Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι, με το amon ra το εκανα.. ηταν στην αρχη 4gb η καρτα και με το παρτιτιον εγινε 3.5gb αφου τα 512 πηγαν για παρτιτιον.

μετα εκανα ext2 to ext3 και οταν με το καλο ανοιξα το κινητο, επελεξα το ext3 στο link2sd..

 

ακολουθησα τα παρακατω βηματα, τα οποια ειναι ανεβασμενα στο φορουμ απο αλλα παιδια απλος τα εχω φτιαξει σε σειρα για να τα κατανοω καλυτερα.

 

εκανα ροοτ το κινητο με το z4 μπορεις να το κανεις οπως θες..

 

περασα το amon ra,

 

* βαζουμε το κινητο σε recovery mode πατωντας και κρατωντας πατημενο το

'κατω κουμπι του ηχου' και το 'κλεισιμο τηλ.επικοινωνιας' (κοκκινο κουμπι) και μετα παταμε το κουμπι επανω που ανοιγει η συσκευη.

-η κλεψυδρα μενει στην οθονη-

συνδεουμε το κινητο.

πηγαινουμε στο PC διπλο κλικ στο αρχειο 'install-recovery-windows.bat'(αρχειο απο φακελο του amon ra)

* βγαζουμε την μπαταρια και την ξαναβαζουμε (για να ξεκινησει το κινητο)

 

 

* μεσω ενος card reader αντιγραφουμε τη ROM (το αρχειο με καταληξη zip στην καρτα (καλο θα ειναι να εχουμε κανει φορματ στην καρτα FAT32).

 

 

* μπαινουμε σε recovery mode πατωντας και κρατωντας πατημενο το κουμπι

'αυξηση ηχου στα πλαινα' and 'εναρξη τηλ. επικοινωνιας' (πρασινο) και μετα

παταμε το πανω κουμπι που ανοιγει το κινητο.

 

 

* πηγανουμε στο “wipe” και επιλεγουμε

 

-> Wipe data/factory reset

-> Wipe Dalvik-cache

-> Wipe SD:ext partition

 

καθε φορα παμε παρακατω πατωντας το DPAD (μαυρο μεσαιο κουμπι)

-> παταμε το κουμπι μειωση ηχου στα πλαινα για να μας βγαλει στο κεντρικο μενου

 

“Flash zip from sdcard”

και αν ολα εχουν παει καλα διαλεγουτμε τη ROM (αρχειο που τελεινει σε zip .επιβεβαιωση πατωντας το DPAD δυο φορες για να αρχισει η εγκατασταση και περιμενουμε κανα διλεπτο να ολοκληρωθει (γραφει στην οθονη οτι η εγκατασταση ολοκληρωθηκε

διαλεγουμε το "power off"

ΤΕΛΟΣ

 

 

 

 

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι το ext partition στην sd σου για να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές που θα εγκαθιστάς

Αφού έχεις ήδη teapot έχεις ήδη βάλει το amonra recovery

Oδηγίες όπως τις έγραψα πριν λίγο καιρό για κάποιο φίλο

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ

Για να μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην κάρτα και έτσι να έχεις περισσότερο χώρο,θα χρειαστεί να κάνεις στην κάρτα ένα έξτρα partition όπου το σύστημα θα βάζει αυτόματα ένα μεγάλο κομμάτι των εφαρμογών

Χρειάζεσαι μια κάρτα για την οποία να είσαι έτοιμος να γίνει format

 

1.Βάζεις την κάρτα με κλειστό το κινητό

 

* μπαινουμε σε recovery mode πατωντας και κρατωντας πατημενο το κουμπι

'αυξηση ηχου στα πλαινα' and 'εναρξη τηλ. επικοινωνιας' (πρασινο) και μετα

παταμε το πανω κουμπι που ανοιγει το κινητο.

 

partition sdcard--->partition sd

 

 

Εγώ έβαλα Swap-size = 512mb

 

και σε ρωτάει αν όντως θέλεις να κάνεις partition Eπιβεβαιώνεις και βγαίνει ένα μήνυμα για το μέγεθος του partition. Mέχρι 512 είναι οκ,παραπάνω δεν έχει νόημα

 

 

και αφού τελείωσει

σε βγάζει στο προηγούμενο μενού

 

6.Προχωράς με το d-pad και επιλέγεις sd ext2 to ext3. Eπιβεβαιώνεις πάλι και αρχίζει η διαδικασία. Μόλις τελειώσει σε βγάζει πάλι στο ίδιο μενού

Πατάς το volume down και πας πίσω στο κεντρικό μενού και επιλέγεις power off.

 

Ανοίγεις το κινητό και πλέον έχεις περισσότερο χώρο για την αποθήκευση εφαρμογών

Καλό είναι αυτό να το κάνεις πριν αρχίσεις την εγκατάσταση των εφαρμογών.

