Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

οχι δεν την φορτωνο απο restore...απο restore θελει?το εκανα αυτο....την ξανακατεβασα...κ κατεβασα κ αλλη..κ παλι τα ιδια...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω βάλει και γω την rom που ανάφερε ο elefas.

1. Πολυ καλή, stable, αύξηση ταχύτητας μενού, ανοίγματος εφαρμογών. Καλύτερο σκορ στο quadrant 2916. :O

2. Εχω μια εντύπωση σχετικά με την μπαταρία. Μου φαίνεται οτι αδειάζει γρηγορότερα με την ίδια χρήση που του έκανα και πριν. :!:

3. Επίσης μετά την εγκατάσταση της rom έχω σημαντικά λιγότερη μνήμη. Με λιγότερα προγράμματα εγκατεστημένα λόγω format διαθέσιμη μου δείχνει 180-190 ενώ πριν 210-220. :confused:

 

Αυτά για τώρα. Θα δοκιμάσω και παιχνιδάκια HD και θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ...ο τυπος που σου πουλησε το κινητο μαλλον δεν ηταν και τοσο ησυχος.Η εφαρμογη superuser υποδυλωνει οτι εχει γινει root,δηλαδη χανεται η εγγυηση,αυτο ομως ειναι κατι αναστρεψιμο οπως επισης και η εγγυηση.Root σημαινει οτι αποκτας παραπανω δικαιωματα,κατι παρομοιο με τα δικαιωματα διαχειριστη στα windows.Λοιπον αρκετα σε ζαλισα,για να φυγει το root πηγαινε στον οδηγο για νεους που βρισκεται στο κεντρικο νημα του optimus 2x και πηγαινε στο ποστ που λεει για επαναφορα σε στοκ ρομ,ομως μην κατεβασεις την ελληνικη που σου λεει εκει,εσυ κατεβασε αυτη πουεχειτο κινητο σου,μαλλον γερμανικη.

 

Ευχαριστώ για την κατανοητή απάντηση!!!

 

Αν βάλω την ελληνική, ποια είναι τα μειονεκτήματα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...με ενδιαφερει το κινητο αρκετα...να φανταστω με μια custom rom απο αυτες του modaco πηγαινει ακομα καλυτερα?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...με ενδιαφερει το κινητο αρκετα...να φανταστω με μια custom rom απο αυτες του modaco πηγαινει ακομα καλυτερα?

 

Κοιτα στην αρχη που φοραγε την rom V10a η rom του modaco (που ηταν βασισμενη σε V10a) πηγαινε καλυτετ απο την stock.Μετα ομως η LG εβγαλε updates με τα οποια φτασαμε εσιως στην V10d.Εγω stock V10d εχω στο δικο μου με go lancher ex και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Μερικα παιδια που δοκιμασαν μια leaked 2.3.4 λενε οτι γινεται πολυ πιο γρηγορο,μολις βγει και επισημη 2.3.4 να σε σιγουρος οτι θα χουμε και ωραια νεα απο modaco και επιτελους μια stable εκδοση απο cyanogenmod.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!το θεμα ειναι πως πρεπει να εχει τρελες δυνατοτητες το κινητο!
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!το θεμα ειναι πως πρεπει να εχει τρελες δυνατοτητες το κινητο!

 

Αυτο να λεγετε.Με 2.2 froyo ολα τα καλα 3d παιχνιδια (backstab hd,nova 2 hd,modern warfare 2,asphalt 6 hd,gtl+) τα παιζει απροβληματιστα και φυσικα υπαρχει και το tegra zone που εχει παιχνιδια ειδικα για τον επεξεργαστη μας.Μετα απο internet παει σφαιρα (ειδικα αμα του φορεσεις και opera) και multitasking πολυ καλο.Τωρα η 2.3.4 που περιμενουμε μαλλον θα βελτιωσει ακομα περισσοτερο τα πραγματα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως ακόμα την περιμένουμε όμως..:P

 

Πάντως δεν ξέρω..αλλά περίμενα τα games να σκοτώνουν με διπύρινο επεξεργαστή και έχω ψιλοαπογοητευθεί.. Μάλλον πρέπει να παίζει ρόλο όμως το softwrare :(

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

mkv με hardware acceleration δεν παίζει ούτε η 2.3.4 ...κρίμα το tegra2...

