Jump to content

Απόψεις: Θα κάνατε χρήση της τεχνολογίας NFC για τις συναλλαγές σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Θα κάνατε χρήση της NFC τεχνολογίας για τις συναλλαγές σας;  

310 members have voted

  1. 1. Θα κάνατε χρήση της NFC τεχνολογίας για τις συναλλαγές σας;

    • Ναι
      156
    • Όχι
      90
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      64


Recommended Posts

Πρεπει στην Ελλαδα, να σπασουμε την παλιο νοοτροπια και να αγκαλιασουμε την καινοτομια και την προοδο επιτελους. Γιατι μ αυτα κ μ αυτα φτασαμε εδω. Και φυσικα οχι, δεν θα μας σωσουνε οι ηλεκτρονικες πληρωμες απο τα χρεη του ΔΝΤ, αλλα η αλλαγη νοοτροπιας.

 

see the future, it's there...

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι η έννοια του πλαστικού χρήματος έχει μοναδικό σκοπό την αύξηση του καταναλωτισμού.

 

Όταν ο καταναλωτής δεν βγάζει τα χρήματα από την τσέπη του, ή όταν δεν βλέπει το πορτοφόλι του να αδειάζει, δεν καταλαβαίνει "την αξία" των χρημάτων που πληρώνει. Παρασύρεται και ξοδεύει περισσότερα.

Αν αυτό το λέτε πρόοδο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπα,δεν παιζει να το δουλευα με τιποτα.

δεν υπαρχει λογος αλλωστε!

δεν νομιζω οτι με βαραινει ή με κουραζει να κουβαλω μια πιστωτικη καρτα και μερικα μετρητα μαζι μου για τις αγορες μου.για ποιο λογο να ρισκαρω την ασφαλεια των συνναλαγων μου με αυτο nfc?:!:

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι η έννοια του πλαστικού χρήματος έχει μοναδικό σκοπό την αύξηση του καταναλωτισμού.

 

Όταν ο καταναλωτής δεν βγάζει τα χρήματα από την τσέπη του, ή όταν δεν βλέπει το πορτοφόλι του να αδειάζει, δεν καταλαβαίνει "την αξία" των χρημάτων που πληρώνει. Παρασύρεται και ξοδεύει περισσότερα.

Αν αυτό το λέτε πρόοδο...

Νομίζω ότι κάπου τα μπερδεύεις (με όλο τον σεβασμό).

 

Αλλο πράγμα ο σκοπός και άλλο η συνέπεια. Ειναι συνέπεια της κακής χρήσης του πλαστικού χρήματος η υπερκατανάλωση (δες ποσες πιστωτικές πχ έχει ο μέσος αμερικάνος και γιατι). Ομως δεν ειναι ο σκοπός που έχει φτιαχτεί το πλαστικό (επονομαζόμενο) χρήμα που στη τελική μπορεί να χρησιμεύσει και για καλά πράγματα όπως πχ για το track down του πλαστικού χρήματος.

 

Τώρα σε σχέση με το topic δεν θα ήμουν τόσο γρήγορος στο να το χρησιμοποιήσω, παρά μόνο όταν ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι σαν τεχνολογία έχει οριμάσει , οτι σε επίπεδο ασφάλειας είναι εντάξει, ότι δεν μπορεί πχ να γίνει replicate η συναλλαγή (θέματα υποκλοπών κλπ). Οσο για το άν αυτό μπορεί να αντικαταστήσει κάρτες.. θα έλεγα ότι ειναι μεγάλη κουβέντα. (VISA κανένας; )

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Στις εκλογές αυτές ήμουν γραμματέας. Κάποια στιγμή μπήκε μέσα στο εκλογικο τμήμα καποιος νεαρος ο οποιος εκανε καμια 200αρια χλμ για να ερθει να ψηφισει και περιμενε και στην ουρά κανα 20λεπτο. Αγανακτισμένος λοιπον λεει : μα καλα ειναι δυνατον εν ετη 2010 να ψηφιζουμε με αυτον τον τροπο; Δεν μπορουμε να ψηφισουμε μεσω internet;

Ακριβως απο πισω του, μια κυρια ηλικιωμένη, καθως πλησιαζε η σειρα της, γυριζει στο πλάι και βλεπει 2 παραβαν (ενα για δημοτικες και ενα για νομαρχιακες). Ρωταει λοιπον την δικηγορο : Συγγνωμη, το θηλαιων ποιο ειναι;!!!

