Jump to content

Τηλεόραση 3D ή μήπως είναι νωρίς?


suffering
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Ήρθε ο καιρός να πάρω τηλεοράση για το σπίτι μου το οποίο μόλις ανακαίνησα και ετομάζομαι να μπώ μέσα. Έχω όμωε λίγο μπερδευτεί στο τί τηλεόραση να πάρω.

 

Στο σαλόνι έχω περάσει δίκτυο και θέλω μία τηλεόραση να μπορώ με παρεούλα να βλέπω ταινίες, μπάλα κλπ. Πήγα λοιπόν να δώ τηλεοράσεις σε διάφορα μαγαζιά και είδα και τις περίφημες 3d. Ομολογώ πως το οπτικό τους αποτέλεσμα δεν με ενθουσίασε τόσο έτσι ώστε να καταβάλω το μεγάλο χρηματικό ποσό το οποίο ζητάνε για μία τέτοια τηλεόραση. Γιατί πέρα απο τα 1500ε τα οποία θέλει η TV, πρέπει να δώσω 100ε για κάθε γυαλί και 400ε για έναν player ο οποίος θα μπορεί να παίζει ταινίες 3d. Δηλαδή ένα "κουστούμι" περίπου στα 2500ε!!! Μήπως είναι νωρίς ακόμα για μία τέτοια αγορά; Αξίζει τον κόπο να μπώ στην διαδικασία αυτή ή να πάω σε μία λύση LCD 40άρας και να περιμένω να πέσουν οι τιμές των ακριβών 3d; Βέβαια απο την άλλη... Το να δώσει κάποιος 800ε να πάρει μία TV και μετά απο 2 χρόνια να πάρει άλλη είναι πάλι λίγο απαγορευτικο! Οπότε κατα την γνώμη σας, Αξίζει η αγορά 3D τώρα έτσι ώστε να δικαιολογεί την διαφορά τιμής;

Link to comment
Share on other sites

πολυ νωρις κατα την γνωμη μου,

ολα ειναι πανακριβα, θες πολλα γυαλλια για ολους τους φιλους σου ετσι ωστε να δειτε μια ταινια παρεα, ταινιες 3d αμφιβαλω αν θα βρισκεις καπου για να νοικιαζεις και τελος οι μονες ωραιες 3d ταινιες ειναι τα animation.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει κανονικη ταινια (οχι animation εννοω) που να εχει οραια 3d effects, ολες ηταν μουφες και ισος σε ολη την ταινια να ειχαν μια ωραια σκηνη...

 

τωρα αν νομιζεις οτι αξιζει για μια σκηνη να δωσεις 2500 ευρω....

 

Γενικα η τεχνλογια 3d θα περπατησει μονο οταν θα μπορουν να βλεπουν ολοι 3d χωρις ειδικα γυαλλια και πιστευω θα περπατησει κυριως σε παιχνιδια, γιατι τα αποτελεσματα απο ταινιες δεν ειναι καθολου καλα ειδικα οταν τα συγκρινεις με animation η παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον φιλο...θα πρεπει να παρεις πολλα γυαλια για να δεις μια ταινια με φιλους για μια σκηνη...θα σου προτεινα να πας σε μια καλη lcd:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις ακομα μεσα στον επομενο χρονο κοιτα καλυτερα που θα πεσουν οι τιμες
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τιμή των τηλεοράσεων 3D είναι ήδη χαμηλωμένη, οι τανίες bd 3d αυξάνονται συνεχώς, γυαλιά μπορείς να βρεις όλο και πιό φτηνά, ενώ βέβαια όποτε θες απενεργοποιείς την δυνατότητα αυτή ή στις καινούργιες τηλεοράσεις 3D δημιουργείς και εικονική ψευδαίσθηση στις 2D εικόνες.

