Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

το τεστ είναι άδικο.. το GS έχει 2.2 και όχι 2.2.1 που είναι μέρα με τη νύχτα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
αν κατάλαβα καλά το lg γενικά πρώτο και όσον αφορά το gs πρώτο σε μπαταρία κ από τα 3

και καλύτερο σε αναπαραγωγή βίντεο από το dhd

 

δηλαδή πέραν του φλας στην κάμερα το gs καλύτερο του dhd>???:blink:

 

ακριβώς τα αντίθετα νόμιζα..:worry:???...ξέρει κανείς???

 

οπότε 1..2x

2..gs

3..dhd

 

Υπάρχουν και άλλα reviews στο internet, κάντε και κανένα crosscheck! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για προτείνετε κανένα review..

τα gs,dhd,nexus s και φυσικά lg οι αντίπαλοι.

 

ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι σωστό.

 

μόνο με iphone 4 που δεν μας κάνει:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

 

μάλλον έρχεται αυτή την εβδομάδα στην αγγλία, το clove περινμένει στοκ εντός των ημερών.

Link to comment
Share on other sites

φιλε v@ggelis με την μπαταρια εσυ που το εχεις ζωντανα μπορστα σου τι βλεπεις?ποσο κραταει μετα απο καποιες ωρες ομιλιας η ενασχολησης μαζι του?

 

Ναι, δεν ειναι ο,τι καλυτερο το ηχειο του 2Χ - για την ακριβεια ειναι μετριοτατο σε ολους τους τομεις.

 

δηλαδη οντως θα χανουμε κλησεις και δεν θα το ακους ακομη και διπλα σου?

εχω το Lg 910 renoir !ακουγεται το ηχειο του οπως αυτο?γιατι αν ειναι ετσι προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα!μια χαρα ειναι το renoir!

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δηλαδη οντως θα χανουμε κλησεις και δεν θα το ακους ακομη και διπλα σου?

 

Είπε ότι είναι χαμηλό ο άνθρωπος όχι ότι είναι προβληματικό.

 

Επειδη εισαι λιγο <<παρεξηγησιαρης>> :) λεω απο τωρα οτι κανω χουμορ παρακατω......

 

Εχω μια προταση σιγα σιγα να γραφουμε ολοι στα αγγλικα.Ακου crosscheck.?:lol:

So.there are many κριτικες ανασκοπισεις on the διαδικτυο,make some διασταυρωσεις?:lol::lol:

 

Με έχεις παρεξηγήσει! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω κι ενα μικρο βιντεο λιγο πιο μετα...

:p

Βρε βαγγέλη ..... έτσι σαν και εσένα πήγαν κάποιοι για τσιγάρα και δεν γύρισαν στις γυναίκες τους :lol:

 

έχω ρέψει να περιμένω ..... :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει μιλήσει κανείς με vodafone/lg hellas..; Κανένα νέο;
Link to comment
Share on other sites

Για την υπογραφη σου φιλε offtopic

Ου καταισχυνω οπλα τα ιερα. Εκτος αν ειμαι ο παγκαλος οποτε και τα καταισχυνω και την σημαια την ονομαζω κουρελοπανο και τον οτσαλαν παραδιδω και μαζι σας τα τρωω και τρωω και φαρδαινω κολομερια.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:μιλαω για τα αυτοκινητα μου φιλε μου και μονο!επισης η σημαια δεν φταει σε τιποτα η η εννοια πατριδα, που εμεις οι ιδιοι οι ανθρωποι την εξευτελιζουμε καθημερινα!

 

δεν μιλησα πουθενα για προβληματικο ηχειο παιδια,αλλα διαβαζω το ενα αρθρο κατω του μετριου το ηχειο,λεει ο Βαγγελης μετα αυτο,μην εχουμε θεμα με τα ησχεια,κριμα ειναι!και ξερω πολυ καλα τι ειναι να χανεις σημαντικες κλησεις μερικες φορες επειδη εχεις το κινητο στο τσαντακι και την μουσικη μεσα σε αυτοκινητο στο vol 7 και να μην το παιρνεις ειδηση!!!:wacko:

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

Το εδωσα παιδια, ναι, εσπευσμενα γιατι μου ζητηθηκε (μου εμεινε η flip type θηκη, για οποιον ενδιαφερεται και screen protector ;) ).