Το κάνεις μια φορά και δε χρειάζεται να το ξανακάνεις το partition,αν αλλάξεις ρομ

Υπόψιν ότι μετά το partition δεν μπορείς να αφαιρέσεις την sd από το κινητό,όσο είναι ανοιχτό

Και το partition αυτό δε θα το δεις όταν συνδέσεις το κινητό με το pc αλλά θα είναι ορατό μόνο σε linux σύστημα.Στα windows θα βλέπεις απλά το υπόλοιπο της κάρτας(FAT32) όπου μπορείς άφοβα να βάλεις αρχεία μουσικής,βίντεο και ότι άλλο θέλεις

 

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες τις οποίες κ ακολούθησα κατα γράμμα...στο σημείο που μπαίνω στο link2sd

κ επιλέγω ext3 μου βγάζει ότι πρέπει να κάνω restart αλλά ακόμα κ μετά απ αυτό μου ξαναβγάζει να επιλέξω ext2,ext3,ext4,FAT32 κλπ ...κ αυγκεκριμένα λεει : " if you're getting this message after restarting ,it means tha the second partition cannotbe mounted automatically at boot.you cannot create link.."

να επισημάνω ότι ακολούθησα τις οδηγίες απο το σημείο ..

" Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι το ext partition στην sd σου για να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές που θα εγκαθιστάς

Αφού έχεις ήδη teapot έχεις ήδη βάλει το amonra recovery

Oδηγίες όπως τις έγραψα πριν λίγο καιρό για κάποιο φίλο

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ...."

αν τα ξανακάνω ολα απο την αρχή των οδηγιών με το amonra, θα βοηθήσει αυτό !?!?!?!?! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες τις οποίες κ ακολούθησα κατα γράμμα...στο σημείο που μπαίνω στο link2sd

κ επιλέγω ext3 μου βγάζει ότι πρέπει να κάνω restart αλλά ακόμα κ μετά απ αυτό μου ξαναβγάζει να επιλέξω ext2,ext3,ext4,FAT32 κλπ ...κ αυγκεκριμένα λεει : " if you're getting this message after restarting ,it means tha the second partition cannotbe mounted automatically at boot.you cannot create link.."

να επισημάνω ότι ακολούθησα τις οδηγίες απο το σημείο ..

" Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι το ext partition στην sd σου για να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές που θα εγκαθιστάς

Αφού έχεις ήδη teapot έχεις ήδη βάλει το amonra recovery

Oδηγίες όπως τις έγραψα πριν λίγο καιρό για κάποιο φίλο

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ...."

αν τα ξανακάνω ολα απο την αρχή των οδηγιών με το amonra, θα βοηθήσει αυτό !?!?!?!?! :wacko:

 

ε ωραια κανε ρεσταρτ εκει που σου λεει..

τωρα δν ξερω τι αλλο να σ πω.. πειραματισου αν θες με προσοχη ομως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και μερικές μέρες. Το τηλέφωνο όταν το γυρίζω οριζόντια δε μεγαλώνει η οθόνη του(δηλαδή να γίνει και αυτή σε οριζόντιο στυλ) όπως γινόταν κανονικά σε εφαρμογές όπως τα μηνύματα και σε κάποιες άλλες. Τι μπορεί να φταίει ;:confused:

 

 

Άκυρο παιδιά εντάξει το βρήκα !

Edited by sot20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Απορια εδω και καιρο που εχω το 845.

Κλειδωμενο στην τσεπη. Χτυπαει-απανταω και στο τελος της κλησης ξεκλειδωτο!!! Ειναι φυσιολογικο?

Επισης στο ιστορικο κλησης βρισκω ποιον θελω να καλεσω και παταω στο εικονιδιακι κληση, δειχνει το σωστο ονομα και ξαφνικα πεταει ενα αλλο ονομα απο το ιστορικο και το καλει κανονικα.

Rom Fresh Zodiac Fruit.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.υπαρχει καποια rom android 2.2 που να λειτουργει σωστα γιατι απο οτι εχω δει ολες ειναι υπο αναπτυξη με αρκετα προβληματα?
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.υπαρχει καποια rom android 2.2 που να λειτουργει σωστα γιατι απο οτι εχω δει ολες ειναι υπο αναπτυξη με αρκετα προβληματα?

 

όλες κάτι έχουν... αν υπήρχε θα χαιρόμασταν.

Link to comment
Share on other sites

όλες κάτι έχουν... αν υπήρχε θα χαιρόμασταν.

κατι που να παιζει τουλαχιστον?

δν υπαρχει προβλημα για το ραδιο, ουτος η αλλος στο 2.2 δν παιζει..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν μου αναγνωριζει ο υπολογιστης μου το κινητο ενω συνδεομαι με το καλωδιο.τι να εγινε;πρεπει να κανω κατι;
Link to comment
Share on other sites

κατι που να παιζει τουλαχιστον?

