Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ [CM7][uNOFFICIAL][MAY14] temasek's UNOFFICIAL BUILD RC2-101 !!!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Η ΩΡΑ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ (ΔΙΠΛΑ ΑΠΤΟ ΣΤΑΤΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ)!!

ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΩ? :confused:

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Από τις ρυθμίσεις CM υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις στη μπάρα. Παίξε λίγο εκεί και διάβασε στο XDA τι επιλογές σου δίνει (στο θέμα του Temasek)

 

Καλημερα

Ειχα βαλει την nova hd και μετα αποφασισα να βαλω ξανα cm7 του temasek,το προβλημα που εχω ειναι οτι οτα ανοιγει εχει κρατησει το boot image του CM9 ,οταν εκανα το flash εκανα ολα τα wipe που εχει το recovery.Πως αλλαζει αυτο?

Ευχαριστω.

H 101 έχει το boot image animation του CM9! Είναι επιλογή του Temasek.

Αν έχεις άλλο boot animation (μπορείς να το κάνεις extract από άλλη rom), μπορείς μέσα απο τις ρυθμίσεις να το επιλέξεις. Διάβασε στο XDA για λεπτομέρειες.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

H 101 έχει το boot image animation του CM9! Είναι επιλογή του Temasek.

Αν έχεις άλλο boot animation (μπορείς να το κάνεις extract από άλλη rom), μπορείς μέσα απο τις ρυθμίσεις να το επιλέξεις. Διάβασε στο XDA για λεπτομέρειες.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση παιδια

Οταν ανοιγω ραδιο πρεπει να ανοιγει και το bluetooth?

 

Ναι στην cm7 ανοιγει και το bluetooth.Ειναι αναγκαστικο.

Link to comment
Share on other sites

παίδες έφτασε στα χέρια μου η συσκευή. Με 2.3.4 και v20Q. Ούτε update δεν χρειάστηκε να κάνω. Δεν το έχω φορτώσει πολύ, αλλά προσωπικά μου φαίνεται ότι πετάει. Μόνο καναδυό φορές μου έβγαλε κάτι σαν "η τάδε εφαρμογή παρουσίασε πρόβλημα" όταν την έκλεισα και πάτησα "αναγκαστικός τερματισμός". Τώρα, έχω δύο απορίες..

 

1) Δεν τρέχει το LG PC Suite IV στον υπολογιστή (win7 x64). Βγάζει ένα μαύρο παράθυρο στη μέση της οθόνης, το οποίο κλείνει με Escape ή Enter. Any clues??

2) έβαλα το GPS Test, έκλεισα τα data και άφησα ανοιχτό μόνο το GPS. Με το χέρι έξω από το παράθυρο βρίσκει μόνο 1 ή 2 με το ζόρι 3 δορυφόρους και κανέναν In Use!! Είναι λογικό αυτό; Please help, αν είναι προβληματική η συσκευή να τη στείλω πίσω μέσα στις 7 μέρες....

Link to comment
Share on other sites

παίδες έφτασε στα χέρια μου η συσκευή. Με 2.3.4 και v20Q. Ούτε update δεν χρειάστηκε να κάνω. Δεν το έχω φορτώσει πολύ, αλλά προσωπικά μου φαίνεται ότι πετάει. Μόνο καναδυό φορές μου έβγαλε κάτι σαν "η τάδε εφαρμογή παρουσίασε πρόβλημα" όταν την έκλεισα και πάτησα "αναγκαστικός τερματισμός". Τώρα, έχω δύο απορίες..

 

1) Δεν τρέχει το LG PC Suite IV στον υπολογιστή (win7 x64). Βγάζει ένα μαύρο παράθυρο στη μέση της οθόνης, το οποίο κλείνει με Escape ή Enter. Any clues??

2) έβαλα το GPS Test, έκλεισα τα data και άφησα ανοιχτό μόνο το GPS. Με το χέρι έξω από το παράθυρο βρίσκει μόνο 1 ή 2 με το ζόρι 3 δορυφόρους και κανέναν In Use!! Είναι λογικό αυτό; Please help, αν είναι προβληματική η συσκευή να τη στείλω πίσω μέσα στις 7 μέρες....

 

Οι αναγκαστικοι τερματισμοι δεν ειναι φυσιολογικοι.Σε ποιες εφαρμογες στο εκανε?

 

1)δεν ιδεα.Ποτε δεν εγκατεστησα το LG PC Suite και δεν μπορω να βοηθησω

2)Μπορει να "χτυπαει" καπου το σημα και να δυσκολευεται.Σε ποιον οροφο μενεις?Εχεις αρκετες πολυκατοικιες γυρω?

