Jump to content

Huawei Ideos X6


Techguru
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις σκεψη βεβαια τα Χ5 φιλε.

 

+1 εννοειται.. βλεπε: επεξεργαστη, οθονη , flash, ποιοτητα κατασκευης (γυαλι στο ενα, πλαστικο στο αλλο στην οθονη), επισημη εκδοση android, και βεβαια design..

 

χωρις σκεψη φιλε X5, το καλυτερο value for money κινητο ολων των εποχων για μενα, μεχρι περσι ηταν το blade.. Φετος αλλαξαν τα πραγματα, σε ενα μηνα μπορει να ξαναλλαξουν με την ελευση του skate..

 

Αλλα προς το παρον, βουρ για X5...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλα τα λες αλλα δυστυχως εχουμε να κανουμε με την wind....Θυμιζω,για οσουν το ξεχασαν ή δεν το ξεραν,την πολιτικη που ακολουθησαν τα περισσοτερα καταστηματα τους με την ελευση του zte blade....Αν δεν ησουν συνδρομητης 'η δεν ενδιαφεροσουν να γινεις,επρεπε να χεις μπαρμπα στην κορωνι για να το δεις live ή να το αγορασεις...λες και ηταν "their precious"!
Link to comment
Share on other sites

δεν το ειχα υπ οψιν μου αυτο.. εγω μια φορα που πηγα ειχαν διαθεσιμο..

 

δε νομιζω να γινει το ιδιο, θα ναι ρεζιλι..

 

Παντως παιδια αν καποιος το δει σε διαθεσιμοτητα ας γραψει το καταστημα εδω, εστω και αμεσως μετα την αγορα του για να μην το παρουμε εμεις και μεινετε εσεις ακινητοι..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα παντως ειναι οτι οποιος το θελει καποια στιγμη θα το παρει ασχετως πολιτικης της wind.

Το μεγαλυτερο γεγονος γυρω απο το κινητο ειναι η ανακοινωση των xda-developers πως θα ανοιξουν ξεχωριστο θεμα για το x5 και θα ασχοληθουν με το Modding του.

Ειδωμεν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα παντως ειναι οτι οποιος το θελει καποια στιγμη θα το παρει ασχετως πολιτικης της wind.

Το μεγαλυτερο γεγονος γυρω απο το κινητο ειναι η ανακοινωση των xda-developers πως θα ανοιξουν ξεχωριστο θεμα για το x5 και θα ασχοληθουν με το Modding του.

Ειδωμεν!!!

 

Οντως με τετοια spec τα παλικαρια θα κανουν τρελα πραματα στο μηχανακι αυτο.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα παντως ειναι οτι οποιος το θελει καποια στιγμη θα το παρει ασχετως πολιτικης της wind.

Το μεγαλυτερο γεγονος γυρω απο το κινητο ειναι η ανακοινωση των xda-developers πως θα ανοιξουν ξεχωριστο θεμα για το x5 και θα ασχοληθουν με το Modding του.

Ειδωμεν!!!

 

Πωπω αυτο ειναι αριστο, το μονο που με εκανε να δισταζω ειναι αν θα υπαρξει υποστηριξη, οποτε σουπερ..

 

Να περιμενουμε δηλαδη gingerbread συντομα? Μακαρι..

 

Και ειμαι και σιγουρος πως θα δωσουν τροπο για να ξεκλειδωσουμε τον επεξεργαστη στο 1giga πολυ συντομα..

Link to comment
Share on other sites

Οντως με τετοια specs...

 

Βασικα τα specs του κινητου ειναι μια δοκιμασμενη(πετυχημενη) συνταγη η οποια κυκλοφορει απο το 2009 και ειναι ακριβως ενα βημα πισω απο την χρηση διπυρηνων επεξεργαστων.(1ghz-adreno gpu-512 ram)

Το x5 λοιπον βρισκεται στο ζενιθ των τεχνικων χαρακτηριστικων πριν γινει High-end μοντελο.Που το συγκεκριμενο ζενιθ θα κρατησει αρκετα.

Η τιμη του,απο την αλλη,ειναι οσο ακριβως επρεπε να κοστιζει ενα κινητο με το παραπανω "παλαιωμενο" hardware και αναλογιζομενοι την απουσια gorilla glass και διαφορετικης τεχνολογιας οθονη.