 

Πιστευω οτι η Ελλαδα δεν ειναι ετοιμη να χρησιμοποιησει τετοιες τεχνολογικες καινοτομιες. Είμαστε πολυ παραδοσιακοι και δεν αλλαζουμε ευκολα συνηθειες. Γενικα ειμαστε λαος που δεν ακολουθούμε την τεχνολογία. Ειτε απο συμφεροντα ειτε απο αγνοια.

 

Προσωπικα θα το χρησιμοποιουσα. Δεν φοβαμαι την ασφαλεια της συναλλαγης ουτε και την δημοσιευση των προσωπικων μου στοιχειων. Θεωρω οτι αυτα τα εχω χασει προ πολλού.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι η έννοια του πλαστικού χρήματος έχει μοναδικό σκοπό την αύξηση του καταναλωτισμού.

 

Όταν ο καταναλωτής δεν βγάζει τα χρήματα από την τσέπη του, ή όταν δεν βλέπει το πορτοφόλι του να αδειάζει, δεν καταλαβαίνει "την αξία" των χρημάτων που πληρώνει. Παρασύρεται και ξοδεύει περισσότερα.

Αν αυτό το λέτε πρόοδο...

 

Πίστεψέ αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση, αυτός που δεν ξέρει να διαχειρίζεται τα οικονομικά του τα ίδια θα τα κάνει έιτε βγάζει μετρητό είτε χρησιμοποιεί κάρτα. Προσωπικά έχεις πολύ καλύτερη διαχείρηση με την κάρτα γιατί όταν έρχεται ο λογαριασμός βλέπεις την σούμα, ενώ όταν τα δείνεις μετρητά και πετάς αποδείξεις από εδώ και απο εκεί, το έχασες δεν καταλαβαίνει που σου έφυγαν. Σαν συμβουλή έχω βάλει application στον andoid και καταγράφω ακόμα και τα ψιλικά και βλέπεις οτι μπορεί να φύγει ένα χιλιάρικο το χρόνο σε τσίχλες και τυρόπιτες. Sorry για το offtopic.

 

Τώρα στο θέμα εγώ με τα 1000 την περιμένω αυτήν την τεχνολογία γιατί πέρα από την ευκολία, θα μπορεί να κάνει και καταγραφή των συναλλαγών και έτσι να έχουμε μια καλύτερη διαχείρηση όπως ανέφερα και παραπάνω.

 

Βέβαια καλό θα είναι να εξηκοιωθεί ο κόσμος και με τα handsfree ώστε να μπορεί να κάνει συναλλαγές σε περίπτωση που μιλάει ταυτόχρονα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται αν σου κλέψουν το κινητό; Θα πρέπει να έχεις ένα άλλο τηλέφωνο πάνω σου ώστε να πάρεις και να ακυρώσεις όλους τους λογαριασμούς τους οποίους έχεις συνδεδεμένους στο σύστημα NFC. Όλα αυτά είναι επιλεγμένα ημίμετρα επί τούτου, ώστε να προωθήσουν εν τέλει αυτό που λαχταρούν τόσο πολύ: εμφυτεύματα σε δεξί χέρι ή μέτωπο. Ο νοών νοείτω._
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως χρησιμοποιώντας αυτή την τεχνολογία θα γίνω καλύτερος άνθρωπος ή θα καλυτερεύσει η ζωή μου. 'Εχουν βαλθεί όλοι να μας καλλιεργουν τον καταναλωτισμό, πως θα μας κάνον να τα χαλάμε πιο εύκολα ενώ δεν τα βγάζουμμε εξίσου εύκολα. Βασικά καμμένος από πιστωτικές, βρήκα την ηρεμία μου καταστρέφοντάς τις και ψηφίζω όχι με τα μπούνια...
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ καλό οπότε θα το υιοθετούσα. Με γνώμονα βέβαια την ασφάλεια, τους τομείς στους οποίους θα μου φαίνοταν χρήσιμο και φυσικά τις ανάγκες μου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με την χρήση κάρτας έχει παρατηρηθεί οτι ο κόσμος κάνει περισσότερες αγορές και περιττά έξοδα από ότι οταν πληρώνει με μετρητά, αναρωτιέμαι με την χρήση του κινητού για πληρωμές τι έχει να γίνει...

