Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φυσικό qwerty είναι αναντικατάστατο, όπως και να το κάνουμε. Χρησιμοποιώ κατά κόρον τις συντομεύσεις των qwerty, κάτι που δεν μπορώ να κάνω στο Ν8. Όμως στην πληκτρολόγηση με το Τ9, γράφω ταχύτατα χωρίς λάθη. Ούτε qwerty, ούτε swype ούτε τίποτα δεν θέλω. Το Τ9 (το οποίο σηκώνει αρκετή βελτίωση) τα καλύπτει όλα (προσωπική άποψη).

 

Στο Τ9 αλλα και στο qwerty είναι υπερβολικά μεγάλος ο χώρος που μπαίνει το κείμενο, μια λωρίδα έφτανε. Έτσι όπως είναι τώρα δημιουργεί πρόβλημα στις αποθηκευμένες φόρμες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς αποθηκευμένες φόρμες;

 

Αυτό που περιμένω να δω είναι το popup πληκτρολόγιο και όχι να μας πηγαίνει σε νέα οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς αποθηκευμένες φόρμες;

 

Αυτό που περιμένω να δω είναι το popup πληκτρολόγιο και όχι να μας πηγαίνει σε νέα οθόνη.

 

πχ κάνεις login στον myphone.gr και διαλέγεις να αποθηκευτούν τα στοιχεία, την επόμενη φορά που θες να κάνεις login και γράφεις το username στο πρώτο γράμμα πετάγεται το popup με συμπληρωμένη φόρμα το οποίο δε βλέπεις, σε S60v5 υπήρχε το mini qwerty και το έβλεπες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο το forum!

 

μόλις σήμερα παρέλαβα κι εγώ το νέο μου τηλέφωνο Ν8.

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής: αν δημιουργήσουμε έναν φάκελο με το όνομα temp στην κάρτα μνήμης ή στην μνήμη μαζικής αποθήκευσης και βάλουμε εκεί μία εικόνα η οποία δεν θέλουμε να φαίνεται μέσα σε όλα μας τα αρχεία από την έκθεση θα γίνει αυτό εφικτό? ευχαριστώ.

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαφορές του vodafone branded software από το original Nokia?

Η διαφορά είναι ότι τα κινητά της Vodafone λόγο του ότι έχουν δικά της product codes θα καθυστερούν να παίρνουν τις αναβαθμίσεις που βγάζει η Nokia. Άλλη διαφορά μπορεί να είναι σε κάποιες έξτρα εφαρμογές που μπορεί να έχει περάσει η Vodafone. Κατά τα άλλα είναι ίδια σε software, δεν αλλάζει κάτι άλλο.

 

 

@george_nseries

Καλώς ήρθες στο myphone. Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι τα συνεχόμενα μηνύματα απαγορεύονται και ότι όταν θες να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι στο μήνυμα σου χρησιμοποίησε την http://images.myphone.gr/buttons3/edit.gif

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στο e-shop τώρα η αναμενώμενη ημερομηνία παραλαβής για το dark grey πήγε στις 23 του μήνα. Για να δούμε!!!

Επίσης θα συμφωνήσω με το χρήστη που είπε να μας πουν σε όσους έχει παρουσιάσει πρόβλημα ποιο χρώμα έχουν...

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Στο e-shop τώρα η αναμενώμενη ημερομηνία παραλαβής για το dark grey πήγε στις 23 του μήνα. Για να δούμε!!!

Επίσης θα συμφωνήσω με το χρήστη που είπε να μας πουν σε όσους έχει παρουσιάσει πρόβλημα ποιο χρώμα έχουν...

 

δεν εχει καμμια σχεση ο χρωμα. ολα τα φετινα κινητα ανηκουν στην ιδια γραμμη κατασκευης. Αυτο που εχει σημασια ισως ειναι η προελευση του κινητο ή καλυτερα το εργοστασιο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το έχουν τόσο τα κινητά Made In Finland όσο και αυτά Made In China. Απλά επειδή τα υπόλοιπα χρώματα μπήκαν ποιο μετά στην παραγωγή έλεγα μήπως και είχε προλάβει η ΝΟΚΙΑ να κάνει τις διορθώσεις. Βέβαια για να είναι σωστή απέναντι στους καταναλωτές της θα έπρεπε να ανακοινώσει τους σειριακούς των προβληματικών συσκευών και να τις κάνει άμεση απόσυρση ή άμεση αντικατάσταση για τους χρήστες που έχουν αγοράσει έναν τέτοιο σειριακό αριθμό.
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το έχουν τόσο τα κινητά Made In Finland όσο και αυτά Made In China. Απλά επειδή τα υπόλοιπα χρώματα μπήκαν ποιο μετά στην παραγωγή έλεγα μήπως και είχε προλάβει η ΝΟΚΙΑ να κάνει τις διορθώσεις. Βέβαια για να είναι σωστή απέναντι στους καταναλωτές της θα έπρεπε να ανακοινώσει τους σειριακούς των προβληματικών συσκευών και να τις κάνει άμεση απόσυρση ή άμεση αντικατάσταση για τους χρήστες που έχουν αγοράσει έναν τέτοιο σειριακό αριθμό.

