Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus S. Για 250Ε μου φαίνεται πολύ καλό. Αξίζει όμως η αγορά ενός κινητού που κυκλοφόρησε πριν 1 χρόνο; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;

 

Στα 250€ δεν πιστεύω οτι θα βρεις κάτι καλύτερο. Στα 300 υπήρχε το atrix σε αρκετά μαγαζιά ενώ στα 370 περίπου το galaxy nexus.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus S. Για 250Ε μου φαίνεται πολύ καλό. Αξίζει όμως η αγορά ενός κινητού που κυκλοφόρησε πριν 1 χρόνο; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;

 

Για επιλογή συσκευής υπάρχει συγκεκριμένο forum.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

λοιπόν μετά από 15 ημέρες μαζί με το Nexus S θα ήθελα να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

Το κινητό αυτό είναι το πρώτο smartphone που αγοράζω (για την γυναίκα μου) και μέχρι τώρα οι εμπειρίες μου ήταν από κινητά φίλων κυρίως iPhone δεύτερον android και λίγα windows. Δεν αχολούμαι και δεν έχω καμμία όρεξη (ούτε ανάγκη τουλάχιστον την παρούσα χρονική στιγμή) να ασχοληθώ με root, roms κλπ. και όλη μου η αξιολόγηση αφορά το πως το τηλέφωνο ανταποκρίνεται στις ανάγκες ενός μέσου χρήστη που θέλει απροβλημάτιστα να κάνει την δουλειά του.

Το τηλέφωνο λοιπόν είναι αυτό που λέμε value for money με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα. Συγκεκριμένα:

1. Ταχύτητα

Ταχύτατο και με άμεση ανταπόκριση σε ότι του ζητήσεις.

2. Σταθερότητα λειτουργικού

Μέχρι τώρα δεν έχω το παραμικρό κόλλημα σε ότι και αν του έχω ζητήσει από βάλε βγάλε εφαρμογών ή άλλο.

3. Αισθητική

Η καμπυλότητα του είναι χάρμα στην αφή και γενικά το σχήμα του χωρίς να είναι πολύ όμορφο δεν είναι αδιάφορο. Γι'αυτό του έχω μόνο εξωτερική θήκη.

4. Οθόνη

Έχοντας δουλέψει το s2 και το note πιστεύω ότι οι 4" είναι το σωστό μέγεθος για γενική χρήση. Κανένα πρόβλημα στο φως της ημέρας. Κανένα πρόβλημα στα χρώματα και επειδή είμαι χρήστης amoled οθόνης στην Samsung καμερά μου σας διαβεβαιώ ότι στην σύγκριση τους τα πηγαίνει θαυμάσια.

5. Μνήμη

Υπεραρκετή και μάλλον η SD δεν είναι έλλειψη. Με ελαφριά χρήση video και φωτογραφίας δεν βλέπω πως θα γεμίσει.

6. Φωτογραφία - Video

Άψογο τηρουμένων των αναλογιών αφού ναι μεν δεν είναι N8 αλλά η ποιότητά του είναι υπεραρκετή για την καθημερινότητα σου.

7. Ήχος

Μικρόφωνο, ακουστικό, μουσική κανένα πρόβλημα.

8. Μπαταρία

Χαλαρά δύο ημέρες μπορεί και τρεις αν δεν ανοίξω πολύ wifi. Πολύ καλή επίδοση.

9. Έφαρμογές

Μέχρι τώρα ότι και αν έχω αναζητήσει το έχω βρει. Αν μπορέσω να το συγχρονίσω και με το outlook θα του βάλω και εδώ άριστα.

10. Σύνδεση με υπολογιστή.

Απροβλημάτιστη.

11. Τιμή

Όπως έχω ήδη πει δίνει αξία στα λεφτά σου.

12. Αντοχή στο χρόνο

Αυτό θα το δούμε.

Είμαι λοιπόν πολύ ευχαριστημένος :D από την αγορά μου και πραγματικά αναρωτιέμαι :what: γιατί κάποιος μέσος χρήστης (δηλαδή το 80% του κόσμου) να πάει σε 500€, 600€ και 700€+ για κάτι άλλο .