 

Την βρίσκω εντελώς άκυρη την τεχνολογία αυτή,δηλαδή είναι τόσος κόπος να βγάλει κάποιος την κάρτα από το πορτοφόλι και να πληρώσει; Και υπάρχει και το θέμα ασφάλειας. Ότι μεταδίδεται ασύρματα μπορεί πολύ εύκολα να υποκλαπεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η τεχνολογία έρχεται για να μας βοηθήσει. Όχι για να μας λύσει τα ψυχολογικά μας προβλήματα! Το εάν κάποιος έχει τρύπια τσέπη (ή τρύπιο κινητό με τα καινούρια δεδομένα) δεν του φταίει το NFC ούτε η πιστωτική κάρτα!

 

Να αμφισβητούμε την ασφάλεια του συστήματος το καταλαβαίνω. Αλλά να λέμε ότι φοβόμαστε μήπως και παρασυρθούμε, ε αυτό κι αν είναι τριτοκοσμικό πρόβλημα.

 

Εάν εσύ βγάζεις 1500 ευρώ και πάς τα πάγια έξοδά σου στις 2000 ευρώ, δεν σου φταίει η πιστωτική αλλά η καταναλωτική σου μανία! Έχεις δηλαδή πρόβλημα….

 

Επίσης: Τι είναι πιο εύκολο; Να σου “φάνε” το πορτοφόλι μέσα στο λεωφορείο ή να σου υποκλέψουν τον κωδικό; Εγώ θα έλεγα μάλλον το πρώτο… και μην μου πείτε ότι “Εμένα δεν με κλέβουν … προσέχω … εγώ έτσι … εγώ αλλιώς”. Εάν ο “τσακαλάκος” σας βάλει στο μάτι … μην τον είδατε τον Παναή…!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

να σημειωσουμε οτι αν καποιος σου κλεψει το κινητο δεν σημαινει οτι μπορει να σε χρεωσει, γιατι προφανως μαζι με το Near Field, πρεπει να περασεις κ εναν κωδικο στο κινητο σου για να επιβεβαιωθει η χρεωση. Πολυ πιο ασφαλες απο τις σημερινες πιστωτικες που αν στις κλεψουν κ δεν το παρεις χαμπαρι, εχει πιασει οριο σε αγορες απο ιντερνετ, σε χρονο dt.

:)

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

εγω θα το χρησιμοποιουσα.ειμαι φαν του να εχουμε οσο πιο πολλες λειτουργειες σε μια συσκευη