Επειδη ρωτατε για το ακουστικο, ειναι ΑΨΟΓΟ. Crystal clear και το σημαντικοτερο χωρις στατικους θορυβους. Οφειλω να ομολογησω πως, κατα ενα περιεργο τροπο, σε ολα τα κορεατικα smartphones τα ακουστικα ειναι εξαιρετικα, δυνατα και χωρις τριγμους.

 

Στο iphone 4 για παραδειγμα, το ακουστικο ειναι για πεταμα (και φυσικα δεν ειναι το πρωτο μου, εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου).

Απο εκει και περα, οσο καλο ειναι το ακουστικο σε ολα τα korea branded τηλεφωνα, αλλο τοσο χαμηλης εντασης ειναι τα ηχεια τους. Δεν παραμορφωνει, αλλα δεν ειναι και δυνατο σε ενταση. Σιγουρα, ομως, δεν ειναι λογος μη αποκτησης της συσκευης αυτης.

 

Τη χρησιμοποιησα επι 7 ημερες σαν βασικη μου συσκευη, την υπεβαλλα σε ενα σωρο μαρτυρια (δεκαδες εγκαταστασεις εφαρμογων, 3 λογαριασμους push mail κλπ) και συμπεριφερθηκε υποδειγματικα, χωρις ουτε ενα κολλημα.

Οφειλω, παντως, να πω, πως τα 512 MB RAM για καποιον πολυ απαιτητικο χρηστη θα αποτελεσουν προβλημα στο μελλον.

Υ.Γ. Αναφορικα με την αυτονομια δε θα υπεισελθω σε νουμερα κλπ, δεν εχει νοημα. Το προφιλ του καθενος μας ειναι τελειως διαφορετικο. Θα πω, ομως, πως ειναι στα επιπεδα των galaxy s, nexus s, για οσους γνωριζουν (ελαφρως κατω απο το τελευταιο), που για μενα μαζι με το dell streak εχουν την καλυτερη αυτονομια σε android συσκευες (μη φανταστειτε τιποτα εξαιρετικο, αλλα με καλη χρηση να σου βγαζει τη μερα).

 

Βρε βαγγέλη ..... έτσι σαν και εσένα πήγαν κάποιοι για τσιγάρα και δεν γύρισαν στις γυναίκες τους

 

έχω ρέψει να περιμένω .....

 

Εχεις δικιο φιλε μου και μαλιστα θα μπορουσα να κανω ενα πολυ ομορφο και πρωτοποριακο - αν μη τι αλλο- συγκριτικο βιντεο μεταξυ optimus 2x, xperia arc και nexus s, που βρεθηκαν για λιγο ταυτοχρονα στα χερια μου - απολογουμαι, μιας κι εγω ο ιδιος εκδηλωσα την προθεση να το κανω.

Ας οψεται η ολοκληρωτικη ελλειψη χρονου και το μειωμενο, ειναι η αληθεια, ενδιαφερον απο την πλευρα μου για κατι τετοιο (για διαφορους λογους).

Υ.Γ. 2 Επειδη βλεπω να γινονται πολλα και διαφορα συγκριτικα στο διαδικτυο και τα αποτελεσματα πολλων benchmarks να δημοσιευονται. Να τα φιλτραρετε.

Η δικη μου εμπειρια:

Ειναι η ταχυτερη android συσκευη, αλλα πρακτικα στα ιδια επιπεδα με ενα galaxy s για παραδειγμα (σε αυτο βοηθουν και τα "αποτομα" animations που χρησιμοποιουνται σε πολλα σημεια. Μεγαλο συν τα 8γιγα internal sd. Μεγαλη υποθεση για διαφορους λογους.

Σε συγκριση φορτωσης ιστοσελιδων, χρειαστηκε τον ιδιο ακριβως χρονο με ενα nexus s, και ηταν οριακα πιο γρηγορο απο ενα iphone 4.

ΑΛΛΑ, με τη 2.3 και περα θα αποκτησει σημαντικοτατο προβαδισμα σε αυτο τον τομεα...

