Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι για developers, όχι για end users. Για να έχεις πρόσβαση σε εφαρμογές που υπάρχουν στο Google Play, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα Google ID, πχ το @gmail σου. Η εφαρμογή που θέλεις να κατεβάσεις είναι κανονικά διαθέσιμη στο Google Play; Μήπως είναι κάτι που απευθύνεται μόνο σε developers και σου ζητάει να φτιάξεις ανάλογο account (με το ανάλογο fee);

 

Μαλλον το παιδι θελει να ανεβάσει στο play καποια εφαρμογη που εφτιαξε ,και οχι να κατεβασει.

Αν κατάλαβα καλά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον το παιδι θελει να ανεβάσει στο play καποια εφαρμογη που εφτιαξε ,και οχι να κατεβασει.

Αν κατάλαβα καλά .

Mea culpa, τόση ώρα διάβαζα το "ανεβάσει", "κατεβάσει".

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς να ανεβάσω θέλω! γι' αυτό το ζητάει..gmail έχω κανονικά λογαριασμό.

 

Είχα διαβάσει ότι αυτό το έκανε η google γιατί ανεβάζαν παλιά πολλές απεριόριστες εφαρμογές και "έκοψε" κάπως την κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και απο εμενα.Αποφασισα να κανω την πρωτη μου αγορα απο το market ,περασα την πιστωτικη καρτα (ΑMERICAN EXPRESS) αλλα οταν παω να την επιλεξω δεν μου δινεται η δυνατοτητα και απο κατω αναφερει "Purchase currency is not supported".Στο PC που προσπαθησα και απο εκει, μου αναφερει οτι η καρτα απορριφθηκε/decline .

 

Μετα απο επικοινωνια με την τραπεζα (ALPHA BANK) με ενημερωσαν οτι μπλοκαραν εκεινοι αυτη την κινηση/χρεωση στην καρτα μου γιατι λενε οτι δεν ειναι ασφαλης..... Τους απαντησα οτι θα ξαναμιλησουμε

Ξερει κανεις τι γινεται ;

 

Εμένα η Eurobank με έπαιρνε τηλέφωνο στις αρχές, κάθε φορά που έκανα μία συναλλαγή στο market, για να κάνουν επιβεβαίωση των στοιχείων. Το πήραν απόφαση μετά από κάποιο διάστημα ότι είναι δικές μου οι συναλλαγές και δεν ξαναπήραν. Μου κάνει εντύπωση όμως, γιατί να αμφισβητούν μία εταιρεία σαν την Google;

Link to comment
Share on other sites

ό,τι να'ναι σου είπαν...οι ΑΜΕΧ δεν περνάνε στο play store αν οι συναλλαγές είναι εκτός US...με λίγα λόγια, πέρνα στο play store μια visa ή μια mastercard..;)
Link to comment
Share on other sites

ό,τι να'ναι σου είπαν...οι ΑΜΕΧ δεν περνάνε στο play store αν οι συναλλαγές είναι εκτός US...με λίγα λόγια, πέρνα στο play store μια visa ή μια mastercard..;)

 

