Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tόσο καιρό που το έχεις σήμερα άρχισε να στο κάνει; Αρα κάτι έβαλες που δημιουργεί πρόβλημα ;)

 

Απενεργοποίησες τη σάρωση, ποια κεραία έχεις, με λουκέτο ή άνευ λουκέτου;

 

γιατί παίζει ρόλο το λουκέτο; απλά το ένα δίκτυο έχει κλειδί και το άλλο δεν έχει.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδη θα πρεπει να χρεωνομαι??

 

Mου θυμίζεις την ερώτηση;

 

γιατί παίζει ρόλο το λουκέτο; απλά το ένα δίκτυο έχει κλειδί και το άλλο δεν έχει.

 

εχει και μια άλλη κεραία που δείχνει οτι είναι διαθέσιμα δίκτυα όταν έχεις ενεργή τη σάρωση και αρκετοί μπερδευόνται ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα κουλό: Χθες προσπάθησα για πρώτη φορά να στείλω με MMS μία φωτογραφία που τράβηξα με το κινητό. Εν ολίγοις, δεν κατάφερε να φύγει και έμεινε στο outbox. Σήμερα, δε θέλω πια να αποσταλεί και λέω να σβήσω το MMS από το outbox. Εις μάτειν! Το μετέφερα και στα drafts, μήπως και το σβήσω από εκεί, τίποτα.

Ό,τι και να λένε οι φίλοι του Symbian, για μένα η Nokia δεν έχει πεπειραμένους προγραμματιστές, που θα φτιάξουν ένα λειτουργικό με τα ελάχιστα δυνατά bugs, όταν κυκλοφορήσει στην αγορά. Έχουμε άπειρα παραδείγματα, όπου ένα κινητό έπρεπε να πάρει 4-5 firmware updates, προτού λειτουργήσει σωστά (από την εποχή του 7110 έως το πρόσφατο 5800). Θεωρώ ότι οι Φινλανδοί δεν μπορούν να φτάσουν το επίπεδο των Ιαπώνων, Αμερικανών και Κορεατών προγραμματιστών, όταν έχουν να αντιμετωπίσουν πλέον πολύπλοκα λειτουργικά με υψηλές απαιτήσεις. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα, η Nokia θα "θάψει" το Symbian και θα αναγκαστεί να προσχωρήσει στο Android (ή κάποιο άλλο), όπως έκανε η SE και έχει πλέον κέρδη μετά από πάρα πολλά χρόνια ζημιών.

Το βασικό μου τηλέφωνο ήταν για πολλά χρόνια Nokia και έχω κρατήσει σε άριστη κατάσταση όλα τα κορυφαία μοντέλα της. Κάποτε θα είναι συλλεκτικά!

Σήμερα όμως, ενώ περίμενα πώς και πώς να γίνει το Ν8 (και αργότερα το Ε7), το βασικό μου τηλέφωνο (ή έστω το δεύτερο), είναι τρίτο και καταιδρωμένο πίσω από το iPhone 4 και το Desire HD.

Κρίμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα σχόλιο για το "πρόβλημα" με την οθόνη που μας απασχολεί,δίκαια,τις τελευταίες μέρες.

Το συγκεκριμένο θέμα το έχω παρατηρήσει και στην δικιά μου συσκευή.Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι θέμα προβληματικών ή όχι οθονών,αλλά είτε θέμα κάρτας γραφικών ή λειτουργικού ή συνδυασμός αυτών των δύο και θα αναλύσω παρακάτω το γιατί και πως έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα.

Πριν φτάσω εκεί να πω ότι καμία απολύτως ενημέρωση δεν υπάρχει στα nokia care για κάτι αντίστοιχο,πόσο μάλλον για οδηγίες για αντικατάσταση οθόνης η συσκευής.Η αποδοχή για αντικατάστασης συσκευής που αναφέρθηκε στις 7 ημέρες από την αγορά,έγινε με πρωτοβουλία του καταστήματος όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από τον terrestial.Για κάποιον όμως που θα θελήσει να προβεί σε χρήση της εγγύησης για αντικατάσταση της οθόνης θα πρέπει να γνωρίζει ότι η συσκευή θα σταλεί στα κεντρικά στην Αθήνα για έλεγχο και εκεί θα αποφασιστεί αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι.

Να υπενθυμίσω λίγο την πολύ σωστή πρόταση που έγινε από τον Spyr0s εδώ για την οποία όμως δεν είδα να δίνεται καμία βαρύτητα.

Πριν γράψω οτιδήποτε για το συγκεκριμένο θέμα ήθελα να σιγουρευτώ όσο μπορώ για την φύση του προβλήματος.

Η μία ενέργεια που έκανα ήταν να απευθυνθώ σε κάποιον αρμόδιο τεχνικό για να ζητήσω την γνώμη του.