δν υπαρχει προβλημα για το ραδιο, ουτος η αλλος στο 2.2 δν παιζει..

 

κι όμως έχω βρει 2.2 που παίζει ράδιο και έχει θέμα με το market και γενικά με την google. εγώ θυμάμαι όσο το δοκίμαζα άλλο πρόβλημα μέγα. Το bluetooth. Δεν βγαίνει ως επιλογή μόνιμα να εμφανίζεται και όταν το συνδέσεις με άλλο σου λέει νομίζω πως δεν είναι αξιόπιστο άρα και δεν μπορείς να πάρεις ή να στείλεις τίποτα.... :O

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω την Fresh Zodiac Fruit 5.2 και θέλω να περάσω ένα πληκτρολόγιο ξέρει κανείς κανένα; Γιατί έχω περάσει κάποια απο το android market και δεν λειτουργουν !
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω την Fresh Zodiac Fruit 5.2 και θέλω να περάσω ένα πληκτρολόγιο ξέρει κανείς κανένα; Γιατί έχω περάσει κάποια απο το android market και δεν λειτουργουν !

 

δεν σου κάνουν αυτά που έχει ήδη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος ποιος ειναι ο κατασκευαστης της συσκευης αυτης ? Συγνωμη αν εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες......

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος ποιος ειναι ο κατασκευαστης της συσκευης αυτης ? Συγνωμη αν εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες......

Το λέει στον τίτλο του θέματος: Huawei

Link to comment
Share on other sites

Το λέει στον τίτλο του θέματος: Huawei

 

Ευχαριστω.Δεν ειχα ξαναακοσει αυτο τον κατασκευαστη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστω.Δεν ειχα ξαναακοσει αυτο τον κατασκευαστη.

 

Στο μέλλον θα τον ακούς πολύ συχνά Γιάννη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο μέλλον θα τον ακούς πολύ συχνά Γιάννη.

 

Καλημερα Γιαννη.Αναπτυσομενος κατασκευαστης ή κατι αλλο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο. Η Huawei θα πρωταγωνιστήσει στο μέλλον.

 

Ο ανταγωνισμος παντα κανει καλο !:)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι εδώ συζητάμε αποκλειστικά για το Vodafone 845. :rolleyes:

 

δίκιο έχεις... πάντως μας κρέμασε η υποστήριξη καλορίζικο το 858 της voda... έχει και 2.2

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια αν ξέρετε σας παρακαλώ....

μου λέει συνεχώς "απομενει λίγος ελεύθερος χώρος".... έχω βάλει 4 gb...αλλά προφανώς η διαδικασία που ακολούθησα με το link2d... αποδείχθηκε άκυρη καθώς ενώ εγώ έχω δημιουργήσει 2ο partition..η εφαρμογή μου βγάζει να κάνω restart κ όταν το ανοίγω ξανά τα ίδια, παλι restart κ πάλι...απ'ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να υπολογίσει το ext2 κατά την διάρκεια της εκκίνησης ..οπότε οποιαδήποτε εφαρμογή εγκαθιστώ ,"τρώει" εσωτερική μνήμη...τις τελευταίες μέρες μάλιστα παρόλο που αφαιρώ εφαρμογές δεν λέει να φυγει αυτό το εικονίδιο "απομενει λίγος ελεύθερος χώρος"...

πολλά προβλήματα ε!?!?!? :wacko:

καμμιά ιδέα!?!??! τι να κάνω !??!??! (...εκτός από την προσευχή μου :p:p:p)

λέτε να έχει καταστραφεί η κάρτα μνήμης !?!?!??!?!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο το ιντερνετ μάλλον βρήκα LCD που μάλλον ταιριάζει στο κινητό μας.

Την έχω παραγγείλει και μόλις διαπιστώσω ότι λειτουργεί κανονικά θα σας δώσω το link για να πάρετε και εσείς που έχετε σπάσει την LCD του Vodafone 845.

Γιατί 55 ευρώπουλα + ΦΠΑ πάει πολύ!!!!!!! να το επισκευάσουμε στην VODA.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Μηπως καποιος που ξερει θα μπορουσε να μου απαντησετ σε root-αρισμενο τηλεφωνο πως μπορω να απενεργοποιησω τα Updates των Google Maps???:mad:

Φοραει την celestial Teapot rsl4d ROM αλλα τωρα τελευταια οποτε κανει το Update των Google Maps :mad:δεν μπορω να τοποθετησω κανενα γραφικο στοιχειο στην οθονη ,μου βγαζει error ...Μολις κανω απεγκατασταση του Update of Google Maps ,λειτουργει κανονικα....

Αν εχει καπου δημοσιευτει το συγκεκριμενο προβλημα ας μου δωσει καποιος το Link..

 

Ευχαριστω :)

Edited by ioannis8828
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...