Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σωστά εκεί έγινε το μπαμ. Και εγώ απο τον αύγουστο του 2011 το έχω με την προσφορά του πλαίσιου γύρω στα 300

 

Εγώ το πήρα τα Χριστούγεννα πέρυσι 250€ και παρόλο που αλλάζω κάθε χρόνο κινητό, δεν έχω κάποιο λόγο να αλλάξω το nexus. Κυρίως λόγω του μεγέθους του γιατί όλα πλέον είναι σούπερ παντόφλες. Εννοείται τα έβγαλε τα λεφτά του και άξιζε κάθε ευρώ. Και ακόμη έχει μέλλον. Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Άντε να δοκιμάσουμε και καμιά σταθερή 4.2 ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχετε διαπιστωσει κι εσεις την αναντιστοιχια στην αναλυση του διαθεσιμου χωρου στο internal storage του 1GB??

Εννοω οτι οταν το κοιταω μεσα από το κεντρικο μενου --> storage έχω μια κατανομη 729ΜΒ σε χρηση και 152ΜΒ ελευθερα ενω αντιθετα μεσα από το apps --> all (ή downloaded) το γραφημα του internal storage στο κατω μερος της οθονης δειχνει 663ΜΒ σε χρηση και 345ΜΒ ελευθερα! :wacko:

Καμια εξηγηση???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχετε διαπιστωσει κι εσεις την αναντιστοιχια στην αναλυση του διαθεσιμου χωρου στο internal storage του 1GB??

Εννοω οτι οταν το κοιταω μεσα από το κεντρικο μενου --> storage έχω μια κατανομη 729ΜΒ σε χρηση και 152ΜΒ ελευθερα ενω αντιθετα μεσα από το apps --> all (ή downloaded) το γραφημα του internal storage στο κατω μερος της οθονης δειχνει 663ΜΒ σε χρηση και 345ΜΒ ελευθερα! :wacko:

Καμια εξηγηση???

Σε μένα το ίδιο περίπου βγάζει. 507/514

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν ειναι ιδια αυτα. Δεν είμαι σίγουρος. Αλλα εχει πολλα partitions που γράφει το android, εδώ γράφει στο partition της ρομ data για τα apps.

 

Γενικα ο λόγος που έχω πιάσει το nexus s να υπολείπεται πλέον με τα υπόλοιπα σημερινα ειναι η κατανομή των partition αυτών. Το note2 και το gnexus δίνουν 11 και 13Gb σε rom για το cache, το nexus s δίνει 1Gb μονο περίπου, πράγμα που τελειώνει γρήγορα όσο χρησιμοποιείς τις εφαρμογές (ακόμα και συστήματος). Οταν αυτός ο χώρος περιορίζεται ειναι που έρχονται τα κολλήματα.

 

Νομίζω οτι πολλές custom το φτιάχνουν αυτο, αλλα όπως είπα και αρχικα δεν γνωρίζω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν ειναι ιδια αυτα. Δεν είμαι σίγουρος. Αλλα εχει πολλα partitions που γράφει το android, εδώ γράφει στο partition της ρομ data για τα apps.

Ετσι νομιζω κι εγω - μάλλον προκειται τελικα για την απεικονιση του data partition και του cache partition

1. από το δημοφιλεστερο ισως σχετικό προγραμμα στο Play store (Disk Usage), αναφερω μια σημειωση στα settings που ισως διαφωτιζει λιγο "Dispaly Dalvik cache allocated for your apps on your data partition" και σε άλλο παλι "Application cache uses a different partition and cant be used by apk and data"

2. Εγκατεστησα το Norton utilities και στην περιοχη App Manager ξεκαθαρα δειχνει "internal storage: 195 MB free/ 1GB" (ίδια μετρηση με το Κεντρικο μενου --> Storage του κινητου), πατωντας ομως την επιλογη clear cache, η αναλυση πλεον αναπτυσσεται σταδιακα εως το "364MB free / 1GB" που ταυτιζεται απόλυτα με το γραφημα στο κατω μερος της οθονης μεσα από το Apps --> Downloaded ή All του κινητου :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν στην χρήση μπαταρίας μου γράφει οτι το 80% καταναλώθηκε απο "λειτουργικό σύστημα android", τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Αυτον τον καιρο ψαχνω για screenprotector για τα κινητα μου....