Πριν όμως από αυτό έκανα κάποιες πρακτικές δοκιμές.Πιο συγκεκριμένα,μέσα από το phoenix(το οποίο είναι το επίσημο πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιούν στα nokia care) έκανα κάποια τεστ για την οθόνη.Σε αυτά πουθενά δεν φάνηκε ότι η οθόνη έχει κάποιο πρόβλημα απεικόνισης -παραμόρφωσης ή λάθος απόδοσης-εμφάνισης χρωμάτων σε κάποια συγκεκριμένη κλίμακα.Δυστυχώς λόγο έλλειψης φωτογραφικής μηχανής κατέφυγα στο 5800 για να τραβήξω φωτογραφίες και δεν μπόρεσα να έχω καλά αποτελέσματα.Σε κάποια από αυτές,όταν την άνοιξα από το N8,ίσως να τον είδα πάλι τον λάθος χρωματισμό χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.

Η γνώμη του τεχνικού,αφού του ανάφερα και την πρόταση του Spyr0s,είναι ότι σίγουρα δεν φταίει η οθόνη.Το πιο πιθανόν για αυτόν είναι να υπάρχει ένα θέμα στον συνδυασμό επεξεργαστή γραφικών-λειτουργικού.Η ημέρα που θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση είναι κοντά και ας ελπίσουμε ότι θα λυθούν οι όποιες απορίες.

 

http://img98.imageshack.us/img98/9835/08012011007.th.jpg http://img233.imageshack.us/img233/4237/08012011026.th.jpg http://img708.imageshack.us/img708/6641/08012011030.th.jpg http://img141.imageshack.us/img141/2389/08012011044.th.jpg http://img638.imageshack.us/img638/8853/08012011047.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ξαναγραφω το ποστ με την εικονα για γινω πιο σαφης. υπαρχει περιπτωση ενα n8 να εχει αυτη την αρχικη εικονα με εγκατασταση του αναλογου theme?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.από χτες απέκτησα και εγώ το n8 .πρώτες εντυπώσεις;το κινητό τα σπάει.αν και είχα κάποιες δυσκολίες στην αρχή να το συνηθίσω,να είστε καλά που βοηθήσατε με τα κειμενα σας στο φόρουμ.έκανα το τεστ με το ρολόι και το δείχνει κανονικά,το βράδυ θα κοιτάξω και την εικόνα για την κοκκινιλα να είμαι σίγουρος.μια ερώτηση εχω το cosmote internet με τα 60 mb,οι χάρτες όταν συνδέονται συνδέονται με το κοσμοτε σωστα;θέλω να πω τρώει από εκεί mb έτσι;

Αν έχεις τους χάρτες σε λειτουργία εκτός σύνδεσης, θα σου κατεβάζει μόνο 4KB στην αρχή το A-GPS. Τίποτα δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να δεις ακριβώς τι χρήση δεδομένων γίνεται κάθε στιγμή από το μητρώο.

 

Άλλο ένα κουλό: Χθες προσπάθησα για πρώτη φορά να στείλω με MMS μία φωτογραφία που τράβηξα με το κινητό. Εν ολίγοις, δεν κατάφερε να φύγει και έμεινε στο outbox. Σήμερα, δε θέλω πια να αποσταλεί και λέω να σβήσω το MMS από το outbox. Εις μάτειν! Το μετέφερα και στα drafts, μήπως και το σβήσω από εκεί, τίποτα.

Ό,τι και να λένε οι φίλοι του Symbian, για μένα η Nokia δεν έχει πεπειραμένους προγραμματιστές, που θα φτιάξουν ένα λειτουργικό με τα ελάχιστα δυνατά bugs, όταν κυκλοφορήσει στην αγορά. Έχουμε άπειρα παραδείγματα, όπου ένα κινητό έπρεπε να πάρει 4-5 firmware updates, προτού λειτουργήσει σωστά (από την εποχή του 7110 έως το πρόσφατο 5800). Θεωρώ ότι οι Φινλανδοί δεν μπορούν να φτάσουν το επίπεδο των Ιαπώνων, Αμερικανών και Κορεατών προγραμματιστών, όταν έχουν να αντιμετωπίσουν πλέον πολύπλοκα λειτουργικά με υψηλές απαιτήσεις. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα, η Nokia θα "θάψει" το Symbian και θα αναγκαστεί να προσχωρήσει στο Android (ή κάποιο άλλο), όπως έκανε η SE και έχει πλέον κέρδη μετά από πάρα πολλά χρόνια ζημιών.

Το βασικό μου τηλέφωνο ήταν για πολλά χρόνια Nokia και έχω κρατήσει σε άριστη κατάσταση όλα τα κορυφαία μοντέλα της. Κάποτε θα είναι συλλεκτικά!