Απο κει και περα οι καλομαθημενες htc-samsung-κλπ,ανεβαζοντας και υπερκετιμωντας τα μοντελα τους,δινουν την λανθασμενη εντυπωση στο αγοραστικο κοινο οτι ειναι απαραιτητα και οι καλυτεροι.Δεν πρεπει να λησμονησουμε το ρολο του μαρκετινγκ και τη χρηση του απο τις παραπανω εταιρειες.Γιαυτο λοιπον,βλεποντας την τιμη του x5 κανουμε σαν παλαβοι!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα specs του κινητου ειναι μια δοκιμασμενη(πετυχημενη) συνταγη η οποια κυκλοφορει απο το 2009 και ειναι ακριβως ενα βημα πισω απο την χρηση διπυρηνων επεξεργαστων.(1ghz-adreno gpu-512 ram)

Το x5 λοιπον βρισκεται στο ζενιθ των τεχνικων χαρακτηριστικων πριν γινει High-end μοντελο.Που το συγκεκριμενο ζενιθ θα κρατησει αρκετα.

Η τιμη του,απο την αλλη,ειναι οσο ακριβως επρεπε να κοστιζει ενα κινητο με το παραπανω "παλαιωμενο" hardware και αναλογιζομενοι την απουσια gorilla glass και διαφορετικης τεχνολογιας οθονη.

Απο κει και περα οι καλομαθημενες htc-samsung-κλπ,ανεβαζοντας και υπερκετιμωντας τα μοντελα τους,δινουν την λανθασμενη εντυπωση στο αγοραστικο κοινο οτι ειναι απαραιτητα και οι καλυτεροι.Δεν πρεπει να λησμονησουμε το ρολο του μαρκετινγκ και τη χρηση του απο τις παραπανω εταιρειες.Γιαυτο λοιπον,βλεποντας την τιμη του x5 κανουμε σαν παλαβοι!

 

Τωρα να σου πω την αληθεια σαν κατοχος galaxy s και αλλων ....δυνατων....

htc...........hd2.....iphone.....επεξεργαστικα κινητων ποτε δεν χρειαστικα σε αυτα που εκανα την παραπανω δυναμη που ειχαν.....μια χαρα επαιρνα τλφ........:)

Aκομα ακομα και με το ταπεινο blade εκανα τα παντα ανετα και ευκολα.....μιλαω παντα για πραματα που κανεις σε καθημερινη βαση........τλφ....μυνμτα....mp3.....Βεβαια εαν θες και πολυ καλη ποιοτητα υλικων-συναρμογης ε ναι τοτε πας στο κατι παραπανω.....κανα 250αρι.......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και ειμαι και σιγουρος πως θα δωσουν τροπο για να ξεκλειδωσουμε τον επεξεργαστη στο 1giga πολυ συντομα..

 

o ιδιος επεξεργαστης υπαρχει και σε αλλα κινητα. δεν εχω διαβασει οτι ξεκλειδωνεται. αν γνωριζεις κατι αλλο πες μου :). hardware lock πρεπει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιντεο παρουσιασης στο techblog.gr λεει πως ετσι μαθαινουνε.. Στην αρχη του βιντεο ακουσε το..

 

http://techblog.gr/mobile/huawei-ideos-x5-hands-on-3998/

 

Mετα απο ερευνα για τον επεξεργαστη ο οποιος ειναι οπως βρηκα ο ιδιος που εχουν βαλει στο Htc Desire Z, βρηκα αυτο εδω, οποτε βγαζει νοημα και μαλλον οντως ειναι ετσι οπως τα λενε..

 

http://pdadb.net/index.php?m=cpu&id=a7230&c=qualcomm_msm7230

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιντεο παρουσιασης στο techblog.gr λεει πως ετσι μαθαινουνε.. Στην αρχη του βιντεο ακουσε το..

 

http://techblog.gr/mobile/huawei-ideos-x5-hands-on-3998/

 

Mετα απο ερευνα για τον επεξεργαστη ο οποιος ειναι οπως βρηκα ο ιδιος που εχουν βαλει στο Htc Desire Z, βρηκα αυτο εδω, οποτε βγαζει νοημα και μαλλον οντως ειναι ετσι οπως τα λενε..

