Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπάρχει κάποιος που θα δώσει 400€ να παρει αυτή τη συσκευή;:X

 

270 Κοστίζει τώρα, όχι 400.

Αν και σήμερα δεν αξίζει να δώσει κανείς πάνω από 200....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καμια επισημη απαντηση υπαρχει απο την LG σχετικα με το ICS που μας υποσχεθηκαν;

Περιμενω τωρα 2 μηνες για την επισημη αναβαθμιση. Αν ειναι να μην βγαλουν να μας το πουν για να βαλω καμια custom.

 

Εσυ περιμενεις 2 μηνες,εμεις 1 χρονο κ 4 μηνες...Εγω κ να βγει ics,παλι custom θα το βαλω,την μαθαμε την μαμα lg...

 

 

 

 

 

Αν είναι έτσι, θα κάνω λίγο ακόμη υπομονή μήπως δοθεί ΟΤΑ αναβάθμιση σε ics, αλλοιώς θα προχωρήσω σε gueste. Να υποθέσω πως κάπου μέσα στο thread υπάρχει οδηγός για την gueste και τον kernel που χρησιμοποιείς ?

 

Συγκεκρινενα για την gueste2x,οχι,αλλα γενικα για custom ναι.Μπες στο xda,βρες την gueste,κατεβασε το αρχειο,το οποιο περιεχει κ τον κερνελ,μπες σε cwm κ καντο install.Αυτο ειναι ολο

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο XDA την gueste2x_v3.7_Hybrid_Revolution_REBUILT_NewKernel

Όπως είπα σε προηγούμενο post πρόκειται να φλασάρω το τηλ. της αδερφής μου, οπότε δεν είναι δικό μου για να ασχολήθηκα σοβαρά. Απλά θα περάσω μια custom rom, ελπίζοντας να είναι καλύτερη από την official.

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται 100% Official.

Για να μην γίνει καμιά μα λα κια ας μου επιβεβαίωσει κάποιος:

κάνω Root

περνώ CWM (υπάρχει συγκεκριμένη έκδοση???)

Ακολουθώ τα αρχεία που δίνονται στους οδηγούς του myphone ή υπάρχουν νεότερα? είναι λίγο χαμός στο Xda όταν δεν το παρακολουθάς γι'αυτό θα ήθελα να μου επιβεβ. τα αρχεία.

και μετά την gueste2x_v3.7_Hybrid_Revolution_REBUILT_NewKernel

μέσω CWM?

τα wipe κτλ τα ξέρω...

 

Στον οδηγό γράφει:

Before the ROM a flash of Baseband 218 is strongly recommended

for better battery service life

Μ'αυτό τι παίζει?

 

Γενικά υπάρχει κάτι που να μην δουλεύει, ή για να δουλέψει να χρειάζεται να μπει επιπρόσθετα μετά το φλασάρισμα της rom?

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο XDA την gueste2x_v3.7_Hybrid_Revolution_REBUILT_NewKernel

Όπως είπα σε προηγούμενο post πρόκειται να φλασάρω το τηλ. της αδερφής μου, οπότε δεν είναι δικό μου για να ασχολήθηκα σοβαρά. Απλά θα περάσω μια custom rom, ελπίζοντας να είναι καλύτερη από την official.

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται 100% Official.

Για να μην γίνει καμιά μα λα κια ας μου επιβεβαίωσει κάποιος:

κάνω Root

περνώ CWM (υπάρχει συγκεκριμένη έκδοση???)

Ακολουθώ τα αρχεία που δίνονται στους οδηγούς του myphone ή υπάρχουν νεότερα? είναι λίγο χαμός στο Xda όταν δεν το παρακολουθάς γι'αυτό θα ήθελα να μου επιβεβ. τα αρχεία.

και μετά την gueste2x_v3.7_Hybrid_Revolution_REBUILT_NewKernel

μέσω CWM?

τα wipe κτλ τα ξέρω...

 

Στον οδηγό γράφει:

Before the ROM a flash of Baseband 218 is strongly recommended

for better battery service life

Μ'αυτό τι παίζει?

 

Γενικά υπάρχει κάτι που να μην δουλεύει, ή για να δουλέψει να χρειάζεται να μπει επιπρόσθετα μετά το φλασάρισμα της rom?

 

Ξεκιναω απο το τελος,γτ απο το κινητο δυσκολα τα διαβαζω ολα..

1.Ολα δουλευουν κανονικα.

2.baseband ασε αυτη που εχεις,ουτε εγω αλλαξα κ ειναι μια χαρα.

3.Ως προς τα αρχεια,εχω να τα δω απο περισυ τετοια εποχη που ροοταρα κ εβαλα cwm,οποτε σιγουρα δεν ξερω.Παντως προβλημα δεν εχω σε κατι,κ απο τοτε ειμαι παντα με custom rom.