Σήμερα όμως, ενώ περίμενα πώς και πώς να γίνει το Ν8 (και αργότερα το Ε7), το βασικό μου τηλέφωνο (ή έστω το δεύτερο), είναι τρίτο και καταιδρωμένο πίσω από το iPhone 4 και το Desire HD.

Κρίμα...

Είναι δηλαδή θέμα γονιδίων; Τα φινλανδικά δεν είναι συμβατά με τον προγραμματισμό; Και που ξέρεις τι εθνικότητας είναι οι προγραμματιστές της Nokia; Ή μήπως νομίζεις ότι της Google και της Apple είναι Αμερικάνοι; Κινέζοι και Ινδοί είναι οι περισσότεροι.

Τελοσπάντων, αν είχες ασχοληθεί με τον προγραμματισμό θα ήξερες ότι είναι αδύνατον να μην ξεφύγουν μερικά bugs μέσα σε χιλιάδες γραμμές κώδικα. Και στο λέω με σιγουριά, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Το πιο δύσκολο πράγμα στον προγραμματισμό είναι το debugging, μπορεί να φας διπλάσιο χρόνο στον εντοπισμό των bugs απ' ό,τι για να γράψεις το πρόγραμμα. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόγραμμα από ένα μέγεθος και πάνω, είτε για υπολογιστή είτε για κινητό, που να μην έχει bugs. Πόσο μάλλον ένα λειτουργικό σύστημα, που νομίζω φαντάζεσαι πόσο πολύπλοκο είναι. Το θέμα είναι να μην είναι σοβαρά bugs που δημιουργούν πρόβλημα στη λειτουργία του. Πχ, δεν νομίζω ότι θα συνέβαινε ποτέ σε Nokia να σταματήσει να λειτουργεί το ξυπνητήρι επειδή άλλαξε ο χρόνος. Κι όμως, συνέβη στο iPhone, και δεν ήταν λίγοι αυτοί που άργησαν στη δουλειά τους ή έχασαν αεροπλάνα τις πρώτες μέρες του χρόνου.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι παράξενο που ανακάλυψα, που σίγουρα θα έχει κάποια απλή λύση...

Σήμερα προσπάθησα να διαγράψω ένα τραγούδι από την Μουσική.

Πάτησα διαγραφή, σβήστηκε η εικόνα του album , το τραγούδι , αλλά ακόμα υπάρχει το album , χωρίς την απεικόνιση και χωρίς το τραγούδι!

Όταν πάω να διαγράψω αυτό το άδειο αρχείο , μου βγάζει ''Κατεστραμμένο αρχείο.Μη υποστηριζόμενη λειτουργία.'' Τι να κάνω για να το διαγράψω τελείως? :worry:

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

@impreza δες το σκρινσοτ του Predator που απ' ότι λέει ο ίδιος έχει το ίδιο πρόβλημα της έντονης κοκκινίλας στο ρολόι, αλλά στο σκρινσοτ που μας ανέβασε (όχι φωτογραφία) η απόδοση των χρωμάτων είναι άψογη.

 

Εσύ λες ότι έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα με την κοκκινίλα; Γιατί στις φωτογραφίες σου δε φαίνεται κάτι τέτοιο. Δεν είναι φωτογραφίες σου σαν αυτές του terrestial που είναι εμφανές τι συμβαίνει.

 

-edit Και ο conception ανέβασε κάποιες φωτο που δείχνουν ότι υπάρχει το φαινόμενο σε έναν ελάχιστο βαθμό, αλλά πάλι κατά την προσωπική μου κρίση δεν αποτελεί πρόβλημα. Το ότι παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο όχι στα σκρινσοτ αλλά στις πραγματικές φωτο και σε πολύ διαφορετικό βαθμό σε κάθε περίπτωση, (υποθέτω οι συνθήκες φωτισμού και λειτουργίας του αισθητήρα φωτός είναι ίδιες-απόλυτο σκοτάδι σε κάθε περίπτωση που έχουν τραβηχτει οι διαφορες φωτο) σου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για θέμα λειτουργικού ή επεξεργαστή γραφικών;

 

Εγώ πιστεύω όχι. Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό υπόκειται μέσα στις αποκλίσεις στην απόδοση που έχει κάποιο display με τις ίδιες software ρυθμίσεις από κατασκευής. Αν σου έδιναν τρόπο να ρυθμίσεις διάφορα πράγματα στην απόδοση των χρωμάτων σε κάθε συσκευή (display) ξεχωριστά, ίσως αυτό διορθωνόταν σε όλους.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

ξαναγραφω το ποστ με την εικονα για γινω πιο σαφης. υπαρχει περιπτωση ενα n8 να εχει αυτη την αρχικη εικονα με εγκατασταση του αναλογου theme?

