμαι και γω λίγο ψείρας αλλά το 2x εκεί φυσάει;)). Επίσης στο τραβηγμα video σε ανάλυση 720p,με τερμα όλες τις αναλύσεις, σε μένα μου σπάει κάθε 10 seconds η κίνηση..

2)Η ταχυτητα αλλαγής από σελίδα σε σελίδα στο αρχικό μενού έχει και αυτή κόλλημα..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

2 βασικά πράγματα..

1)η ταχύτητα του επεξεργαστή που σε αρκετά games (ιδίως της gameloft) φαίνεται πως η κίνηση σπάει (εντάξει είμαι και γω λίγο ψείρας αλλά το 2x εκεί φυσάει;)). Επίσης στο τραβηγμα video σε ανάλυση 720p,με τερμα όλες τις αναλύσεις, σε μένα μου σπάει κάθε 10 seconds η κίνηση..

2)Η ταχυτητα αλλαγής από σελίδα σε σελίδα στο αρχικό μενού έχει και αυτή κόλλημα..

 

ακριβως, αυτο που λεμε. φαντασου οτι εγω ακομα δεν εχω ανοιξει την καμερα, και δεν παιζω παιχνιδια.

 

το 2χ φοραει ginger? γιατι μου φαινεται τα σπασιματα στα βιντεο βελτιωνονται. για τα παιχνιδια παλι, δεν νομιζω..

 

Οσο για την ταχυτητα αλλαγης στο μενου, δοκιμασες να αλλαξεις το firmware? μου εκανε και εμενα καποια με το παλιο, ειδικα στην σελιδα που εχω γεμισει με contacts (me foto που βαρενουν), με την 10ε δεν εχω κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα δεν έχω πειράξει τπτ, το ψιλοφοβάμαι είναι η αλήθεια..Το 2χ δεν ξέρω τι φοράει πάνω:( Πάντως την 10a φοράω ακόμα..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

παντως ο οδηγος της αρχικης σελιδας ειναι αρκετα καλος. ακομα και αν γινει πανικος (οπως εκανα εγω) το recovery στα γυρναει ολα στην εντελεια. σκεψου το
Link to comment
Share on other sites

To ξέρω ..ΑΠλά αν το κάνω μάλλον δεν θα κάνω το root..θέλω να ακούσω όμως και σας που το χετε κάνει τις γενικές εντυπώσεις σας..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα, με την τελευταια εκδοση το κινητο ανεβηκε ακομα περισσοτερο στα ματια μου.. σκεψου το..

 

Τελικα περασες την ευρωπαικη v10e?Εντυπώσεις μεχρι στιγμής?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση με την α. το κινητο παρα πολυ πιο γρηγορα, ενω τα γραφικα στην αλλαγη σελιδων απλα πετανε.

 

να προσθεσω οτι εγω ερχομαι απο μια branded α εκδοση, αν και ηταν πειραγμενη σε ελαχιστα πραγματα, light σαν να λεμε. ουτε κλειδωμενη sim ουτε βαρια προγραμματα κλπ.

 

Παντως το κινητο δεν εχει καμια σχεση με πριν. αυριο θα δω και τι γινεται με βιντεακια και παιχνιδια που αναφερει ο φιλος απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το 2χ φοραει ginger? γιατι μου φαινεται τα σπασιματα στα βιντεο βελτιωνονται. για τα παιχνιδια παλι, δεν νομιζω..

 

Όχι, και αυτό ακόμα 2.2 φοράει. Ούτως ή άλλως όμως σε θέματα CPU/GPU είναι ανώτερο.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση με την α. το κινητο παρα πολυ πιο γρηγορα, ενω τα γραφικα στην αλλαγη σελιδων απλα πετανε.

 

να προσθεσω οτι εγω ερχομαι απο μια branded α εκδοση, αν και ηταν πειραγμενη σε ελαχιστα πραγματα, light σαν να λεμε. ουτε κλειδωμενη sim ουτε βαρια προγραμματα κλπ.

 

Παντως το κινητο δεν εχει καμια σχεση με πριν. αυριο θα δω και τι γινεται με βιντεακια και παιχνιδια που αναφερει ο φιλος απο πανω.

 

Ωραία..ας δει games, ας τραβήξει video σε full resolution και ας μας πει την γνώμη του ο φιλος :) Μια ερωτησούλα ακόμα. Ξέρει κανείς σε ποιο φάκελο αποθηκεύονται οι "ταπετσαρίες" και οι "ζωντανές ταπετσαρίες" (φόντο) του κινητού και που μπορούμε να βρούμε και να κατεβάσουμε καινούργιες?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Χμμ..συνεπώς η 2.3 θα είναι ακόμα καλύτερη?:confused::confused:καλό ακούγετε..

 

 

 

2 βασικά πράγματα..

1)η ταχύτητα του επεξεργαστή που σε αρκετά games (ιδίως της gameloft) φαίνεται πως η κίνηση σπάει (εντάξει είμαι και γω λίγο ψείρας αλλά το 2x εκεί φυσάει;)). Επίσης στο τραβηγμα video σε ανάλυση 720p,με τερμα όλες τις αναλύσεις, σε μένα μου σπάει κάθε 10 seconds η κίνηση..

