Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μπορει καποιος να μου πει πως βαζουμε ηχο μηνυματος, δικο μας ηχο..!! Οποιος μπορει και θελει ας μου απαντησει, εχω ψαξει ολο το κινητο και δεν μπορεσα να το κανω μαλλον δεν το εψαξα καλα.. Εχω διαβασει και τις 84 σελιδες αλλα δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει αυτο και θα μου παρει καμποσο χρονο να τις ξαναδιαβασω απο την αρχη.. Ευχαριστω..

 

έχει αναφερθεί...handcent sms εφαρμογή που μπορείς και ευκολότερα να στέλνεις μηνύματα και με αναφορές... πας menu - ρυθμίσεις - ρυθμίσεις ειδοποίησης - ήχος ειδοποίησης.

 

 

παιδια εχει βαλει κανεις Teapot RLS4d στο Joy του? Αν ναι ας μου πει, το bug με την camera ειναι οκ?

 

και επισης αλλη μια ερωτηση....., χρησημοποιω στο Joy μου Teapot RLS2 και εχω την ιστορια με το partition sdcard απο το amonra recovery, αν βαλω καινουριο ROM θα πρεπει να ξανακανω partition sdcard ή θα ειναι οπως το αφησα απο τη προηγουμενη ROM?

Διάβασα στην σελίδα της rom πως η έκδοση d της 4ης δεν έχει προβλήματα και δεν χρειάζονται extra εγκαταστάσεις πέραν της rom.

όσο για το partition (το ext3) δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο πέραν του Wipe του partition της SD πριν την εγκατάσταση της rom.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διάβασα στην σελίδα της rom πως η έκδοση d της 4ης δεν έχει προβλήματα και δεν χρειάζονται extra εγκαταστάσεις πέραν της rom.

όσο για το partition (το ext3) δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο πέραν του Wipe του partition της SD πριν την εγκατάσταση της rom.

 

αμα δηλαδη κανω wipe το partition και κανω εγκατασταση τη Rom, πρεπει να ξανακανω partition μετα την εγκατασταση της ROM?

Link to comment
Share on other sites

αμα δηλαδη κανω wipe το partition και κανω εγκατασταση τη Rom, πρεπει να ξανακανω partition μετα την εγκατασταση της ROM?

 

κάνε πριν την εγκατάσταση wipe τα τρία πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

πως προσθέτεις παράθυρα στις teapot στο launcher pro?

υπάρχει δυνατότητα ή μπα;;;

γιατί μου παρουσιάζει και η 4 το ίδιο πρόβλημα..http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=288411&page=67

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

πως μπορεις να ριθμυσεις τα ΜΗΖ?

 

Με το προγραμμα setcpu...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

πως προσθέτεις παράθυρα στις teapot στο launcher pro?

υπάρχει δυνατότητα ή μπα;;;

γιατί μου παρουσιάζει και η 4 το ίδιο πρόβλημα..http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=288411&page=67

 

υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται πως στο κινητό που εμφανίζει το πρόβλημα που φοράει παλιά κάρτα cu (χωρίς να είναι καν 3G) και το άλλο Whats up 3G sim????

παίζει να φταίει η sim σε αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την RLS4b και δεν εχει κανενα προβλημα στο κιν μου.Και η καμερα και το gps δουλευουν τελεια.

Μαλιστα τωρα τρεχω το κιν στα 748 mhz και κραταει η μπαταρια 2 μερες με σχετικα βαρια χρηση την ωρα που με την RLS3 στα 729 Mhz κραταγε 1 μερα...

 

πως μπορω να το ανεβασω μεχρι τοσο πολυ? εμενα το setcpu με αφηνει μεχρι 580-κατι!! εχω το RLS4d!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται πως στο κινητό που εμφανίζει το πρόβλημα που φοράει παλιά κάρτα cu (χωρίς να είναι καν 3G) και το άλλο Whats up 3G sim????

παίζει να φταίει η sim σε αυτό;;;;

 

Τι δουλεια εχει η sim?Εγω στην rls3 δεν ειχα αυτο το προβλημα και τωρα με την rls4b μου το βγαζει.Σε καθε κινητο η καθε ρομ καθετε διαφορετικα...εμενα πχ. μου δουλευει η καμερα και το gps στην RLS4b ενω σε αλλους δεν δουλευουν.

 

 

πως μπορω να το ανεβασω μεχρι τοσο πολυ? εμενα το setcpu με αφηνει μεχρι 580-κατι!! εχω το RLS4d!

 

Βγες και ξαναμπες στο προγραμμα.

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Βγες και ξαναμπες στο προγραμμα.