Συμφωνώ, αλλά μάλλον έκριναν το κόστος της απόσυρσης πολύ μεγάλο. Γιατί αν έκαναν απόσυρση θα έπρεπε να τα αποσύρουν όλα, όλα μπορούν δυνητικά να παρουσιάσουν το πρόβλημα, αφού έχουν κατασκευαστεί με τον ίδιο τρόπο. Απλά επειδή θα το εμφανίσει τελικά μόνο ένα ποσοστό απ' αυτά, έκριναν ότι ήταν οικονομικότερο να αντικαθιστούν μόνο όσα δυσλειτουργήσουν. Οικονομικά είναι σαφώς πιο συμφέρον, όμως θα έπρεπε να συνυπολογίσουν και τη ζημιά στην εικόνα της εταιρείας, που μπορεί να έχει σημαντικότερες επιπτώσεις μακροπρόθεσμα.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν με το θεμα και απαντησαν.

 

Σημερα μου ειπαν οτι ελεγξαν το κινητο και διαπιστωσαν και οι ιδιοι το προβλημα.(κλεισιμο κινητου χωρις επαναφορα power ON.

Αυριο το στελνουν εξωτερικο για αλλαγη πλακετας ή αντικατασταση (οτι αποφασισουν αυτοι απο εξωτερικο,οπως μου ειπε ο υπαλληλος). Αλλαγη δεν γινεται γιατι ημουν στην ογδοη μερα και οχι εβδομη που ειναι το policy της Νοκια(κοιτουν τις ημερομηνιες των αποδειξεων και δεν μπορουν να κανουν εξαιρεση).

Η ολη ιστορια θα κρατησει 2 με 3 εβδομαδες απο οτι μου ειπαν.

 

Τωρα αν ημουν μεσα στις 7 μερες παλι θα περιμενα αρκετα γιατι οπως λενε δεν εχουν ετοιμοπαραδοτο κινητο.

 

Γενικα δεν φταιει κανενας...αλλα εγω που γεννηθηκα σε λαθος χωρα.

αυτα τα ωραια

 

Εχθές το πρωί το ρώτησα επισταμένα σε κατάστημα Γερμανός και μου είπαν ότι η Nokia έχει DOA 10 ημερών και όχι 7. Το αναφέρω αυτό μήπως σε βοηθήσει φίλε μου...

 

Κατά τα άλλα ελπίζω σήμερα να παραλάβω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ αυτά περί αντιπάθειας των capacitive οθονών, κράτησέ τα. Σε κανα χρόνο, θα τα διαβάζεις και θα γελάς. Και αυτό στο λέω γιατί και εγώ με resistive και ειδικά αυτή του Ν900 την είχα καταβρεί και δεν πολυγούσταρα τις capacitive για όλους τους λόγους που αναφέρεις. Μετά από 1+ μήνα με την απίστευτη capacitive του Ν8 δεν ξαναγυρνάω σε resistive που να με πληρώνεις.

 

Χθες είχα στα χέρια μου 2 5800 για να τα αναβαθμίσω/φορτώσω/σετάρω και πραγματικά μου φάνηκαν προϊστορικά (λόγο οθόνης γιατί το κινητάκι ακόμα μαμάει). Σε πολλές περιπτώσεις μου ήρθε να τα πετάξω στον τοίχο. Με ένα σωστά optimised λειτουργικό για οθόνη αφής, δεν υπάρχει χώρος για resistive. Η ευχρηστία και η ταχύτητα χρήσης που προσφέρουν οι capasitive είναι ασύγκριτη. Μόλις πάρεις το Ν8 θα θυμηθείς τα λόγια μου.

 

το αντιθετο επαθα εγω που απο το ι8910 πηγα στο σατιο.

ειχα συνηθισει με την capacitive και επαθα σοκ με την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Με το φορτιστή micro-usb που έχω από το Ν86 έχω δοκιμάσει και φορτίζουν κανονικότατα και ποιο γρήγορα λόγο 1200mA από τη micro-usb θήρα τους τα 3710flod, 6700c, 6710navi. Μάλλον θα φορτίζει και το Ν8 και όλα τα άλλα καινούργια κινητά της Νοκια.

