Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχει κανενας απο εσας συγκρινει live το nexus s με το nexus ? η διαφορα στην καθημερινγη χρηση ειναι μεγαλη? δλδ θελω να πω τρωει σκαλωματα οταν ανοιγεις μυνηματα, εμαιλ, κυλιση στο μενου και γενικα τετεοια χρηση?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά παρακαλώ τις γνώσεις σας. Έχω στο κινητό την 2.1 έκδοση και δεν θα βγει νέα. Το κινητό δεν είναι rotted και θέλω να βάλω άλλη ρόμ σαν αυτή που έχουν τα htc για να έχω επιτέλους το sense, η διαδικασία είναι εύκολη αν βάλω Image και την περάσω από τους xda και ποια προτείνεται? Να το αφήσω έτσι ή να του περάσω κάποια καλύτερη ρόμ? Περιμένω γιατί θέλω αλλαγή...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανενας απο εσας συγκρινει live το nexus s με το nexus ? η διαφορα στην καθημερινγη χρηση ειναι μεγαλη? δλδ θελω να πω τρωει σκαλωματα οταν ανοιγεις μυνηματα, εμαιλ, κυλιση στο μενου και γενικα τετεοια χρηση?

 

Ποιο nexus λες? αν εννοείς το galaxy nexus η διάφορα ειναι μεγάλη σε απόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρακαλώ τις γνώσεις σας. Έχω στο κινητό την 2.1 έκδοση και δεν θα βγει νέα. Το κινητό δεν είναι rotted και θέλω να βάλω άλλη ρόμ σαν αυτή που έχουν τα htc για να έχω επιτέλους το sense, η διαδικασία είναι εύκολη αν βάλω Image και την περάσω από τους xda και ποια προτείνεται? Να το αφήσω έτσι ή να του περάσω κάποια καλύτερη ρόμ? Περιμένω γιατί θέλω αλλαγή...

 

Σίγουρα έχεις το nexus s? Κυκλοφόρησε με 2.3 και έχει αναβαθμιστεί μέχρι την 4.1.2 οπότε λίγο δύσκολο να έχεις την 2.1

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Όντως δύσκολο για nexus s. Επίσης δεν μπορείς να βάλεις rom για htc στο nexus s. Στην καλύτερη να το κολλησεις προσωρινα, στην χειρότερη να το κολλησεις μόνιμα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω όντως την 4.1.2 και έκανα λάθος. Ηθελα να πώ ότι δεν αναβαθμίζεται στην 4.2. Απο εκεί και πέρα υπάρχει καμιά εφαρμογή που να εξομοιώνει το περιβάλλον του htc στο κινητό έστω? Γιατί δεν μπαίνει άλλη ρόμ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω όντως την 4.1.2 και έκανα λάθος. Ηθελα να πώ ότι δεν αναβαθμίζεται στην 4.2. Απο εκεί και πέρα υπάρχει καμιά εφαρμογή που να εξομοιώνει το περιβάλλον του htc στο κινητό έστω? Γιατί δεν μπαίνει άλλη ρόμ?

 

Ναι μπορείς να δοκιμασεις άλλον launcher που θα σου αλλάξει τις αρχικες οθόνες, διαφορες επιλογές και το μενου. Υπάρχουν πολλοι όμως. Κανε την ερώτηση καλύτερα στο γενικο android στους launchers γιατι θα ξέρουν κάποιοι σίγουρα να σου πουν με σιγουριά για αυτο που ζητάς. Εδώ ειναι το αντίστοιχο section: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395&page=114

 

