Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά sorry που ξαναρωτάω..αλλά δεν πήρα απάντηση...θα βγει 2.2.1 ώστε να μην χάσουμε εγγύηση??

 

Παραθετω απαντηση που εδωσα πιο πριν σε αλλον φιλο.

 

Φιλε προφανως για να μην απανταει καποιος θα σημαινει 2 πραγματα:

 

α) Δεν ξερει κανεις, αρα περιμενεις μπας και εμφανιστει καποιος που ξερει.

β) Εχει απαντηθει εκατομμυρια φορες, αρα ψαχνεις.

 

Δεν βοηθαει σε τιποτα να ποσταρουμε την ερωτηση μας σε οτι topic υπαρχει....................

 

Για μια ακομη φορα λοιπον, η 2.2.1 ειναι αγγλικη και δεν υπαρχει καμια ανακοινωση για Ελλαδα. Εικαζω οτι θα βγει, καθως απο τη στιγμη που την εδωσαν εκει ειναι υποχρεωμενοι να την δωσουν και σε εμας. Πολλες φορες κι ενα google βοηθα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

επιτυχής αναβάθμιση απο jm5 eur κι νιώθω παγωμένος. λειπουν τα widgets και τα shortcuts στην επιφάνεια. το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το htc_ime. δεν φορτώνει το πληκτρολόγιο και κολλάει...τι παίζει?το έβγαλα και το ξαναβαλα. τζίφος
Link to comment
Share on other sites

Απεκατεστησα τα KIES και το ξανα φορτωσα. Ενω διχνει οτι αναγνωριζει το κινητο δεν μπορω να περασω δεδομενα καθολου επαφες φωτογραφιες κτλ.

 

Να κανω ερωτηση, επειδη το κινητο δεν το εχω και πολυ καιρο ενα μηνα μονο και δεν με απασχολουν τα application, πιστευετε αμα κανω ενα φορματ του κινητου θα το δουλεψει ξανα με το kies?

 

Καταρχας γινεται σαν ενα ειδος format στο κινιτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Απεκατεστησα τα KIES και το ξανα φορτωσα. Ενω διχνει οτι αναγνωριζει το κινητο δεν μπορω να περασω δεδομενα καθολου επαφες φωτογραφιες κτλ.

 

Να κανω ερωτηση, επειδη το κινητο δεν το εχω και πολυ καιρο ενα μηνα μονο και δεν με απασχολουν τα application, πιστευετε αμα κανω ενα φορματ του κινητου θα το δουλεψει ξανα με το kies?

 

Καταρχας γινεται σαν ενα ειδος format στο κινιτο!!!

 

Αυτο που θα προτεινα ειναι να πεταξεις τελειως απο τον σκληρο σου μια απο τις χειροτερες υλοποιησεις για σουιτες κινητων που εχει φτιαξει ποτε εταιρια και να δουλεψεις το κινητο σαν εξωτερικο σκληρο δισκο κατα τα γνωστα, δηλαδη με mount της sdcard κλπ

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

επιτυχής αναβάθμιση απο jm5 eur κι νιώθω παγωμένος. λειπουν τα widgets και τα shortcuts στην επιφάνεια. το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το htc_ime. δεν φορτώνει το πληκτρολόγιο και κολλάει...τι παίζει?το έβγαλα και το ξαναβαλα. τζίφος

 

Τα widgets ειναι λογικο να λειπουν.

Οσον αφορα το Htc_Ime δεν σου δουλευει γιατι η εκδοση που εχεις δεν ειναι για 2.2.

Ψαχνεις για την high resolution που ειναι συμβατη και εχει ανεβει και εδω νομιζω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, έχω ένα προβληματάκι. Όταν αγόρασα το κινητό μου θυμάμαι ότι είχα JM5, από sales code κλπ. δεν είχα ιδέα, αλλά μου έχει καρφωθεί ότι είχα EUR χωρίς πλέον να είμαι σίγουρος. Πέρασα διάφορα στάδια ROMs και είπα να βάλω έτσι για δοκιμή πάλι την μαμά JM5 και να άνω την επίσημη αναβάθμιση. Διάλεξα μετά το φλας EUR. Όλα εντάξει, αλλά στο KIES δε μου δίνει δυνατότητα αναβάθμισης. Οι ερωτήσεις μου τώρα:

- γιατί δεν μου επιτρέπει αναβάθμιση;

- υπάρχει συνδιασμός JM5/COS;

- πώς μπορούμε να μάθουμε τί sales code είχαμε αρχικά;

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

 

EDIT: Τελικά πέρασα μέσω registry patch το 2.2, με EUR sc, παρ΄όλ αυτά θα ήθελα να μάθω για τα ερωτούμενα, με έχει φαεί η περιέργια xD

Edited by preveza
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβληματακι.μετα την αναβαθμιση σε 2.2 το kies δεν μου αναγνωριζει το κινητο.αναγνωριζεται μονο απο τα windows σαν αφαιρουμενος δισκος.υπαρχει καποια ρυθμιση διαφορετικη που πρεπει να κανω απο το κινητο???γιατι θελω να περασω τις επαφες που ειχα κανει back-up και δεν μπορω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβληματακι.μετα την αναβαθμιση σε 2.2 το kies δεν μου αναγνωριζει το κινητο.αναγνωριζεται μονο απο τα windows σαν αφαιρουμενος δισκος.υπαρχει καποια ρυθμιση διαφορετικη που πρεπει να κανω απο το κινητο???γιατι θελω να περασω τις επαφες που ειχα κανει back-up και δεν μπορω

 

Έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις USB να συνδέεται μέσω Samsung Kies ή ως συσκευή αποθήκευσης; Τσέκαρέτο καλύτερα, επίσης USB debug mode πρέπει να είναι απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις USB να συνδέεται μέσω Samsung Kies ή ως συσκευή αποθήκευσης; Τσέκαρέτο καλύτερα, επίσης USB debug mode πρέπει να είναι απενεργοποιημένο.

 

και τα 2 ειναι οπως λες...

Link to comment
Share on other sites

ειναι EUR ....το θεμα ειναι οτι αν δε κανει το usb mtp install δε μου αναγνωριζει το κινητο το kies και εχει κολλησει στο searching

 

Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε ένα από τα 3 pc που χρησιμοποιώ. Σε Windows 7 και σε ενα XP συνδέεται κανονικά, ενώ σε ένα άλλο XP δε συνδέεται....

Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό αλλά γίνεται!!! Τελικά έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι κάτι φταίει στο pc παρά στο κινητό.

Samsung GT-i9000 Galaxy S Gingerbread 2.3.6 with Semaphore 2.5.0

PDA ~>I9000XWJW1

PHONE ~> I9000XXJVT

CSC ~> I9000OXXJV9

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου από αναβάθμιση σε 2.2.

 

Την έκανα με χρήση του Kies Registry Patcher αφού είχα PDA: JM5, Phone: JM1, CSC: JM1 και σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στο forum και όλα πήγαν πολύ καλά.

Όπως αναφέρουν πολλά παιδιά η επανεκκίνηση κράτησε λίγο παραπάνω από το κανονικό ... όχι 5λεπτο αλλά ~2λεπτο σίγουρα.

 

Το κράτησα 2 ημέρες χωρίς Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων αλλά τελικά την έκανα κι έχω να επιβεβαιώσω ότι βοήθησε πολύ! Μετά την επαναφορά σβήστηκαν όλες οι επαφές και οι εφαρμογές αλλά δεν πειράχτηκαν αρχεία ήχου, φωτογραφιών, βίντεο και τίποτα από την εξωτερική κάρτα.

 

Σαν απλός χρήστης του τηλεφώνου έχω να πω ότι κάποιες αλλαγές στη νέα έκδοση, όπως η Ελληνική μπάρα στις επαφές, μου αρέσουν τόσο ώστε να μη μου κακοφαίνεται η μικρή διαφορά στην απόδοση σε σχέση με την 2.1 που είχα πριν. Καμιά φορά παρατηρώ κάποια στιγμιαία κολλήματα στη μετάβαση από λειτουργία σε λειτουργία αλλά τίποτα το εκνευριστικό.

 

Τέλος έκανα root με το superoneclick το οποίο λειτούργησε με τη μία.

 

Κατά τη γνώμη μου η αναβάθμιση συστήνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου από αναβάθμιση σε 2.2.

