Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στις ρυθμισεις ->τηλεφωνο-> προβολη βλεπω οτι εχει δυο ρθυμισεις μια χρ. οριο προφ οθ./κλ πλ και μια χρονικο οριο φωτισμου. Λοιπον εχω το χρονικο οριο φωτισμου στα 10 δευτερολεπτα και το χρονικο οριο κλειδωματος στα 3 λεπτα. Παρολαυτα ο φωτισμος δε πεφτει μεχρι να κλειδωσει το τηλεφωνο.

 

Πως θα το κανω λοιπον? Θελω να μειωνεται ο φωτισμος στο διαστημα που του εχω πει χωρις να περιμενω να κλειδωσει κιολας.....

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

 

Εδώ και 4 ημέρες είμαι κάτοχος ενός Ν8 αγορασμένο από Γερμανό.

Μέχρι στιγμής το κινητό έχει κολλήσει/παγώσει 4 φορές:

 

1)Στην προσπάθεια μου να τραβήξω φωτογραφία 12MP.

2)Στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία 6MP.

3)Στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία 3MP πανοραμική.

4)Στην προσπάθεια μου να ακούσω ένα αρχείο mp3.

 

Σκέφτομαι να το στείλω για επισκευή/αναβάθμιση. Υπάρχει άλλος τρόπος να διορθωθούν τα κολλήματα αυτά?

Θανάση, αυτές τις φορές που κόλλησε, αναγκάστηκες να του κάνεις επανεκκίνηση ή ξεκόλλησε μετά από λίγο μόνο του. Πχ, μπορούσες πατώντας το πλήκτρο μενού να φύγεις από την κάμερα ή είχε παγώσει εντελώς.

 

Όπως και νά'χει, αυτά τα φαινόμενα μπορεί να είναι εντελώς τυχαία και να μην παρουσιαστούν ποτέ. Για να σιγουρευτείς, προσπάθησε να αναπαράγεις το πάγωμα. Άλλαζε ρυθμίσεις στην κάμερα και δες αν ξανακολλήσει.

 

Γιατί όλα αυτά που σου έκανε δεν είναι τραγικά και μπορεί να μην σου ξανασυμβούν. Πράγμα που σημαίνει ότι η συσκευή σου δεν έχει πρόβλημα και δεν χρήζει αντικατάστασης.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Τελικά κατάφερα να λύσω το πρόβλημα με τη συνεχή σύνδεση του WLAN.

Όσο και να σας φανεί περίεργο, έκανα 2 κινήσεις και προφανώς κάποια από τις 2 έλυσε το πρόβλημα!

 

Η 1η ήταν να ζητήσω από τον πάροχο να μου στείλει εκ νέου τις ρυθμίσεις για το internet και το MMS. Διέγραψα τις παλιές ρυθμίσεις και αποθήκευσα τις νέες.

 

Η 2η ήταν να πάω στην εφαρμογή My Nokia και να την απενεργοποιήσω.

 

Σήμερα, το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα!!! Μη μου το ματιάσει κανείς γιατί τον έσκισα!!!

 

Νίκος

Μπράβο ρε Νίκο. Είδες που δεν ήταν τελικά bug. ;)

 

Θα σημειώσω τις κινήσεις σου στον οδηγό του FAQ για τις συνδέσεις ώστε να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.

Παιδιά το screensaver της οθόνης με το ρολόι το έχετε ενεργό; Με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω αν καταναλώνει μπαταρία!!

Καταναλώνει αλλά είναι πολύ μικρή η κατανάλωση λόγω τεχνολογίας amoled της οθόνης. Και πολύ να κατανάλωνε δεν την έβγαζα γιατί θεωρώ πως πρόκειται για μια από τις πιο χρήσιμες λειτουργίες του τηλεφώνου.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατί όταν επιλέξω 9mp μου δίνει λιγότερες διαθέσιμες φωτογραφίες απ' ό,τι αν επιλέξω 12mp; :what:

Στα 12ΜΡ η συμπίεση είναι μεγάλη και το μέγεθος βγαίνει στα 1,5 με 2ΜΒ. Μπορεί στα 9ΜΡ να είναι λίγο μικτότερη η συμπίεση και το μέγεθος να είναι λίγο μεγαλύτερο 2+ΜΒ. Οπότε και σου δείχνει ότι έχεις λιγότερες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

7 μερες? η & εργασιμες μερες? εχουν μεγαλη διαφορα αυτα τα δυο, παρακαλω αν γνοριζει καποιος ας το διευκρινισει

Εργάσιμες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Εργάσιμες φυσικά.