Μπαίνει άλλη ρομ αλλα δεν μπορείς να βάλεις ρομ που δεν ειναι για την δική σου συσκευη. Μέσα στην ρομ περιέχονται και drivers και εσυ αν βάλεις ρομ για άλλη συσκευη θα το brickaρεις πιθανόν. Με σιγουρια για την ακρίβεια. Μπορείς να βρεις ρομ που να ειναι για το nexus s, αλλα να εχει περιβάλλον sense προεγκαστημένο. Αυτο γίνεται, αλλα δεν ξέρω ποιες custom roms το εχουν, πόσες υπάρχουν και σε τι έκδοση android τρέχουν. Αυτο θα πρέπει να το ψάξεις, αν δεν ξέρει κάποιο παιδί να σου πει στάνταρ, στις custom rom του nexus s σε Xda.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με επισκέφτηκε ένας φίλος με το τηλέφωνό μας (δηλ. το nexus S) και εκεί που καθόμαστε πρόσεξε ότι είχε σβήσει και δεν ανοίγει. Είχε μπαταρία (σίγουρα), μιλούσε, έκλεισε κανονικά τη γραμμή, πήγε να πάρει ξανά και διαπίστωσε ότι είναι σβηστό και δεν ανοίγει. Έκανα τα εξής:

 

(α) πάτημα power κουμπιού για 10+ δευτερόλεπτα

(β) πάτημα power ταυτόχρονα με volume down

(γ) αφαίρεση μπαταρίας, επανα-τοποθέτηση

(δ) αφαίρεση μπαταρίας και κάρτας sim

 

...και όλους τους συνδυασμούς. Το τηλέφωνο αρνείται να ανοίξει. Εννοώ μαύρη οθόνη τελείως. Δεν είναι θέμα μπαταρίας, την έβαλα στο δικό μου και άνοιξε αμέσως (το δικό μου) ενώ το δικό του δεν ανοίγει με τη δική μου μπαταρία.

 

Καμία πρόταση;

(Σημ.: Το τηλέφωνό του είναι τελείως stock)

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Αν δε φτιάξει και είναι hardware πρόβλημα, αν πιάνουν τα χέρια του φίλου σου για να το ανοίξει και να το επισκευάσει επικοινώνησε μαζί μου. Έχω ένα και το δίνω για ανταλλακτικά. :)
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με επισκέφτηκε ένας φίλος με το τηλέφωνό μας (δηλ. το nexus S) και εκεί που καθόμαστε πρόσεξε ότι είχε σβήσει και δεν ανοίγει. Είχε μπαταρία (σίγουρα), μιλούσε, έκλεισε κανονικά τη γραμμή, πήγε να πάρει ξανά και διαπίστωσε ότι είναι σβηστό και δεν ανοίγει. Έκανα τα εξής:

 

(α) πάτημα power κουμπιού για 10+ δευτερόλεπτα

(β) πάτημα power ταυτόχρονα με volume down

(γ) αφαίρεση μπαταρίας, επανα-τοποθέτηση

(δ) αφαίρεση μπαταρίας και κάρτας sim

 

...και όλους τους συνδυασμούς. Το τηλέφωνο αρνείται να ανοίξει. Εννοώ μαύρη οθόνη τελείως. Δεν είναι θέμα μπαταρίας, την έβαλα στο δικό μου και άνοιξε αμέσως (το δικό μου) ενώ το δικό του δεν ανοίγει με τη δική μου μπαταρία.

 

Καμία πρόταση;

(Σημ.: Το τηλέφωνό του είναι τελείως stock)

το συνδεσες με τον υπολογιστη να δεις τι παιζει;;Μηπως καηκε καμια οθονη; Η τπτ τετοιο.. Αν ηταν θεμα λογισμικου θα κολαγε στο ξεκινημα. Αφου δν ανοιγει καθολου και οπως λές ειναι και μαμα, το βλεπω για σερβις.. :cry:

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστεί πρόβλημα στο ηχείο κανενός S εως τώρα?

Σημερα στα ξαφνικά σταμάτησαν να ακούγονται οι ήχοι κλήσης και φυσικά η μουσική.

Έκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα δεν έγινε τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

προβλημα με το ηχειο δεν ειχα ποτε. Αν μετά την επαναφορά δεν έφτιαξε, ίσως να παίζει η πιθανότητα μόνιμης βλάβης. Αν έχει εγγύηση ακόμα να το δωσεις να στο φτιάξουν σε αυτή την περίπτωση. Ειδάλλως να πάρεις στην γυναικα galaxy nexus :P τωρα που εχει πεσει η τιμη του.
Link to comment
Share on other sites

προβλημα με το ηχειο δεν ειχα ποτε. Αν μετά την επαναφορά δεν έφτιαξε, ίσως να παίζει η πιθανότητα μόνιμης βλάβης. Αν έχει εγγύηση ακόμα να το δωσεις να στο φτιάξουν σε αυτή την περίπτωση. Ειδάλλως να πάρεις στην γυναικα galaxy nexus :P τωρα που εχει πεσει η τιμη του.

