Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βεβαιως. ειμαι ενας απο αυτους που δεν εχουν προβλημα με το wi fi

 

Καλημέρα.

 

Αν επιτρέπεται, τι πάροχο έχεις? Ρωτάω γιατί φίλος μου που έχει cosmote, δεν έχει πρόβλημα. Μήπως με κάποιο τρόπο (αν και ακούγεται τρελό) φταίει ο πάροχος.

Ο λόγος που το λέω είναι ότι όσοι ξέρω πως έχουν πρόβλημα, έχουν vodafone και επίσης αν βάλουν το προφίλ "εκτός σύνδεσης" ή βγάλουν τελείως τη sim, τότε λειτουργεί κανονικά!!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω που εχω voda δεν εχω θεμα με το wifi. οτι του πω το κανει αμεσως:D

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στους κατόχους του N8. Κάποιος έγραψε στο Support Discussions της Nokia ότι πάνω στο κουτί, στην ετικέτα που γράφει το IMEI κλπ, αναγράφεται και η εβδομάδα παραγωγής. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, τι εβδομάδα παραγωγής έχετε, πότε το αγοράσατε και από που; Για να δούμε ποιος φέρνει τις πιο καινούριες (και επομένως λιγότερο ύποπτες να παρουσιάσουν το γνωστό πρόβλημα) συσκευές.

 

Ενδιαφέρον. Ισχύει τελικά; Και αν ναι από τι εβδομάδα και μετά είναι καλύτερα να επιλέξουμε;

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γυρίζω με ευχάριστα νέα από το N8 μου.

Πάρτε μια μικρή ιδέα από το Multitask μου...

 

http://img256.imageshack.us/img256/8168/pc111754.jpg

 

http://img442.imageshack.us/img442/2624/pc111752.jpg

 

Nokia N8 Multitask

 

Το βίντεο και τις φωτογραφίες τα έκανα πριν λίγο και τα ανέβασα.

Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει κανένα restart.

Πιστεύω άντεχε κι άλλο το Multitask αλλά νομίζω πως δεν είχα και τίποτα άλλο να ανοίξω :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε δε τρεχω πολλες εφαρμογες μαζι, το πολυ 2-3.

δε ζοριζω τον ARM.

 

Ούτε εγώ βρε αδερφέ απλά ήθελα να κάνω μια δοκιμή όπως σχεδόν όλοι κάνουν :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρε αδερφέ απλά ήθελα να κάνω μια δοκιμή όπως σχεδόν όλοι κάνουν :p

 

παροτι ακραιο αυτο που εκανες, γιατι υπο κανονικες συνθηκες δεν θα εχεις ποτε 32 εφαρμογες ανοιχτες, δειχνει την σταθεροτητα του νεου λογισμικου. χαλαλι τα τοσα χρηματα που δωσαμε για την συσκευη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γυρίζω με ευχάριστα νέα από το N8 μου.

Πάρτε μια μικρή ιδέα από το Multitask μου...

 

http://img256.imageshack.us/img256/8168/pc111754.jpg

 

http://img442.imageshack.us/img442/2624/pc111752.jpg

 

Nokia N8 Multitask

 

Το βίντεο και τις φωτογραφίες τα έκανα πριν λίγο και τα ανέβασα.

Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει κανένα restart.

Πιστεύω άντεχε κι άλλο το Multitask αλλά νομίζω πως δεν είχα και τίποτα άλλο να ανοίξω :lol:

 

kostas, αν πρόσεξα καλά σου καθυστερούσε λιγάκι στην απόκριση όπως είδα στο video σωστά?(όχι ότι είναι κακό τρέχοντας 32 εφαρμογές) απλά θα το ήθελα να είναι πολύ πιο γρήγορο γενικά το scrolling και ας σηκώνει λιγότερες εφαρμογές το Multitasking...Ελπίζω να είναι κάτι που θα δούμε στην αναβάθμιση του δεκεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δηλαδή μπορεί να τρέξει και 3rd ed. , δηλαδή μη touch εφαρμογές;; :blink:

Ναι, αυτές που δοκίμασα, έτρεξαν κανονικά. Η οθόνη προσαρμόζει την εφαρμογή στις απαιτήσεις της συσκευής, όπως ακριβώς συνέβαινε και στο 5800 που ως πρώτο 5th edition έτρεχε πάρα πολλές 3rd edition εφαρμογές που φυσικά προοριζόντουσαν για μη touch συσκευές.

Ρε παιδια συγνωμη για να βγαλουμε μια ακρη εδω.Υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν το ν8 κ δεν εχουν προβλημα με το wi-fi ?δηλαδει το ενεργοποιουν κ το απενεργοποιουν οποτε θελουν χωρις κανενα προβλημα?

απαντηστε σας παρακαλω πολυ!

Κανένα πρόβλημα με το wi-fi.

Θελω να προσθεω ενα application ως widget αλλα δεν εμφανιζεται στην λιστα.