ευχαριστω

 

Λογικά το ρολόι πρέπει να είναι απο την εφαρμογή Widgetizer για S60v5 αλλα δεν την έχει βάλει ακόμα κανείς, θεωρείται προφανώς περιττή. Ψάξε για Biggzys Desktop Clock widgets

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι παράξενο που ανακάλυψα, που σίγουρα θα έχει κάποια απλή λύση...

Σήμερα προσπάθησα να διαγράψω ένα τραγούδι από την Μουσική.

Πάτησα διαγραφή, σβήστηκε η εικόνα του album , το τραγούδι , αλλά ακόμα υπάρχει το album , χωρίς την απεικόνιση και χωρίς το τραγούδι!

Όταν πάω να διαγράψω αυτό το άδειο αρχείο , μου βγάζει ''Κατεστραμμένο αρχείο.Μη υποστηριζόμενη λειτουργία.'' Τι να κάνω για να το διαγράψω τελείως?

 

Να πατήσεις ανανέωση μουσικής βιβλιοθήκης( ; )

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει , αλλά τίποτα... :(

Καμιά άλλη ιδέα?

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι παράξενο που ανακάλυψα, που σίγουρα θα έχει κάποια απλή λύση...

Σήμερα προσπάθησα να διαγράψω ένα τραγούδι από την Μουσική.

Πάτησα διαγραφή, σβήστηκε η εικόνα του album , το τραγούδι , αλλά ακόμα υπάρχει το album , χωρίς την απεικόνιση και χωρίς το τραγούδι!

Όταν πάω να διαγράψω αυτό το άδειο αρχείο , μου βγάζει ''Κατεστραμμένο αρχείο.Μη υποστηριζόμενη λειτουργία.'' Τι να κάνω για να το διαγράψω τελείως? :worry:

 

Κλείσε τη Μουσική και δοκίμασε να διαγράψεις το αρχείο με τη Διαχείριση Αρχείων ή με τον X-plore. Μετά κάνε μία επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση μπες ξανά στη Μουσική και κάνε Ανανέωση Βιβλιοθήκης. Πιστεύω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημά σου. :)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το εμφανίζει κάν στην διαχείριση αρχείων....

Θα προσπαθήσω να το ξαναβρώ , αν είναι ή να περάσω το xplore να δω....

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα σχόλιο για το "πρόβλημα" με την οθόνη που μας απασχολεί,δίκαια,τις τελευταίες μέρες.

Το συγκεκριμένο θέμα το έχω παρατηρήσει και στην δικιά μου συσκευή.Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι θέμα προβληματικών ή όχι οθονών,αλλά είτε θέμα κάρτας γραφικών ή λειτουργικού ή συνδυασμός αυτών των δύο και θα αναλύσω παρακάτω το γιατί και πως έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα.

Πριν φτάσω εκεί να πω ότι καμία απολύτως ενημέρωση δεν υπάρχει στα nokia care για κάτι αντίστοιχο,πόσο μάλλον για οδηγίες για αντικατάσταση οθόνης η συσκευής.Η αποδοχή για αντικατάστασης συσκευής που αναφέρθηκε στις 7 ημέρες από την αγορά,έγινε με πρωτοβουλία του καταστήματος όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από τον terrestial.Για κάποιον όμως που θα θελήσει να προβεί σε χρήση της εγγύησης για αντικατάσταση της οθόνης θα πρέπει να γνωρίζει ότι η συσκευή θα σταλεί στα κεντρικά στην Αθήνα για έλεγχο και εκεί θα αποφασιστεί αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι.

Να υπενθυμίσω λίγο την πολύ σωστή πρόταση που έγινε από τον Spyr0s εδώ για την οποία όμως δεν είδα να δίνεται καμία βαρύτητα.

Πριν γράψω οτιδήποτε για το συγκεκριμένο θέμα ήθελα να σιγουρευτώ όσο μπορώ για την φύση του προβλήματος.

Η μία ενέργεια που έκανα ήταν να απευθυνθώ σε κάποιον αρμόδιο τεχνικό για να ζητήσω την γνώμη του.

Πριν όμως από αυτό έκανα κάποιες πρακτικές δοκιμές.Πιο συγκεκριμένα,μέσα από το phoenix(το οποίο είναι το επίσημο πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιούν στα nokia care) έκανα κάποια τεστ για την οθόνη.Σε αυτά πουθενά δεν φάνηκε ότι η οθόνη έχει κάποιο πρόβλημα απεικόνισης -παραμόρφωσης ή λάθος απόδοσης-εμφάνισης χρωμάτων σε κάποια συγκεκριμένη κλίμακα.Δυστυχώς λόγο έλλειψης φωτογραφικής μηχανής κατέφυγα στο 5800 για να τραβήξω φωτογραφίες και δεν μπόρεσα να έχω καλά αποτελέσματα.Σε κάποια από αυτές,όταν την άνοιξα από το N8,ίσως να τον είδα πάλι τον λάθος χρωματισμό χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.

