Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Μετά από μέρες χωρίς restart,με την official ICS,σε μια εξερχόμενη κλήση,εμφανίστηκε call bug. Δεν άκουγα τίποτα και δε με άκουγαν κιόλας... Τερμάτισα την κλήση,κάλεσα εγώ και πάλι το ίδιο. Μετά από επανεκκίνηση της συσκευής διορθώθηκε...

Από που προέκυψε τώρα αυτό...; :mad:

Είχε κανείς τίποτα αντίστοιχο,ή να διάβασε τίποτα παρόμοιο σε κανά thread του xda; :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από μέρες χωρίς restart,με την official ICS,σε μια εξερχόμενη κλήση,εμφανίστηκε call bug. Δεν άκουγα τίποτα και δε με άκουγαν κιόλας... Τερμάτισα την κλήση,κάλεσα εγώ και πάλι το ίδιο. Μετά από επανεκκίνηση της συσκευής διορθώθηκε...

Από που προέκυψε τώρα αυτό...; :mad:

Είχε κανείς τίποτα αντίστοιχο,ή να διάβασε τίποτα παρόμοιο σε κανά thread του xda; :(

 

Το έχουν αναφέρει δύο τρεις στο xda..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να οριστει καπου να μην κλειδωνει η οθόνη αν εχουμε ανοιχτο το viber ???

 

Root στην ICS ???

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε κι εμένα το call bug έχοντας περάσει ics πριν έξι μέρες. Επίσης όταν έβγαλα τη μπαταρία κι άνοιξα τη συσκευή για κάνα πεντάλεπτο μου έβγαζε λάθος ώρα και ημερομηνία.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η V30B φαίνεται πιο σταθερή και γρήγορη. Εκτός από 1 reboot, η FLEX-ICER του civato με V30B kernel δεν μου έκανε κανένα παρατράγουδο. Επειδή όμως λαγκάρει (λιγότερο από ότι η V30A) τώρα φλασάρω DjangoManouche X 1.1.

Από ό,τι διάβασα, η V30B είναι για Ασία. Τώρα πως γίνεται η (θεωρητικά) ίδια επίσημη(!) ROM να λαγκάρει λιγότερο με τη δική μας δεν ξέρω...

 

ΥΓ.: έχω την εντύπωση πως η V30B καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, προφανώς λόγω RIL ??

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πέρασα την official ics σε ολλανδικό 2x και για μια εβδομάδα που το κράτησα το καταευχαριστήθηκα! Κανένα πρόβλημα και ταχύτατο, άνοιξα 5 καρτέλες με διαφορετικές σελίδες στον Dolphin Browser και δεν κόλλησε πουθενά! Και αυτά παρότι πέρασα καμια 15αριά εφαρμογές και με ελεύθερη ram σταθερά κάτω από 80mb.

Το έδωσα για να πάω σε galaxy s2 και ελπίζω να μην το μετανιώσω τώρα που το 2x έγινε όπως το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσα για να πάω σε galaxy s2 και ελπίζω να μην το μετανιώσω τώρα που το 2x έγινε όπως το ήθελα.

 

Και εγώ το ίδιο έκανα και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις καθόλου.

Ηδη φοράω 4.1.2 εδώ και ένα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έκανα και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις καθόλου.

Ηδη φοράω 4.1.2 εδώ και ένα μήνα...

 

Είχες δει καθόλου το 2x με την official ics; γιατί 5-6 μέρες που το είχα, θεωρούσα ότι ήταν άψογο! Ενώ στο galaxy s2 διαβάζω για προβλήματα στις ics και τα βλέπω και σε ένα λευκό που αγόρασε η αδερφή μου και φοράει την 4.0.3

Όπως και να έχει ελπίζω να έχεις δίκιο και να αξίζει πολύ περισσότερο το S2, γιατί πάω να σκάσω που έδωσα το 2x!

Link to comment
Share on other sites

Είχες δει καθόλου το 2x με την official ics; γιατί 5-6 μέρες που το είχα, θεωρούσα ότι ήταν άψογο! Ενώ στο galaxy s2 διαβάζω για προβλήματα στις ics και τα βλέπω και σε ένα λευκό που αγόρασε η αδερφή μου και φοράει την 4.0.3

Όπως και να έχει ελπίζω να έχεις δίκιο και να αξίζει πολύ περισσότερο το S2, γιατί πάω να σκάσω που έδωσα το 2x!

