Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Το προβλημα με τη ram δε θα διορθωθει με την ICS.Με custom rom(πχ cm7) εχεις καλυτερη διαχειρηση(υπαρχει και το memory swap).Το προβλημα με τη ram ειναι κυριως το multitasking.Αν δε καιγεσαι και απλα χρησιμοποιεις 1-2 εφαρμογες τη φορα δε θα εχεις προβλημα.

Αν θυμαμαι καλα μια περιοδο που ειχα το menu στα αγγλικα δε γυρνουσε σε ελληνικα μετα απο restart,παρεμενε μια χαρα στα αγγλικα.

Αν αυτο που λες το κανεις για 5-10 λεπτα καθε ωρα τοτε σου φτανει και σου περισσευει απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

Εγω βαζοντας στο σε 2g και χρησιμοποιωντας 1ωρα wifi(market-surfαρισμα κτλ),1 ωρα+ τηλεφωνο,μηνυματα και 1-2ωρες παιχνιδι μου βγαζει πανω απο 1μιση μερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βλέπω ότι έχουμε και νέους υποψήφιους, οπότε ας μαζέψω μερικές απαντήσεις στα τελευταία σχόλια:

 

1) Με την L έπρεπε οπωσδήποτε να βάλω κάποιον launcher, με την Q ακόμα και με 7 οθόνες και με όλες τους γεμάτες με widgets, ο launcher δεν κολλάει πουθενά. Το θέμα των folders μέσα στα προγράμματα είναι άλλο θέμα, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ο Go με τα folders του κόλλαγε χειρότερα από την L....οπότε έχω μείνει με stock Q και είμαι ΟΚ

 

2) Εγώ πάντως που πήρα γερμανικό, το πλήρωσα 249€ πριν από μήνες, γιατί ξαφνικά όλα τα μαγαζιά το ανέβασαν, δεν ξέρω (αν και μπορώ να υποθεσω...) :mad:

 

3) Με ξένη ROM (όχι ελληνική δηλαδή) μετά από κάθε restart (που παρεπιμπτόντως δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα reset σαν του PC) επανέρχονται οι ρυθμίσεις γλώσσας για το πληκτρολόγιο. Άρα είτε θα πρέπει να αλλάζετε τη ρύθμιση σε Ελληνικά μετά από κάθε restart, ή απλά βάζετε ένα aftermarket πληκτρολόγιο (εγώ έχω το SlideIt) και τελειώνει η υπόθεση.

 

4) Η διαχείριση μνήμης δεν διαφέρει από οποιοδήποτε άλλο android κινητό. Το λειτουργικό κάνει ότι πρέπει και ότι νομίζει για να δουλεύει σωστά. Τώρα, επειδή η μαμά LG θεώρησε καλό να φορτώσει εξαρχής 7-8 άχρηστα και βαριά προγραμματάκια, βάλτε ένα root uninstaller ή π.χ. το full Titanium, παγώστε όποιες δεν χρησιμοποιείτε ποτέ, και τελειώσατε και με αυτό.

 

5) Εγώ προσωπικά restart λόγω προβλήματος έχω κάνει συνολικά με την Q 3 ή 4 φορές, όλες επειδή κάτι πείραζα εγώ (π.χ. με GCH) και χάλασα τη RAM, οπότε λογικό να κολλήσει. Στο ξεκάρφωτο δεν μου έχει κολλήσει ποτέ (με την Q πάντα λέω).

 

6) Τέλος, από πλευράς μπαταρίας, τα γνωστά. Με χρήση "απλού τηλεφώνου", κρατάει άνετα δύο μέρες (έχω φτάσει οριακά και σχεδόν τις 60 ώρες). Με "κανονική" χρήση (λίγο ΒΤ, λίγο WiFi, κανά παιχνδιάκι) μια μέρα τη βγάζει άνετα. Αν του πίνω το αίμα με κανά Tegra παιχνίδι, δεν κρατάει ούτε 5 ώρες :ninja:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσο έβλεπα την παρουσίαση , πέρασα μια HD NOVA έτσι για να γουστάρω κι εγώ παγωτάκι.