 

εχετε καποιο στο νου;

Θα ηθελα να εφαρμοζει σε ολη την οθονη και να ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα αν ειναι δυνατον.Αλλιως οκ και απο εξωτερικο.

 

ευχαριστω!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Αυτον τον καιρο ψαχνω για screenprotector για τα κινητα μου....

 

εχετε καποιο στο νου;

Θα ηθελα να εφαρμοζει σε ολη την οθονη και να ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα αν ειναι δυνατον.Αλλιως οκ και απο εξωτερικο.

 

ευχαριστω!

 

Δεν πιστεύω ότι θα βρείς screen protector το οποίο να εφαρμόζει καλά στην οθόνη λόγω της καμπύλης που κάνει...

Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 5 sp και όλα ξεκολάνε στις άκρες (γύρω γύρω) κάνοντας το να φαίνεται χάλια.

Αν παρ όλα αυτά βρείς... θέλω και γω! :P

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα βρείς screen protector το οποίο να εφαρμόζει καλά στην οθόνη λόγω της καμπύλης που κάνει...

Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 5 sp και όλα ξεκολάνε στις άκρες (γύρω γύρω) κάνοντας το να φαίνεται χάλια.

Αν παρ όλα αυτά βρείς... θέλω και γω! :P

 

+1 πέταξα κάμποσα ευρώ για αυτά και τελικά δεν έχει πάθει τίποτα η οθόνη τόσο καιρό που το χω στο τσαντάκι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Από χτες μου έχει κάνει 2-3 φορές επανεκκίνηση... Τυχαίο ή να ανησυχώ;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Από χτες μου έχει κάνει 2-3 φορές επανεκκίνηση... Τυχαίο ή να ανησυχώ;

 

Και εδώ που το γραφείς τι θες να σου πούμε;

 

 

ποια Ρομ εχεις; κερνελ;

Link to comment
Share on other sites

Από χτες μου έχει κάνει 2-3 φορές επανεκκίνηση... Τυχαίο ή να ανησυχώ;

 

εχεις στοκ rom?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Stock, νόμιζα ότι φαίνεται από την υπογραφή. Τις τελευταίες μια δυο μέρες μου είπε (α) μια φορά ότι δεν αποκρίνεται ο launcher και (β) μια δυο φορές δεν εμφάνιζε τα εικονίδια της main screen.

 

Δεν θέλω να μου πείτε τίποτα σπουδαίο, ρε Σπύρο. Να μη ρωτήσω δηλαδή; Είναι 2-3 επανεκκινήσεις στη σειρά & ξαφνικά κάτι που έχει συμβεί και σε άλλους, θέμα hardware και να ανησυχώ, ή είναι πιο πιθανό software ζήτημα με κάποια εφαρμογή (τις πιο συνηθισμένες έχω εγκατεστημένες) οπότε θα περάσει; Δεν είναι το φόρουμ για να κάνουμε τέτοιες κουβέντες;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Stock, νόμιζα ότι φαίνεται από την υπογραφή. Τις τελευταίες μια δυο μέρες μου είπε (α) μια φορά ότι δεν αποκρίνεται ο launcher και (β) μια δυο φορές δεν εμφάνιζε τα εικονίδια της main screen.