Η γνώμη του τεχνικού,αφού του ανάφερα και την πρόταση του Spyr0s,είναι ότι σίγουρα δεν φταίει η οθόνη.Το πιο πιθανόν για αυτόν είναι να υπάρχει ένα θέμα στον συνδυασμό επεξεργαστή γραφικών-λειτουργικού.Η ημέρα που θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση είναι κοντά και ας ελπίσουμε ότι θα λυθούν οι όποιες απορίες.

 

http://img98.imageshack.us/img98/9835/08012011007.th.jpg http://img233.imageshack.us/img233/4237/08012011026.th.jpg http://img708.imageshack.us/img708/6641/08012011030.th.jpg http://img141.imageshack.us/img141/2389/08012011044.th.jpg http://img638.imageshack.us/img638/8853/08012011047.th.jpg

Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Εγώ πάλι κατέληξα ότι η κόκκινη χροιά, ιδίως στο σκούρο γκρι είναι μάλλον χαρακτηριστικό της AMOLED, αφού βλέπω ότι ανάλογα σχόλια έχουν κάνει και άλλοι, για άλλες συσκευές που φοράνε AMOLED οθόνη.

 

S-AMOLED screens have over-saturated green and red. Both colors really "pops-up" which is very distracting. Gray color becomes reddish. I hate it. Made worse with Pentile-matrix. The only thing that impressed me was the very deep black.

http://www.gsmarena.com/newscomm-1932.php

 

Another noticeable difference is that this SLCD has a warmer tone and -- to our surprise -- better color definition than our AMOLED, even though the latter panel produces darker blacks (as the black pixels don't transmit any light at all). Both of these findings are presumably the side effects of AMOLED's larger red and blue subpixels (with blue ones being the largest of the three colors), and consequently, we get a more faithful color reproduction from SLCD.

http://www.engadget.com/2010/09/13/spot-the-difference-htc-desires-slcd-versus-amoled/

 

Anyone find the i8000 AMOLED screen's color too saturated? I find it tuned as too saturated in color, especially red. The red color is so bright that pictures' colors look unreal, the faces of people all look like drunken. Any way to tune down the color?

http://www.modaco.com/content/i8000-verizon-sch-i920-omnia-ii-http-i8000-modaco-com/294339/amoled-screen-color-too-saturated/?do=findComment&comment=0

 

Κάθε τεχνολογία έχει τα υπέρ και τα κατά της, το ίδιο και η AMOLED, που ενώ δίνει μεγάλη φωτεινότητα και αντίθεση, με πολύ ζωντανά χρώματα, φαίνεται ότι δεν τα πάει τόσο καλά στην πιστή αναπαραγωγή των χρωμάτων. Το πρωτεύον όμως σε μια φορητή συσκευή είναι να παραμένει ευανάγνωστη σε όλες τις συνθήκες, ακόμη και κάτω από το φως του ήλιου, ενώ δεν είναι τηλεόραση για να μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η πιστότητα στα χρώματα. Αυτές οι απαιτήσεις είναι που κάνουν την τεχνολογία AMOLED την πλέον ιδανική αυτή τη στιγμή για συσκευές όπως τα κινητά τηλέφωνα. Δυστυχώς, όλα αυτά τα ανακάλυψα αφού έδωσα το δικό μου για αντικατάσταση. Ήδη το μετάνιωσα.

 

@impreza δες το σκρινσοτ του Predator που απ' ότι λέει ο ίδιος έχει το ίδιο πρόβλημα της έντονης κοκκινίλας στο ρολόι, αλλά στο σκρινσοτ που μας ανέβασε (όχι φωτογραφία) η απόδοση των χρωμάτων είναι άψογη.

Ρε ο Predator δεν ανέβασε φωτογραφία, αλλά screenshot. :lol: Τι περιμένετε να φανεί στο screenshot, αφού δεν εμπλέκεται καθόλου η οθόνη.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατέληξα ότι η κόκκινη χροιά, ιδίως στο σκούρο γκρι είναι μάλλον χαρακτηριστικό της AMOLED, αφού βλέπω ότι ανάλογα σχόλια έχουν κάνει και άλλοι, για άλλες συσκευές που φοράνε AMOLED οθόνη.

 

Ρε ο Predator δεν ανέβασε φωτογραφία, αλλά screenshot. :lol: Τι περιμένετε να φανεί στο screenshot, αφού δεν εμπλέκεται καθόλου η οθόνη.