Κανε μια επανεκκινηση το κινητο και αστο πολυ ωρα μπας και κλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

ένας αναγκαστικός τερματισμός ήταν από το googleplay (ίσως μου έγραψε market - δεν το θυμάμαι). Ο δεύτερος δεν θυμάμαι καθόλου, αλλά σε εκείνο το σημείο μου φάνηκε λίγο λογικό γιατί το ζόρισα λίγο. Θα έχω το νου μου να τσεκάρω τι ακριβώς γίνεται.

 

1) ήθελα να το τρέξω για να περάσω τις επαφές μου. Από τη sim έβλεπε τα ονόματα "κινέζικα" (+ το προηγούμενο κινητό μου ήταν SE w550i... μεγαλεία!! ) τελικά έκανα κάτι μπακαλίστικο και τις πέρασα ΟΚ

 

2) Τώρα το έβαλα για φόρτιση (κλειστό - είναι η 2η! ), θα δοκιμάσω μετά και θα το αφήσω για κάποια λεπτά (είχα διαβάσει ότι τις πρώτες φορές αργεί να βρει/ λοκάρει). Μένω σε "ημιόροφο" σε 5όροφη πολυκατοικία, αλλά από την απέναντί μου δεν έχει κτήρια, είναι άπλα. Με το PNA της Mireo - Ginius Dont Panic βρίσκει αμέσως (οκ, δε λέω είναι συσκευή γι αυτό τον σκοπό)

Μήπως να δοκιμάσω να ανοίξω το κινητό έχοντας αφήσει ανοιχτό το GPS? γιατί εγώ το έχω κλειστό, και το ανοίγω πριν ανοίξω πχ χάρτες/ gps test (αλλά και πάλι είναι "μεσοβέζικη" λύση... )

 

Υπόψιν, δεν έκανα root ακόμα, απλά τεστάρω για να δω αν όλα είναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

ένας αναγκαστικός τερματισμός ήταν από το googleplay (ίσως μου έγραψε market - δεν το θυμάμαι). Ο δεύτερος δεν θυμάμαι καθόλου, αλλά σε εκείνο το σημείο μου φάνηκε λίγο λογικό γιατί το ζόρισα λίγο. Θα έχω το νου μου να τσεκάρω τι ακριβώς γίνεται.

 

1) ήθελα να το τρέξω για να περάσω τις επαφές μου. Από τη sim έβλεπε τα ονόματα "κινέζικα" (+ το προηγούμενο κινητό μου ήταν SE w550i... μεγαλεία!! ) τελικά έκανα κάτι μπακαλίστικο και τις πέρασα ΟΚ

 

2) Τώρα το έβαλα για φόρτιση (κλειστό - είναι η 2η! ), θα δοκιμάσω μετά και θα το αφήσω για κάποια λεπτά (είχα διαβάσει ότι τις πρώτες φορές αργεί να βρει/ λοκάρει). Μένω σε "ημιόροφο" σε 5όροφη πολυκατοικία, αλλά από την απέναντί μου δεν έχει κτήρια, είναι άπλα. Με το PNA της Mireo - Ginius Dont Panic βρίσκει αμέσως (οκ, δε λέω είναι συσκευή γι αυτό τον σκοπό)

Μήπως να δοκιμάσω να ανοίξω το κινητό έχοντας αφήσει ανοιχτό το GPS? γιατί εγώ το έχω κλειστό, και το ανοίγω πριν ανοίξω πχ χάρτες/ gps test (αλλά και πάλι είναι "μεσοβέζικη" λύση... )

 

Υπόψιν, δεν έκανα root ακόμα, απλά τεστάρω για να δω αν όλα είναι ΟΚ

 

Πιεσε το παλι και παρατηρησε αν θα σου κανει force close καπου.

Η λυση με την επανεκκινηση ηταν πριν την v20q.

Εγω μενω ισογειο με 2οροφα γυρω γυρω και δυσκολευοταν πολυ τη πρωτη φορα.Μετα επιανε και κοντα στο παραθυρο,χωρις καν να βγαλω το χερι απεξω.

Προτεινω να βγεις εξω να δοκιμασεις σε καθαρο ουρανο και αφου/αν κλειδωσει μια φορα να ξανακανεις πειραματα εντος.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... είχα ρυθμίσει μόνο 2G, κλειστά data και ενεργό μόνο GPS και έκανε τα παραπάνω.

