Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@haki Ναι και στον Γερμανό 583 :p

Anyway, εγω το αποφάσισα και...πρόλαβα! Προφανώς είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή μου - άλλωστε οι προδιαγραφές του είναι γνωστές από καιρό- και η μετάβαση από το Milestone έγινε γρήγορα και απροβληματιστα :)

Το μόνο παράξενο που συνάντησα σκαλίζοντας, είναι το κρυμμένο ThinkFree Viewer για αρχεία office. Κρυμμένο Εννοοω οτι δεν υπάρχει shortcut έξω στις εφαρμογές για να το εκκινήσει ο χρήστης παρά μόνο εμφανίζεται όταν πας να ανοίξεις κάποιο σχετικό αρχείο. Από οτι διάβασα πρόκειται για συνεργασία της Google με την εταιρεία ώστε να παρέχεται στον χρήστη μια στοιχειώδη out of the box δυνατότητα στον αγοραστή να διαβάσει ένα τέτοιο αρχείο αν του έρθει πχ ως συνημμένο σε mail, μια που η ίδια δεν έχει κάποια αντίστοιχη εφαρμογή, παρα μονο τα web based Google docs

Προφανώς φεύγει με root και Titanium backup, αν και δεν έχω άλλο λόγο για root σε αυτό το κινητό οπότε μαλλον θα την αφήσω εκει θαμμένη RIP...:p

Καλώς σας βρήκα λοιπόν guys! :)

 

Είναι το μοναδικό διαμάντι του android και θέλεις να το ξηλώσεις ??? :confused:

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το πηγα πισω σε ενα κωτσοβολο.βλεπωντας τις ζελατινες και τις σκονες που ειχαν κολησει πανω στα σημεια που δεν πατουσε η ζελατισα στη συσκευη μου πε ο ιδιος μηπως σου στειλαν εκθεσιακο.του πα οτι κανει restart συνεχεια και εξαφανιστηκαν και τα εικονιδια απο την αρχικη οθονη συν του οτι κρασαρει ο λαντσερ και αμεσως πηρε κατι τηλεφωνα μου πε οτι δεν υπαρχει πουθενα συσκευη να μου δωσουν καινουρια οποτε μου εδωσαν τα χρηματα μου πισω.στο καπακι ειδα οτι ειναι διαθεσιμο στο πλαισιο παλι και εκανα παραγγελια απο κει και παραλαβη απο το καταστημα για να το τσεκαρω πριν το παρω μην τρεχω παλι
Link to comment
Share on other sites

H διαφορα μεταξυ 9023 του δικου μου/μας? και 9020 που βλεπω στα περισσοτερα (αν οχι ολα) unboxing Να υποθεσω οτι ειναι περι ευρωπαικης - αμερικανικης αγορας οπως και ο "κωδικος" που υποδηλωνει την "διαφορα" στην οθονη? ή "κρυβει" και κατι αλλο?

 

Edit: Θηκη εδω Ελλαδα εχετε βρει?

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μοναδικό διαμάντι του android και θέλεις να το ξηλώσεις ??? :confused:

 

Το ThinkFree είναι αυτό?? Βαριά κουβέντα είπες βρε αδελφέ...! :blink: Για ανάλυσε το λίγο περισσότερο αν ευκαιρείς.... :)

BTW, έχει γίνει σε κανένα σας update στο Google Maps?? Χθες έφτασε στην version 5.7 και τόσες μέρες που έχω το κινητό δεν έχει συμβεί τίποτα...Από την μια δεν μου κάνει εντύπωση, δεδομένου οτι η εφαρμογή κανονικά δεν είναι διαθέσιμη στο ελληνικό market, από την άλλη ομως στο Milestone έπαιρνε τα updates κανονικα - ασχετα αν μετά επιλέγοντας την στην λίστα με τις downloaded εφαρμογές βγάζει "the requested item is not found" εκτος αν εχει εγκατασταθει market enabler.... :confused:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο Πλαίσιο είναι διαθέσιμο? Το παρήγγειλε κανείς πριν 2-3 μέρες ώστε να το έχει πάρει μέχρι σήμερα? Στο site γράφει "Άμεσα Διαθέσιμο" αλλά χτες που έκανα ένα τηλ. μου είπαν ότι θα παραλάβουν 10/7!! (Είχα παραγγείλει το White αλλά δεν είναι διαθέσιμο και τους πήρα να μου αλλάξουν την παραγγελία)

