Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα εκκαθάριση . τώρα πάω να κατεβάσω το πρόγραμμα και μου λέει download app . do you want to download? Πατώ πιο κάτω που λέει forgot password? (to gmail mou kai ton kodiko) kai mou grafi error you password. Βαζω gmai και hotmail και στα 2 μου βγάζει error
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα εκκαθάριση . τώρα πάω να κατεβάσω το πρόγραμμα και μου λέει download app . do you want to download? Πατώ πιο κάτω που λέει forgot password? (to gmail mou kai ton kodiko) kai mou grafi error you password. Βαζω gmai και hotmail και στα 2 μου βγάζει error

 

Προφανώς χρειάζεται να βάλεις το Gmail και όχι το hotmail. Αλλά περίεργα τα λες, μπήκες στο μαρκετ χωρίς κωδικό gmail;

Τέσπα, για επαναφορά εργοστασιακών σε βλέπω και θα χάσεις όλες τις εφαρμογές, έχεις root για να κάνεις backup;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για πλοήγηση μέσα στα market m αφήνει να κάνω,μόλις πάω για κατέβασμα τότε μου ζητά mail. Τώρα είμαι στο app market. Μήπως πρέπει να με προτείνετε άλλο μάρκετ? Δεν γνωρίζω πρώτη φορά ασχολούμαι με android
Link to comment
Share on other sites

Για πλοήγηση μέσα στα market m αφήνει να κάνω,μόλις πάω για κατέβασμα τότε μου ζητά mail. Τώρα είμαι στο app market. Μήπως πρέπει να με προτείνετε άλλο μάρκετ? Δεν γνωρίζω πρώτη φορά ασχολούμαι με android

 

Από το σαιτ του market προσπάθησες να κατεβάσεις;

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

απο το market.android.com ?

 

Ναι

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν το Chainfire 3D μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάτι σχετικό, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει τρόπος με ενεργοποιημένη την αγγλική γλώσσα (αγγλικά μενού κλπ.) η μπάρα κύλισης στις επαφές να εμφανίζει ελληνικούς και όχι αγγλικούς χαρακτήρες;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατον να μη δεχεται maestro debit cards? Ενθουσιαμενος πηγα να κανω τη πρωτη μου αγορα απο το μαρκετ και εφαγα τρελο ξενερωμα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάτι σχετικό, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει τρόπος με ενεργοποιημένη την αγγλική γλώσσα (αγγλικά μενού κλπ.) η μπάρα κύλισης στις επαφές να εμφανίζει ελληνικούς και όχι αγγλικούς χαρακτήρες;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

H μπάρα κύλισης στις επαφές εμφανιζει πρωτα παντα τους αγγλικους και μετα ολους τους αλλους.

Αυτο σε android 2.2+

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το google δεν δεχεται Prepaid carts? μονο πιστωτικες με ονομα?? να μη σχολιασω το οτι δεν δεχεται paypal
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλείς οι συναλλαγές στο market μέσω του κινητού και με τη χρήση πιστωτικής κάρτας;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την prepay cart και τα στοιχεία μου και το δέχτηκε. Ήδη πήρα 2-3 εφαρμογές. Νομίζω ότι αυτή η λύση είναι η πιο ασφαλής. Δεν εμπιστεύομαι να βάλω κανονική πιστωτική( εδώ ούτε το papal δεν εμπιστεύομαι που έχει και υψηλή ασφάλεια)
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να δω αν αντιμπετωπίζουν κι άλλοι το συγκεκριμένο "φρέσκο" πρόβλημα...Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση της εφαρμογής στην 5.6, όποτε μπαίνω στο market και συγκεκριμένα στις "εφαρμογές μου" και προσπαθώ να δω την "σελίδα" της (ξέρετε ανοιγμα, σχόλια, screenshots κλπ) μου βγάζει 9/10 φορές "requested item not found" την στιγμή που αν θέλω η εφαρμογή τρέχει κανονικότατα :blink:

Δοκίμασα clear cache & data τόσο στο market όσο και στην εφαρμογή αλλά τίποτα...το ίδιο συμβαίνει και σε ένα Defy με official Froyo επίσης

Την ξήλωσα με Ti backup root και συμβαίνει πάλι το ιδιο ενω με κάποιο παράξενο τρόπο παραμένει στον πάτο της λίστας του market "οι εφαρμογές μου" ως ΔΩΡΕΑΝ ενω με search στο market δεν εμφανίζεται καν!! :wacko:

Τόσο πολύ τα έχει fu***d up η Google με εργοστασιακή εφαρμογή ή μόνο σε εμένα συμπεριφέρεται έτσι??? Το googling around ομολογώ πως δεν με φώτισε διόλου...