 

χρησιμοποιησε το MX video player. Εχει πληρη υποστηριξη για tegra2. Απλα η εκδοση 1.2 (νομιζω) εχει ενα θεμα με τον ηχο στα mkv. το θεμα το λυνει η 1.3 beta (θελει ενεργοποιηση software support για τον ηχο)

Host

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως ακόμα την περιμένουμε όμως..:P

 

Πάντως δεν ξέρω..αλλά περίμενα τα games να σκοτώνουν με διπύρινο επεξεργαστή και έχω ψιλοαπογοητευθεί.. Μάλλον πρέπει να παίζει ρόλο όμως το softwrare :(

 

Γιατι τι προβλημα εχεις με τα παιχνιδια;Εγω τουλαχιστον οσα εχω αγορασει απο gameloft,που μαλλον ειναι τα πιο βαρια σε γραφικα,το κινητο δεν εχει κανενα προβλημα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Απανταω σε μερικα που διαβασα.

 

μια λειτουργια που τη θελω και δεν την εχει η default εφαρμογη διαχειρισης των sms του android ειναι να γραφει τι ωρα σταλθηκε το μηνυμα απο τον αποστολεα

To handsend sms αν πατησεις πανω σε ενα μυνημα σου λεει ωρα αποστολης και ωρα παραλαβης.

 

Μου θυμιζει κατι "φορματ" των pc σε παλιες εποχες!

Τα κινητα πλεον είναι pcs. Μινι pcs αλλα εχουν ολα τα κομματια για να θεωρουνται pc. Σκεψου οτι android ~ Linux

 

mkv με hardware acceleration δεν παίζει ούτε η 2.3.4 ...κρίμα το tegra2..

Παιζει οριμενα mkv. Το mkv ειναι προτυπο που εχει πολλα σκαλια. Το κινητο μας νομιζω οτι υποστηριζει μεχρι τα πρωτα 2.

 

μολις βγει και επισημη 2.3.4 να σε σιγουρος οτι θα χουμε και ωραια νεα απο modaco και επιτελους μια stable εκδοση απο cyanogenmod.

stable cyanogenmod θα εχουμε οταν η nvidia ανοιξει το λογισμικο της. Δεν εξαρτατε απο την LG Και μαλλον δεν θα γινει ποτε. Παρεμπιπτόντως το cyanogenmod ειναι stable με εξαιρεση 3 πραματακια: Δεν εχει ραδιο, δεν εχει, a2dp bluetooth δεν εχει 1080p hdmi το 720 δουλευει κανονικα. Αν καποιος δεν χρησιμοποιει αυτα τα 3 μπορει να το βαλει να δει τι θα πει πραγματικα γρηγορη και smooth rom.

 

Πάντως δεν ξέρω..αλλά περίμενα τα games να σκοτώνουν με διπύρινο επεξεργαστή και έχω ψιλοαπογοητευθεί.. Μάλλον πρέπει να παίζει ρόλο όμως το softwrare

Δεν ξερω τι προβλημα εχεις ομως πραγματικα εχουμε την πιο δυνατη κινητοσυσκευη για games. Ολα τα παιχνιδια βγαινουν πρωτα tegra optimised. Σκεψου υπαρχουν ακομα games που δεν παιζουν καλα στο S2 ενω εμεις ειμαστε GG. Ενα + ακομα ειναι οτι τρεχουμε πολυ καλα τα emulators. PSX και N64 ειναι απολαυση στην 32αρα tv με το bluetooth controller.

 

καλησπερα σας...με ενδιαφερει το κινητο αρκετα...να φανταστω με μια custom rom απο αυτες του modaco πηγαινει ακομα καλυτερα?

Οχι! Ο Paul εχει να βγαλει αρκετο καιρο update. Αυτη τη στιγμη μπορω να πω οτι η 10d 725 stock παει πολυ καλυτερα απο την 19fr του Paul ενω η 20gb που εχει βγαλει εχει πολλα bugs λογο προιμου built. Μπορεις να βρεις πολυ καλυτερες roms οπως η cyanogenmod ή αυτη του TOPOGIGI.

