Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

 

Μολις εγινα και εγω ενας περηφανος κατοχος 845 χθες και ανακαλυπτω σιγα σιγα τον κοσμο του Android.

 

Eχω λοιπον καποιες ρωτησεις:

 

1. Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξουμε το default keyboard του 845 και να περασουμε καποιο καλυτερο? Κατα προτιμησει αυτο της HTC.

http://www.androidcentral.com/sites/androidcentral.com/files/articleimage/Jerry%20Hildenbrand/2010/03/test_htc.png

 

2. Περα απο το "root explorer", υπαρχει καποιο free προγραμμα που κανει την ιδια δουλεια (π.χ. Astro File Manager)? Μιας και χρησιμοποιω πλεον Android θα ηθελα να δουλευω μονο με free προγραμματα.

 

3. Υπαρχει καποιο προγραμμα πλοηγησης που να εχει και δωρεαν χαρτες Ελλαδας? Το Ndrive που κεταβασα ειναι 7 μερες trial. To navigon που αναφερει ο φιλος πιο πανω ειναι 100% free?

 

4. Το κινητο παρουσιαζει προβλημα με την εναρξη και ληξη χρησης του WIFI μεσω του Power Management widget. Ο μονος τροπος να τα αναψω/σβησω ειναι να παω στα settings απο το μενου. Αντιθετως τα Buetooth και GPS δουλευουν κανονικα απο το widget. Ειχε κανενας αλλος παρομοιο προβλημα και πως το ελυσε?

 

5. Επισης δεν καταλαβα αν κανεις το κινητο root και ακολουθησεις την διαδικασια που αναφερεται πιο πισω στο thread για την απεγκατασταση των Vodafone Apps, υπαρχει φοβος το τηλεφωνο να μην συνδεεται στο PC μετα?

 

6. Το z4root δεν μου το εμφανιζει στο market. Για αυτο το .apk μιλαμε?

 

 

Υ.Σ: Ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο που εκατσε και εγραψε τον οδηγο για την απεγκατασταση των Vodafone Apps. Εγραψες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το κινητό μπορεί να πάρει την 2.2 έκδοση;

 

ακουσα οτι θα βγει αναβαθμηση η 2.2 νομιζω οτι μπορει και πρεπει να την παρει ...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Μολις εγινα και εγω ενας περηφανος κατοχος 845 χθες και ανακαλυπτω σιγα σιγα τον κοσμο του Android.

 

Eχω λοιπον καποιες ρωτησεις:

 

1. Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξουμε το default keyboard του 845 και να περασουμε καποιο καλυτερο? Κατα προτιμησει αυτο της HTC.

http://www.androidcentral.com/sites/androidcentral.com/files/articleimage/Jerry%20Hildenbrand/2010/03/test_htc.png

 

2. Περα απο το "root explorer", υπαρχει καποιο free προγραμμα που κανει την ιδια δουλεια (π.χ. Astro File Manager)? Μιας και χρησιμοποιω πλεον Android θα ηθελα να δουλευω μονο με free προγραμματα.

 

3. Υπαρχει καποιο προγραμμα πλοηγησης που να εχει και δωρεαν χαρτες Ελλαδας? Το Ndrive που κεταβασα ειναι 7 μερες trial. To navigon που αναφερει ο φιλος πιο πανω ειναι 100% free?

 

4. Το κινητο παρουσιαζει προβλημα με την εναρξη και ληξη χρησης του WIFI μεσω του Power Management widget. Ο μονος τροπος να τα αναψω/σβησω ειναι να παω στα settings απο το μενου. Αντιθετως τα Buetooth και GPS δουλευουν κανονικα απο το widget. Ειχε κανενας αλλος παρομοιο προβλημα και πως το ελυσε?

 

5. Επισης δεν καταλαβα αν κανεις το κινητο root και ακολουθησεις την διαδικασια που αναφερεται πιο πισω στο thread για την απεγκατασταση των Vodafone Apps, υπαρχει φοβος το τηλεφωνο να μην συνδεεται στο PC μετα?

 

6. Το z4root δεν μου το εμφανιζει στο market. Για αυτο το .apk μιλαμε?

 

 

Υ.Σ: Ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο που εκατσε και εγραψε τον οδηγο για την απεγκατασταση των Vodafone Apps. Εγραψες!!!!!!!

 

1) Ναι, μπορείς να εγκαταστήσεις άλλο/διαφορετικό πληκτρολόγιο, θες να σου βρω το συγκεκριμένο που πόσταρες?