Δε ξέρουν τι τους γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο Πλαίσιο είναι διαθέσιμο? Το παρήγγειλε κανείς πριν 2-3 μέρες ώστε να το έχει πάρει μέχρι σήμερα? Στο site γράφει "Άμεσα Διαθέσιμο" αλλά χτες που έκανα ένα τηλ. μου είπαν ότι θα παραλάβουν 10/7!! (Είχα παραγγείλει το White αλλά δεν είναι διαθέσιμο και τους πήρα να μου αλλάξουν την παραγγελία)

Δε ξέρουν τι τους γίνεται?

 

Το ιδιο εκανα κι εγω. Αρχικα το λευκο,μετα αλλαγη στο μαυρο για να μην περιμενω και σε 2 μερες,σημερα δηλαδη,το παρελαβα. Απ οτι μου ειπε ο υπαλληλος στο τηλεφωνο γινεται της μουρλης με το συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Πηρε σημερα η κοπελα μου το κινητο και επειδη εχει cosmote 2 σε 1 (2 νουμερα σε μια sim) με ρωταει αν και πως μπορει να αλλαξει τη γραμμη..υπαρχει καπου στο μενου ή καποια εφαρμογη ισως;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.....θα ήθελα να ρωτήσω το εξής......επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο κινητό, στο Skroutz.gr όταν πάω να το αναζητήσω μου βγάζει ένα μοντέλο με S-LCD οθόνη και ένα με S-AMOLED.....ποιό να επιλέξω από τα 2 γιατί έχω μπερδευτεί.....ευχαριστώ εκ των προτέρων.....!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε ελεος τι καλλιεργειτε τζαμπα πανικο ;;; Η ζελατινα ΔΕΝ ειναι το καλυτερο κριτηριο,και σε αλλα κινητα αλλων εταιριων που εχω παρει ειχε αερα μεσα,ολα ανοιχτα ειναι πια ;;; Αμα δεν γνωριζετε ή δεν εχετε επαρκη εμπειρια,μην λετε παραπανισια πραγματα,τζαμπα ξενερωνετε εκεινον που το αγορασε μολις.

 

Ενα κινητο τι μπορει να περασε απ το εργοστασιο δεν ξερουμε. Το θεμα ειναι να μην χρησιμοποιηθηκε ως βιτρινα σε μαγαζι. Αλλα στα μαγαζια τρωνε ξυλο αυτα,κανενα δε μενει σε καλη κατασταση και γεμιζουν σκονες κι ενα σωρο αλλα πραγματα,μπορουν να στο σουλουπωσουν και να στο δωσουν σε καλυτερη τιμη αλλα ολοκαινουργιο να δειχνει,προσωπικα αμφιβαλλω παρα πολυ οτι γινεται. Συνεπως coolαρετε,ελεγξτε τα βασικα και απολαυστε το καινουργιο σας τηλεφωνακι που το πηρατε 279 ευρω φθηνοτερα !

 

Και επιτελους,καποιος τον ερμο κωδικο για τη συνολικη διαρκεια κλησεων.

 

:wacko:

 

Τα γεγονότα παρέθεσα

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, ομως οταν λεω εγχειριδιο χρησης εννοω του τηλεφωνου....πχ το XPERIAmini pro Που εχω παρει ειχε εγχειριδιο χρησης του τηλεφωνου ενω ειναι android και αυτο!!

