Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά μία ανακοίνωση τα καραγκιοζακια της Samsung Hellas δεν μπορούν να βγάλουν για το ποια ρομ θα καλύψουν και πότε; Γελοία εταιρεία...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοειται δεν σκαλιζω τιποτα απλα μου εκανε εντυπωση που επιασε στον GIANNAKIS75. Το μοντακι υπαρχει για την JPH αλλα για την XX οχι την XW

 

Τι να πω παντος μπηκε κανονικοτατα αλλα οκ ενταξει ειναι ολα ρισκο.θα δηξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα.

Μια βοήθεια please !!!!!!!

Έκανα αναβάθμιση μέσω kies (με την χακεριά αφού είχα JM5) και αφού μου έβγαλε ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η συσκευή θα κάνει reboot, αφού ξεκίνησε να bootάρει κόλλησε στο λογότυπο που γράφει "GALAXY S GT-I9000" εδώ και 15 λεπτά περίπου. Παιδιά βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα.

Μια βοήθεια please !!!!!!!

Έκανα αναβάθμιση μέσω kies (με την χακεριά αφού είχα JM5) και αφού μου έβγαλε ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η συσκευή θα κάνει reboot, αφού ξεκίνησε να bootάρει κόλλησε στο λογότυπο που γράφει "GALAXY S GT-I9000" εδώ και 15 λεπτά περίπου. Παιδιά βοήθεια!!!

 

Και φυσικα το lagfix που ειχες δεν το απενεργοποιησες πριν την αναβαθμιση...Α ρε Popup που σας χρειαζεται...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα.

Μια βοήθεια please !!!!!!!

Έκανα αναβάθμιση μέσω kies (με την χακεριά αφού είχα JM5) και αφού μου έβγαλε ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η συσκευή θα κάνει reboot, αφού ξεκίνησε να bootάρει κόλλησε στο λογότυπο που γράφει "GALAXY S GT-I9000" εδώ και 15 λεπτά περίπου. Παιδιά βοήθεια!!!

 

ειχες και το lagfix?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο ήταν απείραχτο από την μάνα του χωρίς lag χωρίς root χωρίς απολύτως τίποτα

 

μμμμμμ τι να πουμε οτι εισαι ατυχος? κατι δεν πηγε καλα παντος.τα 3 botton combo λειτουργουν?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε περιμενε 5 λπτα ακομη

εαν οχι δοκιμασε τα 3 κουμπάκια να μπεις σε recovery να ξαναμπουταρεις

 

εαν δεν τα εχεις, βγακε την μπαταρια περιμενε 3-4 λεπτα και δοκιμασε να ξαναμπεις και ο θεός βοηθος

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο ήταν απείραχτο από την μάνα του χωρίς lag χωρίς root χωρίς απολύτως τίποτα

 

Τοτε να σου ζητησω ειλικρινα συγγνωμη για το υφος μου πριν, απλα με ολα αυτα που λεμε εδω τις τελευταιες μερες δεν θα το αντεχα κι αλλο brick λογω απροσεξιας. Εγινε καμια αποσυνδεση στη διαρκεια της διαδικασιας? Τα 3 κουμπια θα σε σωσουν, αλλιως κι εσυ για Jig εισαι γιατι σωζεται το κινητο. Παντως εισαι εντος εγγυησης.

 

Αναρωτιεμαι ποσα τηλεφωνα παιζει να εχουν φυγει για service χθες και σημερα μονο...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο ήταν απείραχτο από την μάνα του χωρίς lag χωρίς root χωρίς απολύτως τίποτα

δοκιμασε να βγαλεις μπαταρια και να το ανοιξεις παλι,αν κανει παλι τα ιδια δες (αφου το σβησεις βγαζοντας μπαταρια πρωτα και στην συνεχεια την ξαναβαλεις) αν σου δουλευει ο συνδιασμος πληκτρων για να μπεις σε download mode γιατι το odin πλεον θα ειναι μονοδρομος.

 

edit: αστραπη απαντησατε ολοι και με προλαβατε

Link to comment
Share on other sites

με vol down+home+start booton με εβγαλε στο κιτρινο τριγωνο με το ανθρωπάκι και απο κατω γραφει Downloading...

do not turn off Target!!!