Υ.Γ. 3 Με ενα motorola atrix που θα εχω την τυχη να παιξω αυτες τις μερες, θα κανω σιγουρα μια μικρη παρουσιαση (μαζι με την απευθειας και αναλυτικη, που θα κανει ο Αγγελος (bibon), γιατι κατ'εμε ειναι η πιο εντυπωσιακη συσκευη που θα δουμε τους επομενους μηνες...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

v@gelis, στα εχουμε κανει μπαλονια το ξερω, αλλα μηπως μπορεις να αιτιολογησεις λιγο αυτη την προταση;

Οφειλω, παντως, να πω, πως τα 512 MB RAM για καποιον πολυ απαιτητικο χρηστη θα αποτελεσουν προβλημα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

v@gelis, στα εχουμε κανει μπαλονια το ξερω, αλλα μηπως μπορεις να αιτιολογησεις λιγο αυτη την προταση;

 

Κοιταξε, θα σου πω απλα ενα παραδειγμα.

Μετα απο 2 μερες χρησης και χωρις να κανω restart στη συσκευη (συνηθιζω στα android να θετω μια προγραμματισμενη επανεκκινηση τις ωρες που κοιμαμαι) το memory leakage ηταν αισθητο και δημιουργουσε προβλημα.

 

Ητοι, να τρεχουν 15+ εφαρμογες και πολλαπλες διεργασιες στο παρασκηνιο, ο καημενος ο task manager να παλευει να τις κλεισει (ναι χρησιμοποιω εναν, γιατι προτιμω να του λεω εγω ποιες να κλεινει και ποιες οχι, πριν αρχισει να παιρνει... πρωτοβουλιες το λειτουργικο) κι αυτες να ξαναφυτρωνουν και να απομυζουν τη μνημη.

 

Τελικα, με διαθεσιμα 30-40 ΜΒ αρχιζε να χωλαινει το συστημα κι αυτο φαινοταν σε διαφορες εργασιες.

Απο αυτα που ειδα απο τη 2.3 του nexus s, εκει γινεται η καλυτερη δυνατη διαχειριση για μια android συσκευη. Και το lg, θα βοηθηθει και σε αυτο τον τομεα απο την επερχομενη 2.3...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, θα σου πω απλα ενα παραδειγμα.

Μετα απο 2 μερες χρησης και χωρις να κανω restart στη συσκευη (συνηθιζω στα android να θετω μια προγραμματισμενη επανεκκινηση τις ωρες που κοιμαμαι) το memory leakage ηταν αισθητο και δημιουργουσε προβλημα.

 

Ητοι, να τρεχουν 15+ εφαρμογες και πολλαπλες διεργασιες στο παρασκηνιο, ο καημενος ο task manager να παλευει να τις κλεισει (ναι χρησιμοποιω εναν, γιατι προτιμω να του λεω εγω ποιες να κλεινει και ποιες οχι, πριν αρχισει να παιρνει... πρωτοβουλιες το λειτουργικο) κι αυτες να ξαναφυτρωνουν και να απομυζουν τη μνημη.

 

Τελικα, με διαθεσιμα 30-40 ΜΒ αρχιζε να χωλαινει το συστημα κι αυτο φαινοταν σε διαφορες εργασιες.

Απο αυτα που ειδα απο τη 2.3 του nexus s, εκει γινεται η καλυτερη δυνατη διαχειριση για μια android συσκευη. Και το lg, θα βοηθηθει και σε αυτο τον τομεα απο την επερχομενη 2.3...

 

μου κανει εντυπωση αυτο γιατι εγω με το optimus one δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. μηπως το παρακανες επιτηδες? δε νομιζω αυτο να ισχυει σε καθημερινη βαση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικα, με διαθεσιμα 30-40 ΜΒ αρχιζε να χωλαινει το συστημα κι αυτο φαινοταν σε διαφορες εργασιες.

 

Το έφτασες τόσο ε; Σίγουρα η χρήση που του έκανες δεν την αποκαλείς και "μέσου χρήστη" όμως. :rolleyes:

 

Και 1GB RAM να είχε, πάλι δεν θα ήταν και ότι καλύτερο για τη γενικότερη λειτουργία της συσκευής να τρέχουν εφαρμογές και processes που μπορεί να καταλαμβάνουν 500MB RAM (για παράδειγμα).

