Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάζεις, εδώ το product code της συσκευής σου και βλέπεις αν η νεότερη έκδοση είναι διαθέσιμη για την συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, για πείτε μου και εμένα σε ποια χώρα αντιστοιχούν τα ακόλουθα product codes:

Το ασημί μου (Cosmote branded): 059F3B2

και το υπέροχο πορτοκαλί μου (μόλις το παρέλαβα από Expansys): 059D112

Yποθέτω ότι το πορτοκαλί είναι Αμερικάνικο, μιας και έχει Αμερικάνικο φορτιστή και είναι Made in China (καμμία διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με το Φινλανδικό).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για πείτε μου και εμένα σε ποια χώρα αντιστοιχούν τα ακόλουθα product codes:

Το ασημί μου (Cosmote branded): 059F3B2

και το υπέροχο πορτοκαλί μου (μόλις το παρέλαβα από Expansys): 059D112

Yποθέτω ότι το πορτοκαλί είναι Αμερικάνικο, μιας και έχει Αμερικάνικο φορτιστή και είναι Made in China (καμμία διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με το Φινλανδικό).

To 059F3B2 είναι όπως είπες Cosmote branded δηλαδή ελληνικό.

 

Το 059D112 είναι: N8-00 RM-596 Country Variant North America US Orange_COLOR

 

 

σοσ παιδιά. Μου ήριε μια αναβάθμιση στο ovi, την πέρασα και μου εξαφάνισε τα ελληνικά από παντού (μενού, πληκτρολόγιο) και δεν υπάρχουν για να επιλέξω.

Τι κάνω;;;;;;

Διάβασε τα παρακάτω.

 

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

 

Οδηγός για εργοστασιακό φλασάρισμα του Ν8

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η γκρίνια είναι πιο εύκολη και συχνή από το μπράβο, εγώ θέλω να πω ένα μπράβο στη Vodafone που πουλάει ελληνικά N8 (όχι όπως η Wind) και το δίνει (ακόμα νομίζω) unbranded (όχι όπως η Cosmote). Κι έτσι στις αναβαθμίσεις κυλούν όλα ομαλότατα, ακόμα και για τους πιο αδαείς.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η γκρίνια είναι πιο εύκολη και συχνή από το μπράβο, εγώ θέλω να πω ένα μπράβο στη Vodafone που πουλάει ελληνικά N8 (όχι όπως η Wind) και το δίνει (ακόμα νομίζω) unbranded (όχι όπως η Cosmote). Κι έτσι στις αναβαθμίσεις κυλούν όλα ομαλότατα, ακόμα και για τους πιο αδαείς.

 

δεν εχω παρά να συμφωνήσω. Έκανα την αναβάθμιση μέσα σε 10 λεπτά. Και ούτε προβλήματα ούτε τίποτα. Δεν το πίστευα να πω την αλήθεια

 

κι όμως, έχω μαύρο 059f047, αλλά στο ovi suite μου βγάζει ότι δεν υπάρχει ενημέρωση!!!

 

όχι από ovi. Κλειστο και κανε αναβάθμιση από το Nokia software updater

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα και εγω την αναβαθμιση.

πρωτα αναβαθμισα το ovi και μετα μου εβγαλε και την νεα εκδοση λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η γκρίνια είναι πιο εύκολη και συχνή από το μπράβο, εγώ θέλω να πω ένα μπράβο στη Vodafone που πουλάει ελληνικά N8 (όχι όπως η Wind) και το δίνει (ακόμα νομίζω) unbranded (όχι όπως η Cosmote). Κι έτσι στις αναβαθμίσεις κυλούν όλα ομαλότατα, ακόμα και για τους πιο αδαείς.

 

Καλα τα λες φίλε μου να προσθέσω εδώ οτι τα παραεισαγωγής είναι θέμα φρανσαιζ και όχι wind σε φρανσαιζ βρήσκεις απ' όλα, όπως και η vodafone δεν έχει βάλει ακομα branded τηλέφωνα είναι θέμα χρόνου γιατί μην ξεχνάς οτι η cosmote ακολουθεί την λάθος πολιτική της vodafone και έχουν προαναγκείλει Product codes Vodafone.

