Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ελπίζω εδώ να είναι το σωστό μέρος για την απορία μου. Έχετε μήπως πιάσει το σκεπτικό με το οποίο το store κάνει restore τις εφαρμογές μας μετά πχ από ένα factory reset; ρωτώ γιατί έκανα στον Oneplus και δεν περάστηκαν όλες οι εφαρμογές που είχα. Μετά έκανα ένα reset και στο S2 μου και εκεί περάστηκαν πάλι διαφορετικές. Πώς το ρυθμίζω αυτό;
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν πολλα προγραμματα που κρατανε backup των apps που εχεις στο κινητο σου αλλα δυστυχως αν δεν εχεις κανει ρουτ το κινητο σου το μονο που κανουν ειναι απλα να εγκαθιστουν το εκαστοτε προγραμμα χωρις τις ρυθμίσεις που ειχες επιλεξει.

 

Για να γινει backup ενα οποιοδηποτε προγραμμα πρεπει ή να κανεις ρουτ το κινητο σου και να χρησιμοποιησεις το titanium backup ή αν δεν το εχεις κανει ρουτ να χρησημοποιησεις το helium προγραμμα που πραγματικα κανει backup μαζι με τις ρυθμίσεις καποια προγραμματα.

 

Παντως για απλο restore των προγραμματων που ειχες στο κινητο σου χωρις τις ρυθμησεις το κανει και μονο του το οποιοδηποτε android κινητο απο το μενου "ρυθμίσεις -> λογαριασμοί -> δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά"

Link to comment
Share on other sites

Τότε κοίτα προς την μεριά της υποστήριξης της Google. Δεν νομίζω ότι έχεις άλλη επιλογή.

 

παρακολουθω,,,,,

αν βρειτε ακρη καντε ποστ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γνωρίζω πότε γίνονται updates για κάποιες εφαρμογές τις οποίες έχω απεγκαταστήσει από τη συσκευή, χωρίς να χρειάζεται να τις εγκαταστήσω ξανά ή να τις έχω συνεχώς εγκατεστημένες. Υπάρχει τρόπος να έρχεται ειδοποίηση (έστω και από third party εφαρμογή) όταν υπάρχει νέο update;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γνωρίζω πότε γίνονται updates για κάποιες εφαρμογές τις οποίες έχω απεγκαταστήσει από τη συσκευή, χωρίς να χρειάζεται να τις εγκαταστήσω ξανά ή να τις έχω συνεχώς εγκατεστημένες. Υπάρχει τρόπος να έρχεται ειδοποίηση (έστω και από third party εφαρμογή) όταν υπάρχει νέο update;

 

Νομιζω οτι αυτο σου κανει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.anod.appwatcher

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει ποτέ να μην αναγνωρίζει το licence πληρωμένων εφαρμογών;

Εμένα το έπαθε μόλις πέρασα στο Nexus 4 την επίσημη Lolipop.

Κανένα πληρωμένο δεν βλέπει σωστά.

Καμία ιδέα; Έκανα ήδη καθαρισμό δεδομένων και δοκίμασα uninstall και reinstall μιας από τις πληρωμένες εφαρμογές μπας και αλλάξει τίποτα, αλλά όχι .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έψαξα αρκετές σελίδες για το θέμα που αντιμετωπίζω αλλά δε βρήκα κάτι, είμαι σίγουρος ότι υπάρχει. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε όμως. Ένας φίλος άλλαξε κινητό με μια φίλη του για λίγο καιρό γιατί το δικό του είχε θέμα και το νέο κινητό (Vodafone smart 2) δεν έχει play store. Πως γίνεται να το κατεβάσει;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει προεγκατεστημένο το Play store.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιες συσκευες π.χ. turbo-x δεν εχουν την εφαρμογη google play store και νομιζω δεν το δεχονται κιολας.

 

Λογικα γιατι δεν θα εχει πληρωσει το πλαισιο για να λαβουν την πιστοποιηση google ωστε να εχουν και το google play store αλλα μπορουμε να βαλουμε σε αυτες τις συσκευες την επισημη εφαφμογη google play store και να δουλευει κανονικα ή πρεπει να κανουμε ολοκληρη διαδικασια για να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιες συσκευες π.χ. turbo-x δεν εχουν την εφαρμογη google play store και νομιζω δεν το δεχονται κιολας.