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Για τον ελεγχο του ποσο χαλαμε παιδια παντα υπάρχει και το internet bankingποθ ειναι διαθεσιμο και στο κινητο πλεον. Tωρα απο εκει και περα μαλλον πρεπει να δουμε ακριβως πως θα δουλευει. Δλδ αν αλλαξεις συσκευη (πραγμα στο οποιο σε αυτο το forum ολοι αλλαζουν τα κινητα σαν πουκαμισα :p) η την χασεις η εστω στην κλεψουνε ποσο ευκολο ειναι κανειw intergrate παλι στην νεα συσκευη και πανω απο όλα οι 'φανταστικές' μας τράπεζες πότε και πως θα προσφερουν την τεχνολογια αυτη. Το chipaki αργησε κανα 5αρι χρονια......
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα σήμερα την εφαρμογή του paypal στο κινητό. Μου ζήτησε άδεια, για χρήση της τοποθεσίας μου. Και όταν βγήκα στην αρχική οθόνη της εφαρμογής, στο κάτω μέρος έδινε την δυνατότητα να κάνω bump με μια άλλη κοντινή συσκευή για να ζητήσω ή να δώσω χρήματα.

 

Φαντάζομαι πως γίνεται αναγνώριση μέσω συντεταγμένων και έπειτα επιβεβαίωση με το username ενός κοντινού χρήστη. Άρα άλλη μια αναγνωρισμένη υπηρεσία δίνει την επιλογή που συζητάμε με έναν διαφορετικό τροπό.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα σήμερα την εφαρμογή του paypal στο κινητό. Μου ζήτησε άδεια, για χρήση της τοποθεσίας μου. Και όταν βγήκα στην αρχική οθόνη της εφαρμογής, στο κάτω μέρος έδινε την δυνατότητα να κάνω bump με μια άλλη κοντινή συσκευή για να ζητήσω ή να δώσω χρήματα.

 

Φαντάζομαι πως γίνεται αναγνώριση μέσω συντεταγμένων και έπειτα επιβεβαίωση με το username ενός κοντινού χρήστη. Άρα άλλη μια αναγνωρισμένη υπηρεσία δίνει την επιλογή που συζητάμε με έναν διαφορετικό τροπό.

 

δεν εχει σχεση η τοποθεσια. Αρκει να "χτυπησεις" τη συσκευη σου πανω σε μια αλλη που εχει την ιδια εφαρμογη. Παντως δε συμφερει για να στειλεις χρηματα παιρνει μεγαλη προμηθεια (5%)

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Εδώ ο κόσμος πολύ ελάχιστα χρησιμοποιεί τη χρεωστική κάρτα για συναλλαγές, λέτε να χρησιμοποιήσει το κινητό ??? βλέπεις να κυκλοφορούν με ένα σωρό λεφτά στο πορτοφόλι για να αγοράσουν ρούχα-τρόφιμα κλπ αντι να έχουν την χρεωστική κάρτα που είναι πολύ πιο ασφαλές σαν μέσο για τις αγορές... τεσπα...

 

Για να πω και την δική μου άποψη, προσωπικά θα την χρησιμοποιούσα. Δηλαδή, θα μου άρεσε να μπορώ να μπω σε ένα κατάστημα και αντί να βγάλω κάποια πιστωτική ή μερικά τσαλακωμένα 20ευρα, να «κουνήσω» το κινητό μπροστά σε κάποιον αισθητήρα και να χρεώσω έτσι την κάρτα ή τον τραπεζικό λογαριασμό μου.

 

Βέβαια, το πρόβλημα είναι πως δεν έχω πιστωτική ούτε λεφτά για πέταμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Τώρα, όσον αφορά τον τομέα της ασφάλειας, οι ειδικοί λένε πως η NFC θα είναι πιο ασφαλής ακόμη και από τις πιστωτικές κάρτες. Προσωπικά δεν έχω τέτοια «κολλήματα», θεωρώ πως μας παρακολουθούν και μας «αρχειοθετούν» από πολλές άλλες πλευρές, οπότε δεν θα είχα θέμα με την NFC. Τώρα, αν είναι να «σπάσει» και να πληγεί η ιδιωτικότητα μου, αυτό είναι πολύ σχετικό. Όσο είναι και σήμερα με τις πιστωτικές.