Link to comment
Share on other sites

με vol down+home+start booton με εβγαλε στο κιτρινο τριγωνο με το ανθρωπάκι και απο κατω γραφει Downloading...

do not turn off Target!!!

 

ναι ρε φιλεεεε σωθηκες.....odin και ξαναφλασαρεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με vol down+home+start booton με εβγαλε στο κιτρινο τριγωνο με το ανθρωπάκι και απο κατω γραφει Downloading...

do not turn off Target!!!

 

Αρχηγος επομενως!!Μπορεις να φλασαρεις ανετα. Πρεπει ομως να διαβασεις τους οδηγους στις πρωτες σελιδες για να καταλαβεις τι παιζει αν δεν εχεις ξαναφλασαρει. Για να βγεις απο το download mode απλα βγαζεις τη μπαταρια και οποτε θελεις ξαναμπαινεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

επιτηδες εβγαλε η samsung το update χθες ελεγε μας κοροιδευατε που δεν βγαζουμε froyo τωρα θα πατε ολοι για service για να κανετε μαυρα χριστουγεννα...χαχαχαχαχα:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Μια Βοήθεια όμως για το odin δεν ειμαι και ιδιαιτέρως σχετικος. Κάποια παραπομπή έστω να το κάνω μόνος μου αν δεν μπορεί καποιος να βοηθήσει (ειναι και παραμονή χριστουγέννων)
Link to comment
Share on other sites

Μια Βοήθεια όμως για το odin δεν ειμαι και ιδιαιτέρως σχετικος. Κάποια παραπομπή έστω να το κάνω μόνος μου αν δεν μπορεί καποιος να βοηθήσει (ειναι και παραμονή χριστουγέννων)

 

Πρεπει να δεις στις πρωτες σελιδες φιλε δεν γινεται να εξηγησουμε απο ποστ τη διαδικασια θα γινει λαθος σιγουρα. Γιαυτο σου ειπα βγαλε τη μπαταρια, διαβασε τους οδηγους καλα και οποτε θες και νιωθεις σιγουρος ξαναμπαινεις με τα 3 κουμπια. Πωπω ρε σεις αντρα θελω τωρα τον θελω:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

τα παθαμε και μεις

 

με vol down+home+start booton με εβγαλε στο κιτρινο τριγωνο με το ανθρωπάκι και απο κατω γραφει Downloading...

do not turn off Target!!!

 

οκ εισαι τωρα για odin που ρωτας

 

αν δεν τα πας καλα με τα λινκ δωσε μου μαιλ με pm να στο στειλω

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με επιτυχια το φλασαρισμα σε JM2 με COS και θα προσπαθησω να πάρω την 2.2 κανονικά τώρα μέσω Kies.

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον φίλο mylogic_x που μου είπε να του στείλω pm αν εχω πρόβλημα. Το εκτιμώ ιδιαιτέρως!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με επιτυχια το φλασαρισμα σε JM2 με COS και θα προσπαθησω να πάρω την 2.2 κανονικά τώρα μέσω Kies.

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον φίλο mylogic_x που μου είπε να του στείλω pm αν εχω πρόβλημα. Το εκτιμώ ιδιαιτέρως!!!

 

Χρόνια Πολλά και καλή αναβάθμιση :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κατάλαβα η έκδοση 2.2 δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σύγκριση με τη 2.1, οπότε μάλλον θα περιμένω κατευθείαν την 2.2.1 η οποία απ' ό,τι λένε όλοι είναι σαφώς βελτιωμένη και διαφοροποιείται.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα κι εγω εχθες την ελληνικη επισημη πλεον XWJPH κανονικοτατα μεσω kies. Για τη διαδικασια κλπ μην τα ξαναλεμε λιγο πολυ τα ξερετε ολοι. Η δικια μου περιπτωση ηταν πιο ιδιεταιρη, αφου το κινητο μου ηταν γερμανικο αλλα επειδη καταστραφηκε μου το αλλαξαν στο service σε ελληνικο product code, rom και τα παντα. Το μονο που εχω να παρατηρησω για τη διαδικασια ειναι οτι μολις εκανε reboot το κινητο εμεινε για αρκετη ωρα (πανω απο 5λεπτο) στην αρχικη οθονη με το S και τα ψιλοχρειαστηκα αλλα τελικα ολα καλα. Να σημειωσουμε οτι η αναβαθμιση δεν σβηνει τιποτα απο το κινητο απο εφαρμογες, αρχεια, επαφες κλπ αλλα εμενα εστρωσε μονο μετα το hard reset το οποιο φυσικα συστηνω, μετα απο backup φυσικα.