 

Φιλε μου ουτε που καταλαβε τι ειπε το παιδι που σου απαντησε!!!

Τελος παντων.

Ουτε εμενα ειχε μεσα manual και πραγματικα μου εκανε εντυπωση. Ουτε καν σε cd rom!!!

Το βρηκα παντως με μια απλη αναζητηση στο google και ειναι περιπου 380 σελιδες.

Μηπως γι'αυτο δεν μπηκαν στον κοπο να το τυπωσουν και να το βαλουν στη συσκευασια? Αν επρεπε να το εχουν και σε καμια 10αρια γλωσσες θα τους εβγαιναν 3-4 τομοι και δεν θα χωραγαν στο κουτι :P

 

Aν το θες στα Ελληνικα ειναι αυτο:

 

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/www.google.com/el//help/hc/pdfs/mobile/AndroidUsersGuide-2.3-103-el.pdf

Edited by nivas
Link to comment
Share on other sites

 

Χα καλο και αυτο... Δεν ηξερα οτι υπηρχε manual του android στα ελληνικα!!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και επιτελους,καποιος τον ερμο κωδικο για τη συνολικη διαρκεια κλησεων.

 

Όποιος τον γνωρίζει... θα τον δώσει. Το έχεις ρωτήσει τόσες φορές, υπομονή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το πρόβλημα του φίλου με την διπλή ταινία ασφαλείας, υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθει κάποιος πότε πρωτοενεργοποιήθηκε το κινητό του ή μετά το reset σβήνονται όλες οι πληροφορίες ?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο Πλαίσιο είναι διαθέσιμο? Το παρήγγειλε κανείς πριν 2-3 μέρες ώστε να το έχει πάρει μέχρι σήμερα? Στο site γράφει "Άμεσα Διαθέσιμο" αλλά χτες που έκανα ένα τηλ. μου είπαν ότι θα παραλάβουν 10/7!! (Είχα παραγγείλει το White αλλά δεν είναι διαθέσιμο και τους πήρα να μου αλλάξουν την παραγγελία)

Δε ξέρουν τι τους γίνεται?

 

Μου έστειλαν mail να πάω να το παραλάβω σήμερα!!

Απλά με έβαλε σε υποψίες ότι ο υπάλληλος μου είπε νέα παραλαβή στις 10/7!! Μήπως αυτά που δίνουν τώρα είναι εκθεσιακά κομμάτια?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μου έστειλαν mail να πάω να το παραλάβω σήμερα!!

Απλά με έβαλε σε υποψίες ότι ο υπάλληλος μου είπε νέα παραλαβή στις 10/7!! Μήπως αυτά που δίνουν τώρα είναι εκθεσιακά κομμάτια?

 

Προσωπικά πιο πολύ θα αμφέβαλλα για την ορθή ενημέρωση του συγκεκριμένου πωλητή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εσυ, οταν αγορασεις το δευτερο σου smartphone (γιατι οπως μας ενημερωσες, προχθες πηρες το πρωτο), μπορει να αρχισεις να αντιλαμβανεσαι αν εγω καταλαβα τι ειπα! :spider: Να λειπουν συνεπως οι ειρωνειες για καποιον που εχει αποκτησει ολα σχεδον τα smartphones που εχουν κυκλοφορησει! :mad:

 

Μαθήματα, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, διδαχές και νουθεσίες περι Android, δεν συμπεριλαμβανονται στις συσκευασιες γιατι θα επρεπε να ειναι ολοκληρος τομος. Το αν ορισμενοι κατασκευαστες εσωκλειουν ενα υποτυπωδες βιβλιαρακι στα κινητα για τις ξανθιες (τυπου Χ10 μινι) ειναι ακριβως επειδη απευθυνονται κυριως προς ξανθιες. Το Nexus S δεν εμπιπτει σε αυτην την κατηγορια! Οποιος μπορει να αντεξει τον σαρκασμο και τα ειρωνικα χαμογελα, μπορει να στειλει ενα email στην Google και να τους ρωτησει γιατι δεν βαζουν "Οδηγιες Χρησης" μεσα στο κουτι του Nexus S...κατα το πρότυπο του μίξερ της μαμάς!