2)Η ταχυτητα αλλαγής από σελίδα σε σελίδα στο αρχικό μενού έχει και αυτή κόλλημα..

 

φίλε μου το black από άποψη χαρακτηριστικών σε συνδυασμό με τις διαστάσεις, βάρος, τιμή είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Είναι φινετσάτο κινητό μα καταπληκτική πραγματικά οθόνη (μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το 2χ) ιδίως σε συνθήκες πολύ έντονου φωτισμού (ο κύριος λόγος που το επέλεξα και με δικαίωσε πλήρως). Σαφώς το 2χ είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά άλλα χάνει στα παραπάνω που ανέφερα εξάλου με την 10Ε το black πετάει κυριολεκτικά δεν χρησιμοποιώ πλέον custom launcher γιατί δεν το χρειάζομαι, επίσης να αναφέρω ότι το gps fix σε αυτή την έκδοση λειτουργεί (στην 10D δεν λειτουργούσε) και σε κλειστό χώρο πιάνει δορυφόρους σε 2-3 λεπτά ενώ πριν και 2 ώρες να το άφηνες δεν έπιανε. Να αναφέρω ότι πλέον η διαχείριση της ram είναι εκπληκτική (για αυτό και η ταχύτητα) και πιστεύω ότι με την έκδοση 2.3 το κινητό θα είναι ακόμα καλύτερο, προσωπικά εγώ δεν θα άλλαζα το black με το 2χ κυρίως λόγω της οθόνης και των διαστάσεων του που με βόλεψαν πολύ εεε και τα χαρακτηριστικά του μια χαρά είναι για τη χρήση που το χρειάζομαι.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το black από άποψη χαρακτηριστικών σε συνδυασμό με τις διαστάσεις, βάρος, τιμή είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Είναι φινετσάτο κινητό μα καταπληκτική πραγματικά οθόνη (μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το 2χ) ιδίως σε συνθήκες πολύ έντονου φωτισμού (ο κύριος λόγος που το επέλεξα και με δικαίωσε πλήρως). Σαφώς το 2χ είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά άλλα χάνει στα παραπάνω που ανέφερα εξάλου με την 10Ε το black πετάει κυριολεκτικά δεν χρησιμοποιώ πλέον custom launcher γιατί δεν το χρειάζομαι, επίσης να αναφέρω ότι το gps fix σε αυτή την έκδοση λειτουργεί (στην 10D δεν λειτουργούσε) και σε κλειστό χώρο πιάνει δορυφόρους σε 2-3 λεπτά ενώ πριν και 2 ώρες να το άφηνες δεν έπιανε. Να αναφέρω ότι πλέον η διαχείριση της ram είναι εκπληκτική (για αυτό και η ταχύτητα) και πιστεύω ότι με την έκδοση 2.3 το κινητό θα είναι ακόμα καλύτερο, προσωπικά εγώ δεν θα άλλαζα το black με το 2χ κυρίως λόγω της οθόνης και των διαστάσεων του που με βόλεψαν πολύ εεε και τα χαρακτηριστικά του μια χαρά είναι για τη χρήση που το χρειάζομαι.

 

Συνεπώς για κάποιον σαν και μένα που δεν πολυθέλει να πειράξει το κινητό..να περιμένω την επίσημη 2.3 και να μην πειραματιστώ? ¨οσο αναφορά αυτό που λες πως για τα λεφτά του είναι καλό, συμφωνώ..Δεν βρίσκεις κάτι αντίστοιχο στα 300...Όμως σκέψου πως το 2χ πάει στα 340,οπότε δεν έχει μεγάλη διαφορά..Και κάτι άλλο. Βρήκα σε αυτή τη σελίδα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378

 

οδηγό εγκατάστασης rom..Μπορώ να τον ακολουθήσω αν θελήσω να αλλάξω ρομ?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς για κάποιον σαν και μένα που δεν πολυθέλει να πειράξει το κινητό..να περιμένω την επίσημη 2.3 και να μην πειραματιστώ? ¨οσο αναφορά αυτό που λες πως για τα λεφτά του είναι καλό, συμφωνώ..Δεν βρίσκεις κάτι αντίστοιχο στα 300...Όμως σκέψου πως το 2χ πάει στα 340,οπότε δεν έχει μεγάλη διαφορά..Και κάτι άλλο. Βρήκα σε αυτή τη σελίδα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378

 

οδηγό εγκατάστασης rom..Μπορώ να τον ακολουθήσω αν θελήσω να αλλάξω ρομ?

 

Γνωρίζω ότι πλέον η διαφορά στην τιμή μεταξύ των δυο κινητών είναι πλέον μικρή άλλα σου ανέφερα και παραπάνω τους λόγους για τους οποίους επέλεξα το black και δεν θα το άλλαζα με το 2χ (άλλωστε βλέπεις και τι κατρακύλα έχει η τιμή του 2χ).