 

Θεωρώ πως αν σε κάθε ηλεκτρονική συναλλαγή ακολουθείς τους τυπικούς «κανόνες», δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

 

Όσον αφορά την δήλωση του Schmidt ότι θα αντικαταστήσει τις πιστωτικές, κι αυτό μένει να φανεί. Πολλά πράγματα «πλασαρίστηκαν» ως καινοτόμα και «αντικαταστάτες» κάποιου άλλου, χωρίς όμως να ακολουθήσουν και την σχετική επιτυχημένη πορεία (για τον ένα ή τον άλλο λόγο).

 

Σαν τα χρήματα στην τσέπη δεν είναι παιδιά.

 

Να σας πω εγώ τι έχω πάθει; Έχω πάει σε Super Market 2 μέρες πριν τις διακοπές να ψωνίσω με την Χρεωστική μου. Ψώνισα πράγματα αξίας 97 ευρώ. Έλα όμως που η ταμίας από ταχύτητα πληκτρολόγησε στο μηχάνημα χρέωσης της κάρτας 977 ευρώ. Μου πήρε λοιπόν και τα λεφτά των διακοπών και όλα. Φυσικά το είδε κατευθείαν και ακυρώσαμε τη συναλλαγή αλλά επειδή δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική κάρτα έπρεπε να περιμένω αρκετές μέρες (αν θυμάμαι καλά μετά από 4 μέρες γύρισαν τα χρήματα) και πήγα διακοπές με δανεικά.

 

Δεύτερη περίπτωση φίλος μου που πήγε στο εξωτερικό όταν ψώνισε με την πιστωτική του από μεγάλο κατάστημα, ο υπάλληλος κράτησε στη μνήμη του τον κωδικό της κάρτας τον οποίο και χρησιμοποίησε για αγορές στο internet.

 

Τρίτη περίπτωση αγοράζω κινητό από εταιρία με πιστωτική σε 12 δόσεις (δεν θέλω να αναφέρω όνομα) μου ζητούν ένα δεύτερο τηλέφωνο επικοινωνίας και δίνω της κοπέλας μου. Η κοπέλα μου μετά από 6 μήνες αποφασίζει να κάνει σύνδεση. Οταν έκανε το συμβόλαιο ο υπάλληλος μια και είδε το κινητό της στη δική μου καρτέλα θεώρησε σωστό να βάλει χρέωση του λογαριασμού στην πιστωτική μου. Ευτυχώς το είδαμε στον 1ο μήνα...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως σε έναν ιδεατό κόσμο όλα αυτά θα ήταν υπέροχα. Στον δικό μας όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τα χρήματα στην τσέπη δεν είναι παιδιά.

 

Να σας πω εγώ τι έχω πάθει; Έχω πάει σε Super Market 2 μέρες πριν τις διακοπές να ψωνίσω με την Χρεωστική μου. Ψώνισα πράγματα αξίας 97 ευρώ. Έλα όμως που η ταμίας από ταχύτητα πληκτρολόγησε στο μηχάνημα χρέωσης της κάρτας 977 ευρώ. Μου πήρε λοιπόν και τα λεφτά των διακοπών και όλα. Φυσικά το είδε κατευθείαν και ακυρώσαμε τη συναλλαγή αλλά επειδή δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική κάρτα έπρεπε να περιμένω αρκετές μέρες (αν θυμάμαι καλά μετά από 4 μέρες γύρισαν τα χρήματα) και πήγα διακοπές με δανεικά.

 

Δεύτερη περίπτωση φίλος μου που πήγε στο εξωτερικό όταν ψώνισε με την πιστωτική του από μεγάλο κατάστημα, ο υπάλληλος κράτησε στη μνήμη του τον κωδικό της κάρτας τον οποίο και χρησιμοποίησε για αγορές στο internet.