 

Αγαπητε φιλε,

 

επειδη στη συσκευασια του τηλεφωνου δεν αναγραφεται οτι ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΞΑΝΘΙΕΣ... γι'αυτο θα επρεπε τουλαχιστον στο υποτυπωδες βιβλιαρακι που εσωκλειεται να υπαρχει ΕΣΤΩ μια αναφορα σε καποιο site τεχνικης υποστηριξης.

Ή να γραφει οτι πληροφοριες για το λειτουργικο προγραμμα μπορεις να παρεις απο την ταδε ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελιδα.

Ουτε καν αυτο ομως δεν εχουν.

Το οποιο (κατα την ταπεινη μου αποψη) αποτελει τεραστια παραλειψη για ενα κινητο που αξιωναν την απαιτηση να το πουλησουν 580€ !!!

 

Δεν υπαρχει καν η παραμικρη αναφορα για το τι κανουν οι προεγκατεστημενες εφαρμογες!!!

Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα και εγω προ 3-4 ημερων απο το πλαισιο. Εντυπωσιακο κινητο και σιγουρα η τιμη των €300 το κανει ισως τη καλυτερη android επιλογη σε αυτη τη κατηγορια τιμης.

Ομως αντιμετωπιζω θεμα με το wifi. Φαινεται σαν να ζοριζεται. Η ειρωνια ειναι πως εαν το μετακινησω σε αποσταση 40-50 εκατοστα μακρυα απο καποιο wifi hotspot πεφτουν οι μπαρες του wifi απο 3 σε 2. Επισης σε σημεια που ολα τα υπολοιπα κινητα μου πιανουν (blackberry, iphone4), το nexus s χανει το σημα wifi :confused:

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ξαναρωταω αν ειχε οδηγιες χρησης ή αναφορά στο τι κάνουν οι προεγκατεστημενες εφαρμογες στον υπολογιστη σου, οταν τον αγορασες!!! Ελεγε οτι μαθηματα χρησης Windows μπορεις να λαβεις απο την ταδε σελιδα; Tοσο πια δεν μπορειτε να αντιληφθειτε οτι αγορασατε εναν μικρο υπολογιστη, κατασκευασμενο απο τη Samsung και φορτωμενο με λειτουργικο της Google; Τοσο συσκολο ειναι να καταλαβετε οτι μαθηματα χειρισμου ενος λειτουργικου δεν περιεχονται στη συσκευσια κανενος υπολογιστη;

 

Φατσα καρτα γραφει οτι το λειτουργικο παρεχεται απο τη Google και το hardware απο τον Samsung. Πλην των ξανθιων, ολοι αντιλαμβανονται οτι πληροφοριες για hardware και το service παρεχονται στο αυτονοητο http://www.samsung.gr!

 

Παρτο χαμπαρι οτι αυτο που ώφειλες στο απαντητικο σου ποστ ηταν μια συγνωμη για το υφακι και οχι δικαιολογιες για την ελλειψη μαθηματων περι Android μεσα στο κουτι του κινητου σου! :mad:

 

Αυτα που λες δεν τα γραφει πουθενα...

Εχει απλα το λογοτυπο της samsung και το λογοτυπο της google.

Μεσα στη συσκευασια εχει ενα 2σελιδο εντυπο που λεει "Προφυλαξεις ασφαλειας" και δεν υπαρχει η παραμικρη αναφορα σε κανενα site και ενα πολυγλωσσο που ειναι η "καρτα" εγγυησης και που αναγραφει γενικα τους ορους της εγγυσης χωρις επισης την παραμικρη αναφορα σε κανενα site.