 

Οταν το πηραξα το προγραμμα λιγακι για να δω τι γινεται άρχισε να κολλαει ολο το κινητο και δεν πηγαινε μια.....! και αναγκάστηκα και εκανα ξανα εγκατασταση τη ROM για να στρωσει! :/ λεω καλυτερα να μην βαλω το setcpu! τι λες να έφταιξε και κολλουσε το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Eβαλες το patch για το overclocking??Μερικα κινητα ειχαν προβλημα στην RLS4b και εβγαλε ενα patch!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Eβαλες το patch για το overclocking??Μερικα κινητα ειχαν προβλημα στην RLS4b και εβγαλε ενα patch!

 

δεν εχω την εκδοση B εχω τηεν εκδοση D! που βγηκε πριν λιγες ημερες! και απ' οτι διαβασα στο xda δεν θελει κατι παραπανω, δηλαδη για το overclocking ηταν μονο για την εκδοση B! αλλα περα απ' ολα αυτα η ROM και χωρις το setcpu τρεχει υπεροχα, και επισης μια σημείωση, εχει και το καινουριο market το οποιο ειναι πολυ ομορφα διαμορφωμένο! :) προτείνω.....! και κατι ακομα, ηθελα να ζητησω αν μπορει καποιος να ανεβασει κανα link απο το οποιο μπορω να κατεβασω boot screens γιατι σε οτι forum και να μπω εχουν 2-3 boot screens τα οποια ειναι τα ιδια σε καθε site!

 

και κατι ακομα βρε παιδια θελω να ρωτησω.... κατεβαζω το angry birds και δεν μου το ανοιγει κανονικα.... δεν μου διχνει ολη την οθονη.... εχει κανεις ιδεα γιατι?!

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια εχει η sim?Εγω στην rls3 δεν ειχα αυτο το προβλημα και τωρα με την rls4b μου το βγαζει.Σε καθε κινητο η καθε ρομ καθετε διαφορετικα...εμενα πχ. μου δουλευει η καμερα και το gps στην RLS4b ενω σε αλλους δεν δουλευουν..

 

κι όμως παίζει... να σου πω το γιατί;;; του βάζω την άλλη κάρτα sim και δουλεύει με όλα σωστά... βάζω την vodafone (είναι και παλιά δυστυχώς αυτό θα φταίει) και δείχνει αυτό με την φωτογραφία. αν μπορείς εσύ πες μου πως φταίει άλλο. αλλά δεν ξέρω τι νούμερο έχεις μέσα. το υπέθεσα πως φταίει αυτό γιατί οι περισσότεροι που τα πειράζουν βάζουν άλλες εταιρίες μέσα. έτσι έλεγαν.

 

σημείωση η κάρτα sim είναι κοντά 8ετίας... και λέω φταίει;;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω την εκδοση B εχω τηεν εκδοση D! που βγηκε πριν λιγες ημερες! και απ' οτι διαβασα στο xda δεν θελει κατι παραπανω, δηλαδη για το overclocking ηταν μονο για την εκδοση B! αλλα περα απ' ολα αυτα η ROM και χωρις το setcpu τρεχει υπεροχα, και επισης μια σημείωση, εχει και το καινουριο market το οποιο ειναι πολυ ομορφα διαμορφωμένο! :) προτείνω.....! και κατι ακομα, ηθελα να ζητησω αν μπορει καποιος να ανεβασει κανα link απο το οποιο μπορω να κατεβασω boot screens γιατι σε οτι forum και να μπω εχουν 2-3 boot screens τα οποια ειναι τα ιδια σε καθε site!

 

και κατι ακομα βρε παιδια θελω να ρωτησω.... κατεβαζω το angry birds και δεν μου το ανοιγει κανονικα.... δεν μου διχνει ολη την οθονη.... εχει κανεις ιδεα γιατι?!

 

Το angry birds θέλει κόλπο για να τρέξει.αφού ανοίξει στην πρώτη οθόνη που δε βλέπεις τα κουμπια, κλείνεις την οθόνη, περιμένεις λίγο την ανοιγεις και παίζει

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κι όμως παίζει... να σου πω το γιατί;;; του βάζω την άλλη κάρτα sim και δουλεύει με όλα σωστά... βάζω την vodafone (είναι και παλιά δυστυχώς αυτό θα φταίει) και δείχνει αυτό με την φωτογραφία. αν μπορείς εσύ πες μου πως φταίει άλλο. αλλά δεν ξέρω τι νούμερο έχεις μέσα. το υπέθεσα πως φταίει αυτό γιατί οι περισσότεροι που τα πειράζουν βάζουν άλλες εταιρίες μέσα. έτσι έλεγαν.