 

2) Το "astro file manager", όπως και όλοι οι file managers που είναι σε free δεν ζητάνε root access και (άρα) δεν σου εμφανίζουν τα αρχεία συστήματος του κινητού σου. Αν βρώ κάποιο free/open source alternative θα σου πω, αλλά για την ώρα ΔΕΝ γνωρίζω κάτι τέτοιο..

 

3) Όχι, και το navigon, και το ndrive και το igo, και το destinator, και το sygic και το copilot (όλα τα σοβαρα gps navigation programs δηλαδή) τα πληρώνεις.. Ή ακολουθείς τον ανήθικο τρόπο:

http://forum.mobilism.org/viewforum.php?f=653

 

Υπάρχουν και free λύσεις, αλλά χρησιμοποιούν osm maps που δεν είναι καθόλου ακριβείς/πλήρεις, οπότε δεν αξίζουν. (βλέπε navdroyd)

 

4) Καμία φορά μου κόλλαγε και εμένα το wifi on-off από το widget. Δοκίμασε να το σβήσεις από την homescreen και να το ξαναβάλεις. Αλλιώς θα σου βρούμε άλλο widgetaki να κάνει το ίδιο

 

5) Όχι. Αν απλά rootareis το κινητό (με το z4root) , δεν υπάρχει κανένας φόβος για τίποτα. (το πρόβλημα που αναφέρεις εμφανίζεται με την εγκατάσταση custom recovery)

 

6) Ναι, το έσβησαν απ το market, το link που δίνεις είναι σωστό, μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί.

 

ΥΓ: Τίποτα!

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

Πειραματίστηκα λίγο με voip και joy 845.

Επειδή το skype δεν είναι διαθέσιμο ακόμα, δοκίμασα το nimbuzz και λειτουργεί καλά.

 

edit// εντάξει δοκίμασα και το sipdroid σε συνδυασμό με viva number. Λειτουργεί πολύ καλά!

Έχω τις ρυθμίσεις για ό,ποιον θέλει για να μην παιδεύεστε (sos πρέπει να βάλετε voip.viva.gr όχι viva.gr)

 

Mε wind που το δοκιμάζω οι voip κλήσεις φαίνεται να περνάνε κανονικά.

Ευχαριστώ

 

Μπορείς να μου δόσεις τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, μπορείς να εγκαταστήσεις άλλο/διαφορετικό πληκτρολόγιο, θες να σου βρω το συγκεκριμένο που πόσταρες?

 

4) Καμία φορά μου κόλλαγε και εμένα το wifi on-off από το widget. Δοκίμασε να το σβήσεις από την homescreen και να το ξαναβάλεις. Αλλιώς θα σου βρούμε άλλο widgetaki να κάνει το ίδιο

 

1. Αν μπορουσες θα ημουν υποχρεως.

 

4. εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες κολαει ακομα και απο τα settings οταν παω να το ενεργοποιησω. Επισης καποιες φορες (ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ) αμα τρεξω ενα Advanced Task Killer Free. φτιαχνει. Αλλες φορες παλι δεν κανει διαφορά..... Τι να πω???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δόσεις τις ρυθμίσεις?

 

username

είναι το viva number σου με τη μορφή 30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

password

είναι το password του viva number σου που βλέπεις μέσα στο viva

 

server

είναι το viva.gr ή voip.viva.gr .... δεν θυμάμαι

 

λογικά δεν θα χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις viva number και αυτός ο number να είναι δηλωμένος σε λειτουργία VOIP μέσα στο control panel του viva.

 

Στις ρυθμίσεις βάλε να χρησιμοποιεί wifi, 3g, edge για να κάνεις τις voip κλήσεις σου (όχι μόνο wifi, εννοείται ότι έχεις data πρόγραμμα στο κινητό αλλιώς θα χρεωθείς). Σε gprs δεν λειτουργεί το siprdroid (τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερα) δεν κάνει ΚΑΝ registration στον sip server αν είσαι σε gprs mode στο κινητό (μάλλον γιατί η κλήση θα ήταν πολύ κακή οπότε δεν μπαίνει στον κόπο το sipdroid να κάνει registration στην viva).

