Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Θα συνεχίσω να ποστάρω το ίδιο μήνυμα μέχρι κάποια φιλότιμη ψυχή να μου απαντήσει... Έχω 4.0.4 android και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα Mms. Πάροχος Cosmote/cosmoκάρτα. Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες της πρώτης σελίδας, αλλά δεν μπορώ να στείλω/λάβω mms. Έχω διαγράψει τα APN, έχω φτιάξει νέα, αλλά μάταια. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υποτίθεται αυτό είναι ένα official bug της 4.0.3 που λύθηκε στην 4.0.4 και μάλιστα το έχω δοκιμάσει. Με τον πάροχο σου μίλησες?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

2 τροπους εχω δοκιμασει για root οι οποιοι δουλευουν 100%. Ο ενας ειναι απο http://www.nexusshacks.com και ο αλλος με το toolkit το οποιο το βρισκεις στους xda. Το πρωτο πραγμα που κανεις με αυτες τις μεθοδους ειναι να ξεκλειδωσεις τον bootloader. Με το που γινει το ξεκλειδωμα σβηνονται τα παντα (και απο την sd) . Σαν να κανεις reset δηλαδη. Αρα για να σου απαντησω, πρωτα κανεις root και με το που ξεκλειδωσεις τον bootloader εχει γινει και hard reset

 

ευχαριστω για την απαντηση .δλδ δεν υπαρχει καποιο λινκ απο το φορουμ εδω που να λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανουμε?και το λεω αυτο γιατι για να πω την αληθεια ποιο πολυ εμπιστεύομαι οσα λενε εδω

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια φιλη εχει το τηλεφωνο μας και στο ακυρο εχει σβησει και δεν ανοιγει. Δοκιμασα να βαλω τη δικη μου μπαταρια παλι δεν ανοιγει ουτε και ο υπολογιστης το αναγνωριζει. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Ειναι με stock 4.1.1 χωρις root.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση .δλδ δεν υπαρχει καποιο λινκ απο το φορουμ εδω που να λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανουμε?και το λεω αυτο γιατι για να πω την αληθεια ποιο πολυ εμπιστεύομαι οσα λενε εδω

Αυτα που λεμε εδω τα βρισκουμε κυριως στους xda και σε διαφορα αλλα sites. Οποτε δεν υπαρχει λογος να μην εμπιστευεσαι, αφου αυτα που προτεινουμε τα εχουμε δοκιμασει πρωτα στα δικα μας κινητα. Παρε το link απο το toolkit http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544940. Στο thread του galaxy nexus για το toolkit εχει και video tutorial. Αν θες τον πατροπαραδοτο τροπο πανε στο http://Www.Nexusshacks.com

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έπεσε σήμερα το nexus s του φίλου μου και ράγισε η οθόνη.

έχει αντικαταστήσει κάποιος οθόνη στο nexus να μας πει το κόστος;

αλλάζει εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έπεσε σήμερα το nexus s του φίλου μου και ράγισε η οθόνη.

έχει αντικαταστήσει κάποιος οθόνη στο nexus να μας πει το κόστος;

αλλάζει εύκολα;

 

Πριν 4 μηνες μου ειχε σπασει και η δικια μου και η τιμη που πηρα απο Samsung Λαρισας ηταν 160€. Με λιγο ψαξιμο στο eBay βρηκα οθονη με 60$ και με τη βοηθεια ενος φιλου και του ifixit το κινητο μου ειναι ολοκαινουριο. θελει πολυ μεγαλη προσοχη στο λυσιμο του τηλεφωνου!!! εγω στην πρωτη μου προσπαθεια εκοψα το ακουστικο και μεχρι να ερθει ανταλλακτικο παλι απο ebay γυρνουσα με hands free.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας, είμαι νέο μέλος του Nexus club, κάτοχος εδώ και ένα μήνα ενός 9023 από το ΠΛΑΙΣΙΟ, με περασμένη την 4.1.1 μια βδομάδα μόλις μετά την αγορά. Εχω 1 θέμα κακό, 1 καλό και 1 παρατήρηση. Η παρατήρηση λέει ότι το κινητό για 2-3 μέρες μετά την αναβάθμιση σε jb είχε φάει απίστευτο κόλλημα. Δεν δούλευε σχεδόν τίποτα. Δεν θέλω να ενοχοποιήσω κάποια εφαρμογή, αλλά μόλις απεγκατέστησα το Facebook το τηλέφωνο απογειώθηκε (σύμπτωση; μπορεί).