 

Και κατι άλλο που θελω να ρωτήσω το δικό μου έχει Product code 059F3B2 και πέρασα με navi phoenix το 059F053 έκανα τα 6 update και υπάρχει ένα

Ν8-00 Λογισμικό συσκευής

Χρηση υπολ. προς ενημ. μήπως είναι το update PR1.1; και πως μπορώ να το κάνω με phoenix χωρίς να χάσω όλα τα δεδομένα απο το τηλ πάλι..

Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι στο τελείωμα της αναβάθμισης μέσω NSU. Το κινητό φάινεται να λειτουργεί κανονικά, έκανε τα restarts που χρειαζόταν, το OVI Suite μου έβγαλε μήνυμα ότι το update τελείωσε κανονικά, ΑΛΛΑ στην οθόνη του κινητού υπάρχει ένα progress bar που λέει: "Ολοκλήρωση εγκατάστασης..." εδώ και 5 λεπτά. Δεν έχω διακόψει τη σύνδεση USB ούτε έχω κλείσει το OVI Suite. Επίσης το τηλέφωνο δεν υπακούει σε κανένα πλήκτρο πλην του πλήκτρο power (άρα μπορώ να το κλείσω αν θέλω), αλλά το screensaver ενεργοποιείται κανονικά στο χρονικό όριο που το έχω βάλει. Το ξεκλειδώνω και συνεχίζει να γράφει το ίδιο. Είναι φυσιολογική συμπεριφορά; Να το διακόψω ή να το περιμένω; :what: :worry:

 

Edit:

Άκυρο, false alarm. Τελικά τελείωσε κανονικά η διαδικασία. Έχω περασμένη τελικά κανονικά την PR1.1, ελληνικό dark grey.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..εκανα την αναβαθμιση κανονικα το πρωι, ολα πηγαν καλα.Τωρα κανω να μπω στις φωτο μπενω στο φακελο με τις φωτογραφιες και πατωντας πανω σε οποιοδηποτε φακελο μου βγαζει κατω το εξεις μηνυμα...Ανανεωση των αρχειων πολυμεσων σας...Το εχω κανα δεκαλεπτο αλλα μοιαζει σαν κολημενο.Ξερει κανεις τι τρεχει?το εχει εμφανισει και σε κανεναν αλλο αυτο το μηνυμα?(ελληνικο το τηλ)απλα το αναφερω αν παιζει βεβαια καποιο ρολο αυτο.

 

Ακυρο παιδια.Το εκανα μια επανακινηση και εστρωσε

Edited by geo67
Link to comment
Share on other sites

 

δεν θελω να ανοιξω τετοια κουβεντα εδω αλλα αν παρατήσουν το n8 και δεν δούμε ολα αυτα που μας "υποσχέθηκαν" εμενα η νοκια με εχει χασει απο πελατη...μια και καλη...

κανω υπομονη μεχρι την παρασκευη......και ελπιζω να ειμαι λαθος σε ολα....θα δουμε...

 

Δε νομίζω οτι θα γίνει κάτι τέτοιο, κάτι μου λέει οτι δουλευουν τόσο καιρό παράλληλα το PR2.0 για να μπορέσουν επιτέλους να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι και να αρχίσουν να καλύπτουν το χαμένο έδαφος. Επίσης το Qt UI του MeeGo, που είναι κοινό με του μελλοντικού Symbian, αποσύρθηκε απο τα αδιάκριτα βλέμματα για να πάρει την τελική μορφή. Σίγουρα δηλαδή κάτι ψήνεται και αυτό ψάχνουν ολοι και έχουν λυσσάξει με συνεργασίες φήμες κλπ

 

http://labs.qt.nokia.com/2011/01/31/well-be-right-back/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έφυγε η ψυχή, αφού έκανα το update μεσω του nokia updater και έχασα τα ελληνικά (αγγλικό ν8) πήγα να τα ξαναφλασάρω και δεν άλλαξα στην βιασύνη μου τα αρχεία με την ελληνική 13 έκδοση και το κινητό στο φλασάρισμα χαιρέτισε..να ναι καλά ο φοινικας, με ψυχραιμία μετά απο ώρες - απλά πέρασα το νεο και ζωντάνεψε... Στην κόλαση και πίσω..Ήμουν για Σχοινί και Σαπούνι..:cry:
Link to comment
Share on other sites

Ο παλλόμενος φωτισμός στο κουμπί του μενού δε δουλεύει πλέον :wacko:

 

Αρχισανε παλι την παλια τακτικη αλλα φτιαχνω και αλλα χαλαω; Οταν λες δεν λειτουργει εννοεις καθολου η τουλαχιστον αναβοσβηνει οταν εχεις αναπαντητες η μηνηματα; Κανε και ενα restart και πες μας.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Αρχισανε παλι την παλια τακτικη αλλα φτιαχνω και αλλα χαλαω; Οταν λες δεν λειτουργει εννοεις καθολου η τουλαχιστον αναβοσβηνει οταν εχεις αναπαντητες η μηνηματα; Κανε και ενα restart και πες μας.