 

http://pdadb.net/index.php?m=cpu&id=a7230&c=qualcomm_msm7230

 

οτι ειναι κλειδωμενος το ξερω. λεω για το ξεκλειδωμα. το desire Z ειναι απο το νοεμβριο. εχεις διαβασει οτι τον ξεκλειδωσαν? γιατι εγω δεν ξερω κατι τετοιο. γιαυτο λεω οτι πρεπει να ειναι hardware lock. την ιδια τακτικη κανουν και στις cpu. αντι να βγαζουν διαφορετικα μοντελα βγαζουν ενα μοντελο και κλειδωνουν τη συχνοτητα αναλογως για να πουλησουν διαφορετικα κομματια. αν γινοταν να ξεκλειδωθει δε θα ειχε νοημα να πουλιεται ο msm8x55 που ειναι ιδιος αλλα παιζει στο 1GHz. θα εχανε η Qualcomm πολλα κερδη

 

προφανως δε μιλαω για overclocking

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης για να πω κατι με σιγουρια, παντως μου φαινεται πολυ πιθανο να μην ειναι hardware lock, καθως και η 5750 της ati ειναι μια 5770 και δεν εχει hardware lock, παρ'ολο που οπως λες ενδεχεται η ati να χανει λεφτα απ αυτο..

 

Αλλωστε πιστευω το να ριχνουν software locked επεξεργαστες σε κινητα οδηγει αν μη τι αλλο στο να παθιαζονται οι enthousiasts με τα κινητα οποτε in the long run μπορει και να κερδιζουν λεφτα απο αυτο.. Ειναι μια θεωρια μου...

 

Ομως ο καιρός γαρ εγγύς που λενε και τα εθνοφρικιά..

 

Εγω θα παρακολουθω τους xda developers και θα μαθουμε πολλα πολυ συντομα πιστευω..

 

Το σιγουρο ειναι οτι ο κοσμος των android κινητων γινεται ολο και πιο συναρπαστικος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης για να πω κατι με σιγουρια, παντως μου φαινεται πολυ πιθανο να μην ειναι hardware lock, καθως και η 5750 της ati ειναι μια 5770 και δεν εχει hardware lock, παρ'ολο που οπως λες ενδεχεται η ati να χανει λεφτα απ αυτο..

 

για την 5750 δε γνωριζω. για την 6950 παντως τα νεα revisions ηρθαν με hardware lock (οχι που θα τους αφηνε :p)

 

Αλλωστε πιστευω το να ριχνουν software locked επεξεργαστες σε κινητα οδηγει αν μη τι αλλο στο να παθιαζονται οι enthousiasts με τα κινητα οποτε in the long run μπορει και να κερδιζουν λεφτα απο αυτο.. Ειναι μια θεωρια μου...

 

ναι αλλα σου ανεφερα το desire z που ειναι ηδη εξω απο τον νοεμβριο. ηδη θα γνωριζουν στο XDA αν ξεκλειδωνεται η οχι ;)

Link to comment
Share on other sites

οτι ειναι κλειδωμενος το ξερω. λεω για το ξεκλειδωμα. το desire Z ειναι απο το νοεμβριο. εχεις διαβασει οτι τον ξεκλειδωσαν? γιατι εγω δεν ξερω κατι τετοιο. γιαυτο λεω οτι πρεπει να ειναι hardware lock. την ιδια τακτικη κανουν και στις cpu. αντι να βγαζουν διαφορετικα μοντελα βγαζουν ενα μοντελο και κλειδωνουν τη συχνοτητα αναλογως για να πουλησουν διαφορετικα κομματια. αν γινοταν να ξεκλειδωθει δε θα ειχε νοημα να πουλιεται ο msm8x55 που ειναι ιδιος αλλα παιζει στο 1GHz. θα εχανε η Qualcomm πολλα κερδη

 

προφανως δε μιλαω για overclocking

 

για ξεκλειδωμα δεν ξερω αν οντος μπορει να γινει στο desire z, αλλα με overclocking τον εχουν φτασει να δουλευει μεχρι τα 2 γιγα :D

 

οποτε τι σας νοιαζει το ξεκλειδωμα αν πχ με oc στο 1 γιγα (που δν θεωρειται καν οc αφου εκει εναι χρονιμενος κανονικα, αλλο που ειναι underclocked) ειναι stable το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

το ότι θα υπάρχει support από xda τότε όλα μία χαρά!!! ;);)

μένει να δούμε από δευτέρα αν θα το έχουν το κινητό στα καταστήματα wind

Link to comment
Share on other sites

για ξεκλειδωμα δεν ξερω αν οντος μπορει να γινει στο desire z, αλλα με overclocking τον εχουν φτασει να δουλευει μεχρι τα 2 γιγα :D

 

οποτε τι σας νοιαζει το ξεκλειδωμα αν πχ με oc στο 1 γιγα (που δν θεωρειται καν οc αφου εκει εναι χρονιμενος κανονικα, αλλο που ειναι underclocked) ειναι stable το κινητο?