 

Την έκανα με χρήση του Kies Registry Patcher αφού είχα PDA: JM5, Phone: JM1, CSC: JM1 και σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στο forum και όλα πήγαν πολύ καλά.

Όπως αναφέρουν πολλά παιδιά η επανεκκίνηση κράτησε λίγο παραπάνω από το κανονικό ... όχι 5λεπτο αλλά ~2λεπτο σίγουρα.

 

Το κράτησα 2 ημέρες χωρίς Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων αλλά τελικά την έκανα κι έχω να επιβεβαιώσω ότι βοήθησε πολύ! Μετά την επαναφορά σβήστηκαν όλες οι επαφές και οι εφαρμογές αλλά δεν πειράχτηκαν αρχεία ήχου, φωτογραφιών, βίντεο και τίποτα από την εξωτερική κάρτα.

 

Σαν απλός χρήστης του τηλεφώνου έχω να πω ότι κάποιες αλλαγές στη νέα έκδοση, όπως η Ελληνική μπάρα στις επαφές, μου αρέσουν τόσο ώστε να μη μου κακοφαίνεται η μικρή διαφορά στην απόδοση σε σχέση με την 2.1 που είχα πριν. Καμιά φορά παρατηρώ κάποια στιγμιαία κολλήματα στη μετάβαση από λειτουργία σε λειτουργία αλλά τίποτα το εκνευριστικό.

 

Τέλος έκανα root με το superoneclick το οποίο λειτούργησε με τη μία.

 

Κατά τη γνώμη μου η αναβάθμιση συστήνεται!

 

φιλε μου εσενα το kies στο αναγνωριζει κανονικα το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εσενα το kies στο αναγνωριζει κανονικα το κινητο?

Eπειδη και εγω εχω ενα θεματακι και ακομη το ψαχνω,εχθες προσπαθησα να συνδεσω το κινητο στο λαπτοπ σαν αφαιρουμενο δισκο και τζιφος.....(win vista,ειχα ηδη βγαλει το lagfix).....υποθετω οτι πρεπει να περασω χειροκινητα τα drivers του κινητου ξεχωριστα απο αυτα που εχει ηδη το KIES γιατι δεν το εχω συνδεσει ακομα αφου δεντο βλεπει καν το λαπτοπ.

Oταν συνδεω το κινητο μου δειχνει κανονικα οτι κανει την συνδεση αλλα δεν μου το εμφανιζει καθολου σαν αφαιρουμενο δισκο.Ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω?

 

(θελω να σωσω οτι εχω απο φωτος,βιντεο για να κανω την αναβαθμιση σε 2.2 να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα χασω κατι με αυτην.)

 

Επισης αν ξερει καποιος τι μπορω να κανω για να σωσω μυνηματα που εχω στο κινητο.APPS δεν εχω προβλημα τα ξαναπερναω χειροκινητα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εσενα το kies στο αναγνωριζει κανονικα το κινητο?

 

Ναι, κανονικότατα .... το είδα το μήνυμά σου στην προηγούμενη σελίδα και φαίνεται περίεργο ... δυστυχώς δεν έχω κάποια πρόταση

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ξερει καποιος τι μπορω να κανω για να σωσω μυνηματα που εχω στο κινητο.APPS δεν εχω προβλημα τα ξαναπερναω χειροκινητα.:)

 

SMS Backup+ ! Αποθηκεύει όλα τα μυνήματα στο gmail με δυνατότητα επαναφοράς, συγχρονισμού και αυτόματου backup. Δωρεάν απο το market.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικότατα .... το είδα το μήνυμά σου στην προηγούμενη σελίδα και φαίνεται περίεργο ... δυστυχώς δεν έχω κάποια πρόταση

 

ποια εκδοση kies χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να ξαναπερνουσες την ρομ?

 

 

 

πως μπορώ να το κάνω αυτό; όσοι βάλατε την επίσημη froyo βλέπετε τις επαφές μέσω του kies;

Link to comment
Share on other sites

Oταν συνδεω το κινητο μου δειχνει κανονικα οτι κανει την συνδεση αλλα δεν μου το εμφανιζει καθολου σαν αφαιρουμενο δισκο.Ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω?