Edited by mikedas
Link to comment
Share on other sites

Όσοι σκέφτεστε να το πάρετε τώρα είναι η ευκαιρία!

 

"ΠΛΑΙΣΙΟ

Νέα προσφορά για τους Facebook Fans μας!

 

Θες ένα από τα ταχύτερα Android Smartphone?

Samsung Nexus S Black με 1GHz επεξεργαστή και κάμερα 5Mp και δώρο χάρτες Ginius Driver-Don't Panic (GR) από 249€ ΜΟΝΟ 199€

 

Μην ξεχνάς κάθε Facebook Fan μπορεί να αγοράσει μόνο ένα τεμάχιο και για αγορά μέσω internet να γράψει τη φράση «Facebook Fan» στο πεδίο με τα σχόλια στο καλάθι αγοράς, ώστε να ισχύει η ειδική τιμή!

Η προσφορά λήγει τη Δευτέρα (28/5/2012) 12 το βράδυ! :)"

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω τα τελευταία που έμειναν και θέλουν να τα στείλουν; Πάντως είναι εξαιρετική προσφορά!!! Όσοι μπορείτε, χτυπήστε το!!
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο value for money απλά έγινε ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Τα αξίζει μέχρι τελευταίο cent. Σκέφτομαι να πάρω και 2ο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το παρήγγειλα. Μπορείτε να μου πείτε πως θα συγχρονίσω τις επαφές μου από το Νοκια Ν8 με το Nexus S?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το παρήγγειλα. Μπορείτε να μου πείτε πως θα συγχρονίσω τις επαφές μου από το Νοκια Ν8 με το Nexus S?

 

Κανε export όλες τις επαφές σου σε csv και μετά import στο Google contacts.

 

Η αλλιώς δοκίμασε να τις στείλεις μέσω bluetooth. Το κινητό δυστυχώς δεν υποστηρίζει το kies (αντίστοιχο του Nokia PC suite)

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μαλακά ναι. Αν και δεν θα σου έλεγα να πάρεις. Έχω μια θήκη σιλικόνης και δεν κάνει καλά στο κινητό... Καλύτερα σε κάποια mesh ή που μπαίνει ολόκληρο μέσα...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μαλακά ναι. Αν και δεν θα σου έλεγα να πάρεις. Έχω μια θήκη σιλικόνης και δεν κάνει καλά στο κινητό... Καλύτερα σε κάποια mesh ή που μπαίνει ολόκληρο μέσα...

 

Aυτο πιο πανω ειναι το καλυμα της μπαταριας οχι θηκη. Για θηκη την επαθα και γω με μια σιλικονης και κατεληξα στις mesh.

Link to comment
Share on other sites

Ηκουν από το κινητό και δεν είδα. Λογικά από όσο ξέρω κάνει κανονικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αλλά δεν μπορώ να σου πως και σίγουρα. 98% όμως κάνει.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-καλησπερα

 

Γιατι δεν μπορω σχεδον ποτε να συνδεθω μεσω GPS εκτος και αν ειμαι στο κεντρο μιας πολης?

Χρησιμοποιω το don't panic ginius.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-καλησπερα

 

Γιατι δεν μπορω σχεδον ποτε να συνδεθω μεσω GPS εκτος και αν ειμαι στο κεντρο μιας πολης?

Χρησιμοποιω το don't panic ginius.

 

Rootare

Στήσε το fasterfix

βάλε ευρωπαικό server (απο την λίστα)

και θα λοκάρεις σε ελάχιστα δευτερόλεπτα! (καρατσεκαρισμένο!)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μολις εγινα κατοχος του συγκεκριμενου κινητου και εχω δυο αποριες.

 

1)Γιατι δε μπορω να γραψω στα Ελληνικα; Στις επιλογες για τη γλωσσα πληκτρολογιου εχει παρα πολλες γλωσες εκτος απο Ελληνικα. Επισης αν σα γλωσσα πληκτρολογιου επιλεξω ιδια με γλωσσα συστηματος που ειναι Ελληνικα, παλι αγγλικα βγαζει.