Άρα η Νοκια είναι μακράν μπροστά σε αυτό το θέμα. Φορτίζουν τα κινητά της και με τους δύο φορτιστές.

Άσε που έχει και τον ανταπτορα που μετατρέπει τους παλιούς φορτιστές με το καρφάκι σε micro-usb

Προσαρμογείς φορτιστών

;)

 

Το N8 ειναι το μονο nokia αν δεν απατομαι που φορτιζει και με τους δυο τροπους κανονικοτατα.. Και με καρφι και με micro-usb.. οτι διαθετει κανενας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το μόνο. Δες επίσημα στο σαιτ της Νόκια για παράδειγμα το 6700c.

Υποδοχές

 

  • Micro-USB για φόρτιση, ήχο και δεδομένα
  • Φορτιστής DC

και Παρελκόμενα για το 6700c

Φορτιστές

το ίδιο ισχύει και για άλλα πολλά ...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου Ν8 που νεκρωσε ειναι ασημι και Made in Finland...Δεν εχει σχεσει το χρωμα παιδια...Παντως το περιμενω να γυρησει λογικα την επομενη εβδομαδα κατα το τελος της.Απ'οτι εμαθα εχει γινει αντικατασταση με καινουριο..
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου Ν8 που νεκρωσε ειναι ασημι και Made in Finland...Δεν εχει σχεσει το χρωμα παιδια...Παντως το περιμενω να γυρησει λογικα την επομενη εβδομαδα κατα το τελος της.Απ'οτι εμαθα εχει γινει αντικατασταση με καινουριο..

 

υποθετω οτι τη στιγμη που υπαρχει ελλειψη κινητων στην αγορα ποσο μαλλον θα υπαρχουν ελλειψεις ανταλλακτικων ειδικα πλακετες. Πολυ πιο ευκολο πιστευω για αυτους θα ειναι να αντικατασταθει το κινητο αλλα και παλι ισως ανηκει στην ελλατωματικη παρτιδα. Ελπιζω να μη το μαθουμε ποτε οσοι δεν εχουμε τετοιο προβλημα

 

Όχι δεν είναι το μόνο. Δες επίσημα στο σαιτ της Νόκια για παράδειγμα το 6700c.

Υποδοχές

 

  • Micro-USB για φόρτιση, ήχο και δεδομένα
  • Φορτιστής DC

και Παρελκόμενα για το 6700c

Φορτιστές

το ίδιο ισχύει και για άλλα πολλά ...

 

ναι και σε ενα 6600i slide που επεσε στα χερια μου χρησιμοποιησα το καλωδιο του n8 για να κανω sync με ovi suite και προς εκπληξη μου φορτιζε κιολας.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βλέπω στο eshop θα είναι διαθέσιμο τέλη Δεκεμβρίου σε Πράσινο,Ασημένιο και Σκούρο Γκρί στα 488,60 € Έχεις δίκιο gerost.

 

Θέλω αν αναφέρω και κάτι ακόμα παιδιά.Από το Nokia Care το οποίο κάνω αγορές,ρώτησα τον υπεύθυνο αν από τα κομμάτια που έδωσε γύρισε κάποιος πελάτης με προβλήματα όπως αυτό που νεκρώνει το κινητό που αναφέρεται και εδω μέσα και μου είπε ότι απο τα 64 κομμάτια που του ήρθαν και και από αυτά που πούλησε όυτε ένας πελάτης ήρθε πίσω να αναφέρει πρόβλημα.Μου διευκρύνησε πώς αυτά που έχουν προβλήματα είναι προφανώς οι παρτίδες που αγοράστηκαν από εξωτερικό νωρίτερα κ.τ.λ.

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:yawn:

 

α)καθε φορα που θα προσπαθει να συνδεθει στο ηλεκτρ.ταχυδρομ θα ψαχνει μονο του δικτυο εκεινη τη στιγμη,σωστα;Αν δεν υπαρχει καποιο WLAN,αυτο σημαινει οτι θα συνδεθει μονο του στην υπηρεσια Ιντερνετ του παροχου με τις αναλογες χρεωσεις;

 

β)αφου εκανα τον λογαριασμο Νοκια-ΟVi μπηκα σε κοινωνικο δικτυο απο το κινητο μου(facebook).Πλεον,στην επιφανεια εργασιας,εχω ακομα αυτη την επιλογη η οποια λεει ''Συνδεση ......@gmail.com.αυτο σημαινει οτι συνδεεται μονο του ή μονο όταν το επιλεξω εγω;

 

γ)οσον αφορα τους χαρτες,κατεβασα κ συγχρονισα με το κινητο εναν χαρτη for Greece.καθε φορα που μπαινω στο maps απο την επιφανεια εργασιας συνδεεται αυτοματα μονο του κ με το WLAN του σπιτιου κ με Wind Internet.Η πλοηγηση στους χαρτες ειναι δωρεαν Εκτος κ αν μπω με Wind Internet?Μπορω να ρυθμισω να μη χρησιμοποιει κ τις 2 συνδεσεις ταυτοχρονα;

 

δ)συνδεσα το κινητο με το Νοκια Suite αλλα στην επιλογη Music,πολλα τραγουδια που εχω στο κινητο δε μου τα βρηκε καθολου,δε ξερω γιατι.