Εχω ένα άσχημο θέμα με το GPS και θα ήθελα τη συμβουλή σας αν το αντιμετωπίζει κι άλλος. Το χρησιμοποιώ σχεδόν μέρα παρά μέρα με την εφαρμογή ENDOMONDO στο ποδήλατο. Αρκετές φορές χάνει το σήμα και άλλες φαίνεται να είναι ακινητο, ενώ κινούμαι και έχει σήμα. Μου έχει τύχει και σε εφαρμογή πλοήγησης το ίδιο πράγμα και να χάνει το σήμα συχνά χωρίς λόγο.

 

Και ένα καλό νέο που δεν το χω δει μέχρι τώρα να αναφέρεται και χαίρομαι που θα είμαι ο 1ος (αν και νέος) που θα σας πληροφορήσω :D

Ως γνωστόν όταν σε καλεί κάποιος βλέπεις στην οθόνη τη φωτογραφία της επαφής, ελαφρώς πετσοκομμένη (λιγότερο κομμένη στην 4.1.1) και σε χαμηλή, πολύ χαμηλή ανάλυση. Λοιπόν... χθες με κάλεσε ο αδερφός μου και ξαφνικά η οθόνη γέμισε (όταν λέμε full εννοούμε full) με τη φωτογραφία του και σε ανάλυση HD! Αφού κουφάθηκα και δεν το σήκωσα αλλά έμεινα αποσβολωμένος :wacko: να θαυμάζω την ανάλυση και τον κάλεσα εγώ στο καπάκι. Βέβαια από κει και μετά έγιναν ένα σωρό κλήσεις με τον παλιό γνωστό τρόπο της... υψηλής θολούρας αντί ανάλυσης. Παιδιά δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά το φτωχό μυαλό μου πάει κάπου.... Θα υποθέσω (με πονηριά) ότι η Google θέλει να μας γυρίσει όλους σε Google+ profile. Αυτή ήταν η μόνη διαφορά του αδερφού μου από όλους τους υπόλοιπους με τους οποίους μίλησα. Οτι εκείνος έχει Google+ profile.

Και τα περόεργα τώρα (αμ πως, τεχνολογία είναι αυτή).... όταν τον καλώ στο κινητό μου βγαίνει αυτή η υψηλότατης ανάλυσης φωτό. Οταν τον καλώ στο σπίτι (στην ίδια επαφή το νούμερο εννοείται) μου βγαίνει η ίδια φωτό στην παλιά καλή γνωστή χαμηλότατη ανάλυση. Τα φώτα σας γκουρούδες μου! Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα: Ενώ έχω επιλέξει το swiftkey σαν πρόγραμμα γραφής συνέχεια μου επαναφέρει το μαμισιο πληκτρολόγιο. Είναι κάποιο bug;
Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν όταν σε καλεί κάποιος βλέπεις στην οθόνη τη φωτογραφία της επαφής, ελαφρώς πετσοκομμένη (λιγότερο κομμένη στην 4.1.1) και σε χαμηλή, πολύ χαμηλή ανάλυση. Λοιπόν... χθες με κάλεσε ο αδερφός μου και ξαφνικά η οθόνη γέμισε (όταν λέμε full εννοούμε full) με τη φωτογραφία του και σε ανάλυση HD! Αφού κουφάθηκα και δεν το σήκωσα αλλά έμεινα αποσβολωμένος :wacko: να θαυμάζω την ανάλυση και τον κάλεσα εγώ στο καπάκι. Βέβαια από κει και μετά έγιναν ένα σωρό κλήσεις με τον παλιό γνωστό τρόπο της... υψηλής θολούρας αντί ανάλυσης. Παιδιά δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά το φτωχό μυαλό μου πάει κάπου.... Θα υποθέσω (με πονηριά) ότι η Google θέλει να μας γυρίσει όλους σε Google+ profile. Αυτή ήταν η μόνη διαφορά του αδερφού μου από όλους τους υπόλοιπους με τους οποίους μίλησα. Οτι εκείνος έχει Google+ profile.