 

Ακομα κι αν πας στο http://www.samsung.gr αν ψαξεις για το Nexus υπαρχει εστω ενα 14σελιδο εντυπο που αναφερεται ως "οδηγος χρηστη" και απλα δινει οδηγιες για το πώς ανοιγει το καπακι, πώς μπαινει η καρτα sim, πώς μπαινει ο φορτιστης και τί περιλαμβανει η συσκευασια. Ομως κι αυτο πρεπει να ψαξεις μονος σου για να το βρεις. Δεν υπαρχει η παραμικρη αναφορα για κατι τετοιο μεσα στη συσκευασια...

 

Ασφαλως οταν αγοραζεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ υπολογιστη με προεγκατεστημενο λειτουργικο, σου δινουν μαζι και ενα βιβλιαρακι που σε πληροφορει για το λειτουργικο του υπολογιστη σου το οποιο δεν παρεχει οδηγιες χρησης αλλα τουλαχιστον εχει τα sites που μπορεις να τις βρεις...

Η samsung δεν εχει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ενα χαρτακι μεσα στο κουτι που να λεει οτι το κινητο τρεχει με Android!!!!!!!!!

Οποιος λοιπον αγορασει το κινητο επειδη του αρεσε οπτικα θα πρεπει μετα να σε αναζητησει εσενα (που τα ξερεις ολα και ειναι ολα αυτονοητα) για να τον πληροφορησεις στο τί λειτουργικο εχει και που θα βρει περαιτερω οδηγιες...

 

Θα επρεπε αν μη τι αλλο να εχει μεσα ενα χαρτακι που να γραφει αυτα:

 

http://www.google.com/nexus/#/tech-specs

http://www.google.com/nexus/#/help

 

Παροτι διαφωνω και με αυτη τη τακτικη γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος που αγοραζει κινητο τηλεφωνο να εχει και ιντερνετ για να τα βρει. Ομως ουτε καν αυτα δεν εχει μεσα στο κουτι!!!

 

Παρτο χαμπαρι λοιπον οτι δεν μιλαμε για οσα εσυ γνωριζεις ή οσα για σενα θεωρουνται αυτονοητα. Μιλαμε για το customer care που θα οφειλε να παρεξει η samsung στους πελατης της (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΞΑΝΘΙΕΣ)...

 

Νομιζω ομως οτι το θεμα πλεον το εξαντλησαμε αγαπητε. Ας κλεισει εδω.

Edited by nivas
Link to comment
Share on other sites

@ nivas Εν μερι καταλαβαινω ολα αυτα που λες αλλα σκεψου οτι το nexus s δεν απευθηνεται στον οποιοδηποτε! Ειναι developer phone και λογικα αυτοι που το περνουν εχουν καποιες γνωσεις παραπανω η θελουν να πειραματιστουν και να αναπτυξουν ισως κατι! Για αυτο τον λογο το επιλεγει καποιος εναντι ενος htc με το sence η ενος κανονικου sumsung με το touchwiz κτλ... Αγοραζεις ενα ξερο pure android τηλεφωνο... Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα το κιν στα χέρια και είμαι πολύ ενθουσιασμένος... Βέβαια όπως καταλαβαίνετε έχω πολλές απορίες...

 

Μερικές από αυτές...

 

1. Πως κάνουμε βιντεοκλήση. Έκανα αναζήτηση αλλά μου έβγαλε για skype. Εγώ θέλω να κάνω μέσω δικτύου...

 

2. Γίνετε όταν κάνω την οθόνη αριστερά δεξιά να μου βγάζει ένα πάνελ με επαφές που θέλω; Αυτό το είδα σε HTC... Επίσης να μου βγάζει το ημερολόγιο ολόκληρο, όχι εικονίδιο?

