Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, ευχαριστώ!

Αν και ακόμα και μόνο μέσω play google αν κατεβάζει κάποιος, δεν υπάρχει 100% ασφάλεια...

https://www.secnews.gr/91619/google-1-android-harmful-apps/

Η μονη σοβαρή απειλή αυτή τη στιγμη στα android είναι τα rat και προς το παρόν τα περισσότερα είναι μη ανιχνεύσιμα απο όλα τα antivirus.

 

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται antivirus ούτε για σερφαρισμα στο ίντερνετ?

 

Στάλθηκε από το Che2-L11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν σερφαρεις απο δημοσια δίκτυα με ενα VPN είσαι καλυμμένος. Το antivirus δεν θα σε προστατέψει απο τέτοιου ειδους απειλές.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλα χρονια χρηστης android,δεν χρησιμοποιω στο κινητο εφαρμογες τραπεζων winbank κλπ.

Τελευταια επειδη χρειαζομαι να κανω καποιες συναλλαγες paypal,winbanking λεω να το δοκιμασω αν και φοβαμαι λιγακι.

Δεν μπορει ας πουμε τον κωδικο που στελενι με σμσ η τραπεζα για επικυρωση να τον υποκλεψει καποιο κακοβουλο λογισμικο και να εκτελεσει συναλλαγες?

Δεν υπαρχουν keyloggers?

Πως προστατευομαι?Καμμια προταση?Εσεις χρησιμοποιηται εφαρμογες wallet,paypal klp?

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλα χρονια χρηστης android,δεν χρησιμοποιω στο κινητο εφαρμογες τραπεζων winbank κλπ.

Τελευταια επειδη χρειαζομαι να κανω καποιες συναλλαγες paypal,winbanking λεω να το δοκιμασω αν και φοβαμαι λιγακι.

Δεν μπορει ας πουμε τον κωδικο που στελενι με σμσ η τραπεζα για επικυρωση να τον υποκλεψει καποιο κακοβουλο λογισμικο και να εκτελεσει συναλλαγες?

Δεν υπαρχουν keyloggers?

Πως προστατευομαι?Καμμια προταση?Εσεις χρησιμοποιηται εφαρμογες wallet,paypal klp?

Να χρησιμοποιείς ένα αξιόπιστο password manager, πάντα να βάζεις μεγάλους και δύσκολους κωδικούς και να μην βάζεις σπασμένες εφαρμογές και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλα χρονια χρηστης android,δεν χρησιμοποιω στο κινητο εφαρμογες τραπεζων winbank κλπ.

Τελευταια επειδη χρειαζομαι να κανω καποιες συναλλαγες paypal,winbanking λεω να το δοκιμασω αν και φοβαμαι λιγακι.

Δεν μπορει ας πουμε τον κωδικο που στελενι με σμσ η τραπεζα για επικυρωση να τον υποκλεψει καποιο κακοβουλο λογισμικο και να εκτελεσει συναλλαγες?

Δεν υπαρχουν keyloggers?

Πως προστατευομαι?Καμμια προταση?Εσεις χρησιμοποιηται εφαρμογες wallet,paypal klp?

 

Κανω τα τελευταία 2-3 χρονια οταν ειμαι εξω ολες της συναλλαγές μου με τράπεζες απο το κινητό και ποτε δεν με έκλεψαν τιποτα.Να προσεχείς μην μπαίνεις απο δημόσια wi-fi και κατεβάζεις-μπαίνεις σε περίεργες εφαρμογές-ιστοσελίδες.Εκτος αν εισαι τοσο καντέμης που μπούνε στο δικο σου κινητό :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλα χρονια χρηστης android,δεν χρησιμοποιω στο κινητο εφαρμογες τραπεζων winbank κλπ.

Τελευταια επειδη χρειαζομαι να κανω καποιες συναλλαγες paypal,winbanking λεω να το δοκιμασω αν και φοβαμαι λιγακι.