 

σημείωση η κάρτα sim είναι κοντά 8ετίας... και λέω φταίει;;;;

 

Εγω το θεωρισα δυσκολο γιατι στην μια εκδοση (RLS3) μου ηταν οκ και στην αλλη (RLS4b) ειχε προβλημα...παντα με την ιδια sim...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα στα χέρια μου και εγώ επιτελους το JOY!!!! εβαλα και τις επαφες μου απο το outlook εβαλα και τη καινουρια 4gb toshiba...το περιεργατηκα λιγάκι...εφαγα την μπαταρια του ωσπου να κοκκινισει ο δεικτης της.... το βαζω για φορτιση το βράδυ...και αυριο ξεκιναω το διαβασμα κ την εγκατασταση καινουριας ROM....

τελικά τι μου προτείνετε την δοκιμασμενη και σταθερη TCT-RLS2 ή την καινούρια TCT-RLS4d ή απλώς να κάνω root το κινητο και να βγάλω τα εξτρα της βοντα?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα στα χέρια μου και εγώ επιτελους το JOY!!!! εβαλα και τις επαφες μου απο το outlook εβαλα και τη καινουρια 4gb toshiba...το περιεργατηκα λιγάκι...εφαγα την μπαταρια του ωσπου να κοκκινισει ο δεικτης της.... το βαζω για φορτιση το βράδυ...και αυριο ξεκιναω το διαβασμα κ την εγκατασταση καινουριας ROM....

τελικά τι μου προτείνετε την δοκιμασμενη και σταθερη TCT-RLS2 ή την καινούρια TCT-RLS4d ή απλώς να κάνω root το κινητο και να βγάλω τα εξτρα της βοντα?

ευχαριστώ!

 

Κράτα την ROM που έχει (χωρίς να βάλεις amonra κλπ κλπ) κάνε root το κινητό και πέτα τα έξτρα που δεν θέλεις και κάνε και ενα μικρό partition στην μνήμη για app2sd. Καλό θα ήταν να αλλάξεις και το bootanimation. Επίσης, κατέβασε και το αρχείο με τη μαμάROM.

Όλες οι πληροφορίες που θα χρειαστείς, υπάρχουν στις προηγούμενες σελίδες.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Κράτα την ROM που έχει (χωρίς να βάλεις amonra κλπ κλπ) κάνε root το κινητό και πέτα τα έξτρα που δεν θέλεις και κάνε και ενα μικρό partition στην μνήμη για app2sd. Καλό θα ήταν να αλλάξεις και το bootanimation. Επίσης, κατέβασε και το αρχείο με τη μαμάROM.

Όλες οι πληροφορίες που θα χρειαστείς, υπάρχουν στις προηγούμενες σελίδες.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ Silvester!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει το κινητό αυτό ένας φίλος μου και δεν ειναι καθόλου ευχαριστημένος, γιατι εχει ενα σημαντικο προβλημα. Οταν κλειδώνει το κινητό απ το κουμπάκι που βρίσκεται στο πάνω μερος της συσκευής, και το βάζει στη τσέπη του, δυστυχώς ξεκλειδώνει πανεύκολα με τρόπο που προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω, και κάνει κατα λάθος κλήσεις...

Εχει συμβεί πολλές φορές να το εχει στη τσέπη του και να βλέπω στο κινητό μου οτι με παίρνει τηλέφωνο (!) Υπάρχει καποια ρύθμιση/ κάτι που δεν κάνουμε καλά για να το κοιτάξουμε?

Και το δεύτερο που ήθελα να ρωτήσω, απ οτι διαβάζω στο φορουμ μαλλον βγαίνουν αναβαθμίσεις λογισμικού για το κινητάκι, αλλά πως τις κάνουμε? Γινεται μέσω της συσκευής μεσω wifi?

Αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει και στα 2 τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Το κινητό ξεκλειδώνει αν πατηθεί 2 φορές το πλήκτρο MENU. Τώρα αν πατηθεί και 2 φορές το πλήκτρο κλήσης, τότε κάνει κλήση.

Η μόνη λύση για τσέπες κλπ κλπ είναι αυτή που σου έδωσαν τα παιδιά, τουλάχιστον μέχρι κάποια νεότερη αναβάθμιση που θα το προβλέπει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για το καταπληκτικό thread. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το 845 και έχω καταγράψει τις εμπειρίες μου για το στήσιμο του κινητού. Ελπίζω να χρησιμεύσουν σε κάποιους. Παρατηρήσεις και διορθώσεις, ευπρόσδεκτες!

 

δεν είμαι βέβαιος αλλά δοκίμασε το Opera ή βρες το από αλλού...

