Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια, ειμαι κατοχος nexus s και εγω και μολις εχτες εκανα την αναβαθμιση σε 4.0.3 χειροκινητα. το τηλεφωνο δεν ειναι root, απλα εβαλα την official 2.3.6 χειροκινητα και μετα περασα και την official 4.0.3 και ολα λειτουργησαν καλως πλην του οταν πηγαινω στο recovery menu το android ειναι ξεκοιλιασμενο και ξαπλα, δεν μπαινει με τιποτα στο menu recovery. ειναι προβλημα του ice cream και να περιμενω καποιο update η υπαρχει καποιος τροπος να φτιαχτει ? ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν θυμάμαι καλα αυτο λυνετε σχετικά εύκολα. Κατεβάζεις απο το Market το RomManager, και απο εκει μέσα πατάς Flash ClockworkMod Recovery. Kαι εμένα τα ίδια έκανε και με αυτόν τον τρόπο δούλεψε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το κατεβασα το RomManager και εκανα Flash ClockworkMod Recovery και δεν δουλεψε. Σαν πρωταρχικο μυνημα μου εβγαλε πως το τηλεφωνο πρεπει να ειναι root για να δουλεψει και το δικο μου δεν ειναι root. Μου εβγαλε και ενα μυνημα και ελεγε an error occured while attempting to run privileged commands. Καποια αλλη λυση ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!! Μήπως ξέρετε από που μπορώ να αγοράσω κάποι samsung nexus s?

Δες αυτό http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Nexus-S-GT-I9023FSACOS.htm και κάνε ένα τηλέφωνο στο Πλαίσιο για να δεις αν ισχύει και που υπάρχουν κομμάτια.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Nexus-S-GT-I9023FSACOS.htm και κάνε ένα τηλέφωνο στο Πλαίσιο για να δεις αν ισχύει και που υπάρχουν κομμάτια.

 

θα πάρω αύριο να ρωτήσω :)

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα το RomManager και εκανα Flash ClockworkMod Recovery και δεν δουλεψε. Σαν πρωταρχικο μυνημα μου εβγαλε πως το τηλεφωνο πρεπει να ειναι root για να δουλεψει και το δικο μου δεν ειναι root. Μου εβγαλε και ενα μυνημα και ελεγε an error occured while attempting to run privileged commands. Καποια αλλη λυση ?

 

Έχεις δύο επιλογές...

Ή να κάνεις root, ή αυτό που σου γράφω παρακάτω....

Root δεν ξέρω πως κάνεις ακόμα χωρίς να flashάρεις κάτι....

Αν κάποιος ξέρει ας το postάρει....

 

Αλλιώς δοκίμασε το εξής....

 

Υποθέτω ότι ο bootloader του τηλεφώνου είναι ξεκλείδωτος....

 

Αν δεν είναι τρέξε μέσω fastboot fastboot oem unlock, αφού bootάρεις σε fastboot mode (volumne up και power button)....

Θα σου σβήσει τα πάντα στο κινητό.... Θα είναι σαν να το ξεκινάς πρώτη φορά οπότε κράτα τις επαφές σου κλπ....

 

Μετα βρες την Clockword... Αν θες σου δίνω την 4.1 εγώ και μέσω του Fastboot Commander

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=823315

Κάνε flash το .img του Recovery μέσω του Fastboot Commander και σου πέρασε το recovery....

 

Για να δουλεύει το fastboot commander πρέπει προφανώς να αναγνωρίζεται το κινητό σου σε fastboot mode, και η εντολή fastboot να αναγνωρίζεται από το windows....

Αν δεν αναγνωρίζεται πήγενε στα environment variables του συστήματος και πρόσθεσε το path οπου βρίσκεται το fastboot.exe (το οποίο το κατέβασες από android sdk) στην τιμή path ως εξής πρηγούμεναpaths;fastbootpath (Δηλαδή προσθέτεις ; και το path του fastboot)

Αν πχ το fastboot βρίσκεται στο C:\Program Files\android\platform-tools\fastboot.exe θα προσθέσεις το C:\Program Files\android\platform-tools στο "path" των environment variables του συστήματος σου.... Αφού το κάνεις κάνε restart το pc και δοκίμασε να κάνεις ό,τι είπα με τον fastboot commander

 

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα και έκανα αυτό....

Το θέμα είναι ότι όταν μπω στο λειτουργικό σβήνει το recovery και δεν μπορώ να μπω....

Τότε απλά ξαναflashάρω το recovery και κάνω τη δουλειά μου....

Αλλά είναι ένα θέμα όπως και να 'χει....

Αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για τη βοηθεια! ο bootloader δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι κλειδωμενος-ξεκλειδωτος..εγω απλα εβαλα τη 2.3.6 και επειτα την 4.0.3 και εγινε οτι εγινε με το recovery menu. οταν λες θα σβησει τα παντα τι εννοεις ? θα ειναι οπως το αγορασα με την 2.3.4 περασμενη ?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για τη βοηθεια! ο bootloader δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι κλειδωμενος-ξεκλειδωτος..εγω απλα εβαλα τη 2.3.6 και επειτα την 4.0.3 και εγινε οτι εγινε με το recovery menu. οταν λες θα σβησει τα παντα τι εννοεις ? θα ειναι οπως το αγορασα με την 2.3.4 περασμενη ?

 

Λογικά όχι....

Θα κάνει κάτι σαν wipe....

Θα είναι όπως όταν πρωτοάνοιξες την συσκευή με android 4....

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στην 4, αλλά λογικά κάτι τέτοιο θα γίνει....

 

Αν το τηλέφωνό σου είναι ήδη ξεκλείδωτο τότε δεν σε νοιάζει.....

