Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλημερα και χρονια πολλα...τις τελευταιες 2 μερες η οθονη του κινητου αναβοσβηνει συνεχως απο μονη της...ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο???επισης θα ξαναρωτησω αν υπαρχει τροπος να μπλοκαρω τις κλησεις με αποκρυψη...ευχαριστω πολυ...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις touristas13 και jonick33. Θα το σκεφτώ. Υπάρχει και μια άλλη θήκη της nillkin σκληρή που καλύπτει μόνο τα πλαϊνά και το πίσω μέρος. Είναι λεπτή και δεν ασχημαίνει το κινητό. Ίσως καταλήξω σ'αυτή

Link to comment
Share on other sites

Οχι...εχει να κανει με το μπλοκαρισμα των κλησεων αυτο??

 

Όχι. Αν χρησιμοποιείς τον Go Launcher, είναι μια εφαρμογή του launcher, που προσφέρει περισσότερες επιλογές κλειδώματος οθόνης. Είχαν αναφερθεί παρόμοια κρούσματα με το δικό σου από άτομα που το είχαν..

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο εχω παρατηρήσει με το δικό μου πως όταν παίζω κάποιο παιχνιδι κ ειναι ταυτόχρονα συνδεδεμένο στην πρίζα μπορεί να φτάσει κ το 100% χωρις να ξέρω πάντως τις επιπτώσεις..

 

Απλά επιβεβαιώνω το "περιεργο" φαινομενο οτι δουλευοντας το κινητό στην πρίζα, μπορει να φτασει και το 100%. Αλλά νομιζω οτι το θεμα είναι γενικά ανευ σημασίας...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι..όταν διαγράφουμε μια εφαρμογή αφήνει φακέλους?υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να διαγράφει αυτά τα κατάλοιπα..και με το να βάζουμε και να βγάζουμε εφαρμογές επηρεάζετε η απόδοση του κινητού μας?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το στοκ ημερολόγιο: Ένα event που έχει παρέλθει και έχει ολοκληρωθεί (πχ. «να θυμηθώ να αγοράσω το Χ» και το αγόρασα πράγματι) πώς μπορώ να το χαρακτηρίζω ως συμπληρωμένο / ολοκληρωμένο με ένα τρόπο που να είναι εμφανής (πχ. να αλλάζει χρώμα) ώστε να ξεχωρίζω εύκολα, γυρνώντας προς τα πίσω, τα events που έχουν ολοκληρωθεί με εκείνα στα οποία έχω ακόμα εκκρεμότητα;

 

Εννοείται: Δεν θέλω να το σβήνω!

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα

 

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω...οταν δεχεστε sms kai το τηλεφωνο ειναι idle (κλειδωμενο και με σβιστη οθονη) η οθονη αναβει για λιγο και ξανακλεινει η μενει σβιστη και απλα ακουσ ηχο ..

 

τηνκσ

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας αλλος προβλημα μετα απο την αναβαθμιση?εμενα βλεπω οτι με την 4.0.4 ψιλοκολαει..
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας αλλος προβλημα μετα απο την αναβαθμιση?εμενα βλεπω οτι με την 4.0.4 ψιλοκολαει..

 