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Αν γνωρίζει κανείς ας μου πεί αν στο joy λειτουργεί κανονικά το SHAZAM. Θέλει να το πάρει ο αδελφός μου αλλά φοβάται μήπως δεν λειτουργεί. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Αν γνωρίζει κανείς ας μου πεί αν στο joy λειτουργεί κανονικά το SHAZAM. Θέλει να το πάρει ο αδελφός μου αλλά φοβάται μήπως δεν λειτουργεί. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:)

 

 

Δεν το έχω το κινητό ακόμα, αλλά γιατί να μην λειτουργεί; android τρεχει... :happy:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα πωσ γινετε η συνδεση με το bluetooth ενω βρισκω συσκευεΣ βγαζει ιδιουΣ κωδικουΣ αλλ δεν στελνει ουτε περνει δεδομενα .. λεει αποτυχια συνδεσηΣ δεν κανω κατι σωστα ? ? s.o.s ΑΣ με βοηθησει καπιοΣ.....:cry:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα πωσ γινετε η συνδεση με το bluetooth ενω βρισκω συσκευεΣ βγαζει ιδιουΣ κωδικουΣ αλλ δεν στελνει ουτε περνει δεδομενα .. λεει αποτυχια συνδεσηΣ δεν κανω κατι σωστα ? ? s.o.s ΑΣ με βοηθησει καπιοΣ.....:cry:

 

αν το εχεις ορισει σωστα τους κωδικους θα πρεπει να δουλευει κανονικα.οταν στελνει κατι στον υ/η πρεπει να πατας το receive file .και οταν αποστελενεις το send file

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μπορω να πω πως ειμαι αλλος ενας ευτυχισμενος χρηστης του 845.Αλλα παρ ολα αυτα εχω καποιες ερωτησεις.

1.πως μπορω να βαλω δικο μου τραγουδι απο την καρτα μνημης για ringtone.

2.προσπαθησα να εγκαταστησω το gameboid emulator και κατι παει στραβα.μπορει κανεις να μου πει βημα προς βημα πως να το κανω

 

ευχαριστω για το χρονο σας παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.

εγινα και γω κατοχος αυτου του αριστουργιματος πριν μερικες μερες.. το φορτοσα το κινητο με προγραμματα και διαφορα, και αρχισε τα κολληματα.. για να μπει να γραπσω ενα μνμ επρεπε να περιμενω 3 δεφτερα.. για να δω τη λιστα με τις κλεισεις

καθως κουνουσα πανω κατω την οθονι, ειχε επισεις κολληματα.. ακομα και στην αλλαγη παραθυρων κολλαγε..

τελοσπαντον αποφασισα και γω να το φλασαρω..

να επισημανω πως εχω διαβασει ολο το thread...

βλεποντας λοιπον πως η καλητερη custom rom ειναι η teapot rls2 την δοκιμασα.. και παραλληλα εκανα και αφτο με το app2sd..

τελοσπαντων για να μη μακρυγορω, παλι εχει κολληματα το κινητο.. χωρις να το πειραξω η να προσθεσω πραγματα.. (μονο φοτογραφιες, βιντεο,και μουσικι σινολικα κοντα στο 1.5gb.. αλλα αφτα στην sd με ανταπτορα απο το pc) ισως λίγοτερα απο πριν.. αλλα εχει..

θα ηθελα λοιπον να επιβεβαιωσω αν εκανα η οχι λοιπον σωστα ολα τα βηματα..

 

αφτη ειναι η custom rom teapot rls2?

το root το εκανα με το παλιο τροπο με το pulsemini superboot δηλαδη και οχι με το z4 διστιχος..

θα μπορουσα να το διαγραψω το superboot και αντι γιαυτο (γιατι υποθετο πως το κινιτο θα πρεπει να ειναι rooted παντα για το app2sd και αλλα προγραμματα..) να βαλω το z4root? και αν ναι, πως?

 

επισεις εκανα τα βηματα για το app2sd μολις τελειωσα με το flashing tou rls2 χωρις ομως να κανω το app2sd install απο το μαρκετ η καπου αλλου.. διαβασα βεβαια πως η teapot rls2 το εχει απο μονη της εγκατεστημενο αλλα δν ειμαι σιγουρος και ετσι ανεβασα μια φοτο απο quick system info για να μου πειτε αν εγινε και αν τελικα πετυχε.(το εβαλα στα 512 τo partition)..