Ευχαριστώ :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο πράγμα με συμβαίνει.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να δω αν αντιμπετωπίζουν κι άλλοι το συγκεκριμένο "φρέσκο" πρόβλημα...Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση της εφαρμογής στην 5.6, όποτε μπαίνω στο market και συγκεκριμένα στις "εφαρμογές μου" και προσπαθώ να δω την "σελίδα" της (ξέρετε ανοιγμα, σχόλια, screenshots κλπ) μου βγάζει 9/10 φορές "requested item not found" την στιγμή που αν θέλω η εφαρμογή τρέχει κανονικότατα :blink:

Δοκίμασα clear cache & data τόσο στο market όσο και στην εφαρμογή αλλά τίποτα...το ίδιο συμβαίνει και σε ένα Defy με official Froyo επίσης

Την ξήλωσα με Ti backup root και συμβαίνει πάλι το ιδιο ενω με κάποιο παράξενο τρόπο παραμένει στον πάτο της λίστας του market "οι εφαρμογές μου" ως ΔΩΡΕΑΝ ενω με search στο market δεν εμφανίζεται καν!! :wacko:

Τόσο πολύ τα έχει fu***d up η Google με εργοστασιακή εφαρμογή ή μόνο σε εμένα συμπεριφέρεται έτσι??? Το googling around ομολογώ πως δεν με φώτισε διόλου...

Ευχαριστώ :)

κανονικα το google maps νομιζω δεν εμφανιζεται στη χωρα μας(σε μενα παντως δεν..), αν βαλεις market enable θα δεις οτι το βγαζει. αναγνωριζει οτι το εχεις αλλα οταν πας να μπεις μεσα στις πληροφοριες δε μπορει να το βρει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια καλή εξήγηση που πέρασε από το μυαλό μου αλλά αυτά τα προβλήματα δεν υπήρχαν όσο είχα την αρχική έκδοση 5,0...Πολύ πιθανό βέβαια σενάριο δεδομένου οτι πρόκειται για μια US ουσιαστικά εφαρμογή αφου και που τρέχει σε μας που την βρήκαμε στα τηλέφωνα μας, δεν υποστηρίζει καν navigation (που είναι και beta ακόμα) εξού και όλοι χρησιμοποιούμε άλλες λύσεις πλοήγησης.

Καμία ιδέα για να εξαφανιστεί τελείως από την λίστα των downloaded εφαρμογών μας στο μαρκετ?? Δοκίμασε κανείς να την απεγκαταστήσει τελείως?? (Κάντε το, κρατάει και 10ΜΒ χώρο!! :lol:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Aν σου φαίνεται άχρηστη μπορείς να την απεγκαταστήσεις αν είσαι rooted μέσω adb ή με το titanium backup ενώ νομίζω μπορείς να την κάνεις να μην εμφανίζεται στο market με το titanium backup. Ουσιαστικά την ενημέρωση την κάνεις και απεγκατάσταση και κερδίζεις και χώρο. Αλλά έχε υπόψιν πάντως ότι την αρχική έκδοση μόνο μέσω root και με τους προαναφερθέντες τρόπους μπορείς να την αφαιρέσεις και το χώρο που καταλαμβάνει η εφαρμογή δε θα τον έχεις διαθέσιμο. Ανανέωση πάντως μπορείς να την κάνεις ακόμα κι έτσι μέσω market, πατώντας παρατεταμένα πάνω της και πατώντας ενημέρωση...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση αν και όπως είχα ηδη αναφέρει στο αρχικό μου post, την έχω ξηλώσει μεσω του Ti backup root (αρα είμαι ηδη root :) ), τα 10ΜΒ της απεγκατάστασης είναι διαθέσιμα (και πολύ σημαντικό αν έχεις Milestone με...πεπερασμένη εσωτερική μνήμη) και όντως το τρικ με το παρατεταμένο πάτημα σε τέτοιες προβληματικές περιπτώσεις είναι χρήσιμο αλλά δυστυχως το είχα ηδη βρει κατα το ψάξιμο με Google....

And the question remains....διότι, όπως σωστά λες με το Titanium και τσεκαρισμενη την σχετική επιλογή στα settings δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται μετα το uninstall στα downloads του market, αλλά για κάποιο λόγο δεν πιάνει και κάθεται εκει ως free... :(

Μήπως με σκοπό να είναι διαθέσιμο για επανεγκατάσταση γιατί όπως ξέρουμε με search στο μαρκετ δεν μας εμφανίζεται?? Λεω εγώ τώρα...

Thanx anyway! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω πως με μια επανεκκίνηση ή με καθαρισμό δεδομένων/cache στο market θα εξαφανιστεί από εκεί ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα clear cache & data τόσο στο market όσο και στην εφαρμογή αλλά τίποτα...το ίδιο συμβαίνει και σε ένα Defy με official Froyo επίσης

Αχ ρε Βασίλη, τα ίδια πράγματα σκεφτόμαστε μου φαίνεται... :) όπως βλέπεις ειχα ηδη κανει wipe data & cache στο market από τον application manager χωρίς αποτέλεσμα....για το restart φαντάζεσαι από μονος σου! (ευτυχώς έχω το quick reboot λόγω root :p )

Τουλάχιστον αν δοκιμάσει και κανεις άλλος μας ενημερώνει...