Μπορω να το κάνω;

Δεν προσφέρουν όλες οι εφαρμογές δυνατότητα προσθήκης widget. Αν δεν το βρίσκεις στην λίστα με τα widgets, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις την εφαρμογή στην λίστα με τις συντομεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω που παμε για να ρυθμισουμε το e- mail να κανει συνχρονισμο οποτε θελουμε εμεις(μπας κ κλεισει το wi-fi) βοηθεια στραβόθηκα!
Link to comment
Share on other sites

πως το μετρησες οτι σου βγαζει 50ωρες?

Δύσκολο σου φαίνεται?Αν θυμάσαι κάποια στοιχειώδη πράγματα,όπως π.χ. την ώρα και τη μέρα που το πήρες από το φορτιστή...κάτι μπορεί να κάνεις!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω που παμε για να ρυθμισουμε το e- mail να κανει συνχρονισμο οποτε θελουμε εμεις(μπας κ κλεισει το wi-fi) βοηθεια στραβόθηκα!

Μέσα στην εφαρμογή Email>Ρυθμίσεις(επιλέγεις λογαριασμό)>Συγχρονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς στις Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Διαχείρηση Συνδέσεων -> Στοιχεία -> Κοινόχρηστα, ποιά εφαρμογή κάνει τη σύνδεση και να την ρυθμίσεις κατάλληλα. Συνήθως είναι ο συγχρονισμός των email.

Σπύρο, αυτή η ρύθμιση που είναι. Αν έχω μια ανεργή σύνδεση και πατήσω πάνω της στοιχεία. δεν βλέπω πουθενά το κοινόχρηστα.

Αν πατησετε πανω στο wlan widget δεν σας βγαζει "switch WLAN scan off"

Αυτο δεν απενεργοποιει ολο το wireless?!

Το απενεργοποιεί αλλά αν μία εφαρμογή ζητήσει σύνδεση για ανανέωση δεδομένων ή οτιδήποτε άλλο, αυτόματα το wi-fi ενεργοποιείται. Δεν γίνεται να το κλείσεις μόνιμα όπως απενεργοποιείς το bluetooth.

εγω ποτε δε τρεχω πολλες εφαρμογές μαζι, το πολύ 2-3.

δε ζοριζω τον ARM.

Και εγώ πάρα πολύ σπάνια χρειάζεται να ανοίξω πάνω από 5 εφαρμογές και να τις δουλεύω ταυτόχρονα. Το θέμα δεν είναι να μην ζορίζουμε την συσκευή αλλά αν χρειαστεί μία φορά να το κάνουμε, αυτή να μην κολλάει. Και, ευτυχώς, δεν το κάνει. :)

δεν μπορω να βρω που παμε για να ρυθμίσουμε το e- mail να κανει συνχρονισμο οποτε θελουμε εμεις(μπας κ κλεισει το wi-fi) βοηθεια στραβόθηκα!

Διάβασε το Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί από το Symbian^3 Platform FAQ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορρία. Το N8 παίζει όλα τα Φορμάτ των ταινιών; Επίσης ταινία με ενσωματομένους υπότιτλους υπάρχει περίπτωση να μην τους εμφανίζει;
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, αυτή η ρύθμιση που είναι. Αν έχω μια ανεργή σύνδεση και πατήσω πάνω της στοιχεία. δεν βλέπω πουθενά το κοινόχρηστα.

[/b]

 

Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Διαχείρηση Συνδέσεων -> Παρατεταμένο πάτημα στη σύνδεση -> Στοιχεία -> Κοινόχρηστα (scroll κάτω - κάτω)

 

Μπορεί να μη φαίνονται τα "κοινόχρηστα" επειδή η σύνδεση είναι ανενεργή, κάνε μια ενεργή σύνδεση WLAN και δοκίμασε πχ widget σε σύνδεση

 

Τελικά χρειάζεται το πενάκι, φοράω γάντια και δε δουλέυει η οθόνη...

 

 

Εχτές το κινητό έφαγε κόλλημα με την κάρτα SIM, μου έβγαλε παρακαλώ τοποθετήστε κάρτα SIM και έχασε το δίκτυο. Το έκλεισα και δεν έφτιαξε, τελικά έβγαλα την κάρτα, την ξαναέβαλα, πάτησα το κουμπί power μέχρι να κάνει τρείς δονήσεις, έβαλα την κάρτα, το άνοιξα και έφτιαξε. Η κάρτα είναι σχετικά καινούργια του 2009 Cosmote 3G.

 

Tελικά για να απενεργοποιθεί ο συγχρονισμός e-mail βάζουμε "Μέρες Ανάκτησης Καμμία", δηλαδή ξετσεκάρουμε όλες τις ημέρες;

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς άμα έχει XT9 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=100639

η ορθογραφικό έλεγχο στα ελληνικά;

 

τ9 στα ελληνικα ναι, χτ9 δεν εχει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς άμα έχει XT9 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=100639

η ορθογραφικό έλεγχο στα ελληνικά;

 

Ναι έχει Τ9, το κακό είναι οτι δεν έχει όταν καταχωρείς Επαφές. Το άρθρο που παραθέτεις είναι του 2006 οπότε δεν ξέρω αν το ΧΤ9 είναι το σημερινό Τ9, αυτόματος τονισμός φυσικά και υπάρχει όπως και στα προηγούμενα μοντέλα, πρόβλεψη λέξης (οχι χαρακτήρα) υπάρχει στο QWERTY, διόρθωση δεν έχω δει*.