Αύριο που γυρίζω Αθήνα από Χανιά, θα του φλασάρω όμως μία την στοκ γιατί χωρίς βίντεο δεν το κάνω κέφι. Πότε θα βγάλουν μία ρομ με σιρόπι βιντεάκι?:lol:

 

 

Λοιπόν περασα τελικά πάλι την στοκ 20l (Ελληνική) και πάει σφαίρα , μια χαρά . Έχει κάποιος να μου δώσει την επόμενη , νομίζω είναι η 20Q , για να αποφύγω αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ , γιατί δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη?

Πάντως με την 20l, είδα διαφορά μεγάλη στην αυτονομία.

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκευσα μια επαφη μεσω κινητου σαν google επαφη ... με αναζητηση μονο την βλεπω ... στις επαφες του google δεν εχει παει ... ουτε κι αλλου ... πως θα παει ?

 

Edit

 

Το βρηκα τελικα , ειχε παει στο google , στη ομαδα ... ολες οι αλλες επαφες ... τ αλλαξα και οκ

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.... ξεκαθάρισα κάποια πράγματα....

Απλά σκέφτομαι, μήπως να αλλάξω ρώτα και να πάω για Galaxy S Plus?... Σε μια σύγκριση των δύο τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ...

 

Κανω ηχογραφηση απο το στερεο μου και ακουγεται αθλια , πολλα παρασιτα και ελαχιστος ηχος στο βαθος ... και σε σας ετσι κανει ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απλά σκέφτομαι, μήπως να αλλάξω ρώτα και να πάω για Galaxy S Plus?... Σε μια σύγκριση των δύο τι πιστεύετε;

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να μου δώσει την επόμενη , νομίζω είναι η 20Q , για να αποφύγω αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ , γιατί δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη?

 

Και εγω θα ηθελα αν υπαρχει κατι την v20r..Αλλα βλεπω στο xda μεχρι την 20l εχει..

Link to comment
Share on other sites

ας υποθέσουμε ότι το μοντέλο που θα αγοράσω έρχεται απο Γερμανία... Δεν μπορώ να βάλω Ελληνική ROM ? ώστε όταν κάνω restart να παραμένει η ελληνική γλώσσα, να έχω ελληνικά updates κλπ ; Δεν θα είναι σαν να έχω αγοράσει πχ από ελληνικό κατάστημα; (φαντάζομαι απλά χάνω εγγύηση; )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Αγορασα το κινητο σημερα κ μου αρεσει αρκετα. Αλλά δοκιμασα να βαλω τη SIM Και τιποτα..νομιζα οτι εφταιγε επειδη εχω MicroSim(iPhone) με ανταπτορα που την κανει κανονικη.

Αλλά δοκιμασα και μια κανονικη και λεει δε βρεθηκε sim..

Τι μπορεί να φταίει? Ελληνικό είναι το κινητό.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Αγορασα το κινητο σημερα κ μου αρεσει αρκετα. Αλλά δοκιμασα να βαλω τη SIM Και τιποτα..νομιζα οτι εφταιγε επειδη εχω MicroSim(iPhone) με ανταπτορα που την κανει κανονικη.

Αλλά δοκιμασα και μια κανονικη και λεει δε βρεθηκε sim..

Τι μπορεί να φταίει? Ελληνικό είναι το κινητό.

Ευχαριστω!

Βάλε βγάλε μερικές φορές την κάρτα, μήπως έχουν "σκουριάσει" οι επαφές. Από όσο ξέρω το κινητό δεν παράγεται πια, οπότε θα έχει μείνει σε ράφι πολύ καιρό.

Αν δεν δουλέψει το πάς για αλλαγή άμεσα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν σκουριάζουν έτσι οι επαφές και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το πόσο καιρό έχει μείνει στο ράφι. Μιλάμε για προβληματική συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορω μα περασω oc kernel σε stock rom ας πουμε για cm7

 

Και κατι αλλο οταν περασμενη cm7 αλλα και cm9 μια χαρα ελληνικα ειχα μετα απο reset

