Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την μπαταρία μετά την εγκατάσταση της 4.0.4; Εγώ το βράδυ χάνω 20 με 30 % από τη μπαταρία χωρίς να χρησιμοποιώ το κινητό...είχα stock και δοκίμασα και την cm9 v7 και το πρόβλημα δεν λύθηκε.το task που τρώει την μπαταρία είναι το android OS το οποίο στα batterystats είναι συνέχεια πάνω από 60%!

 

Επίσης πριν εγκαταστήσω έκανα full wipe...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι με stock rooted 4.0.4 και παρόλο που είμαι στη δεύτερη φόρτιση, χάνω 3-5 % το βράδυ. Δεν έχω κανένα θέμα με τη μπαταρία έως τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την μπαταρία μετά την εγκατάσταση της 4.0.4; Εγώ το βράδυ χάνω 20 με 30 % από τη μπαταρία χωρίς να χρησιμοποιώ το κινητό...είχα stock και δοκίμασα και την cm9 v7 και το πρόβλημα δεν λύθηκε.το task που τρώει την μπαταρία είναι το android OS το οποίο στα batterystats είναι συνέχεια πάνω από 60%!

 

Επίσης πριν εγκαταστήσω έκανα full wipe...

Έχω παρόμοιο θέμα τον τελευταίο καιρό. Είχα 4.0.3 χωρίς προβλήματα για πάνω από 3 εβδομάδες. Ξαφνικά κάτι άλλαξε και άρχισα να χάνω πάνω από 10% της μπαταρίας το βράδυ και αρκετά γρήγορα μέσα την μέρα. Με το OTA σε 4.0.4 το πρόβλημα συνεχίστηκε.

Υπήρχε μία μικρή περίοδος που μετά από μερικά full discharge και restarts του κινητού χωρίς να είναι συνδεδεμένο με τον φορτιστή (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο) που έμοιαζε να φτιάχνει. Τώρα έχω σταματήσει να το παρακολουθώ αλλά νομίζω ότι είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

Θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα κάποιας εφαρμογής/εφαρμογών που τρέχουν το βράδυ ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Κοιτώντας το γράφημα της μπαταρίας από χτες το βράδυ πχ βλέπω στην γραμμή του "Awake" ότι το κινητό είχε συχνά-πυκνά στιγμές που ξύπναγε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως να βρω ποια εφαρμογή το ξύπναγε. Η σχετική λίστα δεν λέει και πολλά πράγματα ως προς το πότε. Help;

 

Μία άλλη ερώτηση είναι σχετικά με τα mss. Χτες διαπίστωσα ότι υπάρχει bug στο 4.0.x σχετικά με τα mms. Το έψαξα και βρήκα ότι αλλάζοντας το APN type του mms APN σε "default,supl,mms" και επιλέγοντας αυτό το apn στην αρχική οθόνη, η υπηρεσία λειτουργεί κανονικά. Λένε αν δουλεύει άστο ήσυχο αλλά από περιέργεια σωστά το έκανα;

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μπαταρίας δοκιμάστε να κάνετέ ένα factory data reset μπας και στρώσει.

Επίσης περισσότερες πληροφορίες για την μπαταρια μπορείτε να δείτε με το better battery stats, είναι δωρεάν στο xda.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτείνετε κάποιο app για κάμερα να βγάζει λίγο καλύτερες φωτό από το ενσωματωμένο;

Εβαλα το camera zoom fx αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Εκτός και αν ο φακός μας είναι για τα μπάζα...:(

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ το χω το κινητό μιάμιση βδομάδα ΄δα τώρα το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με τα πλήκτρα αφής..έκανα κανονικά το update 4.0.4 που έβγαλε μόλις το άνοιξα και δεν έχω κάνει κάτι άλλο. μόλις το κλειδώνω και το ανοίγω φωτίζουν μόνο το search και το home και μετά από λίγο αφού το χειρίζομαι ανάβουν τα άλλα 2 επιλογές και πίσω.. του έκανα και επαναφορά και πάλι τα ίδια. μήπως πρέπει να το πάω στο service??δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά του έχω βάλει προστασία οθόνης και θήκη σιλικόνης
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Eχετε να προτεινετε καποιο προγραμμα για τις αναπαντητες και τα μηνυματα;:)
Link to comment
Share on other sites

Eχετε να προτεινετε καποιο προγραμμα για τις αναπαντητες και τα μηνυματα;:)

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Θες ένα πρόγραμμα που θα σου πεταει κάποια έξτρα ειδοποίησή/pop up για παράδειγμά η κάτι άλλο?