 

*υπάρχει μια ρυθμιση στο QWERTY "Επίπεδο διόρθωσης Υψηλο - Μεσαίο - Απενεργοποιημένο" και "Αυτόματη Συμπλήρωση"

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου σήμερα. Η ετυμηγορία; Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής αλλά το λειτουργικό μοιάζει "παλιό"... Δυστυχώς δεν έχει τη φρεσκάδα του android...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου σήμερα. Η ετυμηγορία; Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής αλλά το λειτουργικό μοιάζει "παλιό"... Δυστυχώς δεν έχει τη φρεσκάδα του android...

 

αν παιξεις λιγο με το κινητο θα δεις τεραστιες διαφορες με τα προηγουμενα λογισμικα. κυριως στην σταθεροτητα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου σήμερα. Η ετυμηγορία; Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής αλλά το λειτουργικό μοιάζει "παλιό"... Δυστυχώς δεν έχει τη φρεσκάδα του android...

 

Το παλιό όμως είναι και καλύτερα δουλεμένο.Το android είναι ακόμη λίγο ακατέργαστο και εμάς τους παλιότερους μας κουράζει λίγο...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου σήμερα. Η ετυμηγορία; Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής αλλά το λειτουργικό μοιάζει "παλιό"... Δυστυχώς δεν έχει τη φρεσκάδα του android...

 

Δεν έχει την παραμετροποίηση που παίρνει το Android, σαν εμφάνιση με ένα καλό θεματάκι αλλάζουν ολά, προτείνω Aurora Green με Custom Icons

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την παραμετροποίηση που παίρνει το Android, σαν εμφάνιση με ένα καλό θεματάκι αλλάζουν ολά, προτείνω Aurora Green με Custom Icons

 

λογω της πολυ μεγαλης οθονης, το κινητο με ενα καλο θεμα απογειωνεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το εχω και γω σε ασημενιο απο χτες πολυ καλες οι πρωτες εντυπωσεις αλλα το λειτουργικο εχει οριμενες αδικαιολογητες ελληψεις σε επιλογες που τις ειχαν παλοτερα νοκια, χωρις βεβαια να ειναι και τοσο σοβαρες. Ελπιζω πως οι περισσοτερες απο αυτες θα προστεθουν στα επομενα updates. Το λειτουργικο ειναι μετριο σε ταχυτητα, αν το συγκρινεις μαλιστα με iphone φαινεται η διαφορα. Η φωτος του πολυ καλες, αλλα οχι εντυπωσιακες. Το παρακανε με την συμπιεση η νοκια αλλα και παλι δε νομιζω τουλαχιστον προς το παρον να βαλω το πατσακι. Για κινητο ειναι παρα πολυ καλες δε το συζητω. Ευτυχως απο τον browser δεν ξενερωσα οσο θα περιμενα. Το πρωτο παντως συμπερασμα ειναι πολυ θετικο. Προκειται για μια υπερπληρη συσκευη η οποια ομως εχει ακομα αρκετα περιθωρια βελτιωσης κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο. Απλα εδω ανεφερα κυριως οσα δε με εντυπωσιασαν. Αντε μεγεια μας και να ο χαρουμε ολοι. Α μην ξεχασω να αναφερω οτι εχει καταπληκτικο ηχειο, οταν δε μπουκωνει, και καλο σημα κατι που θα πρεπει να θεωρειται αυτονοητο για κινητο αλλα...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορρία. Το N8 παίζει όλα τα Φορμάτ των ταινιών; Επίσης ταινία με ενσωματομένους υπότιτλους υπάρχει περίπτωση να μην τους εμφανίζει;

Τα περισσότερα avi, mp4, mkv που έχω δοκιμάσει, τα παίζει. Όχι όλα όμως. Παίζουν ρόλο αρκετές παράμετροι. Οι ξεχωριστοί υπότιτλοι, δεν εμφανίζονται. Οι ενσωματωμένοι εμφανίζονται πάντα (λογικό).

Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Διαχείρηση Συνδέσεων -> Παρατεταμένο πάτημα στη σύνδεση -> Στοιχεία -> Κοινόχρηστα (scroll κάτω - κάτω)

 

Μπορεί να μη φαίνονται τα "κοινόχρηστα" επειδή η σύνδεση είναι ανενεργή, κάνε μια ενεργή σύνδεση WLAN και δοκίμασε πχ widget σε σύνδεση

Αυτό συμβαίνει. Αν δεν κατεβάζει κάτι εκείνη την στιγμή, δεν βγάζει καθόλου το κοινόχρηστα. Έκανα μια δοκιμή με ένα widget και στα στοιχεία έγραφε άγνωστο. Πάντως, χρήσιμη λειτουργία.

Τελικά για να απενεργοποιθεί ο συγχρονισμός e-mail βάζουμε "Μέρες Ανάκτησης Καμία", δηλαδή ξετσεκάρουμε όλες τις ημέρες;

Ναι, έτσι απενεργοποιείται η ανάκτηση.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...