2)Στο κατο μερος της οθονης το 30% δειχνει το μαυρο αρκετα ξασπρισμενο με εμφανισημη διαφορα απο το υπολοιπο μερος της οθονης. Ειναι φυσιολογικο;

 

Το κινητο ειναι απο Plaisio

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε αν θελεις το anysoftkeyboard και το ελληνικο πακετο γλωσσας. εγω το εχω default το κινητο στα αγγλικα αλλα μυνηματα μπορω να αλλαξω αναμεσα σε ελληνικα/αγγλικα. και για την οθονη ναι προς τα κατω εχει μια αχρωμια. δεν ειναι τοσο μαυρη οσο στο πανω μερος. μην ανησυχεις. :)

 

Και καλως ηλθες στην οικογενεια τους Nexus S

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια...... φλασαρα μια κερνελ απο ενα app του μαρκετ και το κιν εμεινε κοκκαλο... κ ειχε κ 7.000 download η συγκεκριμενη.. Ανοιγει μονο η οθονη με το google και δν κανει τπτ... Μπορει κανεις να βοηθησει;; το email ειναι nikosadamo@gmail.com.. ευχαριστω πολυ.... η απο εδω.... :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια...... φλασαρα μια κερνελ απο ενα app του μαρκετ και το κιν εμεινε κοκκαλο... κ ειχε κ 7.000 download η συγκεκριμενη.. Ανοιγει μονο η οθονη με το google και δν κανει τπτ... Μπορει κανεις να βοηθησει;; το email ειναι nikosadamo@gmail.com.. ευχαριστω πολυ.... η απο εδω.... :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Σε cwm δε μπορείς να μπεις?

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

μπαινω σε στο recovery το μαμα... του 4,0,4. ειχα και το ypdate του 4,0,4 κ το εκανα μηπως και εκανε κατι αλλα δν το δεχετε..... Αν θες δωσε μου το κιν σου η να σου στειλω το δικο μ στο εμαιλ μηπως και βγαλω ακρη...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω με την σειρα μου. καποιο παρομοιο προγραμματακι σαν το android assistant γνωριζει καποιος φιλος? να μπορεις να καθαριζει την ραμ κτλ κτλ. Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει να απορω πως η οθονη amoled του HTC Desire μου ειναι καλυτερη της Super amoled του Nexus αλλα τελικα πληροφορηθηκα για την διακριση που εγινε στην Ευρωπη.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω πως ειναι πιο αργο στην πραξη αφου εχει καλυτερο επεξεργαστη. Λογο ραμ; Δεν εχω φορτωσει πολλες εφαρμογες νομιζω 4-5 μεχρι τωρα. Επισης στο quadrant εβγαλα 1172 ποντους ενω απο πανω μου στη βαθμολογια ειναι το Nexus S με πανω απο 1700 ποντους. Πως γινεται αυτο; Και σε εσας τοσο βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει να απορω πως η οθονη amoled του HTC Desire μου ειναι καλυτερη της Super amoled του Nexus αλλα τελικα πληροφορηθηκα για την διακριση που εγινε στην Ευρωπη.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω πως ειναι πιο αργο στην πραξη αφου εχει καλυτερο επεξεργαστη. Λογο ραμ; Δεν εχω φορτωσει πολλες εφαρμογες νομιζω 4-5 μεχρι τωρα. Επισης στο quadrant εβγαλα 1172 ποντους ενω απο πανω μου στη βαθμολογια ειναι το Nexus S με πανω απο 1700 ποντους. Πως γινεται αυτο; Και σε εσας τοσο βγαζει;

 

και εγω σε συγκριση με το htc trophy που ειχα να πω την αληθεια το βλεπω πολυ ποιο αργο...

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια...... φλασαρα μια κερνελ απο ενα app του μαρκετ και το κιν εμεινε κοκκαλο... κ ειχε κ 7.000 download η συγκεκριμενη.. Ανοιγει μονο η οθονη με το google και δν κανει τπτ... Μπορει κανεις να βοηθησει;; το email ειναι nikosadamo@gmail.com.. ευχαριστω πολυ.... η απο εδω.... :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
υπαρχει καποια λυση παιδια η παει το κινητο;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...