 

3. Όταν πατάω το μπλεδόντι μπορώ παράλληλα να το κάνω ανιχνεύσιμο και να μην χρειάζεστε να μπαίνω στις ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

@ nivas Εν μερι καταλαβαινω ολα αυτα που λες αλλα σκεψου οτι το nexus s δεν απευθηνεται στον οποιοδηποτε! Ειναι developer phone και λογικα αυτοι που το περνουν εχουν καποιες γνωσεις παραπανω η θελουν να πειραματιστουν και να αναπτυξουν ισως κατι! Για αυτο τον λογο το επιλεγει καποιος εναντι ενος htc με το sence η ενος κανονικου sumsung με το touchwiz κτλ... Αγοραζεις ενα ξερο pure android τηλεφωνο...

 

Για μας τους απλούς χρήστες που δε θα βάλουμε custom Roms, δεν ενδύκνειται το Nexus S? Τέτοια πες μου να με ξενερώσεις 1 ώρα πριν πάω να το παραλάβω!! :wacko:

Εγώ απλά το προτίμησα σε σχέση με Ace, Wildfire S λόγω χαρακτηριστικών..

(Θα μου πείτε να πάω στο Thread των Διαξιφισμών αλλά απλά μια σύντομη απάντηση.. Όχι ότι θα αλλάξει κάτι, θα το παραλάβω λογικά, απλά ψυχολογικά..Thanks)

 

 

Μου έστειλαν mail να πάω να το παραλάβω σήμερα!!

Απλά με έβαλε σε υποψίες ότι ο υπάλληλος μου είπε νέα παραλαβή στις 10/7!! Μήπως αυτά που δίνουν τώρα είναι εκθεσιακά κομμάτια?

 

Και για να μην είμαστε πάντα καχύποπτοι και λέμε μόνο τα άσχημα, με πήραν τηλ. από το Πλαίσιο μετά από e-mail μου να μου πουν ότι το κινητό θα είναι σφραγισμένο! Οψόμεθα..

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Ενδείκνυται και με το παραπάνω δεδομένου οτι παίρνει τα updates άμεσα και over the air, οπότε δεν χρειάζεται να ψαχτεις με custom roms κλπ λόγω καθυστέρησης στην διανομή από την εκάστοτε εταιρεία (HTC, MOTO κλπ) ούτε καν να το συνδέσεις με υπολογιστή για να κάνεις την αναβάθμιση!

Προχώρα ακάθεκτος, δεν θα το μετανιώσεις!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μας τους απλούς χρήστες που δε θα βάλουμε custom Roms, δεν ενδύκνειται το Nexus S? Τέτοια πες μου να με ξενερώσεις 1 ώρα πριν πάω να το παραλάβω!! :wacko:

Εγώ απλά το προτίμησα σε σχέση με Ace, Wildfire S λόγω χαρακτηριστικών..

(Θα μου πείτε να πάω στο Thread των Διαξιφισμών αλλά απλά μια σύντομη απάντηση.. Όχι ότι θα αλλάξει κάτι, θα το παραλάβω λογικά, απλά ψυχολογικά..Thanks)

 

 

Κοιτα το user interface του ειναι πολυ απλο και "αδειο" σε σχεση με τον ανταγωνισμο και για αυτο μιλησα πριν και για τις υπολοιπες εταιριες πχ το widget picker του nexu s ειναι πολυ λιτο σε σχεση με ενα htc!

Τωρα εκει που εχει παει η τιμη του ειναι απλα μονοδρομος μπροστα στα αλλα!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως μπορεί να έχει πάει εκεί η τιμή του και το galaxy s π.χ. με παρόμοια specs είναι τόσο πιο πάνω ? Γνωρίζει κανείς με κάποιο τρόπο εάν θα παραμείνει αυτή η τιμή ή είναι μέχρι να ξεστοκάρουν αυτή την φουρνιά nexus s τα μαγαζιά ?
Link to comment
Share on other sites

Παμε και παρακατω τωρα για το customer care της Samsung Hellas....

 

Ανοιγουμε το site http://www.nexusshelp.com/

To πρωτο πραγμα που λεει ειναι: Have you registered your Nexus S phone?