 

Άρα η οθόνη φταίει (πιθανόν)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρε ο Predator δεν ανέβασε φωτογραφία, αλλά screenshot. :lol: Τι περιμένετε να φανεί στο screenshot, αφού δεν εμπλέκεται καθόλου η οθόνη.

 

Μήπως λέμε το ίδιο πράγμα; Συμπέρασμα; Τι φταίει; Μάλλον το display, όχι ο driver ρυθμίσεων του display που είναι κοινός σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τη Μουσική και δοκίμασε να διαγράψεις το αρχείο με τη Διαχείριση Αρχείων ή με τον X-plore. Μετά κάνε μία επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση μπες ξανά στη Μουσική και κάνε Ανανέωση Βιβλιοθήκης. Πιστεύω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημά σου. :)

Ξαναβρήκα το ίδιο τραγούδι , που μου το εμφάνισε στην διαχείριση αρχείων αφού το πέρασα , έκανα την διαδικασία που είπες και τίποτα!

Τα ίδια πάλι!Το τραγούδι δεν θέλει να σβηστεί!:lol:

Πρέπει να δω και με άλλα αν γίνεται το ίδιο.....:worry:

edit: Στα άλλα κανονικά σβήνεται τελείως το αρχείο κατ'ευθείαν!

Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Άρα η οθόνη φταίει (πιθανόν)

Δεν φταίει η οθόνη, έτσι είναι γενικώς οι AMOLED. Οι φωτογραφίες του impreza_st μπορεί να μη δείχνουν το «πρόβλημα» γιατί δεν έχουν όλους τους τόνους του γκρι. Το θέμα το έχει το πολύ σκούρο γκρι, ένα τόνο πριν το μαύρο.

 

Μήπως λέμε το ίδιο πράγμα; Συμπέρασμα; Τι φταίει; Μάλλον το display, όχι ο driver ρυθμίσεων του display που είναι κοινός σε όλους.

Δεν λέμε το ίδιο. Ο driver ή η «κάρτα γραφικών» δεν εμπλέκονται καθόλου στη διαδικασία του screenshot. Το screenshot δεν μπορεί παρά να είναι τέλειο. Αλλά κι εγώ είμαι της άποψης ότι είναι θέμα της οθόνης. Προφανώς όμως είναι θέμα γενικά των AMOLED, δεν το έχει μόνο το N8 αλλά όλα τα τηλέφωνα με AMOLED. Δες τα links που έβαλα παραπάνω.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η οθόνη, έτσι είναι γενικώς οι AMOLED. Οι φωτογραφίες του impreza_st μπορεί να μη δείχνουν το «πρόβλημα» γιατί δεν έχουν όλους τους τόνους του γκρι. Το θέμα το έχει το πολύ σκούρο γκρι, ένα τόνο πριν το μαύρο.

 

Εγώ πάλι βάζω στοίχημα ότι αν έπαιρνα τη συσκευή σου της άλλαζα μόνο το display χωρίς ν' αλλάξω τίποτα άλλο (έστω κι αν το άλλο display που έβαζα ήταν ίδιου κωδικού, ίδιας γραμμής παραγωγής, ίδιας ημ/νιας κατασκευής, ίδιου revision) το αποτέλεσμα θα ήταν έστω και λίγο διαφορετικό. Προς το καλύτερο προς το χειρότερο δεν ξέρω αλλά λίγο διαφορετικό σίγουρα.

 

Οπότε στην παραπάνω περίπτωση ίσως μια αλλαγή display να αποτελεί λύση.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βάζω στοίχημα ότι αν έπαιρνα τη συσκευή σου της άλλαζα μόνο το display χωρίς ν' αλλάξω τίποτα άλλο (έστω κι αν το άλλο display που έβαζα ήταν ίδιου κωδικού, ίδιας γραμμής παραγωγής, ίδιας ημ/νιας κατασκευής, ίδιου revision) το αποτέλεσμα θα ήταν έστω και λίγο διαφορετικό. Προς το καλύτερο προς το χειρότερο δεν ξέρω αλλά λίγο διαφορετικό σίγουρα.

 

Οπότε στην παραπάνω περίπτωση ίσως μια αλλαγή display να αποτελεί λύση.

Αυτό θα το ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά την Τετάρτη. Αναμείνατε.

 

ΥΓ: Μου λείπει τρελά το N8. Νομίζω ότι έχω εθιστεί... :p

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Tόσο καιρό που το έχεις σήμερα άρχισε να στο κάνει; Αρα κάτι έβαλες που δημιουργεί πρόβλημα ;)

 

Απενεργοποίησες τη σάρωση, ποια κεραία έχεις, με λουκέτο ή άνευ λουκέτου;

 

ναι σήμερα , δεν έβαλα κάτι καινούργιο σαν εφαρμογή, ουτε άλλα κάποια ρύθμιση και η ιστορία είναι ότι τελικά μου το κάνει μόνο με το router του σπιτιού, σε όλα τα άλλα ( βρήκα 2 ελεύθερα) συνδέθηκε και αποσυνθέθηκε κανονικά !