Την 4.0.4 την έβαλα χειροκίνητα. Γενικά σε θέμα ταχύτητας είναι ένα κλίκ πιο πάνω. Επίσης είναι πιο σταθερό το κινητό έχουν λυθεί αρκετά bugs. Και με την 4.0.3 ήμουν πολύ ευχαριστημένος δεν κόλλησε ποτέ όπως και η 4.0.4 τώρα ούτε επανεκκίνηση ποτέ ούτε να κολλήσει πρόγραμμα και γενικά όλο το κινητό. Μόνο η κάμερα τις πρώτες μέρες κολλούσε όταν την άνοιγες αλλά αυτό έγινε 1 φορά στις φωτογραφίες και 1 στο βίντεο, έκτοτε δεν ξανακόλλησε. Έβαλες chainfire 3d? (θέλει root) επίσης έχεις ενεργοποιημένο το gpu accelleration? Κάνε και κανένα καθαρισμό την cache και με τα 2 παραπάνω που σου είπα θα πάει καλύτερα είναι δοκιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Βλέπω ότι το κινητό το ξαναέφερε το πλαίσιο, πιστεύετε ότι αξίζει πλέον σαν αγορά στα 250 ή θεωρείται κάπως παλιό πια; Είδα επίσης ότι έχει πάρει παγωτό, τι βελτιώσεις έχει εν σχέσει με την 2.3; Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλά κι εγω ειμαι λιγο απογοητευμενος απο την 4.0.4 .Ανοιγω μια εφαρμογη, την κλεινω κ μεχρι να μου εμφανισει τα εικονιδια απο το home screen μου ερχεται να το πεταξω..Αλλο κουλο , οταν με καλουν πρεπει να το αφησω να χτυπησει 2-3 φορες μεχρι να μου εμγφανισει την επαφη μου:mad::mad::mad:..Γενικα το τηλεφωνο νομιζω ειναι πιο αργο. Μπαταρια δεν λεω οτι εχω δει τραγικες διαφορες ,τουλαχιστον δεν βλεπω στην καταναλωση το Android OS να καταναλωνει το μεγαλυτερο ποσοστο.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Βλέπω ότι το κινητό το ξαναέφερε το πλαίσιο, πιστεύετε ότι αξίζει πλέον σαν αγορά στα 250 ή θεωρείται κάπως παλιό πια; Είδα επίσης ότι έχει πάρει παγωτό, τι βελτιώσεις έχει εν σχέσει με την 2.3; Ευχαριστώ :)

 

Γεια σου. Τα σπάει το κινητό δεν το λες παλιό μια χαρά είναι υποστηρίζεται από τη Google, μπορείς να το πειράξεις εύκολα κάτι έχει τρομερή υποστήριξη από τους developers. Το έχω από τα χριστούγεννα και ποτέ δεν με απογοήτευσε σε τίποτα. Οι διάφορες σε σχέση με την 2.3 είναι μεγάλες μπορείς να δεις αναλυτικά στο google.com/nexus

Link to comment
Share on other sites

@alexgiak Το κινητό είναι πολύ καλό ίσως το καλύτερο μονοπύρηνο που κυκλοφορεί. Το είχα πάρει το καλοκαίρι πέρυσι και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Πιστεύω ότι έχει ακόμη 1 χρόνο "ζωής" μιας και η ίδια η Google το υποστηρίζει το κινητό δίνοντάς του τις αναβαθμίσεις σε ICS. Επίσης οι Developers που έχει "πίσω" του είναι αρκετοί αλλά και καλοί. Υπάρχουν πολλές σταθερές αλλά και γρήγορες Custom ROM's αν αποφασίσεις να το "πειράξεις".

 

@stefanos_79 Όταν έκανες την αναβάθμιση από 2.3.χ σε 4.0.χ έκανες Wipe Data/Factory Reset? Το επανέφερες στην εργοστασιακή κατάσταση πριν ή μετά την αναβάθμιση; Γιατί και εγώ όταν είχα κάνει την επίσημη αναβάθμιση από 2.3.7 σε 4.0.3 είχα δεί αρνητικά αποτελέσματα ορισμένες στιγμές στην απόκριση και την ταχύτητα του τηλεφώνου. Τώρα με την 4.0.4 δεν την πέρασα καθόλου την επίσημη της Google αλλά με Custom είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

 

@stefanos_79 Όταν έκανες την αναβάθμιση από 2.3.χ σε 4.0.χ έκανες Wipe Data/Factory Reset? Το επανέφερες στην εργοστασιακή κατάσταση πριν ή μετά την αναβάθμιση; Γιατί και εγώ όταν είχα κάνει την επίσημη αναβάθμιση από 2.3.7 σε 4.0.3 είχα δεί αρνητικά αποτελέσματα ορισμένες στιγμές στην απόκριση και την ταχύτητα του τηλεφώνου. Τώρα με την 4.0.4 δεν την πέρασα καθόλου την επίσημη της Google αλλά με Custom είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

Και wipe Dalvik cache εκανα και wipe data factory reset εκανα ..δεν ξερω μου φαινεται θα το φορμαρω παλι απο τη αρχη θα τα σβησω ολα .