Δεν μπορει ας πουμε τον κωδικο που στελενι με σμσ η τραπεζα για επικυρωση να τον υποκλεψει καποιο κακοβουλο λογισμικο και να εκτελεσει συναλλαγες?

Δεν υπαρχουν keyloggers?

Πως προστατευομαι?Καμμια προταση?Εσεις χρησιμοποιηται εφαρμογες wallet,paypal klp?

Ποτε μη κανεις συναλλαγή απο δημόσιο δίκτυο. Δεν είναι απαραίτητο να σε ραταρει κάποιος για να σου κλέψει το username και το password.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν χρησιμοποιω password manager,βασικα ουτε στον υπολογιστη.

Με χρηση user και οχι admin και προσοχη που μπαινω και τι καταβαζω δεν εχω ουτε av στον υπολογιστη και δεν ειχα ποτε θεμα.

Τα εμπιστευεστε τα password manager?Αν ναι τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν χρησιμοποιω password manager,βασικα ουτε στον υπολογιστη.

Με χρηση user και οχι admin και προσοχη που μπαινω και τι καταβαζω δεν εχω ουτε av στον υπολογιστη και δεν ειχα ποτε θεμα.

Τα εμπιστευεστε τα password manager?Αν ναι τι προτεινετε?

 

https://www.dashlane.com/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν χρησιμοποιω password manager,βασικα ουτε στον υπολογιστη.

Με χρηση user και οχι admin και προσοχη που μπαινω και τι καταβαζω δεν εχω ουτε av στον υπολογιστη και δεν ειχα ποτε θεμα.

Τα εμπιστευεστε τα password manager?Αν ναι τι προτεινετε?

Εγώ προτείνω keepass2android offline. Το ότι είναι offline και μόνο σου παρέχει μεγάλη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν χρησιμοποιω password manager,βασικα ουτε στον υπολογιστη.

Με χρηση user και οχι admin και προσοχη που μπαινω και τι καταβαζω δεν εχω ουτε av στον υπολογιστη και δεν ειχα ποτε θεμα.

Τα εμπιστευεστε τα password manager?Αν ναι τι προτεινετε?

Με χρηστη user φιλε μπορω να μπω στον υπολογιστη σου και να μην παρεις χαμπαρι. Μονο admin να χρησιμοποιεις.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Με χρηστη user φιλε μπορω να μπω στον υπολογιστη σου και να μην παρεις χαμπαρι. Μονο admin να χρησιμοποιεις.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

Δεν μπορεις ομως να κανεις εγγραφες registry.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε είναι στυλ 1password?

 

Υπάρχει κάποιο App που να κλειδώνω αλλά αππ με δακτυλικό?

 

Ναι. Αν θέλεις, κάνει log in μόνο του, με κάποιους περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους.

 

Το τελευταιο διαστημα εχω σοβαρό θεμα με ενα malware (μαλλον) το οποιο μεσω google λογαριασμου και google ads συνεχώς μου εμφανίζεται μπροστά μου.

 

Μετά απο ολιγόλεπτο browsing (στον chrome και σε οσους browsers βασίζονται σε αυτον πχ dolphin, οχι στον firefox) μου εμφανιζεται το παρακάτω.

 

https://thecomputerperson.wordpress.com/2016/05/22/fake-virus-warning-on-imgur-pages-android-phones-only/

screenshot_20160522-100346.png

 

Εν τέλει αυτό οδηγει στο play store νομιζω σε μια tuning εφαρμογή.Δεν ειναι ιος.

Επίσης εμφανίζεται μονο στον λογαριασμό μου , και οχι πχ στον εταιρικό μου.Δεν αφορά τη συσκευή επίσης.

Δοκιμασα καθαρισμό ιστορικού και δεδομενων σε ολους τους chrome που ειναι συνδεδεμένους με τον λογαριασμό μου , οπως και αλλαξα και το google ad ID μου .