Υπάρχουν δύο τρόποι για να το καταλάβεις....

Ο απλός τρόπος είναι να δεις αν εμφανίζεται κάτω στο κέντρο της οθόνης ένα ξεκλείδωτο λουκέτο όταν ξεκεινάς το κινητό....

Ο πιο σωστός είναι να πατήσεις volumne up και power κουμπί όταν το κινητό είναι κλειστό ώστε να μπει σε fastboot mode....

Εκεί αφού αναφέρει τις εκδόσεις διάφορων πραγμάτων λέει κάπου "Lock state"

Δίπλα θα είναι είτε LOCKED (κλειδωμένο), είτε UNLOCKED (ξεκλείδωτο)....

Τσέκαρε πρώτα τι είναι και το συζητάμε μετά....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου ποσταρετε ενα λινκ με οδηγιες για να περασω σε ενα φιλο τη 4.0.x;

Φανταζομαι ειναι επισημη και οχι custom ετσι;

Link to comment
Share on other sites

ics 4 manual update

 

http://android.clients.google.com/packages/ota/google_crespo/VQ8PQk_V.zip

 

To begin, download the update form the link above, rename it to update.zip and copy it to the root of your SD card.

Power the phone off and reboot into bootloader mode. (Hold Volume up and the Power button.)

Select Recovery from the menu to boot into recovery.

When you see the warning triangle and arrow, hold the power button and tap volume up. You’ll see a menu.

Select apply update from /sdcard and select the update.zip.

Once the update is flashed, simply reboot your device and cross your fingers.

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι στη 2.3.4 πρεπει να πας πρωτα σε 2.3.6 με τον ιδιο τροπο (rename κτλ)

http://v16.lscache6.c.android.clients.google.com/packages/data/ota/google_crespo/7d11404284c0.signed-soju-GRK39F-from-GRJ22.7d114042.zip

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GANA για να γινουν ολα αυτα δεν χρειαζεται root και recoveries;

Γιατι ειδα στο προηγουμενο ποστ σου κατι για recovery και το κινητο ειναι εντελως στοκ..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GANA για να γινουν ολα αυτα δεν χρειαζεται root και recoveries;

Γιατι ειδα στο προηγουμενο ποστ σου κατι για recovery και το κινητο ειναι εντελως στοκ..

 

δε χρειαζεται τπτ, to recovery menu ειναι stock εφαρμογη

 

απλα μετα με το ics μπορει να εισαι με ενα φορτιστη στο χερι

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται τπτ, to recovery menu ειναι stock εφαρμογη

 

απλα μετα με το ics μπορει να εισαι με ενα φορτιστη στο χερι

 

Καταλαβα. Οκ. Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω το wildfire και θελω να αλλαξω συσκευη γιατι πια οι 3.2 ιντσες κ η καθυστερηση του κινητου δεν αντεχονται.μεχρι προτινως σκεφτομουν να δοκιμασω το lg optimus black αναμεσα στις κλασικες λυσεις που εχεις στις 4 ιντσες, παντα με το σκεπτικο (value for money).ομως προεκυψε η ιδεα για το nexus s με την amoled οθονη. και προς τα εκει με ωθησε το android 4 σε αντιθεση με το κλασικο κοψιμο που εχει το 2.2 σε ολες τις συσκευες.με προβληματισε ομως που δεν τραβαει video οσο και ο ανταγωνισμος και δεν εχει ραδιο.....και καπου εκει αρχισα να προβληματιζομαι...

για ριξτε καμμια ιδεα να με ξεπλοκαρετε?

τι διαφορετικο εχει το nexus s που θα σε κανει να το επιλεξεις?

Edited by bjj_p
Link to comment
Share on other sites

Για να επιλέξεις το Nexus S είναι που γρήγορο κινητό για μονοπύρινο αν όχι το πιο γρήγορο, παίρνει αναβαθμίσεις από την Google πράγμα που θα σταματήσει λογικά στην Jelly Beam (την επόμενη από την 4).

Πάντως τα λεφτά για το κινητό είναι value for money μόνο για την S-LCD μετά σε αυτά τα χρήματα value for money είναι το LG O2X και θα πάρει και επίσημα ICS, αλλά και από custom δεν πάει πίσω.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....λοιπον.......ψηθηκα! θελω να κανω root το ics nexus s μου....ΠΩΣ ομως?? εχω βρει κατι οδηγιες αλλα.....δεν μπορω καν να μπω στο root menu του κινητου... :( ψαχτηκα λιγο κ εδω, τιποτα.. υπαρχει λυση? μπορω να εχω rooted κινητο με την 4.0.3? ευχαριστω!

υποψιν, χρησιμοποιω mac, οχι pc...

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη αναβάθμιση τώρα το πότε ΘΑ είναι δεν θυμάμαι, λογικά σε ένα χρόνο.

 

Για root σε ICS δες εδώ έχει και βίντεο και οδηγίες για Mac οπότε λογικά θα σε βοηθήσει. Επίσης για recovery image θα προτιμούσα εγώ το clockworkMod που μπορείς να το βρείς εδώ, η συσκευή λογικά είναι Google Nexus S και θα πρέπει να κατεβάσεις λογικά την 5.0.2.0.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...το να περιμενω την ΟΤΑ αναβαθμιση με το να την περασω μονος μου εχει διαφορα?Το εχω παρει και εχει ακομα την 2.3.4. Επισης η ΟΤΑ ειδοποιηση ερχεται μονο αν το κινητο ειναι συνδεδεμενο σε καποιο δικτυο? Τελος και σας κουρασα...το κινητο το πηρα ελλαδα αλλα τωρα ειμαι Ιταλια. Παιζει καποιο προβλημα με την ΟΤΑ η δεν εχει σχεση?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...