 

μου κανει εντυπωση αυτο γιατι εγω με το optimus one δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. μηπως το παρακανες επιτηδες? δε νομιζω αυτο να ισχυει σε καθημερινη βαση

 

Με λίγο προσεχτική χρήση όχι. Αλλιώς θα είχαν όλες οι συσκευές πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως οι συσκευές με 256 και 512 τα βγάζουν πέρα μια χαρά μέχρι τώρα και ξαφνικά χρειαζόμαστε 1gb από την στιγμή που το λειτουργικό δεν άλλαξε...

Το ότι μπήκε καινούριος επεξργαστής σημαίνει πως χρειάζεται περισσότερη ραμ;

Μου φαίνεται παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ότι μπήκε καινούριος επεξργαστής σημαίνει πως χρειάζεται περισσότερη ραμ;

 

Όχι... απλά αυξάνονται οι απαιτήσεις.

 

Μελλοντικά παιχνίδια και εφαρμογές θα έχουν ανάγκες για περισσότερη ram.

 

Πρακτικά όμως στην παρούσα φάση δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο κατάστημα Vodafone στην Πάτρα:

-Γεια σας

-Γεια σας

-Ξέρετε πότε θα παραλάβετε το LG 2X

-Δεν έχουμε κάποια ενημέρωση

 

Αυτό τώρα γιατί το κάνει; Γιατί δεν σκέφτεται πριν μιλήσει ή γιατί δεν ρωτάει; Πρέπει να με αναγκάσει να ακουστώ βλάχος και να της την πω για να πάρω πληροφορίες; Τι γίνεται ρε να πάρει σε αυτά τα μαγαζιά...

Τέλος πάντων.. συγκρατήθηκα, απλά της έδειξα ότι ξέρω λίγα πράγματα παραπάνω για το κινητό και από μόνη της μου είπε θα κοιτάξει, κοίταξε και τελικά έχουν ενημέρωση :Ρ

4 Απριλίου θα είναι στις αποθήκες τις vodafone λέει. Αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει. Ίσως μου το είπε επειδή της ανέφερα την ημερομηνία (5απριλίου) που έχει το plaisio.gr. Πάντως μου είπε ότι θέλει 3-4 μέρες.

 

Αυτά.. εγώ ακόμα προσπαθώ να πιέσω τον εαυτό μου να μην το πάρει και να περιμένει το sgs2 αλλά δεν έχει βγει ούτε μια ημερομηνία για την κυκλοφορία του ρε γμτ και ανησυχώ.

 

Όχι... απλά αυξάνονται οι απαιτήσεις.

 

Μελλοντικά παιχνίδια και εφαρμογές θα έχουν ανάγκες για περισσότερη ram.

 

Πρακτικά όμως στην παρούσα φάση δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

 

Σε αυτό συμφωνούμε.

Για να το πω πιό απλά:

Έχεις ένα πισί με Windows XP και 2πύρηνο επεξεργαστή με 1gb Ram. Αν του βάλεις 4πύρηνο, δεν θα έχει πρόβλημα η ραμ, απλά δεν θα έχει την αύξηση στην επίδοση με το να του έβαζες ΚΑΙ έξτρα 2gb ram. ε; :)

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να το πω πιό απλά:

Έχεις ένα πισί με Windows XP και 2πύρηνο επεξεργαστή με 1gb Ram. Αν του βάλεις 4πύρηνο, δεν θα έχει πρόβλημα η ραμ, απλά δεν θα έχει την αύξηση στην επίδοση με το να του έβαζες ΚΑΙ έξτρα 2gb ram. ε; :)

 

Υπάρχει μια διαφορά... Τα 7 απαιτούν την ύπαρξη περισσότερης RAM σε σχέση με τα XP για να δουλέψουν σωστά. Απεναντίας εδώ... τα 512 ΜΒ της συσκευής είναι αρκετά για το Android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια διαφορά... Τα 7 απαιτούν την ύπαρξη περισσότερης RAM σε σχέση με τα XP για να δουλέψουν σωστά. Απεναντίας εδώ... τα 512 ΜΒ της συσκευής είναι αρκετά για το Android.

 

Ναι, αλλά στο παράδειγμα δεν πήγαμε από XP σε 7 αλλά μείναμε σε XP.