Το αποτέλεσμα πάλι το ιδιο μετα απο λιγες ωρες ή ημέρες.

 

Το αντιμετωπίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ στο δίκτυο και δεν υπάρχει σαφής λύση.

Σιγουρα σχετίζεται με google ads. Οποτε ειμαι σε full browser mode μου το βγάζει.Οποτε ειμαι σε mobile mode (που δεν εμφανίζονται διαφημίσεις) δεν εχω πρόβλημα.

 

Αν κάποιος εβγαλε άκρη , παρακαλώ ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κι εγώ και το έλυσα προσωπικά με αυτό τον browser:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.adblockplus.browser

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κι εγώ και το έλυσα προσωπικά με αυτό τον browser:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.adblockplus.browser

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Έχω βρει και εγώ τέτοιες λύσεις, αλλά είναι μεγάλη ντροπή για την google να αφήνει τέτοιο διαφημιστικό να περνάει έτσι.

Πλέον δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά πχ ανά session , αλλά κυριολεκτικά σχεδόν σε κάθε reopen της σελίδας.

Ο chrome πλέον είναι εντελώς άχρηστος για μένα και σε αυτόν έχω όλο το ιστορικό, αποθηκευμένα logins ,passwords κλπ.

 

Μου φαίνεται αδιανοητο να μην έχει βρεθεί λύση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Έχω βρει και εγώ τέτοιες λύσεις, αλλά είναι μεγάλη ντροπή για την google να αφήνει τέτοιο διαφημιστικό να περνάει έτσι.

Πλέον δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά πχ ανά session , αλλά κυριολεκτικά σχεδόν σε κάθε reopen της σελίδας.

Ο chrome πλέον είναι εντελώς άχρηστος για μένα και σε αυτόν έχω όλο το ιστορικό, αποθηκευμένα logins ,passwords κλπ.

 

Μου φαίνεται αδιανοητο να μην έχει βρεθεί λύση ακόμα.

 

γιατί να βρει λύση ? νομίζεις την νοιάζει ? αφού τα κονομάει τρέλλα !!!!

εδώ δεν βλέπεις το μάρκετ που γέμισε ότι σαβούρα υπάρχει ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας.

Δεν ξέρω αν ρωτώ σε σωστό νήμα...

Κάποια εφαρμογή που να δουλεύει σωστά ώστε να ξέρω ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται η κόρη μου γνωρίζουμε;;;

 

Ευχαριστώ!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Δεν ξέρω αν ρωτώ σε σωστό νήμα...

Κάποια εφαρμογή που να δουλεύει σωστά ώστε να ξέρω ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται η κόρη μου γνωρίζουμε;;;

 

Ευχαριστώ!

Υπαρχει η eset parental control.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η eset parental control.

Ευχαριστώ!

Βλέπω όμως πολύ χαμηλή βαθμολογία και αρνητικά σχόλια...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Kαι με τον device manager δεν μπορεί;Εντοπισμός συσκευής κλπ κλπ?

Θα το δω κι αυτό...

Το θέμα είναι να βρω κάτι ώστε να μην μπορεί να το "βρει" κιόλας... ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω κι αυτό...

Το θέμα είναι να βρω κάτι ώστε να μην μπορεί να το "βρει" κιόλας... ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Το Android device manager δε θα φαίνεται πουθενά, καθώς δεν είναι ξεχωριστή εφαρμογή αλλά εγγενής λειτουργία.

https://www.google.com/android/devicemanager

Link to comment
Share on other sites

Το Android device manager δε θα φαίνεται πουθενά, καθώς δεν είναι ξεχωριστή εφαρμογή αλλά εγγενής λειτουργία.

https://www.google.com/android/devicemanager

 

Και μόλις πατάς να εντοπιστεί η συσκευή, εμφανίζει ειδοποίηση στη συσκευή ότι εντοπίστηκε !!! :lol::lol::lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...