Δεν το ειχα κανει λοιπον και πατησα No.

Αφου δηλωσεις ονομα-επιθετο-email κλπ κλπ ανοιγει ενα menu και σου ζηταει να επιλεξεις τον τυπο της συσκευης σου. Αναμεσα σε αυτα δεν υπαρχει το GT-I9023 (το μοντελο NEXUS δηλαδη που αγορασα).

Επικοινωνω με live chat με εναν υπαλληλο και μου λεει οτι εκεινοι ασχολουνται μονο με τα μοντελα που κυκλοφορουν στην U.S.A. Εγω θα πρεπει να μιλησω με την Samsung Ελλαδας.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Διευκρινιζω οτι στο samsung.com εαν κανεις register το προϊον που αγορασες ζηταει και το IMEI ωστε ανα πασα στιγμη να γνωριζουν οτι εισαι ο νομιμος κατοχος της συσκευης. Αυτο βοηθαει και σε περιπτωση απωλειας ή κλοπης.

 

Μπαινω λοιπον στο http://www.samsung.gr. Στο "υποστηριξη" εχει επιλογη "Καταχωρηση προϊοντος".

Εκει βγαζει ενα αντιστοιχο μενου με της samsung.com που ομως ειναι στα Ελληνικα. Ομως επισης δεν υπαρχει το NEXUS S.

Παιρνω τηλεφωνο τη Samsung εξηγω το προβλημα και μου λενε οτι η καταχωρηση προϊοντος δεν λειτουργει καλα στην Ελλαδα!!!

Επισης δεν υπαρχει κανενας λογος να δηλωσω τη συσκευη μου γιατι λεει με εχουν ηδη καταχωρημενο. Ρωτησα αν μαζι με το ονομα μου και τον τυπο της συσκευης εχουν και το IMEI. Ασφαλως δεν το ειχαν. Επεμειναν παντως οτι δεν χρειαζεται, επειδη λεει εχω την αποδειξη αγορας!!!!!!!!!!!!!

 

Εξηγω οτι ο λογος που θα επρεπε να γινει αυτο ειναι να μπλοκαριστει το τηλεφωνο σε περιπτωση απωλειας ή κλοπης. Και να ενημερωθουν ολα τα επισημα σημεια Service ωστε αν η συγκεκριμενη συσκευη περασει απο εκει να γνωριζουν ποιος ειναι ο νομιμος κατοχος.

Και μου λενε οτι αν χασω το τηλεφωνο ή μου το κλεψουν, τοτε θα ενημερωσω τη samsung και θα ζητησω εντοπισμο συσκευης. Λεω, για το service ομως? Αν το παρει ο κλεφτης και το παει για service πώς θα ξερουν οτι το εχει κλεψει????

Η υπαλληλος προσπαθουσε να εξηγησει τα ανεξηγητα (οτι δεν θα εχει λεει την αποδειξη αγορας.....Ρωταω, οταν πας για service και ειναι εκτος εγγυησης, σού ζηταει κανεις την αποδειξη αγορας? Λεει οχι!!!!!)... και τελικα η επισημη τελικη απαντηση ειναι οτι η samsung στην Ελλαδα λειτουργει ετσι και δεν παρεχει αυτη την υπηρεσια στους πελατης της!!!!!!!

 

Τωρα ο φιλος haki θα με μαλωσει παλι. Και θα εχει και δικιο τελικα. Εδω δεν φροντισαν να εχουν μεσα μια σελιδα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα της συσκευης, θα ειχαν και υπηρεσια απωλειας ή κλοπης????

 

Αρα λοιπον συνοψιζω φιλε haki (και με χιουμοριστικη διαθεση αν μου επιτρεπεις). Το NEXUS S δεν απευθυνεται σε ξανθιες, σε ανθρωπους που δεν εχουν προσβαση στο ιντερνετ και σε ανθρωπους που προκειται να χασουν ή να τους κλεψουν τη συσκευη τους!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...