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Την 4.0.4 την έβαλα χειροκίνητα. Γενικά σε θέμα ταχύτητας είναι ένα κλίκ πιο πάνω. Επίσης είναι πιο σταθερό το κινητό έχουν λυθεί αρκετά bugs. Και με την 4.0.3 ήμουν πολύ ευχαριστημένος δεν κόλλησε ποτέ όπως και η 4.0.4 τώρα ούτε επανεκκίνηση ποτέ ούτε να κολλήσει πρόγραμμα και γενικά όλο το κινητό. Μόνο η κάμερα τις πρώτες μέρες κολλούσε όταν την άνοιγες αλλά αυτό έγινε 1 φορά στις φωτογραφίες και 1 στο βίντεο, έκτοτε δεν ξανακόλλησε. Έβαλες chainfire 3d? (θέλει root) επίσης έχεις ενεργοποιημένο το gpu accelleration? Κάνε και κανένα καθαρισμό την cache και με τα 2 παραπάνω που σου είπα θα πάει καλύτερα είναι δοκιμασμένο

 

φιλε μου σε ευχαριστω καταρχας αλλα αν μπορεις εξηγησε μου πως τα κανω ολα αυτα.δεν ειμαι root.δλδ που παω για να τα κανω αυτα που λες?ρυθμισεις?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να σκας; Τι διαφορά έχει αν πέσει 3-4 ή 10% αφού μπορείς το βράδυ έτσι και αλλιώς να το βάλεις για φόρτιση;

 

Γιατί αν το βράδυ που θα έπρεπε να είναι idle τρώει τόσο, σκέψου τι γίνεται τη μέρα... Κάτι έχει αλλάξει την τελευταία εβδομάδα (πριν περάσω την 4.0.4) και η μπαταρία κρατάει με το ζόρι μία μέρα. Ιδέες για να βρω τι φταίει (πέρα του battery από τα settings);

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω καταρχας αλλα αν μπορεις εξηγησε μου πως τα κανω ολα αυτα.δεν ειμαι root.δλδ που παω για να τα κανω αυτα που λες?ρυθμισεις?

Αφού δεν είσαι root δεν μπορείς να βάλεις τον οδηγό chainfire που βελτιώνει τις επιδόσεις. Μπορείς να κάνεις τα άλλα 2 όμως. Πήγαινε ρυθμίσεις, επιλογές για προγραμματιστές και ενεργοποίησε την "Αναγκαστική απόδοση GPU". Μεγάλη βελτίωση θα δεις στο fb και το twitter κυριολεκτικά θα πετάνε, κόλλημα μηδέν! Επίσης και γενικά θα δεις μια βελτίωση σε ταχύτητα και απόκριση. Για την cache καλό είναι να καθαρίζεται που και που. Κατέβασε το cache cleaner+ απο το store και με ενα πάτημα καθαρίζεις εύκολα την cache

 

@rama έχεις μόνιμα ενεργοποιημένο το 3g? Αυτόματο συγχρονισμό?

Link to comment
Share on other sites

@jimdem582 Nope! Κλείνω 3G με το που μπω σπίτι (αν είναι ανοικτό) και κλείνω wifi και sync όταν πέφτω για ύπνο εκτός αν το έχω να φορτίζει. Έχω κοιτάξει 200 φορές το Battery και δεν έχω βγάλει άκρη. Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή πιο αναλυτική μήπως;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν το βράδυ που θα έπρεπε να είναι idle τρώει τόσο, σκέψου τι γίνεται τη μέρα... Κάτι έχει αλλάξει την τελευταία εβδομάδα (πριν περάσω την 4.0.4) και η μπαταρία κρατάει με το ζόρι μία μέρα. Ιδέες για να βρω τι φταίει (πέρα του battery από τα settings);