η έκδοση 4 τουλάχιστον του firefox δεν τρέχει, λόγω ανεπαρκών πόρων του κινητού...

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω το x10mini από τον Ιούνιο, το οποίο το έχω ήδη κάνει ρουτ, οπότε πιστεύω οτι έχω μια σχετκή εμπειρία. Πήρα χτες ένα 845 για τον αδελφό μου και σήμερα προσπάθησα να συνδεθώ με το gmail του και να κάνω root με το z4root... αλλά απέτυχα και στα 2!

 

Ενώ υπάρχει πρόσβαση στο νετ (ανοίγω π.χ. google και ναυτεμπορική) και το H με βελάκια που αναβοσβύνουν όταν υπάρχει κίνηση δεδομένων, όταν πάω στον συγχρονισμό του gmail account τα βελάκια του H παραμένουν γκρι, περνάει κανένα 3λεπτο και μου λέει οτι υπάρχει πρόβλημα. Από τα παραπάνω να συμπεράνω οτι δεν είναι θέμα data traffic στη γραμμή αλλά προσωρινή κόμπλα στο google accounts??? Θα δοκιμάσω και με wifi το βραδάκι, αλλά αν υπάρχει καμμία ιδέα ρίξτε τη!

 

Για το ρουτ, πέρασα στην SD το z4root 1.1.0. και το έκανα install (σημ. με τον απλό file manager του 845 μπορείς να κάνει install, δεν χρειάστηκε τον Astro File Manager!), το τρέχω, μου λέει applying root, άσπρη οθόνη, μύνημα οτι θα κάνει reboot, κάνει reboot και ... τίποτα. Έτρεξα και το titanium (προφανώς μου είπε οτι δεν έχω root access) για να κάνει update το busybox, όπως και έγινε. Δοκίμασα 2-3 φορές ακόμα με το Ζ4 αλλά έγινε ακριβώς οτι την πρώτη φορά. Τι λέτε να παίζει? υπάρχει νεότερη έκδοση του Ζ4?? Μήπως έχει σχέση με το οτι δεν έχει ενεργοποιηθεί το google account στο τηλέφωνο??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω το x10mini από τον Ιούνιο, το οποίο το έχω ήδη κάνει ρουτ, οπότε πιστεύω οτι έχω μια σχετκή εμπειρία. Πήρα χτες ένα 845 για τον αδελφό μου και σήμερα προσπάθησα να συνδεθώ με το gmail του και να κάνω root με το z4root... αλλά απέτυχα και στα 2!

 

Ενώ υπάρχει πρόσβαση στο νετ (ανοίγω π.χ. google και ναυτεμπορική) και το H με βελάκια που αναβοσβύνουν όταν υπάρχει κίνηση δεδομένων, όταν πάω στον συγχρονισμό του gmail account τα βελάκια του H παραμένουν γκρι, περνάει κανένα 3λεπτο και μου λέει οτι υπάρχει πρόβλημα. Από τα παραπάνω να συμπεράνω οτι δεν είναι θέμα data traffic στη γραμμή αλλά προσωρινή κόμπλα στο google accounts??? Θα δοκιμάσω και με wifi το βραδάκι, αλλά αν υπάρχει καμμία ιδέα ρίξτε τη!

 

Για το ρουτ, πέρασα στην SD το z4root 1.1.0. και το έκανα install (σημ. με τον απλό file manager του 845 μπορείς να κάνει install, δεν χρειάστηκε τον Astro File Manager!), το τρέχω, μου λέει applying root, άσπρη οθόνη, μύνημα οτι θα κάνει reboot, κάνει reboot και ... τίποτα. Έτρεξα και το titanium (προφανώς μου είπε οτι δεν έχω root access) για να κάνει update το busybox, όπως και έγινε. Δοκίμασα 2-3 φορές ακόμα με το Ζ4 αλλά έγινε ακριβώς οτι την πρώτη φορά. Τι λέτε να παίζει? υπάρχει νεότερη έκδοση του Ζ4?? Μήπως έχει σχέση με το οτι δεν έχει ενεργοποιηθεί το google account στο τηλέφωνο??

 

z4root 1.3

http://www.filesonic.com/file/35068445

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

τελικά η ιδέα να αλλάξω rom στο κινητό, μετά απο όσα διάβασα, ωρίμασε στο μυαλό μου-σε αυτό βοήθησε και ο stratosjl και τον ευχαριστώ-και λέω να βάλω την RLS4d. Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, μπορεί κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ την rom της vodafone για να το επαναφέρω στην αρχική του μορφή, όπως ήταν δηλ. όταν το πήρα;

Ευχαριστώ.

Efstala
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...