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Θες ένα πρόγραμμα που θα σου πεταει κάποια έξτρα ειδοποίησή/pop up για παράδειγμά η κάτι άλλο?

 

Θελω μια εφαρμογη που να μου λεει με καποιο φωτισμο η ηχο πως εχω αναπαντητη κληση η μυνημα:)

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια εφαρμογη που να μου λεει με καποιο φωτισμο η ηχο πως εχω αναπαντητη κληση η μυνημα:)

 

Το go sms νομίζω έχει αυτήν τη λειτουργία με ήχο. Αλλιώς noled από μάρκετ (αν και είναι προτιμότερο σε οθόνες amoled) ή αλλιώς custom kernel που αναβοσβήνουν τα κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω nexus s ics 4.0.4 rooted with simple kernel και καρτοτηλέφωνο vodafone.

 

Όταν προσπαθώ να κάνω conference calls βγάζει "unable to conference calls" και μπορώ μόνο να βάλω το ένα από τους 2 αναμονή...

 

Καμία ιδέα?

 

Τηνκσ

 

Το--- gjimmys.

 

Αν δεν θελεισ app οπωσ go sms, NoLed κ.τ.λ. και εισαι familiar με root, cwm recovery και custom kernels θα προτεινα simple kernel...απλοσ χωρισ πολλα mods...μονο Backlight Notifications και Backlight Dimmer ---> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420542&highlight=simple

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Το go sms νομίζω έχει αυτήν τη λειτουργία με ήχο. Αλλιώς noled από μάρκετ (αν και είναι προτιμότερο σε οθόνες amoled) ή αλλιώς custom kernel που αναβοσβήνουν τα κουμπιά.

 

Καλησπέρα σε όλους. Έχω nexus s ics 4.0.4 rooted with simple kernel και καρτοτηλέφωνο vodafone.

 

Όταν προσπαθώ να κάνω conference calls βγάζει "unable to conference calls" και μπορώ μόνο να βάλω το ένα από τους 2 αναμονή...

 

Καμία ιδέα?

 

Τηνκσ

 

Το--- gjimmys.

 

Αν δεν θελεισ app οπωσ go sms, NoLed κ.τ.λ. και εισαι familiar με root, cwm recovery και custom kernels θα προτεινα simple kernel...απλοσ χωρισ πολλα mods...μονο Backlight Notifications και Backlight Dimmer ---> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420542&highlight=simple

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

Eυχαριστω παιδια ελεγα να μην το πειραξω.Δεν ξερω θα δω:O

Link to comment
Share on other sites

έχουμε καμιά ιδέα πως μπορώ να γυρίσω το κινητό στην 2.3.6? θέλω να δοκιμάσω αν έχω και εκεί πρόβλημα με τον φωτισμό των 2 αριστερών πλήκτρων αφής ή είναι πρόβλημα του λογισμικού.
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

έχουμε καμιά ιδέα πως μπορώ να γυρίσω το κινητό στην 2.3.6? θέλω να δοκιμάσω αν έχω και εκεί πρόβλημα με τον φωτισμό των 2 αριστερών πλήκτρων αφής ή είναι πρόβλημα του λογισμικού.

 

Πήγαινε το για σέρβις τώρα που το έχεις απείραχτο για να μην μπαίνεις σε κόπο ξεκλειδώνοντας bootloader, root κλπ για να βάλεις 2.3 και άντε μετά unroot, lock bootloader για να το στείλεις για σέρβις. Λίγο δύσκολο να είναι θέμα software ίσως κάτι παίζει με την πλακέτα

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το για σέρβις τώρα που το έχεις απείραχτο για να μην μπαίνεις σε κόπο ξεκλειδώνοντας bootloader, root κλπ για να βάλεις 2.3 και άντε μετά unroot, lock bootloader για να το στείλεις για σέρβις. Λίγο δύσκολο να είναι θέμα software ίσως κάτι παίζει με την πλακέτα

 

απλά σκέφτομαι το πότε θα το πάρω πίσω και δεν έχω άλλο κινητό, λογικά αυτό το πάω στο πλαίσιο από κει που το αγόρασα ε..