 

ε)κ μια χαζη ερωτηση ισως.οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο,χωρις να υπαρχει καποια ειδοποιηση για μην ή αναπαντητη,το φωτακι στο κουμπι κατω αριστερα αναβει αργα?

 

Σας ευχαριστω κ συγγνωμη για το σεντονι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες εχω ενα προβλημα... νομιζω πως το ηχειο παραμορφωνει αρκετα απο μεση ενταση και πανω.

δε θελω ουτε να μου αλλαξουν κινητο, ουτε να μου βαλουν χερι και να δοκιμασουν αλλαγη ηχειου.

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες εχω ενα προβλημα... νομιζω πως το ηχειο παραμορφωνει αρκετα απο μεση ενταση και πανω.

δε θελω ουτε να μου αλλαξουν κινητο, ουτε να μου βαλουν χερι και να δοκιμασουν αλλαγη ηχειου.

τι να κανω?

 

Live with it. Αν το κινητάκι σου έχει βγει καλό όσον αφορά όλα τα υπόλοιπα (όπως πχ μπαταρία, ξαφνικός θάνατος, αμεσότητα gps κλπ κλπ) αυτό που σου συμβαίνει είναι το λιγότερο! Μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος!;)

Link to comment
Share on other sites

Live with it. Αν το κινητάκι σου έχει βγει καλό όσον αφορά όλα τα υπόλοιπα (όπως πχ μπαταρία, ξαφνικός θάνατος, αμεσότητα gps κλπ κλπ) αυτό που σου συμβαίνει είναι το λιγότερο! Μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος!;)

 

Θα το παω σημερα το απογευματακι για βολτα στο γιατρο σε nokia care να το ακουσει και να μου πει.

DOA μαλλον δε παιζει γιατι ειμαι στην 8η ημερα αν δε κανω λαθος, εκτος κ αν τελικα ειναι 10μερες οπως ειχε αναφερει ενα μελος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ν8 γερμανικο με περασμενα τα ελληνικα.αν περασω τους νεους χαρτες απο το ovi suite θα χασω την ελληνικη γλωσσα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ν8 γερμανικο με περασμενα τα ελληνικα.αν περασω τους νεους χαρτες απο το ovi suite θα χασω την ελληνικη γλωσσα?

Όχι βέβαια. Firmware update να μην κάνεις μέσω του Ovi Suite, όλα τα άλλα μπορείς να τα κάνεις άνετα (και τα updates των εφαρμογών που σου βγάζει).

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να τρεξει παλιοτερες εφαρμογες symbian S60 sto N8?

Πως τα πηγε!? :)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 2-3 3rd edition και αρκετές 5th και όλες τρέξαν μια χαρά. Γενικά η συμβατότητα είναι πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν αναφέρω και κάτι ακόμα παιδιά.Από το Nokia Care το οποίο κάνω αγορές,ρώτησα τον υπεύθυνο αν από τα κομμάτια που έδωσε γύρισε κάποιος πελάτης με προβλήματα όπως αυτό που νεκρώνει το κινητό που αναφέρεται και εδω μέσα και μου είπε ότι απο τα 64 κομμάτια που του ήρθαν και και από αυτά που πούλησε όυτε ένας πελάτης ήρθε πίσω να αναφέρει πρόβλημα.Μου διευκρύνησε πώς αυτά που έχουν προβλήματα είναι προφανώς οι παρτίδες που αγοράστηκαν από εξωτερικό νωρίτερα κ.τ.λ.

 

Και να είχε επιστροφές δε νομίζω να σου έλεγε.

Μάλιστα με κάνα δυο που έχω μιλήσει δείχνουν να αγνοούν τελείως το θέμα του "θανάτου", πράγμα που μάλλον δε παίζει. Απλά δε θέλουν να δώσουν δικαιώματα και μετά τους ζητάμε αντικαταστάσεις.

 

Η πάγια πολιτική (όπως μου είπαν) είναι εφόσον περάσουν οι 7 μέρες το παραλαμβάνουν για service και αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν εδώ το στέλνουν έξω. Η όλη διαδικασία μπορεί να διαρκέσει και 3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...