 

Λογικα γιατι δεν θα εχει πληρωσει το πλαισιο για να λαβουν την πιστοποιηση google ωστε να εχουν και το google play store αλλα μπορουμε να βαλουμε σε αυτες τις συσκευες την επισημη εφαφμογη google play store και να δουλευει κανονικα ή πρεπει να κανουμε ολοκληρη διαδικασια για να γινει αυτο?

 

οπως το ειπες οισυσκευες αυτες δεν ειναι επισημα ανγνωρισμενες απο τη google και για αυτο δεν εχουν playstore

μπορεις να βαλεις το 1mobile(νομιζω ετσι λεγεται)

οσο για playstore μαλλον θελει root αλλα δεν ειμαι και σιγουρος

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει προεγκατεστημένο το Play store.

 

Γνωρίζω αλλά η προηγούμενη ιδιοκτήτρια το έσβησε καταλάθος

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω αλλά η προηγούμενη ιδιοκτήτρια το έσβησε καταλάθος

 

Καταλαθος να έσβησε εφαρμογή συστήματος δεν νομίζω.. Κάνε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

Καταλαθος να έσβησε εφαρμογή συστήματος δεν νομίζω.. Κάνε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων

 

Ευχαριστω πολύ φίλε μ να είσαι καλά

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα factory image στο nexus 7 (kk) και δεν μου εμφανίζει τις αναβαθμίσεις,τι παίζει;;Έβγαλα και ξαναεβαλα mail,έκανα εκκαθάριση δεδομένων,τις περισσότερες τις έκανα χειροκίνητα update,κάποια γνώμη;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω ένα amoi a900w με Αγγλο-κινεζικη rom. Μου έχει έρθει χωρίς google play.

Το έχω κάνει root με το Kingoroot, έχω βάλει το su και κάνω εγκατάσταση το google play από το 1mobile καθώς και από apk.

Και στις 2 περιπτώσεις δεν ανοίγει...

 

έχει κάποιος καμία ιδέα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω ένα amoi a900w με Αγγλο-κινεζικη rom. Μου έχει έρθει χωρίς google play.

Το έχω κάνει root με το Kingoroot, έχω βάλει το su και κάνω εγκατάσταση το google play από το 1mobile καθώς και από apk.

Και στις 2 περιπτώσεις δεν ανοίγει...

 

έχει κάποιος καμία ιδέα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

βαλε το apk στο system->app φακελο(η σε οποιον φακελο ειναι εγκατεστημενες οι εφαρμογες συστηματος)

θεσε δικαιωματα rw-r-r

κανε επανεκκινηση

 

δεν ξερω αν θα πιασει

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής είχα αγοράσει μια εφαρμογή από το android market πριν τέσσερα χρόνια με email της yahoo και οχι gmail ποσ μπορο να την ξανακατεβασω. στο google play δεν μου την εμφανιζει στα αγορασμένα app τi πρέπει να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής είχα αγοράσει μια εφαρμογή από το android market πριν τέσσερα χρόνια με email της yahoo και οχι gmail ποσ μπορο να την ξανακατεβασω. στο google play δεν μου την εμφανιζει στα αγορασμένα app τi πρέπει να κάνω??

 

Πρέπει να συνδεθεις πάλι με το Yahoo mail σου για να την κατεβάσεις.. Πήγαινε λογαριασμοί, προσθήκη και βαλτον..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συνδεθεις πάλι με το Yahoo mail σου για να την κατεβάσεις.. Πήγαινε λογαριασμοί, προσθήκη και βαλτον..

 

στην προσθηκη λογαριασμου δεν μου δινει επιλογη για yahoomail εχει μονο myspace,twitter,google,exchange...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα και δεν γνωρίζω, αν θελήσω να αγοράσω κάτι με ποιον τρόπο πληρώνω; Μπορώ με προπληρωμένη κάρτα (χρεωστική mastercard Πειραιώς) ή μόνο μέσω του παρόχου;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα και δεν γνωρίζω, αν θελήσω να αγοράσω κάτι με ποιον τρόπο πληρώνω; Μπορώ με προπληρωμένη κάρτα (χρεωστική mastercard Πειραιώς) ή μόνο μέσω του παρόχου;

 

 

Με καρτα προπληρωμενη και νομιζω τελευταια και με χρεωστικη /πιστωτικη και paypal.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...