 

και τελος παρατηρησα πως με το boot animation της teapot rls2 αργει να ανοιξει το κινητο.. και επι αυτου θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο γινεται επιτιδες για να φορτωσει τα προγραμματα το κινητο η αν ειναι απλα για αισθητικη.. και αν ειναι για αισθητικη, θα μπορουσα να το διαγραψω ωστε να εχω ποιο γρηγορο boot?

 

ευχαριστω παρα πολυ οποιον με βοηθησει με αυτες τις αποριες..

συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

αν το εχεις ορισει σωστα τους κωδικους θα πρεπει να δουλευει κανονικα.οταν στελνει κατι στον υ/η πρεπει να πατας το receive file .και οταν αποστελενεις το send file

 

εαν η υπηρεσια δεδομενων ειναι απενεργοποιημενη δεν στελνει δεδομενα σε αλεσ συσκεβεσ το blutooth ? γιατι τισ εχω απενεργοποιησει ??...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

εαν η υπηρεσια δεδομενων ειναι απενεργοποιημενη δεν στελνει δεδομενα σε αλεσ συσκεβεσ το blutooth ? γιατι τισ εχω απενεργοποιησει ??...

 

ενεργοποιησε την στο σηματακι bluetooth μηπως βλεπεις κατι κιτρινη τελεια αν ναι τοτε παιζει προβλημα τελικα αεγω το ελεισα με επανεφορα εργοστ. ρυθμισεων :mad:

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιησε την στο σηματακι bluetooth μηπως βλεπεις κατι κιτρινη τελεια αν ναι τοτε παιζει προβλημα τελικα αεγω το ελεισα με επανεφορα εργοστ. ρυθμισεων :mad:

 

τιν ενεργοποιησα τη υπηρεσια δεδομενων κιτρινη τελια δεν εχει οταν ετην εχω την υπηρεσια δεδομενων ενεργη και μπενω ιντερνετ απο το χαι φαι σε δικτυο δικο μου με κωδικουσ χρεωνομαι??? εχω συμβολαιο βονταφον ανλιμιτιτ 25 και 100 μεγαμπαιτ δωρεαν.. ευχαριστω για τη βοηθεια και τον χρονο σου που χαλασ...:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

τιν ενεργοποιησα τη υπηρεσια δεδομενων κιτρινη τελια δεν εχει οταν ετην εχω την υπηρεσια δεδομενων ενεργη και μπενω ιντερνετ απο το χαι φαι σε δικτυο δικο μου με κωδικουσ χρεωνομαι??? εχω συμβολαιο βονταφον ανλιμιτιτ 25 και 100 μεγαμπαιτ δωρεαν.. ευχαριστω για τη βοηθεια και τον χρονο σου που χαλασ...:)

 

λεμε θα βαλεις να παιρνεις δικτυο 2G ρυθμιση ασυρμδικτυου->δικτυα κινητης τηλεφ-> 2G .και αμα θελεις κατεβασε την εφαρμογη apn.android που ρυθμιζεις ποτε θελεις να μπαινεις σε δικτυο.απενεργοποιησε τον συγχρονισμο και το gps γιατι θα θελει πχ να ανανεωνει τον καιρο και θα κατεβαζεις mb.αυτα οσο για το μπλεδοντι κατι κανεις λαθος προσπαθησε να βρεις απο το κινητο σου τον υπολογιστη βαλε τον κωδικο και κανε να ειναι αξιοπιστη η συσκευη:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε, ........

Σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη ούτε προβλέπεται να είναι διαθέσιμη θήκη ειδικά σχεδιασμένη για τη συσκευή Vodafone 845.

Προτείνω να ελέγξετε εάν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη θήκη η οποία θα σας εξυπηρετήσει.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

............................

Online Customer Care

Vodafone Greece

 

Η Απόλυτη Υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν τους ρωτάμε κιόλας με την ευκαιρία αν σχεδιάζουν να βγάλουν επίσημη αναβάθμιση 2.2 για το joy 845; (και πότε;)
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θα ηθελα τη γνωμη σας. Δεν ξερω ακομα αν την επιδοτηση (δικια μου και του συζυγου) την παρω ολη εγω ή και εκεινος. Εγω ειχα το arena αλλα μου το εκλεψαν πριν απο μερες. Αν την παρω ολη εγω σκεφτομουν το x-peria mini, αν οχι το vodafone. Θα ειναι το πρωτο android κινητο που θα εχω. Δεν εχω σκοπο να κανω root ή διαφορα αλλα που γραφετε γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι:blink:. Θελω να το εχω για internet (λιγο), μουσικη, τηλεφωνα. Και να μπορω να απαντησω ευκολα γιατι το arena μου την εδινε στα νευρα. Πολυ απλα πραγματα δηλαδη....