 

Η αγορά 3D δεν δείχνει να πέφτει, ενώ κατά την άποψή μου είναι μια εκ των ουκ άνευ επένδυση σήμερα στην αγορά τηλεόρασης, που συνδυασμένο με ένα βίντεο blu ray 3D, έχεις ένα αποτέλεσμα πραγματικά εντυπωσιακό και καθηλωτικό!:D

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο γενικά είναι όταν βλέπεις καινούργιες τεχνολογίες να περιμένεις τουλάχιστον 1 χρόνο

για να οριμάσουν , να πέσουν οι τιμές και να έχεις ποιο πολλές επιλογές και να δεις κατά πόσο

την αποδέχτηκε η αγορά και έβγαλε software/hardware και άλλα γύρω από αυτήν την τεχνολογία.

 

Πάντως να κρατήσεις κάτι για 2 χρόνια και μετά να το αλλάξεις είναι κρίμα :)

Ότι και αν είναι αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους marketing κάποιες εταιρίες βγάλανε μερικά μοντέλα 3D τηλεοράσεων αλλά βιαστήκανε και το αποτέλεσμα ήταν πολύ απογοητευτικό. Η ποιότητα εικόνας δεν είναι και ότι καλύτερο, τα χρώματα σε κουράζουν πολύ εύκολα ενώ το Flickering των γυαλιών όταν στο δωμάτιο υπάρχει έντονος φωτισμός και λευκές επιφάνειες είναι αρκετά εκνευριστικό. Το 2011 περιμένουμε τις παθητικές 3D, το κύριο χαρακτηριστικό των οποίων είναι ότι η εικόνα για κάθε μάτι δεν είναι FullHD, στα 1920x1080. Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο γιατί πολύ απλά θέλει αρκετό καιρό ακόμη για να υπάρξει βελτίωση. Αγόρασε λοιπόν μια καλή Lcd και τίποτα παραπάνω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο γενικά είναι όταν βλέπεις καινούργιες τεχνολογίες να περιμένεις τουλάχιστον 1 χρόνο

για να οριμάσουν , να πέσουν οι τιμές και να έχεις ποιο πολλές επιλογές και να δεις κατά πόσο

την αποδέχτηκε η αγορά και έβγαλε software/hardware και άλλα γύρω από αυτήν την τεχνολογία.

 

Πάντως να κρατήσεις κάτι για 2 χρόνια και μετά να το αλλάξεις είναι κρίμα :)

Ότι και αν είναι αυτό :)

 

Συμφωνώ...είναι πολύ νωρίς ακόμα. Εγώ σκεφτόμουν για τηλεόραση, επειδή δεν βλέπω όμως σχεδόν καθόλου, προτίμησα ένα usb stick στον υπολογιστή που με βόλεψε αφάνταστα τώρα με τα ψηφιακά κανάλια και με μια εσωτερική κεραία.;)

 

Εξάλλου, οι σειρές και οι ταινίες για 3d όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά...πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Νωρις πολυ ακομα....Μην κοιτας τι λενε οι εταιριες και τα περιοδικα του χωρου, που θελουν διαρκως νεα πραγματα για να πουλανε.

 

Κρατησε τα χρηματα σου για κατι πιο χρησιμο....

Εδω και bluray ψαχνω με δυσκολια να νοικιασω, γιατι ακομα ειμαστε στην εποχη του dvd ,του dvdrip κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμη νωρίς για 3D, σε λίγους μήνες σίγουρα θα πέσουν οι τιμές όπως και με τις led.

Μετά θα χρειαστείς ίσως και ενα DVD 3D + 300€ το λιγότερο.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

διαβασα με ενδιαφερον τα οσα γραφτηκαν ...

επειδη ειμαι και εγω στο ψαξιμο και μπερδεμενος προσπαθω να ξεμπερδευτω..

καλα ας πουμε για 3d ειναι ακομα νωρις...

εγω λοιπον, βαση του χωρου μου στο σαλονι θελω μια τηλεοραση με οθονη 47(εχω εγω καταληξει) ιντσων..