Έχεις να προτείνεις μήπως κανεναν άλλον uninstaller σαν το Titanium μπας και με αυτον δουλεψει??

 

edit: Βέβαια για να δοκιμάσω uninstall με άλλο πρόγραμμα πρέπει πρωτα να το επανεγκαταστήσω ε? Ελα όμως που το τρικ με το παρατεταμένο πάτημα προκαλει συνεχόμενα force close στο market! Πφφφφ....

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα που το έγραφες αλλά κατάλαβα ότι έσβησες data/cache πρίν το σβήσεις. Απ'τη στιγμή που το απεγκατέστησες και απλά στο γράφει δωρεάν, θα φύγει νομίζω με τον καιρό :p

Ωστόσο στο titanium έχει επιλογή για να το "αποσυνδέσει από το market". Αφού όμως το έσβησες, μπορείς να το ξαναβάλεις για να κάνεις αυτό και μετά να το σβήσεις ;)

Και για να το εγκαταστήσεις μπορείς να το βάλεις με τον market enabler ή ψάχνοντάς το στο google ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα που το έγραφες αλλά κατάλαβα ότι έσβησες data/cache πρίν το σβήσεις. Απ'τη στιγμή που το απεγκατέστησες και απλά στο γράφει δωρεάν, θα φύγει νομίζω με τον καιρό :p

Αυτό νομίζω είναι η πιο σοφή κουβέντα από όσα είπαμε σήμερα...! :lol:

 

Ωστόσο στο titanium έχει επιλογή για να το "αποσυνδέσει από το market". Αφού όμως το έσβησες, μπορείς να το ξαναβάλεις για να κάνεις αυτό και μετά να το σβήσεις ;)

Ήταν τσεκαρισμένο by default, για αυτό είπα οτι το Titanium δεν δούλεψε...

 

Και για να το εγκαταστήσεις μπορείς να το βάλεις με τον market enabler ή ψάχνοντάς το στο google ;)

Το έβαλα λοιπόν και οντως μπορείς πλεον να μπεις στην σελίδα του maps στο market κανονικά. Που σημαίνει οτι το "item request not found" βγαίνει διοτι στην Ελλάδα η 5.6 δεν είναι διαθέσιμη για download από το market. Την εργοστασιακή 5.0 την είχαμε όλοι out of the box δώρο, οπότε έτσι εξηγείται....

Ακόμα πάντως κι αν την απεγκαταστήσει κανεις με το market enabler ενεργοποιημένο, πάλι καααααθεται στον πάτο της λίστας ως free. Οπότε γυρναμε στην αρχική εξήγηση του "θα φύγει με τον καιρό" :lol::lol::lol:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παρατηρησα οτι κατι επαθε το adfree και δεν τρεχει και λεει οτι χρειαζεται αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση. Στο market βεβαια φαινεται ενημερωμενο. Επισης παρατηρησα οτι ξεπεταχτηκαν 2-3 παρονοιες εφαρμογες σημερα και η μια no free. Εχει καποιος ιδεα τι γινεται?

 

Sent from my Herotab C8

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα λοιπόν και οντως μπορείς πλεον να μπεις στην σελίδα του maps στο market κανονικά. Που σημαίνει οτι το "item request not found" βγαίνει διοτι στην Ελλάδα η 5.6 δεν είναι διαθέσιμη για download από το market. Την εργοστασιακή 5.0 την είχαμε όλοι out of the box δώρο, οπότε έτσι εξηγείται....

Ακόμα πάντως κι αν την απεγκαταστήσει κανεις με το market enabler ενεργοποιημένο, πάλι καααααθεται στον πάτο της λίστας ως free. Οπότε γυρναμε στην αρχική εξήγηση του "θα φύγει με τον καιρό" :lol::lol::lol:

Σχεδόν όλες οι google εφαρμογές δεν είναι διαθέσιμες στη χώρα μας, παρόλα αυτά γίνεται αυτόματα αναβάθμιση. Νομίζω πως όταν είχες ρυθμίσει τη συσκευή είχες επιλέξει, είτε restore my apps, είτε backup my apps, είτε και τα 2. Όπως και να έχει εγώ έκανα απεγκατάσταση το google voice και μου το κατεβάζει αυτόματα κάθε φορά που ανοίγω το data.

Οπότε απλά άστο έτσι.

Λοιπον παρατηρησα οτι κατι επαθε το adfree και δεν τρεχει και λεει οτι χρειαζεται αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση. Στο market βεβαια φαινεται ενημερωμενο. Επισης παρατηρησα οτι ξεπεταχτηκαν 2-3 παρονοιες εφαρμογες σημερα και η μια no free. Εχει καποιος ιδεα τι γινεται?

 

Sent from my Herotab C8

Το adfree έχει και premium version η οποία κοστίζει, εσύ κατέβασέ την δωρεάν.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...