 

To android 2.3 τρέχει σε συσκευές με 512 άνετα μέχρι τώρα. Αναρωτιέμαι αν τρέχει και σε 256.

 

Λίγο Offtopic: το iPad με 256 ram... κάνει τον tegra να φαίνεται.. ας μην πω πως γιατί δεν πολυσυμπαθώ την apple :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Την απαντηση στο γιατι με ενοχλησε η RAM, την εδωσε λιγο πολυ ο Γιαννης (athanaso77).

Nαι, καταφερα να το κατεβασω στα 30 ΜΒ (με προσπαθεια, δε λεω, αλλα ρεαλιστικα σεναρια -εξεζητημενης εστω- χρησης) - πολλω δε μαλλον αν υπηρχαν εφαρμογες σχεδιασμενες για διπυρηνο.

Υ.Γ. Το review του atrix ανεβηκε στο digitallife.gr

Ο Αγγελος εκανε παλι καλη δουλεια και μας κανει να ψαχνομαστε για motorola atrix.

Υ.Γ. 2 Προσωπικα πιστευω πολυ στο optimus 2X. Θα σεβαστει απολυτα τα χρηματα που θα σπαταλησετε για αυτο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

To Atrix από ότι έχω καταλάβει έχει την μέτρια touch screen για τα σημερινά δεδομένα που έχει το desire, υποστηρίζει μόνο δυο δάχτυλα αλλά το σημαντικότερο σε ένα βιντεάκι που είδα όταν πλησιάζουν οι άξονες να κολλάνε στιγμιαία μεταξύ τους.

Κάτι τέτοιο κάνει κάποια geastures όπως η περιστροφή του χάρτη στο Google maps να μην δουλεύει σωστά, v@gelis μπορείς σε παρακαλώ να το επιβεβαιώσεις αυτό αν έχεις ακόμα το Atrix στα χέρια σου. Γιατί αν έχω δίκιο τότε το θεωρώ απαράδεκτο και deal breaker για την κατηγορία στην οποία παίζει.

 

Αν έχω δίκιο τότε πιο αξιόλογο θεωρώ το 2x ή το HTC Pyramid αν δεν βρεθούμε προ εκπλήξεων.

 

 

 

edit:

Tελικά είναι μάλλον θέμα hardware αλλά και πάλι το 2x μέχρι στιγμής είναι το μόνο που που δείχνει να έχει πιθανότητες για customιες :p

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

o2x vs atrix

 

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη σε ευχαριστουμε κια παλι για την ενημερωση σου και που μας βοηθας στις αποριες μας!

δεν ειμαι κανενας εξεζητημενος χρηστης και θελω με το LG απλα να ανακαλυψω καποια περισσοτερα πραγματα απο οτι τωρα με το Ομνια προ που εχω.οτι εμπειρια καλη θα ειναι σιγουρα με το LG!περαν καποιων εφαρμογων που με ενδιαφερουν το κινητο μην ξεχναμε οτι ειναι για να μιλαμε και μιλω αρκετα!

ειπες πριν οτι κρατα μια μερα με καποια χρηση!

με 3 ωρες ομιλια παραδειγμα φορτιζεις την επομενη?θελω απλα να καταλαβω ποσο ενεργοβορα ειναι ολα αυτα τα καλουδια που εχει!με το ΟΜΝΙΑ φανταστειτε οτι ανετα μου κραταει 3 μερες!

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνούμε.

Για να το πω πιό απλά:

Έχεις ένα πισί με Windows XP και 2πύρηνο επεξεργαστή με 1gb Ram. Αν του βάλεις 4πύρηνο, δεν θα έχει πρόβλημα η ραμ, απλά δεν θα έχει την αύξηση στην επίδοση με το να του έβαζες ΚΑΙ έξτρα 2gb ram. ε; :)

 

η ραμ ειναι ddr2 δεν ειναι ddr. απλα δεν ειναι dual channel. ανεβαζει ομως τις επιδοσεις.

 

εγω θα ελεγα περισσοτερο οτι θεωρεις το κινητο σου ικανο για να σηκωσει παραπανω πραγματα απο ψυχολογικης μεριας και γιαυτο το τσιτωνεις οπου με ενα αλλο κινητο επειδη γνωριζεις οτι δεν ειναι για πολλα πολλα του κανεις μετρια χρηση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...