 

κοιτα δεν παιζω με τα ρευματα. δεν ξερω τα operating specifications στα κινητα και γιαυτο δεν μου αρεσουν οι πειραματισμοι με τα overclockia

 

το τελευταιο που θελεις ειναι να καψεις το κινητο σου

Link to comment
Share on other sites

το ότι θα υπάρχει support από xda τότε όλα μία χαρά!!! ;);)

μένει να δούμε από δευτέρα αν θα το έχουν το κινητό στα καταστήματα wind

 

στο πρωτο θεμα σημερα εχει φυλαδιο της wind με το χ5 και τιμη για συνδεση σε προγραματα την παρασκευη που ρωτησα στη wind < λειβαδειας> δεν γωριζαν τιποτα ετσι ειπανε αλλα πιστευω οτι επιτηδες δεν λενε για να το πει επισημα η ιδια η wind πρωτα μαλλον απο αυριο θα γινει επισημα ανακοινωση και θα βγει στην αγορα αναμενουμε λοιπον τα ευχαριστα....:):)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν το βλεπω το κιν ουτε την αλλη εβδομαδα.Μετα απο τελευταιες ''πληροφοριες'' η απεργια των υπαλληλων της wind ειναι υπευθηνη για την καθυστερηση της συσκευης και απ οτι μαθαινω θα συνεχισουν και την Μ. Εβδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν το βλεπω το κιν ουτε την αλλη εβδομαδα.Μετα απο τελευταιες ''πληροφοριες'' η απεργια των υπαλληλων της wind ειναι υπευθηνη για την καθυστερηση της συσκευης και απ οτι μαθαινω θα συνεχισουν και την Μ. Εβδομαδα.

 

Ναι ειναι ενα υπαρκτο σεναριο αυτο φιλε.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-UNLOCKED-HUAWEI-U8800-IDEOS-X5-BLACK-MOBILE-PHONE/130508184440/item

 

παιδιά να το αγοράσω??? είναι αξιόπιστο?

 

αξιοπιστο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-UNLOCKED-HUAWEI-U8800-IDEOS-X5-BLACK-MOBILE-PHONE/130508184440/item

 

παιδιά να το αγοράσω??? είναι αξιόπιστο?

 

 

Σθεναρη μου συμβουλη don't do it phaedon..

 

Οχι γιατι δεν ειναι αξιοπιστο, δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αυτο, ετσι κι αλλιως και βλακεια να σου κανει μεσω paypal απ οτι εχω ακουσει βρισκεις το δικιο σου..

 

Αλλα ειναι πολυ κριμα να παρεις ενα χρονο εγγυηση αντι για δυο, και αν σου χαλασει χρεωνεσαι εσυ τα μεταφορικα για να σταλει για εγγυηση αγγλια, και προφανως σε καθε περιπτωση θα σου παρει ολη η υποθεση 10 μερες παραπανω απο οτι θα σου παρει αν το ειχες αγορασμενο απο τη wind..

 

Και ολα αυτα για λιγες μερες υπομονη.. Ισως και ωρες αν βγει τελικα αυριο οπως λεγεται.. Που στην ουσια και τωρα να το παραγγειλεις απ το ebay μαλλον πιο αργα θα σου ρθει απο τη μερα που θα το φερει η wind..

 

Κανε υπομονη λιγο ακομα τον φαγαμε το γαιδαρο.. Και το κινητακι αυτο αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

Σθεναρη μου συμβουλη don't do it phaedon..

 

Οχι γιατι δεν ειναι αξιοπιστο, δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αυτο, ετσι κι αλλιως και βλακεια να σου κανει μεσω paypal απ οτι εχω ακουσει βρισκεις το δικιο σου..

 

Αλλα ειναι πολυ κριμα να παρεις ενα χρονο εγγυηση αντι για δυο, και αν σου χαλασει χρεωνεσαι εσυ τα μεταφορικα για να σταλει για εγγυηση αγγλια, και προφανως σε καθε περιπτωση θα σου παρει ολη η υποθεση 10 μερες παραπανω απο οτι θα σου παρει αν το ειχες αγορασμενο απο τη wind..

 

Και ολα αυτα για λιγες μερες υπομονη.. Ισως και ωρες αν βγει τελικα αυριο οπως λεγεται.. Που στην ουσια και τωρα να το παραγγειλεις απ το ebay μαλλον πιο αργα θα σου ρθει απο τη μερα που θα το φερει η wind..

 

Κανε υπομονη λιγο ακομα τον φαγαμε το γαιδαρο.. Και το κινητακι αυτο αξιζει..

 

 

φιλε μου με επεισες... νά'σαι καλα... θα κανω υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ideos X6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...