Στο σπίτι κάνει σύνδεση και δεν πα να το αποσυνδέω εγώ, σε 10΄΄ συνδεεται πάλι μονο του !

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ρε παιδια ευθυνεται η οθονη. Αλλα αυτη καθεαυτη το hardware της ή ο προγραμματισμος λειτουργιας της ; δεν αποκλειεται ναι μεν με το ιδιο software να υπαρχουν αποκλισεις,συμβαινει και σε αλλες συσκευες. Θα μου πεις,με επανεγκατασταση του firmware θα λυνοταν,ενω τωρα δε συμβαινει αυτο. Οι terrestial και impreza μας δωσαν παντως σημαντικα επιχειρηματα ως προς την αλλη,την software,εκδοχη. Λογικα στο επομενο διαστημα θα μαθουμε και απο τη Nokia,τωρα προφανως κανει τον μακακα και δεν ενημερωνονται αναλογως και τα nokia care. Επαναλαμβανω ομως,εγω που "φανατιστηκα" πρωτος και περισσοτερο με το θεμα,μην δωσετε σε καμια περιπτωση τωρα τις συσκευες σας. Λειτουργικοτατες ειναι κατα τ'αλλα,θα ειμαστε εν αναμονη.

 

Pharmex σε βρισκω υπερβολικο. Εδω δινουμε στη Nokia μικρο ελαφρυντικο,ειναι η πρωτη της προσπαθεια με το s^3,λογικο ειναι να προκυπτουν συνεχως bugs. Ευτυχως εχει το καλο οτι "ακουει" και με τον καιρο τα διορθωνει πολλα απο αυτα. Τι να πρωτοπω για την samsung που χει καταδικασει κοσμο σε δυλειτουργικα firmware,χωρις να τα αλλαζει. Οσο για τις αναβαθμισεις,λογικο να βγαινουν πολλες και θεμιτο. Και το android παει απο eclair,froyo,gingerbread,honeycomb κτλ κτλ διορθωνοντας κι εκει επισης bugs στην πορεια,περα απ την οποια εξελιξη σαν λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά αυτό το θέμα με την κοκκινίλα είναι κατά την προσωπική μου άποψη "ψείρισμα". Βέβαια δεν ξέρω αν είχα τέτοια συσκευή τι θα έκανα και πάντα εξαρτάταια από το βαθμό που το κάνει. Αλλά αν σε κανονικές φυσιολογικές συνθήκες χρήσης δεν το έβλεπα τότε προσωπικά δε θα με απασχολούσε καθόλου μα καθόλου. Ακόμα και αν έκλεινα όλα τα φώτα κλεινόμουνα στο απόλυτο σκοτάσι και έβαζα το πατερν και φαινόταν κατακόκκινο.

 

Από την άλλη το άλλο ζήτημα με τη διαρροή φωτός που είδα σε μια φωτο δε θα το συζήταγα καθόλου. Μιλάμε για καραμπινάτο hardware πρόβλημα καθαρά του display που σηκώνει άμεση αντικατάσταση από το σερβις χωρίς την παραμικρή κουβέντα...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία διευκρίνηση γιατί από ότι βλέπω δεν έγινα κατανοητός:Οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι τραβηγμένες από άλλη συσκευή.Σε αυτές φαίνεται η οθόνη του N8 την στιγμή που είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και γίνονται κάποια τεστ από το phoenix για την απόδοση της οθόνης.Οι κλίμακες των χρωμάτων που φαίνονται δημιουργούνται από το πρόγραμμα και εμφανίζονται στην συσκευή για την ανίχνευση τυχόν προβλημάτων σε αυτή.Και επειδή δεν είδα να εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα για αυτό και είπα ότι προσωπικά πιστεύω πως το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε τις τελευταίες μέρες δεν έχει να κάνει με κακή λειτουργία-απόδοση της οθόνης.

Επίσης επειδή όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν από το 5800 το αποτέλεσμα δεν είναι πολύ καλό.Την στιγμή που έκανα τις δοκιμές μπροστά μου έβλεπα μια μεγάλη γκάμα τόνων του γκρι,μεγαλύτερη και από την γκάμα που φαίνεται στην φωτογραφία από την οποία ξεκίνησε η συγκεκριμένη αναφορά για πρόβλημα στην οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ναι σήμερα , δεν έβαλα κάτι καινούργιο σαν εφαρμογή, ουτε άλλα κάποια ρύθμιση και η ιστορία είναι ότι τελικά μου το κάνει μόνο με το router του σπιτιού, σε όλα τα άλλα ( βρήκα 2 ελεύθερα) συνδέθηκε και αποσυνθέθηκε κανονικά !