 

Επίσης μετά την εγκατάσταση της rom έχω σημαντικά λιγότερη μνήμη. Με λιγότερα προγράμματα εγκατεστημένα λόγω format διαθέσιμη μου δείχνει 180-190 ενώ πριν 210-220

Το ποσο της ελεύθερης μνημης στο android δεν ειναι ενδικτικό των επιδώσεων. Προσωπικά με πανω απο 400 εφαρμογες εγκατεστημενες εχω κατω απο 60mb ελευθερα ομως το κινητο πετάει. Μπορεις να διαβασεις πιο πολλα εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σκεφτομαι να το ανταλλαξω με το optimus black

 

Δε χρησιμοποιω ουτε το 1/3 της ισχυος του διπυρινου. Βασικα μονο στα παιχνιδια εχει νοημα.

 

Εγω μονο pdf θελω να σκολαρει καλα, mp3 και να ειναι smooth στα μενου. Τα παιχνιδια δεν εχουν νοημα στο κινητο, παω και παιρνω κανονικο gameboy αμα ειναι που δε ζεσταινεται κι ολας.

 

Ασε που το π970 ειανι και 30γραμμ πιο ελαφρυ.

Link to comment
Share on other sites

stable cyanogenmod θα εχουμε οταν η nvidia ανοιξει το λογισμικο της. Δεν εξαρτατε απο την LG Και μαλλον δεν θα γινει ποτε. Παρεμπιπτόντως το cyanogenmod ειναι stable με εξαιρεση 3 πραματακια: Δεν εχει ραδιο, δεν εχει, a2dp bluetooth δεν εχει 1080p hdmi το 720 δουλευει κανονικα. Αν καποιος δεν χρησιμοποιει αυτα τα 3 μπορει να το βαλει να δει τι θα πει πραγματικα γρηγορη και smooth rom.

 

Αυτο εννοουσα...Απο την επισημη 2.3 δε θα παρουν τους drivers για bluetooth και A2DP;Οποτε αν γινει αυτο δε θα την ονομασουν stable;

 

 

εγω παντως σκεφτομαι να το ανταλλαξω με το optimus black

 

Δε χρησιμοποιω ουτε το 1/3 της ισχυος του διπυρινου. Βασικα μονο στα παιχνιδια εχει νοημα.

 

Εγω μονο pdf θελω να σκολαρει καλα, mp3 και να ειναι smooth στα μενου. Τα παιχνιδια δεν εχουν νοημα στο κινητο, παω και παιρνω κανονικο gameboy αμα ειναι που δε ζεσταινεται κι ολας.

 

Ασε που το π970 ειανι και 30γραμμ πιο ελαφρυ.

 

Δεν εχει νοημα μια τετοια αλλαγη..μονο η οθονη ειναι λιγο καλυτερη στο p970,τωρα αυτο με τα γραμμαρια μαλλον για πλακα το γραψες..

 

Επισης ολα τα android που ειχα μεχρι τωρα οταν επαιζα 3d ανεβαζαν θερμοκρασια σε λογικα πλαισια οπως κανει και το optimus 2x,το οποιο εχω ζορισει και περισσοτερο απο ολα τα αλλα και συμπεριφερεται αψογα.Πραγματικα ποτε δε μετανοιωσα για την αγορα του.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοουσα...Απο την επισημη 2.3 δε θα παρουν τους drivers για bluetooth και A2DP;Οποτε αν γινει αυτο δε θα την ονομασουν stable;

Οχι. Τo cyanogen εχει "δικο" του built απο το 0. Πρεπει να ανοιξει η nvidia τους drivers της για να τους κανουνε port.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ...ο τυπος που σου πουλησε το κινητο μαλλον δεν ηταν και τοσο ησυχος.Η εφαρμογη superuser υποδυλωνει οτι εχει γινει root,δηλαδη χανεται η εγγυηση,αυτο ομως ειναι κατι αναστρεψιμο οπως επισης και η εγγυηση.Root σημαινει οτι αποκτας παραπανω δικαιωματα,κατι παρομοιο με τα δικαιωματα διαχειριστη στα windows.Λοιπον αρκετα σε ζαλισα,για να φυγει το root πηγαινε στον οδηγο για νεους που βρισκεται στο κεντρικο νημα του optimus 2x και πηγαινε στο ποστ που λεει για επαναφορα σε στοκ ρομ,ομως μην κατεβασεις την ελληνικη που σου λεει εκει,εσυ κατεβασε αυτη πουεχειτο κινητο σου,μαλλον γερμανικη.