χαζευοντασ λοιπον ειδα οτι για μια απλη 47αρα χωρισ 3d κλπ χρειαζομαι περιπου 1500 ευρω

επισης επειδη θελω το home cinema να κανει και τη δουλεια στερεοφωνικου θελω ενα καλο μηχανημα..ειδα λοιπον αυτο http://www.skroutz.gr/s/287128/LG-HX995TZ.html

το οποιο βρισκω περιπου στα 850 ευρω...ολο μαζι γυρω στα 2000-2300 ευρω...(χωρισ 3dtv)

 

βλεπω λοιπον και αυτο http://www.net-electric.gr/catalog/lg-47lx9500-3d-home-cinema-hx995tz-fuji-p-10222.html

 

kai 47αρα, και 3d, και το home cinema που θελω και 2 γυαλια και μια ψηφιακη....

και τιμη...ΙΔΙΑ...

και ρωταω...αξιζει να παρω την απλη lg infinia, η την 3d?

Link to comment
Share on other sites

Ακουγα εναν πωλητη μια μερα που κοιταζα για τηλεοραση να λεει σε εναν πελατη για μια τηλεοραση samsung 3D οτι εχει ρυθμιση για να βλεπεις τρισδιαστατα χωρις γυαλια... Ισχυει κατι τετοιο??:blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν είναι νωρίς η όχι για 3d. Όμως, για μένα είναι μονόδρομος, είναι η επόμενη μέρα στην ποιοτική και εντυπωσιακή θέαση στις κινηματογραφικές υλοποιήσεις. Εγώ θα περιμένω την βελτίωση της τεχνολογίας και θα περάσω σε αυτήν πεπεισμένος για το ορθόν της απόφασής μου.
________ :) ________
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις ακομα....μολις βγει η τεχνολογια 3D (για να μην πω 4D) με θεαση χωρις γυαλια στους κινηματογραφους τοτε θα αρχισουν τα πανηγυρια...:D

 

Με μια πολυ καλη LCD (σε οτι ιντσες ψαχνετε) και ενα αντιστοιχως πολυ καλο blue ray player,θα εχετε φοβερα αποτελεσματα με σωστες ρυθμισεις απο αποψη εικονας.Για ηχο παλι θα προτεινα να αποφυγετε τα "εργοστασιακα" ολα σε 1 που βγαζουν οι εκαστοτε εταιρειες μιας και παιζουν καπως ποιοτικα αλλα χανουν πολυ σε δυναμη και μολις δυναμωσεις λιγο αρχιζει η παραμορφωση σε ενοχλητικο βαθμο.

 

Καλυτερη λυση?Κομματια....ενισχυτης,δεκτης ραδιοφωνου,blue ray player (κανει και για ηχο για παρτυ) και ενα σετ πολυ καλα ηχεια περιφερειακα του χωρου + ενα δυνατο subwoofer για ικανοποιητικα χαμηλα.:)

 

 

(προτιμηση τα μπροστα ηχεια να ειναι κολωνες και βασικο........ειπαμε ικανοποιητικα χαμηλα οχι να τριζει το σπιτι απο to subwoofer και να φωναζει ο απο κατω η ο απο πανω και να εχετε τρεχαματα βραδυατικα σε τμηματα.:p)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν είναι νωρίς η όχι για 3d. Όμως, για μένα είναι μονόδρομος, είναι η επόμενη μέρα στην ποιοτική και εντυπωσιακή θέαση στις κινηματογραφικές υλοποιήσεις. Εγώ θα περιμένω την βελτίωση της τεχνολογίας και θα περάσω σε αυτήν πεπεισμένος για το ορθόν της απόφασής μου.

 

Συμφωνώ μαζί μου, η 3D τεχνολογία είναι κάτι το ξεχωριστό και κάτι που θα επικρατήσει, αλλά ακόμη θέλει δουλειά, πρώτο μέλημα είναι η κατασκευή οθονών που δεν θα χρειάζονται γυαλιά για να παρακολουθήσεις και δεύτερον η βελτίωση των χρωμάτων. Σε 1,5 χρόνο (περίπου) θα μπορούμε άνετα να σκεφτόμαστε την αγορά μιας 3D TV.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...