 

Τρίτη περίπτωση αγοράζω κινητό από εταιρία με πιστωτική σε 12 δόσεις (δεν θέλω να αναφέρω όνομα) μου ζητούν ένα δεύτερο τηλέφωνο επικοινωνίας και δίνω της κοπέλας μου. Η κοπέλα μου μετά από 6 μήνες αποφασίζει να κάνει σύνδεση. Οταν έκανε το συμβόλαιο ο υπάλληλος μια και είδε το κινητό της στη δική μου καρτέλα θεώρησε σωστό να βάλει χρέωση του λογαριασμού στην πιστωτική μου. Ευτυχώς το είδαμε στον 1ο μήνα...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως σε έναν ιδεατό κόσμο όλα αυτά θα ήταν υπέροχα. Στον δικό μας όμως όχι.

 

Όλα τα γεγονότα που αναφέρεις έχουν σχέση με την κακή διαχείριση, την άγνοια και την μηδενική (ίσως!)ασφάλεια των συναλλαγών.

 

Η ιδέα, σαν ιδέα, είναι καλή, χρήσιμη και βοηθάει αρκετό κόσμο στο να κάνει ευκολότερα τις συναλλαγές του. Δεν υλοποιείται σωστά όμως.

 

Θα πρέπει να δοθεί ΑΣΦΑΛΕΙΑ στις συναλλαγές.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω εναν φιλο μου, που ειχε στο πορτοφολι του ενα 500€ και το χασε.

εναν αλλον του κλεψανε στο λεωφορειο κτλ...

10αδες ιστοριες για το πως χαθηκαν-κλαπηκαν ρευστα απο τις τσεπες κ τα πορτοφολια.

Τι να κανουμε λοιπον? να το γυρισουμε σε ανταλλαγη αγαθων ?

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω εναν φιλο μου, που ειχε στο πορτοφολι του ενα 500€ και το χασε.

εναν αλλον του κλεψανε στο λεωφορειο κτλ...

10αδες ιστοριες για το πως χαθηκαν-κλαπηκαν ρευστα απο τις τσεπες κ τα πορτοφολια.

Τι να κανουμε λοιπον? να το γυρισουμε σε ανταλλαγη αγαθων ?

 

Εγώ πάντως αν είχα 500 πάνω μου θα το φύλαγα σαν τον Γκόλουμ. Οι τεραστιότεη μερίδα Ελλήνων έχει πολύ καιρό και επίσης θα κάνει πολύ καιρό να δεί μωβ. Δεν ξέρω μήπως έρχεται η στιγμή που θα ζαμπλουτίσουμε και προετοιμάζουν το έδαφος;:lol::lol::lol:

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω εναν φιλο μου, που ειχε στο πορτοφολι του ενα 500€ και το χασε.

εναν αλλον του κλεψανε στο λεωφορειο κτλ...

10αδες ιστοριες για το πως χαθηκαν-κλαπηκαν ρευστα απο τις τσεπες κ τα πορτοφολια.

Τι να κανουμε λοιπον? να το γυρισουμε σε ανταλλαγη αγαθων ?

 

Έτσι είναι!

Το κάθε τί έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το ιδανικό δεν υπάρχει…

 

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μειώσουμε όσο μπορούμε τα ελαττώματα της μεθόδου. Το βασικό ερωτηματικό στην περίπτωση αυτή είναι το πόσο ασφαλής θα είναι η συναλλαγή με την μέθοδο NFC.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του, θα κρίνει εάν πρέπει να το χρησιμοποιήσει ή όχι. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλή τεχνολογία αλλά όχι για χώρα πρωτόγονων ιθαγενών όπως το Ελλαδιστάν...

 

Μας υποτιμάς πολύ. Εσύ από αυτή τη χώρα δεν είσαι? Τι είσαι πρωτόγονος?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στις ΗΠΑ θα χρεισιμοποιειθει.Σε μας σίγουρα θα αργήσει 5 - 10 χρόνια μέχρι να υποστηριχθεί από τα μαγαζιά και να το αποδεχθεί ο κόσμος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...