 

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ...Ημερολογιακές δυστυχώς!!! Και μετράνε από την ημερομηνία που αναγράφει η απόδειξη αγοράς συμπεριλαμβανομένης και αυτής!!!

Το ξέρω γιατί άλλαξα την 7η ημέρα συσκευή!!!

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας παρουσιάζει μήπως πολυ αργή απόκριση στα πατήματα στην οθόνη; Εμένα μου το έκανε χθες (μάλιστα κάποια widgets ούτε καν πατιώνταν), αλλά έστρωσε μετά από restart. Μήπως είχα πολλές εφαρμογές ανοιχτές (αν και δε το νομίζω); Πώς, αλήθεια, βλέπουμε τι έχουμε ανοιχτό και πώς κλείνουμε όποιες εφαρμογές δε θέλουμε να τρέχουν εκείνη τη στιγμή;
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow,

 

πραγματικά δεν ξέρω τι ήταν!!! Απλά δεν είχα κάτι άλλο να δοκιμάσω!!!

Μπορεί να έφταιγε κάτι από τα 2 που ανέφερα παραπάνω, μπορεί και όχι.

Μπορεί να έστρωσε και μόνο του!!!

Το κακό είναι ότι δεν είχα WLAN στο σπίτι για να τα δοκιμάσω ένα-ένα και να δω τι φταίει.

Προσωπικά, πιστεύω ότι είχε να κάνει με το MyNokia. Το δοκίμασα γιατί κάπου το διάβασα.

 

Ελπίζω πάντως να μη μου το ξανακάνει!!! Σκέψου ότι έχω τρομάξει τόσο που φοβάμαι να κλείσω το τηλέφωνο!!!! χαχαχα

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου και για το χρόνο σου για άλλη μία φορά.

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ...Ημερολογιακές δυστυχώς!!! Και μετράνε από την ημερομηνία που αναγράφει η απόδειξη αγοράς συμπεριλαμβανομένης και αυτής!!!

Το ξέρω γιατί άλλαξα την 7η ημέρα συσκευή!!!

 

Νίκος

Αυτό είναι παράνομο, παντού μετράνε τις εργάσιμες. Δηλαδή αν πέσω σε βδομάδα με πολλές αργίες δεν θα μπορώ να το αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παράνομο, παντού μετράνε τις εργάσιμες. Δηλαδή αν πέσω σε βδομάδα με πολλές αργίες δεν θα μπορώ να το αλλάξω;

 

Οκ! Αφού είναι παράνομο, πάω πάσο!

Αν θες όμως, πάρε ένα τηλέφωνο να το διαπιστώσεις, γιατί αν κάνεις λάθος, τότε αρκετοί θα έχουν πρόβλημα μιας και μπορεί να βγουν εκτός του 7ημέρου!

 

Φιλικά,

 

 

Νίκος

Υ.Γ. Τις ημερολογιακές, μου τις είπαν και από το VODAFONE store που πήρα τη συσκευή, και από το τμήμα εταιρικών πελατών με το οποίο είχα μιλήσει πριν την αλλαγή αλλά και από την ARVATO.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σχετικα με την δονηση του n8 σας.

 

οταν δουλευει η δονηση (οταν σε περνουν τηλεφωνο πχ, οχι οταν γραφεις μηνυματα)

κανει ενα πολυ εντονο "τζζζζζζ" ?

η κανει το κλασικο πολυ χαμηλο σε ενταση ζζζ που κανουν ολα τα κινητα και οταν εχει φασαρια δεν ακουγεται κιολας?

Link to comment
Share on other sites

Στα 12ΜΡ η συμπίεση είναι μεγάλη και το μέγεθος βγαίνει στα 1,5 με 2ΜΒ. Μπορεί στα 9ΜΡ να είναι λίγο μικτότερη η συμπίεση και το μέγεθος να είναι λίγο μεγαλύτερο 2+ΜΒ. Οπότε και σου δείχνει ότι έχεις λιγότερες φωτογραφίες.

 

Καλά στην εργοστασιακή κατάσταση της κάμερας, όπου υφίσταται η γνωστή συμπίεση της Nokia. Είναι λογικό όμως να συμβαίνει το ίδιο και με το mod του hyperX? Το έχω εγκαταστήσει και δουλεύω με αυτό από τις πρώτες 2-3 μέρες που πήρα τη συσκευή. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπω εχουμε γινει πολλοι οι Κατοχοι ν8. βλεπω επισης οτι απο τη συνεχιζομενη κουβεντα περι ξαφνικων θανατων και αλλα τετοια που κυκλοφορουν εχει δημιουργηθει ενα αγχος και ολοι φοβουνται το πρωι μην και δεν ανοιξει το τηλεφωνο και αλλα τετοια.