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Πριν λίγο καιρό πήρα το κινητό και επειδή χάθηκα στις προηγούμενες σελίδες του topic θέλω να κάνω μερικές ηλίθιες ερωτήσεις. Το κινητό που πήρα είναι το γερμανικό της Vodafone και με τα update από το LGMobile update έχει την ROM V20d. Βέβαια όταν βάζω το IMEI μου για να δω ποια έκδοση είναι η πιο καινούργια για το μοντέλο μου βγαίνει η v20e αλλά μικρό το κακό. Από ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες η καλύτερη rom είναι η v20q. Οπότε η πρώτη ερώτηση είναι η εξής. Εδώ λέει ότι για την Ελλάδα η πιο καινούργια είναι η v20r. Γιατί δεν έχετε αυτή αλλά έχετε την v20q?? Επίσης εγώ που έχω το γερμανικό της vodafone μπορώ να βάλω αυτή τη ROM? Ή δεν θα λειτουργεί μετά? Αν μπορώ τότε ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος? Πρέπει να κάνω το τηλέφωνο root? Δεν με πειράζει αν σβηστούν τα πάντα. Απλά θέλω να έχω μια καλή stock rom. Αν μπορείτε απαντήστε λίγο αναλυτικά γιατί δεν το έχω το ζήτημα.

thnx!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορω μα περασω oc kernel σε stock rom ας πουμε για cm7

 

Εκεί που θα βρεις τον εκάστοτε kernel υπάρχει και η ενημέρωση για ποιες rom είναι συμβατός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκουριάζουν έτσι οι επαφές και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το πόσο καιρό έχει μείνει στο ράφι. Μιλάμε για προβληματική συσκευή.

 

Αν δεν είναι χρυσές οι επαφές, όποιο άλλο μέταλλο και να είναι μπορεί να επέλθει μια μικρή επιφανειακή οξείδωση που αρκεί για να μην περνάει αρκετό ρεύμα. Μου έχει συμβεί με παλαιότερα τηλέφωνα που μείνανε καιρό αδούλευτα να χρειαστεί να βάλω βγάλω την sim για να δουλέψει.

Δεν λέω ότι αυτό είναι αλλά υπάρχουν μικρές πιθανότητες.

Οπως λέει και ο mariodj μπορεί να δοκιμάζει να την βάλει ανάποδα. Και αυτό έχει τις λίγες πιθανότητές του.

 

Αλλά το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η συσκευή. Αφού είναι καινούρια, πάς για άμεση αντικατάσταση.

 

Μπορω μα περασω oc kernel σε stock rom ας πουμε για cm7

 

Και κατι αλλο οταν περασμενη cm7 αλλα και cm9 μια χαρα ελληνικα ειχα μετα απο reset

Κernel από strock σε CM και ανάποδα δεν ταιριάζει.

Υπάρχουν custom kernel για stock και custom kernel για CM.

 

Πάντως αν δεν ξέρεις τι κάνεις, όλοι αυτοί οι kernel έχουν τα θεματάκια τους, καθώς είναι πειραγμένοι αρκετά και δεν κάθονται το ίδιο καλά σε όλες τις συσκευές. Πχ σε CM οι kernel του Vadonka δεν κάθονται σε μένα, μου κάνουν συχνά BSOD. Ο IronkrnL μου το κάνει σπάνια και ο stock CM ποτέ.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Πριν λίγο καιρό πήρα το κινητό και επειδή χάθηκα στις προηγούμενες σελίδες του topic θέλω να κάνω μερικές ηλίθιες ερωτήσεις. Το κινητό που πήρα είναι το γερμανικό της Vodafone και με τα update από το LGMobile update έχει την ROM V20d. Βέβαια όταν βάζω το IMEI μου για να δω ποια έκδοση είναι η πιο καινούργια για το μοντέλο μου βγαίνει η v20e αλλά μικρό το κακό. Από ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες η καλύτερη rom είναι η v20q. Οπότε η πρώτη ερώτηση είναι η εξής. Εδώ λέει ότι για την Ελλάδα η πιο καινούργια είναι η v20r. Γιατί δεν έχετε αυτή αλλά έχετε την v20q?? Επίσης εγώ που έχω το γερμανικό της vodafone μπορώ να βάλω αυτή τη ROM? Ή δεν θα λειτουργεί μετά? Αν μπορώ τότε ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος? Πρέπει να κάνω το τηλέφωνο root? Δεν με πειράζει αν σβηστούν τα πάντα. Απλά θέλω να έχω μια καλή stock rom. Αν μπορείτε απαντήστε λίγο αναλυτικά γιατί δεν το έχω το ζήτημα.

thnx!

 

θα με ενδιέφερε κι εμένα μια απάντηση please!!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχουμε ρουτάρει δε βάζουμε τις επίσημες ROMs από την LG αλλά αυτές που βρίσκουμε στο XDA Developpers.