4.Η διαδικασια αυτη ειναι,αλλα κρατα backup επαφων,ημερολογιο,μηνυματα,εφαρμογες,οτι χρειαζεσαι γενικα,γτ θα σβηστουν τα παντα με full wipe!

Μολις την περασεις,οσο εισαι ακομα στο cwm,μπες advanced κ κανε fix permisions κ μετα κανε restart το κινητο.Θα παρει λιγη ωρα να ξεκινησει...

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Βαρέθηκα να περιμένω για παγωτό :mad::mad: και λέω να πάω σε custom... Μια και η γνώμη σας είναι τουλάχιστον πολύτιμη θα ήθελα να δω τι έχετε να μου προτείνεται. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ Κάποιο link για κατέβασμα θα ήταν ότι καλύτερο. Ευχαριστώ και πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Βαρέθηκα να περιμένω για παγωτό :mad::mad: και λέω να πάω σε custom... Μια και η γνώμη σας είναι τουλάχιστον πολύτιμη θα ήθελα να δω τι έχετε να μου προτείνεται. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ Κάποιο link για κατέβασμα θα ήταν ότι καλύτερο. Ευχαριστώ και πάλι. :)

 

 

Βάλε την gueste2x_v3.7_Hybrid_Revolution_REBUILT_NewKernel (new) που τρέχει με 10000000 απροβλημάτιστα..!!!;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1464986

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

270 Κοστίζει τώρα, όχι 400.

Αν και σήμερα δεν αξίζει να δώσει κανείς πάνω από 200....

 

405€ το ειδα χθες σε καταστημα(γνωστής αλυσίδας) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την gueste2x_v3.7_Hybrid_Revolution_REBUILT_NewKernel (new) που τρέχει με 10000000 απροβλημάτιστα..!!!;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1464986

 

Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα reboot το κινητο και μου εβγαλε σφαλμα ληψης ...

 

Παταω πανω και με συνδεει στο Google store σε μια εφαρμογη που λεγεται Google Play Services ... τι παιζει ?

 

Το βγαλε σε κανεναν αλλο ?

 

Απο οτι διαβασα κατι για developers λεει ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

παιδες ice cream πηρε το optimus ?

 

Aν διαβασεις και πιο πανω φιλε το μονο ice cream ειναι αυτο που παιρνει ο καθενας απο το περιπτερο...ακομα.

 

και σκεφτομουν καποτε να παρω το 4Χ...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα reboot το κινητο και μου εβγαλε σφαλμα ληψης ...

 

Παταω πανω και με συνδεει στο Google store σε μια εφαρμογη που λεγεται Google Play Services ... τι παιζει ?

 

Το βγαλε σε κανεναν αλλο ?

 

Απο οτι διαβασα κατι για developers λεει ...

 

Ναι κ σε μενα το εβγαλε,χωρις reboot κ σφαλμα ομως,με απλη ληψη απο το store.

 

 

 

 

 

Υπάρχει κάποια custom Rom που να μην έχει αρνητικά(κάμερα βίντεο)?

 

Δες πιο πανω φιλε,τοσα ατομα εχουν ρωτησει το ιδιο κ εχουμε απαντησει πολλακις

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Ναι κ σε μενα το εβγαλε,χωρις reboot κ σφαλμα ομως,με απλη ληψη απο το store.

 

Απο οτι καταλαβαινω ειναι καινουργια πλατφορμα (σχεδιαση) της google για τις εφαρμογες και το συγχρονισμο τους ....

 

Πρεπει να το κατεβασουμε ?

 

Θα βοηθησει / προσφερει κατι παραπανω ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Βαρέθηκα να περιμένω για παγωτό :mad::mad: και λέω να πάω σε custom... Μια και η γνώμη σας είναι τουλάχιστον πολύτιμη θα ήθελα να δω τι έχετε να μου προτείνεται. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ Κάποιο link για κατέβασμα θα ήταν ότι καλύτερο. Ευχαριστώ και πάλι. :)

 

 

Έχω να πω το εξής..... Ζήτω οι custom rom... :D:):):D

Link to comment
Share on other sites

παιδες θα ηθελα να πω κατι για το optimus 2x μετα απο galaxys 2 sensation evo 3d και τωρα one x νομιζω οτι εκτως του one x το optimus 2x δεν εχει κατι να ζηλεψει απο τα αλλα κινητα ! ειναι ενα παρα πολυ καλο και γρηγορο κινητο ! και νομιζω πως το one x δεν ειναι ανταξιο του γιατι απλα ειναι 4.7 " inches ! αυτο που θελω να πω ειναι πως ειναι αλλη κατηγορια για εμενα παντα .
Link to comment
Share on other sites

παιδες θα ηθελα να πω κατι για το optimus 2x μετα απο galaxys 2 sensation evo 3d και τωρα one x νομιζω οτι εκτως του one x το optimus 2x δεν εχει κατι να ζηλεψει απο τα αλλα κινητα ! ειναι ενα παρα πολυ καλο και γρηγορο κινητο ! και νομιζω πως το one x δεν ειναι ανταξιο του γιατι απλα ειναι 4.7 " inches ! αυτο που θελω να πω ειναι πως ειναι αλλη κατηγορια για εμενα παντα .