 

Πρόβλημα για ακόμα μια φορά...

 

Πήγα στις οδηγίες του μέλους agekalp και έκανα αυτά που αναφέρουν βήμα προς βήμα ώστε να επιστρέψει η συσκευή σε stock ROM. Όμως:

 

- Όταν ανοίγω το SmartFlashTools μου αναφέρει ότι δε βρίσκει ένα αρχείο dll. Όμως, πατάω οκ και το πρόγραμμα ανοίγει. Βρίσκει το ComPort και ως εκεί όλα καλά. Αφού βάζω τα δύο αρχεια bin και fls πατάω start και μου λέει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και κλείνει το πρόγραμμα με αποτέλεσμα να έχω κάνει μία τρύπα στο νερό...:mad:

 

Τι κάνω λάθος; :(

 

Επίσης, αν κατεβάσω την ελληνική και το τηλέφωνο γερμανικό, τι θα γίνει;

 

Ευχαριστώ!

Edited by Marios122
Link to comment
Share on other sites

εγω παντοσ φιλε εχω ολανδικο κ εβαλα την ελληνικη...κ δεν εχω καπποιο προβλημα εκτοσ απο το wifi που οταν το τηλ ειναι σε αναμονη αποσυνδετε κ πρεπει να το κλεισω κ να το ξανανοιξω...ξανακατεβασε το smart k δοκιμασε...μηπωσ δεν κατεβηκε καλα..
Link to comment
Share on other sites

εγω παντοσ φιλε εχω ολανδικο κ εβαλα την ελληνικη...κ δεν εχω καπποιο προβλημα εκτοσ απο το wifi που οταν το τηλ ειναι σε αναμονη αποσυνδετε κ πρεπει να το κλεισω κ να το ξανανοιξω...ξανακατεβασε το smart k δοκιμασε...μηπωσ δεν κατεβηκε καλα..

 

Είχες δίκιο τελικά!!!:D

 

Τέλος καλό, όλα καλά!

 

Ευχαριστώ όλα τα μέλη που ασχολήθηκαν μαζί μου και με βοήθησαν να βρώ λύση στο πρόβλημά μου!:happy::happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Τo cyanogen εχει "δικο" του built απο το 0. Πρεπει να ανοιξει η nvidia τους drivers της για να τους κανουνε port.

 

Περιμενε,την ρομ την κανουν port απο το nexus s,σωστα;Εγω περιμενα οτι μολις βγει η επισημη 2.3 απο lg η cyanogenmod θα παρει και bluetooth κλπ...Λαθος νομιζα;

 

Edit: Παιδια διαβασα κατι για νεα γαλλικη V10d με baseband 922.Εχει δικιμασει κανεις;

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Απανταω σε μερικα που διαβασα.

Παιζει οριμενα mkv. Το mkv ειναι προτυπο που εχει πολλα σκαλια. Το κινητο μας νομιζω οτι υποστηριζει μεχρι τα πρωτα 2.

 

δυστυχώς απότι διάβασα είναι περιορισμός του tegra2 και όχι του software οπότε μάλλον δεν θα δούμε ποτέ σοβαρά accelerated mkv (τα οποία παίζουν άψογα στο G2S)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι προβλημα εχεις ομως πραγματικα εχουμε την πιο δυνατη κινητοσυσκευη για games. Ολα τα παιχνιδια βγαινουν πρωτα tegra optimised. Σκεψου υπαρχουν ακομα games που δεν παιζουν καλα στο S2 ενω εμεις ειμαστε GG. Ενα + ακομα ειναι οτι τρεχουμε πολυ καλα τα emulators. PSX και N64 ειναι απολαυση στην 32αρα tv με το bluetooth controller.