 

Πριν απο αυτην ειχα την επισημη ελληνικη JM2, ενω περασα και απο αλλες rom, eclair και froyo, με την JM8 να ειναι μεχρι στιγμης η κορυφαια rom με την οποια εχω ασχοληθει. Στην JPH δεν εκανα ιδιεταιρα πειραγματα, απλα φλασαρα διαφορετικο kernel οπως απαιτουσε το mod cf-root του ChainFire απο το xda. Mε τη μεθοδο αυτη το κινητο γινεται root, ενω επαναφερεται ταυτοχρονα και το recovery 2e. Με lagfix κλπ δεν θα ασχοληθω γιατι θελω μια "καθαρη" rom να δω πως τα παει και αν δικαιολογει την πολυμηνη καθυστερηση απο μεριας samsung (εδω γελαμε).

 

Μια μερα που εχω ασχοληθει με την rom και οι εντυπωσεις ειναι αναμεικτες. Αρχικα και οταν η rom ηταν τελειως light, αφου δεν ειχα περασει απο πανω το backup και ουσιαστικα ηταν αδεια απο εφαρμογες, εδινε την αισθηση της γρηγοραδας και της ομαλοτητας. Μια χαρα απο οθονη σε οθονη οι εφαρμογες ανοιγαν κι εκλειναν πολυ γρηγορα, γενικα ολα καλα. Μολις επανεφερα τα παντα και δουλευτηκε καποιες ωρες αρχισαν τα ομορφα...Καρεδιασματα στο scrolling, οι εφαρμογες αργουσαν να ανοιξουν και να κλεισουν, με το γνωστο πολλαπλο πατημα του back button για να βγεις στο μενου να σου σπαει τα νευρα απο την καθυστερηση. Φυσικα δεν ηταν και σαν το χαλι της γερμανικης JPO την οποια επισης ειχα περασει επισημα. Οποτε περασα αναγκαστικα σε λυσεις autοkiller, με τις τιμες του guru πανω στο θεμα TonyK, και τα πραγματα βελτιωθηκαν αισθητα οσο περνουσε η ωρα. Αυτη τη στιγμη το κινητο λειτουργει καλα και σταθερα, χωρις να χρειαζεται να κανω kill τιποτα, αλλα εννοειται πως τα μικρα κολληματακια και καθυστερησεις συνεχιζουν να υπαρχουν, σε πολυ μικροτερο βαθμο ομως. Eιναι μια κατασταση αριστη για τους νεους και απλους χρηστες κι αυτους που δεν το ψαχνουν το θεμα, και μια κατασταση ανεκτη για τους power users. Καλα ενοειται οτι οι δευτεροι δεν μπορουν να κατσουν σαυτη τη rom για καιρο, οι υπολοιποι ομως θα ειναι μια χαρα μονο με autokiller και σωστη διαχειρηση πιστυεω (κοιταμε υπογραφη TonyK). Προσωπικη αποψη παντα.

 

Σε οτι αφορα τα υπολοιπα, οκ ειναι ενα κλασσικο froyo και δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που να μην το εχει δει καθολου και να μην το εχει φλασαρει ποτε. Σε μενα ειχε μολις το φλασαρα το καινουργιο youtube το οποιο ειναι πραγματικα το παραδειγμα του πως πρεπει να αναβαθμιζεται μια εφαρμογη (μιλαμε για πραγματικη αναβαθμιση σε ολα), ενω μολις συνδεθηκα στο wifi ειχα το παλιο market αλλα μετα απο ενα 10λεπτο περιπου οταν ξαναμπηκα εσκασε μυτη το καινουργιο. Το wifi συνδεεται πολυ πιο γρηγορα, η μπαρα στον dialer στα ελληνικα με καποια γραμματα να λειπουν οπως επισημαναν και αλλοι φιλοι και ειναι ενοχλητικο, swype και πληκτρολογιο samsung ειναι στα ελληνικα με το φοβερο και χρησιμοτατο εφεδακι της γλωσσας που αλλαζει συροντας το δαχτυλο στο space. Παρεπιμπτοντως περασα και το keyboard της gingerbread το οποιο ειναι βελτιωμενο και ομορφο αλλα δυστυχως δεν εχει ακομα ελληνικα. Παρολα αυτα με εφτιαξε και το εχω ενεργοποιημενο με αποτελεσμα να στελνω σε ολους sms σε greeklish και να με αφοριζουν:p