 

Δες αν εχεις εφαρμογες που κανουν αυτοματο upload τις φωτογραφιες, οπως dropbox, google+ και αν ναι, απενεργοποιησε το αυτοματο upload. Eπισης στις "ρυθμισεις συστηματος" μπες στο "Αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα" και απενεργοποιησε το "Δημιουργια αντιγραφων". Οταν ειναι ολα αυτα ειναι ενεργοποιημενα, το κινητο συνεχως ψαχνει για οποιαδηποτε αλλαγη εγινε, ωστε να κανει backup σε εγαρμογες και ρυθμισεις ή να ανεβασει καποια νεα φωτογραφια.

Greekapps - Ελληνικές εφαρμογές android
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

2 ερωτήσεις θέλω να κάνω, η 1η είναι (συμπληρώνοντας την ερώτηση του άλλου χρήστη λίγα posts πίσω) εσείς θα το παίρνατε αυτή τη στιγμή στα 250€, ή θα μαζεύατε κι άλλα για να πάρετε κάποιο άλλο μοντέλο; Και η δεύτερη είναι, αν έχει κανείς μία από αυτές τις θήκες Nillkin - Mercury. Αν ναι, θα ήθελα την προσωπική του γνώμη γι' αυτές.

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το στοκ ημερολόγιο: Ένα event που έχει παρέλθει και έχει ολοκληρωθεί (πχ. «να θυμηθώ να αγοράσω το Χ» και το αγόρασα πράγματι) πώς μπορώ να το χαρακτηρίζω ως συμπληρωμένο / ολοκληρωμένο με ένα τρόπο που να είναι εμφανής (πχ. να αλλάζει χρώμα) ώστε να ξεχωρίζω εύκολα, γυρνώντας προς τα πίσω, τα events που έχουν ολοκληρωθεί με εκείνα στα οποία έχω ακόμα εκκρεμότητα;

 

Εννοείται: Δεν θέλω να το σβήνω!

Ημερολογιο--> μενου--> Ρυθμισεις--> Γενικες ρυθμισεις και στο"Αποκρυψη συμβαντων που εχουν απορριφθει" ξετικαρε το. Αλλαγη χρωματος μεσα απο το κινητο δεν ειχα βρει, καποια στιγμη που εψαχνα παλαιοτερα. Μονο μεσα απο το PC, οταν μπαινω στο gmail μπορω να τα αλλαξω χρωμα. Μιια καλη εφαρμογη που κανει και sync με το google callendar ειναι το GTasks. Εχει και widget και μπορεις να αλλαξεις τα χρωματα στα συμβαντα

 

 

Καλησπερα και χρονια πολλα

 

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω...οταν δεχεστε sms kai το τηλεφωνο ειναι idle (κλειδωμενο και με σβιστη οθονη) η οθονη αναβει για λιγο και ξανακλεινει η μενει σβιστη και απλα ακουσ ηχο ..

 

τηνκσ

Με το εργοστασιακο sms app κανει μονο ηχο. Με το handsent sms που χρησιμοποιω και αναβει και κανει ηχο

Link to comment
Share on other sites

Δες αν εχεις εφαρμογες που κανουν αυτοματο upload τις φωτογραφιες, οπως dropbox, google+ και αν ναι, απενεργοποιησε το αυτοματο upload. Eπισης στις "ρυθμισεις συστηματος" μπες στο "Αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα" και απενεργοποιησε το "Δημιουργια αντιγραφων". Οταν ειναι ολα αυτα ειναι ενεργοποιημενα, το κινητο συνεχως ψαχνει για οποιαδηποτε αλλαγη εγινε, ωστε να κανει backup σε εγαρμογες και ρυθμισεις ή να ανεβασει καποια νεα φωτογραφια.