 

Ακόμα και σήμερα, αν το πάρεις και πας σε οποιοδήποτε μαγαζί με κινητά και το βάλεις δίπλα ακόμα και στις "ναυαρχίδες", δεν θα δεις μεγάλες διαφορές...σε μερικές περιπτώσεις το 2Χ θα είναι καλύτερο (εκτός μεγέθους οθόνης προφανώς).

 

Και από πλευράς specs, με μια custom ROM και o/c kernel, δεν θα δεις τεράστιες διαφορές υπερ των καινούριων κινητών. Ανάλυση, κάμερες, υλικά, μνήμη, τα πάντα όλα έχει....

 

Αλλά είπαμε: η LG φαίνεται ότι έχει μια εντελώς δική της θεώρηση περί υποστήριξης συσκευών/πελατών....:mad:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα ανωτέρω...

Το 2Χ παραμένει μια δυνατή συσκευή με καλά χαρακτηριστικά, αν είχε την υποστήριξη που θα έπρεπε, θα ήταν "πύραυλος" και θα γινόταν χαμός στο thread του xda για πολύ καιρό...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σήμερα, αν το πάρεις και πας σε οποιοδήποτε μαγαζί με κινητά και το βάλεις δίπλα ακόμα και στις "ναυαρχίδες", δεν θα δεις μεγάλες διαφορές...σε μερικές περιπτώσεις το 2Χ θα είναι καλύτερο (εκτός μεγέθους οθόνης προφανώς).

 

Και από πλευράς specs, με μια custom ROM και o/c kernel, δεν θα δεις τεράστιες διαφορές υπερ των καινούριων κινητών. Ανάλυση, κάμερες, υλικά, μνήμη, τα πάντα όλα έχει....

 

Αλλά είπαμε: η LG φαίνεται ότι έχει μια εντελώς δική της θεώρηση περί υποστήριξης συσκευών/πελατών....:mad:

To Κινητό αν το πάρεις απλά στα χέρια σου μια χαρά φαίνεται. Αλλά αν το χρησιμοποιήσεις λίγο καιρό βλέπεις τα θέματα που έχει. Θέλει κάθε τόσο restart ή έστω να κάνεις kill όλες τις εφαρμογές για να μην λαγκάρει ανεξήγητα. Η κάμερα είναι μέτρια και το βίντεο θέλει χακ για να δώσει σωστό full HD (στα 30 fps) με όχι σταθερά αποτελέσματα.

Εχω δοκιμάσει δεκάδες ρομ, επί ~ 8 μήνες δεν είχα ακουμπήσει official, τα προβλήματα βελτιώνονται αλλά δεν εξαλείφονται.

ΠΧ με το SIII δεν με απασχολεί ποτέ το restart. Σβήνω το τηλέφωνο μόνο για να αλλάξω μπαταρία ή να κάνω κάποιο backup/update. Μπορεί να μένει και ένα μήνα αναμένω χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα. Αυτό με το 2Χ δεν το είχα ποτέ. (πάντα για full χρήση)

Και τα 512MB του είναι πολύ λίγα για τέτοιο τηλέφωνο (μεγάλη πατάτα αυτή η επιλογή της LG).

Εχω αρχίσει να νομίζω ότι μπορεί να είναι hardware το πρόβλημα του 2X και για αυτό να μην μπορούν να το λύσουν/διορθώσουν με την ICS μέχρι τώρα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

To Κινητό αν το πάρεις απλά στα χέρια σου μια χαρά φαίνεται. Αλλά αν το χρησιμοποιήσεις λίγο καιρό βλέπεις τα θέματα που έχει. Θέλει κάθε τόσο restart ή έστω να κάνεις kill όλες τις εφαρμογές για να μην λαγκάρει ανεξήγητα. Η κάμερα είναι μέτρια και το βίντεο θέλει χακ για να δώσει σωστό full HD (στα 30 fps) με όχι σταθερά αποτελέσματα.....Εχω αρχίσει να νομίζω ότι μπορεί να είναι hardware το πρόβλημα του 2X και για αυτό να μην μπορούν να το λύσουν/διορθώσουν με την ICS μέχρι τώρα.