 

Mονο σε συμβάντα αναβοσβήνει, ίσως το έκαναν για να είσαι σίγουρος οτι όταν ανάψει υπάρχει συμβάν και να μη τραβάει την προσοχή άσκοπα, ίσως είναι bug, ποιός ξέρει, το θέμα είναι οτι το έχω συνηθίσει απο την εποχή του Ν73. Θα μου πείς τα Ν73 (και τα S60v5) δεν είχαν screensaver οπότε δεν ήξερες αν είναι on.

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Mονο σε συμβάντα αναβοσβήνει, ίσως το έκαναν για να είσαι σίγουρος οτι όταν ανάψει υπάρχει συμβάν και να μη τραβάει την προσοχή άσκοπα, ίσως είναι bug, ποιός ξέρει, το θέμα είναι οτι το έχω συνηθίσει απο την εποχή του Ν73. Θα μου πείς τα Ν73 (και τα S60v5) δεν είχαν screensaver οπότε δεν ήξερες αν είναι on.

 

οντως με εχει φανει αρκετα χρησιμο αλλα και στο να βρισκω το κινητο στο σκοταδι...

να σε ρωτησω στο ν8 φενεται δυνατα το λαμπακι η με το ζορι το καταλαβαινεις οπως πχ ν97 που δεν το βλεπω ουτε σε σκοταδι :P

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Mονο σε συμβάντα αναβοσβήνει, ίσως το έκαναν για να είσαι σίγουρος οτι όταν ανάψει υπάρχει συμβάν και να μη τραβάει την προσοχή άσκοπα, ίσως είναι bug, ποιός ξέρει, το θέμα είναι οτι το έχω συνηθίσει απο την εποχή του Ν73. Θα μου πείς τα Ν73 (και τα S60v5) δεν είχαν screensaver οπότε δεν ήξερες αν είναι on.

 

Εγω παλι το ειχα μονο για τα συμβαντα οποτε για μενα μικρο το κακο. Εψαξες ομως στις ρυθμισεις>τηλεφωνο>φωτ. αναγγελιας> παλλομενος φωτισμος ενεργοποιμενος; Αν εξακολουθει να υπαρχει αυτη η εντολη, την εχεις ενεργοποιημενη και ο φωτισμος δε δουλευει τοτε ειναι bug διαδορετικα το αφαιρεσανε. Γιατι η ειδοποιηση συμβαντων ειναι διαφορετικη επιλογη.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

παλλομενος φωτισμος ενεργοποιμενος;

To ενεργοποιησα εγω αλλα δεν εχει την γνωστη "αναπνοη".

 

Οταν επιλεγω για screensaver "αναπαραγωγη μουσικης" γιατι το ονομαζει ετσι αφου ειναι παλι ενα screensaver με την ωρα και την ημερομηνια? Δεν ακουω καποια μουσικη!:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω αλλο, τα νευρα μου με το ρημαδι!!! Βρε παιδια...εχει κανενας Vista? Παω να συνδεσω το κινητο και εκει που ακουγεται ο ηχος οτι συνδεθηκε μπαινω στο pc suite και δεν το βλεπει, ουτε και στο software updater το βρισκει! Το΄χω βγαλει και το΄χω ξαναβαλει τοσες φορες, εχω κανει επανεκιννηση το pc και το κινητο, εκανα μεχρι και επαναφορα ρυθμισεων...τα ιδια!!! Τι συμβαινει πια;;; Παιζει να φταινε τα Windows? Μα με το Ν82 δεν ειχα τετοια προβληματα, συνδεοταν αμεσως!:worry: Θελω να πιστευω οτι με τα συνεχη βαλε-βγαλε δεν θα τα παιξει και η μπαταρια...