 

Με μία γρήγορη ματιά το "Δημιουργία αντιγράφων" ήταν ενεργό, όπως και το sync του google+ αλλά δεν ανεβάζω και τίποτα εκεί. Θα το δοκιμάσω μία δύο μέρες και θα δώ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είσαι root δεν μπορείς να βάλεις τον οδηγό chainfire που βελτιώνει τις επιδόσεις. Μπορείς να κάνεις τα άλλα 2 όμως. Πήγαινε ρυθμίσεις, επιλογές για προγραμματιστές και ενεργοποίησε την "Αναγκαστική απόδοση GPU". Μεγάλη βελτίωση θα δεις στο fb και το twitter κυριολεκτικά θα πετάνε, κόλλημα μηδέν! Επίσης και γενικά θα δεις μια βελτίωση σε ταχύτητα και απόκριση. Για την cache καλό είναι να καθαρίζεται που και που. Κατέβασε το cache cleaner+ απο το store και με ενα πάτημα καθαρίζεις εύκολα την cache

 

@rama έχεις μόνιμα ενεργοποιημένο το 3g? Αυτόματο συγχρονισμό?

 

οκ.τα εκανα και θα το δω.ευχαριστω.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

2 ερωτήσεις θέλω να κάνω, η 1η είναι (συμπληρώνοντας την ερώτηση του άλλου χρήστη λίγα posts πίσω) εσείς θα το παίρνατε αυτή τη στιγμή στα 250€, ή θα μαζεύατε κι άλλα για να πάρετε κάποιο άλλο μοντέλο; Και η δεύτερη είναι, αν έχει κανείς μία από αυτές τις θήκες Nillkin - Mercury. Αν ναι, θα ήθελα την προσωπική του γνώμη γι' αυτές.

 

Ευχαριστώ. :)

Τα 500αρια και τα 600αρια πέθαναν. Δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για κινητα που σε ένα χρόνο θα έχουν 200 με 300 ευρώ. Το nexus s είναι ένα από τα καλύτερα "medium end" κινητά (όταν πρώτοβγηκε ήταν "high end" και είχε 620 ευρω) και κανείς δεν έχω δει να έχει κάποιο παράπονο με τις επιδόσεις του. Ούτε και εγώ. Τρέχα παρ'το από το πλαίσιο με δώρο κάτι χάρτες που δίνει γιατί μάλλον είναι η τελευταία φορά που το φέρνει. Του χρόνου που θα έχουν βγει οχταπυρηνα θα χτυπήσουμε ενα απο τα φετινα τετραπυρηνα στη μισή τιμή.

 

Θήκη έχω μια s line από το ebay των 2 ολόκληρων ευρώ και δεν την αλλάζω με τίποτα. Από τις 2 που θες η mercury φαίνεται πιο καλή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

2 ερωτήσεις θέλω να κάνω, η 1η είναι (συμπληρώνοντας την ερώτηση του άλλου χρήστη λίγα posts πίσω) εσείς θα το παίρνατε αυτή τη στιγμή στα 250€, ή θα μαζεύατε κι άλλα για να πάρετε κάποιο άλλο μοντέλο; Και η δεύτερη είναι, αν έχει κανείς μία από αυτές τις θήκες Nillkin - Mercury. Αν ναι, θα ήθελα την προσωπική του γνώμη γι' αυτές.

 

Ευχαριστώ. :)

 

Σε αυτα τα χρήματα ότι καλύτερο.Αν οι απαιτησεις σου, είναι ενός μέσου χρήστη θα σε υπέρ καλύψει..Έχω βαρεθεί να ακούω για φοβερές συσκευές με άπιαστο τεχνικά χαρακτηριστικά, με ταχύτητες εξωπραγματικες,, με τιμές μηνιατικων,που στο τέλος δεν δουλεύουν στρωτα γιατι ειναι μπροστα απο την εποχη τους και που μονο ένα άπειρο ελάχιστο ποσοστό κάτοχων ξέρει να το χρησιμοποιεί.Παρτο φίλε μου το nexus και δεν θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...