 

Έχει εγγύηση άλλα ώσπου να γυρίσω στην Ελλάδα θα έχει τελειώσει. Εδω που είμαι δεν το δέχονται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα, ουτε ηχοι κλησης ουτε μουσικη, ειχε προβλημα το μεγαφωνο, το πηγα στο σερβις και το αλλαξαν μεσα στην εγγυηση
Link to comment
Share on other sites

για να "σκάσει" το ηχείο είτε έπεσε το κινητό με τέτοιον τρόπο ώστε να τα κακαρώσει, είτε έφτασε στα όριά του
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 17 μήνες περίπου ένα samsung nexus s I9023 και έχω ένα μεγάλο πρόβλημα με το σήμα...πουθενά σχεδόν δεν έχει σήμα ή αν έχει,θα είναι πολύ ασθενές.Για 3g σήμα δε συζητάμε καν!

Το είχα πάρει από το Πλαίσιο και περνώντας πριν λίγες μέρες από το Γερμανό,βρήκα ένα γνωστό μου και μου είπε ότι μπορώ να το πάω σε αυτούς έστω κι αν το έχω αγοράσει από αλλού(με την απόδειξη εννοείται) κ να το στείλουν για service.Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί το τηλεφωνάκι είναι μια χαρά αλλά πλέον το έχω μόνο για να μπαίνω στο internet μέσω wifi(αυτό ευτυχώς λειτουργεί άψογα) και για τίποτα άλλο :(

Είχε ποτέ κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;Τι μπορεί να φταίει;

Σημείωση:το καλοκαίρι που μας πέρασε το πήγα για αναβάθμιση γιατί είχε κολλήσει και έκανε συνεχώς επανεκκινήσεις από μόνο του.Μετά από αυτή την αναβάθμιση έγινε μεγαλύτερο το μεγάλο πρόβλημα.Πιο πριν για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι ακριβώς πώς ήταν ως προς το σήμα γιατί δεν το πολυχρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 17 μήνες περίπου ένα samsung nexus s I9023 και έχω ένα μεγάλο πρόβλημα με το σήμα...πουθενά σχεδόν δεν έχει σήμα ή αν έχει,θα είναι πολύ ασθενές.Για 3g σήμα δε συζητάμε καν!

Το είχα πάρει από το Πλαίσιο και περνώντας πριν λίγες μέρες από το Γερμανό,βρήκα ένα γνωστό μου και μου είπε ότι μπορώ να το πάω σε αυτούς έστω κι αν το έχω αγοράσει από αλλού(με την απόδειξη εννοείται) κ να το στείλουν για service.Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί το τηλεφωνάκι είναι μια χαρά αλλά πλέον το έχω μόνο για να μπαίνω στο internet μέσω wifi(αυτό ευτυχώς λειτουργεί άψογα) και για τίποτα άλλο :(

Είχε ποτέ κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;Τι μπορεί να φταίει;

Σημείωση:το καλοκαίρι που μας πέρασε το πήγα για αναβάθμιση γιατί είχε κολλήσει και έκανε συνεχώς επανεκκινήσεις από μόνο του.Μετά από αυτή την αναβάθμιση έγινε μεγαλύτερο το μεγάλο πρόβλημα.Πιο πριν για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι ακριβώς πώς ήταν ως προς το σήμα γιατί δεν το πολυχρησιμοποιούσα.

Μην το πας στον Γερμανό, θα σου πάρουν πολλά λεφτά. Σε ενα άλλο συμφορουμιτη τον είχαν πει 80 ευρώ για να του αλλάξουν την υποδοχή της κάρτας σιμ, ενω εγώ (και στην συνέχεια και αυτός) το άλλαξα μόνος μου με 20 ευρώ(ανταλλακτικό απο ebay). Πάρε από eBay το ανταλλακτικό που χρειαζεσαι και άλλαξε το μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά το πήγα ήδη...είναι μέσα στην εγγύηση και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα φτιαχτεί δωρεάν!Τον ρώτησα αν είναι βλάβη συνηθισμένη κ μου απάντησε πως συχνά έρχονται κινητά που έχουν κακό ή μηδενικό σήμα.