Τι θα λεγατε? Και ζητω συγνωμη για το μεγαλο post:)

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipe μέσα από το AmonRa σε official Rom γιαυτό δεν κάνει mount την κάρτα sd η μονή θεραπεία είναι να ξανά-περάσεις κάποιο Rom.

Την είχα πατήσει και εγώ στην αρχή.

 

Αν είχες πάρει backup πριν από το wipe τότε θα στρώσει αλλιώς πάλι τα ίδια θα κάνει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε renault19 για την απάντηση, έστω και καθυστερημένα...

 

Έκανα restore από το buck up που πήρα και το πρόβλημα της σύνδεσης λύθηκε.

 

Το πρόβλημα όμως με τις επαφές παρέμεινε!:this:

 

Δηλαδή, όταν κάνω συγχρονισμό μέσω του Gmail περάνε όλα τα ονόματα αλλά δεν περνάει τίποτε άλλο εκτός από το ψευδώνυμο και το mail τους. Μέσω αρχείου VCard περνάει πάλι τα πάντα αλλά ότι είναι στα ελληνικά βγάζει κινεζικού χαρακτήρες(στην κυριολεξία). Έχει κανένας καμία ιδέα για το πώς να περάσω τις επαφές ή αν πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση στο Gmail ή στο τηλέφωνο;

Edited by Unleashed82
ι8000GT vs Vodafone845
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο του Babis Stinson (link)

 

"Σίγουρα όλοι όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία και πιο συγκεκριμένα με τα smarphones που χρησιμοποιούν το Android OS της Google θα έχουν συναντήσει κάποια στιγμή την λέξη Root. Tι είναι όμως Root και πού μπορεί να χρησιμεύσει στον χρήστη άραγε? Ας δούμε 2-3 βασικά σημεία λοιπόν.

 

Ι. H διαδικασία "Rooting" ουσιαστικά σημαίνει να αποκτήσεις Δικαιώματα Διαχειριστή (Root user)στην συσκευή. Όσοι έχουν κάποια επαφή με Linux OS θα το καταλάβουν εύκολα, ενώ για όσους έχουν χρησιμοποιήσει μόνο Windows, αυτό σημαίνει: Με την απόκτηση Δικαιωμάτων Διαχειριστή (Administrator στα Win) αποκτάς απόλυτο έλεγχο στην συσκευή και στο λειτουργικό της. Μπορείς να εγκαταστήσεις/απεγκαταστήσεις οτιδήποτε (εφαρμογές, script, κλπ).

 

ΙΙ. Για να δούμε λοιπόν πού μπορεί να μας φανεί χρήσιμο να έχουμε αυτά τα δικαιώματα, τι μας δίνει το Root με άλλα λόγια:

 

1. Απόλυτο έλεγχο στο σύστημά (smartphone/tablet) μου.

 

2. Δυνατότητα να αλλάζω αρχεία του Συστήματος. Μπορούμε να αντικαταστήσουμε, αφαιρέσουμε/προσθέσουμε οποιαδήποτε αρχεία και εφαρμογές που περιλαμβάνονται στον "Πυρήνα (Android Core)", όπως:

-Themes (Θέματα)

-Core apps (Προεγκατεστημένες εφαρμογές) όπως Maps, Calendar, Clock κλπ

-Recovery image

-Bootloader

-Toolbox (Είναι ένα linux binary που επιτρέπει την εκτέλεση βασικών εντολών του linux, όπως την"ls") μπορεί να αντικατασταθεί από το BusyBox που είναι ελαφρά καλύτερη επιλογή.

-Boot images (Αντί για να βλέπετε το κλασσικό σήμα "Android" πχ στην εκκίνηση, μπορείτε να βάλετε ένα άλλο)

 

3. Μπορείτε να εκτελέσετε εφαρμογές που απαιτούν μεγαλύτερο έλεγχο στο Σύστημα, από τον προσφερόμενο χωρίς Root.

- SuperUser (H πιο κλασσική εφαρμογή, δίνει την δυνατότητα επιλογής σε ποιες εφαρμογές θα δώσετε δικαιώματα Root)

- Task Managers για Rooted Συσκευές (Μπορούν να κλείσουν, "kill", εφαρμογές που αλλιώς δεν κλείνουν.)