 

Για την αυτονομια της μπαταριας δεν μπορω να σας πω με σιγουρα αφου κατα τη διαρκεια της ημερας το συνδεσα στο usb για να περασω καποια πραγματα μεσα και τραβηξε μερικες τζουρες :p Δεν φαινεται να εχει σημαντικη διαφορα παντως με τις αλλες froyo που ειχα βαλει, αν και σε σχεση με την JM2 ειναι πιο οικονομικη. Θα δω πως θα παει και τις επομενες μερες.

 

Το samsung apps εχει πληθωρα εφαρμογων με καινουργιες τις automotive news (για του αμαξακηδες της παρεας), american health journal, newsweek (το γνωστο), news pro, καθως και το ωραιο built your trip (αν παει κανεις ταξιδακι μεσα στα Χριστουγεννα) κλπ. Οσο για τις υπολοιπες εφαρμογες μου (καμια 50αρια) επανηλθαν ολες κανονικα με το mybackup pro χωρις προβληματα. Εδω να σημειωσουμε για τους φιλους που θελουν να παρουν backup (και ευχαριστω το φιλο που το υπεδειξε το απογευμα, δυστυχως δεν θυμαμαι ποιος ηταν) οτι δεν αναγνωριζεται αρχικα ο φακελος των backups απο την εφαρμογη λογω διαφορετικης ονομασιας της εξωτερικης sd στο froyo οπου ειναι πλεον external_sd και οχι sdcard σκετα. Ετσι πρεπει να αντιγραψουμε το φακελο των backups για να τα αναγνωρισει.

 

Αφησα στο τελος το browsing. Mε μια πρωτη ματια μολις φλασαρα και το χρησιμοποιησα ηταν επιοικως αθλιο! Κολληματα, καρεδιασματα στο scrolling και φουλ στα force closes εννοειται. Ειδικα για μενα που θελω πολλα tabs ανοιχτα ταυτοχρονα ηταν εφιαλτης. Δεν μπορεσα να δουλεψω με περισσοτερα απο 2 ανοιχτα μαζι για ωρα καθως εκλεινε ο browser μονος του, η απλα κολλουσε και ηθελε να τον κλεισω απο τον task manager εγω. Η κατασταση βελτιωθηκε δραματικα μολις μετα απο υποδειξη φιλου απο το φορουμ (τον ευχαριστω αλλα δυστυχως ουτε εδω θυμαμαι ονομα) πηγα ρυθμισεις ->ενεργοποιηση προσθετων-> on demand. Πλεον η λειτουργια πλησιαζει αυτη του κορυφαιου browsing της eclair που ειναι πραγματικα απροβληματιστο. Τα κολληματα εξαφανιστηκαν, ενω μπορεσα πλεον να δουλεψω με πολλα tabs ανοιχτα. ΟΚ οταν το ζορισα παρα πολυ εφαγε ενα κολλημα, αλλα μην τα θελουμε και ολα δικα μας. Το flash στον browser εννοειται οτι υπαρχει πλεον.

 

Αυτα πανω κατω παιδια. Αν θελετε κατι αλλο ρωτηστε ελευθερα. Θα μου πειτε γιατι εκατσα κι εγραψα ολο το κατεβατο, αφου οι περισσοτεροι δεν θα μεινουμε σε αυτην την rom...Απλα για οσους φιλους ειναι casual users και θελουν μια ηρεμη ζωη με το κινητο τους, μακρια απο πειραγματα και service και δεν ειναι καθολου λιγοι. Οπως και να το κανουμε την αναβαθμιση την περιμεναμε τοσο καιρο, γιαυτο και ειπα να κανω αυτο το εορταστικο mini review χαριν επισημοτητας!

 

Σορρυ αν σας κουρασα παλι με το μπλα μπλα μου. Αν εγραφα ολα αυτα που γραφω στο forum και στην διπλωματικη μου θα ειχα ορκιστει το καλοκαιρι:X:ninja:

 

Καλα Χριστουγεννα και τις καλυτερες ευχες μου σε ολους σας:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...