Το συγκεκριμένο video είναι ενδιαφέρον αλλά νομίζω πώς δε θα βοηθούσε σε ένα πρόβλημα όπως αυτό της δικής μου συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχετε ανοιχτα την κινηση δεδομενων και το 3g (πιο πολυ σε cosmote συνδρομητες) σας εχει βγαλει ποτε H σημα στην μπαρα ειδοποιησεων; Εμενα μου βγαζει συνεχεια 3g και σε περιοχες που αλλα κινητα ακριβως διπλα μου εχουν H. Σε σας βγαζει H;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχετε ανοιχτα την κινηση δεδομενων και το 3g (πιο πολυ σε cosmote συνδρομητες) σας εχει βγαλει ποτε H σημα στην μπαρα ειδοποιησεων; Εμενα μου βγαζει συνεχεια 3g και σε περιοχες που αλλα κινητα ακριβως διπλα μου εχουν H. Σε σας βγαζει H;;

 

Σε μένα όταν δεν υπάρχει κίνηση γράψει 3g και όταν υπάρχει κίνηση αλλάζει σε H.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όταν δεν υπάρχει κίνηση γράψει 3g και όταν υπάρχει κίνηση αλλάζει σε H.
λοιπον δοκιμασα την καρτα μ σε αλλο κινητο nexus s κιολας και τελικα βγαζει.. Αρα κατι παιζει με το κινητο μου. Μαλλον ειναι αυτο με την υποδοχη της καρτα sim που λεγαμε πιο παλια αλλα δν ηθελα να το πιστεψω.. :X

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Χθες το βράδυ πριν βάλω το κινητό σε flight mode μηδένισα τους μετρητές του cpu spy για να δω όταν δεν χρησιμοποιώ το κινητό καθόλου τι γίνεται με την χρήση του επεξεργαστή, το αποτέλεσμα φαίνεται το αρχείο που έχω επισυνάψει.

 

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να δω ποιο process χρησιμοποιούσε τον επεξεργαστή τις 3 ώρες που λειτουργούσε σε 100Μhz ?

 

Ευχαριστώ πολύ

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Χθες το βράδυ πριν βάλω το κινητό σε flight mode μηδένισα τους μετρητές του cpu spy για να δω όταν δεν χρησιμοποιώ το κινητό καθόλου τι γίνεται με την χρήση του επεξεργαστή, το αποτέλεσμα φαίνεται το αρχείο που έχω επισυνάψει.

 

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να δω ποιο process χρησιμοποιούσε τον επεξεργαστή τις 3 ώρες που λειτουργούσε σε 100Μhz ?

 

Ευχαριστώ πολύ

3 λεπτά γράφει στο screenshot , οχι 3 ώρες. Άρα, τίποτα δεν χρησιμοποιουσε τον επεξεργαστη

Edited by grigri444
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά γράφει στο screenshot , οχι 3 ώρες. Άρα, τίποτα δεν χρησιμοποιουσε τον επεξεργαστη

 

Ναι λάθος μου ηταν οι 3 ωρες . Αλλά επειδή έχω παρατηρήσει άλλες φορές να χρησιμοποιεί κάτι τον επεξεργαστή για πολλή ώρα υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να δείχνει τέτοιες πληροφορίες ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λάθος μου ηταν οι 3 ωρες . Αλλά επειδή έχω παρατηρήσει άλλες φορές να χρησιμοποιεί κάτι τον επεξεργαστή για πολλή ώρα υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να δείχνει τέτοιες πληροφορίες ;

Ρυθμισεις-> μπαταριά. Αν πατήσεις πάνω στην κάθε εφαρμογή σου λέει πόση ώρα χρησημοποιησε την CPU και πόση ώρα είχε το τηλέφωνο awake. Το καλύτερο είναι το better battery stats αλλά είναι επι πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...