 

Προφανώς έχουμε διαφορετικό κινητό, δεν εξηγείται αλλιώς. Όλα αυτά που αναφέρεις δεν τα έχω δει ΠΟΤΕ στο δικό μου. Restart/κόλλημα πρέπει να μου έχει κάνει μόνο του 1 ή 2 φορές σχεδόν ένα χρόνο που το έχω. Τα HD videos μου δουλεύουν μια χαρά, και μάλιστα τα βλέπω σε HD τηλεόραση και οι διαφορές από BD είναι ελάχιστες (προφανώς υπέρ του BD :lol:). Με την CM7 έχω πλέον ξεχάσει κάθε πότε κάνω -και αν- kill, γιατί απλά το κινητό με τον ADW ρολάρει σχεδόν τέλεια (στα 1316MHz).

 

Όσον αφορά CPU, μνήμη κλπ, αφού μου τρέχει το GOF2, το Heroes Call και το Asphalt 7 χωρίς να κάνει κιχ, πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να του προσάψω....? Specs για χάρη των specs ? Σημειώνω ότι το αγόρασα 249€....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω κ εγώ με την σειρά μου ότι παραμένει φανταστικό με official CM7. Κολληματα σχεδόν μηδενικά κ όσες φορές κόλλησε κάτι ήταν μία εφαρμογή κ όχι το κινητό
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δοκιμασα 2-3 custom και τωρα σαν υπεραισιοδοξος ειμαι με στοκ ρομ.Ειπα να δωσω μια ευκαιρια στον LG launcher και δεν το εχω μετανιωσει , τα κανει ολα τοσο γρηγορα που δεν προλαβαινεις να δεις αν εχει εφε.Κατα τα αλλα αν εχω να της προσαψω ενα μειονεκτημα θα ελεγα την ραμ ας μην ειχε 1gb , ας ειχε 768ΜΒ που λεει ο λογος αλλα οχι 512...Η καμερα εμενα μια χαρα μου φαινεται , αντιθετα στην cm7 καμερα οταν διαλεγα το fullHD video η εικονα στην μετακινηση της καμερας θολωνε και σαν να αφηνε trails , δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος εγω αλλα μεχρι και στις custom εκδοσεις εβαζα την στοκ εφαρμογη καμερας.Τονιζω οτι με στοκ ρομ χωρις overclock κλπ το τηλ δεν κολωνει πουθενα κατα την πλοηγηση σε μενου κλπ.Δεν καταλαβαινω τι παραπανω θα δει κανεις ωστε να παει σε quad τηλεφωνο...Για την ωρα δε με απασχολει.Αλλωστε αν δενει καλα το OS με το HW οπως στα πρωτα iphones τοτε δεν χρειζονται και ντουλαπες επεξεργαστικης δυναμης και μνημης ωστε να εχεις smooth συμπεριφορα.

4" ειναι καλες για τηλεφωνο και αν θα το αλλαξω καποια στιγμη θα επαιρνα S2 λογω μεγεθους αλλιως στο 4Χ που ειδα στο σκρουτζ οτι δεν εχει πανω απο 390€!

 

Για εμενα τα 140€ μονο που εδωσα για να το παρω ΜΑΖΙ με HDMI καλωδιο , ειναι ισως η καλυτερη επενδυση που εχω κανει μεχρι στιγμης σε τηλεφωνο!

Τι να πει και ο φιλος που του εδωσα το Neo V με τα ιδια λεφτα.....

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

.Για την ωρα δε με απασχολει.Αλλωστε αν δενει καλα το OS με το HW οπως στα πρωτα iphones τοτε δεν χρειζονται και ντουλαπες επεξεργαστικης δυναμης και μνημης ωστε να εχεις smooth συμπεριφορα.

4" ειναι καλες για τηλεφωνο και αν θα το αλλαξω καποια στιγμη θα επαιρνα S2 λογω μεγεθους αλλιως στο 4Χ που ειδα στο σκρουτζ οτι δεν εχει πανω απο 390€!

 

Για εμενα τα 140€ μονο που εδωσα για να το παρω ΜΑΖΙ με HDMI καλωδιο , ειναι ισως η καλυτερη επενδυση που εχω κανει μεχρι στιγμης σε τηλεφωνο!

Τι να πει και ο φιλος που του εδωσα το Neo V με τα ιδια λεφτα.....

 

Οπως εχουμε ολοι πει πολλες φορες το κινητο ειναι πολυ δυνατο σε hw ... αλλα υστερει υποστηριξης ... για μενα προσωπικα δεν δενει οσο καλα θα επρεπε το λογισμικο με το hw του κινητου ...

 

Στα 140 φιλε το πηρες πραγματικα τσαμπα ... ο φιλος δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη στο δωσε και πηρε το Neo V ... που το χω πιασει στα χερια μου και ειναι κινητο 200€ (οσο κανει δλδ) ... καμια σχεση ουτε σε οθονη ουτε πουθενα , πολυ καλυτερο το 2x ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...