Γιατί όχι μια pre paid για να έχει το κεφάλι του ήσυχο; Στην δική μου της Κύπρου, βάζω λεφτά μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι, είτε από το play, είτε από το Ebay. Με αυτήν παίζω στοίχημα και γενικά τα πάντα που έχουν να κάνουν με αγορές μέσω net. Ακόμη και αν κάποιος (λέμε τώρα) την χακαρει (σώθηκε !) δεν θα έχει τίποτα μέσα. Κάποια φορά, όταν ακόμη είχα πιστωτική, μου είχε έρθει ένας λογαριασμός από την eurobank για αγορές που δεν είχα κάνει ποτέ. Μετά από συνεννόηση με την τράπεζα, μου πίστωσαν τον λογαριασμό και μου είπαν να καταστρέψω την κάρτα γιατί θα μου έστελναν άλλη. Άρα pre paid, ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι μια pre paid για να έχει το κεφάλι του ήσυχο; Στην δική μου της Κύπρου, βάζω λεφτά μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι, είτε από το play, είτε από το Ebay. Με αυτήν παίζω στοίχημα και γενικά τα πάντα που έχουν να κάνουν με αγορές μέσω net. Ακόμη και αν κάποιος (λέμε τώρα) την χακαρει (σώθηκε !) δεν θα έχει τίποτα μέσα. Κάποια φορά, όταν ακόμη είχα πιστωτική, μου είχε έρθει ένας λογαριασμός από την eurobank για αγορές που δεν είχα κάνει ποτέ. Μετά από συνεννόηση με την τράπεζα, μου πίστωσαν τον λογαριασμό και μου είπαν να καταστρέψω την κάρτα γιατί θα μου έστελναν άλλη. Άρα pre paid, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Απλά το μειονέκτημα με την προπληρωμένη είναι ότι έχει έξοδα κάθε φορά που της βάζεις χρήματα και δεν σου δίνει bonus. Χρησιμοποιώ πολλές κάρτες εδώ και πάνω από δέκα χρόνια και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης παρακολουθώ τακτικά τις κινήσεις τους μέσω e-banking. Άλλωστε αν συμβεί η στραβή μπορείς να κάνεις και αμφισβήτηση συναλλαγής. Επίσης θέλει και προσοχή. Πάντα σε ασφαλείς ιστοσελίδες και με εικονικό πληκτρολόγιο ή πληκτρολόγηση των στοιχείων της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας να ξεπερασω αν γινεται το παρακατω προβλημα...

εχω αγορασει απο το play store (κατευθειαν απο τη συσκευη μου) μια εφαρμογη χρησιμοποιωντας εναν gmail λογαριασμο...

γινεται να κανω εγκατασταση την ιδια εφαρμογη σε μια αλλη συσκευη χωρις να πληρωσω παλι?πριν απο λιγο καιρο αγορασω συσκευη με android και οπως καταλαβαινετε ειμαι ακομα στα χαμενα...πριν χρησιμοποιουσα iphone και υπηρχε η δυνατοτητα με το ιδιο appleid να κανεις εγκατασταση μιας εφαρμογης που ηδη ειχες αγορασει σε περισσοτερα απο ενα κινητα...

Link to comment
Share on other sites

Για την ενεργοποίηση ενός android κινητού, απαιτείται ένας λογαριασμός google. Αν χρησιμοποιείς τον ίδιο google λογαριασμό και στις δύο συσκευές, μπορείς να εγκαταστήσεις και τις αγορασμένες εφαρμογές κανονικά ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Για την ενεργοποίηση ενός android κινητού, απαιτείται ένας λογαριασμός google. Αν χρησιμοποιείς τον ίδιο google λογαριασμό και στις δύο συσκευές, μπορείς να εγκαταστήσεις και τις αγορασμένες εφαρμογές κανονικά ;)

 

Γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται στην πλειοψηφία των εφαρμογών και σε απεριόριστο αριθμό συσκευών.Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις π.χ. λογισμικά gps που κλειδώνουν στο imei
Link to comment
Share on other sites

βασικα οταν ενεργοποιηθηκαν οι δυο συσκευες χρησιμοποιηθηκαν διαφορετικοι λογαριασμοι...οι gmail λογαριασμοι των κατοχων των κινητων ωστε να μπορουν να συγχρονιστουν οι επαφες που υπηρχαν ηδη μεσα στα gmail τους.στη συνεχεια καναμε ενα καινουριο gmail, εντελως κενο απο επαφες και δημιουργησα ενα google λογαριασμο χρησιμοποιωντας αυτο το gmail.κατεβασα μια εφαρμογη στο ενα κινητο...μετα δημιουργησα ενα google λογαριασμο στο αλλο κινητο και το ιδιο gmail, μπηκα στο play store και μου ζηταει παλι να πληρωσω...

καπου χανομαι μαλλον! ωστοσο ελπιζω να μην κουραζω...

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αυτο?

 

Ναι γίνεται και δεν χρειάζεται καν να είναι το primary e-mail. Απλά το προσθέτεις στο κινητό και όταν πας στο play store, πατάς να μπεις στον άλλον λογαριασμό από τις ρυθμίσεις και κατεβάζεις ότι θες.