Στο σπίτι κάνει σύνδεση και δεν πα να το αποσυνδέω εγώ, σε 10΄΄ συνδεεται πάλι μονο του !

 

φίλε μου αυτό το παράξενο bug το έχω αναφέρει τουλάχιστον τρεις φορές εδώ και μέρες. Εχω πάθει το ίδιο ευτυχώς όχι με το δίκτυο του σπιτιού αλλά με άλλο δίκτυο στη δουλειά. Εχω περασμένα ως προορισμούς συνδεσης 7 δίκτυα wifi και μου το κάνει μόνο με το ένα. Ότι ρυθμίσεις και αν έχω κάνει δεν γίνεται απολύτως τίποτα. Προφανώς είναι σοβαρο bug του λειτουργικού αλλά όσο και αν προσπάθησα να καταλάβω τη φταίει δεν κατάφερα τίποτα διότι το πρόβλημα είναι πέραν της λογικής. Πως γίνεται και τι παραμέτρους παίρνει υπόψη το λογισμικό όταν με τις ίδιες ρυθμίσεις και συνθηκες δουλεύουν εντάξει 6 δίκτυα και το ένα να μη δουλεύει; αυτό δεν μπορεσα να το καταλάβω. Θα υπήρχε λογική μόνο αν υπήρχε η δυνατότητα του λογισμικού να μπορούμε να ρυθμίζουμε τις ιδιότητες και παραμέτρους για κάθε σύνδεση ξεχωριστά και μάλλον με κάποια αναβάθμιση εκεί θα πάει η δουλειά. Το ελπίζω...!!!!!!

 

 

Για το θέμα της κοκκινίλας μετά απο την όλη συζήτηση και πολύ ψαξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα μέσω λογισμικού και αυτό γιατί ναι μεν μάλλον έχουμε δυο διαφορετικά είδη display που χρησιμοποιήθηκαν με το ένα με μεγαλύτερη αντίθεση αλλά το πρόγραμμα του επεξεργαστή γραφικών είναι το ίδιο άρα δεν μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε δυο διαφορετικές οθόνες. αν όμως δημιουργηθεί το πρόγραμμα με πιο ευρεία παραμετροποίηση λαμβάνοντας υπόψη τη συμπεριφορά της κάθε οθόνης τότε θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα και στις δυο οθόνες. Επομένως το πρόβλημα των amoled οθονών όπως εμφανίζεται σε διαφορα κινητά κατά τη γνώμη μου είναι θέμα προγράμματος που να προσαρμόζεται στην συμπεριφορά της κάθε οθόνης.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτό το παράξενο bug το έχω αναφέρει τουλάχιστον τρεις φορές εδώ και μέρες. Εχω πάθει το ίδιο ευτυχώς όχι με το δίκτυο του σπιτιού αλλά με άλλο δίκτυο στη δουλειά. Εχω περασμένα ως προορισμούς συνδεσης 7 δίκτυα wifi και μου το κάνει μόνο με το ένα. Ότι ρυθμίσεις και αν έχω κάνει δεν γίνεται απολύτως τίποτα. Προφανώς είναι σοβαρο bug του λειτουργικού αλλά όσο και αν προσπάθησα να καταλάβω τη φταίει δεν κατάφερα τίποτα διότι το πρόβλημα είναι πέραν της λογικής. Πως γίνεται και τι παραμέτρους παίρνει υπόψη το λογισμικό όταν με τις ίδιες ρυθμίσεις και συνθηκες δουλεύουν εντάξει 6 δίκτυα και το ένα να μη δουλεύει; αυτό δεν μπορεσα να το καταλάβω. Θα υπήρχε λογική μόνο αν υπήρχε η δυνατότητα του λογισμικού να μπορούμε να ρυθμίζουμε τις ιδιότητες και παραμέτρους για κάθε σύνδεση ξεχωριστά και μάλλον με κάποια αναβάθμιση εκεί θα πάει η δουλειά. Το ελπίζω...!!!!!!

 

μα το μάτιασα και εγώ, διάβαζα οθόνες με περίεργα χρώματα, αδύναμες μπαταρίες και έφτυνα τον κόρφο μου που δεν είχα τίποτα από αυτά ! Τώρα όμως την έφαγα κανονικά, σιγά μην γλύτωνα :)

Και φυσικά η μπαταρία δεν εχει θέμα, η σύνδεση την μάμησε σήμερα στο wlan !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...