φίλε, κι όμως δεν είναι άψογο... Σε κάποιους πάνε όλα καλά (ίσως με 15 εφαρμογές δεν ζορίζεται και λίγο, διπύρηνο είναι), σε κάποιους (όπως εμένα) υπάρχουν θέματα... Τυχαία reboot κάθε 2-3 ώρες (χάνεις κλήσεις!), λαγκάρει τρελά η stock, αν βάλεις καμμιά custom μπορεί να μην λαγκάρει τόσο, αλλά τουλάχιστον σε μένα, κάνει reboot μόνο του όποτε να'ναι. Και με λιγότερες εφαρμογές από ότι είχα στην CM7.2.... Προσωπικά σκεφτόμουν "καλά, αυτό περιμέναμε τόσους μήνες;;!!!" :(

Link to comment
Share on other sites

φίλε, κι όμως δεν είναι άψογο... Σε κάποιους πάνε όλα καλά (ίσως με 15 εφαρμογές δεν ζορίζεται και λίγο, διπύρηνο είναι), σε κάποιους (όπως εμένα) υπάρχουν θέματα... Τυχαία reboot κάθε 2-3 ώρες (χάνεις κλήσεις!), λαγκάρει τρελά η stock, αν βάλεις καμμιά custom μπορεί να μην λαγκάρει τόσο, αλλά τουλάχιστον σε μένα, κάνει reboot μόνο του όποτε να'ναι. Και με λιγότερες εφαρμογές από ότι είχα στην CM7.2.... Προσωπικά σκεφτόμουν "καλά, αυτό περιμέναμε τόσους μήνες;;!!!" :(

 

Φίλε δοκίμασες να περάσεις την ics με smartflash; Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η προέλευση της συσκευής, μιας και αυτό που είχα εγώ είναι ολλανδικό.

 

Εγώ πάντως ακολούθησα τον παράκατω οδηγό:

http://www.adslgr.com/forum/threads/549332-LG-Optimus-2X/page15

έφτασα μέχρι το βήμα δύο όπου έκανα εγκατάσταση και τους apx drivers και από εκεί και πέρα δεν έβρισκα το αρχείο .bat που αναφέρει και έτσι αναγκαστικά χρησιμοποίησα το smartflash. Με αυτή την διαδικασία το τηλέφωνο για 5-6 μέρες που το χρησιμοποιούσα πήγαινε σφαίρα! Μέχρι και στο dolphin browser που άνοιξα 5 σελίδες μαζί σε διαφορετικές καρτέλες δεν κόλλησε! Ενώ με την djangomanouche 1.6.1 που είχα πριν, μία βαριά σελίδα να άνοιγα θα κόλλαγε!

 

Αν δεν το είχα βάλει σε αγγελία μια μέρα πριν περάσω την ics δεν θα σκεφτόμουν καθόλου να το πουλήσω!

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

εγω του εχω βαλει την ics μεσω smartflash αλλα δεν το χρησιμοποιω λογω οτι εχω ενα Ν8 για βασικο κινητο..αλλα με αυτα που λες λεω να του δωσω μια ευκαιρια πριν το πουλησω..
Link to comment
Share on other sites

εγω του εχω βαλει την ics μεσω smartflash αλλα δεν το χρησιμοποιω λογω οτι εχω ενα Ν8 για βασικο κινητο..αλλα με αυτα που λες λεω να του δωσω μια ευκαιρια πριν το πουλησω..

 

ακολούθησα την διαδικασία στο λινκ που δίνω για να περάσω την ics του djangomanouche επειδή διάβαζα εδώ τα χειρότερα για την official ics αλλά επειδή δεν υπήρχε το αρχείο bat που ήταν απαραίτητο για την εγκατάσταση, το μόνο που μπορούσα να κάνω εκείνη την στιγμή ήταν να περάσω την official ics μέχρι να βρω άλλο τρόπο να περάσω την custom. Όμως προς μεγάλη μου έκπληξη δούλευε μια χαρά η official! Δεν λέω ότι δεν είχε το παραμικρό κόλλημα και ότι ήταν super smooth αλλά δεν είχε τίποτα σε ενοχλητικό βαθμό. Ίσως να έμεινα τόσο ενθουσιασμένος επειδή η ρομ που είχα πριν ήταν όλο κολλήματα στο ίντερνετ, ακόμα και στα angry birds ενώ με την ics όλα μου δούλευαν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα την διαδικασία στο λινκ που δίνω για να περάσω την ics του djangomanouche επειδή διάβαζα εδώ τα χειρότερα για την official ics αλλά επειδή δεν υπήρχε το αρχείο bat που ήταν απαραίτητο για την εγκατάσταση, το μόνο που μπορούσα να κάνω εκείνη την στιγμή ήταν να περάσω την official ics μέχρι να βρω άλλο τρόπο να περάσω την custom. Όμως προς μεγάλη μου έκπληξη δούλευε μια χαρά η official! Δεν λέω ότι δεν είχε το παραμικρό κόλλημα και ότι ήταν super smooth αλλά δεν είχε τίποτα σε ενοχλητικό βαθμό. Ίσως να έμεινα τόσο ενθουσιασμένος επειδή η ρομ που είχα πριν ήταν όλο κολλήματα στο ίντερνετ, ακόμα και στα angry birds ενώ με την ics όλα μου δούλευαν ρολόι.