 

Δεν θέλω να μου πείτε τίποτα σπουδαίο, ρε Σπύρο. Να μη ρωτήσω δηλαδή; Είναι 2-3 επανεκκινήσεις στη σειρά & ξαφνικά κάτι που έχει συμβεί και σε άλλους, θέμα hardware και να ανησυχώ, ή είναι πιο πιθανό software ζήτημα με κάποια εφαρμογή (τις πιο συνηθισμένες έχω εγκατεστημένες) οπότε θα περάσει; Δεν είναι το φόρουμ για να κάνουμε τέτοιες κουβέντες;

 

Πιστεύω δεν είχε κακή πρόθεση ο φίλος spirosteam αλλά ήταν τρομερά λίγες οι πληροφορίες που είχες δώσει.

 

Κατ'αρχήν, αν έχεις stock launcher καλύτερα βάλε nova launcher. Πιο ομαλός, πολύ περισσότερες επιλογές και δεν κάνει redraws (μόνο αν ανοίξεις κάτι ιδιαίτερα "βαρύ"). Έπειτα, αν συνεχίζονται οι επανεκκινήσεις, δοκίμασε να δεις αν είναι θέμα εφαρμογής. Πάτα το κουμπί απενεργοποίησης, και μόλις ανοίξει το μενού, πάτα παρατεταμένα στο "απενεργοποίηση" για να σου εμφανίσει το παράθυρο safe mode. Πάτα "OK" και το κινητό θα επανεκκινηθεί σε safe mode. Οπότε, αν σε safe mode δεν εμφανίζεται το πρόβλημά σου, άρχισε να υποψιάζεσαι εφαρμογή. Πότε άρχισε το πρόβλημα? Ποια εφαρμογή έβαλες και άρχισε το πρόβλημα? Αν φτάσεις σε κάποιο λογικό συμπέρασμα, βγάλε την εφαρμογή που "έβαλες στο μάτι" και δες αν συνεχίζεται το πρόβλημα.

 

Αυτό για θέμα με εφαρμογές. Αν καταλήξεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει εφαρμογή, εδώ είμαστε για να συνεχίσουμε την έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Από χτες μου έχει κάνει 2-3 φορές επανεκκίνηση... Τυχαίο ή να ανησυχώ;

 

Με αυτό το μηνυμα, πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε Νίκο; θεληση υπάρχει αλλά πρεπει να βάλεις και εσύ λίγο το χερακι σου όπως σου έγραψαν. Γραφωντας "εδώ" εννοουσα οτι καλυτερα θα ηταν να αναφερθεί στο θέμα με βελτιώσεις τροποποιήσεις καθότι δεν μου έχει ξανά τύχει στοκ Ρομ να κανει επανεκκινήσεις οποτε θεώρησαν οτι εχεις custom. Τεσπα, έχεις κανει ροοτ; εαν ναι ίσως και ενα full wipe έλυνε τα οποία προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

no problem, κατανοητό αυτό που λέτε.

 

Δεν έχω κάνει root και φυσικά θα το παρακολουθήσω μια δυο μέρες ακόμα.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καθόλου η αναβάθμιση με την 4.2 βρε παιδιά?
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τελείωσαν οι αναβαθμίσεις για τη συσκευή αυτή και δεν υπάρχει λόγος να παραμένω stock, υπάρχει κάπου οδηγός για root που να δουλεύει;
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τελείωσαν οι αναβαθμίσεις για τη συσκευή αυτή και δεν υπάρχει λόγος να παραμένω stock, υπάρχει κάπου οδηγός για root που να δουλεύει;

 

Άλλαξε thread :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τέρμα οι αναβαθμίσεις και τώρα μένουμε αμανάτι?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τέρμα οι αναβαθμίσεις και τώρα μένουμε αμανάτι?

 

Είχε σχεδόν 2 χρόνια υποστήριξη το κινητό, φετινά κινητά της HTC δεν θα πάρουν jelly bean άρα δεν χρειάζεται να γκρινιάζουμε.

Ακόμα και με τις πολύ πρώιμες εκδόσεις cm10.1 φαίνεται ότι το κινητό την σηκώνει άνετα την 4.2 οπότε μπορούμε να το δώσει το update η Google αλλά τι να κάνουμε.

Edited by kill_noob
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...