Ενεργοποίησα data και GSM/ WCDMA (αυτό είναι 3G ??? ) και GPS

και το GPS test μου βρήκε 7 In View, και 6 In Use. Δηλ δούλεψε. Το θέμα είναι ότι χρεώθηκα με 1 ευρώ από την cosmote και έχω κάποια ΜΒ για 24 ώρες. Τι πρέπει να κλείσω για ν μην χρεώνομαι; Δεν έχω πακέτο, οπότε....

 

Από ότι καταλαβαίνω έφταιγε το 2G μόνο;

 

Επίσης προτείνετε κάποιον browser συγκεκριμένα; είναι άθλιος ο στοκ; (Dolphin HD?? Opera???)

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το κινητο πια αλλα ειναι καπου εκει που επελεξες και το 2g-3g.Κατι με δεδομενα κινητης(καπως ετσι...).Δεν παιζει ρολο το 2g η το 3g αλλα οτι γενικα χρησιμοποιησες τα a-gps.Τωρα κλεισε τα δεδομενα και τσεκαρε αν και ποσο γρηγορα σου κλειδωνει.

 

Εγω ειχα βρει τον stock browser ικανοποιητικο.Και ο opera ειναι αρκετα καλος

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... είχα ρυθμίσει μόνο 2G, κλειστά data και ενεργό μόνο GPS και έκανε τα παραπάνω.

Ενεργοποίησα data και GSM/ WCDMA (αυτό είναι 3G ??? ) και GPS

και το GPS test μου βρήκε 7 In View, και 6 In Use. Δηλ δούλεψε. Το θέμα είναι ότι χρεώθηκα με 1 ευρώ από την cosmote και έχω κάποια ΜΒ για 24 ώρες. Τι πρέπει να κλείσω για ν μην χρεώνομαι; Δεν έχω πακέτο, οπότε....

 

Από ότι καταλαβαίνω έφταιγε το 2G μόνο;

 

Επίσης προτείνετε κάποιον browser συγκεκριμένα; είναι άθλιος ο στοκ; (Dolphin HD?? Opera???)

 

Για να μην χρεώνεσαι πάς: Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα και Δίκτυα > Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας > και ξετικάρεις το Ενεργοποίηση δεδομένων.

Εγώ έχω τσεκάρει και χρήση μόνο 2g δικτύων, αλλά νομίζω πως αυτό δεν παίζει ρόλο , χωρίς να είμαι βέβαιος. Καλού κακού το έχω κλειστό μιας και δεν μου χρησιμεύει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

έκανα πρώτα επανεκκίνηση, χωρίς data κλείδωσε σε 6-7 δευτερόλεπτα. Μετά... έκανα clear agps + update agps... πάλι δυσκολευόταν.. κλείδωσε χωρίς data αλλά με WCDMA σε 2-3 λεπτά με 4 μόνο δορυφόρους.

 

Δοκιμάζω ακόμα, αλλά από ό,τι φαίνεται λειτουργεί κανονικά, έτσι;

κάτι που παρατήρησα... όταν σβήνει η οθόνη, κλείνει κ το gps...! αυτό δεν το ήξερα και το άφηνα να ψάχνει με το gps test χωρίς αποτέλεσμα...

 

και πάλι ευχαριστώ που βοηθάτε παίδες... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα, μια χαρα ειναι.Αφου χρεωθηκες για ολη τη μερα ασε το data και μετα μη κανεις clear agps για να υπαρχουν(για την περιοχη σου).
Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλο πρόβλημα στο πρόσφατα επισκευασμένο 2X μου.

Δε μπαίνει σε USB mode. Το συνδέω με το PC και μόνο φορτίζει. Ορίστε; :wacko:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αμα φτιαξω στην εξωτερικη καρτα φακελο με ιδιο ονομα με την εσωτερικη π.χ Music θα χω κανα προβλημα ?

 

Τα ονοματα των τραγουδιων γινεται να μην φαινονται κινεζικα ?

 

Επισης το gps σε καθαρο ουρανο δεν μου κλειδωνε ουτε σε 2-3 λεπτα και μετα απο επανακιννηση παλι δεν κλειδωσε ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλο πρόβλημα στο πρόσφατα επισκευασμένο 2X μου.

Δε μπαίνει σε USB mode. Το συνδέω με το PC και μόνο φορτίζει. Ορίστε; :wacko:

 

απο τις ρυθμισεις, εχεις τσεκαρει στο sd card and phone storage την επιλογη mass storage only?? το καλωδιο που χρησιμοποιεις ειναι το κανονικο??