εγω διανυω την 3η εβδομαδα με το ν8 και πραγματικα του εχω πεταξει τα ματια εξω βαζοντας διαφορες εφαρμογες signed που τις εχω εγω κανει singed διαφορα gps programmes (garmin, sygic) διαφορα παιχνιδια sis java και το κινητο δεν μασαει μια. ηδη ειμαι σε 3η μερα απο τη φορτιση και δειχνει 100% ακομα.

 

μην κολλατε με τα restart που θα σας τυχουν. σε ολα τα παλιοτερα τηλεφωνα ειχαμε και κολληματα και restart. δεν σας ειχαν τυχει στο ν95 που ολοι συμφωνουν οτι ηταν ισως το καλυτερο νοκια μεχρι τωρΑ? ΓΙΑΥΤΟ ΑΡΑΞΤΕ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ Θ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΠΥΣΙΑΣΤΟΥΝ. ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΤΕ

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις ->τηλεφωνο-> προβολη βλεπω οτι εχει δυο ρυθμισεις μια χρ. οριο προφ οθ./κλ πλ και μια χρονικο οριο φωτισμου. Λοιπον εχω το χρονικο οριο φωτισμου στα 10 δευτερολεπτα και το χρονικο οριο κλειδωματος στα 3 λεπτα. Παρολαυτα ο φωτισμος δε πεφτει μεχρι να κλειδωσει το τηλεφωνο.

 

Πως θα το κανω λοιπον? Θελω να μειωνεται ο φωτισμος στο διαστημα που του εχω πει χωρις να περιμενω να κλειδωσει κιολας.....

 

καμμια απαντηση σαυτο? μονο εμενα ενοχλει?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

καμμια απαντηση σαυτο? μονο εμενα ενοχλει?

 

 

Μολις το δοκιμασα στο δικο μου.

Κλεινει κανονικα τον φωτισμο (στα 20secs) και στο λεπτο κλειδωνει

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κανονικά λειτουργεί. Έκανα δοκιμές στα 5, 10, 20 και 60 δευτερόλεπτα. Ο φωτισμός κλείνει κανονικά, στο χρονικό όριο που θα τον ρυθμίσεις.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κανονικά λειτουργεί. Έκανα δοκιμές στα 5, 10, 20 και 60 δευτερόλεπτα. Ο φωτισμός κλείνει κανονικά, στο χρονικό όριο που θα τον ρυθμίσεις.

 

εμενα απο οτι βλεπω απλα χαμηλωνει ελαχιστα! οταν λετε κλεινει δε βλεπετε τπτ στην οθονη? πισσα σκοταδι?

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εχω εδώ και τρείς μέρες το ν8 επιτέλους . το τηλέφωνο είναι απλά απίστευτο . οτι καλυτερο έχω δει απο νόκια . πάει σφαίρα και δεν έχω κανένα παράπονο εκτός απο την μπαταρία . δεν ξέρω πόσο κρατάει σε εσάς αλλά εμένα μέχρι στιγμής δεν κρατάει πάνω απο μισή μέρα . να σημειώσω οτι συνεχώσ ασχολούμε με το τηλέφωνο και τισ λειτουργείες του . έχω φορτώσει τισ αρχικές οθόνες με widget και applications . παίζει ρόλο ρε παιδιά αυτό ή έχω ελαττωματική μπαταρία ??? κάθε μισή μέρα θέλει φόρτισμα .
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο οτι βλεπω απλα χαμηλωνει ελαχιστα! οταν λετε κλεινει δε βλεπετε τπτ στην οθονη? πισσα σκοταδι?

 

κι εμένα αυτό έκανε (όταν το είχα! κλαψ κλαψ) Δηλαδή στους υπόλοιπους εμφανίζει μαύρη οθόνη (ή το ρολόι) πχ στα 20'' και στο 1 λεπτό κλειδώνει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία.

 

 

Θα ήθελα κάποιος να μου πει εαν έχω πρόβλημα με την μπαταρία.

Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμισεις για ελάχιστη κατανάλωση. Δεν μπορώ να κάνω την μπαταρία να αντέξει πάνω από 1,5 μερα.

 

Κατά τα άλλα το κινητό δεν αντιμετοπιζει προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία.

 

 

Θα ήθελα κάποιος να μου πει εαν έχω πρόβλημα με την μπαταρία.

Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμισεις για ελάχιστη κατανάλωση. Δεν μπορώ να κάνω την μπαταρία να αντέξει πάνω από 1,5 μερα.