 

Έτσι ειμουν και εγώ στην αρχή. Βάλε κάνα 50άρια εφαρμογές, άνοιξε συγχρόνως Skype facebook μαζί και θα βάλεις τα κλάματα. Εγώ πριν από λίγες ημέρες ξαναγύρισα custom 7, 2 για να κάνω δουλειά μου. Όταν πουν τα παιδιά εδώ ότι υπάρχει νέα custom πχ cm10 που θα δουλεύει ρολόι τότε θα ξανάflasharw.

http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πέρασα την official ics σε ολλανδικό 2x και για μια εβδομάδα που το κράτησα το καταευχαριστήθηκα! Κανένα πρόβλημα και ταχύτατο, άνοιξα 5 καρτέλες με διαφορετικές σελίδες στον Dolphin Browser και δεν κόλλησε πουθενά! Και αυτά παρότι πέρασα καμια 15αριά εφαρμογές και με ελεύθερη ram σταθερά κάτω από 80mb.

Το έδωσα για να πάω σε galaxy s2 και ελπίζω να μην το μετανιώσω τώρα που το 2x έγινε όπως το ήθελα.

 

Φιλέ μην το σκέφτεσαι καθόλου..Το s2 είναι ενα σκαλί πιο πανω!Σωστα επραξες!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό θα έλεγα ψάξιμο...... κατάλαβα πως...., καλή η V30a-EUR (περασμένη με SmartFlash) αλά από την στιγμή που κάνεις Root και τα προγράμματα αποκτούν δικαιώματα Root, ε... τότε ξεκινά και το γονάτισμα...!!!!!:wacko:

 

http://s1.directupload.net/images/121230/hnv7o4fw.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό θα έλεγα ψάξιμο...... κατάλαβα πως...., καλή η V30a-EUR (περασμένη με SmartFlash) αλά από την στιγμή που κάνεις Root και τα προγράμματα αποκτούν δικαιώματα Root, ε... τότε ξεκινά και το γονάτισμα...!!!!!:wacko:

 

http://s1.directupload.net/images/121230/hnv7o4fw.png

 

Μάριε, αυτό που λές δεν ισχύει. Δεν συνδέονται αυτά τα δύο, εκτός αν πέρασες κάποιο πρόγραμμα πολύ απαιτητικό/κακογραμμένο που σου κάνει την ζημιά. Το root σαν διαδικασία δεν επιφέρει καμία επιβάρυνση στο κινητό. Οι αλλαγές όμως που σου επιτρέπει να κάνεις, αν δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνεις, μπορεί να στο κάνουν μαντάρα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

από ό,τι φαίνεται βρήκα επιτέλους κάτι ικανοποιητικό! (Μην το ματιάξω κιόλας!!!)

Django Manouche Χ 1.1 αλλά:

 

με NoOC KoB kernel (χωρίς overclock δηλαδή για εξοικονόμηση ενέργειας) είχα reboot κάθε 1-2 ώρες!!!

 

με OC1.2 KoB kernel (αν και από προεπιλογή η max frequency είναι 1 GHz - άρα χωρίς overclocking, ΑΝ θέλεις ανεβάζεις) δεν είχα κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσεις λίγο το αργό media scanning (που μερικές φορές κολλάει και ξανααρχίζει από το 0%)

 

Τα όποια προβλήματα, αναφέρονται στο xda, οπότε αργά ή γρήγορα ο Carburano θα τα διορθώσει. Μακάρι να συνεχίσει έτσι η ROM! Όσοι το σκέφτεστε, προτιμήστε την!

 

(ούτε ποσοστά να έπαιρνα, ε; :P :P )

Link to comment
Share on other sites

από ό,τι φαίνεται βρήκα επιτέλους κάτι ικανοποιητικό! (Μην το ματιάξω κιόλας!!!)