Και βέβαια μπορείς να αλλάξεις rom με τον παραπάνω οδηγό και μπορείς μάλιστα να επαναφέρεις το κινητό σε οποιαδήποτε εργοστασιακή έκδοση θέλεις αργότερα.

 

ΥΓ.

Οι περισσότεροι από εμάς που αγοράζουμε smartphones εδώ και χρόνια από την εποχή του θρυλικού siemens sx1, νομίζω έχουμε και το μικρόβιο του πειραματισμού άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους αγοράς ενός smartphone. Από κει και πέρα αν όντως δεν θέλεις πολλά πειράγματα τότε καλά κάνεις και θέλεις να περιμένεις την 2.3 η οποία σύντομα θα είναι διαθέσιμη άλλα δεν ξέρω πόσα διαθέσιμα optimus black θα υπάρχουν τότε (Ελληνικά εννοώ).

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά..Αρχίζω και ψήνομαι σιγά σιγά..

 

1) Μπορώ κανονικά να την περάσω από 10a που χω και να κάνω και το gps fix δηλαδή? Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν το ροοτ, μόνο τα 2 προηγούμενα..

2) Η 10e όπως βλέπω είναι αγγλική, αυτό σημαίνει πως δεν θα χω ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο έτσι? Πρόκειται να βγει με ελληνική μοντιφιά?:P

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω οτι σημερα το πρωι εγραψα 2 βιντεακια σε αναλυση 720π και 1080π και δεν υπαρχουν κοψιματα κατα την διαρκεια των 30 δευτ. αν θελει ο φιλος μπορω και να τα ανεβασω youtube για του λογου το αληθες. :)
Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω οτι σημερα το πρωι εγραψα 2 βιντεακια σε αναλυση 720π και 1080π και δεν υπαρχουν κοψιματα κατα την διαρκεια των 30 δευτ. αν θελει ο φιλος μπορω και να τα ανεβασω youtube για του λογου το αληθες. :)

 

Χμ..μπορεί να χα λίγη μνήμη εκείνη την ώρα ή λίγη μπαταρία ή μικρό φωτισμό..πάντως εμένα μου τα κανε..(σε 1080p αποκλέιεται να γραψες βίντεο γιατί απλά δεν υποστηρίζει;)). Θα το ξαναδοκιμάσω και θα σας πω για το βίντεο..

 

Τώρα η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει κάποιο update ούτε καν στην 10d που μου λέτε..Αλλά αν είναι να κάνω, γιατί να μην πάω κατευθειαν στην 10e -αφού όλοι λέτε πως είναι ακόμα πιο γρήγορη?:confused:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Χμ..μπορεί να χα λίγη μνήμη εκείνη την ώρα ή λίγη μπαταρία ή μικρό φωτισμό..πάντως εμένα μου τα κανε..(σε 1080p αποκλέιεται να γραψες βίντεο γιατί απλά δεν υποστηρίζει;)). Θα το ξαναδοκιμάσω και θα σας πω για το βίντεο..

 

Τώρα η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει κάποιο update ούτε καν στην 10d που μου λέτε..Αλλά αν είναι να κάνω, γιατί να μην πάω κατευθειαν στην 10e -αφού όλοι λέτε πως είναι ακόμα πιο γρήγορη?:confused:

 

video size---- hd (1280x720) αυτη ειναι η 720π η 1080π?? μπερδευτηκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

720 είναι, μην μπερεύεσαι..;) Αν θες 1080p βούρ στο 2χ:P
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

my bad :D

 

βασικα δεν με ενδιαφερει καθολου η καμερα να σου πω την αληθεια. ετσι και αλλιως και 1894π να ειναι, αν η ποιοτητα ειναι μετρια, τι να το κανω?? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει κάποιο update ούτε καν στην 10d που μου λέτε..Αλλά αν είναι να κάνω, γιατί να μην πάω κατευθειαν στην 10e -αφού όλοι λέτε πως είναι ακόμα πιο γρήγορη?:confused:

 

Κάνε το update και θα σε πάει στην τελευταία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο με αναλυση 800χ480 για ποιο λογο να θες να βαλεις 1080p ή ακομα και 720p βιντεακια.

Δεν υπαρχει κανενας λογος

Επισης να πω οτι με την 10D στην οποια ειμαι τωρα το κινητο μου με google maps lock-αρει δορυφορους μεσα σε 10 sec (χωρις υπερβολη) και δεν εχω πειραξει τιποτα.!

Ακομα ερχομενος απο ενα HD 2 rooted android εχω εντυπωσιαστει με την μπαταρια του LG, κραταει περισσοτερα πο οσο ειχα φανταστει

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κρατήσω backup για να περάσω την 10d?ή την περνάει από πάνΩ? Πάντως από το κινητό που πήγα να κάνω update (εφαρμογές-->ενημέρωση λογισμικού) μου λέει πως φοράω το τελευταίο..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επισης να πω οτι με την 10D στην οποια ειμαι τωρα το κινητο μου με google maps lock-αρει δορυφορους μεσα σε 10 sec (χωρις υπερβολη) και δεν εχω πειραξει τιποτα.!

 

Δοκίμασε και χωρίς internet και ξαναπές μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...