 

 

Νομίζω ότι μια βόλτα από το thread «οδηγός για νέους χρήστες» θα έλυνε αυτήν σου την απορία, όπως ενδεχομένως και κάποιες άλλες. Αυτό συνιστώ και για όσους έχουν προβλήματα σύνδεσης με το kies.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

1.5.3.10103_102

 

εγω δοκιμασα και την 2.0 αλλα παλι τιποτα.τι να πω με αυτο το κ...προγραμμα που εχουμε μπλεξει...ας βοηθησει καποιος plz να μην χασω τα τηλεφωνα μου

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμασα και την 2.0 αλλα παλι τιποτα.τι να πω με αυτο το κ...προγραμμα που εχουμε μπλεξει...ας βοηθησει καποιος plz να μην χασω τα τηλεφωνα μου

 

Έκανες καμιά γενική αναζήτηση σε google μήπως βρεις κάτι σχετικό με το πρόβλημα? Παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καμιά γενική αναζήτηση σε google μήπως βρεις κάτι σχετικό με το πρόβλημα? Παράδειγμα

 

Απ'οτι προσεξα στα περισσοτερα υπαρχει προβλημα συνδεσης γενικα με το pc.προβλημα που ειχα κι εγω οταν πηρα το κινητο.καπου καπως βρηκα κατι και το εφτιαξα.αλλα τωρα ειναι λιγο διαφορετικο με την εννοια οτι ενω το βλεπει το κινητο σαν αφαιρουμενο δισκο,οταν ανοιγω το Kies το ψαχνει αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

 

Παρατήρησε κανείς με την αναβάθμιση σε 2.2 τις δυνατότητες "back up my data" και "automatic restore" που έχει πλέον το μενού "privacy" των ρυθμίσεων?

Τί ακριβώς κάνουν αυτά και χρειάζεται να είναι συνέχεια ενεργοποιημένα?

(από μία μικρή έρευνα που έκανα μάλλον σχετίζονται με την αποθήκευση ρυθμίσεων εφαρμογών στον λογαριασμό google και επαναφορά τους σε περίπτωση reinstall... Όμως η αποτελεσματικότητα - λειτουργικότητα της δυνατότητας αμφισβητείται και πολλοί συστήνουν την απενεργοποίηση των συγκεκριμένων ρυθμίσεων).

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε ένα από τα 3 pc που χρησιμοποιώ. Σε Windows 7 και σε ενα XP συνδέεται κανονικά, ενώ σε ένα άλλο XP δε συνδέεται....

Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό αλλά γίνεται!!! Τελικά έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι κάτι φταίει στο pc παρά στο κινητό.

 

χαχα θα μας τρελλανει η samsung . εγω παλι κατεληξα οτι φταιει το κινητο γιατι προσπαθησα με xp,με windows 7 starter/home/ultimate και τζιφος.(το ενα pc ηταν απο σφραγισμενο κουτι(που μετανιωσα που τ ανοιξα το λαπτοπακι :P ).ειχα κανει ψαξιμο για αρχεια με μεγαλη καταληξη κι ενα σωρο αλλα με drivers με kies 1.5.. και 2 και μονο μετα απο format του galaxy μπορεσε να συνδεθει.απο τοτε και μεχρι την επομενη φορα βλεπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

καιιιιιιι εφτασε και η δικη μου σειρα για εντυπωσεις με την 2.2....... την κρατησα 2 μερες. τελος.

 

*καλυτερη μπαταρια απ την 2.1 σιγουρα.

 

*gps γρηγορο lock

 

*lagαρισμα στην αρχη μετα απο φρεσκο φορματ,λιγο.με την πρωτη δεκαδα εφαρμογων εγινε φιδι και σερνοταν

 

*browser αστα να πανε με το flash...εκει γινεται βοας και δε ξεκολαει απο κατω το συρσιμο..

 

*σου δινει την εντυπωση προχειροδουλειας η εκδοση της 2.2 που εδωσαν...scrollaρεις και λες ''οη πανα'ι'αμ'' μη παθει τιποτα...

 

 

μετα κοπων και βασανων πηγα σε jpy 2.2.1 με speedmod και swype χθες και δε ξεκουναω πια.η καλυτερη επιλογη που εχω κανει κι ας εχασα την εγγυηση μου :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...