- Εφαρμογές για Tethering.

- ScreenShot εύκολα, με εφαρμογές όπως το ShootMe.

- Διαγραφή αρχείων cache μνήμης εύκολα, με εφαρμογές όπως το Quick App Clean Cache.

 

4. Mπορείτε να πάρετε Backup του Συστήματός σας

Με τις κατάλληλες εφαρμογές (Titanium ΒackUp πχ) μπορείτε να πάρετε BackUp όλων των εφαρμογών σας στην SD Card, ώστε σε ενδεχόμενο Upgrade, αλλαγή ROM, κλπ, με ελάχιστες κινήσεις να έχετε το σύστημά σας όπως και πριν.

 

5. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε κάποιες δυνατότητες που είναι απενεργοποιημένες από τον Κατασκευαστή, όπως τα Live Wallpapers σε πολλές συσκευές. (Galaxy 3 πχ.)

 

6. Μπορείτε να επέμβετε σε πολύ βασικά υποσυστήματα, όπως του χρονισμού του επεξεργαστή, ώστε να κάνετε Overclocking.

 

Υπάρχουν φυσικά και άλλες χρήσεις, πάρα πολλές, απλά αναφέραμε μερικές βασικές.

 

ΙΙΙ. Η διαδικασία Root διαφέρει από συσκευή σε συσκευή, αν και κυκλοφορούν και κάποιες Universal λύσεις, όπως το Universal Androot (για διάφορες συσκευές), ή το Unrevoked (για HTC). Με μία απλή Αναζήτηση στο Διαδίκτυο σίγουρα θα βρείτε κάποιον Οδηγό πώς να κάνετε Root το τηλέφωνό σας.

Ένα πολύ χρήσιμο forum είναι το XDA-Developers όπου θα βρείτε Πληροφορίες, Οδηγούς, ROMs για οποιαδήποτε Συσκευή.

 

IV. Το Root καταργεί την εγγύηση της συσκευής σας, αλλά το καλό είναι πως είναι μία διαδικασία αναστρέψιμη. Μπορείτε να κάνετε UnRoot και όλα να είναι όπως στην αρχή. Με συνετή χρήση και έχοντας γνώση του τι εφαρμογές εγκαθιστάτε στην συσκευή σας, τι αλλαγές πραγματοποιείτε σε αρχεία, κλπ δεν συντρέχει κάποιος σημαντικός κίνδυνος."

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω:

 

Για όσους έχουν μία σχετική εξοικείωση με τα windows vista και 7, το root, ως σκεπτικό, είναι η ίδια ενέργεια στην οποία προβαίνετε ώστε να γίνετε οι ανώτεροι διαχειριστές του συστήματός (γιατί μετά την εγκατάστασή τους δεν έχετε πλήρη δικαιώματα στην διαχείριση και εγκατάσταση) με ότι επιπλέον δικαίωμα επί του Η/Υ σας αυτό συνεπάγεται.

 

Οι εφαρμογές που σας επιτρέπουν εύκολα και γρήγορα να rootάρετε το κινητό σας μπορείτε να τις βρείτε στο android market. Που σημαίνει ότι η Google δεν το απαγορεύει και ελέγχονται για την ποιότητά τους και για την περίπτωση που περιέχουν επιβλαβές και κακόβουλο περιεχόμενο. Αλλά επειδή σας επιτρέπει να πειράξετε μέχρι και τον kernel (ο πυρήνας λειτουργίας των android), μπορεί, αν δεν έχετε τις απαραίτητες γνώσεις και αρχίσετε να σκαλίζετε όλο και περισσότερο απ ό,τι χρειάζεται, να καταστρέψετε άθελά σας το λειτουργικό. Οπότε εφόσον είναι δική σας η υπαιτιότητα και δεν οφείλετε σε πρόβλημα του λειτουργικού και του υλικού, δεν καλύπτεστε από τον κατασκευαστή-πάροχο.

Edited by Unleashed82
ι8000GT vs Vodafone845
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν τους ρωτάμε κιόλας με την ευκαιρία αν σχεδιάζουν να βγάλουν επίσημη αναβάθμιση 2.2 για το joy 845; (και πότε;)

 

ρώτησα και την vodafone και την κατασκευάστρια και είπαν ο ένας δεν ξέρουμε και ο δεύτερος πως δεν έχουμε εντολή από την vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...