 

ypatia13 μπες στο Playstore και άλλαξε στον λογαριασμό που αγόρασες την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

karx μολις μπηκα στο play store απο το pc...και μπηκα με τον λογαριασμο απο τον οποιο αγορασα την εφαρμογη...

μεσα στο play store φαινονται και τα δυο κινητα.στο ενα κινητο μου γραφει οτι η εφαρμογη ειναι εγκαταστημενη και στο αλλο κινητο εμφανιζεται η εφαρμογη ως αλλες εφαρμογες στη βιβλιοθηκη μου.μου εχει απο κατω την επιλογη της εγκαταστασης...σιγουρα ομως δεν θα ξαναχρεωθω αν πατησω εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

karx μολις μπηκα στο play store απο το pc...και μπηκα με τον λογαριασμο απο τον οποιο αγορασα την εφαρμογη...

μεσα στο play store φαινονται και τα δυο κινητα.στο ενα κινητο μου γραφει οτι η εφαρμογη ειναι εγκαταστημενη και στο αλλο κινητο εμφανιζεται η εφαρμογη ως αλλες εφαρμογες στη βιβλιοθηκη μου.μου εχει απο κατω την επιλογη της εγκαταστασης...σιγουρα ομως δεν θα ξαναχρεωθω αν πατησω εγκατασταση?

 

Αν δεν σου λέει τιμή και λέει απλά εγκατάσταση δεν θα χρεωθείς.

Link to comment
Share on other sites

εχει και τιμη...

 

Αν την αγόρασες μόλις τώρα θέλει λίγο χρόνο να το πάρει χαμπάρι.

Μπες απ' το κινητό που θες να βάλεις την εφαρμογή και πήγαινε στην εφαρμογή να δεις αν λέει purchased. Άλλαξε και στο mail με το οποίο την αγόρασες

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αυτο?

 

οχι..ενεργοποιηση γινεται και χωρις τον λογαριασμο...αλλα δεν ευχαριστιεσαι το κινητο χωρις gmail

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα στο Play Store με το titanium backup. Ενώ το εγκαθιστώ κανονικά (μετά από αλλαγή rom) όταν έρχεται κάποια αναβάθμιση μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος για να το εγκαταστήσει. Παρόλα αυτά όμως (το Nexus S έχω) έχω πάνω από 200mb ελεύθερο χώρο. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και μου διαφεύγει;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

σπασμένη έκδοση προσπαθείς να εγκαταστήσεις? :shifty:

Όχι, τη free έκδοση. Mία αναβάθμιση μου έκανε κανονικά αλλά στην επόμενη μου το έβγαλε αυτό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τη free έκδοση. Mία αναβάθμιση μου έκανε κανονικά αλλά στην επόμενη μου το έβγαλε αυτό.

 

Κάπου το έχει πάρει το μάτι μου στο xda το πρόβλημα που αναφέρεις, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τη λύση. Ψάξε εκεί στο νήμα του nexus s. Επίσης για δοκίμασε να κάνεις uninstall updates, clear cache & data στο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω. Clear cache & data έκανα και δεν έγινε τίποτα. Unistall updates πώς γίνεται; Εννοείς να κάνω uninstall updates του play; Και αν ναι, για ποιο λόγο; Έκανα εξαγωγή το apk του titanium από nandroid backup, μήπως και μου το εγκαταστήσει με file manager αλλά πάλι το ίδιο μου βγάζει.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

@ostvarivanje

Εάν ποτέ δεν έχεις χρησημοποιήσει σπασμένη έκδοση του προγράμματος (γιατί τότε πρέπει να κάνεις άλλη κίνηση) δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση με κάποιον file explorer (π.χ Astro) για "Titanium" και σβήσε όλα τα συναφή αρχεία. Τώρα δοκίμασε να το εγκαταστήσεις πάλι.

Επίσης είναι γνωστό θέμα με το Play App. Πρέπει να απεγκατασταθούν όλα τα updates του play store. Δες το παρακάτω link

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1744264

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...