Επομένως αρκεί να έχει βγει σε μια χώρα η επίσημη. Μετά την παίρνει κάποιος developper, τη βελτιώνει και την ανεβάζει εκεί για εμάς.

Άρα όταν λέμε ότι έχουμε την R, εννοούμε ότι έχουμε μια ROM που έχτισε κάποιος developper ξεκινώντας από την R.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Πριν λίγο καιρό πήρα το κινητό και επειδή χάθηκα στις προηγούμενες σελίδες του topic θέλω να κάνω μερικές ηλίθιες ερωτήσεις. Το κινητό που πήρα είναι το γερμανικό της Vodafone και με τα update από το LGMobile update έχει την ROM V20d. Βέβαια όταν βάζω το IMEI μου για να δω ποια έκδοση είναι η πιο καινούργια για το μοντέλο μου βγαίνει η v20e αλλά μικρό το κακό. Από ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες η καλύτερη rom είναι η v20q. Οπότε η πρώτη ερώτηση είναι η εξής. Εδώ λέει ότι για την Ελλάδα η πιο καινούργια είναι η v20r. Γιατί δεν έχετε αυτή αλλά έχετε την v20q?? Επίσης εγώ που έχω το γερμανικό της vodafone μπορώ να βάλω αυτή τη ROM? Ή δεν θα λειτουργεί μετά? Αν μπορώ τότε ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος? Πρέπει να κάνω το τηλέφωνο root? Δεν με πειράζει αν σβηστούν τα πάντα. Απλά θέλω να έχω μια καλή stock rom. Αν μπορείτε απαντήστε λίγο αναλυτικά γιατί δεν το έχω το ζήτημα.

thnx!

 

Λοιπον, σε καθε χωρα βγαινουν οι στοκ ρομ με διαφορετικο ονομα.Η v20q ειναι ακριβως η ιδια με την v20r αλλα για αλλη χωρα.Απλα πρωτα βγηκε η v20q, οποτε και τα παιδια με ελληνικες συσκευες για να μην περιμενουν επισημα την v20r φλασαραν τη v20q.

 

Οποια και να βαλεις θα λειτουργει σωστα.Απλα νομιζω πως αν βαλεις μια ρομ αλλης χωρας δε θα παιρνεις OTA update(μεσω LG tool δε ξερω τι γινεται...).

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι μεσω smartflash("πως να επιστρεψετε σε στοκ ρομ" στην υπογραφη μου) απλα τα αντιστοιχα αρχεια ειναι δυσευρετα πλεον.Εχω λινκ για v20l(προηγουμενη ελληνικη) και v20q.

Επισης υπαρχει και αυτος ο τροπος με τον οποιο δε χανεις και δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Άργησα να το πετύχω αλλά

https://www.facebook.com/Lifesgoodpage/posts/422991297728856

 

Life's Good Hi there Nishant,

Our global R&D team is working on the same and the ICS upgrade for Optimus 2X will be made available in the third quarter of 2012. DO stay tuned to the page for further updates. Thank you.

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ...

 

Κανω ηχογραφηση απο το στερεο μου και ακουγεται αθλια , πολλα παρασιτα και ελαχιστος ηχος στο βαθος ... και σε σας ετσι κανει ?

 

Εεεε ???

 

Κατι αλλο ... Στο ραδιοφωνο με την 20Q στοκ επισημη , οταν το ανοιγω μερικες φορες σε τερμα ενταση ακουγεται πολυ χαμηλα ... και πρεπει να το κλεισω και να το ξαναανοιξω για να ανεβει η ενταση ... αλλα και παλι ακουγεται πιο χαμηλα απο τα mp3 που εχω αποθηκευμενα ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Εεεε ???

 

Κατι αλλο ... Στο ραδιοφωνο με την 20Q στοκ επισημη , οταν το ανοιγω μερικες φορες σε τερμα ενταση ακουγεται πολυ χαμηλα ... και πρεπει να το κλεισω και να το ξαναανοιξω για να ανεβει η ενταση ... αλλα και παλι ακουγεται πιο χαμηλα απο τα mp3 που εχω αποθηκευμενα ...

Γνωστό "bug" από από V10x εκδόσεις. Ο μόνος τρόπος να φτιάξει αυτός που είπες ... η περνάς μία custom ROM

( btw επέστρεψα CM7 μετά την δοκιμή της στοκ ρομ :p μισός χρόνος αναμονή μπαταρίας απο την CM :P )

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...