παραξενεύομαι γιατί τα πλήκτρα αυτά μετά από λίγο ανάβουν κανονικά..απλά δεν ανάβουν μαζί και τα 4 όταν το ξεκλειδώνω

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

απλά σκέφτομαι το πότε θα το πάρω πίσω και δεν έχω άλλο κινητό, λογικά αυτό το πάω στο πλαίσιο από κει που το αγόρασα ε..

παραξενεύομαι γιατί τα πλήκτρα αυτά μετά από λίγο ανάβουν κανονικά..απλά δεν ανάβουν μαζί και τα 4 όταν το ξεκλειδώνω

 

Εννοείται. Να τους αναφέρεις ότι από την αρχή το κάνει αυτό και να τους δείξεις το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Να τους αναφέρεις ότι από την αρχή το κάνει αυτό και να τους δείξεις το πρόβλημα.

 

δεν θα μπορούσε να είναι bug?? το service σκέφτομαι γιατί το λιγότερο που θα το κρατήσουν είναι μια μέρα..****το και είναι 10 ημερών κινητό...

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορούσε να είναι bug?? το service σκέφτομαι γιατί το λιγότερο που θα το κρατήσουν είναι μια μέρα..****το και είναι 10 ημερών κινητό...

 

Δε νομίζω. Δεν έχω δει να αναφέρεται ούτε εδώ ούτε στο εξωτερικό. Πιο πολύ μου κάνει για προβληματικά led. Μπορείς βέβαια να απαιτήσεις νέα συσκευή μιας που όχι μόνο έχει το πρόβλημα απο την πρώτη στιγμή αλλά το έχεις και λίγες μέρες (αν και νομίζω τα περισσότερα καταστήματα κάνουν αντικατάσταση αν το πας μέσα σε 7 μέρες.)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορούσε να είναι bug?? το service σκέφτομαι γιατί το λιγότερο που θα το κρατήσουν είναι μια μέρα..****το και είναι 10 ημερών κινητό...

 

Ίσως και να είσαι σε περίοδο άμεσης αντικατάστασης (DOA) αν και όπως και να έχει σου έυχομαι καλή τύχη με το Πλαίσιο. Εμένα μου τα πρήξανε για να μου το αλλάξουνε τα Χριστούγεννα. Είχα προβληματικό ακουστικό και μου πήρε κάμποσο καιρό να το αλλάξουν. Το πήγαν και στη Samsung που δε το δέχτηκε σαν προβληματικό αλλά στο τέλος μου το αλλάξανε αφού τους έπρηξα κι εγώ...

 

Πάντως αν είσαι σε περίοδο DOA (Dead On Arrival) μην τους αφήσεις να το στέιλουν στη Samsung. Υποχρεούνται να στο αλλάξουν αυτοί εφόσον είναι ορατό πρόβλημα...φοβάμαι όμως ότι το DOA είναι 7 ημέρς όπως λέει ο φίλος από πάνω.

 

Θα μπορούσε να είναι και software bug...αλλά δεν έχει ξανααναφερθεί! Θα πρότεινα να μη μπλέξεις όπως λέε ο φίλος με ξεκλειδώματα για να πας σε 2.3...γιατί μετά άντε να το ξανακλειδώνεις για να το πας πίσω...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτείνετε κάποιο app για κάμερα να βγάζει λίγο καλύτερες φωτό από το ενσωματωμένο;

Εβαλα το camera zoom fx αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Εκτός και αν ο φακός μας είναι για τα μπάζα...:(

 

κανείς ;; :worry::vava:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το χερι σου φταιει....ο φακος μια χαρα ειναι.... :p

 

Όντως εγώ δεν έχω κανένα παράπονο βγάζει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες και μέρα και νύχτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...