 

Δεν ξέρω αλλά 8/10 games δεν είναι 100% smooth (είμαι και λίγο ψείρας οκ..). Αν εξαιρέσεις το riptideGP,raging thunder2,GT free HD kai to jetcar stunds, στα άλλα αν π.χ το 30 fps είναι το τέλειο, κάπου lagg-άρει.. (πχ έχει 20 fps).:mad::mad:

 

Aν εξεραίσεις το Fpse (psx emulator) που πράγματι τρέχει αρκετά καλά , το Ν64 (υποθέτω εννοέις το N64oid) σε πολλά games υπάρχει σημαντικό framerate drop..είμαι και στο επίσημο forum του παιδιού που το χει φτιάξει και ξέρω κάτι παραπάνω..Tέλειο δεν ειναι σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση..Όλα αυτά βέβαια με την 10d που φορώ ,δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ρομς..:happy:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά 8/10 games δεν είναι 100% smooth (είμαι και λίγο ψείρας οκ..). Αν εξαιρέσεις το riptideGP,raging thunder2,GT free HD kai to jetcar stunds, στα άλλα αν π.χ το 30 fps είναι το τέλειο, κάπου lagg-άρει.. (πχ έχει 20 fps).:mad::mad:

 

Aν εξεραίσεις το Fpse (psx emulator) που πράγματι τρέχει αρκετά καλά , το Ν64 (υποθέτω εννοέις το N64oid) σε πολλά games υπάρχει σημαντικό framerate drop..είμαι και στο επίσημο forum του παιδιού που το χει φτιάξει και ξέρω κάτι παραπάνω..Tέλειο δεν ειναι σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση..Όλα αυτά βέβαια με την 10d που φορώ ,δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ρομς..:happy:

 

Μα γιατι ετσι...εμενα ενα σπασιμο μονο μου εκανε μια φορα στο backstab hd οταν το ειχα επι 3 ωρες συνεχομενο παιχνιδι και πανω στην μπριζα κιολας που ειχε ζεσταθει το κινητο.Αυτο ολο κι ολο,ολλα τα αλλα τελεια μου παει το ατιμο.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά 8/10 games δεν είναι 100% smooth (είμαι και λίγο ψείρας οκ..). Αν εξαιρέσεις το riptideGP,raging thunder2,GT free HD kai to jetcar stunds, στα άλλα αν π.χ το 30 fps είναι το τέλειο, κάπου lagg-άρει.. (πχ έχει 20 fps).:mad::mad:

 

Aν εξεραίσεις το Fpse (psx emulator) που πράγματι τρέχει αρκετά καλά , το Ν64 (υποθέτω εννοέις το N64oid) σε πολλά games υπάρχει σημαντικό framerate drop..είμαι και στο επίσημο forum του παιδιού που το χει φτιάξει και ξέρω κάτι παραπάνω..Tέλειο δεν ειναι σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση..Όλα αυτά βέβαια με την 10d που φορώ ,δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ρομς..:happy:

 

Ετσι ειναι...android και smooth δεν κολλανε μεταξυ τους τελικα, ακομα κ στην εποχη των δυπηρινων tegra2 κτλ... Καταραμμενο iOS!! Αγγιζει την τελειοτητα σε αυτο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες. Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις βίντεο κλήσεις. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να support-άρει την front camera ?

To google-αρα αλλά δεν βρήκα κάπου να λέει ότι δουλεύει , άρα υπάρχει πρόβλημα εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι...android και smooth δεν κολλανε μεταξυ τους τελικα, ακομα κ στην εποχη των δυπηρινων tegra2 κτλ... Καταραμμενο iOS!! Αγγιζει την τελειοτητα σε αυτο το θεμα!

 

Ακριβώς..Ειδικά το 4 άρι είναι άψογο στα games..:mad::mad: Ti να κάνουμε..έτσι είναι..Πάντως αφού κάποια games είναι smooth σημαίνει είτε ότι φταίει το παιχνίδι (η δημιουργία του) είτε ότι φταίει το software..:(

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...