 

Κατά τα άλλα το κινητό δεν αντιμετοπιζει προβλήματα[/Q

εμένα δεν πάει πάνω απο μισή μέρα . το χρησιμοποιω συνέχεια και στην μισή μέρα είναι off.

Link to comment
Share on other sites

Καλά στην εργοστασιακή κατάσταση της κάμερας, όπου υφίσταται η γνωστή συμπίεση της Nokia. Είναι λογικό όμως να συμβαίνει το ίδιο και με το mod του hyperX? Το έχω εγκαταστήσει και δουλεύω με αυτό από τις πρώτες 2-3 μέρες που πήρα τη συσκευή. :what:

Μήπως είναι κάποιο bug του mod; Τράβηξε την ίδια φωτο σε διαφορετικές αναλύσεις και δες πόσο αυξομειώνεται το μέγεθος. Οι 12άρες φωτο τι μέγεθος σου βγαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος να μου πει εαν έχω πρόβλημα με την μπαταρία.

Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμισεις για ελάχιστη κατανάλωση. Δεν μπορώ να κάνω την μπαταρία να αντέξει πάνω από 1,5 μερα.

 

Και εγώ.

Πάνω από 1,5 μέρα δεν το έχω καταφέρει ακόμα.

Και μιλάμε για χρήση με 6h ραδιόφωνο ή μουσική, 1-2 sms, καθόλου κλήσεις, 2h παιχνίδι, 2h browser ή ovi store.

 

Μήπως είναι κάποιο bug του mod; Τράβηξε την ίδια φωτο σε διαφορετικές αναλύσεις και δες πόσο αυξομειώνεται το μέγεθος. Οι 12άρες φωτο τι μέγεθος σου βγαίνουν;

 

Δε νομίζω η ένδειξη να έχει σχέση με το μέγεθος της συμπίεσης. Απλά η ρουτίνα που δείχνει πόσες φωτό μπορείς να τραβήξεις, υπολογίζει πάλι με το προηγούμενο μέγεθος αρχείου.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω η ένδειξη να έχει σχέση με το μέγεθος της συμπίεσης. Απλά η ρουτίνα που δείχνει πόσες φωτό μπορείς να τραβήξεις, υπολογίζει πάλι με το προηγούμενο μέγεθος αρχείου.

Αυτό πρέπει να συμβαίνει.

εμενα απο οτι βλεπω απλα χαμηλωνει ελαχιστα! οταν λετε κλεινει δε βλεπετε τπτ στην οθονη? πισσα σκοταδι?

Η οθόνη δεν γίνεται να σβήσει χωρίς να κλειδώσει το τηλέφωνο. Όπως γράφει και η ρύθμιση, χρ. όριο προφ οθ./κλ πλ είναι όλα σε μία. Δηλαδή όταν του ορίσει να κλειδώσει, τότε θα σβήσει εντελώς. Στο χρονικό όριο φωτισμού απλά θα χαμηλώσει ο φωτισμός, δεν θα σβήσει εντελώς.

Δεν ξέρω πόσο κρατάει σε εσάς αλλά εμένα μέχρι στιγμής δεν κρατάει πάνω από μισή μέρα . Να σημειώσω ότι συνεχώς ασχολούμαι με το τηλέφωνο και τις λειτουργίες του . έχω φορτώσει τις αρχικές οθόνες με widget και applications . παίζει ρόλο ρε παιδιά αυτό ή έχω ελαττωματική μπαταρία ??? κάθε μισή μέρα θέλει φόρτιση .

Από τις πρώτες μέρες που το πήρα, όσο και αν το πίεζα, ποτέ δεν μου κράτησε μισή μέρα. Με βγάζει από 1 μέχρι 3 μέρες ανάλογα με την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες προσπαθω να συνδεθω στο ovi store αλλα δεν μπορω! Μου βγαζει μαυρη οθονη και κατω options και exit. Πατωντας options δεν κανει τιποτα και πατοντας exit φυσικα κλεινει η εφαρμογη.:mad:

 

Επισης, κλεινοντας το και ξαναανοιγοντας το μηπως ειχε φαει κανα κολλημα η εφαρμογη ovi, ειδα οτι μου ειχε αλλαξει το θεμα στην αρχικη οθονη. Αντι για αυτο που ειχα επιλεξει μου ειχε το default :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα δοκίμασα και μπαίνει κανονικά.

 

Μολις τωρα δοκιμασα κι εγω με το ''παροπλισμενο'' 5800 μου και μπαινει κανονικα!

Θα τρελαθουμε εδω περα μου φαινεται!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...