Django Manouche Χ 1.1 αλλά:

 

με NoOC KoB kernel (χωρίς overclock δηλαδή για εξοικονόμηση ενέργειας) είχα reboot κάθε 1-2 ώρες!!!

 

με OC1.2 KoB kernel (αν και από προεπιλογή η max frequency είναι 1 GHz - άρα χωρίς overclocking, ΑΝ θέλεις ανεβάζεις) δεν είχα κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσεις λίγο το αργό media scanning (που μερικές φορές κολλάει και ξανααρχίζει από το 0%)

 

Τα όποια προβλήματα, αναφέρονται στο xda, οπότε αργά ή γρήγορα ο Carburano θα τα διορθώσει. Μακάρι να συνεχίσει έτσι η ROM! Όσοι το σκέφτεστε, προτιμήστε την!

 

(ούτε ποσοστά να έπαιρνα, ε; :P :P )

 

το media scanning ποσο αργει δηλαδη;κανα 5λεπτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλα η μπαταρια δεν παλευεται με τιποτα με ενεργα δεδομενα ... τελειωνει στο 7 ωρο

 

 

How to root stock ICS ???

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

το media scanning ποσο αργει δηλαδη;κανα 5λεπτο;

όχι και 5λεπτο!! θα το πετούσαμε στη θάλασσα :p 1 λεπτό περίπου... κάπου εκεί... ίσως και λιγότερο (δεν έχω και πολλά media σε 2GB sdcard).... απλά μερικές φορές κολλάει πχ στο 73% και ξαναρχιζει από το 0%... Αλλά και πάλι σε μένα δεν γίνεται συχνά.

 

@kprse: για root, δες το AllInOneToolkit του Σπύρου http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020737 - επιλογή 3

Τρομερή δουλειά! :up:

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παλι δεν κολαει στην ανάγνωση η 1.1(sandisk 16gb class 10)..Πολύ ωραία Ρομ και η μπαταρία καλύτερη απο ποτε..2 μέρες άνετα με light χρηση..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παλι δεν κολαει στην ανάγνωση η 1.1(sandisk 16gb class 10)..Πολύ ωραία Ρομ και η μπαταρία καλύτερη απο ποτε..2 μέρες άνετα με light χρηση..

 

ναι, πρέπει να φταίει και η κάρτα μου, αν και την έχω σε καλή κατάσταση, αλλά είναι παλιά και αργή.

Μου είχε κάνει εντύπωση που εσένα δεν σου εκανε reboots, είχες πει πολύ καλά λόγια! Προφανώς είχαμε διαφορετικό kernel (εγώ προτίμησα τον NoOC, τώρα τον άλλαξα και όλα ΟΚ)... Και νόμιζα είναι ο συνδιασμός των εφαρμογών μου...

 

Όπως λέει και ο kprse, με τα δεδομένα ενεργά "καταπίνει" μπαταρία;;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παίδες!To Wi-Fi,μετά από wake,δε συνδέεται αυτόματα(γράφει εκτός περιοχής στα αποθηκευμένα δίκτυα και το search δεν βρίσκει τίποτα)και χρειάζεται κλείσιμο και ξανά άνοιγμα.Επειδή,τώρα τελευταία,έχω φορτώσει το LG με εφαρμογές,έβαλα ένα ram booster και λέω μήπως το έχει πειράξει αυτό,λογικά... Ξέρει κανείς στη οθόνη ενεργών εφαρμογών ποιο είναι για το Wi-Fi για να το βάλω στις εξαιρέσιμες εφαρμογές στο RAM Booster;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παίδες!To Wi-Fi,μετά από wake,δε συνδέεται αυτόματα(γράφει εκτός περιοχής στα αποθηκευμένα δίκτυα και το search δεν βρίσκει τίποτα)και χρειάζεται κλείσιμο και ξανά άνοιγμα.Επειδή,τώρα τελευταία,έχω φορτώσει το LG με εφαρμογές,έβαλα ένα ram booster και λέω μήπως το έχει πειράξει αυτό,λογικά... Ξέρει κανείς στη οθόνη ενεργών εφαρμογών ποιο είναι για το Wi-Fi για να το βάλω στις εξαιρέσιμες εφαρμογές στο RAM Booster;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τον εντοπισμό τοποθεσίας.

Καλυτερεύει κατά πολύ και την μπαταρία.

δες αυτό το post

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...