Και τα περόεργα τώρα (αμ πως, τεχνολογία είναι αυτή).... όταν τον καλώ στο κινητό μου βγαίνει αυτή η υψηλότατης ανάλυσης φωτό. Οταν τον καλώ στο σπίτι (στην ίδια επαφή το νούμερο εννοείται) μου βγαίνει η ίδια φωτό στην παλιά καλή γνωστή χαμηλότατη ανάλυση. Τα φώτα σας γκουρούδες μου! Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά :worry:

 

Επειδή δεν εχω πολύ χρόνο, όλες οι απαντησεις στα ερωτηματα σου είναι σε αυτη http://www.androidpolice.com/2012/07/02/jelly-bean-bumps-contact-photos-to-hi-res-720x720-but-google-sync-continues-to-clobber-it-with-low-res-mush/ την πολύ καλη αναλυση-ελπίζω τα αγγλικά σου να είναι καλά, καλό διαβασμα :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα: Ενώ έχω επιλέξει το swiftkey σαν πρόγραμμα γραφής συνέχεια μου επαναφέρει το μαμισιο πληκτρολόγιο. Είναι κάποιο bug;

 

Χρησιμοποιώντας το titanium backup κάνεις backup-uninstall-reinstall το SwiftKey και το πρόβλημα σου θα λυθεί.

 

Βέβαια το παραπάνω προϋποθέτει root.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω αυτην εδω και ειναι τελεια.:happy:http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380308510361&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

πολυ ωραια απο το ebay το πηρες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενας εύκολος οδηγός για root για nexus S στη jb εκδοση. Καπου βρήκα εναν αλλα θέλει linux!

 

το συζητησαμε ποιο πριν.πηγαινε λιγο πισω να το διαβασεις

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

αν και άκυρη η ερώτησή σου σε θέμα κατόχων Νεξους :lol:αντικειμενικά το Νεξους είναι καλύτερο και τρέχει και την επίσημη jelly bean 4.1.1.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες καλημερα...σημερα και για πρωτη φορα το nexus s που εχω εδω και 2 χρονια οταν πηγα να το ανοιξω με το power buton απο τα δεξια της συσκευης η συσκευη εκανε κατι ασυνηθιστο!Δεν ανοιγε ο launcher!!!Οταν εσερνα με το δακτυλο προς τα δεξια για να ανοιξει η συσκευη και να γραψω το pin ο launcher παθαινε τρελο κολημα.Με αποτελεσμα να μου γραφει:η εφαρμογη launcher δεν ανταποκρινεται και με τρεις δυνατοτητες... αναμονη... αναφορα... κλεισιμο...οτι και να εκανα δεν επαιρνε μπρος το κινητο!Ανοιξα το καπακι.... εβγαλα-εβαλα την μπαταρια... εβγαλα-εβαλα τη sim καμια 10 φορες....ΤΙΠΟΤΑ!!!ΜΟΥΛΑΡΩΣΕ!

και εκει που ειπα παει...αυτο ηταν τα εφτυσε το nexus το κινητο πηρε μπρος και δουλεψε! μου εφυγε το :X ... Δεν εκανα κατι στο κινητο μου....αρουταριστο ειναι μαμισιο απο Αγγλια με super amoled και 4.1.1 ....το μονο που εκανα χθες ηταν να περασω την τελευταια εκδοση του play store ...την 3.8.16 ;) Του εχει συμβει αυτο σε καποιον εδω μεσα???τι γινεται σε περιπτωση που μουλαρωσει ο launcher και δεν ανοιγει για να βαλεις το pin?! Ασ απαντησει καποιος γιατι κοντεψανα τρελαθω σημερα!!! :ninja:

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες καλημερα...σημερα και για πρωτη φορα το nexus s που εχω εδω και 2 χρονια οταν πηγα να το ανοιξω με το power buton απο τα δεξια της συσκευης η συσκευη εκανε κατι ασυνηθιστο!Δεν ανοιγε ο launcher!!!Οταν εσερνα με το δακτυλο προς τα δεξια για να ανοιξει η συσκευη και να γραψω το pin ο launcher παθαινε τρελο κολημα.Με αποτελεσμα να μου γραφει:η εφαρμογη launcher δεν ανταποκρινεται και με τρεις δυνατοτητες... αναμονη... αναφορα... κλεισιμο...οτι και να εκανα δεν επαιρνε μπρος το κινητο!Ανοιξα το καπακι.... εβγαλα-εβαλα την μπαταρια... εβγαλα-εβαλα τη sim καμια 10 φορες....ΤΙΠΟΤΑ!!!ΜΟΥΛΑΡΩΣΕ!

και εκει που ειπα παει...αυτο ηταν τα εφτυσε το nexus το κινητο πηρε μπρος και δουλεψε! μου εφυγε το :X ... Δεν εκανα κατι στο κινητο μου....αρουταριστο ειναι μαμισιο απο Αγγλια με super amoled και 4.1.1 ....το μονο που εκανα χθες ηταν να περασω την τελευταια εκδοση του play store ...την 3.8.16 ;) Του εχει συμβει αυτο σε καποιον εδω μεσα???τι γινεται σε περιπτωση που μουλαρωσει ο launcher και δεν ανοιγει για να βαλεις το pin?! Ασ απαντησει καποιος γιατι κοντεψανα τρελαθω σημερα!!! :ninja:

Που και που το έκανε και σε μένα. Εγώ πατούσα κλείσιμο και έστρωνε. Κάνε ένα restart. Κατέβασε και έναν δεύτερο launcher, να έχεις για καβαντζα (apex,nova). Αν στο ξανακάνει διαλέγεις τον άλλο

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες καλημερα...σημερα και για πρωτη φορα το nexus s που εχω εδω και 2 χρονια οταν πηγα να το ανοιξω με το power buton απο τα δεξια της συσκευης η συσκευη εκανε κατι ασυνηθιστο!Δεν ανοιγε ο launcher!!!Οταν εσερνα με το δακτυλο προς τα δεξια για να ανοιξει η συσκευη και να γραψω το pin ο launcher παθαινε τρελο κολημα.Με αποτελεσμα να μου γραφει:η εφαρμογη launcher δεν ανταποκρινεται και με τρεις δυνατοτητες... αναμονη... αναφορα... κλεισιμο...οτι και να εκανα δεν επαιρνε μπρος το κινητο!Ανοιξα το καπακι.... εβγαλα-εβαλα την μπαταρια... εβγαλα-εβαλα τη sim καμια 10 φορες....ΤΙΠΟΤΑ!!!ΜΟΥΛΑΡΩΣΕ!

και εκει που ειπα παει...αυτο ηταν τα εφτυσε το nexus το κινητο πηρε μπρος και δουλεψε! μου εφυγε το :X ... Δεν εκανα κατι στο κινητο μου....αρουταριστο ειναι μαμισιο απο Αγγλια με super amoled και 4.1.1 ....το μονο που εκανα χθες ηταν να περασω την τελευταια εκδοση του play store ...την 3.8.16 ;) Του εχει συμβει αυτο σε καποιον εδω μεσα???τι γινεται σε περιπτωση που μουλαρωσει ο launcher και δεν ανοιγει για να βαλεις το pin?! Ασ απαντησει καποιος γιατι κοντεψανα τρελαθω σημερα!!! :ninja:

 

Φίλε teopas,

 

μόλις πριν πέντε λεπτά έπαθα ακριβώς το ίδιο.

 

Έκανα restart το κινητό για άσχετο λόγο και αφού 'παίξει' το τετράχρωμο Χ της google εισαγωγής (φοράω την μαμά ROM και την τελευταία version JellyBean, κινητό από Ελλάδα) μου βγάζει το λουκέτο και αφού το σύρω δεξιά για να βάλω κωδικό (κανονικά) βγαίνει αντί για το πληκτρολόγιο ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!!