Link to comment
Share on other sites

απο τις ρυθμισεις, εχεις τσεκαρει στο sd card and phone storage την επιλογη mass storage only?? το καλωδιο που χρησιμοποιεις ειναι το κανονικο??

Το δοκίμασα και με την επιλογή τσεκαρισμένη και με την επιλογή όχι τσεκαρισμένη.

Το καλώδιο είναι το ίδιο με το οποίο το δούλευα πάντα (ή το δικό του ή του Optimus One, τα έχω μπερδέψει, αλλά πάντα με το συγκεκριμένο έκανα τη δουλειά). Επίσης στον υπολογιστή στο γραφείο όταν το συνδέω κάνει ακριβώς το ίδιο, δηλαδή μόνο φορτίζει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως δουλεύει το Titanium backup pro (root access). Μπορώ να πάρω backup τα πάντα (τηλέφωνο+κάρτα) και πώς; Πηγαίνω στο tab Backup/Restore, Batch από το μενού και επιλέγω RUN Backup all user apps + system data και τελικά μου πέρνει backup ένα application το Facebook και τίποτα άλλο. Να πω ότι τα application που έχω βάλει, τα έχω όλα στο τηλέφωνο. Με τον τρόπο αυτό δεν θα έπρεπε να παίρνει τα πάντα; Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως δουλεύει το Titanium backup pro (root access). Μπορώ να πάρω backup τα πάντα (τηλέφωνο+κάρτα) και πώς; Πηγαίνω στο tab Backup/Restore, Batch από το μενού και επιλέγω RUN Backup all user apps + system data και τελικά μου πέρνει backup ένα application το Facebook και τίποτα άλλο. Να πω ότι τα application που έχω βάλει, τα έχω όλα στο τηλέφωνο. Με τον τρόπο αυτό δεν θα έπρεπε να παίρνει τα πάντα; Τι κάνω λάθος;

 

Βασικα ολα!Πας στο συνοψη,πατας το πληκτρο επιλογης του τηλ, μαζικη λειτουργια,κ επιλεγεις τι θες

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ολα!Πας στο συνοψη,πατας το πληκτρο επιλογης του τηλ, μαζικη λειτουργια,κ επιλεγεις τι θες

 

OK σ' ευχαριστώ πολύ.

Edited by gfaf
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα..βάζω σα γλώσσα εισαγωγής τα Ελληνικά αλλά κατόπιν επανεκκίνησης μπαίνουν Γερμανικά με αποτέλεσμα να τα αλλάζω κάθε φορά που ανοίγω το κινητό..

Μήπως ξέρετε τι μπορεί ν φταίει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει τρόπος να κλείσω τελείως τον ήχο από το εισαγωγικό animation που δείχνει όταν ανοίγει το κινητό; ή έστω να το χαμηλώσω; ή να μην παίζει το animation τελείως;;; :P

 

@Chriz9 φίλε σου έστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

δεν την παλεύω λέμε - προσπαθώ να παίξω ταινία με υπότιτλους στην τιβι με hdmi άλλα με όποιο player κι αν δοκίμασα τους υπότιτλους τους δείχνει μόνο στο τηλέφωνο και όχι στην τηλεόραση!

μόνο ο stock παιζει υπότιτλο στην τιβι, άλλα κι αυτόν στα κινέζικα....έναν άλλο υπότιτλο που του άλλαξα κωδικοποίηση, δεν μου τον εμφανίζε καθόλου!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα..βάζω σα γλώσσα εισαγωγής τα Ελληνικά αλλά κατόπιν επανεκκίνησης μπαίνουν Γερμανικά με αποτέλεσμα να τα αλλάζω κάθε φορά που ανοίγω το κινητό..

Μήπως ξέρετε τι μπορεί ν φταίει?

Ευχαριστώ

 

Το έχουμε πει δεκάδες φορές εδώ μέσα...κανείς δεν κάνει search πλέον ? Βάλε ένα άλλο πληκτρολόγιο από το Market για να λύσεις το πρόβλημά σου.

 

παιδιά υπάρχει τρόπος να κλείσω τελείως τον ήχο από το εισαγωγικό animation που δείχνει όταν ανοίγει το κινητό; ή έστω να το χαμηλώσω; ή να μην παίζει το animation τελείως;;; :P

 

@Chriz9 φίλε σου έστειλα pm

 

Υπάρχει αν φλασάρεις άλλο animation, με το stock όχι δεν γίνεται...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...