 

Εχω το ελληνικο dark grey και ακομα δεν καταφερα να κανω αναβαθμιση ουτε μεσω ovi, ουτε μεσω updater!:mad:

 

Edit: Τελικα τα @#$%^&*SVista καναν τη ζημια! Βρηκα pc με XP και εκανα τη δουλεια μου σωστα!!!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Οταν επιλεγω για screensaver "αναπαραγωγη μουσικης" γιατι το ονομαζει ετσι αφου ειναι παλι ενα screensaver με την ωρα και την ημερομηνια? Δεν ακουω καποια μουσικη!:p

 

Απλα σου βγαζει πληροφοριες για το τραγουδι που παιζει ,αν παιζει κατι απο πισω γι αυτο.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

οντως με εχει φανει αρκετα χρησιμο αλλα και στο να βρισκω το κινητο στο σκοταδι...

να σε ρωτησω στο ν8 φενεται δυνατα το λαμπακι η με το ζορι το καταλαβαινεις οπως πχ ν97 που δεν το βλεπω ουτε σε σκοταδι :P

 

To λαμπάκι γενικά είναι αδύναμο, φαίνετε καλά μονο στο σκοτάδι

 

Εγω παλι το ειχα μονο για τα συμβαντα οποτε για μενα μικρο το κακο. Εψαξες ομως στις ρυθμισεις>τηλεφωνο>φωτ. αναγγελιας> παλλομενος φωτισμος ενεργοποιμενος; Αν εξακολουθει να υπαρχει αυτη η εντολη, την εχεις ενεργοποιημενη και ο φωτισμος δε δουλευει τοτε ειναι bug διαδορετικα το αφαιρεσανε. Γιατι η ειδοποιηση συμβαντων ειναι διαφορετικη επιλογη.

 

Ναι είναι ενεργοποιημένος ο παλλόμενος φωτισμός, έκανα και restart, συνήθως είναι απο τα πρώτα πράγματα που ρυθμίζω μετα απο εργοστασιακό φλασάρισμα.

 

Επίσης παρατήρησα οτι οι δύο servers στο a-gps έγιναν ένας (supl.nokia.com) και η αναφορά μηνύματος είναι προρυθμισμένη σε "οχι" ενώ πρίν ήταν "ναι".

Link to comment
Share on other sites

To λαμπάκι γενικά είναι αδύναμο, φαίνετε καλά μονο στο σκοτάδι

 

 

κριμα... δεν ειναι σαν ν73,ν78 που το βλεπες απο μακρια :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

To λαμπάκι γενικά είναι αδύναμο, φαίνετε καλά μονο στο σκοτάδι

 

 

 

Ναι είναι ενεργοποιημένος ο παλλόμενος φωτισμός, έκανα και restart, συνήθως είναι απο τα πρώτα πράγματα που ρυθμίζω μετα απο εργοστασιακό φλασάρισμα.

 

Επίσης παρατήρησα οτι οι δύο servers στο a-gps έγιναν ένας (supl.nokia.com) και η αναφορά μηνύματος είναι προρυθμισμένη σε "οχι" ενώ πρίν ήταν "ναι".

 

φιλε spyro εμενα μετά την αναβάθμιση έχω ελληνική συσκευή όταν ενεργοποιώ τον παλλόμενο φωτισμό για το πλήκτρο αναβοσβήνει συνεχεια και η αναφορά στα μηνύματα έχει παραμείνει ναι όπως ήταν και πριν

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

κριμα... δεν ειναι σαν ν73,ν78 που το βλεπες απο μακρια :p

 

 

Oυτε καν σαν 5800, υπάρχει όμως το screensaver που φωτίζει και απορώ πως δε σκέφτηκαν να προσθέσουν στο ρολόι και εικονίδια με συμβάντα. Το sceensaver μουσικής είναι σαν oθόνη απο amstrad 464.

 

φιλε spyro εμενα μετά την αναβάθμιση έχω ελληνική συσκευή όταν ενεργοποιώ τον παλλόμενο φωτισμό για το πλήκτρο αναβοσβήνει συνεχεια και η αναφορά στα μηνύματα έχει παραμείνει ναι όπως ήταν και πριν

 

Μάλλον γιατι εγω τα ξαναπέρασα όλα (refurbish) με Phoenix

Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί η "αναπνοή" παιδιά. Δεν νομίζω να έγινε επίτηδες, γιατί αν δεν ήθελαν να υπάρχει, θα είχαν αφαιρέσει την επιλογή αυτή, και θα είχαν περιορίσει τη χρήση του μόνο για αναγγελία συμβάντων. Οπότε μάλλον έχουμε το πρώτο bug της PR1.1. :wacko: :down:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...