 

Έχω φάει τρελή φρίκη γιατί το κινητό το χρησιμοποιώ και επαγγελματικά και πιστεύω ότι είναι μακράν από τα καλύτερα στην αγορά, ακόμα!!! Ας όψονται οι αναβαθμίσεις της Samsung που πάνε το κινητό από το κακό στο χειρότερο. Μόνο η Gingerbread άξιζε. Σταθερή και όλα τα καλά! Μετά η ICS και τώρα η JB μας έχουν πρήξει!!! :(

 

Τι να κάνω? Έχω βάλει/βγάλει SIM και μπαταρίες τουλάχιστον 10 φορές και τίποτα! Τις πταίει?????

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Treasure ειναι η μερα μας νομιζω!τι να πω...κι εγω τα ειδα ολα!ευτυχως το δικο μου ξεμπλοκαρε...και παλι σου λεω δεν καταλαβα ποια ηταν η αιτια..ευχομαι να ξεμπλοκαρει και το δικο σου! Η φαση ειναι πως το ειχα αγορασει 514 ευρω απο UK και ηδη ειχα αρχισει να τα κλαιω το πρωι...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε teopas,

 

μόλις πριν πέντε λεπτά έπαθα ακριβώς το ίδιο.

 

Έκανα restart το κινητό για άσχετο λόγο και αφού 'παίξει' το τετράχρωμο Χ της google εισαγωγής (φοράω την μαμά ROM και την τελευταία version JellyBean, κινητό από Ελλάδα) μου βγάζει το λουκέτο και αφού το σύρω δεξιά για να βάλω κωδικό (κανονικά) βγαίνει αντί για το πληκτρολόγιο ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!!

 

Έχω φάει τρελή φρίκη γιατί το κινητό το χρησιμοποιώ και επαγγελματικά και πιστεύω ότι είναι μακράν από τα καλύτερα στην αγορά, ακόμα!!! Ας όψονται οι αναβαθμίσεις της Samsung που πάνε το κινητό από το κακό στο χειρότερο. Μόνο η Gingerbread άξιζε. Σταθερή και όλα τα καλά! Μετά η ICS και τώρα η JB μας έχουν πρήξει!!! :(

 

Τι να κάνω? Έχω βάλει/βγάλει SIM και μπαταρίες τουλάχιστον 10 φορές και τίποτα! Τις πταίει?????

Δοκιμασε το εξης: Βάλε τη SIM σε ένα άλλο κινητό και απενεργοποιησε το pin και ξαναβάλτη μετά στο nexus.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θελω να παρω το galaxy nexus αλλα εχω μια απορια..απο οτι ξερω δεν δεχεται sd card ,οποτε δεν μπορω να βαλω τισ εφαρμογες που εχω στη καρτα μνημης απο το παλιο κινητο μου...μεσω pc υπαρχει τροπος να τις περασω; help ; thank u..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θελω να παρω το galaxy nexus αλλα εχω μια απορια..απο οτι ξερω δεν δεχεται sd card ,οποτε δεν μπορω να βαλω τισ εφαρμογες που εχω στη καρτα μνημης απο το παλιο κινητο μου...μεσω pc υπαρχει τροπος να τις περασω; help ; thank u..

Αν θες να πάρεις το galaxy nexus μπήκες σε λάθος νήμα. Αν θες το nexus s, για μεταφορά αρχείων, αντιγραφεις ο,τι θες από το παλιό σου κινητο στον υπολογιστη και τα περνάς στην sd του nexus s. Μπορεί να μην δέχεται εξωτερική κάρτα μνήμης, αλλά η εσωτερική του δουλεύει όπως θα δούλευε μια εξωτερική. Αν λέγοντας εφαρμογές εννοείς apk εκτός play store η διαδικασια ειναι ιδια. Αν εννοεις τα data των εφαρμογών, τοτε χρειαζεται να ειναι root και τα 2 κινητα, titanium backup και παει λέγοντας. Τελειως διαφορετικη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...